نظر منتشر شده
۲۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 175396
الف به دنبال آزمایش کیفیت بنزین؛
چرا هیچ آزمایشگاهی آنالیز بنزین را ارایه نمی کند؟
بخش اقتصادی الف، 19 دی 91
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۵
هر بار که میزان آلودگی هوا در تهران و کلان شهرها از حد هشدار می گذرد و عرصه بر مردم تنگ می شود، موضوع کیفیت بنزین مصرفی خودروها و نقش آن در آلودگی هوا نیز به بحث روز تبدیل می شود.

در حالی که این بحث مدتهاست از حد شایعات محفلی و گفت و شنودهای مردمی گذشته و بسیاری از کارشناسان نیز با تردید جدی نسبت به کیفیت بنزین مصرفی در کشور می نگرند، به نظر می رسد اراده ای ناشناخته، تمامی آزمایشگاه های صنعتی را از انجام آزمایش کیفیت بنزین و ارایه نتایج آن منع کرده است.

در پی اوج گرفتن مجدد آلودگی هوا در روزهای اخیر که موجب تعطیلی تهران و چند شهر بزرگ شد و مشکلات بسیاری را برای هموطنان مان ایجاد کرد، الف بر آن شد تا با هماهنگی یکی از آزمایشگاه های صنعتی، بنزین عرضه شده در جایگاه های تهران را مورد آزمایش و آنالیز قرار داده و نتایج مربوط به عدد اکتان و ترکیبات اضافی آن را به اطلاع عموم برساند. این تلاش الف ریشه در حق عمومی مردم برای دانستن – آن هم به طور ویژه درباره موضوعی که مستقیماً با سلامتی آنان ارتباط دارد- داشت.

در چند روز گذشته مراجعه الف به تعدادی از آزمایشگاه های صنعتی کشور که توان آزمایش و تجزیه بنزین را دارند با نتیجه همراه نبود و تمامی آنان با اظهار اینکه از این کار و ارایه اطلاعات مربوط به شاخص های کیفی بنزین، منع شده اند، حاضر به همکاری با الف نشدند. همانگونه که پیش از این نیز تلاش های ما برای کسب آمار واقعی مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا به نتیجه ای نرسیده بود.

به همین دلیل مجبور شدیم تا بر اساس اطلاعات غیر رسمی و اظهارنظر کارشناسانی که ترجیح می دهند نامشان فاش نشود، برخی واقعیت های مربوط به این موضوع را به اطلاع هموطنانمان برسانیم:

بنزین مصرفی کشورمان از چه استانداردی تبعیت می کند؟
در پاسخ به این سوال نمی توان به استاندارد واحدی در کل کشور اشاره کرد، چرا که به دلیل تنوعی که در فناوری تولید پالایشگاه های مختلف کشور وجود دارد، بنزین نیز با کیفیت های گوناگونی تولید و در نقاط مختلف توزیع می شود.
از سوی دیگر بر اساس مصوبه ۲۷ تیرماه ۱۳۸۴ هیأت وزیران و سایر تکالیف قانونی ناشی از برنامه پنجم توسعه کشور، مقرر شده است، از سال 91 تا 93 میزان آلایندگی خودروهای وارداتی و ساخت داخل مطابق استاندارد یورو۴ باشد و براین اساس وزارت نفت مکلف شده است بنزین مورد نیاز برای رعایت این استاندارد را دست کم ۶ ماه زودتر تأمین کند. به عبارت دیگر مقرر شده بود طی سال های ۹۱ تا ۹۳ کیفیت بنزین و گازوئیل تولیدی کشور ابتدا به استاندارد یورو ۴ و سپس به یورو ۵ ارتقا یابد.

استانداردهای مذکور شاخص های روشنی برای عدد اکتان بنزین، میزان بنزن و گوگرد موجود در بنزین و گازوئیل و سایر موارد کیفی مربوطه تعیین می کنند. شاخص هایی که هر چند ممکن است برای عموم مردم چندان مفهوم روشنی نداشته باشند اما کارشناسان مربوطه به خوبی از اثرات قابل توجه آن ها بر سلامت افراد و تأثیر آن بر میزان مرگ و میر سالانه هموطنان مان به خصوص در شهرهای بزرگ، آگاهی دارند.

مقایسه وضعیت مخاطره آمیز بنزین تولیدی در ایران با استانداردهای روز دنیا
استانداردهای سوخت رایج در اروپا عبارتند از:
۱- یورو ۱ (۱۹۹۳) برای خودروهای سواری و تراکتورهای سبک
۲- یورو ۲ (۱۹۹۶) برای موتورسیکلت
۳- یورو ۳ (۲۰۰۰) برای موتورسیکلت
۴- یورو ۴ (۲۰۰۵) برای همه وسایل نقلیه موتوری
۵- یورو ۵ (۹- ۲۰۰۸) برای سواری های سبک و وسایل نقلیه تجاری
۶- یورو ۶ (از ۲۰۱۴ اجباری خواهد شد) برای سواری های سبک و وسایل نقلیه تجاری

همانگونه که پیش از این ذکر شد مقرر بود، در سال ۹۱ استاندارد بنزین تولیدی کشور به یورو۴ ارتقا یابد. بر اساس این استاندارد بایستی میزان ناخالصی گوگرد در بنزین به کمتر از ۲۰ ppm و عدد اکتان آن به ۹۵ برسد. آنچه که در حال حاضر به عنوان بنزین در جایگاه های سوخت کشور عرضه می شود دارای ۱۰۰۰ ppm گوگرد و عدد اکتان کمتر از ۸۵ است. علاوه براین موارد، وجود ماده شیمیایی و سرطان زای MTBE که در حال حاضر به استثنای یک یا دو پالایشگاه کشور، در تمامی پالایشگاه ها به جای کاتالیست مورد استفاده قرار می گیرد نیز بر میزان آلایندگی خودروها که عامل تولید ۷۰ درصد آلاینده ها در شهرها هستند، افزوده است.

قابل ذکر آنکه وضعیت تولید گازوئیل در کشور به مراتب از این نیز بدتر است، به نحوی که به عنوان مثال میزان گوگرد موجود در آن حدود ۷۰۰۰ppm و ۳۵۰ برابر استاندارد یورو ۴ است.

کاتالیست ها و نقش آن ها در سلامت انسان ها
کاتالیست ها موادی هستند با شکل ها و خواص متفاوت که اساساً در فرآیند تولید محصولات و مشتقات نفتی نقش اساسی داشته و تقریباً بدون برخی از آن ها پالایش نفت غیرممکن است.

با توجه تحریم های غرب علیه کشورمان، از سال ۱۳۸۸ واردات این کالای استراتژیک و حیاتی متوقف شده و در سال های قبل و بعد از این تاریخ نیز دولت هیچ حمایتی از تلاش صنعتگران داخلی برای تولید آن به عمل نیاورده است. این بی توجهی به حمایت از تولید داخلی، ریشه در یک عادت و علاقه شدید در میان بسیاری از دولتمردان به واردات کالا از خارج از کشور دارد که در جای خود قابل بررسی است.

در نبود کاتالیست ها، پالایشگاه های داخلی مجبور به استفاده از سرب یا ماده سمی MTBE هستند. سرب باعث افزایش بهسوزی و آرام سوزی بنزین می شود و در واقع عدد اکتان بنزین را بالا می برد اما چون ترکیبی بسیار مضر است، سال هاست که استفاده از آن در تمام دنیا ممنوع شده است. در این شرایط در سال های دور پالایشگاه های دنیا MTBE را جایگزین سرب کردند که بعد از مدتی اثرات سرطان زای آن نیز محرز و استفاده از آن ممنوع شد ولی در ایران همچنان مورد استفاده اغلب پالایشگاه های کشور قرار دارد.

در شرایط کنونی پالایشگاه های پیشرفته دنیا از نوعی فناوری استفاده می کنند که نیاز به این ماده خطرناک ندارد، چنانچه در ایران نیز معدودی از پالایشگاه های جدید همچون پالایشگاه بندرعباس دارای همین فناوری هستند و ضروری است بر اساس تکالیف قانونی دولت، هرچه سریعتر تمامی پالایشگاه های کشور به این فناوری مجهز شوند.

در پایان یک بار دیگر باید یادآوری کنیم که آنچه عرضه شد براساس اطلاعات غیر رسمی و اظهارنظر کارشناسان صنعت نفت کشورمان که به دلیل محدودیت های احتمالی که ممکن است برایشان ایجاد گردد، حاضر به افشای نامشان نیستند، تنظیم شده و الف آمادگی دارد چنانچه مسوولان مربوطه توضیحات مستدل و مستند به اسناد و مدارک معتبر در این باره دارند، منتشر نماید.

یک بار دیگر این پرسش را نیز تکرار می کنیم که چرا تمامی آزمایشگاه های کشور از ارایه اطلاعات مربوط به آنالیز بنزین و شاخص های کیفی آن در هراسند، همانگونه که باید پرسید چرا مردم حق ندارند آمار دقیق مرگ و میر و مصدومان و بیماران ناشی از آلودگی هوا را بدانند؟
 
مهدی
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۰۹:۵۸:۴۵
چند وقت پیش برای کارت معاینه فنی مراجعه کردم به یکی از مراکز . تمام مسائل خودروی من اوکی بود جز آلاینگیه بالا. خلاصه کنم چهار بار بردم تعمیرگاه و برگردوندم . اونم تعمیرگاههای مختلف . هر بار میگفتن هیچ فرقی نکرده . شاخص آلایندگی 450 اما باید 250 باشه. در نهایت یک « انسان » منو راهنمایی کرد که برو وقتی تمام بنزینت تموم شد ، بنزین سوپر بزن . اینکارو کردم و در اولین مراجعه کارت معاینه ی فنی رو گرفتم . از ضرر و زیانی که به من خورد بگذریم _در حالی که از مسببینش نمی گذرم_ اما همین آلایندگی که مربوط به بنزینه مشخصا حتی یکبار هم به طور جدی بهش اشاره نشده ، مبادا آمریکا و اسرائیل از اینکه بفهمن ما داریم گازهای سمی به خورد ملتمون میدیم خوشحال نشن. نمیدونم آیا کسی در پیشگاه خدا می تونه جوابگو باشه؟ منکه بعید میدونم (1079058) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۱۳:۴۱
شما پیش قدم شده و یک لیتر بنزین را برای آنالیز به یک آزمایشگاه مستقل داخلی


و یا خارجی بفرستید. جواب آنالیز را هم منتشر کنید.


هزینه این کار کمتر از 1000 دلار است. (1079345) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۵۸:۲۹
هیچ دولتی بد مردمش را (تا این حد که بنزین آلوده به مردم بدهد) را نمی خواهد.

آیا آلودگی هوا ناشی از ریز گردها در فصول گرم هم ناشی از کیفیت بنزین است؟؟

اینجور مقاله ها تنها افکار عمومی مردم را مشوش می کند که در این شرایط تحریم

و فشار دشمنان سودی در بر ندارد.

به همین زودی یادتان رفت که هیاهوها و نقشه های سران آمریکا و اروپا برای تحریم

فروش بنزین به ایران با طرح های ابتکاری متخصصان کشور نقش بر آب شد؟؟ (1079411) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۵:۳۱:۴۸
خوبي شما؟ تا كي مي خواي سرتو تو برف نگه داري. بي مسئوليتي از عادت هم گدشته و به وظيفه مسئولان تبديل شده اونوقت شما دلتو خوش كردي به يه سري حرف هاي نخ نما. (1079611) (alef-2)
 
ناشناس
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۵:۴۲:۴۷
ریز گردها هم بلطف شما و قلع و قمع جنگلهای زاگرسی به ایران رسید و گرنه کشورهای عربی با این مسئله همیشه در گیر بودن بعدشم بابا این توهم توطئه رو جمع کنیددنیا فقط همین ایران خراب شده نیست ماهام چیزی نیستیم که دنیا همه کارشو ول کنه برای کله پا کردن ما نقشه بکشه. (1079621) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۷:۳۱:۱۹
دوست عزیز

وجود ریزگرد ربطی به داخل ایران ندارد. منشا آن کشورهای همسایه است. (1079712) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۱ ۲۱:۴۵:۵۵
بنزین مشمول استاندارد اجباریه
سازمان استاندارد معلوم نیست چی کار داره میکنه
باید گفت سازمان ملی استاندارد همگام با مسئولین بی کفایت
برای همین خوش خدمتی هاست که یک سال پیش علی رغم بر کناری 5روزه بازم رییس موند (1082356) (alef-9)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۷:۴۶:۳۱
کجایش را دیده اید!

تازه احمدی نژاد می خواهد همین "شبهه بنرین" را بکند لیتری 5000 تومان تا
یارانه ها را 5 برابر کند.

آقای احمدی نژاد!

ما یارانه نمی خواهیم. شما لطف کرده این شبهه بنزین آلاینده و سرطانزا را به مردم نده. (1079728) (alef-7)
 
من
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۰۵:۲۸
دمت گرم . . حق گفتي (1080184) (alef-2)
 
سید
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۰:۵۰:۴۹
با این تفاسیر و اوضاع مردمی باقی نمی مانند که خواسته باشند از ذلت دشمنان به واسطه این ابتکارات من درآوردی که برشهای نفتی را به عوض سوخت پاک به این ملت تحمیل می نمایند خشنود گردند . (1079882) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۱:۲۶:۰۶
چند گرفتی این حرفا رو بزنی ؟ (1079911) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۱:۳۱:۱۶
مشکلات چندصد ساله این کشور از خائنین ، مزدوران و متحجرین است. تو جزو کدوم هستی (1079913) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۲:۱۹:۵۹
ابتکار ؟
به نظر شما وجود پنجاه درصد بنزن (که یک ماده سرطانزا است) در بنزین ابتکار است؟
خیلی دلم میخواد بهت بگم.............. (1079953) (alef-2)
 
زهرخند
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۳:۴۵:۲۶
پارازیت چی؟ حتماً واسه سلامتی مفیده! (1080038) (alef-2)
 
reza
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۳:۵۴:۵۷
انشاالله وقتی مدیریت جهانی شروع بشه مردم جهان هم بنزین استاندارد ایرانی مصرف میکنن و وضع اب و هوا عالی میشه.....چون فکر میکنم الودگی هوا بخاطر بدی بنزین کشورهای دیگه باشه (1080102) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۱۴:۵۴
قضیه تولید ملی بنزین ما این است که به هر سوختی که داخل خودرو بریزیم و خودرو حرکت کند می گوییم بنزین و تولید آن می شود خود کفایی (1080192) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۲۲:۲۷:۳۷
الودگی هوا ناشی از ریز گرد ها در فصول گرم هم ناشی از بی کفایتی مسئولان هست دوست من

نقشه سران اروپا و امریکا برای تحریم فروش بنزین به ایران هم از بی کفایتی مسئولان هست ، همه اینها راه حل داره کسیکه بتونه این مشکلات رو حل کنه مدریت درستی داره و کسی که نتونه مدیریت نا درستی داره به همین سادگی (1081301) (alef-7)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۴:۰۹:۲۲
دوست من

آنالیز نمیخواد که همش گوگرد و بنزن است و السلام... (1079514) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۵:۲۰:۰۸
دلار رو با نرخ مرجع محاشبه کنم یا غیر مرجع؟ (1079605) (alef-2)
 
Sweden
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۰:۵۷:۲۸
این کاری است که تمام رسانه های دنیا انجام می دهند. دانش تنها مرجعی است که شک در آن راه ندارد و دروغ نمی گوید. انسان برای رسیدن به این مرحله مسیر بسیار طولانی را آمده است. (1079891) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۱:۲۴:۵۳
می خوای در سایت رو تخته کنن
همه مردم می دونن که چرا هیچ کسی نتیجه آزمایش رو اعلام نمی کنه حتی خود الف (1079909) (alef-2)
 
حسام
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۱:۴۸:۵۶
چه ساده اي شما ميخواي الف متهم به اقدام عليه امنيت ملي، تشويش اذهان عمومي، سايت دشمن شاد كن و آب( ترجيحا آب معدني) به آسياب دشمن بريزه؟؟؟
خداييش هركي ميتونه راهي بمن نشون بده من از اين كشور برم بگه
تا به مرگ آلودگي و مرگ سياسي نمرديم بريم حداقل چند سال زندگي كنيم
يعني هميشه حسرت ميخورم كاش چند وجب اونورتر بدنيا مي اومديم (1079925) (alef-2)
 
واکسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۴ ۰۷:۴۵:۴۹
راست میگه بچه ! زندگی با لذت ، بهتر از زندگی با ذلت است . حتی برای چند روز ! (1084398) (alef-9)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۷:۰۳:۳۴
هر کسی این کار رو بکنه . بعدش میگند مامور سیا یا مامور انگلیس است باید بره هتل اوین (1080112) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۷:۰۹:۵۹
این دولت مردان نگاهی به تاریخ بیندازند و سعی کنند نام خوب برای خود بجا بگدارند چون مصدق و امیر کبیر (1080114) (alef-2)
 
واکسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۲۶:۲۹
آزمایشگاه خارجی نفرستید ، از همین الان نتیجه اش معلومه ! چون خارجی ها قطعا مسموم و مضر بودن این بنزین را تایید میکنند ، حضرات انها از ایادی و عوامل صهیونیست قلمداد خواهند کرد ! (1080205) (alef-2)
 
شاهرخ
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۲۳:۱۶:۲۲
شهرداری تهران اقدام به این کار کرده و آن را به آلمان فرستاده . لطفا الف که این موضوع بسیار حساس را بسیار به جا مطرح و نسبت به خطرات بنزین غیر استاندارد هشدار داده است، نتیجه را پیگیری کند. با تشکر (1081372) (alef-9)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۲ ۰۹:۲۰:۲۴
هزار دلار؟ یعنی بیش از 3 میلیون تومان! بیچاره! من اگر سه تومان داشتم که خرج عروسی ام میکردم! (1082599) (alef-9)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۳ ۰۰:۵۱:۳۲
اقا هزار دلار چیه مگه میخواید COI بگیرید که هزار دلار خرج کنید. کلا خرج یک آزمایش 200 دلاره. (1083461) (alef-9)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۳۸:۴۳
میدانی چرا هیچ ازمایشگاهی قبول نمی کند چون تا راستش گفت پلمپپپپپپپ میشود .... (1079385) (alef-13)
 
Sweden
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۰:۵۵:۱۹
مسئله اینه که خدا و "ترس از خدا " فراموش شده و خیال همه را راحت کردند که اگر از یک مرام خاص سیاسی پیروی کردید بدون توجه که دارد چکار می کند دیگر بهشت تضمین شده است.
ابراهیمی دیگر باید. (1079890) (alef-2)
 
واکسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۲۴:۰۲
این آدم اگر به سوال و جواب در پیشگاه خدا اعتقاد داشت ، الان ما وضعمون بهتر از این بود . (1080203) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۴۶:۱۶
منبع جلویی اگزوز زیر موتور را تعویض کنی درست میشه... (1080226) (alef-2)
 
علی
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۰۵:۰۷
لازم نبود چهار تا تعمیرگاه ببری، میدادی همونجا یه فوت توی کاربرات یا انژکتور ماشینت میکرد و میگفت درست شد، دیگه آلاینده نیست!! (1080254) (alef-2)
 
علی
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۰۷:۰۲
تلویزیون و ... دائم کارشناس میارن میگن علت آلودگی ماشینهای فرسوده و کارخانجات و... هستند. آخه با وجدان! مگه اینا سالهای قبل نبودن؟ ماشینهای فرسوده که کمتر هم شدن، چرا یه مرد پیدا نمیشه بگه بنزین مشکل داره؟ اونایی که ماشیناشون دو گانست لطف کنند تا میتونن گاز استفاده کنن، خفه شدیم :( (1080259) (alef-2)
 
مهدی
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۰۱:۴۳
اگر این مقاله شما درست باشه بطور رسمی یعنی کشتار تدریجی یک ملت ناآگاه. (1079060) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۳۵:۲۷
نصف حق این مردمه.
کسانی که جرات بیان حق خود را ندارند همان بهتر که به مرور به جمع اموات بپیوندند. (1079253) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۱:۲۱:۱۹
شما جرات اظهار نظر داری؟ (1079908) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۲:۴۲:۲۸
دمت گرم اولیش خودم... (1079973) (alef-2)
 
صادقي
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۲۵:۳۹
ايا امكان ان نيست كه 2-3 نمونه از بنزين توليدي ايران را به ازمايشگاههاي ذيصلاح و بيطرف در خارج از كشور ارسال كرد و نظر رسمي انها را گرفت؟
اين وظيفه دادستاني نيز هست.وكوتاهي انها،در صورتيكه بنزين توليد داخل مشكل دار باشد،همچون تقصير شركت نفت و يا هر مسيولي كه اجازه عرضه محصول معيوب را ميدهد، قابل مواخذه و پيگرد است. (1079366) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۰۲:۳۵
بنزین ایرادی نداره هوای آلوده از کامیونها وکمپرسی های ساخت وسازهاست

که درتهران ازساعات نیمه شب تا صبح هوای شهر را آلوده می کنند...

کارخانه های اطراف تهران از تصفییه خونه ها بگیر تا کارخونه های شیمیایی...

عدم مدیریت مراکز عمومی وانتقال به خارج شهر در مسیر خروجی باد وهوای
فشرده...

کلا" شرح بدم در یک کلمه ما شین های سواری بهانه است برای درآمد سازی
از پول هنگفتی که از جریمه های ساختگی در می اورند. (1080251) (alef-2)
 
روشنفکر
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۴:۲۸:۳۹
غیر از کیفیت پایین بنزین مشکل دیگر اینست که ایران از معدود کشورهایی است که بنزین ارزان است و در واقع اکنون ارزانترین قیمت بنزین دنیا در ایران است (در عوض قیمت اجناس حیاتی مثل نان و غذا و بعض داروها در حد قیمت جهانی و حتی قیمت خودرو بسیار گرانتر از قیمت جهانی! ) در حالیکه حتی در یک کشور پیشرفته و مهم دنیا که قطعا با عقل و شایسته سالاری مدیریت شده اند تا به این جایگاه برسند و در امد سرانه بالایی هم دارند بنزین ارزان ارایه نمیشود چون انها فهمیده اند بنزین ارزان یعنی سوزاندن سرمایه کشور و مردم در اگزوز ماشینها، البته نه فقط این، بنزین ارزان یعنی ایجاد سرطان و صد ها بیماری حاصل از الودگی شهرها، بیماریهایی که اول خود مردم را میکشند یا عذاب میدهند ، و بعد بقیه پول مردم و کشور را صرف واردات دارو و دستگاههای گرانقیمت پزشکی میکنند ، مشکل الوده گی تهران را میتوان یکشبه با تعدیل قیمت بنزین( به منظور کاهش موثر تردد بخصوص خودروهای تک سرنشین در شهر) حل کرد البته اگر دولتی قوی (و نه این دولت دهم ضعیف) بتوانند با مصرف سود حاصله از افزایش قیمت بنزین در کاهش قیمت مایحتاج اساسی مردم، مردم را به درستی این تصمیم مجاب کنند. (1079542) (alef-2)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۲:۴۶:۳۷
نگاهی به قیمت بنزین در ونزوئلا و ترکمنستان بندازید لطفاً... (1080533) (alef-2)
 
موسی
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۰:۳۲:۵۹
سونامی سرطان در راهه.مرگ به دلیل سرطان هم از بدترین مرگهاست . تصور کن بچه ات یا همسرت سرطان گرفته اند بعد به عمق فاجعه می رسی برادر (1079859) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۳:۴۵:۰۷
یک چیزی ذهن منو خیلی در گیر کرده ! آقای نماینده ای که به اسم حق مردم و دلسوزی و وظیفه نمایندگیت پشت تریبون مجلس به کل سیستم قضایی کشور تهمت می زنید و فریادهای رسای شما کل کشور را به فکر وا میداره که چقدر حقوق مردم براتون مهمه ! ... اینجا وظیفه ای ندارید دیگه ؟ پیگیری نمی خواد ؟ اینجا فریاد لازم نداره ؟ (1080037) (alef-2)
 
مشنگ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۳۷:۵۰
حتما باید به زبون بیارن تا باور کنید ؟ (1080215) (alef-2)
 
reza
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۰۳:۱۲
فقط می خوایم به دنیا بگیم ما می توانیم همه چیزی که کشورهای دنیا قبلا ساختن از اول بسازیم واقعا داریم بزور خودمونو شکوفا نشون میدیم یکمی که جلو تلوزیون میشینی یا در منطقه اولیم یا در جهان چهارم عوضش تا بحث پیش میاد تو تلوزیون کارشناسارو میارن نظر بدن میگن که نظام بانکی نظام اداری بعدش ورزش بعدش درمان و غیر... سیستم اشکال داره و معلوم نیست اگه سیستم مملکت ما اشکال داره و تو تمام حوزه ها مشکل داریم این مقام اول و چهارم از کجا در میاد (1079062) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۴:۲۹:۵۳
این مقام ها از جیب کسانی در می آید که مسند را به قیمت جان وشرف ملت به دست آورده اند !! (1079544) (alef-13)
 
من
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۰۶:۴۱
باي ذنب قتلت (1080185) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۵:۰۱:۰۶
دیدی بچه پولدارهای کم استعداد و تنبل رو که به زور معلم خصوصی و پول نمره به معلم و فرستادن به آموزشگاه های تاب، آخر سر یه نمره قبولی میگیرن؟ حالا وضعیت مسیولین ماست. به زور دلارهای نفتی و گازی و تبلیغات صدا و سیمای میلی از خودشون یه آمار قبولی(ناپلیونی)ارایه میدن (1079581) (alef-2)
 
کما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۰۵:۱۶
خوب الف جان این که بد نیست کلی آدم بمیره، چون باعث میشه دولت از دادن یارانه نقدی به همون تعداد شهروند ایرانی معاف بشه. (1079064) (alef-2)
 
محمود
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۰۶:۴۸
شايد چاپ نكني اما براي خودت مي گويم:
مردم هم از كيفيت بنزين توليد داخل باخبرند و هم از هزاران كشته آلودگي هواي شهرهاي كشور،فقط ارائه آمار رسمي سند رسمي ديگري بر مديران اين كشور مي شود و موجب جريحه دار شدن افكار عمومي،پس لاپوشاني بهتر است كه به اصطلاح دشمن شادكن هم نشويد. (1079066) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۵۸:۰۶
همه اش بحث بر سر اینه که دشمن شاد نشه دشمن شاد نشه. ما هم دشمن انگلیس یا فرانسه یا آمریکا یا اسرا ئیلیم یعنی در آنجاها از مشکلات نمیگن؟میترسن که ما خوشحال بشیم؟اتفاقا" با این کارمان کاری میکنیم که دشمن میخواد.یعنی مشکلات ناگفته بماند و در دراز مدت از پا بیافتیم اونا هم همینو میخوان.به اونا چه ما چکار میکنیم .اونا بهتر از مردم ما میدانند که بنزین خوب در ایران تولید نمیشه!و مرگ و میر داریم (1079307) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۳:۳۱:۰۰
هموطن عزيز شما مطلب رو نگرفتي. (1079463) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۳:۳۷:۵۲
لاپوشونی مشکلات ! پاک کردن صورت مسئله فرار از مسولیت ها به بهانه دشمن شاد نشدن ! یک محله رو هم اینجوری نمی شه اداره کرد که پیشرفت کنه ! چه برسه به یک کشور ! (1080033) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۳:۴۶:۴۰
عجب اظهار نظری!!! آقا محمود دوست داری کلا صورت مساله پاک بشه بجای اینکه حل بشه؟؟؟ در ضمن دشمن این ملت هم تو خودمونه نه جای دیگه. (1079492) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۴:۲۹:۱۸
همين روزا اگه خداي نكرده خبردار شي مادر خواهر يا پدر خودت بخاطر همين آلاينده ها سرطان گرفته بازم همينو ميگي با غيرت؟ (1079543) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۴۷:۴۰
کو غیرت ؟ (1080228) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۴:۳۴:۰۸
دشمن همونه که ما نتونستیم بنزینمون رو به استانداری که او تعریف کرده وعمل می کنه برسونیم منظور این که این قدر حالیش هست که بفهمه وضع بنزین ما چه قدر اسف باره و احتیاج نیست کسی بهش بگه !! این ماییم که سرمون مثل کبک توبرفه فکر می کنیم دیگران هم غافلند !! (1079550) (alef-13)
 
حسن امیدی
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۰:۳۵:۱۸
آخه مگه دشمن قراره با ما چی کار کنه . یعنی ازکشتن بالاتر هم هست و ما خبر نداریم (1079864) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۳:۰۳:۳۸
کشورهای دنیا دشمن ندارند
فقط ایران دشمن داره (1080555) (alef-2)
 
رعیت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۴۴:۴۵
این لاپوشانی نیست . این عدم احساس لزوم پاسگویی به ملت است . و تنها از کسی بر می آید که خور را رییس و در راس ببیند ، نه مسئول و پاسخگو ! (1080224) (alef-2)
 
ابوالحسن -ع
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۰۹:۳۴
با تشکر از سایت الف بخاطر انتشار اطلاعات مفیدی که بسیاری میدانند اما امکان بیان ندارند. حال چند پرسش:
1- در مکتب ما اضرار به جان و مال و نفس مردم دارای احکام مشخصی است. پرسش اول این است که از حیث اعتقادی، تزریق سوخت آلوده در شبکه حمل و نقل کشور چه تناسبی با باورها و اعتقاداتی که مدعی آن هستیم دارد؟
2- اگر جامعه بین الملل بپرسد سیاستمدارانی که در حفظ خود (با تزریق بنزین آلوده) به جان مردم خود رحم نمی کنند با مردم دنیا چه خواهند کرد چه باید بگوییم؟
3- احتمالا طبق معمول دولت همه تقصیرها را بین تحریم و دستگاههای مختلف توزیع می کند و خودش تبرئه است! کاش در یک بحث کارشناسی تکمیلی گزارش بفرمایید چه بخشی از این وضع ناشی از سوء مدیریت، بی تدبیری در بهره گیری از منابع داخلی و... است؟
4- یکی دیگر از اطلاعات بسیار مهم آمار بیماریها و مرگ و میر ناشی از آلودگی است.
و در آخر ما که محکوم به زندگی در این شهر و دیاریم کاش راهنمایی بفرمایید با چه تدابیری می توانیم آسیب های ناشی از آلودگی را در زندگی خود به حداقل برسانیم (1079070) (alef-2)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۷:۱۲
دولتمردان ما حتی به خودشان و خانواده اشان هم رحم نمی کنند، چه برسد به بقیه مردم. (1079138) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۲۳:۰۹
امیر جان وقتی کسی فهم و شعور و انصاف و صداقت نداشته باشد حس دلرحمی از کجا بیاد لازمه ی دلرحمی چه برای خانواده و چه برای مردم همان فهم و شعور و انصاف و صداقت است وقتی کسی آنها را نداشته باشد کلا از انسانیت بدور است. (1079364) (alef-13)
 
واکسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۰۶:۱۴
به اونایی که فرمودین ، « وجدان بیدار » هم اضافه کنید لطفا ! (1080256) (alef-2)
 
ایرانی
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۲:۴۲:۳۲
پسر خوب خانواده هاشون توی انگلستان هستند مگه خبر نداری آقازاده ها همشون برای تحصیل انگلستان رو انتخاب می کنن! حالا این چه سری هست که از بین این همه کشور دنیا 80% این آقازاده ها می رن انگلستان الله اعلم !!!! (1079974) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۵۷:۴۵
خوب، شما سازش کارید، ما عین حقیم، همه دنیا عین باطل جنگ با تمام دنیا هزینه دارد، این هم یک هزینه!!...تازه مگر در سویس ، کانادا ، سوئد و آمریکا این مصائب را نداریم؟!... معلوم است که فقط ماهواره نگا میکنی‌ و جراید خارج کشور، اگر صدا و سیما را می‌دیدی و یا توفیق دیدن جریده محترم کیهان را داشتی به این بیرأه‌ها نمی‌‌افتادی!! (1079157) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۳۸:۰۲
مگر فرزندان برخی مسئولان هوای تهران رو استنشاق می کنن؟ (1079257) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۰۷:۲۳
به غیراز اونهاییکه فرستادنشون اونور آب بقیه شون که همگی دارای پست ومقام هستند مجبورند استنشاق کنند... (1080261) (alef-2)
 
واکسی !
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۰۸:۴۶
نه ، یکی را استخدام کرده اند که کپسول اکسیژن و تشکیلات وابسته را پست سرشون براشون حمل میکنه ! (1080264) (alef-2)
 
واکسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۰۲:۵۸
در مورد سوال اول : لطفا از مرجع تقلیدتون بپرسید
سوال دوم : ما قرار نیست جواب بدیم . خودشون میان سر خاک ما ، اگر لازم بود جواب میدن . من و شما باید برای جوابهای شب اول قبر آماده باشم با این اوضاع ، نه برای جواب به مجامع بین المللی
سوال سومی را باید درگوشی بهت بگم ، یه ذره بیا جلو تا کسی نشنوه ! ه... م ... ش .....
در مورد بند 4 باهات موافقم
من بهت میگم در آخر چه باید کرد . از همه ی اونایی که در تمام مدت زندگی بهشون ستم کردی یا حقشون را خوردی ، حلالیت بگیر، نمازهای قضا ی جامونده را بخون . یه وصیت نامه محضری تنطیم کن و توش بنویس بقیه نماز هاتو برات بخونن . بنا بر احتیاط واجب ، آماده داشتن ملزومات کفن و دفن ( دور از جون شما و خوانندگان ) بنا بر احتیاط واجب ، به صلاح ، اقرب است . ( اقرب : نزدیکتر ) « با عقرب اشتباه نگیرید . اون مال بعد از دفنه . (1080252) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۱۰:۲۸
هواپیماهایمان فرسوده می شود و در مرز خطر پرواز می کند اما نمی خواهیم قبول کنیم که در این شرایط نمی توانیم خدمات ارائه دهیم، نه شرکت خارجی را راه می دهیم و نه پروازها را زمینگیر می کنیم، خودروسازی ملی ما وابسته به قطعات خارجیست اما تا وقتی پول ارز هست، صدایش را در نمی آوریم وقتی هم که ارز مشکل دار شد، اصلا به روی مبارک نمی آوریم و قیمت را گران می کنیم. بنزین استاندارد نمی توانیم تولید کنیم اما مدتی روی تولید بنزین یورو 4 تبلیغ می کنیم و بعد هم صدایش را در نمی آوریم که همین بنزین معمولی ما هم مثل این که خیلی معمولی نیست! اینها که هیچ، برای خرد کردن دهان استکبار جهانی حتی شده یک کشتی بنزین هم صادر می کنیم که به آنها نشان دهیم اگر تحریم می کنید، ما نه فقط بنزین داخل را تولید که حتی صادر هم می کنیم
(1079071) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۴:۳۹:۱۹
یه ضرب المثل هست مصداق حال دولتمردان ما که می گه :
نونش نداره اشکنه ...... (1079556) (alef-13)
 
واکسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۱۵:۲۶
بیچاره مردم کشورهای قدرتمندی مثل : کنگو ، گواتمالا ، زیمبابوه ، گینه بی صاحب ، سومالی ، اتوپی ، مالدیوز، مالی و شبه جزایر اندونزی و قبیله های آدمخوارش که همگی از بنزین صادراتی ما استفاده می کنند. فکر ما نیستید ، فکر اونا باشید . دارید نسل بشر را منقرض میکنید کم کم ! (1080276) (alef-2)
 
فرجام
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۱۱:۵۴
با تشكر از آقاي دكتر احمدي نژاد در رابطه با خودكفايي ايران در زمينه توليد بنزين! اين مشت محكمي بر دهان آمريكاست يا دست پر زوري بر گلوي ملت ايران؟ (1079074) (alef-2)
 
ایرانی
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۲:۴۵:۰۸
مشت محکمی به دهان بی دندان ملت ایران تا همین فلک بی دندان هم خرد بشه خیال همه راحت بشه !!! (1079977) (alef-2)
 
پشت کنکوری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۱۶:۳۴
گزینه سوم صحیح است . (1080278) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۳۱:۰۰
احتیاجی به این کار نیست، امروز خبرگزاری روش اثبات خلوص و کیفیت بنزین تولیدی کشور را با استفاده از یک تکه سفید کاغذ آورده، خوب، در کشوری که یک دانش آموز ۱۶ ساله در زیر زمین خانه(شاید حوالی نارمک در همسایگی دکتر) میتواند غنی سازی اورانیم انجام دهد حتما میتوان با یک تکه کاغذ هم کار همه آزمایشگا ها‌ی صنعتی و علمی‌ کشور را هم انجام داد.. (1079103) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۲:۱۳:۴۱
البته یکی هم بود که با نگاه به طرف، متوجه کل بیماریهاش می شد و دیگری با نگاه به زمین از کل معادن موجودش خبر می داد، خب شما با راهنمایی همون نارمکی،یکی را پیدا کنید که با نگاه به فرآورده شیمیایی، کل آنالیزش را بهتون بده!!! (1079943) (alef-2)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۳۲:۰۶
چون برخی جون مردم براشون اهمیت نداره فقط خودشون و بچه هاشون سالم بمونن بقیه برن بمیرن اللهم عجل لولیک الفرج
حضرت امام فرمود به داد مردم برسید مشکلات مردم را بر طرف کنید به محرومان و مستضعفان جامعه رسیدگی گنید برخی فقط دارن ثروت جمع می کنن (1079106) (alef-2)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۳۳:۴۹
الف جان واقعا ممنونم از شما. اتفاقا چند روز پیش کامنتی زدم و چنین درخواستی از شما کردم. باز هم تشکر.
واقعا یک جنایت علیه بشریت هست این بنزین ملی ما.
متاسفانه در نظر نگرفتن منافع و مصالح مردم که مهمترینش سلامتی هست داره به یک فاجعه همه جانبه برای کشور ما تبدیل میشه.
ایا بهتر نیست با کمی انعطاف و سیاست با پنبه سر بریدن جلو رفت؟
بنده وقتی ببینم طرفم چاقو توی دستشه و هیکلشم 5 برابر منه ایا بهتر نیست که 4 تا فحش هم اگه شنیدم تحمل کنم تا اینکه برم جلو و لت و پار بشم و خانواده ام بی کس کار بشن؟
واقعا فرصت زیادی نیست برای نجات این مرز و بوم..... (1079109) (alef-2)
 
واکسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۲۴:۵۳
جدی جدی ما را جزو بشر حساب کردی ؟ وای ! چقدر خوشحالم ! تا قبل از این هنوز نمی دونستم در کدام رده طبقه بندی موجودات قرار می گیرم ! موجودات زنده ؟ ویروسها ؟ بی مهرگان؟ حشرات؟ ... . میشه بگی از کی این طبقه بندی جدید اعلام شده ! 2013 ؟
شاید هم منظورت اینکه ما برای بشریت خطرناک هستیم . اینو می تونم باور کنم ! (1080287) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۳۴:۴۳
مگر جنایت شاخ و دم دارد. اگر شما معیار دیگری از جنایت دارید عنوان بفرمایید مصادیق ان کم نیست (1079111) (alef-2)
 
ماروین ( نوه ی داروین )
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۲۹:۳۳
این جنایت نیست که با هر تنفس یک قدم به مرگ در اثر ... نزدیک میشیم . اما غیر از این هوا چیزی برای نفس کشیدین وجود نداره !؟
حلقه ی تکامل داروین که میگه حیات از اعماق اقیانوسها شروع شد ، بعد ماهی ها به وجود اومدن و بعد کمکم تا به اینجا رسیدیم ! حالا برعکس میشه . ما به آب بر گردیم و نسل های آینده ما که همون تک یاخته ای ها هستن در آب اقیانوس ها به حیات ادامه می دهند ! (1080292) (alef-2)
 
امیر
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۳۷:۳۴
اگر آزمایشگاه های داخلی این کار رو نکردند چرا بیرون از ایران تست نکردید؟ (1079115) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۴۰:۳۵
خواستن ریا نشه (1079268) (alef-13)
 
زی زی
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۳۶:۴۳
مگه ایران خودکفای ملی آزمایشگاه نداره خودش؟؟؟؟؟ (1079382) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۳:۵۴:۲۵
آزمایشگاه خوب زیاد داره، آدم رستگو کم داره (1079505) (alef-13)
 
آلبرت آین آشتاینژشک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۳۴:۲۳
چرا خوبش هم داریم . توی حیاط خونه همون بچه که داشت آزمایش هسته ای میکرد . یه گوشه ای اثاثه را کنار می زنیم تا برای آزمایش شما باز بشه !ادرس را یاد داشت کن : نارمک ، کوچه .... (1080296) (alef-2)
 
مش باقر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۳۰:۳۹
آزمایشگاه های بیرون عوامل صهیونیست هستن ، « دشمن » هستند . باید مراقب باشیم . (1080294) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۰:۱۱
حمل و نقل و سوخت در اراده مافیایی است که سالهاست مرگ دلخراش جاده ای و خفگی انسانها در اثر سوختهای بی کیفیت را به مردم تحمیل کرده است. البته این موضوع جدیدی نیست و محدود به این دولت نیست. سالهاست که این مافیا وجود دارد (1079119) (alef-2)
 
واکسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۳۶:۰۴
منظورت چیه ؟ هان؟ راستشو بگو ! نکنه منظورت همونایی هست که پارازیت روی امواج ماهواره می فرستند ؟ بگم ؟ بگم ؟ (1080298) (alef-2)
 
امير
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۰:۲۰
کاملاً مشخصه، اگر فرد يا نهادی به صورت رسمی در اين مورد اظهارنظر کنه، يا خيلی زود برکنار ميشه و يا به عنوان فتنه گر و عامل استکبار معرفی ميشه. (1079120) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۰:۲۲
چرا جان مردم رو بازیچه قرار می دن؟؟؟ بخدا ما هم زندگیمون رو دوست داریم (1079121) (alef-2)
 
پیرو خط پیچ شمرون - تجریش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۴۰:۰۶
چه سعادتی از این بالاتر که ملت یا در جبهه های جنگ تحمیلی شهید بشن ، یا در جهاد اقتصادی شهید بشن ، اگر هم در این موارد شهید نشدند ، دولت خدمتگزار ، این مهم را به انحای مختلفه به انجام می رساند . شما نگران نباش . مهم اینه که همه میخوان شما سعادتمند بشی ؟ مگه بده ؟ (1080306) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۱:۱۶
یک بار دیگر این پرسش را نیز تکرار می کنیم که چرا تمامی مراکز اقتصادی کشور کشور از ارایه اطلاعات مربوط به آمار رشد اقتصادی و تورم و شاخص های کیفی آن در هراسند، همانگونه که باید پرسید چرا مردم حق ندارند آمار دقیق جنایت و بزهکاریهای اجتماعی ناشی از تورم و فجایع اقتصادی را بدانند؟ (1079124) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۲:۰۹
نمی خواهد که سوال کنین چیزی که عیان هست چه حاجت به بیان هست
.وقتی یکدفعه اصفهای و چند شهر آلودگی بالا میرود باید شک کرد که یک اتفاقی رخ داده و آزمایشگاه ها هم اگر از محاسبه باکی نداشتند و چیزی از قبل نمی دانستند چه بنزینی دارند به مردم می فروشند همونجا آزمایش می کردند جلوی چشمتان و می گفتند این هم بنزین خوب //وقتی این کارو نمی کنند یعنی یک مشکلی وجود داره معلوم نیست ما تا کی باید تاوان بدهیم الان به راحتی با جون مردم بازی میشود و گوگرد 50 برابر در بنزین استفاده می شود و هیچ کاری هم انجام نمی شود و مردم مسخره می کنند و با تعطیلی می خواهند هوا پاک شود یا با چیزهایی به عقل هیچ بشری خطور نمی کند
آب پاشی با هواپیما و.........
به ایشان بگین بابا بحر در کوزه و ما گرد جهان می گردیم
یک نگاهی به بنزین کنند خیلی مشکلات از اونجاست (1079126) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۴:۰۴
این بنزین تولیدی در کشور استاندارد پدیده هزاره سوم را دارد و به همین دلیل هیچ ازمایشگأیی توان تجزیه و تحلیل آن را ندارد!!!.... (1079129) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۱۴:۵۳
نه عزیزم این بنزین ایرادی نداره ایراد مال پالایشگاهی که موقع تصفییه دودش
به حلق مردم میره آره ... عیب از پس مونده پالایشگاهاست...نه اتومبیل سواری... (1080275) (alef-2)
 
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۴:۴۰
این کارتون قابل تقدیره، علاوه بر نکته های مربوط به بحث این نکته که حتی کارشناسان این کشور نمی تونن راجع به بنزین اظهاز نظر کنن خیلی جالبه، قابل توجه آقایان! (1079130) (alef-2)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۷:۰۲
ای الف جان!
دلت خوشه.
میگن بنزین استاندارد بالایی داره ، ولی دقیقا از وقتی خواستیم تو تولید بنزین خودکفا بشیم و پالایشگاههای ما به جز پالایشگاههای مخصوص بنزین، تولید بنزین رو شروع کردن هوا اینطوری آلوده میشه. چرا قبلش به این صورت نمی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (1079136) (alef-2)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۲:۱۷:۰۹
مشکل از زمانی شروع شد که پتروشیمی ها را مجبور به تولید بنزین کردند در حالی که تولید بنزین همیشه فقط در پالایشگاهها بوده است. هم واحدهای پتروشیمی را از تولید محصولهای باارزش خودشان بازداشتند و هم بنزین مشکل دار روانه بازار کردند!! (1079948) (alef-2)
 
سید علیرضا
Turkey
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۷:۰۵
آخه اون آدمی که این دسنور رو داده نمیدونه که خودش و پدر و مادرش و همسر و فرزندانش هم دارن تو همین هوا نفس میکشن؟ (1079137) (alef-2)
 
مهدی
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۲۳:۱۷
نه برادر از ما بهترون حتی هوایی که تنفس میکنن با هوای ما فرق داره (1079228) (alef-2)
 
واقع بین
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۱۳:۴۴
شما اگر می دانستید قدرت چقدر شیرین است این حرف را نمی زدید .بخاطر قدرت فرزند پدر را و پدر فرزند را می کشت این کارا که چیزی نیست (1079346) (alef-13)
 
سید علیرضا
Turkey
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۵:۱۷:۳۲
خودش چی پس؟
مگه خودش تو همین هوا نفس نمیکشه ؟ (1079600) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۵۶:۲۴
وقتی برای تولید بنزین پالایشگاه هایی که مواد شیمیایی پر ارزش تری به مراتب تهیه می کردند تغییر کار بری داده شده در انها ، پر واضح است که راندمان تولید در انها بسیار بسیار پایین و کیفیت هم انطور که مشاهده می فرمایید می شود! (1079152) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۵۷:۰۰
کاغذ‌پاره‌های تحریم کار خودش را کرده و قطع‌نامه‌دان صادر کنندگان قطع نامه هم پاره نشده. ماجرای خودکفایی در بنزین هم که مثل همه دروغهای احمدی نژادیان قابل اعتنا نیست. البته ما خودکفایی در بنزین و همه موارد دیگر را‌ دوست داریم. اما با استاندارد مطلوب، نه با استاندارد چند دهه قبل. به امید اینکه این مفسدان که به اسم دولت نهم و دهم در براندازی نظام و انسانیت و همه چیز این کشور سخت کوشیده‌اند، روزی در برابر قانون جوابگو باشند و محاکمه و مجازات شوند که چه رنج های عظیمی بر جان و دل و جسم میلیونها انسان وارد شده است از خودپرستی و جهل احمدی نژادیان. (1079153) (alef-2)
 
زنجانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۱:۳۹:۱۲
دلت خوشه ؟ چاقو که دسته خودشو نمی بره ! (1080403) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۲:۳۱:۱۸
جرات داری منتشر کن :

اگر "مهندسان" ایرانی، قول "معجزات خلق الساعه تکنولوژیک" به "سیاسیون" ما نمی دانند، این همه فاجعه در کشور ما اتفاق نمیافتاد.

در واقع بزرگترین خیانت را "جامعه مهندسی" با اتحاد با "جماعت متوهم خود حق پندار" انجام دادند.

طرح ادعاهای عجیب و غریب در حوزه علم و تکنولوژی و "ادعای استقلال و خودکفایی علمی و صنعتی"، بزرگترین خیانتها و جنایتها را در این کشور رقم زده :

"ماشین های قاتل + ساختمان های قاتل+سوخت های قاتل (این یکی نوبره)."

"این است نتیجه "مهندسی و توهم" در این کشور."

خیانت و جنایت جماعت پزشکان و ... بماند برای بعد. (1080512) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۵۷:۲۵
چون اینی که استفاده میکنیم اصلا" بنزین نیست!!!!!!!! (1079156) (alef-1)
 
1388
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۰:۵۹:۳۲
چون اگر اعلام کنه مثل امار تورم کلا سازمانو حذف میکنن
اگر به روند الودگی نگاه کنیم تا سال 86 الودگی نرخسقوطی و از 86 به بعد سیر صعودی داشته چرا خدا میداندو (1079161) (alef-2)
 
عرفان
United Kingdom
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۰۴:۳۵
مردم ما خلیلی چیز های مهم تر از کیفیت بنزین هم هست که نمی دانند:

مثلا همان 300 مفسد اقتصادی!
یا مثلا نرخ واقعی تورم! (چیزی که با تجربه روزمره ما در آید، نه با آماری که آقایان ارائه می دهند)
یا خیلی چیز های دیگر...

