نظر منتشر شده
۲۶۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 5624
روابط دختر و پسر
تاریخ انتشار : جمعه ۴ اسفند ۱۳۸۵ ساعت ۱۱:۰۸
آیه الله محی الدین حائری شیرازی به عنوان میهمان ویژه "الف"، به سوالات رسیده درباره روابط دختر و پسر از منظر شرع مقدس اسلام پاسخ می دهند.
با توجه به بی پاسخ ماندن سوالات بسیاری از جوانان درباره ماهیت و ابعاد روابط دختر و پسر از منظر شرع و حاد شدن این مساله برای بسیاری از جوانان و خانواده ها، جامعه تحلیلی خبری "الف"، از یکی از برجسته ترین صاحبنطران دینی در این زمینه دعوت کرد به سوالات بینندگان درباره روابط دختر و پسر از نظر شرع پاسخ دهند.
آیت الله حائری شیرازی از معدود علمای طراز اول جهان تشیع هستند که در سال های اخیر با جرات وصراحت، نظر کامل دین اسلام درباره روابط دختر و پسر را بیان کرده و برای حل این معضل اجتماعی، راه کار دینی عرضه کرده اند.  مشخصات ششمین مهمان ویژه الف
 
شناسنامه: محمد صادق (محی الدین) حائری شیرازی، متولد 1315 در شیراز
تحصیلات: خارج فقه و اصول نزد آیه الله بروجردی، آیت الله داماد و امام خمینی (ره)
مقاله و تحقیق: تشکیل جلسات مستمر علمی با اساتید حوزه و دانشگاه در زمینه های مختلف علوم انسانی، الهیات، اقتصاد اسلامی و علوم تربیتی
تالیف: بیش از 20 جلد کتاب در موضوعات علوم انسانی، اخلاق، معارف دینی و علوم تربیتی
مسئولیت:
- نماینده مردم شیراز در اولین دوره مجلس شورای اسلامی
- نماینده مردم شیراز در دوره های مختلف مجلس خبرگان رهبری
- نماینده ولی فقیه و امام جمعه شیراز از آذرماه 1360 پس از شهادت آیه الله دستغیب
وب سایت: www.haerishirazi.ir
لطفا:
1-   فقط "سوال" بفرستید، نه نظر یا پاسخ سوالات دیگران
2-   سولات خود را ویرایش شده و با حداقل کلمات و جملات طرح بفرمایید.
3-   صرفا در موضوع مشخص شده سوال ارسال بفرمایید.

یادآوری:
1-    طرح سوال جدید ذیل پاسخ های استاد حایری شیرازی آزاد است.
2-    طول دوره مصاحبه به استقبال بینندگان از آن بستگی خواهد داشت.
3-    سوالات خود را در کادر انتهای این صفحه وارد کنید. آیت الله حائری، طی یک یا دور روز به سوالات رسیده پاسخ خواهند داد.
 
 
بابک ب
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۰۹:۳۹:۴۹
با سلام
بنده و دختر خانومي با هم چند سالي هست که دوست مي باشيم و در آينده قصد ازدواج داريم اين روابط ما در حد بسيار محدودي مي باشد به طوري که حتي با هم دست هم نمي دهيم و هميشه سعي مي کنيم که از حدمان فراتر نرويم و مسائل ديني را رعايت کنيم. آیا اين رابطه محدود ما از نظر اسلام مشکلي دارد يا خير؟ حدود شرعی این رابطه چیست؟ متشکرم (15725)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۱۵:۵۴:۰۲
وقتي تمتع بصري و سمعي نيست ، نه اشكالي ندارد. (15864)
 
امير
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۱۷:۰۹:۴۲
حاج آقا با عرض معذرت، نمي خواهم كاسه داغ تر از آش شوم ولي دوستي با جنس مخالف بجز «تمتع بصري و سمعي» چه فايده و خاصيت و وجهي مي تواند داشته باشد؟ (15908)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۰۶ ۱۳:۰۲:۰۶
دراسلام تمتع بصری هم وابسته به همسری است .همسری موقت اگر مصلحت زن مثل مصلحت مرد در آن ملاحظه شده باشد اسلامی وگرنه ضرر کردن زن در قضیه اسلامی نیست . (15999)
 
هادی
۱۳۸۵-۱۲-۱۴ ۲۰:۱۴:۵۲
آیا ازدواج موقت با دخترانی که هرشب با یک مردی ازدواج موقت دارند حلا ل است؟اگر مسلمان باشندچطور و یا اگر غیر مسلمان باشندآن دختران چطورحکمی ازدواج باآنهادارد؟ (17274)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۰ ۱۱:۵۱:۵۴
اگر ازدواج چه موقت و چه دائم با همبستری باشد نیاز به عده نگه داشتن زن دارد و الا نیاز به عده نگه داشتن ندارد فرقی هم بین مسلمان و غیر مسلمان نیست نکته حائز اهمیت این است که اسلام بنا را بر اعتماد به انسان گذارده است و در اینکه زن عده واجب بر عهده دارد یا نه مادام که انسان علم به کذب زن ندارد به حرف زن اعتماد می نماید. (17923)
 
۱۳۸۶-۰۳-۱۰ ۱۰:۵۰:۰۳
موافقم و این رابطه هیچ اشکالی ندارد (27677)
 
زری
۱۳۸۷-۰۷-۰۶ ۲۱:۴۰:۵۱
سلام.من دختری 17 ساله هستم که یکسال پسری را دوست داشتم و به او چیزی نگفتم و حالا با اون پسر دوست شدم .روزهای اول عشق وعلاقه ی اون نسبت به من زیاد بود ولی حالا احساس می کنم کم شده .جالب اینجاست ذره ای از علاقه ی من نسبت به اون کم نشده ومن از این موضوع سخت نگرانم .خواهش می کنم من را راهنمایی کنید........ (82655)
 
یه هم درد
۱۳۸۷-۰۸-۲۷ ۱۳:۱۹:۱۴
ارتباط باخداوکمک گرفتن ازخداتاعلایق صحیح رادرخودپرورش دهیم. (92320)
 
غزال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۱۲:۰۳:۲۸
سلام بنده الان متاهل هستم و يك فرزند دارم
قبل از ازدواجم با پسري رابطه داشتم البته نه در حد زيادي كه مربوط به زنا شود
من با آن پسر دست ميدادم حتي روبوسي هم ميكردم كه ميدانم گناه بود آيا من دچار گناه كبيره شده ام الان عذاب وجدان دارم به همسرم هم چيزي نگفته ام وبعد از ازدواجم توبه كرده ام اما نمي دانم چه كنم الان هم در اينترنت و چت سر به سر همه ميگذارم ترا خدا كمكم كنيد (555546) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۱۰ ۱۰:۲۳:۵۴
سلام
اگر توبه كرديد خداوند بخشنده و مهربان شما را ميبخشد.
امابايد دست از اين كارها بكشي (581792) (moderator19)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۲۱:۳۰:۱۰
توبه کن اشکال نداره جوونیه و هزار شیطنت (3167997) (alef-3)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۲۳ ۱۴:۳۸:۵۶
به خدا توکل کن (559656) (moderator19)
 
سوال 2
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۰۹:۴۱:۵۲
به نظر حضرتعالی، برخی برخوردها پيرامون روابط دختر و پسر ( که معمولا محدود کننده است) از طرف نهادهای دولتی ، تا چه ميزان در چارچوب اسلام قابل تطبيق است؟ مثلا درخواست شناسنامه یا عقدنامه از یک زوج جوان در جاده یا کوه...
خواهشمند است، با ذکر مصاديق پاسخ داده شود. متشکرم (15751)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۱۵:۵۵:۱۸
بسمه تعالي. خارج از چهارچوب فرمان هشت ماده اي امام ، تجسس شمرده مي شود و صحيح نيست. (15865)
 
يادآوري
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۱۷:۵۱:۰۲
فرمان هشت ماده اي امام (ره)خطاب به قوه قضائيه

بسم اللَّه الرحمن الرحيم
در تعقيب تذكر به لزوم اسلامي نمودن تمام ارگانهاي دولتي بويژه دستگاههاي قضايي و لزوم جانشين نمودن احكام اللَّه در نظام جمهوري اسلامي به جاي احكام طاغوتي رژيم جبار سابق ، لازم است تذكراتي به جميع متصديان امور داده شود . اميد است ان‏شاءاللَّه تعالي با تسريع در عمل ، اين تذكرات را مود توجه قرار دهند :
۱ - تهيه قوانين شرعيه و تصويب و ابلاغ آنها با دقت لازم و سرعت انجام گيرد و قوانين مربوط به مسائل قضايي كه مورد ابتلاي عموم است و از اهميت بيشتر برخوردار است در راس ساير مصوبات قرار گيرد ، كه كار قوه قضاييه به تاخير يا تعطيل نكشد و حقوق مردم ضايع نشود ، و ابلاغ و اجراي آن نيز در راس مسائل ديگر قرار گيرد .
۲ - رسيدگي به صلاحيت قضات و دادستانها و دادگاهها با سرعت و دقت عمل شود تا جريان امور ، شرعي و الهي شده و حقوق مردم ضايع نگردد . و به همين نحو رسيدگي به صلاحيت ساير كارمندان و متصديان امور ، با بيطرفي كامل بدون مسامحه و بدون اشكال‏تراشيهاي جاهلانه كه گاهي از تندروها نقل مي‏شود ، صورت گيرد تا در حالي كه اشخاص فاسد و مفسد تصفيه مي‏شوند اشخاص مفيد و موثر با اشكالات واهي كنار گذاشته نشوند . و ميزان ، حال فعلي اشخاص است با غمض عين از بعض لغزشهايي كه در رژيم سابق داشته‏اند ، مگر آنكه با قرائن صحيح معلوم شود كه فعلاً نيز كارشكن و مفسدند .
۳ - آقايان قضات واجد شرايط اسلامي ، چه در دادگستري و چه در دادگاههاي انقلاب بايد با استقلال و قدرت بدون ملاحظه از مقامي احكام اسلام را صادر كنند ، و در سراسر كشور بدون مسامحه و تعويق به كار پر اهميت خود ادامه دهند . و مامورين ابلاغ و اجرا و ديگر مربوطين به اين امر بايد از احكام آنان تبعيت نمايند تا ملت از صحت قضا و ابلاغ و اجرا و احضار ، احساس آرامش قضايي نمايند ، و احساس كنند كه در سايه احكام عدل اسلامي جان و مال و حيثيت آنان در امان است . و عمل به عدل اسلامي مخصوص به قوه قضاييه و متعلقات آن نيست ، كه در ساير ارگانهاي نظام جمهوري اسلامي از مجلس و دولت و متعلقات آن و قواي نظامي و انتظامي و سپاه پاسداران و كميته‏ها و بسيج و ديگر متصديان امور نيز به طور جدي مطرح است و اَحدي حق ندارد با مردم رفتار غير اسلامي داشته باشد .
۴ - هيچ كس حق ندارد كسي را بدون حكم قاضي كه از روي موازين شرعيه بايد باشد توقيف كند يا احضار نمايد ، هر چند مدت توقيف كم باشد . توقيف يا احضار به عنف ، جرم است و موجب تعزير شرعي است .
۵ - هيچ كس حق ندارد در مالِ كسي چه منقول و چه غيرمنقول ، و در مورد حق كسي دخل و تصرف كند يا توقيف و مصادره نمايد مگر به حكم حاكم شرع ، آن هم پس از بررسي دقيق و ثبوت حكم از نظر شرعي .
۶ - هيچ كس حق ندارد به خانه يا مغازه و يا محل كار شخصي كسي بدون اذن صاحب آنها وارد شود يا كسي را جلب كند ، يا به نام كشف جرم يا ارتكاب گناه تعقيب و مراقبت نمايد ، و يا نسبت به فردي اهانت نموده و اعمال غير انساني - اسلامي مرتكب شود ، يا به تلفن يا نوار ضبط صوت ديگري به نام كشف جرم يا كشف مركز گناه گوش كند ، و يا براي كشف گناه و جرم هر چند گناه بزرگ باشد ، شنود بگذارد و يا دنبال اسرار مردم باشد ، و تجسس از گناهان غير نمايد يا اسراري كه از غير به او رسيده و لو براي يك نفر فاش كند . تمام اينها جرم گناه است و بعضي از آنها چون اشاعه فحشا و گناهان از كباير بسيار بزرگ است ، و مرتكبين هر يك از امور فوق مجرم و مستحق تعزير شرعي هستند و بعضي از آنها موجب حد شرعي مي‏باشد .
۷ - آنچه ذكر شد و ممنوع اعلام شد ، در غير مواردي است كه در رابطه با توطئه‏ها و گروهكهاي مخالف اسلام و نظام جمهوري اسلامي است كه در خانه‏هاي امن و تيمي براي براندازي نظام جمهوري اسلامي و ترور شخصيتهاي مجاهد و مردم بيگناه كوچه و بازار و براي نقشه‏هاي خرابكاري و افساد في‏الارض اجتماع مي‏كنند و محارب خدا و رسول مي‏باشند ، كه با آنان در هر نقطه كه باشند ، و همچنين در جميع ارگانهاي دولتي و دستگاههاي قضايي و دانشگاهها و دانشكده‏ها و ديگر مراكز با قاطعيت و شدت عمل ، ولي با احتياط كامل بايد عمل شود ، لكن تحت ضوابط شرعيه و موافق دستور دادستانها و دادگاهها ، چرا كه تعدي از حدود شرعيه حتي نسبت به آنان نيز جايز نيست ، چنانچه مسامحه و سهل‏انگاري نيز نبايد شود . و در عين حال مامورين بايد خارج از حدود ماموريت كه آن هم منحصر است به محدوده سركوبي آنان حسب ضوابط مقرره و جهات شرعيه ، عملي انجام ندهند .
و موكداً تذكر داده مي‏شود كه اگر براي كشف خانه‏هاي تيمي و مراكز جاسوسي و افساد عليه نظام جمهوري اسلامي از روي خطا و اشتباه به منزل شخصي يا محل كار كسي وارد شدند و در آنجا با آلت لهو يا آلات قمار و فحشا و ساير جهات انحرافي مثل مواد مخدره برخورد كردند ، حق ندارند آن را پيش ديگران افشا كنند ، چرا كه اشاعه فحشا از بزرگترين گناهان كبيره است و هيچ كس حق ندارد هتك حرمت مسلمان و تعدي از ضوابط شرعيه نمايد . فقط بايد به وظيفه نهي از منكر به نحوي كه در اسلام مقرر است عمل نمايند و حق جلب يا بازداشت يا ضرب و شتم صاحبان خانه و ساكنان آن را ندارند ، و تعدي از حدود الهي ظلم است و موجب تعزير و گاهي تقاص مي‏باشد . و اما كساني كه معلوم شود شغل آنان جمع مواد مخدره و پخش بين مردم است ، در حكم مفسد في‏الارض و مصداق ساعي در ارض براي فساد و هلاك حرث و نسل است و بايد علاوه بر ضبط آنچه از اين قبيل موجود است آنان را به مقامات قضايي معرفي كنند . و همچنين هيچ يك از قضات حق ندارند ابتدائاً حكمي صادر نمايند كه به وسيله آن ماموران اجرا اجازه داشته باشند به منازل يا محلهاي كار افراد وارد شوند كه نه خانه امن و تيمي است و نه محل توطئه‏هاي ديگر عليه نظام جمهوري اسلامي ، كه صادر كننده و اجرا كننده چنين حكمي مورد تعقيب قانوني و شرعي است .
۸ - جناب حجت الاسلام آقاي موسوي اردبيلي رئيس ديوان‏عالي كشور ، و جناب آقاي نخست وزير موظفند شرعاً از امور مذكوره با سرعت و قاطعيت جلوگيري نمايند . و لازم است در سراسر كشور ، در مراكز استانداريها و فرمانداريها و بخشداريها هياتهايي را كه مورد اعتماد و وثوق مي‏باشند انتخاب نمايند و به ملت ابلاغ شود كه شكايات خود را در مورد تجاوز و تعدي مامورين اجرا ، كه به حقوق و اموال آنان سر مي‏زند بدين هياتها ارجاع نمايند و هياتهاي مذكور نتيجه را به آقايان تسليم ، و آنان با ارجاع شكايات به مقامات مسئول و پيگيري آن متجاوزين را موافق با حدود و تعزيرات شرعي مجازات كنند .
بايد همه بدانيم كه پس از استقرار حاكميت اسلام و ثبات و قدرت نظام جمهوري اسلامي با تاييد و عنايات خداوند قادر كريم و توجه حضرت خاتم الاوصيا و بقيه اللَّه - ارواحنا لمقدمه الفداء - و پشتيباني بي‏نظير ملت متعهد ارجمند از نظام و حكومت ، قابل قبول و تحمل نيست كه به اسم انقلاب و انقلابي بودن خداي نخواسته به كسي ظلم شود ، و كارهاي خلاف مقررات الهي و اخلاق كريم اسلامي از اشخاص بي‏توجه به معنويات صادر شود .
بايد ملت از اين پس كه حال استقرار و سازندگي است احساس آرامش و امنيت نمايند و آسوده خاطر و مطمئن از همه جهات به كارهاي خويش ادامه دهند ، و اسلام بزرگ و دولت اسلامي را پشتيبان خود بدانند ، و قوه قضاييه را در دادخواهيها و اجراي عدل و حدود اسلامي در خدمت خود ببينند ، و قواي نظامي و انتظامي و سپاه پاسداران و كميته‏ها را موجب آسايش و امنيت خود و كشور خود بدانند . و اين امور بر عهده همگان است ، و كار بستن آن موجب رضاي خداوند و سعادت دنيا و آخرت مي‏باشد ، و تخلف از آن موجب غضب خداوند قهار و عذاب آخرت و تعقيب و جزاي دنيوي است . از خداوند كريم خواهانم كه همه ما را از لغزشها و خطاها حفظ فرمايد ، و جمهوري اسلامي را تاييد فرموده و آن را به حكومت عالَمي قائم آل محمد - صلي اللَّه عليه و آله - متصل فرمايد اِنّه قريب مجيب .
روح‏اللَّه الموسوي الخميني 24/09/1361

( صحيفه نور ، ج ۱۷ ، ص ۷ - ۱۰۵ ) (15916)
 
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۰۹:۴۴:۳۵
با سلام و احترام
توضیح: اولا درباره خودم بگویم: من با وجود اینکه متاهل هستم خود بدلایل مختلفی بدلیل نیاز با مطالعه قبلی و با استفاده از رساله یکی از علما یکبار دختر خانمی را که تا قبل از آن با وی دوست بودم به ازدواج موقت در آوردم و اکنون نیز بر اساس روال و مسائل شرعی در این مورد عمل می کنم و بعد از این مورد تاکنون به شخص دیگری برای دوستی و لذت جنسی فکر نمی کنم هم او راضی است و هم من - خدا پدر مادر این مراجع تقلید ما را هم بیامرزد که راه شرعی را نشان داده اند و اکنون احساس می کنم بدون مانع شرعی با کسی که دوستش دارم رابطه دارم و الحمدلله عذاب وجدام هم ندارم و انجام بقیه موارد مثل نماز و روزه و ... اینها توسط من پابرجا است در صورتی که تا قبل از آن در این مورد سهل انگاری می کردم.

اکنون سوال : در این وانفسای بی تفاوتی و رواج پنهان فحشا به ویژه در نیان جوانان در این کشور اسلامی که تبعات بسیار هولناکی و خطرات بدون جبرانی دارد . چرا به موضوع ازدواج موقت در جامعه ما بصورت منفی نگاه می شود.اگر بد است چرا تاکید و سفارش شده و اگر سفارش شده چرا اکنون که نیاز جدی به ان است تاکید و حمایت و پشتیبانی نمی شود (15760)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۱۵:۵۳:۴۱
بسمه تعالي . واجب و مستحب و مباح بايد در معروف سازي آن كار فرهنگي شود.نام زيبا و انسان پسند بر آن گذاشته شود تا قابل اجرا گردد درست بالعكس آنچه ابليس تاكنون به وسيله ي عوامل و وساوس خود انجام داده كه موارد فوق را با نام زشت و تغييرات و روش يا موارد سوء استفاده بدنام نموده و از اجراء آن جلوگيري كرده است. (15871)
 
رضایی
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۳:۰۱:۱۹
میشه بفر مایید کدام رساله. ممنون میشم (17552)
 
سوال 5
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۰۹:۴۵:۵۵
با سلام محضر استاد ارجمند حضرت آیت الله حائری
این دیدگاه منسوب به مرحوم آیت الله خوئی و سایر فقها که ازدواج، و از جمله ازدواج موقت، را از جمله عقود معاطات (عقد بدون بیان صیغه که مضمون عقد در عمل مستتر است) میدانند و گویا فرموده اند: من زنا نمی بینم مگر در دو مورد عنف و محصنه، تا چه حد صحت دارد و اگر چنین است آیا صرف رضایت طرفین برای ایجاد رابطه شرعی کفایت نمیکند؟ (15761)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۴۹:۳۰
اولا عموم فقها در عقد نكاح خواندن صيغه را لازم مي دانند. ثانيا به فرض معاطات بايد طرفين بنا را برانجام عقد داشته باشندنه مجرد ارتباط فقط صيغه به جاي آنكه ملفوظ باشد بواسطه ي قراردادي ارتكازي بوسيله ي عمل خاصي انجام مي شود. (15935)
 
سوال 6
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۰۹:۴۸:۳۴
حکومت تا چه حد مکلف است وارد مسائل خصوصی مردم شود و آیا شرعا صحیح است که مثلا نیروی انتظامی دختران و پسران جوان را دستگیر کند و با برخوردهای ناصواب به اجبار از آنان اقرار به رابطه غیرشرعی بگیرد. (مثلا جدا کردن شان از هم و بازجویی در خیابان و اثبات تناقض صحبتها و سپس بازداشت آنها.
آیا درست است که به نیروهای انتظامی، که عموما جوان و ناآزموده هستند، اجازه بازخواست از نوامیس مردم داده شود؟
آیا اینگونه برخوردها سبب ایجاد لجاج و عناد در نسل جوان نمی شود؟ (15803)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۲۱:۵۰:۲۶
بسمه تعالي همانگونه كه پليس راهنمايي و رانندگي ابزار لازم و آموزش مناسب را مي بيند ما نياز به پليس فرهنگي داريم كه تخصص لازم و وضعيت مناسب با ماموريت خود را داشته باشد. در اين باره قبلا به تفصيل سخن گفته ام. (15936)
 
سوال 7
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۰۹:۴۹:۴۷
حد روابط دختر و پسر تا قبل از محرم شدن چقدر است . استدعا دارد بطور مشروح و از جوانب مختلف موضوع را تشریح فرمایید (15804)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۲۱:۵۰:۱۶
تمتع ممنوع است مگر از خانواده. والذين هم لفروجهم حافظون الا علي ازواجهم ... (15938)
 
سوال 1/7
۱۳۸۵-۱۲-۰۶ ۱۷:۱۹:۵۷
حاج آقا ما نفهميديم يعني چي «تمتع از خانواده»؟
ضمنا\" همه حضرتعالي را به صراحت لهجه در اين موضوعات مي شناسند. استدعا داريم صريح تر و مبسوط تر بفرماييد تا نسل جوان و تحصيل كرده كه اغلب بيننده هاي اين سايت و مراجعه كننده به اين مصاحبه هستند؛ اقناع و توجيه شوند. (16022)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۱۲:۲۱
تمتع یعنی لذت بردن چه از راه چشم ، چه از راه گوش ، چه از راه لمس . اگر لذت جنسی از هیچ یک از چشم و گوش و غیره انجام نمیشود ، راحت میبینند و میشنوند و عادی است و قصدی ندارند اشکال ندارد . (16592)
 
سوال8
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۰۹:۵۱:۳۵
آیا پسر و دختر برای آنکه روابطشان به گناه کشیده نشود می توانند بدون اطلاع پدر و مادر عقد کنند؟. باور کنید شرط اذن پدر و مادر متأسفانه باعث بسیاری از گناههای جامعه جوان ایرانی شده است و جوانان به دلیل کشش فوق العاده روابط بین دو طرف و عدم توان ازدواج و سختگیریهای والدین به گناه می افتند چون در هر حال نمی توانند جلوی ارتباط را بگیرند. به نظرم روحانیون باید فکری برای این معضل بکنند. نظر شما چیست؟ تأکید می کنم که خواندن صیغه محرمیت بین جوانان دختر و پسر(حتی بدون اذن پدر و مادر) می تواند حداقل جلوی گناهان و معاصی کبیره را بگیرد. کدام بهتر است؟ افتادن در دام گناه یا اذن پدر و مادر؟ (15805)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۰۶ ۱۳:۰۱:۴۹
مضافاً بر این که اصل مسأله ضرورت اذن دختر از ولی ، محل اختلاف فقها است ، اما
یکی از مفاهیم اجازه ولی در امر ازدواج ، آگاهی خانواده از رابطه دخترشان با یک مرد نامحرم است و اگر این اجازه هم حذف شود به مفهوم آن است که مردها هر زمان با هر دختری که خواستند رابطه برقرار نمایند و بدون احساس مسوولیت ،خانواده ای را هم احیاناً بی آبرو نمایند که هیچ کس البته به چنین موردی راضی نیست . بلی اگر مردی با دختر باکره قصد ازدواج داشت و از لحاظ ایمانی دارای شرایط مقبول بودند لیکن پدر مخالف داماد مومن است و داماد پولدار بی ایمان را ترجیح می دهد در اینجا فقهای عظام می فرمایند اجازه ولی ساقط می گردد .
اگر با دیده انصاف و از زاویه خانواده دختر به موضوع نگاه کنیم اجازه ولی در امر ازدواج باکره یکی از زیبایی ها و نقاط مثبت فقه اسلام می باشد . (15993)
 
مهندس م -عسلویه
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۰۹:۵۳:۰۳
باسلام و تشکر از حضرت آیه الله و این ابتکار بسیار بسیار عالی

مستحضر هستید که هم اکنون در منطقه صنعتی- گازی عسلویه ؛ ده ها هزار مرد اغلب جوان در سایتها مشغول کارند و روزانه بین 8 تا12 ساعت کار می کنند.اینها اغلب جوان ومجردند و البته نیاز جنسی دارند ولی در اینجا جنس مونث بسیار کم است و افراد بواسطه شعلشان باید مجرد بمانند. یعنی نمی توانند ازدواج کنند. حال بفرمایید اسلام برای رفع مشروع نیاز جنسی این جوانان چه راه حلی دارد؟(ضمنا شایع است و متاسفانه گاه گداری شواهدی هم مشاهده می شود که وضع فرهنگی – اجتماعی در عسلویه به دلیل همین مساله ای که شرح دادم , بسیار ناهنجار شده است...) (15807)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۰۶ ۱۷:۱۹:۲۷
در روایات ما مطرح شده است که در برخی جنگ ها که برای مدت نسبتا طولانی لشکریان اسلام از خانواده و همسر خود دور می ماندند از طریق ازدواج موقت نشاط و آمادگی قوای اسلام برای جنگ حفظ می کردند. بجاست حاکمیت اسلامی به دور از هیاهوهای احساسی تدبیری برای مساله فوق بیندیشد. (16020)
 
ح - از شرکت نفت و گاز پارس-عسل
۱۳۸۵-۱۲-۱۱ ۲۱:۱۴:۲۹
حاج آقای حائری عزیز،
حاکمیت اسلامی شما هستسد دیگر اتفاقا عسلویه هم در نزدیکی شیراز (حوزه نمایندگی ولی فقیه که به عهده شماست) است تازه حضرتعالی در این مساله صاحبنظر هم میباشید پس بفرمایید.این کارگر های بیچاره مجرد یا متاهل هایی که اینجا کار میکنند و گاه تا دو ماه مرخصی نمی روند، چه کنند؟

اجسارتا ز شما انتظار میرود خودتان راه حل را بفرمایید نه اینکه به دیگری محول کنید. (16752)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۱۳ ۱۶:۲۰:۴۴
از دفتر خود خواسته ام با مسوولين فرهنگي منطقه عسلويه در ميان گذارد تا قضيه را بررسي كنند و مشخص كنند چه اقدامي براي حل مشكل كرده اند. در هر كاري بايد از مسوول آن خواسته شود. ما هم از آنها مي خواهيم. (17125)
 
سوال 3
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۰۹:۵۵:۱۷
چه چيزي باعث شده است كه تفاوت ميان نظرات مراجع و رفتار مردمان اكثرا مذهبي ايران درباره ارتباط ميان دختر و پسر به قدري زياد شود كه اين مسئله به يكي از مشكلات حاد اجتماعي تبديل شود؟ (15755)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۱۵:۵۳:۴۹
بسمه تعالي.نظرات مراجع نياز به راهكار اجرايي دارد.وقتي واسطه ها ضرورت ها را خوب بفهمند و نظرات مراجع را عميقا درك كنند سوال ها متناسب با ضرورت ها مطرح و جواب مطابق با نيازها ارائه مي شود. (15866)
 
سوال 10
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۱۰:۲۹:۴۷
ايا رابطه با دختر به قصد ازدواج ولي از چند سال قبل ازدواج اشكال دارد؟حدود شرعی رابطه قبل از ازدواج با جنس مخالف را توضیح فرمایید. اگر ارتباط فقط تلفنی باشد چطور؟

ممنون (15831)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۲۱:۵۰:۱۵
اگر براي هر دو طرف امنيت باشد به خصوص براي نسوان و قبل از محرميت تمتع مطرح نباشد. (15939)
 
نازنين
۱۳۸۶-۰۳-۲۲ ۲۲:۲۲:۳۰
سلام ايا رابطه با پسربه قصد ازدواج ولي از چند سال قبل ازدواج اشكال دارد؟حدود شرعی رابطه قبل از ازدواج با جنس مخالف را توضیح فرمایید. اگر ارتباط فقط تلفنی و يا از طريق چت كردن باشد چطور؟ (29597)
 
سوال 11
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۱۰:۳۰:۲۳
یک دختر عاقل بالغ که تنها زندگی مستقلی دارد می تواند بدون اطلاع پدر به عقد موقت مردی در آید ؟ (15832)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۰۶ ۱۳:۰۲:۰۸
رجوع به پاسخ سوال 8 (16001)
 
سوال 12
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۱۳:۰۷:۱۸
1- حضرتعالی سن مناسب ازدواج دختر و پسر را کی می دانید؟
2- نظرتان درباره راه اندازی سیستم رسمی برای ساماندهی ازدواج موقت توسط دولت اسلامی چیست؟
3- به نظر شما آیا متروک بودن و مضموم بودن ازدواج موقت و ازدواج مجدد در کشور اسلامی و شیعه مهم است یا نه؟ اگر بله چگونه باید با آن برخورد کرد؟ (15858)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۲۱:۵۰:۰۲
بسمه تعالي.1- دختر بعد از رشيد شدن و توان اداره خانواده . پسر به هنگام توان اداره اخلاقي و مادي خانواده
2- براي هر كار خيري داشتن سامانه و برنامه مفيد است.
3- بلي مهم است بايد حلال را معروف كرد با راهكارهاي عاقلانه و مقطعي و برنامه هاي پيشگيري از سوء استفاده مخصوصا ضرر نكردن طايفه نسوان از اعتمادهاي افراطي (15940)
 
سوال 13- مهندس از عسلويه
۱۳۸۵-۱۲-۰۵ ۱۷:۱۹:۱۵
حاج آقا آيا اين برداشت از اسلام درست است؟

«در اسلام اصيل، هم ازدواج بسيار راحت و ساده است و هم رابطه غير شرعي زن و مرد شديدا تنبيه دارد. يعني اسلام اول رابطه شرعي را به راحتي و آزادي مجاز مي كند بعد مي گويد هركس از اين راه ساده نرفت، اعدام و سنگسار و شلاق »
اگر اين برداشت از اسلام درست است جمهوري اسلامي كه شرايط ازدواج آسان را مهيا نكرده آيا حق دارد زناكاران را مجازات كند؟ (15911)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۰۶ ۱۳:۰۱:۵۵
در اسلام تنگناهای شرایط برای مرد موجب تخفیف مجازات در اجراء حدود می گردد مریض بودن زن و حتی در سفر بودن او جزء مخفف هاست . (15995)
 
سوال 1/13 - ارادتمند
۱۳۸۵-۱۲-۰۶ ۱۷:۲۰:۲۰
با سلام و تشكر عميق از حضرت آيه الله حايري و سايت وزين الف،
جسارتا حضرت آيه الله پاسح روشني به سوال صريح 13 نفرموده اند .
از ايشان استدعا داريم با بله و خير پاسخ فرمايند.
اگر هم اين سوال پاسخ دقيق بله يا خير ندارد، خواهشا حول سوال استدلال بياورند تا توجيه شويم كه فردا كسي اين سوال را از ما پرسيد پاسخش را بدانيم. (16023)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۱۲:۳۵
در اسلام تنگنا های شرایط برای مرد موجب تخفیف مجازات در اجراء حدود می گردد مریض بودن زن و حتی در سفر بودن او جزء مخفف هاست .وقتی حاکم اسلامی بر اوضاع مسلط باشد هر دو کار را هم میکند هم ازدواج آسان را و لو ازدواج موقت شرایط آن را فراهم میکند و اینکه چهار شاهد عادل شهادت دهند که به چشم خود اصل جریان را مشاهده کرده اند مجازات میکنند . اگر سه نفر شهادت دادند و نفر چهارم تردید کرد هر سه نفر مجازات میشنود . اگر شرایط حلال آسان نیست شرایط مجازات هم راحت نیست . (16595)
 
دوستدار آقای حائری
۱۳۸۵-۱۲-۰۷ ۱۳:۰۵:۱۳
حاج آقا
ما انتظار پاسخ های جامع تر و مستدل تر داشتیم. ولی بنظر می رسد که جوابها خیلی \"علمائی\" و مبهم و دوپهلو است و در حد همان پاسخهای معمول به استفتائات است که قبلا نیز شاهد آن بوده ایم.
واقعا کی می خواهیم نیازهای زمانه را درک کنیم و قالب شکنی کنیم؟ کو آن جسارتی که فقه اجتهادی را در مقابل اخباریگری پیروز کرد و فقاهت زنده و پویا را به شاخص تشیع بدل نمود؟ (15961)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۰۶ ۱۳:۰۱:۵۵
ریشه فساد روابط جنسی منکر شدن مباح ( ازدواج موقت ) است. در اروپا و سایر کشورها دوستی دختر و پسر منکر نیست از این جهت رسمی است و دوست مثل یک همسر رسمی از حدود و حقوق خود دفاع می کند و طرفین مثل مغازه داران در خیابان های درجه یک ، کیفیّت و کمیّت جنس خود را کنترل می کنند اما با وضعی که به دلیل منکر شدن مباح ( ازدواج موقت ) در کشور ما پیش آمده دوستی دختر و پسر امری قاچاق ، ممنوع و محکوم است . از این جهت مثل دست فروشی های غیر قانونی است که کنترل کیفیّت و کمیّت در کار نیست در چند روز قبل در حاشیه شهر اصفهان موز نوشته بود کیلویی چهار صد و پنجاه تومان برادران خریدند پنج کیلو و ششصد گرم وقتی در مغازه وزن شد سه کیلو و چهار صد گرم بود .
وقتی کاری غیر قانونی است این قدر طرف بی مبالات و بی اعتنا به اخلاق و قانون و عرف می شود . وقتی دوستی دختر و پسر بدون ملاحظات و مراسم شرعی است و غیر قانونی است یک دختر ممکن است با چهل پسر و یا یک پسر با هفتاد دختر دوست باشد که هر دو ممکن است بسیار نادر و کالمعدوم باشد اما علت قضیه غیر قانونی بودن اصل ماجراست . کدام مغازه دار صد گرم در پنج کیلو کم فروشی می کند اما فروشنده دوره گرد دوکیلو و دویست گرم در سه کیلو و چهارصد گرم تقلب می کند .
وقتی احتیاطات زیادیی دست و پای بزرگان قوم را می بندد و احکام اسلام سربسته و در بسته می ماند و به کار گرفته نمی شود و تقلید از فرهنگ غربی رسم می شود تقلید کامل به دلیل اختلاف ادیان اسلام و مسیحیّت میسر نیست . تقلید ناقص انجام می گیرد . تقلید ناقص مضراتی بسیار مهلک تر از اصل تقلید دارد چون هر رسمی را باید ها و نباید های آن رسم حفظ می کند . وقتی باید ها ونباید های آن حذف می شود داروی شفا بخش هم به زهر کشنده تبدیل می شود . چه رسد به اینکه در اصل هم غلط بوده باشد .
فقها ، اطباء جامعه اند و طبیب بعد از دوره تئوری نیاز به تربیت تجربی زیر نظر استاد دارد تا قبل از تشکیل جمهوری اسلامی حوزه تجربه فقط در امر نماز جماعت و تبلیغ آزاد بود فقهاء تئوری های خود را حتی در سیاست هم تجربه نمی کردند . امام راحل ضرورت دخالت در سیاست را اعلام نمود و تئوری های سیاسی اسلام با تجربه دخالت در سیاست راهکارهای اجرایی یافت . بعد از پیروزی انقلاب انواع تئوری مدیریت ها به دلیل حضور فقها در کارهای اجرائی راهکارهای ابتدائا ناقص و خام و بعضاً پخته وجامع به وجود آمد که همین راهکار پخته و جامع فرزند بالغ شده همان راهکارهای ناقص و خام است .
تئوری ازدواج موقت در کتابخانه و مدرسه و مسجد راهکار اجرایی پخته وجامع پیدا نمی کند در عمل اجرایی است که تئوری ها مثل الماس خام تراش می خورند و درخشندگی پیدا می کنند .طبیب ها در کلاس طبیب نمی شوند در بیمارستان ها حاذق می شوند . با کتاب خواندن، راننده ، راننده نمی شد . پشت فرمان در میان خیابان نه در بیابان بدون تردد ، راننده راننده می شود . راهکار ازدواج موقت به شرطی موفق است که مصالح زن مثل مصلحت مرد مورد توجه باشد اگر غیر از این باشد اسلامی نیست .
مرد تحت عنوان آزمایش و یا ازدواج آزمایشی\" برتراند راسل\" قانون از ازدواج موقت محرمانه و بی سر و صدا استفاده نماید و زن از دست نخورده به دست خورده و نیم خورده دیگران شده تنزل پیدا کند و بگوییم راهکار اسلامی این کم تجربگی است . ویا به دلیل اینگونه خطرها اصلاًَ از ازدواج موقت اسم برده نشود و نام آن را از قباله های دوره طاغوت حذف کنیم و در قباله های جمهوری اسلامی تنها ازدواج دایم قباله دارد و آنچه در قباله زمان طاغوت بود ازدواج( دایم/موقت) حذف شد . ازدواج دایم بصورت انحصاری قانونی شد هر دو کار کم تجربگی و خامی است . یکی رانندگی بدون ملاحظه باید ها و نباید ها و یکی ماشین را به گاراژ و پارکینگ بردن و قفل کردن و کلید را در چاه انداختن .
باید احکام اسلام را در ضمن اجراء آیین نامه نویسی کرد وقبل از اجراء و بعد از اجراء هم آیین نامه نویسی لازم است .
به هر جهت همین کاری که الان فقهاء انجام می دهند که می روند در بانک ببینند قانون بانکداری بدون ربا چه شد چه گلی به سر اسلام زد . سالها تجربه مردم به کجا کشید بعد آیین نامه را با توجه به تعمق در اجراء تکمیل می کنند . امام راحل به مسئولین بانک ها فرمود کاری کنید پول کار نکند در اسلام پول کار نمی کند حال قانون بانکداری بدون ربا کجا در اسلام پول کار نمی کند کجا در تمام رشته های فقهی بایستی فقیه بعد از اتمام دورة تئوری به کار پردازی و تجربه و ملاحظه اثر تئوری بپردازد و غلط های آیین نامه را اصلاح نماید نه در علوم انسانی و نه در علوم تجربی ، مستغنی از تجربه برای آیین نامه نویسی احکام اسلام نیستیم . اسلام برای هر چیزی حکم دارد و برای هر حکم باید ها و نباید ها دارد که جز در تجربه عینی قابل مشاهده نیست . (15996)
 
محمد
۱۳۸۵-۱۲-۰۷ ۱۳:۰۶:۳۲
ارائه پاسخ در محکمات که جواب صریح و شفاف دارد به روش علمایی که صرفا میگوید اگر قصد لذت نباشد ... نیاز به کارشناس ندارد. در هر خانواده مسلمان حداقل دو یا سه جلد رساله یافت می شود. (15985)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۰۷ ۱۲:۵۸:۵۶
سعی شده است پاسخ ها مطابق سوالها تنظیم گردد . (16147)
 
نادر - سوال 16
۱۳۸۵-۱۲-۰۷ ۱۳:۰۸:۵۶
به نام خدا

حاج آقا ممنونم از پاسخ های صریح و روشن گرانه شما. با این همه پاسخ سوال خودم را در بین سوال های فعلی نیافتم. بگذارید با یک مثال شروع کنم. ببینید شما وقتی می خواهید یک جفت کفش بخرید سعی می کنید به چند مغازه بروید، مدلهای مختلف را امتحان کنید و بپوشید و راه بروید و ببینید با آن راحت هستید یا نه و نهایتا انتخاب کنید.

سوال همیشگی که برای من هست این است که با این محدودیت هایی که شما بر می شمرید (و تازه از خیلی از علمای دیگر هم راحت تر با موضوع برخورد می کنید) یک نفر چطور می تواند همسر خود را به صرف مدتی صحبت کردن انتخاب کند؟ شما بهتر از من می دانید که زنان و مردان مختلف خصوصیات جنسی متفاوت دارند و لزوما هر زن و مردی نمی توانند از همخوابگی با هم لذت ببرند. این موضوع تقصیر هیچ کدامشان هم نیست و فقط بحث تناسب جسمی یا روحی در رابطه جنسی است. علاوه بر آن بسیاری از خصوصیات اخلاقی یا جسمی یا فیزیکی یا رفتاری زن و مرد هست که پس از شروع زندگی زیر یک سقف (حتی در زمان بسیار کوتاه) مشخص می شود و معمولا هم قابل تغییر نیست و ممکن است برای طرف مقابل قابل تحمل نباشد یا حداقل به شدت آزاردهنده باشد. با این سبکی که شما برای سطح روابط توصیه می کنید ماجرا شبیه خریدن کفش بدون پوشیدن آن و فقط از طریق دیدن کفش از پشت ویترین مغازه یا شنیدن از دوست و آشنا است.

آیا راهی نمی یابید که دختران و پسران امروزی شناخت عمیق تری و واقعی تر از طرف مقابلشان بیابند و مثل بسیاری از زوج های ایرانی که همسرانشان را با چند جلسه صحبت و احیانا معاشرت و روابط محدود انتخاب می کنند و تازه بعد از ازدواج و پس از فروکش کردن جذابیت اولیه طرف مقابل می فهمند که به دلایل مختلف طرفشان آن چیزی که می خواستند نبوده است دچار مشکل نشوند؟ باور کنید این یک مشکل پنهان در جامعه ما است که کسی هم جرات بیان آن را ندارد ولی عوارض خود را به شکل های مختلف نشان می دهد. (15997)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۰۷ ۱۳:۲۴:۳۰
برتراند راسل ازدواج آزمایشی را پیشنهاد می کند . در اسلام ازدواج موقت وجود دارد . مهم معروف شدن این مباح است . بدلیل اینکه وضع زن و مرد در ورود و خروج از این نوع ازدواج مشابه و مساوی نیست . مردی که ازدواج موقت کرده ، در پرونده اجتماعی او مطرح نیست اما خانمی که در این جریان وارد میشود ، بهمان صورت که وارد شده خارج نمی شود این تفاوت وضعیت باید محاسبه شود . ضرر کردن یکی و ضرر نکردن دیگری اسلامی نیست \" و لا تاکلو اموالکم بینکم بالباطل الا ان تکون نجاره عن تراضی \" تراضی یعنی تساوی بصیرت و تساوی نفع و ضرر . رضایت از روی غفلت و شهوت به اغفال نزدیک تر است تا تراضی . چقدر زنان بوده اند که با چه الفاظ و قسم ها و وعده ها تسلیم شده اند و بعد گرفتار خشم برادر و خواهر و پدر و مادر شده اند . آنچه مرحوم عشقی در شاهکار هنری خود آورده است یکی از این ماجراهاست و در این ماجرا ازدواج موقت استفاده نشده و اگر موردی چنین استفاده بشود و بعد زن از خانواده ی خود، رانده شود آیا مرد این زن را به خانه خود راه می دهد . خداوند قبل از انکه حلیت ازدواج موقت را از راه شرع باطلاع برساند ، لزوم رعایت مردی و مردانگی و عدالت و انصاف را از راه عقل به ما یاد داد ،ما بایستی این محموله شکستنی شرع را با دست عقل چنان برزمین بگذاریم که شکسته نشود . مشکل در احکام شرع نیست مشکل در احکام عقل است ، عقل هم مثل شرع احکام دارد . احکام شرع را باید در چهارچوب احتیاطات عقل الهی ، نه عقل نمایی شیطانی ( عقل مادی منفعت طلب ) پیاده کرد . عقل الهی به ما می گوید آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نپسند . انچه برای دختر و خواهر خود نمی پذیری برای دختر و خواهر دیگری نپذیر .
تا زمانیکه ازدواج موقت برای خانمها از تضمین و لزوم برخوردار نشود معروف نشده است و تا زمانیکه معروف نشده روابط نامشروع باندازه ای رایج خواهد شد که منکریت آن کمرنگ شود در چنان وضعی راههای شیطانی مثل اتوبان بی دردسر و راههای الهی مثل سنگلاخ غیر قابل عبور گردیده است . تا آنجا که گویی آتش در دست نگه داشتن از ایمان در دل نگهداشتن مشکل تر شود .
پس حل مشکل ازدواج آزمایشی اول تضمین امنیت و شخصیت و اعتبار و آبروی نسوان ، دوم رسمیت و علنی بودن معروف و عرف پسند شدن آن بطوریکه بهمان دلیل که مرد تا آزمایش نکند اقدام به ازدواج دایم نمیکند . زن هم به همین دلیل تا مرد را در آزمایش باور نکرده باشد تعهد دایم را نپذیرد . بعید نیست خیلی زمانی واقع نشود عقلانی هم همین است قرآن می فرماید \" یا یحیا خد الکتاب بقوه\" کتاب را با قوت بگیر فرمان شرع را با قوت تمام عقل محکم، بگیر شرع را اگر با عقل محکم بگیریم ، مباح معروف میشود . و السلام (16153)
 
علی اکبر
۱۳۸۵-۱۲-۰۷ ۱۳:۱۲:۳۵
سلام. بنده به واسطه شرايط شغلي و با وجودي كه داراي همسر مي باشم با دختر چهل ساله اي كه به تنهايي زندگي مي كندآشنا شده و ايشان اصرار دارند كه خودمان صيغه عقد موقت را جاري نموده و از نظر روحي بسيار به بنده وابسته است مرتب زنگ مي زند و تقاضا دارد كه به منزلشان بروم و هردوي ما از نظر مذهبي و رعايت مسايل شرعي مقيد هستيم ولي او خيلي وابسته و علاقمند ازدواج موقت صرفا جهت رفع موارد روحي است لطفا در اين باره ارشاد فرماييد. (16011)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۰۷ ۱۳:۳۰:۰۸
در چهارچوب قانون اجتماعی که در آن زندگی می کنید . عقل اجتماعی قانون وضع می کند و شارع میگوید : شرع را با دست عقل محکم بگیر در سوالات پیشین مفصل پاسخ داده شده (16154)
 
۱۳۸۵-۱۲-۰۷ ۱۳:۱۴:۵۹
با سلام ؛ من می خواهم با منشی خودم در شرکت که اکثرا تنها هستيم صيغه محرميت بخوانم ؟ آیا اجازه پدر او شرط است ؟ ايشان 18 سال دارند و باکره هستند .. و من هم متاهل می باشم .چکار کنم که به گناه نیفتم. (16012)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۰۸ ۱۸:۱۲:۲۷
رجوع به پاسخ سوال 8. (16242)
 
۱۳۸۵-۱۲-۰۷ ۱۳:۱۷:۴۱
آیا جایز است حکومت اسلامی به بهانه مسائل شرعی در مسائل و نیازهای ابتدایی انسانها همچون روابط دختر و پسر دخالت کند؟ (16013)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۰۷ ۱۲:۵۸:۴۰
اعمال مسلمین حمل بر صحت می شود و کسی حق تجسس و کشف این قبیل مسائل را که موجبات دریده شدن پرده حیاء در جامعه می شود ندارد . (16148)
 
سعید
۱۳۸۵-۱۲-۰۷ ۱۳:۲۰:۱۳
حاج آقا من این جمله شما را اصلا نمی فهمم: \"اگر با دیده انصاف و از زاویه خانواده دختر به موضوع نگاه کنیم اجازه ولی در امر ازدواج باکره یکی از زیبایی ها و نقاط مثبت فقه اسلام می باشد .\"

چه زیبایی این جا نفهفته است؟ این که تصمیم برای سرنوشت آینده و زندگی شخصی و خصوصی یک دختر بالغ و تحصیل کرده و مستقل را به پدر یا خانواده او بسپاریم و از این قید دفاع کنیم چه زیبایی دارد؟ آیا این قربانی کردن یکی از بدیهی ترین خواسته های فردی یک زن (انتخاب همسر مورد نظر) در پای چیزهایی مثل آبروی خانواده او نیست؟ (16062)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۱۲:۲۶
بسمه تعالی1-دختر تحصیل کرده بسیار عاقل یک صنف از همه دختران اجتماع هستند نه همه . ثانیاً خانواده آیا حق ندارد که بداند دخترشان با چه کسی ارتباط دارد ؟ آیا اطلاع خانواده از دوست پسر دخنرشان یک نقطه منفی است ؟
2-آیا شما در مقام مرد خانواده حاضر هستید که شب دختر یا خواهرتان هفته ها یا روزها به منزل نیاید و بعداً بشنوید با یک غریبه رفته اند ؟
3-اگر دختر و پسر هم کفو باشندکه هیچ اشکال و نقیصه ای اینجا نیست و اگر هم ، هم کفو نباشند که اذن ولی ساقط است معلوم نیست اشکال شما به کدام قسمت قضیه است . با موافقت ولی شرعی یا با مخالفت . خوب لطفاً دقت شود . (16593)
 
سعید
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۳۸:۰۶
حاج آقا این جواب شما مساله من را دو چندان کرد.

فرموده اید: \"دختر تحصیل کرده بسیار عاقل یک صنف از همه دختران اجتماع هستند نه همه\"

شما به طور ضمنی می گویید که بخشی از زنان آن قدر عاقل نیستند که برای آینده خود تصمیم بگیرند و باید پدر و برادرشان به جای ایشان تصمیم بگیرند. آیا این فرض عادلانه است؟ آیا این عین تبعیض بر زنان نیست که کس دیگری از خانواده را بر سرنوشت آنان حاکم می کند؟ چه کسی گفته که مردان خانواده از زنان بیش تر می فهمند؟

فرموده اید: \"آیا شما در مقام مرد خانواده حاضر هستید که شب دختر یا خواهرتان هفته ها یا روزها به منزل نیاید و بعداً بشنوید با یک غریبه رفته اند ؟\"

حاج آقا جسارتا بنده هرگز چنین حقی برای خودم قایل نیستم که برای خواهرم تعیین تکلیف کنم و خودم را قیم او بدانم. الحمدالله دختر ندارم ولی اگر داشتم هم به نظرم نمی رسید که حق داشته باشم در مسایل زندگی او دخالت کنم. (16615)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۳ ۱۵:۵۴:۳۲
پسر و دختر تکلفی و پسر و دختر صاحب درآمد مستقل از پدر و مادر را از نظر شرطیت اذن و عدم شرطیت جدا جدا بحث کنید .
1- پسر و دختر تحت تکفل که زندگی اقماری دارند از اقمار خانواده خود هستند دختر از اقمار یک خانواده است و پسر از اقمار خانواده دیگری است این دو فمر جاذبه ای دارند بیکدیگر و جاذبه ای دارند با خانواده خود اگر جاذبه طرفین بدون هماهنگی با جاذبه خانوادگی عمل کند چه وضعی پیش میآید مثال ساده برای ایام تعطیل خانواده دختر میخواهند بسمت جنوب بروند و خانواده پسر میخواهند بسمت شمال بروند و پسر و دختر دوست دارند با هم باشند اگر دختر و پسر ارتباط خود را با خانواده هماهنگ کرده باشند دو خانواده قبل از تصمیم به انتخاب شمال و جنوب با هم مشورت میکنند و یک مقصد انتخاب می کنند اما اگر هیچ اطلاعی از ارتباط این دو ندانسته باشند و هماهنگ نشده باشد پسر و دختر در مقابل دو کشش متضاد قرار میگیرند که مثل یک تصادف دل خراش زخم پای عمیق بر پیکر هر دو خانواده واقع میشود . هر تعلق خانوادگی بیشتر و تعلق غریزی سطحی تر و نسنجیده تر باشد تعلق خانوادگی پیوند غریزی را پاره می کند و بر عکس اگر پیوند عمیق شده باشد و از قبل پیوند خانوادگی محکم و قوی نبوده است یکی از دختر و پسر و یا هردو از خانواده کنده میشود آن هم در شرایطی که هنوز از کفالت بی نیاز نشده اند . شما می گویید این خسارت بهرحال چه اذن ولی شرط باشد چه اذن ولی شرط نباشد واقع میشود حال اگر شرط اذن ولی نباشد گناهی و جهنمی اتفاق نیافتاده است ولی اگر اذن ولی شرط باشد گناه واقع شده است .
نکته ای در این جا است که نمیتوان آن را به حساب نیاورد و آن اینکه اگر اذن ولی شرط نباشد پسر و دختر و پدر و مادر کلی خسارت به شرع نسبت میدهند اما اگر شرط باشد خسارت را به عدم اطاعت از شرع نسبت میدهند .
2- اگر دختر و پسر استقلال اقتصادی داشته باشند وضع دیگری است در جمله احتیاط در ترک احتیاط است که محقق اردبیلی میفرمود : در این جا کار ساز است . (18560)
 
سوال 21
۱۳۸۵-۱۲-۰۸ ۱۸:۴۲:۱۱
سلام علیکم.

من در امریکای شمالی زندگی می کنم. در اینجا روسپی گری رسما غیرقانونی است اما با پوشش های مختلف بسیار رواج دارد و پلیس هم عملا کاری نمی کند.

سؤال من این است که برای مرد مسلمان آیا عمل جنسی با روسپی اهل کتاب زنا محسوب می شود؟ اگر روسپی حتی اهل کتاب هم نباشد چطور (مثل زنان چینی و ژاپنی). (16238)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۴۷:۴۵
در صورتی که زن اهل کتاب پس از توجه دادن مرد به اینکه بناء را باید بر عقد موقت و ازدواج زمان دار بگذارد این قرار داد را بپذیرد ازدواج موقت با فرد فوق الذکر صحیح است اگرچه بدانیم که او احکام ازدواج را مراعات نخواهد کرد . زنا در هر صورت برای مسلمان حرام است . بلی می توان زنان اهل کتاب را متعهد نمود و با شرایط توافق طرفین . از روسپی بهرحال باید اجتناب کرد الا با عقد موقت . (16597)
 
حسين
۱۳۸۵-۱۲-۱۵ ۱۰:۲۳:۲۲
اين پاسخ گاهي اين شبهه را پيش مي آورد كه در اسلام همه كار مي توان كرد (مرد مي تواند همه كار بكند) فقط قبلش يك صيغه بخواند (17384)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۰ ۱۱:۵۱:۰۰
صیغه یعنی ابراز یک قرارداد اجتماعی بنام ازدواج بلی در چهار چوب قراردادهای عقلائی مردم و انسانها امورات زندگی خویش را سامان می دهند در تمام عقود عقلائی هم بنا و اصل بر اعتماد متقابل است مگر آنکه بدانیم که شخص مثلا مال دیگری را دارد می فروشد که در این صورت معامله با او نه عقلا و نه شرعا مجاز نیست والا در زمان شک به حرف طرف مقابل اعتماد می نمایند. در امر ازدواج نیز اگر بدانیم پس از ما عده نگه نمی دارد بر ما تکلیف مبنی بر دوری از عقد این زن نیست اگر چه مطلوبست که چنین زنی را ولو برای همسری موقت انتخاب ننمائیم اما اگر همین زن را بدانیم که از ازدواج سابقش عده به گردن دارد حق ازدواج با او را نداریم. (17924)
 
سوال 22
۱۳۸۵-۱۲-۰۸ ۱۸:۵۱:۵۱
حضرت آیت الله سلام
آیا مردی که همسر و فرزند ذکور غیر بالغ دارد می تواند به منظور محرم شدن با دختری باکره و یتیم که به لحاظ اقتصادی مستقل و نان آور خودش می باشد ، با رضایت و اطلاع دختر مزبور و در غیاب فرزند ذکور غیر بالغش این دو را به عقد موقت هم در آورد ؟ (16259)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۱۲:۴۸
ظاهراً سوال از ایجاد محرمیه بین پسر و دختری دیگر است در نتیجه آن پدر می شود پدر شوهر و دختر با او محرم می شود در صورتی که پسر رشید نباشد و زمانی که در عقد موقت در نظر گرفته می شود به حدی باشد که اگر عقد باقی بماند پسر بتواند از عقد متنفع شود می توانند عقد را پس از انعقاد پدر دختر فسخ نموده و محرمیت بین پدر شوهر و دختر که عروس او بوده باقی بماند اگرچه پس از فسخ عقد دیگر دختر و پسر محرم نخواهند بود . (16598)
 
سوال 23
۱۳۸۵-۱۲-۰۸ ۱۸:۵۲:۰۰
به نام خدا
سلام علیکم
با تشکر از مبحث مطرح شده و زحمت پاسخگوئی حضرت آیت ا...حائری
لطفا بفرمائید. با عنایت به اینکه رابطه با نامحرم قطعا توام با نوعی لذت جنسی (لذت تماس،لذت صحبت،لذت نگاه،لذت محبت کردن و ....چرا که در غیر این صورت نیازی به ارتباط با جنس مخالف نیست) هرچند به هیچ عنوان نیت بدی در آن نباشد حکمش در شرع مقدس چیست؟ (16293)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۴۴:۵۴
قال علی (ع) العین وکاء السه چشم افسار پایین تنه است و بهمین علت در قران فرموده قل للمومنین یغضوا من ابصارهم ویحفظو فروجهم. بمردان بگو چشم خود را حفظ کنند و خود را نگاهدارند و فرموده است الا علی ازواجهم جز با همسران نسبت به دیگران باید خودداری نمایند . (16599)
 
سوال 24
۱۳۸۵-۱۲-۰۸ ۲۲:۴۳:۰۳
سلام
بنده 26 سال دارم و ازدواج نکردم و نمی توانم ازدواج کنم. من چه کار کنم در این سن احساس می کنم حس جنسی من داره از بین میره. بعضی وقتی ها گریم می گیره. (16382)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۵۲:۱۴
اسلام راه را منحصر بازدواج دائم نکرده است راههای دیگری در اسلام هست چون متروک مانده بنظر ما منکر شده است و بدون محرمیت از یکدیگر لذت بردن چون رایج شده معروف شده است . زنده کردن مجدد دین موقعی است که راههای غیراز ازدواج دائم ومشروع در بین مردم پذیرفته شود ولذت بردن از غیر محرم منکر شود . (16600)
 
