نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 237694
راهنمای کتاب/ «قدیس»، ابراهیم حسن بیگی، نشر نیستان
کشیشی که عاشق علی شد
بخش فرهنگی الف،22 مرداد 93
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۳
قدیس
نوشته: ابراهیم حسن بیگی
نشر نیستان، چاپ سوم ۱۳۹۲
شمارگان۱۲۰۰ نسخه
۲۱۸ صفحه،۱۷۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

***

نشر نیستان در مجموعه کتاب‌های ادبیات برتر عنایت ویژه‌ای به ادبیات آیینی در قالب نمایشنامه و به‌خصوص رمان داشته است. آثاری که بر پایه المان‌هایی برگرفته از فرهنگ و مذهب و آداب رسوم ایرانی / اسلامی به روی کاغذ آمده‌اند. نوشتن این قسم آثار داستانی از دشواری‌های فراوان و خاص خود برخوردار است. از نیاز به تحقیق در منابع گوناگون، برقراری تعادل میان واقعیت و تخیل بگیریم تا افتادن به ورطه شعارزدگی که می‌تواند زحمات نویسنده را تا حد زیادی به باد بدهد و از همه مهم‌تر بروز حساسیت‌هایی که در صورت کم توجهی نویسنده به ظرافت‌های آن، (خودآگاه یا ناخودآگاه) می‌تواند تبعات و حاشیه‌های گوناگونی برای نویسنده به همراه داشته باشد (که اخیراً نمونه‌ای از آن را درباره رمان دوازدهم دیدم).

خوشبختانه ابراهیم حسن بیگی مجموعاً از موارد فوق به‌سلامت جسته و اثری کم و بیش پذیرفتنی را از این منظر، پیش روی مخاطب گذارده است.

ابراهیم حسن بیگی نامی آشنا در عرصه ادبیات است که تاکنون آثار متنوعی در حوزه‌های مرتبط با ادبیات از نقد ادبی تا رمان و داستان کوتاه به قلم او منتشرشده است.

«قدیس» از آخرین نوشته‌های اوست و کوشیده در این رمان رویکردی نو به زندگی امام علی (ع) داشته باشد. حسن بیگی در قدیس کوشیده تصویر امیرالمؤمنین (ع) را از منظر نگاه انسانی که به دینی دیگر تعلق دارد به تصویر بکشد. به همین خاطر در میان منابع مورداستفاده در این رمان، به کتاب‌هایی که توسط نویسندگان مسیحی که در بزرگداشت شأن و مقام علی (ع) نوشته‌شده برمی‌خوریم.

رمان به بهانه تلاش مردی مسیحی برای شناخت شخصیت امیرالمؤمنین، علی(ع)، به واکاوی و روایت حکومت ۵ ساله امام علی(ع) پرداخته و می‌کوشد حکومت اسلامی از منظر نگاه امیرالمؤمنین (ع) را به تصویر بکشد.

این رمان ماجرای زندگی کشیشی مسیحی است که در مسکو زندگی می‌کند و عاشق گردآوری کتاب‌های خطی است. جوانی تاجیک به‌قصد فروش، کتابی خطی به او امانت می‌دهد که مدعی است متعلق به ۱۴۰۰ سال پیش است. اندکی بعد جوان تاجیک به دست دو نفر روس که قصد سرقت کتاب را داشته‌اند کشته می‌شود و کشیش که پی به اهمیت کتاب برده، آن را موردبررسی قرار می‌دهد و در مسیری قرار می‌گیرد که به‌تدریج به شناخت او از امیر مؤمنان می‌انجامد.

در این میان اما کشیش که از دست قاتلان مرد جوان تاجیک در کلیسا امنیت جانی خود را در مخاطره می‌بیند، راهی بیروت شده و نزد پسرش می‌رود. بیروت اما فضای مناسبی در اختیار او می‌گذارد که حالا علاقه‌مند دانستن درباره زندگی حضرت علی (ع) است. اما بیروت برای او بستر مناسبی است تا بهتر و بیشتر درباره علی (ع) بداند. دوستی کشیش با «جرج جرداق» نویسنده‌ای مسیحی که از ارادتمندان امام نخست شیعیان است و درباره حضرت تألیفاتی دارد و نیز دیگر شیعیان لبنان و منابع فراوانی که درباره حضرت در اختیار او قرار می‌گیرد به تحول زندگی کشیش می‌انجامد.

رمان «قدیس» اگرچه در ظاهر رمانی تاریخی ست، اما در تلاش است با دور شدن از کلیشه‌های رایج در این نوع رمان‌ها کاری متفاوت و خواندنی ارائه کند. این رمان اگرچه از رفت‌وبرگشت‌های زمانی بسیاری برخورداراست، اما نویسنده با پرهیز از پیچیدگی‌های فرمی رمانی را تدارک دیده که برای عامه مخاطبان خواندنی و قابل‌درک باشد.
 
۱۳۹۳-۰۵-۲۲ ۱۱:۵۱:۵۴
علی مرد خدا بود ، مرد خدا ماند و با اینگونه مردانگی به خدا بازگشت . هنر ما در اثبات دوستی خود با علی و تبلیغ درست ولایت علی باید در الگوگیری از مردانگی علی باشد نه در تکدی تبلیغ برای او از این و از آن. (2308068) (alef-15)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۵-۲۲ ۱۶:۴۲:۴۰
الف تو چرا
یکی را پیدا کن که عاشق علی ( ع ) نباشه.والا من ساکن ترکیه هستم وکل مردم ترکیه عاشق علی( ع )هستند (2309451) (alef-15)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
کشیشی که عاشق علی شد