اصولا این بیت، مصداق واقعی امروز است»
گر حکم شوند که مست گیرند
در شهر، هر آن که هست گیرند

به صلاح مجلس هم هست که خیلی از این خبر ها فاش نشود،
چون بعدها تاریخ در مورد بی مسئولیتی آنها به خوبی قضاوت نخواهد کرد،
چرا که اجازه دادند چنین دولتی 8 سال کار خود را ادامه دهد،

بدون آنکه حتی از پس استیضاح وزیر اقتصاد بر آید،
چه برسد رییس جمهور... (1079171) (alef-1)
 
مال باخته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۱:۴۲:۳۹
اگر خواستی دزدی کنی ، اگر کسی خواست مچت را بگیره ، در مال دزدی شریکش کن ، ضمانت میدم که تا ابد الدهر در این مورد سکوت میکنه ! (1080412) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۰۵:۱۸
خوشم میاد آلودگی هوا دیگه فقیر و غنی یا مسئول و فرد عادی نمیشناسه و به هیچ کس رحم نمیکنه. همون طور که یه فقیر ممکنه به خاطر آلودگی هوا دچار سکته فلبی بشه یه ثروتند یا یه مدیر و آن مسئول بلندپایه هم درگیر میشه. بچه ها هم از این قاعده مستثنی نیستند و چه بسا بیشتر لطمه می خورند. خوش بحال مملکت و آینده ما با این بینش عمیق! (1079177) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۴۵:۳۰
نه عزیزم توی خوونه ی پولدارها و توی ماشین هاشون دستگاه تصفیه هوا هستش. من و شما هستیم که پولمون نمی رسه هزینه کنیم.
فکر می کنی مسئولان همین هوا رو استنشاق می کنن؟ (1079276) (alef-13)
 
تقي
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۱:۰۴:۴۹
خب اينم از مسئله عدالت كه به لطف تدبير اصولگرايان دشمن ستيز حل و فصل شدو رفت پي كارش..! الآنه همه با هم به صورت برابر و بدون تبعيض جنسيتي و طبقاتي در حال مردنند .!؟..فقير و غني و قوم و نژادو زن و مرد و كوچك و بزرگ هم نداره .. تهران و شهرستان هم نداره...
اين يعني جنايت عليه بشريت..!؟ (1080070) (alef-2)
 
کاظم
Latvia
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۰۸:۱۲
اگر آلمان یا آمریکا با مردمش چنین می کرد گوش عالم از فریاد رسانه ملی و مجلس و دولت و... کر شده بود که : وا مصیبتا از ظلمی که استکبار بر ملت خویش روا می دارد. (1079183) (alef-2)
 
كارمند پتروشيمي عسلويه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۱۰:۴۴
ميزان آروماتيكها به خصوص ماده خطرناك و فرار بنزن در رفرميتي كه بعدا به پالايشگاهها فرستاده مي شود براي افزودن برخي افزودنيهاي ديگر و تبديل به بنزين . چندين برابر حد مجاز است. (1079187) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۱۲:۰۷
متاسفانه برخي از مدلهاي خودروهاي توليدي داخل مثل ال 90 و 206 و ... مجبور به استفاده از بنزين سوپر هستند ولي اين بنزينها هم به نظر مي رسد استاندارد نيستند. (1079191) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۱۸:۲۸
نکته مهم دیگر این است که حتی خودروهای روز دنیا با استانداردهای بالا نیز وقتی در ایران مورد استفاده قرار میگیرند، بالاتر از حد مجاز و بعضاً به دلیل ناسازگاری سامانه آن با سوختی پاییت تر از استاندارد یورو 1، بسیار بیشتر از حد قابل باور تولید آلودگی می کنند.
سیستم احتراق این خودروها به نحوی طراحی شده که براساس سوخت یورو 4 و 5 کار میکند و استفاده از این چیزی که به اسم بنزین در ایران عرضه می شود، نه تنها به موتور آن صدمه می زند بلکه در بسیاری از موارد حتی از خودروهای بی کیفیت داخلی هم بیشتر آلودگی تولید میکند. (1079213) (alef-2)
 
کامران
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۲:۲۹:۲۶
دقیقا من ماشینم کیا کارنزه . دوسال پیش مصرفم صدی 9 بود . الان شده صدی 11 . از نظر فنی ماشین همیشه آماده و تنظیمه . (1080094) (alef-2)
 
ciavash
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۱۹:۴۱
اگه رشد اقتصادی و تورم رو تونستی آنالیز کنی بنزین رو هم میتونی (1079219) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۲۱:۵۱
چند وقت پیش یکی از آشنایان با یک ماشین سوخت دیزل و از طریق دریافت پلاک عبور موقت از اروپا وارد ایران شده بود. در یکی دو روز اول که هنوز گازوئیل اروپایی در باک داشت، بدون مشکل از ماشینش استفاده کرد، اما با اولین سوخت گیری در ایران با خروج دود غلیظ از اگزوز و عملکرد بد موتور آن مواجه شد به نحوی که از خیر استفاده از ماشینش گذشت و موقع برگشت از ایران هم با مشکلات زیادی توانست خود را ترکیه برساند. (1079222) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۲۸:۰۰
استاندارد بنزین ما یورو صفر هم نیست (1079242) (alef-13)
 
بیلمز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۱:۴۵:۳۸
این استاندارد یورو نیست ، بهش میگن استاندارد « یارو » (1080422) (alef-2)
 
سعيد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۴۱:۳۵
كدوم كارشناسي اين اطلاعات مخدوش رو در اختيار شما قرار داده؟
MTBE سرطان زا نيست بلكه نشت آن از مخازن ذخيره سازي بنزين (در صورت نشت) باعث آلودگي سفره هاي آب زير زميني مي شود و به همين خاطر مصرف آن در ديگر كشورها محدود شده (ولي حذف نشده) ربطي هم به بحث كاتاليست نداره.
چيزي كه شما ازش غافل شدين، وجود تركيبي بنام بنزن (با فرمول شيميائي C6H6) است كه بشدت سرطان زاست و مقدار آن در بنزين بايد كمتر از 1% باشد ولي من از يك نفر كه خودش بنزين ايران رو آناليز كرده شنيدم كه مقدار بنزن حدود 5% است يعني 5 برابر حد مجاز (1079269) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۴:۱۴:۴۶
طبق نوشته ويكيپيديا، در مقادير بالا قابليت سرطانزايي دارد. به هرحال يك متخصص بايد بيايد نظر قطعي بدهد. (1079524) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۴:۵۵:۲۰
ما که شیمی دان نیستیم اما این قدر می دونیم که بلاخره یه زهر ماری تو بنزین تولید داخل هست که داره دمار مردومو در میاره ! (1079577) (alef-2)
 
س.ج
Russian Federation
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۰:۳۴:۳۹
نظر داده شده در ارتباط با ام تی بی ای درست است الودگی مهم این ماده بخاطرانحلال ان در اب است مسلما الوده کننده است ولی یکی از افزودنی های خوب اکسیژندار قابل حل در بنزین است مشکل وجود ترکیبات بیش از حد اروماتیک ها در بنزین است که بد ترین انها بنزن است (1079863) (alef-2)
 
کوروش
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۴۳:۲۹
آقایان جایگاه و وظائف خود را فراموش کرده اند پناهان کاری و عدم شفافیت اساس برخورد با مردم شده و مردم نامحرم تلقی می شوند بطور حتم اگر مسئولین وظایف خود را بدرستی انجام می دادند ترسی از ارائه اطلاعات شفاف نداشتند. (1079273) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۴۷:۵۴
با سلام
متاسفانه در جامعه ما اتفاق بدی رخ داده است و آن این است که هر چه اتفاقات علی الخصوص از نوع ناگوارش بزرگتر و آسیب زننده تر باشد کمتر اطلاع ارسانی می شود و در مجامعی گفته میشود که مخاطب کمتری دارد ، دقیقا از پارسال بنزین و تولید بنزین به اصطلاح داخلی آلودگی هوا صد چندان شد و نمی دانم که که چرا معضل تولید بنزین غیر استاندارد منعکس نمی گردد ، شما کافیست وسیله نقلیه خود را روشن نموده و در فاصله 10 متری از لوله اگزوز آن قرار بگیرید بوی بنزن کاملا به مشام می رسد حال که استاندارد غلظت بنزن در هوا کمتر از 1 میلی گرم در لیتر می بایست باشد و از آنجا که حس بویایی انسان غلظت بالای 50 میلی گرم در لیتر هر ترکیبی را کاملا حس می کند می توان تشخیص داد که درصد بنزن این بنزین چقدر است، افسوس و افسوس . (1079285) (alef-13)
 
حکیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۱:۵۵:۲۵
اینا چاییده اند ، یعنی به اصطلاح شما امروزی ها سرما خورده اند و بوی چیزی رو حس نمی کنند یه نمونه ی بسیار پیش پا افتاده اش : سوء تفاهم فرهنگی دیپلمات ما با بچه ها و بانوان در استخری در برزیل بود ، خاطر مبارک هست ؟ (1080447) (alef-2)
 
بنده ی خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۱:۴۹:۱۴
ما واحد بنزین خودمون را داریم.یورو چیه! معادل همونو اگه در نظر بگیریم ما الان ایران 1 را داریم مصرف می کنیم!! (1079289) (alef-13)
 
امیر
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۲:۲۶:۱۱
دقیقا الان یاد سخن رئیس جمهور افتادم که در روز هوای پاک پارسال گفتن : واقعا ما باید بتونیم بنزینی تولید کنیم که از یورو 4 بهتر باشه . و اسم استاندار خودمونو روش بذاریم . مثلا ایران 4 ایران 5 . شدنیه آقای مهندس؟ ( خطاب به یکی از حضار) بله که شدنیه ...../
و امروز نتیجه خودکفایی در بنزین را با گوشت و پوست و استخوون احساس میکنیم .
خودکفایی به چه قیمتی ؟ خب برادر جان شما که نفت میدهید به هند و ترکیه و چین و کره .... در مقابل کالا میگیرید خب بجای واردات اجناس بنجل و غیر ضروری بگویید برایتان بنزین بخرند . مثل قضیه گندم که بجای پول نفت گرفتید (1080093) (alef-2)
 
حمید سوزوکی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۱:۵۷:۰۶
ایران 1 قدیمی شده . الان داریم بنزین با کیفیت استاندارد « ایران قیژ » تولید می کنیم . قیژژژژژژژژژژژژژژژژ (1080451) (alef-2)
 
سیدعلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۰۴:۳۷
مطلبی را خدمتتان عرض میکنم, اگر صلاح دانستید منتشر نمائید.
یکی از برادران اینجانب چند سال پیش در شرکت پتروشیمی ماهشهر کار میکرد. ایشان با مهندسی برخورد میکنند که مدعی است میتواند از میانه راه خط تولید یک محصول پتروشیمی, بنزین بدست آورد. یعنی اینکه اگر برای تولید یک محصول شش مرحله فرآیند و پروسس روی ماده خام انجام میگرفت, خروجی مرحله سوم چیزی شبیه به بنزین بود. اتفاقا بخاطر این طرح ابتکاری, به این آقای مهندس در آن سالها چند جایزه نیز تعلق گرفت. ولی به دلایلی از جمله آلودگی شدید محیط زیست و سرطان زا بودن شدید این ماده شبه بنزین, طرح مذکور کنار گذاشته شد. محققان در آن سالها مدعی بودند که حتی ریختن یک قطره از این ماده روی پوست بده انسان نیز بشدت خطرناک بوده و سرطان زاست. ظاهرا بعد از تحریم فروش بنزین به ایران, آقایان این طرح راکد را دوباره فعال کرده و بدینوسیله بنزین تولید میکنند.
تنها چیزی هم که برای آقایان مهم نیست سلامت مردم و جامعه است. سالهاست پارازیتهای ماهواه ای برای مردم مشکل ساز شده اند ولی هیچکدام از آقایان پاسخگو نیستند. این مساله بنزین هم چیزی شبیه آن است. (1079322) (alef-13)
 
دخو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۱:۵۹:۲۷
ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا که دولت همه را یک شبه در گور کند ! این محمود منم کشته است ببم جان ! (1080454) (alef-2)
 
fered
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۰۵:۱۸
فرض کنید ازمایشگاه بنزین را ازمایش کرد و هزاران اشکال گرفت چکار میشود کرد بقولی اش کشک خاله است بخوری پاته نخوری پاته . راه حل ان اینستکه در خانه رو به قبله بخوابی و کمتر تکان بخوری. (1079324) (alef-13)
 
والا
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۰۹:۰۲
مگر آزمایشهای برنج و دیگر آزمایشها نتیجه داد !

مگر نتیجه بررسی تاثیرات پارازیتهای ماهواره ایی نتیجه داد !

مگر اسامی مفسدان اقتصادی اعلام شد ! (1079332) (alef-13)
 
سید جعفر حاج سید جوادی
Russian Federation
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۲۸:۳۸
با سلام
گوگرد ، وجود اروماتیک های تولیدی پتروشیمی جهت جبران عدد اکتان پایین نفتا که متاسفانه به علت نبودتبدیلات کاتا لیستی در تولید پایه مرغوب بنزین،
بعنوان پایه بنزین تولیدی بکار میرود،وعدم وجود هیدروکربن های شاخه دار خوشسوز در پایه نفتا علل عمده الودگی وسمی بودن شدید بنزین است اوماتیک ها اگر نسوخته از اگزوز خارج شوند بسیار خطر ناک هستند وحد بسیار پایینی از انها در هوا سرطان زا هستند . (1079370) (alef-13)
 
فرید
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۳۶:۵۳
شما بعنوان یه رسانه چرا نتیجه یه آزمایشگاه معتبر رو در مورد بنزین چاپ نمی کنید تا به رسالت خبر رسانی خودتون عمل کرده باشید یه آزمایشی که قابل دفاع هم باشه و بعنوان تشویش اذهان عمومی بازخواست نشین؟ (1079383) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۲:۳۷:۳۰
نیازی به ازمایش نیست . از رییس جمهور بخواهید .امارش را از حفظ براتون می گویند (1079384) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۳:۰۹:۲۷
حدود 50 سال است که تولید بنزین با سرب و گوگرد ممنوع شده است
و حدود 30 سال است که تمام ماشینهای خارجی با گذاشتن کونورتر بر روی اگزوز ماشین جلوی خروج گاز های سمی را می گیرند
در ایران نه تولید کننده بنزین که دولت است و نه خود رو ساز اصلا به این چیز ها فکر نمی کنند که هیچ اگر هم بخواهی اعتراص کنی میدانیم که چه میشود (1079422) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۳:۲۵:۳۴
بنزین آلوده میدن بعد زوج وفرد میکنن که خودش یک منبع در آمد میلیاردی است (1079451) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۸:۱۰:۴۹
تازه عزیزم پول بیمه مالیات رو هم چند برابر میکنند برای تمام روزهای سال خوب یکی لطف کنه اونها رو هم نصف کنه... (1080142) (alef-2)
 
المپیادی از خویشتن رضایتمند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۲:۰۵:۵۳
شما هم متوجه شدین ؟ (1080463) (alef-2)
 
امیر
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۴:۱۰:۵۹
در این متن هم سوال خوبی مطرح شده و هم تا حد زیادی جواب سوال مشخص گردیده است. آنچه مجهول است جرات مطرح کردن چنین مواردی با مقامات و طلب پاسخ از آنها است که احتمالا از مصادیق تشویش اذهان عمومی و... خواهد بود. بنابراین نتیجه می گیریم که : بنزین و گازوئیل کشور بسیار هم خوب است. (1079518) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۴:۵۱:۵۶
اینقدر حرص نخورید گوش شنوایی برای حرفهاتان پیدا نخواهید کرد اخه کدام مسئولی این نوشته ها را می خونه همین مسئول سایت الف هم اینها را نمی خونه تا برسه به گوش مسئولین عدالت محور (1079570) (alef-2)
 
امیر
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۵:۰۶:۵۵
مثل اینکه هوس کردی فیلترشیا الف جان (1079590) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۲:۰۸:۲۹
اتفاقا این روزا فقط فیلتر به درد میخوره با این هوا !
در ثانی خود دکتر داره زحمت می کشه ، نیازی نیست به دیگران زحمت بدید ! (1080469) (alef-2)
 
Malaysia
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۵:۳۶:۵۴
فهم این مسئله که بنزین نقش اضلی و علت العلل آلودگی تهران و شهرهای بزرگ است خیلی آسان است کافی است شهرهای بزرگ ایران را با شهرهای کشور آسیایی مثل چین ( نه اروپا) که جمعیت اغلب شهرهای این کشور جند برابر جمعیت تهرا ن است مقایسه کرد.
شهری مثل چنگ دو که از همه اطراف توسط کوه احاطه شده دارای جمعیتی بیش از 30 میلیون نفر راداراست که میتوان تخمین زد روزانه جند برابر تهران تردد خودرو در این شهر وجود دارد از نظر آلودگی به قابل مقایسه با تهران نیست و مسئله آلودگی مشکل اساسی نمی باشد ، خود پکن و شانگ های نیز به همین ترتیب علی رغم تردد چند برلبری خودرو نسبت به تهران مشکل آلودگی ندارد . (1079616) (alef-13)
 
00
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۵:۳۹:۰۶
لطفا یک امار هم از مرگ و میر همین یک هفته که به علت سکته از دنیا رفته اند منتشر کنید تا حداقل مردم بفهمند الودگی چقدر جدی است . (1079618) (alef-13)
 
ایرانی
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۵:۴۴:۵۰
تنها چیزی که دراین مملکت ارزش نداره جون ملت است برای همین نیازی به ازمایش نیست (1079624) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۵:۵۷:۰۰
یک آزمایشگاه با انصاف خارجی یا حتی داخلی ، مردونگی کنه و به خاطر ناآگاهی میلیونها ایرانی بدون دریافت هزینه این آشغال رو آنالیز کنه و گزارش رسمی کنه.
پس چی کار میکنند این همه سازمانهای مردم نهاد حمایت از حیوانات و انسانها ؟؟؟ (1079639) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۱:۲۴:۴۵
بايد در سازمان محيط زيست و بهداشت و استاندارد را گل بگيرند..اين بي توجهي خيانت به ملت و بشريت است..!؟ (1080077) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۸:۴۷:۲۱
دوست عزیز موضوع آزمایش نیست، موضوع ترس از ارائه نتیجه آزمایشه که بعدش میبرن اونجا که عرب نی انداخت. (1080168) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۱۴:۳۲
خب خودت بيا تو كار ، چرا همش از بقيه انتظار داري ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (1080191) (alef-2)
 
بهشتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۷:۱۶:۱۹
با سلام
به نظر می رسد در بین دوستانی که اظهار نظر کرده اند افراد متخصصی هم هستند. بنده به عنوان یک شیمیست از یکی از دانشگاه های تهران و کسی که بیش از 10 سال بر روی مواد نفتی و آنالیز آن ها کار می کنم باید بگم که تا به حال از سازمانی یا هر جای دیگری درخواستی مبنی بر آنالیز بنزین نداشته ایم. منتهی سووالی که مطرح است اینه که چرا تا 2 یا 3 سال پیش ما بنزین را وترد می کردیم و لی بلافاصله تولید کننده بنزین شدیم و به قول یکی از مسئولان حتی می توانیم صادرات داشته باشیم. آیا یک شبه پالایشگاه بنزین در این مملکت ساخته شد؟ واقعیت این است که چنین چیزی امکان ندارد. در واقع ضایعات حلال که به سایر کشورها صادر می کردیم با اندکی فراوری به بنزین موجود در حال حاظر تبدیل شده است. به عبارتی چیزی که به عنوان بنزین مصرف می کنیم شاید به ظاهر شبیه بنزین باشد ولی عملاً به هیچ وجه بنزین واقعی نیست. به قول یکی از دوستان بزرگترین مشکل فراورده حال حاضر غلظت بالای ترکیبات آروماتیک و بویژه بنزن می باشد. شاید سووال پیش بیاید که چرا همیشه این آلودگی نیست و الان که فصل سرما هست زیاد شده. علت این هست که در سایر فصول هم همین مقدار آلودگی هست ولی به دلیل دمای بالای محیط پدیده اینورژن رخ نمی دهد و به چشم دیده نمی شود.
از طرفی آلودگی تهران به دلیل تردد زیاد خودرو ها شاید طبیعی به نظر میرسد ولی در سال های قبل اصفهان یا تبریز و یا اراک جزو شهرهای آلوده نبودند و در طی 2 یا 3 سال اخیر دچار پدیده آلودگی هوا شده اند.
با تشکر
(1079704) (alef-2)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۷:۳۵:۱۱
اگر دنبال چرا می گردیدمیتوان تعدادزیادی ازآنهارا مطرح کرد مثلا:
1.چرا مامجبوریم اتومبیل های غیر استاندارد تولیدداخل که مصرف آنها تاحدود دوبرابر استاندارد است راباقیمت غیر واقعی خرید کنیم؟
2.چرا دولت سهم خود در سیستم حمل ونقل شهری را نمی پردازد؟
3.چرا باغات شمال شهر برای ساختمان سازی تخریب میشود؟
4.چرا درزمانی که ما اختیار استفاده از وسیله شخصی خودمان را نداریم باید حق بیمه ،عوارض ،مالیات....راکامل پرداخت کنیم؟
5.چرا درمورد استاندارد بودن بنزین واقعیت را به مردم نمیگوییم؟
6.چرا در حالیکه بزرگترین سرمایه یک کشور مردم وبه خصوص نسل جوانش میباشد فکری به حال سلامتی آنها نمیکنیم؟(آلودگی هایی از این دست تاثیر به سزایی درکاهش ضریب هوشی کودکان دارد.)
7.چرا به جای انکه علت را از بین ببریم به فکر تحمل پذیر تر شدن شرایط هستیم
وازاین دست سوالات فراوانند. (1079717) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۱:۴۸:۰۶
در مورد اول به شما توصیه می کنم بروید اتومبیلهای تولیدی خارجی با سطح کیفیت بالا و قیمت ارزان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! را خریداری نمایید . خدمتتان عرض کنم که تا همین چند وقت پیش تازه با دلار 1200 تومان وارد می شدند . (1080426) (alef-2)
 
حسین
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۱۹:۱۷:۴۳
جناب اقای توکلی
بنظر من بهتر است با مردم رو راست باشید و آدرس غلط ندهید مشکل اصلی بنزین موجود در کشور بنزین تولیدی پتروشیمی ها است که دارای مقادیر قابل توجهی بنزن است که شدیدا سرطان زا است در حالیکه مسئولان شرکت نفت این مطلبرا انکار میکنند (1079796) (alef-2)
 
Canada
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۱:۱۰:۲۱
دسته گل دیگری تقدیم به ملت ایران از طرف دولتمردان باکفایت!!
یکدم نگاه کن که چه بر باد میدهی ---چندین هزار امید بنی آدم است این (1079899) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۲۰:۲۰:۱۸
اين شعره مثل نوشته هاي رو سنگ قبر ميمونه (1081141) (alef-7)
 
کارشناس
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۱:۳۴:۵۵
70 درصد آلودگی هوای شهرها ناشی از سوختهای فسیلی خودروها است .خروجی اگزوز خودروها ، هیدروکربورهای آروماتیک ، اکسیدهای گوگرد ، بنزن (یک ترکیب حلقوی خطرناک) ومونوکسیدکربن و... را وارد هوا می نماید. که این آلاینده ها در شرایط وارونگی هوا اکسید های فتوشیمایی یا آلاینده های ثانویه را تشکیل می دهند که به مراتب خطرناک تر از آلاینده های اولیه است . و عدم شفافیت هوا و کدری که در هوا مشاهده می شود نتیجه حضور پان (پراکسی استیو نیتریل ) است. آلاینده های هوا باعث افسردگی ، سوزش چشم ، آبریزش بینی ، حساسیت های پوستی ، بیماریهای تنفسی ، بیماریهای قلبی و انواع سرطان ، سقط جنین ، ناقص الخلقه زایی و نهایتا مرگ می شود. راه حل :
1- استفاده از سوخت مرغوب (گوگرد کمتر ، عدد اکتان بالا)
2-تولید و واردات خودروهای با استاندارد قابل پذیرش (مصرف سوخت کمتر و آلایندگی کمتر)
3-ایجاد و توسعه سیستم حمل ونقل سبز (مثل مترو)
4- فرهنگ سازی استفاده از دوچرخه و ایجاد مسیرهای سبز برای عبور و مرور دوچرخه در مسافتهای کوتاه .
5- توسعه فضای مجازی جهت انجام خدمات عمومی
6- توسعه سرانه فضای سبز شهری
7- توقف تولید خودرو ملی بی کیفیت و پر مصرف و آلاینده. (1079916) (alef-2)
 