سید عمادالدین
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۱۵:۰۱
حاج آقا، جسارتا می شود بفرمایید خود حضرتعالی اگر دختری به سن ازدواج داشتید آیا اجازه می دادید با پسر جوان یک لا قبایی که خانه هم ندارد ازدواج موقت کند؟ یا اینکه می گفتید این کار دون شأن اجتماعی شماست؟ (16581)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۱۱ ۱۶:۲۱:۱۲
بسمه تعالي. ازدواج موقت كه به عنوان پيوند دوستي از طرف اينجانب مطرح شد، براي خانواده هايي است كه اگر اين راه حلال نباشد،به بدتر از وضع دوستي دختر و پسر در اروپا مبتلا مي شوند، چون در خارج دوستي منكر نيست ، رسمي است.در يك مقطع يكي با يكي است و خلاف عرف است كه يكي با چند نفر باشد. خانواده هايي كه اگراقدام به ايجاد رابطه مشروعي غير از ازدواج دايم براي فرزندانشان نكنند ، مشكلي پيدا نمي كنند به بحث پيوند دوستي و ازدواج موقت نيازي ندارند، اما خانواده هايي كه مشكل پيدا مي كنند فرض كنيد خلاف شانشان باشد بايد ديد ارتكاب خلاف شان با جهنم است يا بدون جهنم. دوستي دختر و پسر با وضع رايج فعلي ، خلاف شان با جهنم است. (16715)
 
سیدعمادالدین
۱۳۸۵-۱۲-۱۴ ۱۲:۲۱:۵۲
البته ممنون که جواب مبسوط داده اید، اما آیا ممکن است یک بله یا خیر هم بفرمایید؟ (17241)
 
ابوالحسين پ
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۲۳:۲۷
سلام حاج اقا
بنده متاهل هستم ولي از همسرم چند ماههي ميشود دور هستم . آيا اسلام به من اجازه ميدهد با يك دختر خانومي عاقله كه آنهم تنهاست رابطه داشته باشم. آخه ميگن اگر دو طرف راضي باشند مشكلي نيست. (16608)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۱۱ ۱۶:۲۱:۲۴
در جامعه اي كه قانون براي پيشگيري از ناهنجاري ها و رفتارهاي نامشروع و غير اسلامي چارچوب هايي را تعريف نموده است، سعي نماييد با حفظ قانون و اسلام رفتار كنيد. (16713)
 
نيما
۱۳۸۶-۰۹-۰۵ ۱۳:۱۴:۳۹
منظور ازسعي شود با حفظ قانون و اسلام رفتاركنيد چيست ؟
مگر قانون و اسلام در اين رابطه چه گفته است ؟ (44775)
 
ج-شیخانیان
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۲۳:۵۷
اصلی ترین مانع ازدواج مساییل اقتصادی واصلی ترین عامل جداییها اقتصادی است (لطفا نفرمایید درگذشته چنین بود وچنان بود وزندگی ها دوام داشت.علل دوام زندگی درگذشته علل مهم دیگری مثل چشم و گوش بستگی دوطرف وشرایط مشابه در سایر خانه ها و... عامل اصلی دوام بود) درمیان پارامترهای اقتصادی سهم کرایه منزل ازهمه سنگینتر است.اگر با هدف تسهیل درازدواج و دوام آن ونیز کنترل جمعیت مجتمع های مسکونی آپارتمانی با آپارتمانهای 45متری شامل دو اتاق وآشپزخانه کوچک وسرویس بهداشتی ساخته ودر اختیار داوطلبین تازه مزدوج وداوطلب قرار گیردوتابعد از تولد یک فرزند امکان ادامه سکونت برای آنها فراهم شودودرصورت تولد دومین فرزند آنها مکلف به ترک محل گردندوکرایه منزل فقط برابر هزینه اسطهلاک ساختمان ووسایل گرفته شودنتیجه آن خواهد بودکه:1-افزایش ازدواج 2_کاهش طلاق 3_کنترل جمعیت 4_الگوسازی اسلامی برای سایر جوامع 5_توزیع مجدد وعادلانه بخشی از بیت المال و... (16610)
 
رسول
۱۳۸۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۲۵:۰۳
اصولا باکره گی چه افتخاری دارد؟ باکره گی با اولین تماس از بین میرود. آیا دختری پس از ازاله بکارت فی الفور چیز دیگری می شود که دیگر برای ازدواج مناسب نیست؟ چه بسیار زنان مطلقه ای که بسیار شریف تر و پاک تر از دخترانی هستند که با آنکه باکره اند ولی مناسب ازدواج نیستند.
پیامبر اکرم چند زن را به همسری خود درآورد که ابتدا باکره بودند؟ مگر زن کالا است که دست دوم یا دست مالی یا غیر آکبند شود. پس چرا به مردان اینگونه نگاه نمیشود. اینها همه از تفکر مالکیت مرد بر زن ناشی می شود.
اگر تعصب باکره بودن دختر در هنگام ازدواج که در اذهان ما رسوخ کرده، زدوده شود آیا باز هم شما معتقدید که دختر پس از صیغه شدن بیش از مرد ضرر میکند؟ (16612)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۱۱ ۱۶:۲۱:۳۹
اگر فكر مي كنيد چزي از دست داده نمي شود و طرفين قبل از ازدواج و بعد از آن اتفاقي برايشان نيفتاده است پس چرا يكي بايد مهريه تقديم كند و ديگري دريافت نمايد؟ (16711)
 
ابراهيمي
۱۳۸۶-۰۱-۲۲ ۰۹:۲۰:۴۵
اين ديدگاه فقط مي تواند ناشي از تفكر غير انساني كالا پنداشتن زن باشد كه متأسفانه قانون مدني ما و ساير قوانين مربوط به خانواده همين ديدگاه را رواج مي دهد. بعنوان يك دختر معتقدم مهريه نه تنها ارزش و امتيازي براي من محسوب نمي شود بلكه لكه ننگي است چرا كه قيمت احساس، ارزش انساني، جسم و... پرداخت و در برابر عقيده ام ، فكرم ، شعورم و ... لگدمال مي شود. نبايد فراموش كنيم كه نويسندگان قوانين ما در سالهاي اوليه بعد از مشروطيت عمدتا فقهايي بودند كه هرگز نمي توانستند تصور كنند چند دهه بعد از آنها و حتي در زمان آنها زنان در ساير ممالك داراي چه حقوقي هستند! حتي يك نفر از فقهاي كثير الارجاع در تدوين قوانين زن نبوده ، چطور مي خواهيد اين نسخه هاي قديمي و غير قابل اعمال را براي دختران امروز كه زناني همچون خود را از طريق مسافرت ، رسانه هاي جمعي و ... نظاره كرده و هر روز خبر تازه اي از پيشرفت آنها مي شنوند تجويز نماييد! (21832)
 
صالحي
۱۳۸۵-۱۲-۱۱ ۲۰:۱۹:۵۹
آيا عدم ثبت رسمي عقد موقت موجب بطلان ياعدم نفوذ آن مي شود (16740)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۱۳ ۱۶:۲۱:۰۰
آيا اگر شما پولي را به كسي داده ايدو قاضي از شما شاهد بخواهد و نداشته باشيد، قاضي مي تواند حق شما را از طرف بگيرد و به شما بدهد؟ قاضي تنها مي توانيد از كسي كه شما نسبت به او ادعا داريد بخواهد قسم بخورد و حق را به او بدهد. وقتي انسان مي خواهد فرزندي را به كسي نسبت دهد، قاضي از او دليل مي خواهد. به علاوه طرف ازدواج موقت اگر فرزند بياورد چگونه بدون ثبت ازدواج شناسنامه براي فرزند حاصل از آن صادر مي شود؟ (17121)
 
۱۳۸۵-۱۲-۱۱ ۲۰:۲۰:۱۲
بسياري ازعلما قايلند كه باكره رشيده كه به مصالح خودآگاه است نياز به اذن ولي ندارد.نظرحضرتعالي چيست؟ (16741)
 
صالحي
۱۳۸۵-۱۲-۱۱ ۲۰:۲۰:۲۴
اگر ولي دختر فاقد بلوغ اجتماعي باشدآيا اذن او لازم است؟ (16742)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۱۳ ۱۶:۲۰:۵۲
هرگاه ولي فاقد شرايط باشد ، ولايت سقوط نمي كند،بلكه به علي البدل او منتقل مي شود. براي تفصيل شرايط ولايت مي توانيد به رساله عمليه مراجعه نماييد. (17122)
 
سوال 31
۱۳۸۵-۱۲-۱۱ ۲۰:۲۱:۲۵
آيا بر مرد واجب است از زن سوال كند كه عده او تمام شده است ومي تواند عقد مجددكند يا صرف حاضر شدن زن در محل عقد گوياي اين مطلب است؟ (16743)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۱۳ ۱۶:۲۰:۴۹
واجب نيست و حضور زن كافي است.اصل بر صحت عمل مسلم است. (17123)
 
سوال 32- ناشناس
۱۳۸۵-۱۲-۱۱ ۲۱:۱۵:۲۳
سوال، آیا مجریان خانم تلویزیون اجازه دارن آرایش کنند؟مثلا اخبارگو ها (16754)
 
ایت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۳ ۲۰:۴۴:۲۷
خیر نمی توانند البته باید در این حد باشد که عرفا معلوم باشد که خود را ارایش نموده اند (17145)
 
سوال 36
۱۳۸۵-۱۲-۱۳ ۱۰:۰۹:۰۶
با سلام خدمت حاج آقا من خیلی ارادت دارم نسبت به شما راستش من حدود 5 سال هست که با یک دختر رمنی آشنا شدم تمام جوانب رو هم احتیاط کردم حتی بهش دست نزدم اون دختر هم همینصورت هست یسیار نجیب هست میخواستم ببینم من که قصد ازدواج دارم حکمش چیست. لطفا راهنماییم کنین تو وضعیت بدی هستم ممنون (17054)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۱ ۱۵:۳۵:۴۲
ازدواج موقت با اهل کتاب بلامانع است اما ازدواج دائم دختر باید اسلام را بپذیرد بعدا ازدواج دائم شود. (18174)
 
۱۳۸۵-۱۲-۱۳ ۲۳:۱۲:۲۳
با سلام من مدت 2 سال است که با پسری
اشنا شده ام بنا به دلایلی امکان ازدواج نیست از آنجایی که مسائل شرعی برایم اهمیت دارند و اعمال شرعی خود مانند نماز یا روزه را انجام می دهم دائم احساس گناه می کنم، با توجه به شرایط فعلی جامعه و سوال 5 آیا واقعا این کار خلاف شرع است؟ و یک سوال کلی بدون عقد و با رضایت طرفین ارتباط دختر و پسر تا چه حد از نظر شرعی مجاز است (17078)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۱ ۱۵:۴۱:۳۵
رعایت موازین شرعی لازم است شما می توانید فعلا با اذن ولی صیغه عقد را بخوانید و بدون اجرا صیغه ارتباط نا مشروع جایز نیست. (18173)
 
یاسین
۱۳۸۶-۰۶-۱۴ ۲۱:۳۸:۱۶
شما قلط میکنید با پسری آشنا شده اید اگر آن پسر دوست داشتنش فقط از روی هوس باشه جی! واگه تورو بعد از ایجاد رابطه ول کنه جی تو چطور میتونی وقتی که بعدا با یکی دیگر ازدواج کردی چطور میتونی به روی شوهرت نگاه کنی (37536)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۰۹ ۰۳:۲۹:۵۸
این نوع نوشتن اشتباه است.با ادب باش پسر فهمیدی (580487) (alef-11)
 
یاسین
۱۳۸۶-۰۶-۱۴ ۲۱:۴۴:۲۱
سلام علیکم
از حاج آقا حاثری می خواستم بپرسم اگر مردی متاهل از روی هوس زنی را به عقد موقت در آورد از نظر شرعی چه حکمی دارد ‍ . فقط من خواهش میکنم جواب منو بدید و پخش کنید (37537)
 
۱۳۸۵-۱۲-۱۳ ۲۳:۱۳:۳۸
با عرض سلام
جواز ازدواج موقت براي مرد متاهل ازنظر اسلام چه وقتي است لطفا به طور مبسوط پاسخ دهيد؟ (16877)
 
ایت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۳ ۲۰:۴۴:۰۰
اسلام دین اعتدال است در روایات ما ذم ونکوهش شده است که شخص در اثر افراط در این امر از رسیدگی به زندگی وشریک اش در زندگی مشترک باز ماند
بلی اگر مرد نیاز هایش تامین نمیشود میتواند با اتخاذ تدابیری به نحوی که موجبات اسیب روحی همسراش را فراهم نیاورد به این سنت نبوی عمل نماید (17148)
 
۱۳۸۶-۰۱-۱۸ ۱۸:۲۵:۲۶
اسلام دین اعتدال است در روایات ما ذم ونکوهش شده است که شخص در اثر افراط در این امر از رسیدگی به زندگی وشریک اش در زندگی مشترک باز ماند
بلی اگر مرد نیاز هایش تامین نمیشود میتواند با اتخاذ تدابیری به نحوی که موجبات اسیب روحی همسراش را فراهم نیاورد به این سنت نبوی عمل نماید پس زن متاهل چی؟ چرا یک مرد متاهل به همین راحتی اجازه دارد صیغه کند و این کار خلاف نیست؟ چرا قانون و شرع دست مردان متاهلی را هم که زنان مشکل دار ندارند اینقدر باز گذاشته است؟ (21297)
 
Maziar
۱۳۸۵-۱۲-۱۳ ۲۳:۱۴:۳۰
من در خارج از کشور زندگی می کنم و تعدادی اینجا دوست دختر مسلمان دارم. آیا صیغه کردن دختر باکره اشکال دارد؟ پدرشان فوت کرده و حدودا 30 سال دارند
(16875)
 
ایت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۳ ۲۰:۴۴:۲۱
به پاسخ سوال شماره 8 مراجعه شود (17146)
 
۱۳۸۵-۱۲-۱۴ ۱۲:۲۸:۱۲
حاج آقا، در جواب سؤالی فرمودید که مرد متأهل اگر نیازش برطرف نشود می تواند (با شرایطی) ازدواج موقت کند. مستدعی است بفرمایید آیا اسلام برای حالتی که نیاز زن متأهل برطرف نشود هم تدبیری اندیشیده است؟ (17239)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۴:۲۳:۵۴
مسئله تفاوت زن و مرد که وقتی زن با دو مرد ارتباط دارد و فرزند باید پدر مشخصی داشته باشد ولی وقتی مرد با دو زن ارتباط دارد اختلاط نسل حاصل نمی شود مسئله ازدواج موقت هم مشروط به برطرف نشدن نیاز از خانواده نیست مشروط به شروط شرعی و اخلاقی است و اگر قانون اذن همسر را دخیل دانست عبور از قانون و نادیده گرفتن آن بوسیله حلال بودن ازدواج موقت قابل توجیه نیست حتی اگر قانون برای این کار حلال که طبق عناوین اولیه مباح است بر اساس عناوین ثانویه مجازاتی در نظر گرفته تخطی از قانون حتی در امری که به عنوان اولی حلال است می تواند مجازات لازم را داشته باشد. (17586)
 
رسول
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۳:۲۴:۲۷
حضرت آیت الله، امروزه با پیشرفت علم می توان از بارداری ناخواسته به نحو بسیار اطمینان بخشی جلوگیری نمود و حتی در صورت تولد بچه نیز با آزمایش ژنتیک می توان پدر واقعی بچه را تعیین نمود تا اختلاط نسل صورت نگرفته و حتی مشکلات حقوقی نیز بوجود نیاید. برخی از زنان نیز کلا نازا میباشند و برخی دیگر با عمل جراحی خواسته یا ناخواسته نابارور میشوند.
بدین ترتیب آیا می تواند یک زن با دو مرد ارتباط داشته باشد؟ خواهشمند است پاسخهای عقلی را با نگاه مردانه ندهید. (21544)
 
۱۳۸۵-۱۲-۱۴ ۲۰:۱۵:۰۹
در صورتيكه خانمي با استفاده از دارويي بمدت چند سال معين عادت ماهانه اش از بين برود آِيا حكم يايسه را درآن چند سال معين دارد؟ (17293)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۱ ۱۵:۵۰:۱۸
خیر حکم یائسه ندارد حکم یائسگی باید پنجاه سال قمری زن داشته باشد و زنان سیده در سن شصت سالگی یائسه می شوند. (18171)
 
سارا - سوال 44
۱۳۸۵-۱۲-۱۵ ۱۰:۲۴:۱۷
سلام
آيا دوستي با جنس مخالف از طريق چت و اينترنت هم گناه دارد؟ درصورتيكه هيچگاه طرفين همديگر را هم نديده باشند...جز عكس... آن هم با حجاب كامل (17374)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۴:۲۶:۴۰
لذت جنسی تعریف شده است والذین هم لفروجهم حافظون الا علی ازواجهم او ما ملکت ایمانهم اگر دوستی غیر جنسی است و مستلزم لذت جنسی نیست دو انسان یا دو مسلمان امر مباهی انجام می دهند. (17589)
 
۱۳۸۵-۱۲-۱۵ ۱۰:۲۶:۱۷
حضرت آقا كه بايد حكم الهي را بيان كند كه منشا آن قرآن و سنت است در بيان اجازه باكره براي ازدواج موقت به غيرت استناد ميكنيد گويا غيرت هم از اصول استنباط است؟
حدود الهي مانند لبه شمشير است حلال هم حدي است از حدود الهي همانطور كه حرام اينگونه است هر كس كه بخواهد با توسعه محرمات دايره حلال را تنگ كند به حدود الهي تجاوز كرده وظيفه دانشمندان بيان حكم است
از آن نبايد تجاوز كرد (17353)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۱ ۱۵:۴۴:۴۰
در مورد عقد دختر باکره اذن ولی جزء ذات عقد نیست بلکه اکثر قریب به اتفاق مراجع تقلید حی جزء شرط صحت عقد می دانند و بعضا اذن ولی لازم نمی دانند به فتوای مرجع تقلید خود مراجعه فرمائید. (18172)
 
سوال 41
۱۳۸۵-۱۲-۱۵ ۱۰:۲۷:۲۲
به نظر حقوقدانان ازدواج ازنوع عقد رضايي است نه تشريفاتي.لذابه محض خواندن صيغه تحقق كامل يافته است ونيازي به سبت نيست.نظر فقه چيست؟ (17297)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۴:۲۳:۴۳
تحقق عقد به مجرد ایجاب قبول به مطلبی است عالم ثبوت است. ثبت عالم اثبات است شما در عالم ثبوت وقتی پولی به کسی سپرده اید شرعا حق دارید و او شرعا باید به شما برگرداند اما وقتی شاهدی ندارید در محکمه حاضر نمی شوید چون در عالم اثبات شاهد ندارید ثبت شاهد است. (17587)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۵ ۱۲:۱۷:۲۸
سبت بمعنی شنبه است شایدمنظورتان ثبت بوده (2869149) (alef-11)
 
۱۳۸۵-۱۲-۱۵ ۱۰:۲۸:۲۳
حاج آقا پاسخ آقاي صالحي را درمورد بطلان عقدي كه ثبت رسمي نشود نفرموديدولطفا فتواي خود را بيان فرماييد. (17298)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۴:۲۳:۳۶
چه کسی می گوید عقدی که ثبت رسمی شده باطل است عقدی که ثبت نشده آثار شرعی دارد و طرفین باید به لوازم آن عمل کنند اما نظام وقتی قانونی وضع می کند امری که در چهارچوب آن قانون نیست ولو شرعی باشد نظام را منفعل نمی کند نظام بر مبنای قانون خود برخورد می کند و طرف هم بایستی لوازم عقد غیر رسمی را شرعا مراعات کند و هزینه عمل غیر قانونی را بپردازد. (17588)
 
غزل - دانشجو
۱۳۸۵-۱۲-۱۵ ۱۷:۲۱:۳۷
با سلام به نظر شما آيا با رايج شدن امر ازدواج موقت اين امر بهانه اي براي هوسراني نمي شود؟آيا اين امر باعث متزلزل شدن بنيان خانواده نميشود؟وآيا بي اعتمادي رايج نمي شود؟ (17440)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۰ ۱۶:۲۷:۱۶
می بایست عقلای قوم با توجه به روایات راه کارهای اجرایی برای این امر در نظر گرفته و این قوانین کلی را به هنجارهای اجتماعی تبدیل نمایند تا بنحوی آسیب ها اعم از بی اعتمادی های احتمالی و غیر آن به حداقل برسد متاسفانه برای جاری شدن این احکام در سطح جامعه چاره ای اندیشیده نشده است. مجلس شورای اسلامی و دولت که از طرف مردم قانون و لایحه تنظیم می نمایند می بایست چاره ای بیاندیشند. (17925)
 
دوستار آقای حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۵ ۱۹:۲۷:۲۲
بسمه تعالی
سلام علیکم
بنده جوانی بسیار مذهبی و مقید به شرع هستم و فعلا در دانشگاه تحصیل می کنم.
مدتی است به یکی از همکلاسی هایمان علاقه پیدا کرده ام. این دختر محجبه است اما چادر نمی پوشد. دوست دارم همسرم نهایت عفت را داشته باشد و چادری باشد . ولی از طرف دیگر این دختر را هم دوست دارم. ضمنا احتمالا قصد دارم در آینده طلبه بشوم. به نظر شما چکار کنم؟ لطفا من را از این آشفتگی فکری که از خدا دورم می کند نجات بدهید.
ضمنا مطلبی هم در مورد تمتع سمعی و بصری فرمودید بسیار نگرانم کرد. چون ما در یک کلاس هستیم و من مدام صدای ایشان را می شنوم و بدون اختیار لذت سمعی می برم.باید چکار کنم؟ بعضی درسها فقط یکبار ارائه می شود. یعنی باید کلاس و دانشگاه را رها کنم؟
از صمیم قلب و اعماق وجودم برای سلامتی اتان دعا می کنم. خدا حفظتان کند. خداحافظ (17454)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۵ ۲۱:۰۳:۱۵
چادر ملاک عفت نیست حجاب اسلامی اعم از چادر است لذا اگر به این تنیجه رسیده اید که شخص مورد نطر کفو شماست می توانید اقدام نمائید در جواب سوال دوم هم گوش دادن به صدای نامحرم برای لذت بردن از این صدا حرام است اما اگر صدا بدون اختیار در گوش برود شخص حرامی مرتکب نشده است مهم این است که همراه با لذت گوش ندهد. (17926)
 
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۳:۲۳:۱۸
بسمه تعالی
محضر مبارک استاد ارجمند حضرت آیت ا... حایری شیرازی:
در صورت صلاحدید علت تاکید بر پاسخگویی به سوالات کاربران سایت به سیاق اهل فتوا و با زبان علمی و ادبیات حوزوی ( که کمتر مورد استفاده افراد نسل من است که بعض پاسخ هایی عمومی و گاها دو پهلوست) را بفرمایید.(البته حضرت استاد در این نوشتار در مواردی هم از زبان روز جامعه و بصورت استدلالی و مبسوط استفاده نمودند که مفید واقع شد.).اگر بناست پاسخ ها همچون سوالات کوتاه بوده و از حاشیه روی پرهیز شود آیا ادبیات نسل من ان امکان را بدست نمیدهد ؟!.(یکی از دلایل محجور ماندن احکامی از این دست به نظر حقیر پیچیده نمودن آن ها در لفافه سخن و سبک غامض گفتار آقایان است.) البته حضرت استاد خود به استفاده از زبان روز و هنر و ادبیات در انتقال مفاهیم دینی (در سخنرانی ها و آثار قلمی) مشهورند.
التماس دعا (17153)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۴:۲۳:۵۴
قال علی (ع) : الحق وسیع شی فی التواصف و اصیغها فی النیاصف
حق در مقام سخنرانی و مباحثه از هر چیزی دامنه آن وسیع تر است اما در مقام عمل و کاربرد از همه چیز تنگ تر است. مقام فتوا مقام عمل است اگر فتوایی هوایی باشد و خدایی نباشد فتوا دهنده و عمل کننده مصداق الحذ و احیارهم و رهیانهم اربابا من دون الله می گردند. فتوا مقام توصیف نیست نیاصف است. جالب است برایتان عرض کنم قبل از پیروزی انقلاب سخنرانی می کردیم زندان و شکنجه هم پیش می آمد اما حالا مقام تواصف نیست مقام نیاصف است تشکیل حکومت است. (17585)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۵ ۱۲:۲۳:۴۲
"فالحق أوسع الاشياء في التواصف و أضيقها في التناصف"( خطبه 216، نهج البلاغه ) درست است شایداشتباه تایپی بوده (2869174) (alef-3)
 
عزتی
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۳:۲۴:۳۱
باسلام محضر مبارک حضرت آیت الله حائری شیرازی همانطور که مستحضر هستید لذائذ جنسی از نیازهای طبیعی انسان است و امروزه به دلائل مختلف زنان زیادی در جامعه با آرایش ها و جلوه گری های گوناگون باعث جذب و تحریک جوانان می شوند . آیا جایز و لازم نیست که حکومت به منظور حفظ امنیت و حریم خانواده ها مراکزی را جهت ساماندهی ازدواج موقت برای اینگونه افراد تعبیه نماید ؟ (17567)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۰ ۱۱:۵۰:۴۸
احیا ازدواج موقت توام با کار کارشناسی از وظائف حاکمیت اسلامی است خصوصا دستگاههایی که در امر فرهنگ سازی موثر باشند ضرورت دارد که زیر بناهای احیای این امر را مورد توجه قرار دهند کار فرهنگی نیازمند عزم جدی ، دقت نظر و صبر وافر است. در قدم اول می بایست مسئولین متوجه نیاز به احیا این سنت شوند. (17927)
 
سوال 48
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۳:۲۶:۰۵
در غرب نوعی آزادی تقریبا نامحدود در روابط دختر و پسر وجود دارد اما در ایران منع حکومتی و خانوادگی در روابط آزاد دختر و پسر وجود دارد. با این حال مشکلات اجتماعی و ناآرامی روانی ناشی از میل سرکوب شده به جنس مخالف در ایران خیلی بیشتر است و یک مساله بغرنج شده. قبول دارید الگوی ایرانی روابط دختر و پسر یک جای کارش می لنگد؟ (17570)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۰ ۱۱:۵۰:۴۷
بله آنها بر اساس ارزشهای مادی و لذت محور فرد هنجارهای خویش را طی سالیان آماده و در جامعه خویش نهادینه نموده اند حکومت اسلامی دیر زمانی نیست که به قدرت رسیده تازه اول راه جامعه پذیر نمودن ارزشهای اسلامی هستیم. (17928)
 
سوال 49
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۳:۲۷:۰۶
چرا حجاب در ایران اجباری است؟ اگر واقعا کسی اعتقاد نداشته باشد به احکام اسلامی و حجاب چرا مجبور به اجرای آن باشد؟ مگر در اسلام نمی گوییم \"لا اکراه فی الدین\". در دین اجبار و اکراهی نیست؟ (17571)
 
آیت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۰ ۱۶:۲۰:۳۴
دین عبارت است از اعتقاد قلبی و امور قلبی اجبار بردار نیست اما رفتارهای بیرونی ما می بایست در مسیر کمال تمامی افراد جامعه باشد والا مثل کسی می شود که در قایقی با دیگران نشسته و می گوید می خواهم قسمت خودم را سوراخ کنم طبعا به هلاک همه منجر می شود. (17929)
 
حمید
۱۳۸۶-۰۲-۲۵ ۱۹:۰۰:۱۲
جناب حاج آقا حائری
با کمال احترام من با نظر شما مخالفم، آیا در مالزی که بی حجاب ها هم آزادانه زندگی میکنند باعث غرق شدن قایق پیشرفت اجتماعی شده اند و یا ذره ای از کیفیت حجاب مسلمین کاسته اند؟ بنظر نمی رسد چنین باشد و مالزی با سرعت رشد خوبی به جلو میرود و حجاب ها هم شل نشده اند و ظاهرا\" خداوند هم توفیق بیشتری به آنان عطا فرموده است. (25840)
 
امین
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۳:۵۵:۲۷
باعرض سلام خدمت شما وکلیه کسانی که این امر خیر را راه انداختن: من دانشجو هستم وبا دختری خانمی 16ساله رابطه دارم وفقط در حد تلفنی وتا به حال حتی به هم تو نگفتیم وهمیشه با شما شما صحبت میکنیم تا نکند حرمت بین مان شکسته شود وبه فساد کشیده شویم . دیدارهای ما دوتا فقط هنگامی که از مدرسه تعطیل میشود میر م از راه دور ایشان را میبینم. به قول دوستام رابطه من این دختر خانم پاک ترین عشق درایران است که هیچ وقت به فساد کشیده نشده و حدود یکسال ونیم است که رابطه داریم اما به دلیل اینکه در خانوادهای مذهبی هستیم نمی توانیم این موضوع را مطرح کنیم ومجبوریم که مخفیانه رابطه را ادامه دهیم حال ازآیت الله حایری درخواستهای داشتم که شاید خیلی پروو آنه باشد: 1.ازشما درخواست داشتم که موضوع از طریق شما به خانواده ام مطرح شودکه حداقل بدونیم مال همدیگر هستیم و خانواده ها آگاه باشند وبعد یک یا دوسال دیگر که دانشگاهم تمام شد ما را به عقد هم در بیارند(در ضمن ایدی من اینهnima_terep_2008@yahho.com)این را به شما وهمه میگویم چه خانواده هایمون چه شما حال آگاه شدید هر گناه یا هر مشکلی حتی بدترین کار از نظردین که خودکشی است راانجام میدهم فکرنکنید دیوانه ام ولی دیگه ازاین محیط خسته شدم حال از شکا کمک می خواهم حال مسئول شما وخانوادها هستن اگر هر گناهی انجام بدهیم 2.آیا نامزدی گناه دارد؟ (17581)
 
امیر رضا
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۴:۳۱:۴۹
با عرض سلام خدمت حاج آقا و تشکر از این فرصت و ابتکار جالب؛
آیا قوانین و رویه های حکومتی در جمهوری اسلامی ایران شرعی است؟ اگر جواب مثبت است بفرمایید آیا دستورات شرع با طبیعت و نیاز های بشری تناقض دارد؟ اگر ندارد بفرمایید چرا الان در جامعه ما فاصله سن بلوغ و سن ازدواج اینقدر زیاد است؟
ثانیاً دولت جمهوری اسلامی برای حل این موضوع چه باید بکند؟
ثالثاً خود پسران و دختران مجرد که در این مدت شدیداً تحت فشار روحی هستند، چه باید بکنند؟ (17597)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۰ ۱۶:۴۰:۱۵
سن ازدواج به سه چیز بستگی دارد : 1- احساس نیاز 2- توان اداره خانواده از نظر مدیریت 3- توان مالی .
برنامه ریزی نظام اسلامی در اقتصاد بر این مبنا است که زمان شرط سوم با اول هماهنگ باشد . در برنامه ریزی فرهنگی دو کار میکند : یکی اینکه شرط دوم هماهنگ باشد یعنی در وقت نیاز مدیریت خانواده داشته باشد . دوم اینکه در صورتیکه وضع اقتصادی یعنی شرط سوم با اول هماهنگ نباشد . فردی شکیبایی داشته باشد . ضمناً نظام غیر ازدواج دائم بایستی بستر امن و مطمئنی برای سایر امور حلال فراهم نماید . (17997)
 
س. مباشر
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۵:۴۸:۵۰
به نام خدا
با مطالعه سوال و جوابها نكاتي به نظر بنده رسيد كه مي خواهم عرض كنم.
آنچه كه استنباط مي شود اين است كه از نظر آقاي حائري ازدواج آزمايشي برتراند راسل كه همان رابطه جنسي دختر و پسر غربي در چارچوب عرف و هنجارهاي مملكت آنان است به نوعي همان ازدواج موقت يا متعه در مذهب شيعه مي باشد كه با مسائل و مشكلاتي كه در جوامع امروزي مانع ازدواج دائم در سنين بلوغ جنسي براي جوانان (دختر و پسر) وجود دارد راهكار مناسب و بسيار قانونمند و مطمئني است كه شرع مقدس اسلام نيز آنرا توصيه نموده است. اما آنچه كه مانع عملي شدن اين دستور الهي است تفكر نادرست مردم نسبت به پذيرش آنست. اين طرز فكر كه، بهرمندي ازغريزه جنسي و برطرف كردن نياز جنسي خاص مرد است و به همين دليل به مردان متاهل در صورت بيماري همسر يا دوري از او نيز اجازه ازدواج موقت مي دهند اما دختران اگر تا آخر عمر شرايط ازدواج دائم برايشان مهيا نشد بايد تقوا پيشه كرده و نياز خود را سركوب نمايند در غير اين صورت مستحق بدترين رفتار ها ازجامعه ،قانون و خانواده خود هستند اما مردان متاهل حتي با يك روسپي در كشور ديگر در صورت دوري از همسر نياز خود را برطرف نمايند ويا حتي باحضور همسر در محيط كار براي اينكه هيچگونه كنترل و محدوديتي براي نياز جنسي مردان قائل نيستيم اجازه ازدواج موقت را صادر مي كنيم. غافل از اينكه شايد شارع مقدس متعه را بيشتر براي جوانان محروم از ازدواج دائم قرار داده است. همچنين نفس انسان(مرد و زن) تربيت پذير مي باشد مردان نيز اگر از تربيت و كنترلي مانند زنان برخوردار باشند مي توانند غريزه جنسي خود را مهار كنند.
اما تفكر رايج و غلط ديگري كه مانع فرمان الهي است كه البته در راستاي مورد قبلي نيز مي باشدارزشي است كه به بكارت مي دهند. ظاهرا\" جناب آقاي حائري معتقدند كه دختر با از دست دادن بكارت حتي در راه درست و شرعي از حيثيت و شرف و شخصيت و البته جاذبه جنسيش كاسته مي گردد از همين رو به ازائ از دست دادن آن مهريه مقرر گرديده است.غافل از اينكه مهريه امري است كه براي هر زني چه ازدواج بار اول باشد يا دهم، موقت باشد يا دائم در نظر گرفته مي شود و الزاما\" مادي نيست. واينكه مرد به زن مهر مي دهد به اين دليل است كه چون قدرت مالي و اجتماعي در دست مرد است و آن كه قدرتمند است برازنده ي سخاوت.
اما مورد سوم اينكه پيامبران و امامان معصوم و اولي الامر براي مبارزه با جهل و ناداني مردم مسوليت دارند امر به معروف تبليغ شرع الهي است و نهي از منكر برداشتن و مبارزه با موانع (جهل وخرافه) از اجراي فرمان الهي است. لازم است كه علما اسلام همچون جناب آيه الله حائري ناپسندي رويكرد هاي غلط اجتماعي را تذكر داده و در راه برطرف كردن موانع اجراي احكام و اصول و شرع خداوند وجود دارد تلاش كرده و خلق خدا را آگاهي بخشند نه با توجيه اينكه عقل بشر قادر به درك شرع خدا نيست از ترويج آن بپرهيزند. آيا اگر در مورد نماز و روزه و حجاب و ... نيز به اين دليل تبليغ نمي شد عقل انسان گيرائي اين موارد را داشت؟ (17610)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۱ ۱۵:۵۵:۲۲
ازدواج موقت همانگونه که از به گناه افتادن مردان جلوگیری می کند عینا راه حل به گناه نیافتادن زنان هم است در هر دو مورد ازدواج دائم و موقت ایجاب و طرح شرایط از زن است و قبول تعهد از مرد است پس مقدار مهریه را زن مشخص می کند و مرد می پذیرد اختیار به دست زن است و محدودیت ندارد اما احتمالا فرموده اند خیر النساء اقلهن مهراً برای اینکه تشریفات زائد مانع راه حلال نگردد بطور غیر مستقیم راه حرام توسعه نیابد . زن پیش بینی خسارت اجتماع خود را می نماید و حق جبران را برای خود محفوظ می دارد بعد اگر خواست از حق خود بگذرد آزاد است در توصیه آخرین ایشان هم ، یادآور می شوم تعبیر امر به معروف و نهی از منکر به جای تغییر امر مباح و نهی از غیر مباح نشان دهنده آن است که وظیفه ماست که مباح را معروف کنیم تا زمینه امر به معروف فراهم شود و غیر مباح را منکر کنیم تا امکان نهی از منکر فراهم گردد این کار وظیفه همه مسلمانان است البته اول علما ، علی حسب مراتبهم . والسلام (18165)
 
ناشناس
۱۳۸۵-۱۲-۱۶ ۱۶:۲۴:۳۲
سلام، اگر پسر یا دختری قبلاً با جنس مخالف خود در هر سطحی (از چت و ارتباط تلفنی تا روابط بیشتر) ارتباط داشته باشد، آیا هنگام خواستگاری می توانند شرعاً و اخلاقاً ارتباط قبلی شان با دیگری را پنهان کنند؟ بهتر است وقت خواستگاری همه چیز را بگویند یا پنهان کاری کنند در این باره؟ لطفاً مبسوط توضیح بفرمایید. (17598)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۰ ۱۶:۴۰:۲۴
خلاف شرع است مرد بپرسد و خلاف شرع است زن بگوید و خلاف شرع است زن بپرسد و اگر پرسید خلاف شرع است . مرد بگوید اعتراف به گناه در نزد غیر خدا جرم است . زن و شوهر بعد از ازدواج یکدیگر اعلام کنند و حتی خداوند ستر کرده و پرده کشیده . پرده دری یعنی چه ؟ این کار تحقیق نه تنها شرعی نیست که عقلانی هم نیست زیرا قرآن می گوید . لا شتعو عن اشیاء ان تندلکم تسوکم نپرسید از چیزهایی که اگر برایتان آشکار شد ناراحت می شوید . می آمدند از رسول خدا سوال می کردند ، پدرش کیست ؟ حضرت چه بگوید اگر طرف از غیر پدر ظاهری مادرش با کسی رابطه برقرار کرده و این فرزند از وی متولد شده آن حضرت چه بگوید ؟ پدرتو فلان فرد است . چه اتفاقی بین پدر و مادر او و خانواده آن دو می افتد . شیطان به دروغ به زن و شوهر می گوید اگر شما واقعاً به هم علاقه دارید و پنهان کاری نمیکنید از سیر تا پیاز همه اتفاقات قبل از ازدواج را برای هم بگویید . آنها برای مزید صفا این اشتباه را می کنند بعد شیطان به طرف می گوید طرف تو قابل اعتماد نیست از کجا معلوم وقتی تو نیستی مثل گذشته با دیگری رابطه برقرار نکند دیگر نه زن به شوهر اعتماد می کند و نه شوهر به زن والسلام . (17998)
 
محمد علی
۱۳۸۵-۱۲-۱۹ ۰۰:۲۰:۱۴
با سلام خدمت حاج آقا

یه سوال دارم من با یک دختر خانم دوست هستم و می خواهم ایشان را صیغه کنم ولی مرجع تقلید من بدون اذن پدر این اجازه رو نمیدهند البته با احتیاط واجب از طرف دیگه یکی از مراجع که خیلی هم معروف نیستند به شرط عاقله و بالغه بودن دختر بدون اذن پدر اجاره صیغه کردن دختر رو میدهند
حالا سوال من اینه که من میتونم به نظر مرجع دوم رجوع کنم؟ لطفا پاسخ صریحی بدید ممنونم . (17820)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۳ ۱۵:۴۸:۱۳
در احتیاط واجب میشود به مرجع تقلید دیگر رجوع کرد . (18612)
 
saeid
۱۳۸۵-۱۲-۱۹ ۱۱:۳۲:۴۲
با سلام.بنده در کشور تایلند زندگی میکنم و اینجا هم همانطور که اطلاع دارید روسپی گری و فحشا بیداد میکند.چگونه میشود با دختران اینجا رابطه جنسی داشت.آیا بودا جزو 124000 پیامبر محسوب میشود تا اینها را جزو اهل کتاب دانست؟ با تشکر (17861)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۳ ۱۱:۰۲:۴۱
ازدواج موقت با اهل کتاب جایز است . و بودا جزء اهل کتاب نیستند . (18613)
 
