توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 209091
جنتی: به دنبال دیپلماسی فرهنگی هستیم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۳۳
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از برنامه‌هایی که بنده به مجلس شورای اسلامی دادم که اگر بتوانیم در این مدتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم عملی کنیم، بحث دیپلماسی فرهنگی و انتقال فرهنگ مقاومت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شب گذشته ۲۷ آذر ماه از نمایشگاه هنر مقاومت بازدید کرد و در حاشیه این بازدید در پاسخ به تسنیم در رابطه با انتقال فرهنگ و حمایت از هنر مقاومت گفت: من در بازدیدی که از این نمایشگاه داشتم، تنها لذت بردم و وقتی این میزان اثر هنری را دیدم، هر لحظه آن برای بنده لذت بخش بود. این نمایشگاه کاری بسیار ارزشمند است. البته این سومین دوره جشنواره هنر مقاومت بود که بین‌المللی هم برگزار شده است و برایم جالب و مفید بود.

وی تصریح کرد: از نظر حمایت از این نوع آثار و انتقال این فرهنگ به دیگر کشورهای جهان، جزء کارهایی است که فکر می‌کنم باید بیشتر به آن بپردازیم. یکی از برنامه‌هایی که بنده به مجلس شورای اسلامی دادم که اگر بتوانیم در این مدتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم عملی کنیم، بحث دیپلماسی فرهنگی و انتقال فرهنگ مقاومت است.

جنتی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ مقاومت را به جهانیان معرفی کنیم، اظهار داشت: مقاومت بخشی از هویت ملی مردم ما است و یکی از راه‌های جهانی شدن این فرهنگ انتقال آثار به دیگر کشور‌ها و برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در آسیا، اروپا و حتی آفریقا است که مورد اقبال مردم و هنرمندان قرار می‌گیرد، باید حمایت از چنین جشنواره‌هایی در دستور کار خود قرار دهیم تا چنین امری محقق شود.

وزیر ارشاد درباره طرح اختصاص یک درصد بودجه عمرانی به خرید آثار هنری گفت: قرار است یک درصد کل اعتبارات عمرانی به خرید آثار منقول و غیر منقول هنری اختصاص پیدا می‌کند، یعنی هر ساختمانی که با بودجه دولتی ساخته می‌شود، باید یک درصد بودجه خود را به این امر اختصاص دهد. ضمن اینکه معماری ما باید ایرانی و اسلامی باشد و باید روی طراحی نماها تجدید نظر کنیم تا از این حالت دربیاید، باید داخل ساختمان‌ها نیز از آثار هنری استفاده شود. مردم ما باید وارد هر ساختمانی می‌شوند، هنرشان پیدا باشد.

وی افزود: در دفتر وزیر ارشاد هم خیلی نمی‌بینم که آثار هنری وجود داشته باشد و آثار موجود را هم به تازگی برده‌ایم، به هر حال هنر‌های تجسمی جزء ذات ملت ما است و باید همیشه و در هرکجا تبلور و تجسمش را ببینیم. امیدوارم با حمایتی که نمایندگان مجلس می‌کنند این موضوع تصویب شود تا آثار هنری خود را همواره در فضاهای مختلف ببینم و فعالیت‌های هنری رونق پیدا کند.