توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492899
کنترل دیابت از اولویت‌های اصلی حوزه سلامت/ ۴.۵ میلیون ایرانی درگیر دیابت
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۴
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه گفت با توجه به بررسی‌های انجام شده در کشور، یکی از اولویت‌های تعیین‌شده در حوزه سلامت به بیماری دیابت اختصاص دارد، گفت: ۴.۵ میلیون نفر در کشور درگیر دیابت هستند.

به گزارش فارس، فرزاد پیرویان، در حاشیه نخستین نشست تخصصی آکادمی اقتصاد سلامت گفت: یکی از اولویت‌های ما در حوزه بیماری‌های غیرواگیر در کشور اکنون بیماری دیابت است. اکنون یک شکاف ناشی از ‌آگاهی بین بخش تخصصی و بخش سیاست‌گذاری نظام سلامت داریم و نگاه‌های متفاوتی نسبت به درآمدها و هزینه‌های آن از زاویه دید هر کدام وجود دارد.

وی افزود: در دنیا برای اینکه این موارد را به‌ هم نزدیک کنند ابزارهایی به‌کار می‌گیرند که قابل فهم‌تر باشد. یکی از این ابزارها بار بیماری و مطالعه هزینه ناشی از آن است. با این ابزارها، اولویت‌های حوزه سلامت را تعیین می‌کنند و با بررسی اینکه کدام بیماری، عمر بیشتری را از مردم می‌گیرد سیاست‌گذار خارج از حوزه سلامت هم متوجه می‌شود که در‌حال‌حاضر بیشترین هزینه ناشی از بیماری در کدام زمینه بر جامعه و افراد تحمیل می‌شود و قاعدتا می‌تواند تخصیص بودجه و برنامه‌ریزی‌های مسائل مالی را بهتر انجام دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره کوشش‌ها برای مدیریت هزینه دیابت در کشور اظهار کرد: اکنون در زمینه مطالعات بار بیماری کشوری اقداماتی انجام شده‌است و مورد استان‌های آن را آماده کرده‌اند و روی نمونه‌های شهرستان کار می‌کنند و امیدواریم که در ادامه این کوشش‌ها بتوانیم عدد دقیق هزینه‌ها را هم داشته‌باشیم.

پیرویان ادامه داد: دیابت، یک بیماری پیش‌رونده است و در‌حال‌حاضر چهار و نیم میلیون فرد درگیر این بیماری در کشور داریم و تعداد زیادی هم هستند که شاید نمی‌دانند مبتلا هستند و شناخته نشده‌اند یا اگر شناخته شده‌اند دارو نمی‌گیرند.

وی افزود: تنها خود بیماری دیابت نیست که هزینه دارد و هزینه‌های دیگری نیز هستند که ناشی از عوارض دیابت است، مانند زخم پا، مشکل کلیوی، مشکل چشم و ....و  این موارد، هزینه‌های ریالی و میزان مرگ‌و‌میر را افزایش می‌دهد. اینها عوارض ناشی از عدم کنترل دیابت است. به لحاظ پراکندگی جغرافیایی نیز استان‌های ما به دلیل سبک زندگی و شرایط اقلیمی متفاوت از شرایط یکسانی در زمینه آمار ابتلا به دیابت برخوردار نیستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  اضافه کرد: اکنون ما به عنوان یکی از اولویت‌های حوزه سلامت، چهار حوزه اصلی را داریم که بیماری‌های شایع در کشور را شامل می‌شوند و یکی از این چهار مورد دیابت است که سند ملی آن نیز تدوین شده‌است و اجرای آن جزو اولویت‌های ما محسوب می‌شود.

وی درباره نقش سازمان‌های ذی‌ربط در کنترل و مدیریت هزینه‌های دیابت گفت: مبحثی وجود دارد تحت عنوان عوامل تعیین‌کننده اجتماعی که می‌گوید علی‌رغم داشتن بهترین بیمارستان‌ها، مجرب‌ترین متخصص‌ها و خدمات رایگان باز هم 70 درصد این موضوع بر می‌گردد به عواملی خارج از این حوزه، مثل سطح سواد و ‌آگاهی جامعه درباره دانستن تغذیه مناسب، ورزش کردن و پرهیز از رفتارهای پرخطر که اینها ربطی به حوزه سلامت ندارند و به سطح فرهنگی جامعه بازمی‌گردد و اینجاست که ارکان دیگر جامعه اعم از‌ آموزش‌وپرورش، رسانه‌ها و حتی مساجد تاثیر‌گذار می‌شوند.

 پیرویان گفت:در این راستا همه دستگاه‌ها حتی خارج از حوزه سلامت به هم ارتباط پیدا می‌کنند. پس بدون تعامل همه سازمان‌ها و نهادهای مختلف، این امر پیش نمی‌رود و از همین رو طبق سند ملی پیشگیری دیابت، وظایف و رسالت‌های‌هر بخشی تعیین و تبیین شده‌است و یک حوزه‌ای تحت عنوان معاونت اجتماعی داریم که وظیفه هدایت همین موضوع را در قالب تفاهم‌نامه‌هایی که تدوین شده و می‌شوند برعهده دارد و اگر در مسیر تحقق این سند پیش برویم قطعا پیشرفت‌های خوبی در کنترل بیماری دیابت و هزینه‌های ناشی از آن خواهیم‌داشت.
 
کلمات کلیدی : سلامت + دیابت + بیماری قلبی + سندروم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.