احمد
۱۳۸۵-۱۲-۲۰ ۱۶:۴۰:۰۴
حضرت ايت الله با سلام دررژيم سابق مراكزي درشهرهاي بزرگ وجود داشت كه افرادمجرد براي تخليه شهوت خود به انجا مراجعه مي كردند باهمه ايرادات شرعي ان محاسن زيرراداشت 1- خانمهاي ديگرومومن امنيت داشتند 2- به دليل وجود ان مراكز مزاحمت كمتري ازسوي جوانان
( مزاحمت با انگيزه جنسي) سرمزد متاسفانه درحال حاضر به دليل محدوديتهاي موجود ونبود راهكار عملي(علي رغم وجودراهكارهاي نظري درمباني ديني)ان مراكز محدود پيش گفته در تمام كوچه و پسكوچه هاي شهرها به صورت اشكاروپنهان گسترش وامنيت راازهمه خانواده هاي مومن وغير مومن گرفته است (مراجعه به امار تجاوزات ازهرنوع عنف غيرعنف لواط ) اين مطالب وجود راه حل براي اينگونه معظلات ازسوي علماي دست اندركار حكومت را تحت الشعاع قرارداده است (17994)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۴ ۲۳:۰۵:۱۱
کسانیکه به دلیلی بعد از آمیزش عده ندارند قابل استفاده حلال با برنامه ریزی صحیح حکومت و رعایت بهداشت میباشند . هر راهکار که دین پذیرفته اگر ما نپذیرفتیم امکان ندارد با هیچ قدرت نظامی بتوان راه حرام را بست . (18166)
 
۱۳۸۵-۱۲-۲۰ ۱۶:۴۱:۲۸
من و همسرم سالها پیش قبل از ازدواج دوست بودیم . هر دو به نیت ازدواج با هم دوست شده بودیم و به هم علاقمند بودیم . الان که به گذشته فکر میکنم احساس گناه میکنم که شاید گناهانی را در آن دوران مرتکب شده باشیم ...
نمیدانم گناه کاریم یا بیگناه و یا خدا قلم عفو بر گناهان اتفاقی ما میکشد ؟ (18000)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۱ ۱۵:۵۲:۲۱
بسمه تعالی
انما التوبه علی الله للذین یعملون السوء بجهاله کم یتوبون من غریب و لیس التوبه للذین یعملون السیئات حتی اذا جاء احدهم الموت قال انی تبت الان .
برای همه بخشش الهی محفوظ است . پشیمانی توبه است . (18167)
 
میم - الف
۱۳۸۵-۱۲-۲۰ ۱۶:۴۲:۱۹
حضرت آیت الله حایری
سلام علیکم؛
با احترام ضمن سپاس از پاسختان به پرسش 22 خواستم بپرسم چنانچه زمان عقد به گونه ای باشد که فرزند غیر بالغ نتواند از آن منتفع باشد مثلا یک روزه صیغه ی منعقد شده اشاره چه حکمی دارد ؟ آیا باطل است ؟ (18003)
 
ایت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۴ ۲۳:۰۳:۵۳
در صورتی که عقد نکاح بوسیله ولی طفل بسته شود ومدت زمان عقد با توجه به کودک بودن طفل به قدری نباشد که اگر عقد فسخ هم نشود امکان انتفاع طفل وجود داشته باشد این عقد باطل است. در حقیقت عقود قراردادهای ااجتماعی هستند که با کم وزیادی به امضاء شرع میرسند وعقد فوق در نظر عرف جایگاهی ندارد (18211)
 
سوال 59
۱۳۸۵-۱۲-۲۱ ۱۹:۲۷:۴۰
با سلام
آیا نگاه کردن به دختر زیبا در صورتی که بدون لذت جنسی بلکه از نوع لذتی که انسان به گل و سبزه و ... دارد ، اشکال دارد ؟ (18235)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۲۴ ۱۸:۵۶:۴۴
به صورت كلي بايستي از امور شبهه ناك پرهيز نمود. كسي كه از شبهه نهراسد ،حرام را مرتكب خواهد شد.در مساله فوق هم اگر چه شخص ممكن است گمان بردكه لذت جنسي در كار نيست اما عقل حكم مي كند كه انسان از كنارپرتگاه عبور نكند. (18844)
 
سوال 60ع-ب
۱۳۸۵-۱۲-۲۲ ۰۱:۴۹:۱۲
با سلام خدمت حاج آقا
آیا نگاه کردن زن و شوهر به فیلم های سکسی از اینترنت برای تحریک و آمیزش اشکال دارد؟ (18254)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۲۴ ۱۸:۵۷:۱۵
اسلام لذت جنسي را منحصر به همسر نموده است و به اين وسيله چنانچه ذره بين تمام شعاع هاي نور را در كانون جمع مي نمايد، با اين انحصار ، تمامي عواطف يك شخص را در كانون خاص جمع نموده تا نور محبت را درخانواده روشن نمايد. (18845)
 
ناشناس سوال61
۱۳۸۵-۱۲-۲۲ ۰۱:۵۱:۰۸
با عرض سلام خدمت حاج آقا حایری
من قصد دارم با دختری ازدواج کنم که پدر و مادر من با آن مخالف هستند والان هم ما با هم ارتباط داریم در حد مجاز یک نکته که وجود دارد این است که این دختر قبلا با یکی نامزد بوده و متاسفانه از حالت دختر بودن خارج شده و از این مسئله جز او و من و نامزد قبلی او کسی مطلع نیست آ یا ازدواج با چنین دختری از نظر شرعی مجاز هست یا نه (18284)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۲۴ ۱۸:۵۷:۲۳
اگر تامين رضايت پدر و مادر در مسير رضايت الهي است ، رضايت ايشان را تامين نمايد. جواب سوال دوم شما نيز اين است كه اشكال ندارد. (18846)
 
سوال 62
۱۳۸۵-۱۲-۲۲ ۱۵:۴۲:۵۵
سلام علیکم
1- دلیل نگهداشتن عده چیست؟ آیا دلیل آن مشخص شدن هویت فرزند احتمالی است؟ اگر چنین است، آیا با وجود روشهای جلوگیری و آزمایشات ژنتیکی امروزه، حکم آن تغییر نکرده است؟
2- آیا زنی که در آمدش فقط از طریق ازدواج موقت است باید عده نگه دارد؟ اگر عده لازم است، یعنی با مبلغ حاصله از هر ازدواج موقت باید سه ماه را بگذراند؟ آیا این شدنی است؟ (18350)
 
آيت الله حائري
۱۳۸۵-۱۲-۲۴ ۱۸:۵۷:۲۰
مسلمان كسي است كه حكمت الهي را مشعل زندگي خويش قرار دهد. در روايات به اينكه علت قرار دادن حكم عده چيست پرداخته نشده است ، بله ،حكمت و يكي از امور موثر در قرار دادن اين حكم، معلوم شدن هويت فرزند مي باشد، اما اين تمام علت نيست، لذا فقها به مجرد آميزش عده را واجب مي داننداگرچه معلوم باشد كه زن باردار نشده است، بلي در يائسه و غير بالغه عده راواجب نمي دانند.
اما در مورد سوال دوم قرار نيست ما براي آسايش خويش دين را تغيير دهيم بلكه مي بايست زندگي خود را در مسير حكم الهي قرار دهيم. (18847)
 
حمید
۱۳۸۵-۱۲-۲۳ ۱۶:۰۹:۴۷
سلام علیکم
میخواستم بپرسم اگر زنی به علت خوردن قرص عادت ماهیانه نداشته باشد ؛ لازم است پس از ازدواج موقت عده نگه دارد ؟ (18479)
 
اایت الله حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۷ ۱۷:۱۸:۳۰
بلی عده بر طبق روایات تابع امیزش است اگر چه بدانیم زن حامله نیست (19219)
 
علي
۱۳۸۵-۱۲-۲۳ ۱۶:۱۷:۱۱
با سلام خدمت حاج آقا، لطف كنيد و بگوئيد چرا بجاي ازدواج موقت براي كساني كه استطاعت مالي دارند ازدواج دوم انجام نگيرد به نظر شما بهتر نيست كه در اين امر گشايشي شود زيرا خيلي از خانواده ها ديد خوبي نسبت به ازدواج موقت ندارند . (18558)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۶ ۱۶:۵۹:۲۵
چه ازدواج دوم و چه ازدواج موقت زمانی اسلامی هستند که رابطه انسانی مرد با خانواده اش محفوظ بماند اگر انس وعلاقه که روح خانواده است برای امر غیر ضروری که به دلیل حرام نبودن ارتکاب شده قربانی شود این صحیح نیست ونباید امری باین اهمیت قربانی شود . اگر رابطه انسانی نیست پس اسلامی هم نیست. (19000)
 
۱۳۸۶-۰۲-۱۲ ۱۱:۰۷:۰۱
باسلام:
حضرت آیت الله حائری، اگر از اسلام سخن می گویید، صریح قرآن است که می گوید باید عدالت را رعایت نمود، و خودش هم می فرماید که این کار مقدور نیست. حال شما کلمه عدالت را که مجموعه بزرگی را دربر میگیرد با انس و علاقه بیان می فرمائید چه معنی میدهد؟ (24365)
 
نگار
۱۳۸۵-۱۲-۲۳ ۱۶:۱۸:۳۹
اين روزها خيلي از جوونا با چت آشنايي دارن ميخواستم بدونم چت كردن يه دختر و پسر ايرادي داره . (گناه محصوب ميشه )ممنون (18599)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۶ ۱۶:۵۸:۵۵
لذت جنسی از غیر همسر و حلال از هر راه که باشد اسلامی نیست. (19001)
 
۱۳۸۵-۱۲-۲۳ ۱۶:۱۹:۵۱
امیدوارم الف حرف مرا چاپ کند و سانسور نکند. جناب آقای حائری این جوابهای شما همه اش کلیشه ایست چون همش حرفهای کلی میزنید . از راسل نقل قول میکنید در حالی که برتراند راسل در خانه پسرش زندگی میکرد و با عروسش یعنی زن پسرش رابطه جنسی داشت. آیا شما یک صفحه از فلسفه راسل خوانده اید؟ لطفا موضوعات را تعلیق به محال نکنید و همه اش نگوئید عقلای قوم فکری بکنند مملکت دست شماهاست پس اگر فکری دارید بگوئید و اگر ندارید همان درس فقه بدهید و روانشناس و جامعه شناس نشوید. ببخشید جسارت شد. منتظر جواب هستم (18526)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۷ ۱۷:۱۸:۳۹
بسمه تعالی
سوال کننده چرا عصبانی میشود ممکن است فردی مطلبی را در محیط خود بیان کند و نو باشد و مطلب با نام او شهرت پیدا کند وقتی شهرتی بین شخصی و مطلبی واقع میشود دلیلش آن است که این انسان که بدلائلی و مسائلی شهرت جهانی داشته مطلب جدید را مطرح میکند که انسانها درباره آن مطلب حساس هستند ، مطلب به نام این مشهور و شهرت پیدا میکند.
ازدواج آزمایشی در خارج با نام برتراند راسل معروف شده است شما سوال میکنید یک صفحه از فلسفه راسل را خوانده اید یا میگویید راسل در خانه پسرش زندگی میکرده و با زن پسرش رابطه داشته . آیا میتوانید بگویید چه ربطی بین طرح ازدواج آزمایشی از جانب ایشان و آن عمل در خانه ایشان وجود دارد ؟ مگر فلسفه راسل را کسی پشتوانه صحت پیشنهاد او دانسته یا در درستکاری راسل را دلیل طرح مطلب او عنوان کرده است و بعدهم میگویید این جوابهای شما همه کلیشه ای است چون همه اش حرفهای کلی میزنید.
در یک مکالمه چند سطری عنوان تعلیق به محال و همراهش بگویید قصدی خود فکر بکنند اما جواب اینکه چه تعلیق به محال تلقی شود و چه کلی گویی و مطلب کلیشه ای و کلی گویی عنوان شود ، ازدواج موقت در اسلام وجود دارد اما حریم زن و شخصیت او اگر بدلیل حلال بودن ازدواج موقت بخواهد هتک شود نه زن باید راضی باشد نه مرد و نه هیچ مسلمانی. کرامت انسانی زن اگر محفوظ بماند و فریب دادن زن مطرح نیست میتوان دم از اسلام زد.
اگر انسان صاحب همسر و فرزند برای یک لذت آنی رابطه خود و خانواده و فرزندان به نوعی بهم میزند که ارتباط انسانی آنها آشفته میشود که حتی به عقائد آنها صدمه وارد میکند ، چه اشکال دارد از چنین لذتی صرف نظر نماید.
اگر امام ، امام است رابطه او و خانواده اش باید رابطه انسانهای پیرو او باشد ، این رابطه اسلامی است .
هنر این است که حفظ حدود الهی را با حفظ عشق و محبت در درون خانه همراه باشد . اگر جمع بین حفظ حدود الهی و عشق و محبت بین زن و شوهر تعلیق به محال است باشد، رابطه حیوانی بین مرد و زن آسان است آنکه نه همسر داشت مهم رابطه انسانی او و وجود عشق و محبت در خانه اوست و گرنه رابطه حیوانی نباید نام اسلامی را یدک بکشد . اگر امر مباح رابطه انسانی مسلمان را با همسرش بهم میزند باید از خیلی مباح و مستحب ها صرف نظر کند که رابطه انسانی سوزانده نشود .
مرد میداند میتواند دختری را راضی کند و از او کام بگیرد ولی این دختر در میان قوم و قبیله خود نمیتواند سر بلند کند . مرد اگر مرد است و لو اینکه زن راضی باشد باید به خود اجازه ندهد طرفش ضرر کند ، اگر طرف ضرر نمی کند ولی همسرش در شرایطی نیست که وقتی از این امر مباح مطلع شود بتواند او را آرام کند ، مرد اگر مرد است از امری که ضروری او نیست اگرچه مباح باشد صرف نظر کند و انس خانوادگی را بوحشت تبدیل نکند . اگر ازدواج موقت در اسلام هست یا بایدها و نبایدهای انسانی اسلامی خود همراه است اگر این کلی گویی است باشد اگر این مطلب کلیشه ای است باشد اگر تعلیق به محال است باشد . نه ازدواج موقت را رد می کنم و نه اهتمام بحفظ کرامت انسانی زن و حفظ رابطه انسانی مرد با همسرش را از اسلام جدا نمی دانم . جدا شدن از کرامت انسانی و رابطه انسانی با خانواده یعنی جدا شدن از اسلام و اینکه گفته اید اگر فکری دارید بگویید و اگر ندارید همان درس فقه بدهید و روانشناس و جامعه شناس نشوید .
فکر می کنید آنها که فکری ندارند درس فقه میدهند و تنها روانشناس و جامعه شناس آن هم کسی از این دو تنها مردک آنها را دارد فکر دارند ، باید بگوییم کلیت ندارد که تنها مدرک داران فکر دارند مدرک نهایت کار نیست اول کار است باید مدرک دار تجربه کند و عشق و علاقه داشته باشد تا بتواند فکری یعنی راه حلی برای مشکلی داشته باشد و کلیت هم ندارد که فاقد مدرک فاقد فکر و عاجز از ارائه راه حل باشد.
فقه هم بمعنی فهم است آنکه می خواهد تکلیف مردم را روشن کند اگر چه کتاب زیاد خوانده و درس زیاد داده است مثل طبیب است دروس دانشگاهی را گذراندن لازم است اما کافی نیست باید سالها در خدمت اساتید خود بیماران را معاینه و معالجه کند تا فاصله تئوری و عملی را طی کرده باشد. امام راحل در رابطه عشق عملی و عرفان علمی می فرماید :
چون به عشق آمدم از حوزه عرفان دیدم آنچه خوددیدم و شنیدیم همه باطل بود

