نظر منتشر شده
۷۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 370443
در گفتگو با یک جامعه شناس مطرح شد:
بلایی که نجومی‌ها بر سر امنیت روانی جامعه آوردند
بخش اجتماعی الف، 19 تیر 95
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۰
یک ماه از انتشار اولین خبر مربوط به فیش‌های حقوقی می‌گذرد و روزبه‌روز ابعاد جدیدتری از حقوق و دریافت‌های نامتعارف مدیران منتشر می‌شود. مدیرانی که در عمل کارایی مثبتی نداشته‌اند ولی دریافتی‌هایشان نجومی بوده است. در جامعه‌ای که دریافتی اکثر کارگران و کارمندان زیر دو میلیون تومان است و دولتش پرداخت ۴۵ هزار تومان یارانه را مصیبت عظما می‌خواند، پذیرش این حقوق نامتعارف بار روانی سنگینی دارد.

دکتر مصطفی آب روشن جامعه‌شناس و عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران درباره تأثیر انتشار فیش‌های حقوقی و دریافتی‌های نامتعارف و نجومی مدیران به الف می‌گوید: متأسفانه پرداخت حقوق و پاداش‌های غیرمتعارف در جامعه‌ای که بیش از سه دهه بر تعهدمندی مدیرانش تأکید دارد نه‌تنها به شکاف عمیق طبقاتی دامن خواهد زد بلکه افشاگری‌هایی ازاین‌دست در شبکه‌های اجتماعی وجدان جامعه را به‌شدت جریحه‌دار کرده است.

وی افزود: مردم هرگونه فشارها و نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی را با فرض وجود مدیرانی دلسوز و متعهد پذیرا بوده‌اند زیرا افکار عمومی تاکنون بر این باور بوده که این فشارهای مضاعف که به کلیت جامعه تحمیل‌شده است به‌طور یکسان بر همه اقشار جامعه بار می‌شود درحالی‌که انتشار سریالی حقوق نجومی، شاخصه‌های عدالت اجتماعی را در نزد افراد جامعه زیر سؤال برده و مشاهده می‌کنیم که اذهان عمومی به‌شدت مشوش و جریحه‌دار شده است.

این جامعه‌شناس می‌گوید: به‌طورقطع سوءاستفاده از موقعیت‌های شغلی آثار اجتماعی و اقتصادی فراوانی را به جامعه تحمیل می‌کند لذا نظام اجتماعی بجای اعتماد صرف بر پایبندی اخلاقی افراد، بایستی دست به اصلاحات ساختاری بزند به عبارتی در تدوین قوانین و بخشنامه‌ها باید طوری دقیق و موشکافانه عمل گردد که اگر انگیزه‌های تخلف و یا افکار مجرمانه در شخص به وجود آید ابزارهای ارتکاب آن مهیا نباشد درواقع کلیه خلأهای قانونی و تبصره‌ای را بایستی به دقت بررسی و فرصت هرگونه سوءاستفاده از موقعیت شغلی و زندگی در حاشیه امن برای این دسته از افراد غیرممکن گردد.

وی در پاسخ به این سؤال که فاصله‌ای بین مردم و مسئولان اشرافی افتاده و بیشتر می‌شود چه ضررهای می‌تواند داشته باشد؟ گفت: یکی از مفاهیم نوظهوری که در کنار سرمایه‌های انسانی و اقتصادی مورد توجه می‌باشد، سرمایه اجتماعی است که این بعد معنوی، به‌عنوان منبع حرکت، مشارکت‌های اجتماعی را سامان داده و رشد و توسعه اجتماعی را امکان‌پذیر می‌سازد و یکی از شاخصه‌های مهم آن نیز اعتماد اجتماعی است که از اهمیت بالایی برخوردار است بطوریکه بدون اعتماد اجتماعی هیچ حکومتی نمی‌تواند به توسعه‌ی پایدار امیدوار باشد

عضو شورای مدیریت کارگروه آسیب‌های اجتماعی ایران ادامه داد: متأسفانه افشای فیش‌های حقوقی برخی از مدیران دولتی در حوزه‌ی عمومی، انسجام اجتماعی را دچار بحران نموده و شکاف عمیقی را بین نظام اجتماعی و اقشار متوسط و زیر متوسط جامعه پدیدار کرده است که اگر این اعتماد از دست رفته با مجازات مجرمان و یا اصلاح ساختاری قوانین به جامعه برنگردد افکار جامعه به‌شدت دوقطبی شده و انتظام اجتماعی رو به اضمحلال خواهد رفت.

این جامعه‌شناس در پاسخ به این سؤال که آیا مدیرانی که این‌چنین دریافتی‌هایی دارند و را در اتاق‌هایشان نشسته‌اند و خود را از مردم جدا کرده‌اند می‌توانند حل‌کننده مشکلات مردم باشند. گفت: به‌طورقطع اگر این مدیران بی‌اخلاق و منفعت‌طلب دارای تفکرات برتری بودند و قدرت حل مسئله داشتند جامعه ما با این همه سرمایه‌های انسانی و منابع عظیم طبیعی دچار بحران‌های اقتصادی و اجتماعی نبود.

