نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 233049
«نگاهي نو به فلسفه»؛ استيفان لاو، ترجمه محمداحسان مصحفي؛ نشر سبزان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۹
«نگاهي نو به فلسفه» /
(تاريخ، انديشه‌ها، نظريه‌ها، شخصيت‌ها، چگونگي انديشيدن) /
نويسنده: استيفان لاو /
مترجم: محمداحسان مصحفي /
نشر سبزان، چاپ دوم  ۱۳۹۳ /
شمارگان ۱۰۰۰ نسخه /
۳۳۲ صفحه (وزیری)، ۱۸۵۰۰ تومان /

****

در سال‌های دور و نزدیک در راستای فروکاهش مفاهیم فلسفی و آسان‌سازی درک آن، گام‎های گوناگونی برداشته‌شده است و کتاب‎هایی به سبک و سیاق متفاوت برای این منظور تألیف شده‌اند. برخی همانند «دنیای سوفی» (یوستین گاردر) زبانی داستانی به آن داده‎اند، برخی هم با کمک گرفتن از طرح و کاریکاتور و رگه‌هایی از طنز کوشیده‎اند، از جدیت فضای حاکم بر بحث کاسته و ارتباط بهتری با مخاطب برقرار کنند و به زبانی ساده و شکلی موجز، به فلسفه بپردازند. البته هر یک نیز به فراخور ارتباطی که با مخاطب برقرار کرده‌اند تا حدودی موفق بوده‌اند.

کتاب نگاهی نو به فلسفه اثر استیفان لاو، اثری‎ست در همین راستا، البته با تفاوت‎ها و ویژگی‌هایی که آن را با دیگر کتاب‌های این‌چنینی تااندازه‎ای متفاوت می‎کند. مهم‌ترین آن نیز رویکرد جامع نویسنده کتاب به این حوزه است. فلسفه وجوه مختلف دارد، از تعریف خود آن تا مفاهیم بنیادینی که در آن بکار می‎روند و کلید درک مطلبند، تا سیر تاریخی آن، شاخه‌ها مختلفش، خود فیلسوفان و دیدگاه‌هایشان و... در اغلب کتاب‌هایی با رویکرد فروکاهش سطح فلسفه نوشته‌شده‌اند، اغلب سیر تاریخی فلسفه مورد توجه قرار گرفته است آن دیگر وجوه یا مغفول مانده‌اند و یا در حاشیه این خط سیر تا حدودی بدان‌ها اشاره‌شده است.

اما نویسنده کتاب حاضر با تفکیک این وجوه و با پرداختن به آن‌ها در فصولی جداگانه کوشیده با زبانی ساده، تصویری کم‌وبیش جامع‎نگرانه را از حوزه فلسفه ترسیم کند. با این هدف‌گذاری کتاب در پنج فصل نوشته‌شده و در هر فصل یکی از وجوه مهم فلسفه مورد توجه قرار گرفته است.

درباره این کتاب بیشتر بخوانید
 
نرجس حسین پور
۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۱۷:۵۴:۵۷
با سلام خدمت جناب آقا یا مصحفی.امیدوارم در ترجمه های بعدی، وصد البته آثار بعدی موفق باشید (2249555) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.