اگر فقه بمعنی تعیین داروی بیماریهای فردی و اجتماعی است و ادامه رسالت انبیا است که طبیب دوار بطبه بضعه حیث الحاجه من موضعه این نوع طبابت علاوه بر کلاس درس دوره تطبیق کلی بمصداق و تنزیل تئوری لا تجرید لازم دارد این فقیه اگر چه دکترای جامعه شناسی و روانشناسی نباشد اما باید جامعه شناس تجربی بدون عنوان باشد اگر نباشد نمی تواند راهنما باشد.
درما سخن فیه در موضوع روابط دختر و پسر می دانیم غریزه جنسی ارادی و اختیاری نیست در آفرینش انسان این غریزه برای بقا نسل تعبیه شده که قبل از موعد مناسب فعال نباشد و بعد از اتمام دوره فروکش داشته باشد.
ازدواج دائم فلسفه وجودی خاص خودش را دارد تشکیل خانواده و قبول مسئولیت پدری و مادری اگر چه هدایت صحیح غریزه جنسی برای قبول مسئولیت خانواده و تحمل مشکلات آن بسیار کار ساز است و هر چه قوت این غریزه بیشتر باشد کانون خانواده گرمتر و سرمایه گذاری برای قبول مسئولیت راحت تر و سخاوتمندانه تر خواهد بود. زن و مرد ضعیف و ناتوان کمتر به وجود هم احساس نیاز می کنند نعمت بزرگ غریزه جنسی است که کانون خانواده را بصورت عاشقانه و دلسوزانه و محترمانه زیبا و جذاب و گرم و نرم می کند اگر غریزه نمی بود با اولین ناراحتی پشیمانی از پیوند حاصل می شد این همت بزرگ غریزه جنسی است که خانه با آن بهشت و بی آن جهنم است اما مسئله امکانات و بستر لازم برای قبول مسئولیت تشکیل خانواده وقتی با دوره غلیان غریزه هم زمان نیست هر چه این فاصله زمانی بیشتر باشد غریزه ای که نعمت بزرگ خداوندی است اگر سرکوب شود جنون آور است و اگر رها شود قربانی می گیرد دختر و پسری که نه آمادگی تشکیل خانواده دارند و نه باید قربانی سرکوب غریزه جنسی شوند موضوع سوال این بحث هستند.
ما اگر گفتیم اسلام از عنوان تشکیل خانواده رسمی راه دیگری برای حل غریزه جنسی ندارد اسلام را زشت کرده ایم و آن را بعنوان دین جامع و کامل و عملی و قابل اجرا در تمام اوقات و برای همگان محروم کرده ایم.
همه علما اسلام متفق القولند که تا آخرین روز حیات ظاهری رسول خدا (ص) مردم از دو نوع ارتباط و یا ازدواج بهره مند بودند پیوند همسری تشکیل خانواده و پیوند موقت که در این زن نان خود را می خورد و خرجی از مرد دریافت نمی کرد مسئله لباس و مسکن زن هم به عهده خودش بود و در یک کلام اتحاد خانوادگی نبود اما رابطه و آمیزش بود و اگر فرزندی حاضر می شد پدر او کاملا مشخص بود و مثل همه فرزندان ارث می برد.
بعد از آن حضرت حکومت این راه حلال را تحریم کرد جامعه ما الان به دلیل مشکل مسکن و مشکلات تورم اینکه مردی بتواند هزینه مسکن لباس و خوراک وسایر هزینه های ضروری را که در ازدواج متعارف باید به آن متعهد باشد در عصر و دوره غلیان غریزه جنسی نمی تواند تا مین کند اگر کسانی بتوانند ، در درصدی نیستند در حد یک در هزار تکلیف بقیه چیست؟ بگوئیم راه حلال نیست نتیجه اش چه خواهد شد این 999 هزار را به حال خود رهای کنیم غریزه جنسی که برای بهشت کردن پیوند خانواده و بعنوان یکی از بزرگترین نعمتهای الهی در انسان قرار داده شده یک واقعیت است مثل یک کمپرسور که با همه کوچکی نه دهانه سیلویی را با عده عظیمی کارگر و صدها تن سیمان و میلگرد را از دنده های ریز جک سانتی متر به سانتی متر بالا می برد و میلگرد ها مرتبا نصب می شوند و با بتون پر می شوند حجم کمپرسور کمتر از یک چهارم متر مکعب است اما مجموعه عظیمی از زیر زمین تا ارتفاع 50 متری که باید استحکام عظیمی داشته باشد همه را بالا می برد چون مسافت چند میلیمتر با فشار روغن بالا ببرد و رها می کند چون ذره ذره کار می کند حرکت خزنده او قدرت فهیمی دارد. مثالی دیگر به شما ارائه دهم می دانید آسفالت سنگین ترین ماشینها نمی توانند آن را متلاشی کنند ولو به ضخامت دو سه سانتی متر باشد اما من دیده ام که آسفالت با ضخامت ده سانتی متر بوسیله قارچ متلاشی شده است. و آسفالت ضخیم برآمده شده بود و از شکافته شدن آن تنفس قارچها آسفالت ده سانتی متر و بیشتر را متلاشی کرده بود. قدرت غریزه جنسی مخصوصا وقتی عوامل محرکه آن از درون خانه بیرون از راه چشم و گوش و غیره انسان جوان را هم مرد و هم زن لحظه به لحظه مثل کمپرسور و مثل تنفس رشد قارچ تحریک میکنند ، راه آزاد سازی این انرژی عظیم که بار تحمل خانواده و فرزند را در موقع تشکیل خانواده بدوش میکشد حال وقتی خانه ای نیست که خانواده در آن قرار گیرد چه باید کرد .
از ازدواج موقت و قوانین آن پیداست که از تشکیل خانواده جداست چون حق مسکن و حق خوراک و پوشاک در آن دیده نشده اما اگر فرزندی مقدمات پیدایش وی نشان داده شد زن مکلف به حفظ آن و مرد مکلف به هزینه مادر و فرزند است باید آن را وارد خانواده کند .
پس در آن عده باید دیده شود وگرنه زن نمیداند این بچه از کیست و بچه نمیداند از کدام پدر است اگر عده است پس باید تاریخ ثبت شود تاریخ تمام شدن عده ثبت شود جنین کشی آدم کشی است اگر نباید اتفاق بافتد باید مقدمات کار با برنامه و حساب باشد .
مرد در آمیزش راحت میشود اما اگر فرزندی حاصل این آمیزش شد مسئل اصلی آن مرد است و زن آنچه متحمل میشود اجرت دارد و مرد بایستی بپردازد و چون فرزند مادر میخواهد التزام به شی التزام به لوازم آن است تا هرزمان که طفل از مادر آزاد میشود باید مرد هزینه و خسارتهای تحمل شده مادر را بپردازد اگرچه طفل نا خواسته باشد .
در وضع حاضر اگر چه ازدواج موقت که بهتر است نام آن را انسان دوستی بگذاریم زیرا مقررات آن استقلال اقتصادی زن و مرد را در نظر دارد و زن وقتی که حتی خوراک خود را میخورد و لباس خود را می پوشد و در خانه خود زندگی میکند و مرد هم در این برنامه وضع جدایی دارد ، هیچ شباهت با ازدواج ندارد و مثل دو دوست خواهند بود اما اگر پیوند مطرح نباشد رابطه انسانی نیست و وقتی رابطه انسانی نباشد اسلامی نیست .
مشکل شرعی در این کار مشکل عرفی است و هرچه پیوند انسانی تر باشد زمینه عرفی شدن آن بیشتر است وقتی عرفی شد باصطلاح معروف میشود آن وقت میتوان بان توصیه کرد . اولیاء اسلام نه روانشناس کاغذی و نه جامعه شناس کاغذی بودند اما واجب و حرام را تا معروف و منکر نمیکردند مروری بر آنها نمی نمودند . حلال بودن و حرام بودن عملی جنبه تکلیف شرعی و رابطه انسانی و خدا را مدنظر دارد معروف و منکر رابطه بین جامعه و یک عمل را نشان میدهد تا جامعه عملی را قبول نکند و نه پسند در زمینه اجرایی ندارد یک نفر نمیتواند بدون آنکه مباح قبلا معروف شده باشد از مزایای آن استفاده کند صد برابر آن ضرر نکند .
چه مرد و چه زن تاوقتی مباحی معروف نشده است جز به صورت قاچاق و غیر قانونی نمیتواند از آن استفاده کند و استفاده کردن قاچاقی و غیر قانونی که از کشف آبرویی برای طرفین باقی نگذارد راه عملی نیست بلکه عملا یک منکر عرفی صورت گرفته اگر چه مستحب موکد شرعی است . وقتی انسان چنان در انتظار شکست میشود که مثل ضایعات بدور انداخته شود نباید فکر کند کارا و انسانی است یکی او مثل ظروف تمام حیثیت خود را شکسته و سنت غلطی هم شکسته چنین کاری انسانی نیست .
برگردیم به اصل موضوع (1) بدون ازدواج موقت اسلام و احکام او عملی نیست نه رابطه مشروع قابل توقف است نه اجراء حدود کارساز است . (2) تا بایدها و نبایدهای ازدواج موقت مراعات نشود زمینه برای خارج آن از حالت منکر عرفی فراهم است یعنی هرگونه اقدام و ارتکاب قبل از عرفی شدن قضیه نوعی خودکشی عزت و اقتدار بدون هیچ خدشه وارد شدن به نسبت عده است .
نتیجه مباحث را جمع بندی کنم و نتیجه بگیرم اول قدم برای معروف کردن این مباح شرعی و منکر عرفی احیاء عنوان و اسم خوب برای آن انتخاب کردن است شیاطین بهترین جامعه شناسان و روانشناسان اند و از آخرین متدهای پیشرفته آنان برای پیشبرد کارشان بهره میگیرند ، یکی از شگردهای آنان بدنام کردن امور مباح و خوشنام کردن امور غیر مباح هستند آیا دختر و پسری که با ارتباط غیر حلال ولو با نگاه و حواشی آن یکدیگر را به آتش قهر الهی آتش میزنند جز دشمنی با هم چه کرده اند پس لفظ دوستی که بکار میرود یک انتخاب شیطانی است و از این راه منکر عرفی معروف شده است بطوریکه وقتی دختری یا پسری فاقد چنین دوستی باشد میگویند از بی عرضگی و بی تعبیری اوست جاذبه نداشته است .
هرچه زمان بگذرد عقیده فرم که شما یگویید چقدر میگویید عقد فرم همه چیز بدست خودتان است یک نفر وقتی جدا از دیگران سنت می شکند خودکشی کرده است ، همه باید یک صدا دوستی را در لوای پیوند انسانی معروف کنند زمانی پیوند انسانی است که اسلامی باشد ، انسانی و اسلامی از یکدیگر جدا شدنی نیستند چون اسلام راه تکامل انسان است چرا عروسی جشن گرفته میشود برای اینکه رابطه معروف شود اگر پیوند انسانی دوستی جشن برایش گرفته شود معروف میشود و میتوان به آن توصیه نمود ، بایستی پیوند انسانی دوستی را جشن بگیریم . بهمان اندازه که مرد و زن با رابطه غیر اسلامی بایستی حد بخورند حد زدن و جشن گرفتن در امر غیر انسانی و انسانی با هم هستنمد اگز نشد جشن بگیرید در پیوند انسانی نمیتوانید اجراء حد کنید در رابطه نامشروع بپذیریم که انقلاب کرده ایم اما طاغوت در مخفی گاههای خود کمین کرده منتظر فرصت است بپذیریم که هیچ راهی جز آزاد سازی انرژی غریزه جنسی برای نجات از خطرات دین وجود ندارد بقیه راهها خودکشی است و طرف متوجه نیست که همین خودکشی او را در مکالمه با انسانها از رابطه انسانی دور کرده است .
بپذیریم که ازدواج با وضعیت تشریفاتی شدن و با مهره های آنچنانی انسانی نیست اگر انسانی نیست اسلامی نیست ، آیا مردی که مهریه زائد بر استطاعت خود مطرح میکند یک عمل انسانی انجام داده است ، هرگز بهمین دلیل همان پیغمبری که مدرک جامعه شناسی و روانشناسی نداشت فرمود : خیر النساء افلهن مهراً
چرا بهترین زنان کم مهرترین آنها هستند زیرا مهر سنگین با معنی عدم اعتماد همراه است وثیقه وام هرچه بیشتر باشد علامت عدم اطمینان طرفین از یکدیگر است . امام چهارم ( ع ) مبلغ سنگینی از یک یهودی قرض گرفت وقتی یهودی وثیقه خواست حضرت یک تار از عیارخودشان را بعنوان وثیقه باو سپردند و او پذیرفت وقتی پول را آماده کردند تا به او بدهند وپیقه را مطالبه کردند ، یهودی گفت یک تار نخ چه بود که من او را نگهدارم گفتند تا نیاوری دریافت نخواهی کرد ، رفت و وثیقه را آورد .
مهر سنگین پای بند مرد است برای اینکه فرار نکند و زن هروقت خواست میتواند او را بکشد با توجه به لوازم آن رابطه انسانی در ازدواج بر اساس محبت است وقتی بر پایه تعادل وحشت قرار میگیرد رابطه انسانی نیست وقتی انسانی نیست اسلامی نیست .
در همه این امور از ممدوح شرعی دماغ نشد تا معروفیت خود را از دست داد و غیر قابل توصیه شد .
بایستی مهر سبک را جشن گرفت و از حضور در جشن مهر سنگین احتراز جست و دلیل آن را رسماً اعلام نمود . مردم بایستی به غصد فرم فشار وارد کنند که انقالاب هم به همین صورت انجام شد ، مردم به غصد فرم فشار آوردند تا از امام حمایت کردند .
ما کی به کم مهرترین زنان با شوق و هدیه و جایزه دادیم که کم مهر کردن مد شود کی بیشترین مهریه را از دادن هدیه و قبولی دعوت به همین دلیل خودداری کردیم ما کارهای ناکرده بسیار داریم . چه زن و مردی که محرم شرعی بودند جرئا کرد وضع خود را از قاچاق خارج کند که مردمی پیدا نشوند برای آنها جشن بگیرند ، پیوند انسانی دوستی یعنی همان محرمیت شرعی در موردیکه طرفین از نظر عملی و عقلی و موقعیت در رشته خود جز بر انسانهای پذیرفته شده باشند که کسی در عقلانیت و حکمت و مصلحت شناسی و عاقبت اندیشی آنان تشکیک نکند . جشن پیوند اینگونه انسانعها راحت تر از اعلام موجودیت عمل آنهاست .
خداوند فردی را به نبوت مبعوث کرد که قبل از نبوت مردم برای قبول شخصیت او رفراندوم کرده بودند و مدال امانت داری و قابلیت اعتماد را باو تقدیم کرده بودند .
حالا اگر این مطالب کلی گویی است یا مطالب کلیشه ای است و یا بی اطلاعی از جامعه شناسی و روان شناسی است یا بی اطلاعی از یک صفحه فلسفه برتراند راسل است یا نام برتراند راسل بردن بدلیل لین عمل کذایی خلاف منطق است با نهایت ادب و احترام بدیگران عرضه می نماییم و زحمت سایت الف را کم میکنیم .
والسلام 1385.12.26 (19203)
 
ه.ك. روزنامه نگار شيرازي
۱۳۸۵-۱۲-۲۸ ۰۰:۵۲:۴۳
سلام . اي كاش سايت الف نظر مرا هم سانسور نكند. متاسفانه گوينده اين سوال ادب بحث را زير پا گذاشته مباحثه آدابي دارد كه اولين آن احترام طرف مقابل است و تخريب در اين حوزه جايي ندارد.حاضرم در يك بحث توام با ادب و انصاف اثبات كنم كه اين جواب ها كليشه اي نبودهاند و اگر آقاي آيت الله از راسل گفته هيچ جا اشاره اي به فضيلت اخلاقي راسل نداشته كه حالا شما خوشحال دويده ايد وسط بحث كه يافتم !يافتم ! راسل با عروسش فلان!...كجاي مملكت دست امام جمعه يك شهر است يا با ساختار سياسي آشنا نيستيد يا خودتان را به خواب زده ايد كه در اين صورت به هيچ وجه نمي شود بيدارتان كرد.اين همه فكر گفته اند بدون ادعاي روان شناسي و جامعه شناسي حالا شما اينگونه نابخردانه هجمه مي كنيد كه چه چيزي را اثبات كنيد . از كجا مي دانيد ايشان راسل را نخوانده اند. آدم اهل مباحثه كه نبايد دچار عوام زدگي شود. يعني شما فكر مي كنيد هر كس عمامه دارد فقط فقه خوانده و ساير علوم و دانش ها نياز به كراوات دارد. برادر يا خواهر ناشناس من! قبول كنيد بي انصافي كرده ايد. حال اگر رعايت ادب مباحثه را بكنيد حاضرم راجع به تك تك اين مسايل با شما گپ و گفت داشته باشم (19241)
 
سوال 67
۱۳۸۵-۱۲-۲۵ ۱۷:۱۹:۲۴
اینکه می گویند از رسم و رسوم اعراب جاهلیت بوده که پول می دادند و زن می گرفتند که در اسلام هم ادامه یافت و معنی مهریه دادن بجز خرید کالا نیست در قبل و هم اکنون در بعضی جاها مهریه را به خانواده دختر می دهند یکجور خرید است تا چه حد درست است؟ (18914)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۷ ۱۷:۲۲:۴۳
خدیجه کبری سرمایه داشته و رسول خدا (ص) به برکت تجارت و سهمیه ای که از این راه نصیب او شده خدیجه را عقد کرده و مهریه پرداخته است و همه این امور در قبل از اسلام واقع شده است آیا این سرمایه دار بوسیله یکی از نیروها و عوامل تجاری خودش در حین ازدواج معامله شده است . تکریم و تجلیل و نوعی احترام عملی خانواده شوهر به خانواده همسر است . (19200)
 
سوال 68
۱۳۸۵-۱۲-۲۵ ۱۷:۲۰:۱۹
اگر دختر و پسر قبل از ازدواج با هم نباشن و همدیگر را نشناسن چگونه میتوانند یک عمر با هم زندگی کنن؟ (18915)
 
آیت ا... حائری
۱۳۸۵-۱۲-۲۷ ۱۷:۲۴:۵۱
در آنطرف قضیه هم پسری با شما و بسیاری از دختران با هم باشند تا همدیگر را بشناسند و دختری همچنین ، نه افراط و نه تفریط از هر چمن گلی و از هر خرمن خوشه ای سوء استفاده است ، چشم بسته و بی خبر و بدون تحقیق پذیرفتن هم به چاه افتادن است . حساب سوء استفاده از حساب آشنایی و گفتگوی برای تحقیق باید جدا باشد که در صورت انجام نگرفتن معامله دختر ضرر نکرده باشد و پسر متهم به سوء استفاده نشود و وقتی کار خراب شد به حساب مباح اسلامی و احکام حلال و حرام اسلام و یا به حساب اعتماد به حرف علماء گذاشته نشود آنها که با انواع فشارها میخواهند مجوز بعضی از روابط را بگیرند بعد از اتفاقات تمام مسئولیت را متوجه علماء خواهند نمود ، کاری کنید که حکم اسلام روز به روز زیباتر و رسیده تر شود هرکس دل سوز اسلام است باید اسلام را زیبا کند . (19202)
 
عرفان
۱۳۸۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۴۶:۰۷
من عرفان مهندس مخابرات مدتی است دختری را می شناسم و چون احساس کردم این دختر بدلیل نداشتن برادر سعی در رابطه با پسرها دارد برای رفع کنجکاوی،لذا برای اینکه مراقب رفتار ایشان باشم با ایشان دوست شدم و این رابطه باعث شده که هم از لحاظ روحیه تغییر کند هم اینکه حس رابطه با غیرهمجنس را درک کند در این رابطه ایشان مرا برادر صدا میکند و من هم تمام تلاشم را در جهت تحصیلات دانشگاهی ایشان انجام می دهم با برنامه ها و تفریحات سالم مانند سینما ، پارک،کوه و از این قبیل سعی در جلوگیری از بیراهه رفتن ایشان در جامعه امروز دارم.حتی گاهی دست همدیگر را گرفته و راجب به آینده و علایق یکدیگر در حال و آینده صحبت میکنیم و اینکه بشدت به همدیگر علاقه داریم اما بصورت حس برادری و خواهری و آرزوی خوشبخت کردنش را دارم و البته خودم بسیار علاقمند او شده ام اما به خودم هیچگاه اجازه پیشنهاد ازدواج را نداده ام چون خود را به عنوان برادر برای او میبینم و او نیز پذیرفته لذا من نه می توانم پیشنهاد بدهم و نه اینکه او را از دست بدهم لذا استاد گرامی می خواهم بدانم این رابطه من که جز امر خیر و خوشبختی آن دختر چیزی نیست ایا قابل قبول است و اینکه من چگونه میتوانم او را متوجه ازدواج با خودم سازم چون تقریبا من خودم او را بزرگ کرده ام و میترسم اگر پیشنهاد را به او بدهم گمان به سوءاستفاده برد که برای من که همیشه دم از مردانگی زده ام بسیار سخت است،یادآور شوم که خانواده هر دوی ما از این رابطه هیچ اطلاعی ندارند. (19128)
 
ح.ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۸ ۱۲:۱۰:۱۲
آقا عرفان عشق و با برادري اشتباه گرفتي (645714) (moderator22)
 
۱۳۸۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۴۸:۱۶
با سلام اگر دختر و پسر باهم دست بدهند و تمتع سمعی و بصری نباشد تلکیف چیست ؟ (18926)
 
ناشناس
۱۳۸۶-۰۱-۱۸ ۲۳:۰۷:۵۱
سلام
این نشان روشن فکری و گسترده نگری است که شخصی با این سابقه وارد چنین عرصه ای شود اما پاسخ هایی که ما تا به حال از آقای حائری شنیده ایم بیشتر منجر به پاسخ فقهی شده. البته بسیاری از ما حکم فقه را م یدانیم چرا که مبتلا به بوده ایم و حکم را یافته ایم اما ما از ایشان انتظار داریم برای این مشکلات راهکار اجرایی و حکومتی بدهند (چون ایشان سمت حکومتی بالایی دارند) به همین دلیل هدف از بیان این پرسش ها علاوه بر پاسخ مستقیم، بیان دقدقه هاست. دقدقه هایی که تصمیم گیران کلان باید از آنها آگاه باشند تا تصمیم درست بگیرند.
پس در یک جمله خلاصه می کنم:
لطفا راهکار حکومتی و اجرایی بیان فرمایید و آن را به عنوان دستور ب هارگان های ذیربط اعلام نمایید.
متشکرم (21320)
 
ناشناس
۱۳۸۶-۰۱-۱۸ ۲۳:۲۲:۲۸
من جوان هستم و اهل هیچ گونه رابطه ای تا به حال نبوده ام و شرایط ازدواج هم ندارم اما فشار غریضه آزارم می دهد.
حال می گویید کسی را که حاضر باشد صیغه ام بشود از کجا پیدا کنم؟

------------- پاسخ به این سوال پاسخ به بسیاری از شبهات و مشکلات است. (21322)
 
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۰۷:۳۷:۴۴
تاكنون اين سايت ، پيغام مرا نمايش نداده ولي لااقل به خاطر زبان مظلوم فارسي هم كه شده ، اين بار نمايش دهيد تا حداقل دوستان پيش از ارسال متون خود ، يكبار آن را از نظر املايي بررسي كنند يا سايت ؛الف؛ پيش از نمايش پيغام ها و سوالات ، آنها را از نظر نوشتاري تصحيح كند . غلط هاي املايي در متون نشان دهنده وضعيت فاجعه بار زبان فارسي در ملت ايران است. (غريزه) را (غريضه) و ( دغدغه ) را ( دقدقه) و ( قاعده) را ( قائده) مينويسند و كسي هم اهميت نميدهد ! (21351)
 
saeed
۱۳۸۶-۰۱-۲۳ ۲۲:۰۷:۰۹
متونی درباره ی ازدواج آسان بیاورید تا ما بتوانیم استفاده ببریم برای تحقیق. تشکر edison_17_2006@yahoo.com (21996)
 