آب روشن گفت: درواقع علیرغم داشتن ظرفیت‌های مدیریتی بالا در کشور اما متأسفانه به علت سیاست‌های نادرست و حاکم شدن نگاه‌های حزبی و سیاسی که در فرهنگ نظام اداری ما نهادینه شده است، نه تنها از گردش طبیعی نخبگان جلوگیری شده، بلکه هیچ‌گاه نتوانستیم شایسته‌سالاری را در جامعه نهادینه کنیم زیرا بسیاری از پتانسیل‌های مدیریتی و سرمایه‌های ی انسانی متخصص در کشور با نگاهی تقلیل گرایانه به حاشیه رانده شدند که ناکارآمدی برخی از این نهادهای اقتصادی و اجتماعی موجود را می‌توان انعکاس نگرش‌های تک‌بعدی و منفعت طلبانه برخی از مدیران در واگذاری قدرت و یا انتخاب مدیران شایسته دانست.

وی افزود: آنچه جامعه‌ی ما را در سطح خرد و کلان دچار بحران مدیریتی کرده است نا مدیریتی برخی از متولیان امور است، واژه‌ی نا مدیریتی یعنی مسئولی با قصد و نیت آگاهانه سازمان را دچار سوء مدیریت کرده، از سرمایه‌های انسانی و ابزارهای در دسترس سازمان متبوع خود، برای تحقق اهداف حزبی و سیاسی استفاده کند به عبارتی در سوء مدیریت، مدیرِ ناآگاه نمی‌داند که راه برگزیده‌شده اشتباه است و سازمان ناخواسته از هدف اصلی دور می‌شود اما در نا مدیریتی، فرد آگاه است که تصمیماتی که اتخاذ می‌کند به نفع سازمان نیست و بجای خیر جمعی تنها منافع فردی خود و گروهی اندک را تأمین می‌کند که مصادیق و پیامدهای زیان‌بار این تمامیت‌خواهی را به اشکال مختلف در جامعه مشاهده کرده‌ایم درواقع آنچه ما در جامعه خودمان دچاران هستیم فرایند گزینش دستوری مدیران و مسئولانی است که ملاک‌های ارزشیابی و شایسته‌سالاری در انتخاب آن‌ها نقشی نداشته است.

دکتر آب روشن افزود: ناگفته نماند که ما شاهد نبوغ متخصصان و جوانان ایرانی در همه‌ی عرصه‌های فعالیت نظام هستیم اما این سرمایه‌های عظیم انسانی بایستی در مسیر شایسته هدایت و مدیریت گردد و تا زمانی که در احراز مدیریت‌های اجرایی سلیقه‌ای عمل گردد و بجای احراز شایسته‌سالاری، مسئولیت‌های نهادهای موجود، بین افرادی با وابستگی‌های حزبی و یا درون‌گروهی تقسیم گردد، امید به هرگونه توسعه‌ی پایدار و همه‌جانبه در جامعه دور از ذهن و دست‌نیافتنی به نظر می‌رسد. 
کلمات کلیدی : فیش حقوقی+حقوق مدیران+حقوق+حقوق های نجومی+فیش های حقوقی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۲۴:۱۶
دفاع و توجيهات خنده دار بيش تر مردم را ازار ميدهد، ان جا كه پیرمردهای اعتدال طلبکارانه مقصر را دولت قبل معرفی میکنند, (3812957) (alef-1)
 
