توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509098
آن سوی مواضع ضد برجام نیکی هیلی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۱
نماینده امریکا در سازمان ملل می گوید اگر ترامپ پایبندی ایران به برجام را تائید نکند به معنی خروج واشنگتن از آن نیست و کنگره در مورد این موضوع تعیین تکلیف خواهد کرد.

نیکی هیلی روز سه شنبه در سخنانی در موسسه اینترپرایز با طرح ادعاهای ضد ایرانی در باره رویکرد برجامی رئیس جمهور امریکا گفته است که  «اگر رئیس‌جمهور تصمیم بگیرد که پایبندی ایران به برجام را تائید نکند، این به معنی خروج ایالات متحده از برجام نخواهد بود. خروج از برجام بر اساس بندهای این توافق صورت می‌گیرد. مصوبه کنگره مربوط به روابط میان دولت و نمایندگان است.اگر رئیس‌جمهور پایبندی ایران را تائید نکند، آن زمان مسئله در اختیار کنگره خواهد بود و نمایندگان ۶۰ روز فرصت خواهند داشت در صورت نیاز علیه ایران تحریم تصویب کنند.

خبرگزاری صدا و سیما: در ارزیابی اظهارات و ادعاهای هیلی در باره برجام به چند نکته می توان اشاره کرد نخست اینکه ظاهرا ترامپ پس از طوفان هاروی متوجه شده که تصمیم های یکجانبه وی مانند خروج از پیمان مقابله با تغییرات آب و هوایی چه تبعات سنگینی برای وی دارد و حالا با استفاده از این تجربه قصد دارد با سلب مسوولیت از خود توپ را در زمین کنگره بیاندازد.

دوم اینکه  ترامپ در گزارش اکتبر خود چه پایبندی ایران  را  به برجام تائید یا رد کند این نظر او از جنبه حقوقی هیچ ارزشی ندارد  چرا که تنها مرجع مسوول در این زمینه آژانس بین المللی انرژی اتمی است و آمانو  مدیر کل این آژانس چند روز پیش برای سومین بار پس از به قدرت رسیدن ترامپ در گزارش خود تائید کرد که ایران به برجام پایبند بوده است.

سوم اینکه کنگره امریکا با همین ترکیب فعلی در اواخر دولت اوباما توافق هسته ای را به تصویب رساند و حالا اینکه رئیس جمهور امریکا  هر 90 روز باید پایبندی ایران به برجام را تائید کند یک قانون داخلی است که در صورت نقض پیمان های بین المللی قابل تعمیم به دنیا نیست و ارتباطی هم به برجام ندارد.

نکته چهارم،   در حالیکه  آژانس پایبندی ایران به برجام را تائید کرده، ادعاهای ترامپ سیاسی تلقی شده و نمی تواند از نظر حقوقی ارزشی داشته باشد و بنابر این تصمیم کنگره نیز در این خصوص قابل تعمیم نخواهد بود.
 
کلمات کلیدی : نیکی هیلی ، برجام ، کنگره ، توافق هسته ای ، آژانس بین المللی انرژی اتمی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.