نظر منتشر شده
۲۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501799
با دکتر ربیعی شرط کنید نعمت زاده مدیر شستا نمی شود
احمد توکلی، 23 مرداد 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۰
در سالهای 1360 -1362 من وزیر کار و اموراجتماعی بودم. محیط کارخانه ها هدف فعالیت سازمان منافقین و گروه های مارکسیستی دیگر بود. البته تلاش این چپ های آمریکایی خنثی می شد. 

برادری به نام عباد مسئول شاخه کارگری اطلاعات بود. به اقتضای حوزه مشترک کاری در حفظ مصالح تولید و تأمین منافع کارگران و صیانت از حقوق کارفرمایان و مدیران، مرتبا در تماس بودیم. او خیلی کوشا و موفق بود. بعدها این برادر که آن زمان، مانند خودم، جوانی حدود 30 ساله بود، مدارج خدمت و تحصیل را طی کرد و شد دکتر علی ربیعی، مدرسی در دانشگاه که با وضعیت کارگران و کار و مدیریت آشنا است و در امور مربوط به امنیت ملی نیز تبحر دارد. 

به دلیل همین سوابق و ویژگی ها، وقتی آقای روحانی وی را به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مجلس معرفی کرد، بسیاری از نمایندگانی که مانند من به اصطلاح هم جناح وی نبودند، به شهادت من به او رأی اعتماد دادند. در طول چهار سال گذشته، همان طور که انتظار می رفت، به همت آقای دکتر ربیعی برخی بندها از دست پای کارگران وطن خواه و عدالت طلب ستم دیده از زراندوزان، برداشته شد. البته همواره در نزد ما حساب تولید کنندگان و سرمایه گذاران وطن دوست از این زراندوزان بی حمیت جدا بوده است. 

همه خوب میدانیم بین این که در وزارتخانه ها کار به دانایان عاقل و پاک دست سپرده شود، یا مدیران آزمند و امتیازطلب بر امور مسلط شوند، تفاوت از زمین تا آسمان است. به ویژه در سمت هایی که گردش مالی و قدرت اداری بالا دارد. 

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به واسطه سازمان تأمین اجتماعی مالک "شستا" (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) است. شستا مادر شرکتی است با بیش از 170 شرکت و مؤسسه که دارایی اش 100هزار میلیارد تومان برآورد میشود. 10 درصد ارزش بورس اوراق بهادار تهران متعلق به  شستا است. 
اگر متوسط تعداد اعضای هیئت مدیره ها را 5 نفر بگیریم، این مادر شرکت حدود 1100 مدیر لازم دارد. فرصت انتخاب این تعداد مدیر، قدرت زیادی از نظر سیاسی و مالی برای تصمیم گیرندگان آن فراهم میسازد. 

شنیده شده است که آقای نعمت‌زاده وزیر 1000 میلیارد تومانی، داوطلب مدیریت شستا شده است. همان وزیری که مصداق بارز تعارض منافع و درهای چرخان است. 

حالا که با آمدن آقای دکتر شریعتمداری که امید است رأی بیاورد و وزارت صنعت معدن و تجارت از رانت خواریهای آشکار و پنهان کمی دور کند، نباید اجازه داد بخشی دیگر که از نظر مالکیت دارایی، گردش مالی و تصدیگری صنعتی و تولیدی بزرگتر از وزارت صنعت معدنم و تجارت است، گرفتار گردد. 

گر چه بعید میدانم آقای ربیعی در تعیین مدیر شستا به این انتصاب نادرست تن دهد، لازم دیدم به عنوان برادری خیرخواه مردم و خدمتگزاران مردم، به نمایندگان محترم ملت عرض کنم چون موضوع بسیار مهم است، تا از آقای ربیعی تعهد نگرفتید که حتما از این اشتباه راهبردی، بلکه گناه_بزرگ پرهیز خواهد کرد، به او رأ ندهید.
 
کلمات کلیدی : علی ربیعی، احمد توکلی، شستا، نعمت زاده،وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
 
م.م.س.
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۷:۵۳:۴۵
منابع مالی و تمامیت سازمان تأمین اجتماعی از محل وجوه ما مردم در قالب کارگر (7%) و کارفرما (23%) تأمین شده و می شود و دولت هیچ نقشی در آن ندارد، و فقط حسب قانون دولت بایستی 3% پرداخت کند که وصعیت بدهی های دولت روشن نیست. حال چرا باید این مجموعه توسط دولت اداره شود؟ (4519614) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۲:۰۲:۵۷
چونکه به گفته نویسنده محترم کارفرمایان که زراندوزند و کارگران هم بند به دست و پایشان است واین مدیران دولتی هستند که بسیار پاکدست و توانا هستند (4520049) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۸:۳۵:۲۹
امیدوارم رأی نیاره... (4519667) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۹:۲۰:۲۷
بهترین است. (4519710) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۰:۵۸:۴۲
توی 4 سال دوره قبلی چه تحولی ایجاده کرده که الان می گویید بهترین است؟؟ (4519813) (alef-3)
 
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۷:۲۴:۴۸
کلا اینا هرچی روحانی بگه چشم بسته می پذیرن. یعنی به چیز دیگه ای کار ندارن. یجور تسخیر شده اند!!! (4520121) (alef-3)
 
Japan
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۸:۱۶:۵۸
حد اقل دستمزد كارگران (4520174) (alef-13)
 
بنده خدا. اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۰:۱۸:۴۴
ایشان تخصص در امور اقتصادی و بازنشستگی ندارد. برای اینکار مناسب نیست. (4519764) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۷:۳۸:۲۱
ببخشید اشتباهی رای مثبت دادم (4520824) (alef-3)
 
شهاب سیدان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۰:۵۰:۱۶
1- آقای توکلی بدلیل دوران وزارتش در اوایل انقلاب طبیعتا بانی بخشی از گردش روابط کار - تولید و نیروی کار و کارفرما بوده است روابطی که امروز به رابطه کارگر و زراندوزان می نامد اما علی رغم طی مراحل توکلی انقلابی به دکتر استاد دانشگاه با سوابق طولانی قانون گذاری و عضویت در مراکز کلیدی حکومت مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنان مایل نیستند به زبان علمی و اجتماعی مبتنی بر شرایط تولید توضیح دهند که مشکلات کلیدی و لاینحل روابط کار و تولید و نیروی کار و کارفرما چیست؟ چرا وزرای با گرایشات و تجربیات مختلف هرگز در رفع گره های کور تولید کشور موفقیت قابل اعتنایی نداشتند؟ مجلس و نمایندگان در کوری پویا و شاداب سازی فرایند تولید ، کار و سودآوری نیروی کار و کارفرما چیست؟ آقای توکلی با تمام سوابق و تجربیات طی سه دوره نمایندگی مجلس کدام اقدام مشخص را برای باز شدن گره های کور تولید که طبیعتا به رفاه نیروی کتار منجر می گردد داشته اند؟
2- توکلی معتقد است که آقای دکتر ربیعی برخی بندها را از دست پای کارگران وطن خواه و عدالت طلب ستم دیده از زراندوزان، برداشته است البته همواره در نزد ما حساب تولید کنندگان و سرمایه گذاران وطن دوست از این زراندوزان بی حمیت جدا بوده است. اما توضیح نمی دهد زراندوزان مورد نظرشان در روابط کار و تولید یا نیروی کار و کارفرما کدام است؟ زراندوزی براساس کدام قوانین کشور قابلیت ماندگاری و بازتولید دارد؟ کدام قانون طی سه دوره نمایندگی مجلس را برای رفع زراندوزی داشتند؟
3- توکلی مدعی است همه خوب میدانیم بین این که در وزارتخانه ها کار به دانایان عاقل و پاک دست سپرده شود یا مدیران آزمند و امتیازطلب بر امور مسلط شوند تفاوت از زمین تا آسمان است به ویژه در سمت هایی که گردش مالی و قدرت اداری بالا دارد مانند تمامی پست های حکومتی که اگر در اختیار چنین افرادی قرار گیرد شرایط اجتماعی و اقتصادی کشوری می شود آنچه امروز همه از آن نالانیم ایکاش آقای توکلی با تأکید بر پست های حکومتی به ملاکهای ناظر بر سلامت و کاردانی و اثربخشی مدیران را ذکر و به چند مدیر شایسته مثلا طی دهه گذشته اشاره می فرمودند تا خوانندگان درک ملموستری از ملاکهای خوبی و بدی مدیران پستهای حکومتی از نگاه توکلی بدست می آوردند.
4- توکلی بر اهمیت شستا تأکید دارد و مدعی است حدود 1100 عضو هیات مدیره در شستا در رده مدیریتی قرار می گیرند اما مشخص نیست چرا همچون گذشته هرگز مایل نیستند تا به اندازه و تعداد مدیران و هیات مدیره و دارایی و گردش مالی نهادهای حکومتی غیر دولتی مانند بنیاد مستضعفان ، ستاد اجرایی و غیره اشاره کنند و حداقل برای یک بار به انجام مطالعه تطبیقی بین نهادهای اقتصادی مذکور متکی بر مدیران ماندگار و غیر قابل پرسش و شستای متکی بر وزرای در حال رفت و آمد اقدام و ارائه می دادند.
5- توکلی مدعی است شنیده شده است که آقای نعمت‌زاده وزیر 1000 میلیارد تومانی داوطلب مدیریت شستا شده است. همان وزیری که مصداق بارز تعارض منافع و درهای چرخان است اما توضیح نمی دهند که آقای نعمت زاده به پدر صنعت پتروشیمی شناخته می شود همان صنعتی که مقام معظم رهبری در سخنرانی ابتدای سال فرمودند تولیدات پتروشیمی نسبت به ابتدای انقلاب از رشد 30 برابری برخوردار بوده است یعنی صنعت تحت مدیریت آقا نعمت زاده در رده برترین صنایع کشور قرار گرفته است نکته دوم اینکه اقای توکلی چرا تصور می کنند که فقر و نداری افراد می تواند نشان شایستگی و افتخار باشد مثلا اگر وزیری پس از 30 سال تجربه کار و مدیریت و غیره در خانه استیجاری بود نشان سلامت است یا می تواند نشان ناتوانی و عدم صلاحیت فردی نیز باشد.
6- توکلی مدعی است حالا که با آمدن آقای دکتر شریعتمداری که امید است رأی بیاورد و وزارت صنعت معدن و تجارت از رانت خواریهای آشکار و پنهان کمی دور کند، نباید اجازه داد بخشی دیگر که از نظر مالکیت دارایی، گردش مالی و تصدیگری صنعتی و تولیدی بزرگتر از وزارت صنعت معدنم و تجارت است، گرفتار گردد. بی هیچ قضاوتی نسبت به شخصیت و عملکرد جناب شریعتمداری می گویم ایکاش آقای توکلی با توجه به مدیریت طولانی آقای شریعتمداری در وزارت بازرگانی سابق به یک نمونه از برخورد با رانت خواریهای توسط ایشان اشاره می کردند به یک مورد تغییر رویه که زمینه شکل گیری رانت خواری را هدف گرفته باشد.
7- همچنان مشتاقم تا نوشته های جناب توکلی را مبتنی بر ارائه دلایل مستند و علمی بروز مشکلات و ارائه راهکارهای عملی و قابل اثبات خروج ابن بست های قانونی و مدیریتی ببینم. (4519801) (alef-13)
 
یک بازنشسته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۹:۱۵:۰۰
آقای نعمت زاده ,در نوشتار خوب از خودت تعریف کردی .باید بری منزل و بقیه عمرت را با خانواده بگذرانی و البته جواب دهی که 1000 میلیارد تومان از کجا آورده ای . اینها هم که به نوشته تو رای مثبت دادند کسانیند که با رفتن تو آنها هم باید کنار بروند و جواب بدهند . (4520243) (alef-13)
 
شهاب سیدان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۰۷:۰۴:۴۶
بازنشسته عزیز سلام
از اینکه روز گذشته امکان رجوع به سایت و مطالعه فرمایش جنابعالی را نداشتم عذر تقصیر دارم قطعا جناب نعمت زاده که در راس بزرگترین وزارتخانه کشور قرار دارد همچون بنده و شمای بازنشسته فرصت مطالعه و مطلب نویسی را نداشته و ندارد لذا توصیه می کنم به رسم مسلمانی و سیره نبوی از پیشداوری و ایراد اتهام که از گناهان کبیره محسوب می شود به جد پرهیز نمایید تا آخرتمان نیز به سرنوشت دنیای نچندان شیرین بازنشستگی مبتلا نگردد.
مطلب بنده در باب تعریف و دفاع از عملکرد جناب نعمت زاده نبود بلکه استناد به فرمایش مقام معظم رهبری است که در سخنرانی مشهد امسال با ذکر آمار و ارقام مشخص به دفاع از پیشرفت و شرایط کشور در مقایسه با زمان انقلاب اشاره فرمودند آماری که مهمترینش به گسترش و افزیش کمی و کیفی تولیدات صنعت پتروشیمی باز می گشت صنعتی که طی نزدیک به 20 سال بطور مستقیم و غیر مستقیم متأثر از عملکرد مدیریتی جناب نعمت زاده بعنوان وزیر صنایع و مدیر عالی پتروشیمی کشور می بوده است چنانکه مقام معظم رهبری تعهد ، انقلابی گری و دیگر ویژگیهای ارزشمند افراد را مرتبط با نقش و اثرگذاری در افزایش ظرفیتهای تولید و درآمدزایی کشور عنوان فرمودند که بنابر فرمایش ایشان در سخنرانی امسال مشهد مهمترین مصداقش در مدیریت عالی صنعت پتروشیمی کشور که از رشدی 30 برابری نسبت به سال 57 برخوردار بوده باز می گردد.
نکته دوم فرمایش جنابعالی در خصوص میزان دارایی جناب نعمت زاده یا هر وزیر و مدیر عالی رتبه کشور اینکه براساس تأکید چند باره ریاست محترم قوه قضاییه و دادستان کل کشور تمامی وزرا در ابتدا و انتهای دوران ماموریت لیست داراییهای خود ، همسر و فرزندانشان را به قوه قضاییه اعلام کرده اند که توسط این قوه تغییر دارایی ابتدا و انتهاب دوره مسئولیت بررسی و باید مورد صحت سنجی قرار گیرد که طبیعتا در خصوص وزیر صنعت و تجارت نیز چنین بوده و خواهد بود اما اینکه آقای نعمت زاده یا بسیاری دیگر از مردم کشورمان را که برخلاف بنده و احتمالا جنابعالی از وضعیت مناسب مالی و درآمدی برخوردار هستند به صرف تمول مالی مورد اتهام و توهین قرار دهیم قطعا زیبنده مسلمانی نیست بنده معلمی را انتخاب کردم و طبیعتا نمی توانستم چیزی بیش از داشته امروز کسب کنم و شما هم حتما کارمند و کارشناس اداره یا شرکتی بودید که طبیعتا از سقف درآمدی مشخصی برخوردار خواهید بود اینکه بنده یا جنابعالی و بسیاری از توان ، شرایط ، انتخاب مناسب یا شانس شناخت لحظات طلایی در استتفاده از فرصتهای خاص یا توانمدسازی برخوردار نبودیم به معنای تخلف و ابتلا دیگران نیست فراموش نکیند بلا تشبیه حضرت خدیجه سلام الله علیو از متمکنین قریش بود امام حسن مجتبی علیه السلام بارها تمام ثروتش را بخشیده و مجددا توان کسب ثروت قابل توجه را داشتند. پایدار باشید (4522787) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۹:۴۳:۱۴
سلام
ببخشید تا قبل از زمان احمدی نژاد پیشرفت پتروشیمی چقدر بود؟
بنظرتون عامل این پیشرفت احمدی نژاد بود یا نعمت زاده؟
کمی انصاف هم خوب چیزیه.
موفق باشید. (4520279) (alef-11)
 
