توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 484645
چه بخوریم تا ریه سالم داشته باشیم؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۵
هرکسی میخواهد که ریه هایش سالم باشد چون ریه نقش مهمی در سلامتی دارد و حساسترین عضو بدن است وقتی ریه از کاربیفتد نمتیوانیم خوب نفس بکشیم و نفس نقش مهمی در سلامتی دارد. ناراحتی ریه یعنی بیماری کل بدن پس باید از این عضو بدن خوب مراقبت کنیم.

همه می‌دانیم که داشتن ریه سالم و اکسیژن رسانی مناسب به بدن برای بقا و متابولیسم (سوخت و ساز) بهینه سلول‌های بدن نقش کلیدی دارد.

بهترین مواد غذایی در صورت عدم اکسیژن رسانی کافی به درستی متابولیزه نمی‌شوند و درنتیجه عملکرد تمام ارگان‌های بدن ضعیف خواهد شد و افت کارایی، خستگی و کاهش عمر مفید را در پی خواهد داشت. از طرفی سلول‌های ریه مدام با آلاینده‌ها و سمومی که تنفس می‌شوند در معرض آسیب قرار دارند، اگر مواد مغذی که می‌توانند این سموم را خنثی و دفع کنند به موقع در دسترس سلول‌های ریه نباشند ریه‌ها به تدریج دچار آسیب جدی می‌‌شوند، در حالیکه در صورت در دسترس بودن مواد مغذی کلیدی سلول‌های ریه به سرعت قادر به ترمیم خود خواهند بود و از پیشرفت آسیب جلوگیری می‌شود.

ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E، ویتامینC و همچنین ویتامین B۶ و فولات برای سلامت ریه کلیدی هستند.
مواد مغذی مفید
بیست و دو ماده غذایی که دوز بالایی از مواد مغذی حیاتی ذکر شده برای سلامت ریه را در بردارند:
سیب
زرد آلو
توت‌ها
انگور قرمز
آواکادو
تربچه
مرکبات
انجیر
انواع لوبیا
هویج
براکلی
اسفناج پخته
سیب زمینی شیرین پخته
زیتون
پیاز
خردل سبز
عسل
گردو
بادام زمینی
ماهی‌های روغنی که حاوی ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ هستند
سینه مرغ
چای سبز
بنابراین رژیم غذایی مناسب برای سلامت ریه بیشتر ترکیب متعادلی از یک رژیم غذایی گیاهی است.
منبع: دکتر سلام
 
کلمات کلیدی : ریه، سلامتی، تغذیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.