نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 436396
انتقاد صریح وزارت رفاه از دو مصوبه مجلس درباره بازنشستگی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۰
معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تبعات اجرای مصوبه مجلس مبنی بر بازنشستگی زنان با 20 سال سابقه بدون شرط سنی و تحمیل بار مالی 10 هزار میلیارد تومانی به صندوق بازنشستگی کشوری از شورای نگهبان خواست تا اجازه تصویب نهایی این مصوبه را ندهد و با ان موافقت نکند.

به گزارش ایسنا، حجت میرزایی در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی مبنی بر بازنشستگی زنان با 20 سال سابقه بدون شرط سنی اظهار کرد: صندوق های بازنشستگی نهادهای بین نسلی هستند که کارامدی آنها زمینه ساز پویایی و تداوم اجتماعی و به حداقل رساندن تفاوت های طبقاتی است. صندوق ها یک تجربه موفق بشری برای  امکان پذیر کردن ادامه حیات اقتصادی هستند.

وی افزود : اگرچه اصالتا صندوق های بازنشستگی، اجتماعی اند اما کارکردهای اقتصادی بالایی دارند و کارکردهای تبعی سیاسی غیرمستقیمی نیز دارند زیرا یکی از عوامل ثبات سیاسی در کنار آرامش اجتماعی هستند.

وی با اشاره به اینکه بی ثباتی اقتصادی صندوق ها در جوامع باعث بی ثباتی های اقتصادی و اجتماعی شده است گفت: تجمع های بازنشستگان درباره حقوق و مستمری هایشان نمونه ای از این بی ثباتی است.صندوق ها ممکن است به کانون بحران در آینده جوامع تبدیل شوند که در ایران نیز همینگونه است.

میرزایی افزود: در صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق فولاد با کسری 80 تا 100 درصدی و در صندوق نیروهای مسلح کسری 100 درصدی داریم و این کسری ها بارمالی 40 هزار میلیاردی بر دولت تحمیل کرده که برآورد می شود سال آینده به 50 هزار میلیارد تومان می رسد.

وی ضمن ابراز نگرانی از کسری ها و مشکلات اقتصادی صندوق ها گفت: علت این امر تصمیم های اشتباه اتخاذ شده برای صندوق ها در گذشته است. یک تصمیم بدون انجام کار کارشناسی ممکن است هزارها میلیارد بار مالی ایجاد کند.

معاون اقتصادی وزارت  کار و رفاه اجتماعی افزود: صندوق بازنشستگی با 28 مورد تصمیم اشتباه اعم از بازنشستگی پیش از موعد و تامین اجتماعی با تصمیماتی چون افزایش ورود اقشار مختلف و افزایش تعهدات  دچار مشکلات عدیده شده اند و امسال سال خوبی برای صندوق های بازنشستگی نبود. در کنار هشدارهای بی سابقه نسبت به وضعیت صندوق ها و تجمعات اعتراضی بازنشستگان و اظهارنظرات صاحبنظران در حالی که انتظار می رفت اصلاحات پارامتریک در برنامه ششم صورت گیرد، اما اتفاقات معکوسی رخ داد.

وی با اشاره به تصویب بازنشستگی پیش از موعد بیمه شدگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان در چندماه اخیر گفت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان را در سنین جوانی جوانمرگ کردیم و منابع و ذخایر را برای بازنشستگی 100 هزار نفر به زوال کشاندیم و 4000 میلیارد تومان بار مالی به آن تحمیل کردیم.

میرزایی ادامه داد : همچنین دو بند از برنامه ششم اخیرا به تصویب رسید که بازنشستگی پیش از موعد زنان با 20 سال سابقه بدون شرط سنی از این جمله است.  این مصوبه دست کم 150 هزار نفر را در آستانه بازنشستگی قرار می دهد و بار مالی حدود 10 هزار میلیارد تومانی برای صندوق بازنشستگی به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه نگران هستیم این موضوع به تقابل مشمولین این مصوبه و دولت منجر شود گفت: در حالی که قرار است به استقبال انتخابات برویم چنین اتفاقی به صلاح نیست ضمن آنکه آثار آن به یک سال و دو سال محدود نمی شود و چندین نسل را درگیر می کند.

