توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494347
سونامی مصرف ماریجوانا و گُل در دختران
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۷
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: در بحث مهارت های اجتماعی به شدت دچار ضعف هستیم.

به گزارش خبرجنوب، پژوهش در كارگروه تخصصي بانوان و خانواده استان، افزود: ما در حال حاضر در معرض آسيب هستيم و براي شناسايي معضلات لازم نيست ذره بين برداريم و دنبال آن بگرديم چرا كه مسايل رواني بسيار است و در بحث مهارت هاي اجتماعي نيز وضعيت مطلوبي نداريم. وي يادآور شد: به طور مثال در بين برخي اقشار متاسفانه افتخار است كه يك دختر و يا پسر جوان سيگار بكشند و حتي در عموم ديده ايم كه برخي دختران نوجوان، سيگار دست گرفتن را عامل تشخص مي دانند.

پژوهش گفت: آموزش ها در زمينه حفظ سلامت روحي، رواني و جسمي زنان و دختران بايد افزايش يابد و با توجه به اينكه گزارش هايي نامطلوب درخصوص خوابگاه ها و تجمعات دانشجويي در اين زمينه ها داريم، مهارت هاي اجتماعي اين قشر بايد بيشتر پيگيري شود. دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر فارس نيز گفت: سونامي مصرف ماريجوانا و ماده مخدر «گل» را در بين دختران نوجوان مشاهده مي كنيم و بحث مصرف شيشه به قصد لاغري در آرايشگاه هاي زنانه بسيار ناراحت كننده است. همچنين وجود كودك آزاري و همسرآزاري ها در استان بر اثر مصرف شيشه، نگران كننده به نظر مي رسد.

ابراهيمي ادامه داد: بحث هاي مطرح شده در كارگروه هاي استاني درخصوص اعتياد نبايد به صورت جزيره اي باشد و دنبال كردن آنها ضروري است. به منظور پيشگيري از اعتياد مي توانيم از فضاي مجازي كمك بگيريم كه نقطه ضعف ما در اين حوزه، عدم حساس سازي مطلوب است؛ چگونه وقتي «وبا» شيوع مي يابد همه حساس مي شوند؟! وي يادآور شد: سال گذشته 250 نفر بر اثر مصرف مواد مخدر و محرك در كشور فوت شده اند و خيلي نامطلوب است كه دختر نوجوان و جوان، ماريجوانا و گل مصرف كند. بايد فكري به حال اين وضع كرد.

ابراهيمي گفت: بايد به فكر راه حل هاي موثر بود و دائم نبايد همه چيز را به گردن اعتبارات انداخت؛ اگر درخصوص پيشگيري از اعتياد، حساسيت ايجاد نكنيم طي 3 تا 4 سال آينده، وضعيت اعتياد دختران و زنان وخيم مي شود. بايد بگوييم در اين حوزه ما ريشه كني نمي خواهيم و همين كه بتوانيم اوضاع را كنترل كنيم كار بزرگي انجام داده ايم.

وي افزود: در زمينه كنترل اعتياد، عدم ورود خيرين نگران كننده است در حالي كه اين كار دست كمي از مدرسه و مسجدسازي ندارد. عرب، معاون امور توسعه پيشگيري بهزيستي فارس هم گفت: آسيب شناسي براي ارائه طرح هاي اجتماعي، اهميت بسزايي دارد و موازي كاري باعث هدر رفتن منابع مي شود و بررسي در اين خصوص اهميت بسياري دارد.

مسئول دفتر پيشگيري و درمان اعتياد بهزيستي فارس نيز با اشاره به طرح «ارتقاي سلامت جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي دختران نوجوان»، عنوان كرد: تجربه به من نشان داده كه مديران مدارس، مجريان خوبي براي طرح هاي مدنظر نيستند و آنها به دليل مشغله نمي توانند چندان درگير شوند. اين قبيل طرح ها بايد به مشاوران مدارس سپرده شود. محكم گفت: براساس پژوهشي كشوري كه در 8 دانشگاه انجام شد، دختراني سراغ مواد مي روند كه قصد كاهش استرس و اضطراب خود را داشته باشند و آنها از قرص هاي آرام بخش شروع مي كنند. اين كارشناس درمان و پيشگيري از اعتياد، افزود: مصرف «گل» بسيار شيوع يافته و 8/14 درصد دانشجويان كشور حداقل يك بار آن را استفاده كرده اند و 7/3 درصد از دانش آموزان ما هم اين مخدر را مصرف نموده اند. همچنين 52 درصد استفاده كنندگان اين ماده 15 تا 29 ساله هستند. محكم گفت: متاسفانه براساس آمار موجود، طي كمتر از 10 سال، ميزان مصرف كنندگان زن مواد مخدر در كشور تقريبا دوبرابر شده و 4/15 درصد مصرف كنندگان ماده مخدر «گل» در كشور زن هستند. وي ادامه داد: بايد در زمينه غني سازي فضاي مجازي كار شود و آموزش مهارت كاهش استرس و اضطراب به زنان ارائه گردد.

حجت الاسلام مهرابي، مديركل تبليغات اسلامي فارس هم عنوان كرد: بلوغ زودرس آسيبي جدي است كه بايد به آن پرداخته شود. فقدان احساس مادرشدن و تشكيل خانواده نيز نگران كننده است. رئيس نظام روانشناسي و مشاوره فارس هم اظهار داشت: براي ارائه طرح ها، آسيب شناسي اهميت دارد و پس از آن ذائقه سنجي مردم است. بايد سليقه مخاطبانمان را درنظر بگيريم و ببينيم نوجوانان و جوانان در فضاي مجازي بيشتر سراغ چه مطالبي مي روند تا بتوانيم مشكلات آنها را برطرف كنيم. دكتر فيلي، بهره مندي از همه توانمندي ها با يك مديريت واحد و پايش فعاليت ها در اين حيطه را ضروري دانست.

معاون آموزش و پرورش فارس نيز عنوان كرد: در جامعه ما هيچ كس اهل تر از خانواده و به ويژه مادران در زمينه انتقال آموزش ها به افراد جامعه نيست. ملك پور گفت: از سال گذشته اعتباري براي ارتقاي توانمندي زنان ديده شده كه نسبت به نياز موجود بسيار كم است و اين ميزان بايد افزايش يابد. بي نياز، مشاور مديركل آموزش و پرورش فارس در امور بانوان هم يادآور شد: در بحث سلامت جسماني و بلوغ دختران دانش آموز، در حال فعاليت هستيم و تعداد آموزش ديده ها در اين زمينه را تا پايان امسال به 3 هزار نفر مي رسانيم.
 
کلمات کلیدی : ماریجوانا + مواد روانگردان + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.