نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482791
نقد نظر حسام آشنا درباره احکام اعدام محکومین داعش
بخش تعاملی الف - پریچهر جنتی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۶


حسام آشنا مشاور محترم رئیس جمهور تلویحا با اعدام محکومین داعش مخالفت کرده و در این باره سه برهان آورده اند که در این یاداشت مورد نقد قرار می گیرد.

1- داعش دقیقا در پی همین واکنش‌های غیرعقلایی و انتقام‌جویانه است تا از طریق تقابل‌جویی با این رفتار باز بتواند از میان هواداران این گروه یارگیری کند و بدین ترتیب چرخه ترور بازتولید شود.

2-فضایی که در جهان برای همدردی با کشورمان و مردم ایران شکل گرفته تحت تأثیر اعدام‌ها قرار می‌گیرد.

3-شکاف میان شیعه و سنی و تعمیق آن

نقد بنداول: آنچه که چرخه ترور را ایجاد می کند نه اعدام تروریست بلکه هدف او از این ترورها است و تا زمانی که او به اهداف خود نرسد چرخ ترور می چرخد چنانکه بارها ترور در کشورهایی صورت گرفته که در آن تروریستی اعدام نشده. پس ترور نتیجه ایدئولوژی تروریست است و تا حصول هدف ادامه پیدا می کند، در این میان اقدام صحیح مدعیان ضدترور باید تضعیف تروریسم باشد نه پس‌رَوی؛

گذشته از آن در صورت تکرار چنین جنایاتی چندبار دیگر باید از مجازات عاملان صرف نظر کرد؟ به عبارت دیگر حدّیَقِف عقب نشینی کجاست؟

همچنین با خصم باید به تناسب خصومتش مخاصمه کرد، مجازات اگر به قدر جُرم نباشد مجرمین بالفعل و بالقوه را در جنایتهای بعدی شجاعتر می کند، جواب فشنگ را اگر با آبرنگ بدهی، نه تنها جلاد سفاکِ تهی مغزی چون داعش، بلکه هر تروریستی، از آن، انفعال و وادادگی فهم می کند نه فرهیختگی، و طبیعتا درنده تر می شود.

مجازات مُخلّین امنیت و قاتلین فرزندان این ملت حق عمومی ملت است، شما میتوانید احقاق حق را «انتقام جویی» بنامید اما این قبیل اقدامات می تواند باعث تولید احساس یأس و ستمدیدگی در مردم و در نتیجه تحرکات خودسرانه برای تشفّی خاطر شود و امنیت را به گونه ای دیگر درخطر بیاندازد.

نقد بند دوم: « فضای همدردی جهانی تحت تاثیر اعدام ها قرار می گیرد»
همدردی یعنی درد قربانیان و بازماندگان ترور را درد خود دانسته و برقراری دوباره امنیت و مجازات جانی را حق آن ها بدانی و اگر غیر از این باشد تعریف، نقض می شود و اساسا همدردی وجود نداشته تا بخاطرش هزینه بدهیم. به علاوه، این وظیفه وزارت خارجه کشور است که با تبیین موضع به حق ایران فضای فکری جهان را با خود همراه کند. شاید بهتر بود به جای دعوت مسئولین قضایی به واپس نشینی به همکارانتانشان در دولت مشاوره می دادند تا حکم الهی، حق مردم و مصلحت کشور زیر پای قصور وزارت مربوطه ذبح نشود.

نقد بند سوم: «شکاف میان شیعه و سنی بخاطر اعدام عوامل داعش» به این معنیست که اهل سنت به شکلی فکر می کنند که: اگر شیعه ای قاتل سُنی اش را مجازات کند با او دشمن می شوند، این درحالی است که تعداد قابل توجهی از شهدای کشور از برادران اهل سنت هستند. دقیقا چنین نسبت هایی ست که با تخفیف و تحقیر مسمانان شریف اهل سنت باعث ایجاد بدبینی و شکاف می شود.
کلمات کلیدی : پریچهر جنتی
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۵:۰۶:۴۵
طرفداران مجازات اعدام در جهان چه کسانی هستند و مخالفانش کافیست این دو گروه را با هم مقایسه کنید . یک روشنفکر برجسته که مورد قبول اکثریت باشد را نشان دهید که از اعدام طرفداری کند . (4442421) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۵:۰۶:۴۶
هر روشنفکر حقیقی از اعدام قاتلان جنایتکار حمایت می کند. (4453213) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۰۷:۳۸:۲۲
همه پیامبران الهی و به تعداد 124 هزار نفر روشنفکر که مقبولیت بالایی مثل سلیمان نبی داشتند از این حکم الهی استقبال کردند ولی شما را نمی دانم بر کدام دین و آیین هستید که از اجرای عدالت فرار می کنید. (4461808) (alef-11)
 
رحیمی
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۲ ۰۶:۳۲:۳۸
اگر ان اقای روشن فکر کوچکترین تعدی به خود نزدیکانش شو د ببینم باز هم از اعدام نکردن این حیوان صفت ها دفاع میکند اگر فرزندش را سرخ میکردند باز ادعای روشنفکری میک د (4471631) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته