نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494798
سرنوشت نامشخص وزیر کشور در کابینه دولت دوازدهم/ اصلاح طلبان بدنبال تغییر رحمانی فضلی
بخش سیاسی الف، 2 مرداد 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۷
وزارت کشور یکی از کلیدی ترین وزارتخانه ها در جمهوری اسلامی ایران می باشد. از دلایل اهمیت آن می توان به برگزاری انتخابات و تکمیل شبکه اجرایی دولت در کل کشور( یعنی گزینش استانداران، فرمانداران و بخشداران)اشاره کرد. به همین دلیل است که جریانات سیاسی در تمامی دولت ها تاکید ویژه ای بر انتخاب وزیر این وزارتخانه داشته اند. اما به نظر می رسد این موضوع در دولت روحانی حساسیت ویژه ای پیدا کرده و از موضع گیری اصلاح طلبان این گونه استنباط می شود که آنها خط قرمز خود را برای حمایت از کابینه دوازدهم، عدم معرفی رحمانی فضلی قرار داده اند.

به گزارش الف، حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب قصد دارد پس از مراسم تحلیف که ۱۴ مرداد برگزار می‌شود فهرست وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم را برای کسب رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی کند. تا کنون درباره ترکیب کابینه و چینش معاونان و وزرا حدس هایی مطرح شده که با نزدیک شدن به موعد برگزاری مراسم ادای سوگند رئیس جمهور، گمانه‌زنی‌ها نیز افزایش خواهند یافت.

در روزهای گذشته بارها اصلاح طلبانی مانند الیاس حضرتی و محمدرضا عارف عنوان داشته اند که خبرهای خوبی درباره ترکیب کابینه به گوش نمی‌رسد.

به نظر می رسد اصلاح طلبان مطلوبیت و یا عدم مطلوبیت کابینه را بر اساس بود و نبود رحمانی فضلی، وزیر فعلی کشور قرار داده اند. اصلاح طلبان و فراکسیون امید که روحانی را وامدار خود برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری می دانند تاکید خاصی بر تغییر وزیر کشور داشته اند و هر چه زمان به موعد معرفی کابینه نزدیک تر می شود فشارها آنها بیشتر می شود.در واقع اصلاح طلبان که از روز اول تصدی پست وزارت کشور از سوی رحمانی فضلی در دولت یازدهم،نارضایتی خود را آشکارا اعلام کرده اند، زمان کنونی را بهترین فرصت برای تغییر وی و روی کار آوردن یک چهره اصلاح طلب می دانند. در این بین رسانه های اصلاح طلب بر احتمال معرفی گزینه هایی مانند محمد شریعتمداری و یا مجید انصاری برای وزارت کشور تاکید داشته اند.

البته برخی نیز اعتقاد دارند رحمانی فضلی در پست وزیر کشور چندان به نفع اصولگرایان کار نکرده و دلیل تاکید اصلاح طلبان بر تغییر وی بدلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده می باشد.

علی مطهری: معرفی وزیر کشور حاصل نوعی معامله بود
حدود یک هفته قبل روح الله جمعه ای مشاور وزیر کشور در پیام توئیتری نوشت: «تداوم اعتدال و عقلانیت در سیاست داخلی دولت دوازدهم قطعی است.» در این پست که توسط کانال رسمی وزارت کشور بازنشر داده شد به طور تلویحی تاکید شده بود که عبدالرضا رحمانی فضلی بر مسند وزارت کشور در کابینه دوازدهم ابقا شده است.

اما در روزهای گذشته واکنش های جدی به این ابقای احتمالی مطرح شد.

در این راستا علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با ضعیف خواندن عملکرد وزیر کشور، نسبت به تکرار مسائلی که در مجلس قبل منجر به انتخاب این وزیر شد، هشدار داد.

مطهری در توضیح این نکته گفت: «در دوره قبل به نوعی معامله صورت گرفت و به رئیس جمهور گفته شد که فلان فرد را به عنوان وزیر معرفی کن تا ما کمک کنیم که آن سه وزیر مورد نظر شما هم رای بیاورند و در همین راستا وزیر کشوری معرفی شد که ما واقعا از عملکردش راضی نیستیم.»

