توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449248
وزیر بهداشت‌: 25 درصد مردان سیگار می کشند و 19 درصد زنان چاق هستند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۴
وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که برای رشد اقتصادی و حفظ امنیت در هر کشوری باید به سلامت به عنوان عامل اثرگذار مهم توجه شود به تشریح وضعیت سلامت در جامعه پرداخت.

به گزارش مهر، سیدحسن هاشمی در نخستین مجمع سلامت که صبح یک شنبه با حضور رئیس جمهور و برخی از وزراء در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد گفت: در دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به سلامت مردم شد که گونه ای که توجه به سلامت ایران در این دولت بی سابقه بوده است.

وی با عنوان این مطلب که هنوز مشکلاتی در حوزه سلامت وجود دارد کم نیست تأکید کرد: امیدواریم در یک دوره ۱۰ تا ۱۵ ساله بتوانیم به استانداردهای مطلوب در حوزه سلامت دست پیدا کنیم.

وزیر بهداشت با توجه به اینکه تا ۵۰ سال پیش، بیماری های واگیر، مهمترین عامل مرگ و میر بودند افزود: امروزه بیماریهای غیرواگیر بیشترین گرفتاری جوامع را تشکیل می‌دهد.

وی در ادامه به مهمترین عوامل شیوع بیماری های غیر واگیر در کشور پرداخت و گفت: میزان شیوع چاقی در زنان ایرانی ۲۹.۷۶ درصد و در مردان ۱۵.۲۹ درصد است و همچینن در مناطق شهری شیوع چاقی ۲۴ درصد و در مناطق روستایی ۱۹ درصد گزارش شده است. به گفته هاشمی زنان استان مازندران بیشترین درصد چاقی را دارند.

وزیر بهداشت به شیوع فشار خون در کشور اشاره کرد و گفت: ۲۸.۱۹ درصد زنان و ۲۸.۳۱ درصد آقایان دچار فشار خون هستند، به طوری که ۲۶.۵ درصد مناطق شهری و ۲۸.۳ درصد روستاهای کشور مبتلا به این عارضه هستند.

هاشمی تأکید کرد: متاسفانه ۵۰ درصد کسانی که مبتلا به فشار خون هستند از بیماری خود  خبر ندارند.

وی افزود: مردان استان کردستان بیشترین درصد شیوع فشار خون را دارند

وزیر بهداشت در ادامه به دیابت اشاره کرد و اظهار کرد: ۱۰.۳ درصد زنان و ۸.۵ درصد مردان ما دیابت دارند و این وضعیت در مناطق شهری ۹.۹ درصد و در روستاها ۷.۸ درصد است. به گفته وزیر بهداشت زنان استان سمنان بیشترین درصد دیابت در کشور را دارند.

وی به شیوع چربی اشاره کرد وگفت: ۲۹.۵ درصد زنان و ۲۲.۵ درصد مردان ما چربی دارند به طوری که این آمار در مناطق شهری ۲۷.۷ درصد و در روستا ۲۰.۷درصد است. همچنین بیشترین شیوع چربی در استان تهران است.

وزیر بهداشت با اعلام اینکه ۵۰ درصد مرگ و میر ایرانی‌ها به خاطر بیماریهای قلبی و سکته‌های مغزی است افزود: متاسفانه ۴ درصد زنان و ۲۵.۱۶ درصد مردان ما، مصرف کننده دخانیات هستند به طوری که این وضعیت در مناطق شهری ۱۳ درصد و در روستاها ۱۵.۵ درصد برآورد می‌شود. به گفته هاشمی زنان و مردان استان قزوین بیشترین درصد شیوع مصرف دخانیات را دارند.

وی افزود: افراد ۴۵ تا ۵۴ سال ما، بیشترین مصرف کننده مواد دخانی در کشور هستند.

هاشمی به مصرف سبزیجات اشاره کرد و گفت: زنان و مردان ما تقریبا به یک اندازه میوه و سبزیجات استفاده می‌کنند به طوریکه این میزان برای هر دو جنس ۴۸ درصد گزارش شده است به گفته وی مردم بوشهر بیشترین درصد مصرف میوه و سبزیجات را دارند.

وزیر بهداشت در ادامه به مصرف فست فود اشاره کرد و گفت: ۱۱ درصد زنان و ۱۴.۶ درصد مردان ما فست فود می‌خورند و این وضعیت در مناطق شهری ۱۴ درصد و در روستاها ۹ درصد گزارش شده است. همچنین مردم استان یزد بیشترین استفاده کننده از فست فودها هستند.

هاشمی در ادامه به مصرف بالای نمک در ایران اشاره کرد و هشدار داد: مصرف نمک ما ۱۲ گرم است که این عدد حداقل سه برابر مصرف جهانی است و بیشترین علت آن به خاطر مصرف نان است که در آن از نمک زیاد استفاده می‌شود. با اعلام اینکه تنها ۱۵ درصد زنان ما کمتر از ۵ گرم نمک مصرف می کنند که این نشان می‌دهد ۸۵ درصد زنان ایرانی بالاتر از حد مجاز نمک استفاده می کنند. همچنین تنها ۶ درصد مردان ما کمتر از ۵ گرم نمک مصرف می‌کنند که نشان می دهد که ۹۴ درصد مردان ایرانی بیشتر از حد مجاز نمک می‌خورند. به گفته وزیر بهداشت مردم استان گیلان کمترین مصرف نمک را دارند.

وی در ادامه به موضوع فعالیت های فیزیکی اشاره کرد و افزود: ۹۶ درصد زنان ایرانی فعالیت فیزیکی خیلی کم و یا اصلا ندارند و این وضعیت در بین مردان ما ۸۳ درصد گزارش شده است.

هاشمی با اعلام اینکه در مناطق شهری ۹۲ درصد و در روستاها ۸۵ درصد مردم فعالیت فیزیکی ندارند اظهار داشت: کمترین فعالیت فیزیکی در بین زنان بوشهری مشاهده شده است.

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که امروزه مهمترین علت مرگ ها ناشی از بیماریهای غیرواگیر است افزود: بیماری‌های قلبی عروقی، سرطانها، دیابت و بیماریهای مزمن تنفسی، بیشترین علت مرگ‌های ناشی از بیماری های غیرواگیر هستند.

هاشمی مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف الکل را چهار عامل افزایش بیماری‌های غیرواگیر قلمداد کرد.
 
کلمات کلیدی : تغذیه + سلامت + مصرف نمک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.