مسوول زیر دست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۰۶:۰۳
مردم علاوه بر دریافت های نجومی ، از رانت های هولناک هم ناراضی اند!
مسولی در مدت کوتاهی مدیر دولتی در یک ارگان می شود سپس دارایی حسابهای او میلیاردی می شود ! باید بازخواست شود که از چه رانتی استفاده کرده و از این خوش خدمتی به خود و فامیلهای خود جلوگیری به عمل بیاید! (3813277) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۴۳:۲۷
محمود اولین مقصر بعد حسن ..سر ملت بی کلاه (3813386) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۵۹:۵۰
قبلا معاینه دندانپزشکی رایگان بود و فقط برگه بیمه استفاده می شد ولی الان نه تنها بیمه بلکه 15000 تومان هم از بیمار می گیرند (3813430) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۸:۳۲:۴۱
همه دولت ها چنین پرداخت هایی داشته اند . سه دهه است که امثال شما منت مدیران متهعد را بر سر ملت می گذارید اما آخرش این شده است . شما در نظر خودتان تلاش برای تبریه دولت قبل دارید . همه سر و ته یک کرباسید (3813711) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۱:۳۰:۱۴
اتفاقا اینکه جامعه شناسان سرمایه داری همیشه اتفاقات رخ داده را تحلیل میکنند خنده دار است با احترام و پوزش از تمام جامعه شناسان دانشمند کشور (3813966) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۲:۰۹:۵۲
ربطی به روحانی و احمدی نژاد نداره و مربوط به خیلی وقته (3814003) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۲:۴۹:۱۲
اگر این مدیران میرفتند تعطیلات و دست از کار میکشیدند الان وضعیت ملت بهتر از این بود! (3814061) (alef-1)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۲۷:۴۰
سهم مردم شده تحریم و بی پولی و رکود و مقاومت اقتصادی و سهم آقایون شده خودروهای میلیاردی و کاخهایی که در شمال به اسم ویلا ساخته میشه و رفتن به تفریحگاههای اختصاصی در لب دریا و رفتن به شعبات بهترین و گران ترین رستورانها در شمال و خرید از فروشگاههای برندهای غربی مثل آدیداس و نایک و وایکیکی و دفاکتو و...(خودم به چشم خود این خودروها و کاخها و مجتمع های تجاری غربی را در تعطیلات فطر در شمال دیدم)
مرگ خوبه ولی برای مردم!!! حکایت آقایونه.غرب برای مردم بده ولی بهترین غذاهای غربی و بهترین کاخها و مجتمع ها به سبک غربی و خرید از برندهای غربی با فیش های نجومی که از جیب همین مردم بدبخت پرداخت میشه واسه خودشون خوبه!!!
مردم رو هالو و نفهم گیر آوردن.
ایکاش این چند روز رو مهمان شمال نمی شدم تا اینقدر کل بنیه ذهنیم فرو بریزه که ما چی فکر می کردیم و چی شده!بهشت رو با حوریاش آقایون در شمال برای خودشان با بیت المال احداث کردن و مردم خبر نداشتن! (3814922) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۲۵:۲۶
نباید فقط به صفدر حسینی و صدقی گیر داد . امام جمعه تهران دیروز گفت 950 نفر هستن همه اینا به مردم باید معرفی بشوند (3812962) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۱۸:۲۴
دریافتیهای مدیران پتروشیمی نفتیها خودرو سازها فولادی ها بانکها و .......ببین چند نفر میشن تازه اینا بالای 15 میگیرن یعنی 10 تا 15 متعارفه ؟ که قطعا انها هم در قالب کارت هدیه یا کارانه و امثالهم که جایی هم ثبت نمیشه جبران میشه.بعضی دکترای متخصص که دیگر هیچ. فقط دارایی حقوق یک و نیم میلیونی منو چک میکنه که اگه ریالی بالاتر رفت زود مالیاتش باید کسر بشه. اینطوری میخای 80درصد کارمندا افسردگی نداشته باشن واقعا ی کارمند دیگه انگیزه درست کارکردن داره انتظار برخورد درست با ارباب رجوع هست؟ (3813319) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۹:۳۶:۳۷
این 950 نفر که خودشون برای خودشون حقوق تعیین نکردن ! باید دست های بالاتر رو پیدا کرد
این همه بازرسی و حراست و ... در این ادارات حقوق مفت میگیرن که چی بشه یعنی هیچکس نمیدونسته اینها این همه حقوق میگیرن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3813815) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۹:۲۰:۴۲
سلام.اگه با عدالت علی ( دست این نامردهای میلیاردی بصورت واقعی از مچ قطع بشه) اجرا کنن دیگه هیچکس جرأت دزدی از جیب ملت رو نخواهدداشت (3814532) (alef-11)
 
احسان
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۳:۴۵:۵۵
مساله حقوقها باید ساماندهی بشه ولی مساله اختلاسها و سواستفاده ها در نهادهای مختلف خیلی جدی تر ومخفی تره . یک سری اختلاسگر هم این وسط زیر موج قضیه فیش های نجومی خودشون رو مخفی میکنن! پرونده اختلاسها سالهاست که سرپوش گذاشته میشه! (3815131) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۲۵:۳۰
بلایی که این مدیران سر مملکت اوردند هیچکس نمی توانست بیاورد (3812963) (alef-1)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۳۱:۵۲
زرگترین اختلاس جهان در فنلاند

وزیر بهداشت فنلاند، به دلیل کشف فساد مالی اش، مجبور به استعفا شد.
این وزیر فنلاندی به هزینه دولت، سه مرتبه با همسر خود، تماس تلفنی بین المللی برقرار کرده بود. این حادثه باعث خشم و عصبانیت افکار عمومی و مطبوعات فنلاند شد، چرا که این فرد با سوء استفاده از جایگاه خود به عنوان وزیر کابینه، با هزینه پرداختی توسط مالیات دهندگان فنلاندی، سه مکالمه بین المللی شخصی انجام داده بود.

این وزیر فنلاندی نه تنها استعفا کرد، بلکه پرونده ای برای وی در دادگاه تشکیل و مجبور شد هزینه این سه تماس تلفنی بین المللی را بپردازد.
فنلاند رتبه ۳ در برخورد با مفاسد اداری را داراست و ایران رتبه ۱۵۳...