این عضو فراکسیون امید مجلس، در بیان علت نارضایتی از عملکرد وزیر کشور گفت: «ما نیاز به آدمهایی با شخصیت استوار داریم. اگر یک وزیر کشور قوی داشتیم اعتبارنامه خانم خالقی را امضا می کرد و به مجلس می فرستاد، یا در انتخابات اخیر ریاست جمهوری اجازه نمی داد که به بهانه عبور از ساعت ۲۴ سه تا چهار میلیون نفر رای ندهند. اگر وزیر کشور قوی داشتیم استانداران قوی انتخاب می کرد و حوادثی مثل حادثه شیراز یا مشهد که استانداران تسلیم فشار شدند و بر خلاف قانون عمل کردند پیش نمی آمد».

وی اضافه کرد: باید ملاک معرفی وزرا، توانمندی و کارآمدی باشد، نه اینکه افراد به رئیس جمهور تحمیل شوند.گفتنی است رئیس دولت یازدهم پس از استقرار در پاستور و در راستای معرفی کابینه دولت خود، رحمانی فضلی را به عنوان نامزد پیشنهادی جهت تصدی پست وزارت کشور به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد که وی با ۲۵۶ رای موافق از ۲۸۴ رای به صندوق انداخته شده، به عنوان وزیر کشور معرفی شد.

اعضای فراکسیون امید: وزیر کشور باید تغییر کند
در بین فراکسیون های مجلس، فراکسیون امید همگام با اصلاح طلبان تاکید ویژه ای بر کنار گذاشتن رحمانی فضلی دارند.

در این راستا پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس، با بیان اینکه وزیر کشور باید تغییر کند، بر لزوم حضور حداقل یک وزیر زن در کابینه تاکید کرد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه ما گفته بودیم وزرای ناکارآمد باید توسط رئیس جمهوری تغییر کنند، تصریح کرد: بدون هرگونه تعارف و رودربایستی باید بگویم از جمله این وزرای ناکارآمدی که می‌توانم به او اشاره کنم، جناب آقای رحمانی فضلی وزیر محترم کشور است. ایشان در آخرین تجربه خود بسیار بد عمل کردند و حدود ۵ میلیون رای را به دلیل ضعف عملکرد وزارتخانه ایشان در برگزاری انتخابات از دست داده ایم.

سلحشوری در ادامه افزود: حتی قبل از انتخابات ریاست جمهوری هم دوبار طرح استیضاح ایشان در همین یک سالی که از عمر مجلس دهم می‌گذرد آماده شد و هربار هم حداقل ۵۰ نفر از نمایندگان این استیضاح را امضا کرده بودند. علت هم ناکارآمدی ایشان بود و الان هم آقای رحمانی فضلی نتوانسته عملکرد مناسبی داشته باشد و افکار عمومی را راضی کند و نگاهی به فرمانداران سراسر کشور و سایر انتصاب‌های انجام شده در زیرمجموعه ایشان، نشان می‌دهد که نیاز به تغییر در این حوزه بسیار جدی است.

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی نماینده تهران نیز می گوید: یکی از وزارتخانه‌هایی که در جلسه مجمع عمومی فراکسیون امید مورد اشاره قرار گرفت و نمایندگان درباره لزوم تغییرات در آن اجماع و اتفاق‌نظر داشتند، وزارت کشور بود.

این نماینده اصلاح‌طلب اضافه کرد: فراکسیون امید معتقد است که استاندار‌ان و فرماندار‌ان نه لزوماً در راستای منافع جریان اصلاحات، بلکه در جهت منافع مردم، باید تغییر کنند و در آن جلسه نیز درباره لزوم اعمال تغییراتی در وزارت کشور اجماع وجود داشت.

عبدالرضا هاشم‌زایی، رئیس سِنی مجلس دهم نیز درباره رایزنی های صورت گرفته در کابینه گفت: معدل وزرای دولت فعلی منفی است و می‌توان حدس زد بعضی از اعضای فراکسیون به آقای رحمانی‌فضلی رأی نمی‌دهند. بعضا هم استدلال می‌کنند که ایشان انتخابات برگزار کرده است و در مجموع نمره مثبت نمی‌دهند.

