نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486797
ناصر ایمانی:
مصوبه جدید سنا آرایش صحنه سیاست داخلی ایران را دچار تحول کرد/ برجام یک اتفاق بود و دیگر تکرار نمی‌شود
بخش سیاسی الف،‌ ۶ تیر ۹۶
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۶
یک تحلیل‌گر اصولگرا گفت که مصوبه جدید سنا آرایش صحنه سیاست داخلی ایران را دچار تحول کرد و از این پس کسانی که برای دفاع از برجام سینه چاک می‌کردند به پستوهای خانه‌هایشان می‌روند و چنین رفتاری را از خود نشان می‌دهند.

ناصر ایمانی در گفت‌وگو با مثلث معتقد است مصوبه جدید سنا آرایش صحنه سیاست داخلی ایران را دچار تحول کرد و از این پس کسانی که برای دفاع از برجام سینه چاک می‌کردند به پستوهای خانه‌هایشان می‌روند و چنین رفتاری را از خود نشان می‌دهند. این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: «آمریکا نیز از این پس با بهانه گیری سر موضوعات دیگر در نحوه اجرای برجام سخت گیری می‌کند. بنابراین هیأت نظارت بر برجام باید بیشتر فعال شود تا متناسب با بدعهدی‌های آنها واکنش لازم را انجام دهند.»

این پرسش و پاسخ را با هم می‌خوانیم:

تحریم‌های جدیدی در سنای آمریکا ضد ایران به تصویب رسید. این اتفاق چقدر روی سیاست داخلی کشور اثر دارد؟ به عبارت دیگر آیا همچنان مثل سال ۹۲ تاکنون سیاست خارجی می‌تواند معادلات سیاست داخلی را به نفع یا به ضرر یک جریان سیاسی تغییر دهد؟

جریانات سیاسی ما دو دیدگاه نسبت به کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا دارند. یک دیدگاه، دیدگاه حاکمیت است. دیدگاه دوم اهل تساهل است چون اعتقاد دارد ما نباید رفتارهایی کنیم که کلا نسبت به غرب تحریک‌کننده باشد. آمریکایی‌ها در سال‌های اخیر می‌گفتند ما باید رفتارهای نظام سیاسی ایران را تغییر دهیم. بر همین اساس دیدگاه دوم اعتقاد دارد ایران باید رفتارهای خود را تا آنجا که امکان دارد، کم‌تنش کند و از عواملی که غرب را نسبت به ما تحریک می‌کند، بپرهیزیم. در چهار سال گذشته این نوع نگاه به غرب در دولت تفوق پیدا کرد. یکی از این عرصه‌های تنش‌زدایی، سیاست‌های هسته‌ای ایران بود.

دولت با این دیدگاه وارد مذاکره و اجرای برجام شد. این که ما باید ابهام‌زدایی می‌کردیم، کاملا درست و به جا بود؛ منتها رگه‌های نوع نگاه نرم‌خویانه به برجام را کاملا دیدیم که به نوعی منجر به اعتماد نسبت به جریان غرب شد. همین نوع اعتماد هم به غرب هم مسائلی را در توافق هسته‌ای برای ایران به وجود آورد که چند مرتبه هم رهبری نسبت به آن اشاره کردند. مساله برجام در دولت اول آقای روحانی شاه‌بیت فعالیت‌ها بود؛ مساله‌ای که در دولت دوم آقای روحانی تکرارپذیر نیست، چون برجام یک اتفاق بود و دیگر تکرار نمی‌شود ولی همچنان آن نوع نگاه به غرب وجود دارد و در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ نیز مشاهده شد. جناح دولت تلاش داشت از رقیب خود یک چهره خشونت‌آمیز و جنگ‌طلب در حوزه سیاست خارجی به تصویر بکشد، در مقابل می‌گفت اگر آقای روحانی رای بیاورد همچون برجام، مذاکرات تنش‌زدایی ایران با غرب ادامه پیدا می‌کند که منجر به یک شرایط با ثبات و آرامش‌بخش در کشور خواهد شد. در نهایت انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار و جریان دولت پیروز انتخابات شد. منتها بلافاصله بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری مصوبه سنا را ضد ایران داشتیم. دیدگاه اول در ایران معتقد است مشکل غرب در رأسش آمریکا با ایران رفتارهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی نیست بلکه در واقع مشکل آنها اساس حاکمیت است. ما به خاطر نوع نگاه انقلابی و ایدئولوژیکی که داریم این مساله یک نوع رفتارهای خاصی را در حوزه سیاست خارجی می‌طلبد اما دیدگاه دوم معتقد است خیر، مشکل غرب با ما، اساس حاکمیت نیست بلکه این مشکل برآمده از رفتارهای ماست. حالا اگر با توجه به دو دیدگاه یاد شده به مصوبه سنای آمریکا نگاه کنیم، باید بگوییم آن مصوبه مهم بود. یعنی بلافاصله پس از برگزاری انتخابات و رای‌آوری جریانی که دیدگاه دوم را دارد، سنای آمریکا چنین مصوبه‌ای را گذراند و این یک مقداری دیدگاه اول را تقویت کرد که مساله آمریکا، انتخاب رفتارهای رئیس‌جمهور ایران نیست در واقع این که چه کسی در ایران رئیس‌جمهور شود، در درجه چندم اهمیت قرار دارد.