وی همچنین به بازنشستگی رانندگان تحت پوشش تامین اجتماعی و شمول آنها در دایره مشاغل سخت و زیان آور اشاره کرد و گفت: بار مالی این دوقانون برای صندوق بازنشستگی 5 تا 10 هزار و برای تامین اجتماعی 30 هزار میلیارد تومان برآورد شده است و به این ترتیب همه صندوق ها با کسری بزرگی مواجه خواهند شد.

میرزایی تاکید کرد: این تصمیمات تبعات اجتماعی نیز دارد و تجربه نشان داده جا برای جوان ها باز نمی شود و پیچیدگی های بیشتری را رقم می زند.  در کشوری هستیم که سه چهارم نیروی کار ، مشارکتی در روند تولید ندارد و به بهانه های مختلف  هر روز این مشارکت را کمتر و کمتر می کنیم.

معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه 300 هزار شاغل زن در دولت داریم که یک سوم این زنان مشمول این مصوبه می شوند گفت: دولت به هیچ وجه با سه مصوبه یاد شده موافق نبوده است و به نظر می رسد فشار مدیران صندوق‌ها، دولت را مجاب کرده که باید به شدت نسبت به منافع صندوق ها و صیانت از آن حساس باشد. طرح بازنشستگی زنان نیز یک پیشنهاد الحاقی بود و از سوی دولت مطرح نشد و امکان دفاع و محاجه کارشناسی برای آن فراهم نشد.

وی با اشاره به اینکه این طرح نیازمند انجام کار کارشناسی بود گفت: اگر این کار حتی از سوی مرکز پژوهش های مجلس کارشناسی می شد مورد مخالفت قرار می گرفت. امیدوارم شورای نگهبان با اشراف و وقوف نسبت به تبعات این موضوع، اجازه تصویب نهایی این قانون را ندهد. تمام تلاش و رایزنی های خود را انجام خواهیم داد.
 
کلمات کلیدی : اشتغال زنان + وزارت رفاه + مجلس + بازنشستگی
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۱۰:۳۵:۰۹
چرا تامین اجتماعی کسانی که ۳۰سال خدمت کرد وشرایط سن ان به ۵۰نمی رسد را بازنشسته نمیکند ولی مجلس برای خانم ها ۲۰سال را در نظر میگیرد وقتی ادعدالت نیست همین میشود (4123294) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۱۱:۳۷:۴۱
ایشان بهتر است بجای حمایت از دولت فعلی برای انتخابات سال اینده ، بدنبال انجام کار کارشناسی جهت جلوگیری از حیف و میل مدیران صندوقهای بازنشستگی باشند. وضعیت شرکتهای تحت پوشش و مدیران بی کفایتی که فقط بدنبال حقوق های نجومی و پاداشهای چند صد میلیونی هستندو زمانی که تحت فشار رسانه ها و افکار عمومی قرار می گیرند پاسخص برای مردم ندارند. (4123404) (alef-11)
 
علی
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۱۳:۴۴:۲۵
واقعا مجلس چه حقی دارد که برای منابع صندوق بازنشستگی و تامین اجتماعی تصمیم می گیرد؟
این قانون یعنی 20 سال کار کن و 40 سال حقوق بازنشستگی بگیر. (4123776) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۱۳:۴۵:۱۳
مگرصندوق چیزی اضافه می خواهد به مردم بدهد 20روزحقوق برای 20سال کارکرد کجای این کاربارمالی اضافی به تامین اجتماعی تحمیل می کند (4123778) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۲:۱۶:۳۳
چرا وقتی بیست سال کار کرده ایم و بیست روز حقوق می خواهیم بگیریم باید مخالفت شود این چه بار مالی اضافی است مگر بیست روز حقوق چه مبلغی می شود ؟
چرا مردم باید تاوان بی مدیریتی صندوق ها را بدهند (4161347) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۱۶:۴۶:۴۷
دیگه طرح جیب پزشکان پولی را برای صندوق باقی نذاشته خرج جایی دیگر شود (4145062) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.