زیاده خواه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۷:۵۵:۴۹
آقای کارشناس یدفعه بگو یه دولت متمدن میخوام دیگه!!!!!!!!چرا خجالت میکشی؟ (1080966) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۲:۳۳:۱۳
اكثر دانشكده هاي مهندسي شيمي كشور ازمايشگاهي دارند كه بتونه اين كار رو انجام بدند اگر چند تا دانشجوي با شرف پيدا شوند و اينكار را بكنند و در اختيار الف قرار بدهند و الف هم اون رو منتشر كنه. به نظر من الف يه فراخوان بده براي دانشجوهاي كشور براي انجام اين كار. (1079964) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۲:۴۰:۰۹
قربونت برم بگو چیمون استاندارده که این دومی باشه
1- استاندارد خانه و مدرسه سازی و عمر مفید سازه ها
2- استاندارد تفریح و اوقات فراغت
3- استاندارد میزان مطالعه
4- استاندارد ساعات کار مفید و میزان تعطیلات سالانه
5- استاندارد تغذیه و سلامتی و امید به زندگی
6- استاندارد مصرف بهینه دارو آب برق گاز
7- استاندارد نرخ تورم و اجاره مسکن
8- استاندارد سرعت اینترنت
9- استاندارد رشوه و زیرمیزی و فساد اداری
10- استاندارد اختلاس و چک برگشتی و فرار مالیاتی
11- استاندارد تولید و بهره وری نیروی کار
12- استاندارد نظام آموزشی و مدارک دکترای جعلی
13- استاندارد نشاط و شادی ملی
14- استاندارد فضای سبز
15- استاندارد ... (1079972) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۲:۴۵:۱۲
این برادران انصار کجا هستن؟ چرا تجمع نمیکنن تا حق این امت ضایع نشه؟ (1079978) (alef-2)
 
نزدیک
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۳:۰۵:۰۴
نگران احوالات مردم شدید ؟! نکند انتخابات نزدیک است ؟ (1080002) (alef-2)
 
مهدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۲:۰۹:۲۸
برادران انصار براي مسائل سياسي و حزبي تجمع مي كنند اينكه مردم زره زره از بين بردن كار خوبيه .... (1080471) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۱ ۱۰:۱۱:۰۷
راستی!جدآکجایند؟ (1081688) (alef-2)
 
مهدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۲:۱۴:۰۶
سلام
ممنون از اين ياداشت خوبتون خواهشن واقعيات را بيشتر براي مردم بيان كنيد لااقل مي فهميم كه چقدر بي عرضه هستيم بابا ملت داريم زره زره ناقص ميشيم مرگ حقه با اين هواي ناسالم تغذيه نامناسب و فشار ورحي رواني و ..... اگه سكته كنيم بميريم كه شانس آورديم ناقص ميشيم كسي هم نيست مارا نگه داره يه زره بشين به عواقب خودمون كارامون فكر كنيم .
خدايي چند ساله ميگيم آلودگي هوا آلودگي هوا تواين چند سال چيكار كرديم يا اوضاع بهتر شده .........ميشه (1080483) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۳:۰۷:۴۹
چیزی که مشخص هست اینه که این آلودگی که وجود داره باعث افزایش شدید ضربان قلب میشه. من خودم همیشه ضربان قلبم بین 70 تا 75 بود الان این چندروز که تست میگیرم همیشه بین 100 تا 108 هست.

من نه بیماری قلبی دارم و نه مشکل خاصی
حال باید پرسید آیا ضربان قلب یک آدم سالم باید بالای 100 ضریان در دقیقه باشه؟ (1080006) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۹ ۲۳:۳۶:۱۳
یک چیزی هم از بنزین تولید شده در واحد های آروماتیک پتروشیمی ها بگویید !
با سیکلو هگزان دارند بنزین تولید می‌کنند !
دقیقترش را می‌خواهید از بنزن بنزین تولید می‌کنند !
حسن خطرناکه نکن ! (1080029) (alef-2)
 
حامد
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۰:۰۶:۴۸
وزارت نفت و موسسه مطالعات بين المللي انرژي در سال 1388 كتابي را تحت عنوان "ترازنامه هيدروكربوري كشور سال 1387" منتشركرد. اين كتاب كه در كتابخانه دانشگاه تهران و صنعتي شريف هم موجود هست. در این ترازنامه اطلاعات کامل و جامع درباره منابع هیدروکربوری کشور، عملکرد بخش های بالادستی، فرآورش و انتقال، واردات و صادرات و بخش پتروشیمی منعکس شده است.
در ترازنامه هیدروکربوری سال 87، گزارش عرضه و تقاضای کل انرژی و ارتباط آن با بخش اقتصاد کشور تحت عنوان اقتصاد انرژی نیز بررسی شده است.
مواردي به عنوان نمونه در زير آمده است:

- براساس جدول 43-9، تعداد خودروهاي توليدي و وارداتي در سال 1377 برابر با 311886 و در سال 1387 برابر با 1892391 مي باشد كه افرايش 6 برابري در طي 10 سال را نشان مي دهد.

- براساس جداول 22-11 و 23-11، از بين 6 بخش (خانگي و تجاري، صنعت، حمل و نقل، كشاورزي، نيروگاه، پالايشگاه)، سهم حمل و نقل در پخش CO برابر با 91.1% (معادل 1111940 تن در سال) در سال 1377 و 93.7% (معادل 1925790 تن در سال) درسال 1387 مي باشد.

- براساس جداول 26-11 و 27-11 بيشترين سهم پخش NOX نيز به بخش حمل و نقل با 69.1% در سال 1387 اختصاص دارد.

- براساس جداول 30-11 و 31-11 بيشترين سهم پخش هيدروكربورهاي نسوخته (VOC) نيز به بخش حمل و نقل با 92.9% در سال 1387 اختصاص دارد.

- براساس جداول 34-11 و 35-11 بيشترين سهم پخش گردوغبار نيز به بخش حمل و نقل با 83.1% (معادل 284456 تن در سال) در سال 1387 اختصاص دارد.

- بخش هاي صنعت و نيروگاه نيز بيشترين سهم پخش SOX را با 32.7% و 35% در سال 1387 به خود اختصاص داده اند. (جداول 28-11 و 29-11)

- سهم پخش CO2 نيز به طور تقريبي بين 4 بخش خانگي، حمل و نقل، صنعت و نيروگاه مساوي مي باشد.

اين آمارها مربوط به 4 سال پيش مي باشد. با توجه به سهم بخش حمل ونقل از يك طرف، افزايش توليد و واردات خودرو در اين سال ها، تاثير تحريم ها بر واردات مواد مورد نياز پالايشگاه ها جهت توليد بنزين مرغوب، كيفيت خودروهاي توليدي و عوامل ديگر مي توان همپوشاني اثرات اين عوامل را در اين روزها مشاهده كرد.
قضاوت با شما (1080048) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۰:۲۹:۴۶
درودبراحمدی نژادقهرمان فرزندعزیزایران. (1080061) (alef-2)
 
علی
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۱:۱۳:۲۷
بنزین ما که بر اساس آخرین تکنولوژی دنیا نه ببخشید بر اساس استانداردهای 40 سال آینده دنیا ساخته میشه ولی همین که میاد تا به دست ما برسه این استکبار جهانی و صهیونیستها و سلطنت طلب ها و منافق ها و بی بی سی و صدای آمریکا و دویچه وله و علیرضا نوری زاده و اسماعیل نوری علا و محسن سازگارا یواشکی میان گوگرد و سرب و ... میریزند داخلش ای نامردها . مطمئن ام سانسورش میکنی (1080073) (alef-2)
 
شهرآشوب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۱:۳۰:۲۴
خوب بخاطر دارم که در سال 1389 که برای اولین بار آثار این نوع بنزین تولیدی خودش رو نشان داد ماهواره ها اول اعلام کردند که مشکل از بنزین هست. بعد آقای رویانیان آمد در تلویزیون گفت که بنزین تولید داخل اکتانش 98 هست! چند وقت پیش پمپ بنزین بودم دیدم یکی اومد توی بطری نوشابه بنزین ریخت. اصلا چیزی که توی بطری بود رنگ قرمز مانند بنزین رو نداشت بیشتر قهوه ای رنگ بود. (1080080) (alef-2)
 
محمد
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۱:۴۳:۱۵
يعني ايتقدر ما ترسو و بي غيرت شديم؟ يك آزمايشگاه توي يك دانشگاه نيست كه اين آزمايش ها رو انجام بده و با افتخار اونو اعلام كنه؟ (1080083) (alef-2)
 
محمد
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۱:۵۳:۱۰
يعني فقط خدا خدا كنيد دست ملت به شما ها نرسه !

همين (1080086) (alef-2)
 
متلاشی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۴ ۰۸:۰۶:۰۰
اگر هم دستش برسه کاری نمیتونه بکنه ! یعنی نمی ذارن که بکنه ! (1084405) (alef-9)
 
امیر
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۲:۰۱:۴۸
بنزین تهران از بقیه شهرها بهتره . تو رشت که بنزین سوپر قحطی اومده . من رشت بنزین زدم اومدم تهران مصرفم با همون بنزین 11.2 لیتر در صد کیلومتر بود . وقتی تهران بنزین زدم نمایشگر ماشین مصرفمو 10 لیتر نشون میداد . این یعنی در هر باک 6 لیتر تفاوت .
(هر دو بنزین معمولی بوده و در تهران مصرف شده . حجم موتور 2000 سی سی) (1080088) (alef-2)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۴:۱۸:۳۳
من با سواد ناچیز یک دانشجوی مهندسی شیمی عرض می کنم آنچه به عقل بنده می رسد این است که وقتی اعلام شد ظرفیت تولید بنزین پالایشگاههای داخلی را بالا برده ایم این هیچ معنی نمی تواند داشته باشد جز پایین تر آوردن سینی بنزین در برج تقطیر که این هم به معنی افزودن ناخالاصی های سنگین تر به بنزین است در غیر این صورت باید راهی وجود داشته باشد که در کتابهای عملیات واحد مهندسی شیمی دوره ی لیسانس تدریس نمی شود (1080103) (alef-2)
 
فرشاد کردوانی
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۵:۰۶:۰۰
بعضی از این نوشته ها بوی مخالفت با خود کفایی میدهد. من نمیدانم چرا این همه وابسته به اصطلاحات استکباری مثل یورو 2 یا 3 یا 4 هستیم. واقعیت اینست که باید خود باوری پیدا کنیم و با بنزین داخلی که مظهر خود کفایی است مهربان باشیم. من دست مهندسین عزیزی که یک شبه ما را در پالایش بنزین خود کفا کردند میبوسم. به حول و قوه الهی باد خواهد آمد و هوای تهران بهشت گونه خواهد شد و شهر ما نمونه پاکی هوا در دنیا خواهد شد و استکبار التماس خواهد کرد که روش ساخت بنزین را به او یاد بدهیم و تمام هنر اینست که این دانش را ارزان نفروشیم و قدر دانشمندان و مدیران خود را بدانیم و بجای لغتی مانند یورو 4 از اصطلاحات خودمان مثلن سبزوار 008 یا تویسرکان 604 یا . . . استفاده کنیم (1080109) (alef-2)
 
علی
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۱۸:۳۸
آقای کردوانی یا داری شوخی میکنی یا واقعا حالت خوش نیست، شما مشکلت اسم ایناست؟! شما اگه دوست داری اسم این سم رو بذار زمزم، تو ماهیتش فرقی میکنه؟ به وجدان خودت رجوع کن، چند سال پیش آلودگی در این حد بود؟ گیرم هوای تهران به خاطر کارخانجات و... اینجوری شده باشه هوای سایر شهرها رو چطور توجیه میکنید. مگه استکبار مغز ... خورده بیاد دستور این سم رو از ما بگیره؟!!!! (1080280) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۴:۵۹:۵۵
شاید داری شوخی می کنی !! اما اگه نظر شما شوخی نبود از این که ما رو خندوندی متشکرم ! (1080736) (alef-2)
 
الف
۱۳۹۱-۱۰-۲۱ ۱۳:۱۵:۳۶
تشخيص طنز بودن يا نبودن اين كامنت براي من واقعا سخت بود !!!! (1081902) (alef-9)
 
زهرخند
۱۳۹۱-۱۰-۲۱ ۱۹:۱۷:۲۳
اقا مطلب ایشان طنز بود! من هم اشتباه منفی دادم. به اون سبزوار 008 و تویسرکان 604 دقت کنید! (1082223) (alef-9)
 
عبدخدا
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۷:۴۷:۵۰
الف! حوبه که تمام مثبت ومنفی های هایی که درکامنتها برای شما می گذارندبه 500نفرهم نمی رسد.ولی شما دلتان خوش کرده ایدبه این افرادی که درکل کشوربه 1000 نفرهم نمی رسند.
انوقت بااین کامنتها وکینه ورزی ها بارییس جمهوری که میلیونها دل بااوست،فکرمی کنیدکه شق القمرکرده ایدوشما ناجی مردم هستید....
ازخواب گران برخیزید،ای اهل باطل.....
وبترسیدازروز«تبلی السرائر» (1080126) (alef-2)
 