(3812989) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۱۱:۳۵
جل الخالق (3813296) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۲۳:۲۵
در ایران هم برخورد شدید است, یادتان رفته 2 تا جوان را به خاطر 45 هزار تومان اعدام کردند! (3813333) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۶:۰۶:۰۷
ما هم اینجوری هستیم محاکمه می کنیم البته کارگری را که به مزد نگرفته اش اعتراض دارد. (3813447) (alef-13)
 
aivhl
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۱:۵۲:۵۹
چقدر شبیه ایران با فساد و مفسد برخورد می کنند حتما الگویی خوبی برایشان بوده ایم , ضمنا رتبه صحیح ایران 1/53 هست اشتباه تایپی شده . (3813996) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۳۶:۳۳
باید به شدت با این ها برخود بشه . ضمنا همه افراد به جامعه معرفی بشوند و من بعد دارایی مدیران بایستی شفاف سازی بشه (3813007) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۳۶:۵۳
دولت چه برخوردی با اینا کرده فقط اخراج کرده اینا باید محاکمه بشن (3813010) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۳۷:۴۲
سخنان رهبری رو فکر کنم نشنیدید
از اب گل آلود دنبال چی هستید؟؟
هیچی گیرتون نمیاد
انتخابات 96 هم مال ماست (3813013) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۳۸:۰۹
سلام
اینا فقط بخاطر اینه که انگشت اتهام رو از سمت مقصر اصلی برگردونن و زمانی که کشتی غرق شد درشت دونه هارو سوار قایق نجات کنن و بقیه غرق بشن (3813015) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۳۸:۱۷
باید یک کمپین و حرکتی هم بر ضد پارتی بازی و رانت بازی در استخدام ها شود (3813017) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۳۸:۳۶
خوبیش اینه این همه امنیت روانی که اختلاس ها ۱۰ -۲۰ رقمی در این ۸ سال ایجاد کرده بود را این حقوق های ۵۰ میلیونی به باد داد ! (3813019) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۴۰:۱۷
منشا فساد در همه زمینه ها وجود مدیریتهای فامیلی و جناحی و رانتی می باشد
گزینش افراد درست شود, همه چیز خود را خود درست میشود (3813025) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۴۰:۲۸
یک سال پیش برای نخستین بار غلامعلی جعفرزاده نماینده مجلس خبر داده بود: «صد و هفتاد میلیارد تومان تخلف مالی در بنیاد اثبات شده که با ادامه بررسی‌ها مبلغ اختلاس چندین برابر خواهد شد.»

به گزارش انتخاب، این عددی است که امیر خجسته ،دیگر نماینده مجلس نهم هم صحت آن را تأیید می‌کند. رقمی که معادل هفت هزار و دویست و شصت و پنج ماه یا 605 سال حقوق علی صدقی، مدیرعامل سابق بانک رفاه است که به خاطر دریافت این مبلغ از سمت خود در دولت یازدهم عزل شد.

این مبلغ صد و هفتاد میلیارد تومان جدای از مبالغی نظیر 500 میلیارد تومانی است که از بنیاد شهید به دبی رفته بود. نمایندگان پیگیر پرونده البته می‌گویند مجموع ارقام چیزی بسیار بیشتر از این است.
منبع: روزنامه ایران (3813027) (alef-1)
 
حسین ع
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۴۲:۴۶
این افراد حس اعتماد را که بزرگترین سرمایه یک جامعه است خدشه دار کردند.مگر این افراد اتم می کشافتندکه چنین حقوق هایی را برای خود متصور می شدند؟ اینها باید پیش وجدان خود جوابگوی افرادی باشند که خالصانه و بی چشم داشتی جان خود را فدای شرف و میهن خود کردند.امیدوارم دولت شجاعانه جلوی این افراد بایستد و ضمن عزل آنها اموال به غارت رفته را نیز عودت نمایند. (3813030) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۹:۳۴:۵۷
فراموش کرده اید اینها از بدنه دولت هستند؟ (3813811) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۲:۱۳:۵۳
چرا چند نفر پارسال به دلیل هشتاد هزار تومان دزدی وخفتگیری در یک عابر بانک اعدام شدند!ولی اینها با این حجم آزادانه زندگی میکنند (3814008) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۴۶:۲۵
این ها مال انتخاباته هیچ کدوم از افشا کنندگان دغدغه مردم رو ندارن.اگر به خاطر مردم بود سالها قبل این اتفاق میفتاد!!! (3813043) (alef-1)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۵۳:۱۷
آقای جامعه شناس لطفا توضیح بدین حقوق های میکرونی ما دقیقا چه بلایی بر سر سلامت جسمی و روحی و روانی ما میاره؟ ممنون. (3813063) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۶:۰۵:۴۳
بسیار عالی گفتی (3813445) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۵۶:۰۶
بس کن دیگه بابا. شما که اعصاب همه رو خورد کردی. همش حقوق نجومی نجومی. همه اش برای چهار تا رأی. چرا پیگیری نمی کنین حداقل حقوق ها زیاد شه؟؟ چرا نمی گی ماها با حقوق 1.400 چجوری زندگی کنیم؟ چجوری قسط بدیم؟ فقط می گی فلانی 400 میلیون گرفت تا ما رو عصبانی کنی؟ همینقدر هم پیگیری کن برای افزایش حقوق ها. (3813073) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۵۸:۴۳
با تشكر از اقاى دكتر آب روشن لطفا ايشان هم مقاله بابت بلايى كه سر أمنيت جامعه آمده با خوردن و اختلاس و عدم شفافيت هزينه در آمد ٨٠٠ ميليارد دلار (بلى دلار نه تومان ) دولت قبل هم بنوسيد با تشكر از اين دكتر جامعه شناس محترم و اصولگر و مؤمن و متدين (3813080) (alef-1)
 
