توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 57809
سلیمی‌نمین: شائبه‌ سیاسی کاری در توقیف همشهری
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸ ساعت ۱۲:۴۰
مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران در پي‌ توقيف روزنامه همشهري نظراتي را ارائه كرد.

عباس سليمي‌نمين در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس درباره توقيف روزنامه همشهري گفت: كساني كه به حرفه روزنامه‌نگاري آگاهي و آشنايي دارند مي‌دانند كه بروز اشتباهات در اين رشته بسيار سخت، امري غير قابل اجتناب است؛ آن‌چه كه ديروز وزارت ارشاد به نمايندگي از هيئت نظارت بر مطبوعات درباره توقيف روزنامه همشهري اعلام كرد قابل تأسف است.
وي اظهار داشت: اگر اشتباهي در درج يك آگهي صورت گرفته است قطعاً خطاست و بايد از ملت عذرخواهي شود و به راحتي مي‌توان اين كار را انجام داد.
مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران گفت: تحريريه روزنامه‌ها عمدتاً نظارت چنداني بر آگهي‌ها ندارند و از اين خطاها به كرات در روزنامه‌هاي مختلف رخ داده است اما اين‌كه بلافاصله دولت اقدام به توقيف يك روزنامه كثير‌الانتشار كند به هيچ وجه قابل توجيه نيست.
سليمي نمين افزود: اين مسئله تاثير نامربوط و غيرواقعي در كشور ترسيم مي‌كند؛ كساني‌كه دست‌اندركار امور مطبوعات هستند بايد سعه‌صدر داشته باشند مطبوعات را بفهمند و حيثيت كشور را به پاي مسائل گروهي قرباني نكنند.
وي اضافه كرد: در مورد آن‌چه كه درباره روزنامه همشهري رخ داد البته كار همشهري خطا بود اما اين خطا مي‌توانست با شيوه منطقي حل شود تا اين مسئله در كانون توجه قرار نگيرد ولي با برخوردي كه صورت گرفت نه تنها خطا به صورت محدود حل و فصل نشد بلكه ابعاد بسيار گسترده‌تري پيدا كرد و بسياري از كساني‌كه اين مطلب را نمي‌دانستند از آن مطلع شدند و تبليغ صد چنداني براي آن شد.
سليمي نمين خاطرنشان كرد: اين امر ناشي از خطايي است كه دست‌اندركاران امر بعد از خطاي اوليه همشهري صورت دادند و خطاي آن‌ها به مراتب بالاتر از خطاي اوليه بود؛ خطاي اوليه با يك عذرخواهي قابل حل و فصل بود و هيئت نظارت بر مطبوعات مي‌توانست اين امر را به مدير مسئول روزنامه يادآور شود كه با يك عذرخواهي خطاي خود را جبران كند و اين امر جبران مي‌شد بدون اينكه ماهيت مسئله مشخص شود.
مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران گفت: هم‌اكنون حول اين موضوع تبليغات زيادي صورت گرفته است و بسياري از افرادي كه اطلاعي از موضوع و محل آن نداشتند از آن مطلع شدند، تبليغاتي براي فرقه‌اي صورت گرفت و هم به اعتبار كشور لطمه زد و اين موضوع را ترسيم كرد كه هيچ‌كدام از رسانه‌ها امنيت شغلي ندارند.
وي افزود: اميدواريم براي اين‌كه دولت بيش از اين مورد سؤال واقع نشود كه به دليل اختلافات سياسي با مديريت شهرداري تهران مبادرت به توقيف اين روزنامه كرده است، هر چه سريع‌تر تصميم خود را اصلاح كند.
سليمي نمين اضافه كرد: براي روشن شدن اين موضوع كه چنين خطاهايي از سوي همه گروه‌ها و جريانات متعلق به اين ملت هستند و در اعتقادشان هيچ‌كس ترديد ندارد ممكن است رخ دهد؛ بايد به چند نكته اشاره كنيم؛ بنياد ابوعلي‌سينا كه متعلق به دولت است اخيراً در سايت خود مصاحبه‌اي را با هوشنگ صهيون از بهائيان فعال به عمل آورده و حتي در انتهاي اين مصاحبه براي وي آرزوي طول عمر و موفقيت كرده است؛ اين سايت متعلق به دولت است و اين خطا صورت گرفته است آيا دولت بايد اين سايت را ببندد.
وي گفت: همچنين اين آگهي چند وقت پيش در روزنامه‌هاي ايران و خورشيد نيز چاپ شده بود چرا آن موقع با اين روزنامه‌ها برخورد نشد با توجه به اين مسائل بيشتر شائبه برخورد سياسي با روزنامه همشهري تقويت مي‌شود كه شايسته نيست كه اعتبار كشور را در اين زمينه مخدوش كنيم.

 
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.