شهر سکوت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۴:۱۵:۵۶
فکر نمیکنم دلی با او باشه مگر اینکه توش یه نونی بخوره ! تو هم ای عبد خدا سنگ رئیس جمهور رو بیخودی به سینه نزن بهت پست ومقامی نمیده بترس از خدا اگه مردم میتونستند و از بعضی چیزا نمیترسیدند بهت میگفتم اینا رو چیکار میکردن (1080656) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۷:۳۷:۵۲
یعنی چی؟
سوال منطقی رو هم با شانتاژ جواب میدین؟؟؟
این چه رفتار و منشی هست که شما طرفدارای دولت دارین؟
البته خوب طرفدار ها از همون دولت الگو میگیرند وگرنه هر انسان عاقلی برای سلامتی ملتش دل میسوزونه (1080945) (alef-2)
 
Russian Federation
۱۳۹۱-۱۰-۲۳ ۱۴:۱۱:۱۹
دوست عزیز با سلام این مطلب یک قضیه علمی است وسیاسی نیست شاید ازمیان این اظهار نظر ها راهی برای بهبود پیداشود عرضم این است که بهره برداری سیاسی از این موضوع درست نیست (1083901) (alef-9)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۸:۰۱:۰۳
شاعر میگه دشمن دانا بلندت می کند. بر زمینت میزند نادان دوست (1080139) (alef-2)
 
شاعر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۴ ۰۸:۰۸:۰۴
شعر منو عوض نکن ! من گفته بودم :
دکتر دانا بلندت می کند .
آنکه زمین میزند هم خود اوست . (1084407) (alef-9)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۸:۱۶:۵۸
یعنی مسئولان نمی توانند تولید این کاتالیست را به عنوان پروژه دکتری برای چند دانشجوی شیمی تعریف کنند و همزمان از دانشجویان مکانیک مدیریت صنعتی برای تولید کمک بگیرنند؟
و (1080149) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۱:۴۱:۵۰
مشکل شما این است که فکر می کنید تولید انبوه (نه تولید نمونه) یک قطعه یا ماده کاری است که با یک تز دکترا حل می شود نه برادر من ما شاید بتوانیم بنزین یورو 4 را در شرایط آزمایشگاهی بسازیم ولی ساخت بنزین در حجم زیاد و هزینه ها و امکانات و زیر ساختهای مورد نیاز آن و پس از آن قیمت تمام شده چیزی نیست که یک شبه حل شود . بنابراین اگر شما شنیدی که یک دانشجوی دکترا در آزمایشگاه موفق به انجام اختراعی شد ؟ باید ببینی آیا سرمایه گذاری در دنیا پیدا می شود که روی آن اختراع برای تولید صنعتی سرمایه گذاری نماید یا نه؟ (1080409) (alef-2)
 
فرهاد
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۲۲:۰۹:۱۷
دوست من نوشته ام از چند نفر دانشجوی دکتری استفاده شود.
دو مورد دوم هم اگه دقت کنید باید از دانشجوای مکانیک و صنایع برای ایجاد طرح تولید انبود استفاده شود.
در ضمن در این مورد سرمایه گذار دولت است .
باید طرح به گونه ایی باشد که اگر بهتر از مشابه آن نشد بتواند با آن برابری کند.
به نظر من می توان همچین کاری کرد
ولی باید در نظر داشت که مدیریت و برنامه ریزی لازم است.

البته باید روش گزینش دانشجویان دکتری در ایران باید تغییر کنند .دولت برای داتشگاهها پروژه تعریف کند و افرادی که در آن زمینه فعال هستند و کار کرده اند و مقاله دارند کتاب دارد......در دکتری پذیرفته شوند. (1081266) (alef-7)
 
زهرخند
۱۳۹۱-۱۰-۲۱ ۱۹:۱۵:۱۷
ببخشید می پرسم ولی شما چندکلاس سواد داری اقا فرهاد؟ اگر به این راحتی بود که خوب همه کشورها در همه زمینه ها خودکفا می شدند! دستیابی به فناوری روز خیلی فاکتورها را لازم دارد که اصلاً در قالب حال و حوصله خوانندگان عزیز و البته سواد من نمی گنجد؛ فقط بگویم که ما تقریباً از همه شان بی بهره ایم. تازه این فناوری الزاماً صرفه اقتصادی ندارد و ... (1082221) (alef-9)
 
سنان
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۰۲:۲۰
این انسان هایی که رای به تولید چنین بنزینی در ایران را داده اند تبهکار و مجرم هستند و در دادگاه جهانی به جرم جنایت علیه بشریت و نسل آینده باید محاکمه شوند ومتن کیفر خواست را آیندگانی تعیین خواهند کرد که دنیا را از منظر آقایان نمی بینند به این امید زنده هستم تا این صحنه را با چشم خودم ببینم ، عدالت خداوند هم جز این نیست (1080180) (alef-2)
 
Sweden
۱۳۹۱-۱۰-۲۲ ۱۴:۰۹:۵۰
من هم دقیقا" مدتی است به این فکر می کنم که مسئولین دولت فعلی به دلایل بسیاری باید به جرم جنایت علیع بشریت ( ایرانیها هم جزئ بشر هستند. جهت یادآوری!) باید در یک دادگاه صالح و بی طرف محاکمه شوند تا معلوم شود چه مقدار از کارهایشان با آگاهی انجام شده است. (1082801) (alef-9)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۱۳:۱۲
بر فرض هم جواب آنالیز مثب بود چه تاثیری داره ؟ سالهاست در این دولت دیگر گوش شنوایی برای شنیدن صداها و نصایح و راه کارها وجود ندارد . (1080189) (alef-2)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۱۹:۳۸
شکی که در تردید از استاندارد بودن بنزین است اینستکه چطور ما سی و چند سال واردکننده بنزین بودیم و همیشه هم از سوبسیدی که بابت بنزین میدادیم به مردم سرکوفت میزدیم تا تحریم بنزین شدیم یکشبه فرمول بنزین را یافتیم و هم تولیدکننده شدیم و هم صادرکننده اگر واقعا" تولید بنزین به این راحتی بود چرا قبلا" نمیکردیم وگرنه این بنزین بنزین استاندارد نیست و دارد پدرمان را درمیاورد و هیچکس
هم جوابگو نیست. (1080199) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۹:۴۶:۰۰
ما عجب دشمنان خوبي داريم! حتي استاندارد بنزينمون هم از اونا ميگيريم. اين كار صد در صد غلطه. چه معني داره دشمن براي ما استاندارد تعيين كنه؟ مگه ما خودمون چلاقيم؟ هر كي از اين استانداردها تبعيت كنه از دشمن تبعيت مي كنه. استاندارد يورو 4 ديگه چه صيغه ايه؟ دشمنها برن واسه خودشون استاندارد تعيين كنن. اگه بلدند يه فكري به حال قيمت يورو بكنن كه اينقد بالا رفته. آمريكا اگه عرضه داره قيمت دلارشو پايين بياره. اروپا هم اگه عرضه داره قيمت يورو را. تازه ببينيد قيمت ماشيناشون چقدر بالا رفته. همين ال 90 فكسني اشون شده سي ميليون تومان. فرانسويها اگه بلدن جلوي اين تورمو بگيرن. (1080225) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۰:۱۱:۵۲
البته احتمالا سلامتی جزو حقوق مسلم ایرانی ها نیست
و دولت هم متصدی و پاسخگو نیست (1080267) (alef-2)
 
علی
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۱:۱۳:۱۹
مگه تو دنیا فقط کشور ایران ماشین / زمستان / وارونگی هوا دارد. پس چرا در بقیه کشور ها از این خبر ها نیست ؟ آیا این بخاطر بنزین مصرفی نیست؟؟؟؟؟ (1080359) (alef-2)
 
United Kingdom
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۱:۳۷:۴۱
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نمونه‌هایی از بنزین تولید داخل به منظور بررسی به یک مرکز پژوهشی در کشور آلمان فرستاده شده است.
بنزین‌های داخلی 5.3 برابر استاندارد گوگرد دارند
(1080397) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۲:۳۵:۳۶
اقا آزمایشگاه میخوای چیکار که نتیجه بگه !!!! یه سر به بام تهران بزن و یا یه نگاهی به بیمارستان ها بکنید بقیش معلومه !!!! آخه اجباره وقتی بلد نیستیم بنزین درست تولید کنیم تولید کنیم و یه ایراد برطرف کنیم و صد تا مشکل دیگه رو دوش این مردم بزاریم (1080520) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۵:۳۲:۳۲
آیا این خبر درسته؟
هشدار!!!!!
میزان مجاز بنزن در هر لیتر فقط 0,5 درصد است این درحالی است که برای تولید بنزین از محصولات پتروشیمی از حدود 1 درصد بنزن شروع کردند که جواب نداد و به ناچار درصد بنزن افزایش یافت تا 50درصد یعنی دقیقا 100برابر حد مجاز و جالب است که بدانید بنزن به راحتی از طریق پوست جذب و هدیه اش به ما سرطان خون است.
از تمام جامعه مجازی ایران استدعا دارم با تمام قوا به انتشار این فاجعه بپردازند چراکه این بنزین داخلی در تمام کشور مصرف میشود
(1080776) (alef-2)
 
حقگو!
Germany
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۱۵:۵۴:۵۷
بنزین آزمایش می شه!نمی بینید؟! محیط البته به صورت لابراتوری!محیط آزمایشگاه به وصعت ایران و تهران! نمونه های آزمایش هم که معلومه ما مردم!
مورد آزمایش:بررسی تاثیر بنزین های مصنوعی و بنزنی بر سلامت و روح و روان مردم با بررسی میزان کشندگی آن!
آمارهای مرگ و میر و سرطان عصر حاضر و کمی آینده را حساب می کنند می شه نتیجه ی آزمایش و معلوم می شه بنزین اینچنینی خوبه یا بده!
بعدش هم نتیجه را برای استفاده ی کشورهای عزیز دیگه که مبادا اونها هم همچین خطری بکنند از همون راه که نامه ی احسان نراقی رفت می فرستند تا بخونند و احتیاط کنند!! (1080815) (alef-2)
 
محمد جواد احسان
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۲۱:۲۴:۳۱
حتماٌ یه دلیلی داره حالا اگه مخت به این چیزا کار نیفته چی میشه؟؟؟؟
شوخی کردم گرچه بعضیا می گن الآن جاش نیست ولی برای روحیتون خوبه:))
بابا همش ۳۵۰ برابره دیگه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!۱ (1081216) (alef-7)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۱ ۱۱:۵۱:۵۶
در این فاجعه مجلس تماشا گر هم کمتر از دولت مقصر نیست (1081780) (alef-9)
 
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۱ ۱۷:۰۳:۵۹
واقعا که پست گذاشتم ولی قبولش نکردین. عجب آزادی بیانیه
اصلا توهینی هم نکردم. فقط گفتم آقای توکلی این تلاشا تو رو رییس جمهور نمی کنه به خدا. واللا رییس جمهور نمیشی
حالا گفتن اینا ایرادی داره. بیاید جواب بدید (1082100) (alef-9)
 
محمد
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۱ ۱۷:۴۱:۲۴
یک مسلمان در شرکت نفت و یا در وزارتخانه اش و یا در دولت نبود که به مردم خبر بدهد؟
پیدایش کردید خبر دهید که نایاب نایاب است و باید با ذره بین دنبالش بگردی. (1082136) (alef-9)
 
داغدار
۱۳۹۱-۱۰-۲۲ ۰۰:۳۹:۰۴
محض اطلاع


استاندارد کیفیت گازوییل در اروپا 20 پی پی ام

در دانمارک : 0

در ایران و بدلیل نداشتن امکانات برابر است با 7000 پی پی ام (1082493) (alef-9)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۲۲ ۰۱:۱۹:۲۳
از همه طرف داريم ايران را اباد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ميكنيم (1082513) (alef-9)
 
حمید
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۲ ۰۹:۲۲:۴۲
ای کاش کسی هم در مورد قاچاق وسیع گازوییل به اسم هیدروکربور به افغانستان حرفی بزند (1082602) (alef-9)
 
Sweden
۱۳۹۱-۱۰-۲۲ ۱۴:۰۴:۰۵
آزمایش شده در یکی از آزمایشگاههای آلمان. بطور رسمی اعلام شده مواد مضر 3 برابر بنزین معمولی است. غیر رسمیش رو ( مثل نرخ تورم ) رو نمی دونم! (1082798) (alef-9)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۲۲ ۱۶:۱۸:۱۳
وای بر تمامی رسانه هایی که می تونند این موضوع رو پیگیری کنند و نمی کنند.
لطفا پیگیری کنید.
چرا با جان و سلامت مردم بازی میشه؟؟؟؟؟؟؟ (1082894) (alef-9)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۲ ۱۹:۵۶:۱۷
همه اینها که گفتید ولی هیچکس برای حرفهای ملت تره هم خورد نمیکنه. (1083105) (alef-9)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.