l
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۳۴:۲۶
باز هم سیاسی بازی یه عده.............چرا نمیفهمی این پولها به قول پروین
اشک دیده من و خون دل شماست (3814658) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۵۹:۱۷
این بحث فیش های نجومی را و نبود اعتبار برای افزایش حقوق افراد بازنشسته و محروم و مصیبت عظما خواندن پرداخت یارانه ها از آن اقای شیک پوشش که هر روز با یک مدل لباس جلو دوربین به عنوان سخنگوی دولت ظاهر می شود و تمام افراد محروم جامعه را محکوم می کنند بپرسید که جواب خواهد اداد البته من پیش بینی می کنم با زبا نیشخنند خود خواهد گفت این فیش های نجومی از گذشته بود این دولت نا امید و نا اعتدال و نا عدالت پرور چوب گذشته را می خورد مرک بر این عدالت (3813082) (alef-11)
 
حمید
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۴:۰۱:۲۳
متاسفانه بشدت اعتماد به مدیران کاهش یافته . و بنظر من این کاهش اعتماد فقط به افشای فیش های حقوقی اخیر ارتباط ندارد .
آیا یک مدیر با حقوق ماهی 8 میلیون می تواند ویلای میلیاری داشته باشد .
بهتر است ساز و کاری در دولت ایجاد شود که دارایی های مدیران دولتی و خانواده شان بررسی شود . فقط حقوق نجومی فساد آفرین نیست . دولت باید تمامی راههایی که بطور غیر قانونی به افزوده شدن ثروت مسئولان منجر می شود را ببندد . (3813087) (alef-1)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۴:۰۳:۳۸
توجهتون رو به دو نظر سنجی آخر سایت تابناک جلب میکنم! تا ببینید جامعه چی فکر میکنه (3813092) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۱۳:۱۹
هیچ کجای جهان حقوق زیاد گرفتن جرم نیست بلکه حقوق زیاد و بی قانون دادن جرم است بنابراین ناظر و حقوق دهنده مجرم است نه گیرنده
بعد پس دادن هم نداره من حقوق میگیرم روش برنامه ریزی می کنم اصلا به عنوان هدیه یا خبرات دادمش رفته نمیشه حقوق رو بازگرداند مگر اینکه حقوق گیرنده و حقوق دهنده یک نفر باشه
از دید من حقوق بالا گرفتن از شبر مادر هم خلالتره اقا خود طرف میخاد پول به شما بدهد شما جرا نباید بگیری؟ نظارت هم روی حقوقت هست دیوات محاسبات سازمان بازرسی کار مخفیانه که نکردی مالیات هم دادی
1 درصد هم حقوق بالا گرفتن جرم نیست به بنده هم بدهند میگیرم با این تفاوت که محاله پس بدم میگم روش برنامه ریزی کردم حرج شد رفت
تو باید حواست رو حمع کنی پول زیادندی نه من
من میرم خونه میخرم میزنم اسم فامیلم یا میفرستمش خارج
احساسانی نباید کامنت گذاشت
فرق است بین حقوق دادن و حقوق گرفتن (3813303) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۲:۵۷:۵۱
منم گزینه خیر رو زدم ! (3814077) (alef-1)
 
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۱:۲۹:۴۸
دقیقا. حکومت هر کشوری برآیند همون جامعه اس. (3814763) (alef-11)
 