امروز دولت آمریکا از مساله برجام عبور کرده و وارد فاز بعدی و پرداختن به موضوعات دیگری همچون حقوق بشر، صنایع موشکی و سپاه شده است. الان آمریکا این نگاه را در خصوص برجام دارد که در مرحله‌ای است که امکان برگشتش از برجام سخت است. بنابراین باید وارد فاز بعدی پس از برجام شوند و مساله فعالیت‌های موشکی و فرا مرزی ایران به تعبیر خودشان حمایت از تروریسم را به چالش بکشند. دیدگاه اول در داخل ایران معتقد است این روال ادامه دارد و آمریکا متوقف در موضوعات موشکی و حمایت از تروریسم نمی‌شود. البته ما به موضوع دوم حمایت از مقاومت می‌گوییم. در مجموع دیدگاه اول معتقد است مشکل مسائل یاد شده نیست؛ هر چند اینها را ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم با آمریکا حل کنیم؛ چرا که هویت نظام و منافع ملی را تشکیل می‌دهند اما حتی اگر این مسائل نیز حل شوند فاز بعدی از سوی آمریکایی‌ها کلید می‌خورد. بنابراین با مصوبه‌ای که سنای آمریکا گذراند، فضا به سمت دیدگاه اول چرخید و آن این که مساله آمریکا مساله رفتارهای ایران نیست.

آیا این مصوبه سنا موجب تضعیف و حتی انشقاق در ائتلاف برجامیان یعنی اصلاح‌طلبان، اعتدالی‌ها و اصولگرایان حامی‌دولت نمی‌شود؟

من این نوع تقسیم‌بندی را خیلی قبول ندارم. اصولگرایان کلا با اساس برجام موافق بودند جز یک اقلیت بسیار ضعیف که آنها با اساس برجام مخالف بودند. جریان مقابل هم به خاطر آن که کل اصولگرایان را ضد برجام نشان دهد که اتفاقا موفق هم بود و نتیجه‌اش را هم در این انتخابات گرفت، تلاش زیادی کرد آن اقلیت بسیار ضعیف در جریان اصولگرا را بزرگنمایی کند. من بر اساس مصوبه مجلس نهم چنین حرفی می‌زنم چون اکثریت اصولگرا بودند و به اساس برجام رای مثبت دادند تا اجرا شود. البته اصولگرایان انتقاداتی به برجام، مواردی که امضا شد و نوع اجرای برجام توسط دولت دارند ولی اساس برجام را هیچگاه رد نکردند. از این بحث بگذریم معتقدم مصوبه سنا یک تحول در سیاست داخلی ایران ایجاد می‌کند. همچنین نحوه اجرای برجام را توسط آمریکا دستخوش تغییر می‌کند که اوجش نامه آقای ظریف به خانم موگرینی است. اینها کم‌کم تحولی را در جریان‌های داخلی ایران نسبت به مساله برجام ایجاد می‌کند، آن فضای بسیار تند و گرمی‌ که درباره برجام وجود داشت آن دیگر کم‌کم سرد و به تدریج مشکلاتش نمایان شد. هر چقدر هم جلوتر برویم، این مشکل بیشتر می‌شود، چون آمریکایی‌ها بخش‌های مهم برجام مثل روابط پولی و بانکی را اجرا نمی‌کنند و با اعمال تحریم‌های جدید روال اجرای برجام را سخت‌تر می‌کنند. این مساله موجب می‌شود بر جریانات داخلی کشور اثر بگذارد و تحولاتی صورت بگیرد. حداقلش این است؛ کسانی که برای برجام سینه چاک می‌کردند دیگر نمی‌توانند به خیابان بیایند. به تدریج می‌روند در داخل پستوهای خانه‌های‌شان سینه‌چاک می‌کنند. به عبارت بهتر خود را در دفاع از برجام کنار می‌کشند. چون اوایل اگر کسی می‌گفت خالی به آبروی برجام است، خیلی‌ها برمی‌آشفتند. امروز دیگر وضعیت این طور نیست و می‌توان جدی‌تر درباره برخی نقاط ضعف برجام یا ‌بی‌تعهدی غربی‌ها در قبال برجام صحبت کرد. دولت هم تا حدی می‌تواند کتمان کند که غربی‌ها دارند در اجرای برجام بدقولی می‌کنند ولی وقتی زمان بگذرد کم کم موضوع عیان می‌شود.

