توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 476446
کمبود خواب باعث می شود تا مغز خودش را بخورد
تاریخ انتشار : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۳
یک مطالعه جدید توسط محققان ایتالیایی اثبات کرد که کمبود خواب می تواند باعث شود تا بخش هایی از سیناپس مغز توسط سلول های دیگر مغز خورده شوند.

محققان دانشگاه پلی تکنیک مارکه، با مطالعه بر روی مغز موش ها متوجه شدند که سلول های آستروسیت زمانی که حیوانات از خواب محروم شده بودند، باعث از بین رفتن سیناپس های مغزی می شوند. آستروسیت (Astrocytes) یک سلول در مغز است که وظیفه از بین بردن سلول های فرسوده را برعهده دارد.

بر اساس گزارش تلگراف «میشل بلسی» مدیر گروه پژوهشی در این خصوص می گوید: ما برای اولین بار توانستیم نشان دهیم که در هنگام کم خوابی بخش هایی از سیناپس مغز، به معنای واقعی کلمه توسط سلول های آستروسیت خورده می شوند. با این حال، این اتفاق لزوماً چیز بدی نیست، معمولاً سیناپس هایی که خورده می شوند که از نوع بزرگتر و بالغ تر هستند پس احتمالاً آنها مانند تکه های قدیمی یک مبلمان از مغز دور انداخته می شوند.

 یک یافته نگران کننده تر این بود که سلول‌های میکروگلیا مغز، در افرادی که دچار کم خوابی مزمن باشند فعالتر هستند که می توانند سبب بیماری آلزایمر و دیگر اشکال تخریب نورونها شوند.‍پیش از این نیز تحقیقات دیگری نشان داده بودند که کم خوابی باعث ایجاد ‍پلاک های مسبب آلزایمر در مغز می شود.
 
کلمات کلیدی : کمبود خواب+مغز
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.