مستعار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۴:۰۳:۴۵
من بعنوان یک شهروند بعید میدانم که این فساد گسترده از یکسو و پایمال شدن حقوق یک عده از طرف دیگر که از گذشته شروع و فرا گیر شده است با یک دستور ریاست جمهوری و یک ضرب الاجل یک ماهه حل شود.بطور مثال قانون خدمات کشوری مصوب سال 86 دارای بی عدالتی اشکار در حق بازنشستگان سالهای 85 و قبل از ان دارای مدارک کارشناسی ارشد و بخصوص دکتری است.این مشکل را بنده شخصا با شکایت به کمیسیون اصل 90 مجلس و کمیسیون امنیت مجلس و اعلام نمودم و با اسناد و مدارک اعلام کردم چطور میشود که حقوق بازنشستگی یک فوق دیپلم و یک لیسانس با 25 سال سابقه از یک دکترای تخصصی با 30 سال سابقه بیشتر بشود ولی هیچ نتیجه ای نگرفتم و تمام مکاتبات هم موجود است. علت این بی عدالتی هم نقص قانون خدمات کشوری است .حاضرم با اسناد ومدارک این بی عدالتی را اثبات نماییم. (3813093) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۴:۰۹:۵۲
اگر عده ای اراذل و اوباش هر روز در خیابانهای شهر عرضه اندام کنند و مردم را اذیت کنند و امنیت روانی جامعه را متزلزل کنند بنظر شما تقصیر کیست؟ اراذل و اوباش یا نیروی انتظامی و قوه قضائیه. (3813119) (alef-11)
 
پرداخت کارمزد نجومی به نمایندگان بیمه ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۴:۴۷:۱۰
پرداخت کارمزد نجومی به نمایندگان بیمه ایران
نمایندگان شرکت بیمه ایران ماهیانه کارمزد میلیادی دریافت می کنند و ارگان های نظارتی در خواب تشریف دارند آنوقت تسهیلات کارکنان را حذف می کنند.دریای کارمزد مفت که بخش دولتی در اختیار بخش خصوص یا همان شبکه فروش قرار می دهد را نمی بینند.بابت صدور بیمه ثالث که اجباری است بیمه ایران 10% به نمایندگانش کارمزد پرداخت می کند فرض کنید یک نماینده فقط 500 بیمه اجباری ثالث در ماه بزند و فرض کنید حق بیمه همه این ها مبلغ حداقل یک میلیون تومان باشد در اینصورت کارمزد این نماینده فقط بابت رشته ثالث 50 میلیون تومان می شود حال اینکه نماینده رشته های بیمه بدنه ، آتش سوزی ، عمر و حوادث ، مسئولیت با کارمزد 30% صادر می کند که کارمزد نماینده در ماه به بیش از یکصد میلیون تومان می رسد بعضی اوقات قراردادهای سنگین را مثل مخابرات ، وزارت نیرو ، قوه قضائیه ، و ... را شرکت های بیمه ایران با کد یک نماینده در هر استان یا هر شعبه صادر می کنند که پول مفت به حساب نماینده سرازیر می شود و بعد بایستی حق الزحمه مدیر مربوطه را پرداخت کند در اینصورت کارکزد نماینده در ماه بالغ بر یک الی پنج میلیارد تومان بصورت ماهیانه می شود که به یک نفر نماینده پرداخت می شود. (3813223) (alef-11)
 
محمد شریف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۰۴:۱۶
با سلام
بنظر بنده عودت مبالغ دریافتی کافی نیست..باید راه کاری یافت .که خسارت های احتمالی دوران تصدی انها هم بر رسی گردد .وبنوعی توسط انها جبران شود (3813269) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۵:۵۱:۰۱
ایا مشگل فقط در یک وزارت خانه است چرا فقط زمانی یک اطلاعاتی از یک اداره ای نشت می کند فریادها بلند می شود چرا در یک مملکت برای حقوق ودستمزد صد ها قانون وجود دارد چرا برای حل مشگل نابرابری حقوق وفسادها یک قانون مدون وهمه گیر وجود ندارد مثلا بنده بامدرک کارشناسی بادوست دیگرم که در یک نیروگاه تولید برق کار میکند سه برابر فرق میکند با سابقه برابر در این بخشها حق جذبهای نزدیک به سی صد درصدی واضافه کاریهای بی حد وحصر بالای ده میلیون حقوق مزایا دارند علاوه بر افزایش قانون کار هرساله یک افزایش وزارتخانه ای با عناوین مختلف دارند برید فیش حقوقی بعضی از مدیران این بخشها را ببینید ایا واقعا سازمانهای نظارتی عریض وطویل بازرسی با داشتن هزینه های گزاف نتوانسته اند این تخلفات را پیداکنند اگر می دانستند ونمی گفتند خود خیانت کارند واگر نمی دانستند که خیلی بدتر وباید نشست وگر یست (3813412) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۶:۲۸:۲۲
ببینید فرض کنید شما مالک یک موسسه باشید که در آن افرادی زیادی از مدیران رده بالا تا کارمندان و کارگران کار می کنند. شما به عنوان مالک حقوق هر فرد را متناسب با سودآوری آن فرد برای موسسه تعیین خواهید کرد و هیچ وقت به او بیشتر از سودآوری که برای موسسه داشته است حقوق نخواهید داد، زیرا در اینصورت باید منتظر ورشکستگی باشید.
اما در بخش دولتی ایران اینگونه نیست، زیرا دولت دارد به کارمندان و مدیران خود یارانه نفتی را می دهد. دولت نفت را می فروشد و آن را به ارگان های مختلف از دانشگاه ها گرفته تا بانک و ... می دهد و هیچکدام از این بخشها سودآوری برای کشور ندارند و یکبار هم دولت از آنها نمی پرسد که شما چقدر سودآوری داشته اید. (3813494) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۷:۳۵:۰۳
دقیقا همین طور است
اینجا کار مدیریتی و دانشگاهی و دفاعی و .. بهانه ای برای پرداخت پول نفت به هر نفر است اما در یک اقتصاد سالم کار وسیله درآمد پول است نه بهانه
به همین دلیل است که ما در ایران دانشمندانی با هزاران مقاله آی اس آی داریم ولی هنوز بعد صد سال استخراج نفت، کشور آزربایجان به ما در استخراج نفت کمک می کند و دانشمندان ما هنوز هم در دانشگاه ها در درس پایان نامه به دانشجویان می گویند اگر با من پایان نامه بر می داری باید حتما یک مقاله آی اس آی هر جور شده بدهی (3813617) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۷:۲۶:۱۸
پس کی به کارانه پزشکان رسیدگی می شه؟ اونها که دریافتیشون خیلی بیشتر از مدیران دولتیه. (3813606) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۷:۵۸:۱۳
تا وقتی ملاک انتخاب مدیران ارشد ملاک های ظاهری باشه همین آش است و همین کاسه و آنهایی که سوادی دارند و کاردان هستند مهاجرت می کنند تا حداقل در آسایش فکری زندگی کنند (3813658) (alef-13)
 
جوان
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۸:۲۰:۲۵
این حقوق نجومی که اینهمه سروصداش در میاد پول توجیبی یکی از فرزندان این افراد هم نیست مسیله جای دیگر است که ذهنیت جامعه از اختلاس های میلیاردی دور شود (3813695) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۸:۵۵:۵۵
البته هم این مدیران مقصرن هم همون کسایی که تو مجلس نشستن و اجازه تصویب چنین قوانینی رو دادن و هم کسی سازمان برنامه رو منحل کرد (3813759) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۹:۲۰:۴۳
توکلی زمانی که نماینده بود از این وضع خبر نداشت ؟ (3813795) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۰:۰۰:۲۸
تا زمانی که فیش حقوقی سازمان های جدا از دولت منتشر نشود با کمال احترام این دلسوزی ها رو از سر صدق ندانسته و ان را هم سو با اغراض سیاسی میدانم. (3813859) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۱:۱۴:۰۸
تا جایی که فهمیدیم پرداخت حقوق ها به صورت قانونی و به صورت صدور رسمی فیش حقوقی و از منبع دولتی بوده است و جهل به آن قابل قبول نیست.عجیب است که من رزمنده با تحصیلات دانشگاهی که شدیدا در مضیغه مالی هستم به هر جا مراجعه کردم گفتند بودجه نداریم و سن شما از استخدام گذشته.و مصوبه مجلس در خصوص عدم شرط سنی ایثارگران هم قبول نداریم حال برایم جای تعجب است که چطوربرای برخی ها که سنشان از بنده هم بیشتر است و تازه حقوق بازنشستگی و بیمه و خانه و اتومبیل هم دارند جای استخدام هست ولی برای ما نیست؟ البته ما برای نظام و کشورمان جنگیدیم و توقعی هم نداریم ولی وقتی این مسائل را که میبینیم درد میکشیم. (3813951) (alef-13)
 
علی مدیر روستا
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۱:۳۳:۵۹
کانون و مرکز اصلی حقوق های کلان و باور نکردنی وزارت بهداشت است. صد ها پزشک دانشگاه های این وزارتخانه ماهانه بیشتر از پنجاه میلیون تومان دریافتی دارند. مجلس محترم و کمیسیون نود و ارکان نظارتی ورود کنند و ارقام دریافتی را پس بگیرند. ترفند این ها هم اینست که از کمبود بودجه مینالند. دریافتی ها نجومی است و از غارت هم گذشته است. پیشنهاد میکنم سایت الف اعلان کند که کپیه فیش دریافتی پزشکان وزارت بهداشت را برایش بفرستند و این ها را بررسی کند و اگر سالهااست که ماهی بیش از صد میلیون گرفته اند پس داده شود. در بیمارستان چشم فارابی و مرکز قلب تهران و مرکز قلب شهید رجائی و بیمارستان امام خمسنی تهران ده ها فیش حقوقی و دریافتی بیش از دویست میلیون تومان در ماه وجود دارد. لطفا رسیدگی بفرمائید. (3813972) (alef-13)
 