حالا چه اتفاقی برای برجام می‌افتد؟

برجام بسته‌ای است که خیلی گریزی از آن نیست. یعنی برجام ادامه پیدا می‌کند ولی نحوه رفتار ما بسیار مهم است. اگر هیأت نظارت بر برجام در قبال بدعهدی‌های آمریکا فعال‌تر شود - چون تا الان دستاورد یا نتیجه خاصی از فعالیت این هیأت ندیدیم - به نظر من بهتر می‌توانیم نتیجه بگیریم. تجربه نشان می‌دهد هر جا ایران عقب‌نشینی کرد موضوع به آنجا ختم نشد که طرف مقابل هم مقداری از موضعش عقب‌نشینی کند بلکه بر عکس جلوتر آمده است. معتقدم مساله برجام را ما باید در هیأت نظارت مقداری جدی‌تر دنبال کنیم. یعنی آن مواردی که نقض اجرای برجام توسط آمریکا و اروپا است ما باید متناسب با این موارد و بر اساس یک زمان‌بندی برگردیم.

در واقع دیگر آن آرایش برجام و نابرجام را در صحنه سیاسی کشور نخواهیم داشت؟

بله، آن آرایش برجام و نابرجام برای ۲ سال پیش بود که البته مقداری در انتخابات محصولش را چیدند. اگر خاطرمان باشد آقای روحانی خیلی روی این موضوع مانور می‌داد که چرا کسی دیگر حرفی از برجام نمی‌زند. کم‌کم مساله برجام دیگر کمرنگ می‌شود و گرد فراموشی روی آن پاشیده می‌شود و دیگر برجامیان نمی‌توانند برجامی‌بمانند. دیگر وضعیت طوری می‌شود که برجامیان باید در خفا از برجام دفاع کنند.

پس به نظر شما سیاست خارجی از حوزه سیاست داخلی به کل خارج می‌شود؟

طبعا سیاست خارجی در چهار سال آینده دیگر آن نقشی را که در چهار سال دولت یازدهم داشت، نخواهد داشت، چون برجام یک اتفاق استثنایی در تاریخ معاصر کشور بود و تکرار نمی‌شود. از این پس مساله روی اجرای برجام بحث می‌شود که آن هم خودش مشکلات زیادی دارد. معتقدم چهار سال آینده تنش‌زا برای سیاست خارجی ماست نه محصول‌آور برای سیاست داخلی.»
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۲۲:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۲۰:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۴ ۰۷:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۶:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۶:۰۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۶ ۲۰:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۱۳:۲۹
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۷ ۱۵:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۷ ۱۱:۴۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۰۷:۱۷
 
 
کلمات کلیدی : برجام+سنا+تحریم سنا+تحریم ایران+نقض برجام+ناصر ایمانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۰:۵۰:۰۹
با توجه به بدعهدی شیطان بزرگ در عمل به برجام، شایسته است دولت ما نیز با تعیین مهلت برای لغو تحریم‌های ناقض برجام، نسبت به کان لم یکن تلقی کردن تعهدات باقی مانده برجام جدی باشد. (4446921) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۰:۵۱:۱۹
سرانجام برجام مانند چند سال تعلیق هسته‌ای دوران دولت آقای خ... شده با این تفاوت که در آن دوران دولت بعد از نتیجه نگرفتن از تعلیق هسته‌ای اقدام به شکستن پلمب‌ها‌ کرد و فعالیت‌ها از سرگرفته شد ولی امروز آقای روحانی و دولتش به رغم نقض چندین‌باره توسط آمریکا بی‌تفاوتی را پیش گرفته و عکس‌العملی نشان نمی‌دهند. (4446924) (alef-11)
 
سیامک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۱:۲۰:۰۰
یکی میگه از بس آفتاب تابان هست که منکنه چشم ها رو کور کنه.
یکی میگه برجام یک اتفاق بوده.
مردم خودشون میدونن که آفتاب بوده یا یک اتفاق.
برجام همونی بود که نشون داد. همونی بود که خودشون گفتن.
برجام تقریبا هیچ بود. (4446978) (alef-11)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۱:۴۵:۰۵
یکبار تحلیل کنید برجام نبود الان کجا بودیم (4447004) (alef-11)
 
سیدمحمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۳:۴۰:۱۶
همین جایی که الان هستیم. (4447318) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۵:۴۶:۰۱
لطفا شما بگید آقای فرهاد
تغییرات نسبت به قبل برجام را نام ببرید (4447586) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۶:۳۱:۲۰
به گفته جان کری تحریم ها در حال فروپاشی بود و دیگر اروپا حاضر به همکاری نبود اما با برجام اسما تحریمها لغو شد اما در عمل اروپا هم وارد چاهی شد که آمریکا سر راهش قرار داد و ما این وضعیت را می بینیم. (4447691) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۵:۳۶:۱۳
تحریمها مثل الان بود ولی فن آوری هسته سرجاش بود و خیلی بیشتر پیشرفت کرده بود. ضمنا صنعت فضایی هم نخوابیده بود.
قدرت چانه زنی ایران به خاطر پیشرفت در هسته ای و فضایی خیلی بیشتر شده بود. (4451911) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۸:۱۱:۳۹
از مقایسه تعداد لایکها مشخصه که طرفداران این مقاله در اقلیت محض هستن برجام اگر نبود ما صد برابر بدتر از ونزولا بودیم (4454090) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۲۱:۰۷:۴۱
چیزی شبیه به عراق زمان صدام و یا ونزوالا (4454277) (alef-11)
 
رمضانی
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۱:۴۹:۳۶
برجام دستاوردهای زیادی برای کشور داشته و دارد. یکی از بزرگترین دستاوردهایش خارج شدن پرونده ایران از شورای امنیت سازمان ملل و عادی شدن پرونده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی است. یادمان باشد که دیگر کشورها و مجامع بین المللی دیگر نمی توانند به بهانه برنامه هسته ای ایران را تحریم کنند اگر آمریکا( تأکید می کنم فقط آمریکا) اقدام به تحریم یکجانبه می کند و مورد انتقاد کشورهای دیگر قرار می گیرد به خاطر این است که حساب این کشور با جمهوری اسلامی جداست و اساسأ آمریکا علاقه ندارد در ایران نظام جمهوری اسلامی باشد و به بهانه های مختلف دشمنی می کند. یادمان باشد که زمانی از کشورهای اروپایی گرفته تا اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد و آمریکا ما را تحریم می کردند ولی حالا صرفأ آمریکا آن هم به زحمت اقدام به تحریم می کند که به برکت برجام مانند سابق از حمایت جامعه بین المللی برخوردار نیست. و اما یک سوال از منتقدین برجام دارم و آن این است که چه جایگزینی برای برجام داشته و دارید؟ (4447009) (alef-11)
 
سیدمحمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۳:۴۱:۲۴
عجله‌ای نیست؛ در آينده نزدیک خواهی دید اروپایی‌ها هم وارد بازی تحریم می‌شوند. (4447321) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۴:۱۳:۱۲
حق مطلب همین است (4447372) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۱:۵۳:۰۰
اگر برجام نبود الان یک بشکه نفت صادر نمی کردی (4447018) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۲:۴۲:۴۵
پس وزیر امور خارجه را که با بی توجهی حتی نمی تواند جلوی نقض این تعهدنامه را بگیرد باید عوض کنیم.

چطور ایشان یک بند نگنجانده اند که اگر آنها نقض کردند مچشان را بگیریم؟؟؟!!!!

این است دیپلماسی؟؟؟؟؟

عجب! خوب شد معنی دیپلماسی را فهمیدیم. (4447180) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۵:۴۷:۱۲
قبل از برجام که صادر می شد پولش هم چمدانی وارد می شد. الان پولش در برابر کالا وارد می شود. (4447589) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۷:۵۵:۴۰
قبل برجام 900 هزار بشکه بود الان چند میلیون بشکه است ضمن اینکه طرح رساندن صادرات نفت ایران به 200 هزار بشکه هم اماده بود که اجرا بشه که درصورت اجرا حقوق کارمند و کارگر و... رو دولت نمیتونست پرداخت کنه شما بهتره یک نگاهی به ونزوئلا یا عراق که نفت در برابر غذا شده بود بندازی ضمن اینکه اقای ایمانی خودشون خوب میدونن که ما دیگه دنبال قطعنامه گرفتن نمیریم که نیاز باشه برجام تکرار بشه (4447911) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۳:۳۳:۱۷
برجام یک جام شوکران بود که دولت ناپخته کشورمان بخورد ملت داد (4447302) (alef-13)
 
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۳:۵۰:۲۰
اين همه تو فيقات برجام را بعضي مثل خاتوني كه هندوانه را نميبيند است صادرات 2 مليوني كاهش تورم ، توسعه روابط سياسي با دولتها با توجه به كارشكني بعضي ديگر چه ميخواستيد بي انصافي تا چقدر (4447332) (alef-13)
 
Estonia
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۵:۵۶:۱۳
برجام خسارت محض بود وبه قول دکتر ظریف جسم وروح آن نقض شده (4447614) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۲۳:۱۴:۴۱
فارغ از سرنوشت تحریم ها ، برجام بهترین اتفاق بعد از برنامه هسته ای حساب نشده بود ، این در طول تاریخ ثابت خواهد شد. (4448523) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.