توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 109498
تلاش برخی نمایندگان برای گرفتن فوق لیسانس فوری
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۱۴
عضو فراکسیون اکثریت مجلس با انتقاد از مستثنی شدن نمایندگان لیسانس مجلس هشتم از داشتن فوق لیسانس برای کاندیداتوری در انتخابات گفت: بعد از تصویب قانون الزامی شدن داشتن فوق لیسانس برای ورود به مجلس، نمایندگان لیسانس فعلی به تکاپوی گرفتن فوق لیسانس افتادند و دانشجو شدند.
به گزارش جهان نمایندگان مجلس در سال گذشته قانون انتخابات مجلس را تغییر داده و فوق لیسانس را شرط الزامی برای کاندیدا شدن در انتخابات ذکر کردند.

البته بر اساس مصوبه مجلس مدرک کارشناسی با یک دوره نمایندگی مجلس، معادل کارشناسی ارشد به شمار می​رود. اما تفسیر وزارت کشور از این مصوبه این بود که چون دوره نمایندگی نمایندگان مجلس هشتم در زمان ثبت نام به پایان نرسیده، پس آنها این قانون نمی​شوند و با مدرک لیسانس نمی​توانند نامزد انتخابات مجلس نهم شوند. درنهایت نمایندگان این مصوبه را به نفع خود تفسیر کرده و مصوب کردند که حضور در بخشی از یک دوره مجلس، معادل یک دوره حضور در مجلس محسوب می​شود.

محمد کرمی راد نماینده کرمانشاه در مجلس در گفت وگو با خبرنگار جهان با اشاره به مستثنی شدن نمایندگان لیسانس مجلس هشتم از قانون مصوب این مجلس مبنی بر داشتن فوق لیسانس برای کاندیدا توری در انتخابات مجلس نهم گفت: متاسفانه برخی نمایندگان بجای پیگیری مشکلات مردم به فکر حل مساله و مشکل خود هستند تا بتوانند با دور زدن قانون، در انتخابات کاندیدا شوند.

وی افزود: وقتی نمایندگان در سال گذشته با تغییر قانون انتخابات، فوق لیسانس را حداقل مدرک برای ثبت نام در انتخابات مجلس تصویب کردند، نمی دانستند که خودشان با داشتن لیسانس نمی توانند کاندیدا شوند و به همین دلیل سعی کردند تا با تبصره و تفسیر و تغییر قانون، خود را مستثنی کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از مستثنی شدن نمایندگان از این قانون، گفت: البته ما معتقدیم که فردی که لیسانس داشته و چند سال دارای مدیریت بوده، می تواند در مجلس موثر باشد و نباید حداقل مدرک را فوق لیسانس قرار می دادند چرا که ممکن است با این قانون میزان مشارکت مردم در انتخابات کاهش یابد.

کرمی راد اظهار داشت: بعد از آنکه این قانون در مجلس مصوب شد، برخی از نمایندگان فعلی به فکر گرفتن مدرک فوق لیسانس افتادند و از ترم گذشته دانشجوی فوق لیسانس در دانشگاه های آزاد از جمله دانشگاه آزاد رودهن شدند.

وی تصریح کد: این کارها در شان مجلس نیست و مردم را نسبت به مجلس و نمایندگان بد بین می کند. وقتی قانون مصوب شد که حداقل مدرک فوق لیسانس است دیگر نباید نمایندگانی که لیسانس دارند، خود را از این قانون مستثی کنند.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.