جعفرزاده ایمن‌‌آبادی:
رحمانی‌فضلی اگر از سوی روحانی برای وزارت کشور معرفی شد شخصا انصراف دهد/ او تحت هیچ عنوان از مجلس رای اعتماد نمی‌گیرد

از سویی دیگر،‌عضو هیات رییسه فراکسیون مستقلین به وزیر کشور توصیه کرد که چنانچه رییس‌جمهور او را برای کسوت وزارت معرفی کرد شخصا انصراف دهد چرا که تحت هیچ عنوان از مجلس رای اعتماد نخواهد گرفت.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در آستانه معرفی کابینه دوازدهم به مجلس در توئیتر خود نوشت:

به آقای رحمانی‌فضلی توصیه می‌کنم حتی اگر آقای روحانی تحت فشارهای خاص مجبور شود ایشان را بعنوان عضو کابینه آن هم در کسوت وزارت کشور به مجلس معرفی نماید شخصاً انصراف دهند! و مانع این کار شوند! در غیر اینصورت از بابت قصور و عدم امضای حکم خانم مینو خالقی و ناتوانی در اخذ حدود پنج میلیون رای آقای دکتر روحانی و انتصاب فرمانداران و استانداران ضعیف و غیرهمسو قطعا هزینه سنگینی در صحن علنی مجلس در زمان دفاع و اخذ رای خواهند پرداخت! و شک نکنند که از این مجلس رای اعتماد تحت هیچ عنوان نخواهند گرفت!

علی صوفی: وزارت کشور خط قرمز اصلاح طلبان است
علی صوفی، فعال اصلاح طلب نیز در گفتگو با مثلث می‌گوید: ما در دوره گذشته شاهد این بودیم وزارتخانه کلیدی و حساسی مثل وزارت کشور به جناح رقیب واگذار شد و آقای رحمانی‌فضلی اصولگرا به‌عنوان سهمی ‌از آقای لاریجانی اصولگرا در رأس وزارت کشور قرار گرفت. این اساسا با هیچ منطقی سازگار نیست. نه با منطق ائتلاف سازگار است و نه با منطق تلطیف مسائل جناحی و نگاه به جناح اقلیت. اگر قرار است یک سهمی ‌به جناح رقیب داده شود می‌توان در وزارتخانه‌های غیرکلیدی باشد.


صوفی در ادامه عنوان می کند: اصلاح‌طلبان با همه اعتمادی که به رئیس‌جمهور دارند در عین حال رئیس‌جمهور باید در این رابطه اقناعی برخورد کند و به نوعی هر پیشنهادی که درباره وزارت کشور دارد باید برای اصلاح‌طلبان به ویژه فراکسیون امید قانع‌کننده باشد.

گفتنی است در هفته های اخیر افراد نزدیک به رئیس جمهور بر فراجناحی بودن کابینه تاکید داشته اند.

در این راستا محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت روز شنبه، ۳۱ تیر ماه گفت: برای توسعه کشور باید همه جریان‌های سیاسی همکاری کنند و به همین علت دولت دوازدهم فراجناحی خواهد بود.

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری  نیز چند روز پیش در حاشیه نشست هیئت دولت گفته بود: «ترکیب دولت دوازدهم فراجناحی خواهد بود و از توانمندی و ظرفیت‌های نظام استفاده خواهد شد.»

البته این که در نهایت تا چه اندازه دولت در تشکیل کابینه فراجناحی موفق شود نیاز به تامل و صبر تا موعد معرفی وزرا دارد.
 
کلمات کلیدی : انتخابات ریاست جمهوری+ رحمانی فضلی+روحانی+ کابینه دولت دوازدهم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۰۹:۴۶
آيا شما واقعا رحماني فضلي را با روح تفكري حاكم بر 24 ميليون هماهنگ مي دانيد؟!!! (4486706) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۳:۰۵:۴۱
روحانی رایش را مدیون رحمانی فضلی است (4487865) (alef-3)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۱۲:۱۴
متاسفانه در این مملکت منتخب مردم آنقدر که باید اختیار ندارد و شاهد هستیم کسانی که حتی یک بار هم خود را در معرض رأی مردم نگذاشته اند و یا از مردم نمره مردودی گرفته اند حالا منتخب مردم را تهدید و برای او خط و نشان میکشند!