بازنشسته تامین اجتماعی
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۱:۳۲:۵۵
یکی از ناکارامدان در سیستم تامین اجتماعی بخش بازنشستگان و مستمری بگیران همین اقای ربیعی است باور ندارید از این قشر جامعه نظر سنجی بگیرید. (4519849) (alef-3)
 
omid
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۱:۵۹:۳۸
من فقط امیدوارم موقع رای دادن در مجلس از ایشان سوال کنند و بیلان 4موسسه مالی زیر نظر وزارت مطبوع ایشان کار میکنند را بخواهند،1-بانک رفاه کارگران چه کاری برای رفاه کارگران انجام داده؟2-بانک توسعه تعاون بغیر از اینکه خون تعاونی ها را با سود 27درصد تو شیشه کرده و نجومی بگیر تربیت کرده چه کاری در راستای توسعه تعاون انجام داده3-صندوق ضمانت بخش تعاون چه پشتیبانی از تعاونی ها کرده وبالاخره صندوق مهر رضا یا اسم جدیدش کار آفرینی امید چقدر اشتغال ایجاد کرده؟
یک وزارت وچهار نهاد مالی؟با این همه بریز و بپاش بغیر از سوءاستفاده از بیت المال چرا با هم ادغام نمی شوند تا هزینه شون لا اقل کمتر بشه (4519877) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۳:۳۸:۳۲
این ضعف اشکار دستگاه های نظارتی و ... در برخورد با مقامات حکومتی است که اقای دکتر توکلی را مجبور به نگارش چنین نامه هایی میکند . (4519957) (alef-11)
 
تام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۱:۰۵:۴۲
بدبخت ملت (4520014) (alef-3)
 
یزدی
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۷:۰۵:۰۵
یک مشت وزاری پیر و فرسوده این چهار سال هم بگذر ببینیم که هیچ کاری نمی کنند کارگر بیچاره تر می شود (4520099) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۰:۰۵:۳۹
دوست عزيز قرار نيست وزير وزنه بزند توانايي در مديريت ربطي به سن ندارد طبق استدلال شما وزير جوان هم بي تجربه و ناپخته است (4520309) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۷:۳۶:۱۱
متاسفم آقای توکلی از این همه بی انصافی شما!!!
جنابعالی در تحلیل های اخیر خود دایما سعی دارید چنین وانمود کنید که مشکلات همیشگی کشور ناشی از بی کفایتی دولت فعلی است. هرچند که بنده نیز به این بی کفایتی اذعان دارم , اما معتقدم که این بی کفایتی صرفا محدود به این دولت نبوده و دولتهای پیشین وسایر کانون های قدرت از جمله مجلس که شما نیز افتخار چندین دوره عضویت آنرا به عهده داشته اید در رسیدن کشور به این ورطه اسفبار سهیم هستید.
مگر آقای نعمت زاده و امثال ایشان که امروز شما آنرا به عنوان وزیر 1000 میلیارد تومانی معرفی می نمایید از کره ماه به این کشور آمده اند. ای آقایان زاییده تفکرات و سیاست های چندین و چند ساله امثال جنابعالی هستند. ایشان در مدت عمر نظام جمهوری اسلامی ,چند سال هست که وزیر هستند و در این مدت - منهای این چند صباح که جنابعالی از اریکه نمایندگی مجلس کنار گذاشته شده ید- که شما به عنوان یکی از تصمیم گیران این کشور فعالیت دارید چند بار در قبال رفتار و سوء مدیریت ایشان جبه گیری فرموده اید.
آیا فکر نمی کنید که شما هم در سرازیر کردن این ثروت عظیم به جیب ایشان و امثالهم مقصرید. (4520130) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۷:۵۷:۳۲
ربیعی هم بی کفایت است و هم اصلاح طلب نیست. (4520147) (alef-13)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۹:۵۷:۲۹
وزیر پیر و جوان و زن ومرد، فرقی برای مردم بدون پارتی یا همان عوام ندارد الکی خودشو ناراحت نکن. (4520294) (alef-11)
 
اراکی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۸:۲۱:۳۵
تامین اجتماعی و شستا و تمام زیر مجموعه های آن متعلق به کارگران و بیمه شدگان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی است و هیچ کس نباید به آن دست درازی کند.... باید حسابرسی کاملا شفاف و عمومی همیشه در قالب یک سایت اینترنتی آنلاین ، به مردم بدهند تا ریالی از دارایی مردم و سود و زیانش حیف و میل و صرف زندگی شخصی احدی از کارگزارانش بناحق نشود.... (4520885) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.