ناشناس
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۱:۴۵:۴۵
به قول ظریفی میگفت این حقوق فیشی نباید ملاک باشه بلکه باید درامد ها مشخص بشه درامد ها (3813991) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۱:۴۶:۰۴
مردم خواهان امنیت هستند که جنبه های نظامی، اقتصادی، روانی، سیاسی،و فرهنگی دارد. اگثریت جامعه، نظامی مقتدر کارآمد وبرپایه عدالت را میخواهند. ما انتظارمان این بود که انقلاب شکوهمند بیش از این، تعالی فرهنگی ویرویج دیانت ، تعهد ودرستکاری را ایجاد کرده باشد. البته نباید ناامید بود.اما حالا که مردم آگاهی بیشتری به هزاران مورد اختلاس، ارتشا،رانت، پیدا کرده اند منتظرند ببینند مسیولین برای برگشت اعتماد از دست رفته جامعه چه اقداماتی انجام میدهند.
مردم میدانند که برملا شدن فیش های نجومی بمنزله نوک کوه یخی است که حجم عظیم آن زیر آب است. بتگرند که اگر حقی از کسانی به ناحق گرفته شده بازکردانند.همینطور اموال، املاک وهر امتیاز نامشروعی که به کسی داده شده به بیت المال برگردد. شرم آور است که ما نمره شفافیت نازلی در جهان داشته واز آخردر ردیف های اول باشیم.رهبری در روز عید فطر نکته ای مبهم نگذاشتند. ریاست جمهور ومعاونشان هم نوید اصلاح ورسیدگی داده اند ببینیم چه میشود. (3813992) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۳:۰۰:۱۴
تا وقتی اصالت نیت بر اصالت عمل در انتخاب مدیران رجحان دارد وضع همین و بدتر از این خواهد بود این مدیران نالایق با ادعای مسلمانی همه نخبگان این کشور را ممکن است برای انها به اصطلاح شاخ شوند به کارهای حاشیه ای و حتی خروح از کشور رانده اند و یکه تاز این میدان بی رقیب شده اند هنوز هم به این امر واقف نیستیم که ادعای مسلمانی از هر کافری ساخته است بهتر است مقیاس های ملموس و کاملا قابل اندازه گیری و راستی آزمایی ملاک انتخاب افراد لایق و به کار گماردن آنها در مسولیتهای کلیدی قرار گیرد ولی این یعنی اینکه ای افراد پر مدعای بدرد نخور از منصبشان پایین بیایند که به این سادگی ممکن نیست (3814080) (alef-11)
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۳:۱۰:۱۰
زیاد این موضوع را کش ندید. امنیت روانی جامعه خیلی وقته با اینهمه اختلاس ورانت ودزدی ازبین رفته است (3814100) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۳:۲۷:۵۰
أين بلايي كه شما رسانه ها به عمد بوجود اورديد.... (3814131) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۳:۳۵:۰۷
وزير كه اخرش گفت سقف حقوق ١٩/٥ اخرش هم معلوم شد صدقي ٢٠ تؤمن ماهي ميگرفت پس معلوم ميشه فضاي متشنج جامعه تقبر خودتونه!!!! (3814139) (alef-1)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۳:۵۰:۲۰
نه دولت از اینها جداست ونه اینها از دولت شکایت کی را به کی بکنیم وقت خودتون را هم نگیرید تا موقعی که در یک کشور قوه مقننه و مجریه و قضاییه باهم قوم خویش باشند انتظار از این بهتر کمال بی عقلیست (3814164) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۹:۳۷:۲۵
یارانه رو که نمی تونستید بدیدعلتش این حقوق ها بود که الان 1 به هزارشم کشف نشده خدا میدونه اون بالا چه خبره (3814561) (alef-11)
 
بهمن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۱:۱۸:۲۹
قوانین و مقرراتی که سبب دریافت مبالغ غیر متعارف شده طی مصوبات مجلس طی چند دهه شکل گرفته و مجموعه مدیریتی طی سالیان مدید مقصر هستند و برخی نهادها که جوابگو نیستند نیز در این راه بی تقصیر نیستند منحل شدن سازمان برنامه و بودجه یکی از مهمترین دلایل برای برهم زدن نظم و در نهایت سو استفاده بوده است (3814737) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۹:۴۰:۱۷
حقوق سفیران چقدر است آقای ظریف اعلام کنننننننننننننننننننننن (3815911) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۹:۴۲:۴۱
اینها وقتی به طورکامل مشخص شدندبایدفرمان حضرت علی درموردآنها اجراشود.اگردلتان میخوادبرای ملت کارکنیدواهداف سیاسی پشت پرده نداریددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد (3815922) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۲۳ ۱۱:۱۷:۲۱
کاملا" آشکار است که مدیران دولتی هیچ کارایی و بهره وری ندارند. چرا مدیران را تعویض نمی کنید؟ چنانچه مدیر لایق باشد در بخش خصوصی که بهتر می تواند کسب درآمد کند. (3821221) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۵-۰۱ ۱۷:۳۱:۲۸
مملکتی که این همه بیکار داره ولی مدیر بازنشسته دوباره میره سر کار تا بیشتر بخوره نه مدیریت کنه به حال اون جامعه باید گریست!!!! (3838549) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
بلایی که نجومی‌ها بر سر امنیت روانی جامعه آوردند