آقای روحانی
بنده به شما رأی دادم و یکی از خواسته هایم اصلاح کابینه است. از آقای رحمانی فضلی به هیچ عنوان راضی نمیباشم. ایشان در قبال رفتار هیچکدام از زیرمجموعه هایش از جمله استانداران و نیروی انتظامی پاسخگو نبوده و مشی ای کاملا متفاوت با خواسته مردم در پیش گرفته است.

از سر و صدای این جماعت اقلیت که خودشان را صاحب تمام و کمال مملکت میدانند نترسید و به آرای مردم تکیه کنید (4486708) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۴۳:۱۴
حق به گردن روحانی داره تو انتخابات
عوض بشه؟ (4486748) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۴۴:۳۴
در انتخابات کار شو کرد دیگر نیازی بهش نیست. (4486749) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۵۴:۴۷
هیچ اصول گرایی نباید با این دولت همکاری کنه تا توانایی واقعی آقایان مشخص شود (4486759) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۳:۱۶:۳۳
توانايی شما در دولتهای نهم و دهم واقعا محرز شد! (4487134) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۶:۰۰:۲۷
وزارت کشور بسیار حساس است . چون امنیت داخلی را بر عهده دارد. روحانی می داند که اصلاح طلبان به دنبال مسایل سبک مثل کنسرت و رفع فیلتر و...هستند و از عهده این مسوولیت استراتژیک بر نمی ایند. (4486764) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۰۰:۴۱:۲۸
اصلاح طلبان به دنبال احقاق حقوق مردم هستند هم امنیت هم کنسرت هم رفع فیلتر (4487184) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۶:۱۳:۵۵
سپردن وزارت کشور به اصلاح طلبان ، یعنی هر روز حاشیه و تندروی و مجوز به احزاب منحله و.... که روحانی هیچ وقت زیر بار نخواهد رفت. (4486780) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۲:۳۹:۱۴
وزیر کشوری که میخواهد استاندار مشخص کند نباید در قد و قواره یک دهدار ظاهر شود. (4487111) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۳:۱۳:۰۷
۱.آقای رحمانی فضلی در بحث مبارزه با معضل " معتادان متجاهر" خصوصا در شهر تهران اکیدا موفق نبودند. کاش ایشان نقش پر رنگتری در ایجاد هماهنگی بین دولت، شهرداری، نیروی انتظامی و قوه ی قضاییه در این زمینه اجرا نموده بودند.
۲. وزیر کشور از کانونهای مهم آرامش بخشی سیاسی در کشور است و ایشان در این مورد موفق بودند.‌ مشی اعتدالی ایشان بی نظیر بود. (4487127) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۰۴:۰۰:۱۵
۵ میلیون رای باطل را ایشان به حساب اقای رییسی گذاشتند که الان دارند مرتب به رخمان میکشند. (4487227) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۰۷:۵۸:۲۳
عباس آخوندی قکر کنم در تاریخ راه سازی ایران بی نظیره اول راه آهن همدان دوم آزاد راه رشت سه راهن های نزدیک به افتتاخ رشت اورمیه تبریر و کرمانشاه آزاد راه اصفهان شیراز و ازاد راه خرم اباد اراک و خیلی از پروژه های هواپیمایی بندری و جاده سازی و ازاد راه تهران شمال هم کار علمی کرد و هم سرعت داد به عمران و ابادی ایران بر وزارتخانه کاملا مسلط بود کل عباس دوست داشتنی ما شاید اهل باج دادن نبوده وگرنه شاید در کل دولت از همه زنرالتر کل عباس خودمون بوده حیف که نیست دور بعد (4487272) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۵:۳۷:۴۵
واقعا خنده داره
فارغ از جناح بندیها آدم ها را از عملکرد شان باید شناخت و میزان مفید بودنشان را قضاوت کرد اقای رحمانی فضلی در بحبوحه انتخابات خوب درخشید (4488108) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.