رضا
۱۳۸۶-۰۱-۲۵ ۱۱:۱۴:۳۳
اگر دختر و پسری فقط برای نیاز عاطفی با هم صحبت کنند به طوری که همه موارد را رعایت کنند چه حکمی دارد لطفاً توضیح دهید (22088)
 
ترانه
۱۳۸۶-۰۲-۰۱ ۱۵:۳۴:۱۷
من مدت دو سال با پسري صيغه محرميت خوانده ام و شك دارم كه آيا روابط من با ايشان شرعي است يا نياز به اجازه پدر دارد من 19سال دارم و در غير خواندن صيغه به گناه مي افتادم از لحاظ نياز جنسي كه دارم (23023)
 
صابر
۱۳۸۶-۰۲-۰۴ ۱۶:۲۳:۴۷
تا آنجا که از یکی از احادیث در خاطرم هست یکی از علل قرار دادن عده در اسلام این است که طرفین فرصتی برای بازگشت دوباره داشته باشند (23458)
 
۱۳۸۶-۰۲-۰۸ ۰۸:۵۵:۱۶
سلام حاج آقا
یه سوال اگر ازدواج موقت(صیغه) بدون اجازه زن قانونی و بدون اطلاع او باشد ایراد دارد؟یا گناه است؟
لطفا به ایمیل smail_242000@yahoo.com بفرستید (23894)
 
انتقاد
۱۳۸۶-۰۲-۰۹ ۱۱:۰۳:۱۲
شمادر مورد ازدواج موقت برای مردان متاهلی که همسرشان در دسترس است ، خیلی راحت می گویید اشکال ندارد . مگر ما زنان چه گناهی کرده ایم . تجربه نشان داده وقتی مردی برای دومین بار ازدواج می کند ، ولو موقت زندگی اولش از هم می پاشد . زنی که یک عمر با خوب و بد همسرش ساخته ناگهان به خاطر ازدواج همسرش با یک زن جوان از چشم او می افتد . مگر مردان متاهل از ازدواج موقت قصدی به جز لذت جنسی دارند ؟
مگر حضرت علی(ع)نفرموده اند که همه زنان در لذت جنسی مثل هم هستند ؟
چرا فرهنگ لذت محوری و نامردی را رواج می دهید . من از این موارد زیاد دیده ام که مردی با وجود زن خوب و چند فرزند زنی را عقد موقت کرده و پس از مدتی با پررویی تمام او را عقد دائمی خود کرده .تا کی باید زنان و فرزندان قربانی هوس بازی مردان شوند ؟
شما را به خدا منصف باشید .
یعنی فکر می کنید رفتار مرد با زن اول مثل سابق خواهد بود؟
چرا مردان کمی تقوی پیشه نمی کنند ؟
کسی که زن دارد باید سرش را بیندازد پایین و به فکر پیشرفت زندگی زن و بچه اش باشد . نمی شود از هر زنی خوشش آمد به بهانه حلال بودن عقد موقت با او رابطه برقرار کند و کار خود را شرعی بداند .
من فکر نمی کنم خدا و پیغمبر راضی باشند . (24006)
 
یک زن عاقل
۱۳۹۴-۰۲-۱۵ ۱۸:۰۷:۳۸
این نحوه کلی گفتن وازطرف خداوپیفمبرحرف زدن درحدودشماوهیچ کس نیست خواهر.این مطلب شماریشه درحسادت زنانه وکوته نظری وانحصارگرائی وسلطه زنانه برمرددارد.ازدواج مجددبازن دوم یاصیغه شرایطی دارداولش عدالت است . اگرشرایطش فراهم شدچه ایراددارد؟اگرزنی بیماربودمردبایدبسوزد؟ازطرف دیگر زنان مطلقه یازنانی که شوهرشان رابخاطرشرایط شغلی ازدست دادند-که کم هم نیستند-چرابایدبسوزند؟این خواهی نیست؟ (2870142) (alef-3)
 
عبدالله
۱۳۸۶-۰۲-۰۹ ۱۳:۴۵:۰۷
بسمه تعالی
آیا بهتر نیست در هر شهر یا استانی یک مرکز برای پیشگیری از گناه زیر نظر مراکز
بهداشتی دایر شود تا این دغدغه ها از بین برود
لطفا نظر کارشناسی خود را بفرمائید (24045)
 
۱۳۸۶-۰۲-۱۷ ۲۳:۱۰:۳۳
من فقط 18 سالمه،اين مطالب رو كه خوندم به اسلامي كه همه ازش دم ميزنن شك ميكنم!آخه ازدواج موقت براي مرد جز هوسراني چيز ديگه اي هم داره؟اين به نظرم فقط يه دروغ كه آدما به اسم اسلام و شرع براي ارضاي خودشون يه اسم شرعي روش ميذارن! چطور ميشه اينو منطقي استدلال كرد؟ (24929)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۵ ۱۸:۰۸:۲۳
این نظرشماست (2870143) (alef-3)
 
آیدین
۱۳۸۶-۰۲-۲۳ ۱۶:۳۴:۳۹
نظر شما در مورد اینکه یه جامعه هم باید مثل یک خانه خلا داشته باشه چیه (25449)
 
محمد
۱۳۸۶-۰۲-۲۵ ۱۶:۲۰:۳۰
حاج آقا سلام علیکم
پس تکلیف زن چه میشود؟ چرا برای مرد زن دار ازدواج موقت بدون رضایت همسرش آزاد است اما برای زن شوهر دار خیر؟ خواهشا مستدل جواب فرمائید. (25828)
 
حمید
۱۳۸۶-۰۲-۲۵ ۱۸:۳۹:۳۸
جناب حاج آقا حائری
ضمن سلام و آرزوی توفیق جهت خدمتگزاران صدیق ادیان الهی، چند سئوال دارم که متوقع پاسخ آن مرجع محترم می باشد.
1- دلیل تفاوت بکار بردن حجاب توسط بانوان در جامعه ایرانی با کشور مالزی چیست؟ در صورتیکه در آنجا با حجاب و بی حجاب در کمال آزادی و بدور از تشنج در کنار هم زندگی می کنند و حتی با هم رفت و آمد دارند.
2- مگر خداوند قادر متعال نمی توانست بشر را طوری خلق کند که گرد گناه نرود، ولی بشر را آزاد گذاشت تا پارسایان راهی بهشت شوند و گمراهان راهی جهنم و هیچ وقت هم بنا نبوده جهنم خالی بماند چون اصل وجود آن زیر سئوال خواهد رفت، بنابراین آیا بهتر نیست دولتمردان ایران هم روش حکام مالزی را در پیش گیرند و دخالت در امور خصوصی مردم نکنند و به جای آن مسلمین را تشویق به پذیرفتن و احترام به حقوق دیگران بکنند؟
با تقدیم احترام (25837)
 
زن متاهل
۱۳۸۶-۰۲-۲۷ ۱۴:۳۱:۲۰
حضرت ایت الله حائری با سلام و تشکر از قبول زحمت پاسخگویی
در جواب سؤالی فرموده اید :
(اسلام دین اعتدال است ... اگر مردمتاهل نیاز هایش تامین نمیشود میتواند با اتخاذ تدابیری به نحوی که موجبات اسیب روحی همسراش را فراهم نیاورد به این سنت نبوی عمل نماید)و درپاسخ به این سئوال که آیا اسلام برای حالتی که نیاز زن متأهل برطرف نشود هم تدبیری اندیشیده است؟فرموده اید:(مسئله تفاوت زن و مرد که وقتی زن با دو مرد ارتباط دارد و فرزند باید پدر مشخصی داشته باشد ولی وقتی مرد با دو زن ارتباط دارد اختلاط نسل حاصل نمی شود... )
حضرت آیت الله، امروزه با پیشرفت علم می توان از بارداری ناخواسته به نحو بسیار اطمینان بخشی جلوگیری نمود و حتی در صورت تولد بچه نیز با آزمایش ژنتیک می توان پدر واقعی بچه را تعیین نمود تا اختلاط نسل صورت نگرفته و حتی مشکلات حقوقی نیز بوجود نیاید. برخی از زنان نیز کلا نازا میباشند و برخی دیگر با عمل جراحی خواسته یا ناخواسته کاملاَ نابارور میشوند.بدین ترتیب چرا برخلاف مردان زن متاهلی که نیازش برطرف نمی شود نمی تواند با مردی غیر از همسرش ارتباط داشته باشد! آیا این از مصادیق بی عدالتی و دین یک طرفه نیست ؟ خواهشمند است با توجه به اینکه این مشکل هم اکنون در مناطقی در حال شیوع یافتن است پاسخ مبسوط ارائه فرمائید (26018)
 
سینا
۱۳۸۶-۰۳-۰۳ ۰۸:۱۹:۴۰
خانم جون ما بیخیال شو صورت مسئله مشکل داره (26589)
 
علیرضا
۱۳۸۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۲۹:۴۰
بنده چند سالی در کشور مسلمان مالزی **شهر کوالا** زندگی کرده ام در واقع دانشجو بوده ام .
در این چند سال اسلام واقعی را در آنجا یافتم ,** آزادی به معنای واقعی ** هر کسی با هر دین و آئینی و هر ÷وششی امکان زندگی در آنجا را دارد.
ایکاش ایران خودمان هم مانند این کشور اداره می شد تا همگان طعم خوش اسلام ناب را می چشیدند.
به امید آن روز...... (26295)
 
حمید عامی
۱۳۸۶-۰۳-۰۱ ۱۹:۱۹:۱۵
جناب آقای علیرضا
با سلام
مدتی پیش من هم مطلبی مشابه را جهت حاج آقا حائری در این سایت بنام حمید عامی درج نمودم ولی تا بحال پاسخ آنرا نگرفتم.
اخیرا\" در تهران برخوردی بین ماموران مبارزه با بد حجابی با دختر جوانی صورت گرفت که باعث مجروحیت نامبرده گردید، نمی دانم آیا وجدان بیدار حاج آقا حائری قبول میکند این چنین حوادثی اتفاق بیفتد که انعکاس بدی در جوامع بین المللی داشته باشد؟
آیا مملکت ما را به سوئی نخواهد برد که باعث شروع درگیری های فرقه ای و داخلی شود؟
آیا این عمل باعث تشدید مبارزه منفی نخواهد شد؟
پس معنی واقعی لا اکراه فی الدین چیست؟ (26443)
 
الف
۱۳۸۶-۰۳-۰۴ ۱۱:۴۵:۰۳
با سلام. متاسفانه در اين گونه بحثها فقط اقايان در نظر گرفته مي شوند. وقتي به اقايان توصيه ميشود در زمان دوري از شهر و ديار خود و خانواده و همسر ، به نحوي نياز خود را برطرف كنند چطور مي توان به امنيت ، ثبات و پايداري رندگي وي با همسرش اميدوار بود و همسر وي چگونه ميتواند به شوهرش از لحاظ عدم خيانت اعتماد داشته باشد؟! واقعا تصور اين مسئله وحشتناك است؟ كسي چند ماه خودش را نتواند نگه دارد تا به نزد سر و همسرش برود قابل اعتماد نيست و ارزشي ندارد. با تشكر . نظر من بود. (26727)
 
محمد
۱۳۸۶-۰۳-۰۴ ۲۳:۳۳:۳۴
من پسري هستم 19 ساله الان يه 6 ماه با دوختري رابطه دارم كه خونواده جفتمون هم از تماس تلفني ما خبر دارن ما الان چندين بار با هم رابطه جنسي داشتيم لطفا راهنمايي كنيد منو (26777)
 
آیدین
۱۳۸۶-۰۳-۰۶ ۱۳:۴۱:۳۸
آقا محمد از رابطه تلفنیتون باخبر شدن تماس جنسی داشتین ازتماس جنسیتون باخبر بشن چکار میکنین (26942)
 
محممد
۱۳۸۶-۰۳-۰۶ ۱۴:۱۳:۴۷
سلام ظاهرا سوال ما رو كسي جواب نمي ده خو.ب بذار كامل بگم من 19 سالمه اهل نمازو.روزه اينا هم نيستم .ولي الان چند وقتي كه دختري اومده تو زندگيم كه بد جور گرفتارم كرده و مي خوام ازدواج كنم خونواده جفتمون هم از تماس تلفني ما خبر دارن امما ما چند بار رابطه جنسي هم داشتيم مي خواستم بدونم اگه بخوام كاراي گذشتمو. كنار بذارم در مورد نماز..و.........كه انجام ندادم چي كار كنم .و در مورد ازدواج با اين خانوم چي (26948)
 
شیما
۱۳۸۶-۰۳-۰۶ ۱۸:۲۱:۱۲
با سلام من دختری 18 ساله هستم و 5 ماه پیش با پسری اشنا شدم که او مشخصات مرا به قول خودش از یکی از دوستام گرفته و به من گفت که قبلن مرا جایی ذیده او فقط اسم من و محل کار من را می فهمید در مورد خانوادم نمی فهمید تا این خودم گفتم و او مرا شناخت دوست داداشم بود او به من قول ازدواج داده چیکار کنم به او ا (27006)
 
شیما
۱۳۸۶-۰۳-۱۱ ۲۱:۰۱:۴۴
سلام حاج اقا من شیما هستم که قبلن هم برایتان فرستادم می خواستم بدونم که پاسخ شما را دریافت کنم باید چه کار کنم روی چه سایتی باید برم با عرض پوزش راهنمایی کنید مرسی متشکرم (27845)
 
شیما
۱۳۸۶-۰۳-۱۷ ۱۹:۱۹:۵۵
سلام حاج اقا با این 3 بار که دارم براتون می فرستم لطفا منو راهنمایی کنید من باید چی کار کنم که جواب شما را دریافت کنم باید تو چه سایتی برم آیا من به این پسره که در موردش گفتم اطمینان کنم یا خیر من باید چی کار کنم تورو خدا یه راهنمایی کنید اخه من تازه این سایت را فهمیدم و در موردش هیچ اطلاعی ندارم چ.ن از بحث شما خوشم اومد به همین دلیل امدم من باید چی کار کنم ؟ راهنماییم کنید من باید تو چه سایتی برم ؟که جواب شما را دریافت کنم ؟
مرسی با تشکر شیما از بندر (28775)
 
سپنتا
۱۳۸۶-۰۳-۰۸ ۱۴:۴۵:۳۸
من مدتی است در چت با پسری دوست شدم و در این مدت خیلی به هم علاقه پیدا کردیم طوری که اگر یک روز چت نکنیم هر دو دل تنگ میشویم ولی از این که با خانواده خود در میان بگذاریم هر دو وحشت داریم . مشکل من با او این است که او سونی مباشد و در ایران زندگی نمیکند . از نظر من هر دینی اهمیت خود را دارد . ولی میترسم با خانواده در میان بگذارم . (27342)
 
عليزاده برمي
۱۳۸۶-۰۳-۰۹ ۰۷:۲۵:۲۳
جناب حجت الاسلام اقاي حايري سلام عليكم با توجه به شرايط كلي كه متاسفانه عمدتا ناشي از سوئ رفتا ر وعملكرد مسئولين و با عرض معذرت برخي علما شاخص و بزرگ و مورد قبول اوليه نظام اسلامي و امام راحل ( ره) و بويژه عدم دقت و بررسي كارشناسانه از نظر فقهي در فيلمها و سريالهاي صدا وسيما پخش مشود (منظورم نشان دادن برخورد هاي نصحيح اعضاي خوانواده با هم /توهين زن به شوهر و برعكس /توهين فزندان به والدين و بر عكس/و....) هر چند قطعا مواردي ممكن است در در صد ناچيزي از خوانواده ها چنين باشند ولي اين ها رسانه ملي و تاثير گذار در احاد خوانواده ها مي باشد و اما سوال وظيفه وچگونگي رفتار والدين در قبال فرزندان كه متاسفانه بدليل عدم درك وتحليل واقعيات سوئ رفتار هايي دارن را مشروحا توضيح بفرماييد چون اين سوال خيلي از والدين است اندكي وقت وتوضيح بيشتر انشائالله موئثر واقع خواهد شد ممنونم (27438)
 
۱۳۸۶-۰۳-۱۰ ۱۹:۲۹:۴۴
مثل اینکه حاج آقا از 2007/03/18 با سایت خداحافظی کرده اند
کسی نیست به سئوالات ملت جواب بده؟ (27736)
 
۱۳۸۶-۰۳-۱۳ ۱۶:۵۵:۵۳
سلام حاج آقا من ÷سری هستم 25 ساله که دو سال پیش با دختری که ÷درش سرهنگ سپاه بود آشنا شودم واز روز اول بنارا گذشتیم که حرف راست گویم خلاصه رابطه شرعی و غیر شرعی تا جایی که مادرش و خواهرش و دوتا از برادرهایش از ماجرای ما خبر داشتند تااینکه بعداز دوسال ونیم خانم به خاطر حرف پدرش با یک روحانی ازدوج کرده و درمورد دوستی من با شوهرش حرفی نزده و از من هلالیت می خواهد ومن هم بخدا قسم خوردم که هرگز چونکه او با این کارش هم من وهم یک روحانی را مورد بازی قرار داده شما حاج آقا بگید من چکار کنم دوسال از بهترین عمر زندگیم را به پای کسی ریختم که در ظاهر نماز خوان و بخدا هم از جان وهم از مال براش گذاشتم وحالا بیا با آبروی من با تشکر امید (28055)
 
ايمان
۱۳۸۶-۰۳-۱۷ ۱۰:۳۸:۴۰
سلام من پسري 23 ساله هستم كه مذهبي هستم و تا حالا با دختري دوست نبوده و دانشجو هستم چند ماهي هست كه از طريق چت با دختري اشنا شدم كه هر چيي بهم ميگفتيم بر اساس صداقت بود در اوائل همديگر رو به عنوان خواهر و برادر قبول كرديم و هر چيزي كه داشتيم بهم گفتيم و من كم كم به ايشان علاقه پيدا كردم ايشان ابتدا قبول نكردن و بعد از اصرار من راضي شدند و من معيار همسر اينده ام را براي ايشان تشريح كردم كه اول اعتقادات و بعد اخلاق و صداقت و زندگي با مادرم كه ايشان قبول كردن و ايشان هم دختري مذهبي و هستند و قول داديم كه اول همديگر را ببينيم و بعد از اين كه پسنديديم با هم ازدواج كنيم البته هم من و هم ايشان عكس يكديگر رو ديديم و گفتيم بايد ببينيم و بيشتر حرف بزنيم البته من شماره تلفن همراه ايشان را دارم و گاهي اوقات با ايشان تماس ميگيرم و با هم حرف ميزنيم و البته قصد من هم ازدواج هست و به ايشان گفتم كه هيچ اجباري ندارم كه حتما درخواستم را قبول كنيد و زماني رو هم كه اگر قبول كرديم همديگه رو و من برم به خواستگاريش را معين كردم و رو حرفم هستم لطفا من را راهنمايي كنيد كه ايا اين رابطه من اشكالي دارد البته بگم كه حريم را هميشه رعايت ميكنيم و حرف هاي عاشقانه نميزنيم فقط دو يا سه بار گفتم كه دوستت دارم همين لطفا راهنماييم كنيد ممنون (28705)
 
حسن
۱۳۸۶-۰۳-۱۸ ۱۴:۱۷:۱۶
از روسپی بهرحال باید اجتناب کرد الا با عقد موقت.
در قرآن آمده است که از زنان دوست‌گیر و ... باید پرهیز کرد. به نظر بنده، حرف شما باید به این صورت تصحیح گردد:
از روسپی بهرحال باید اجتناب کرد حتی با عقد موقت.
سؤال بنده این است که این عدم دقت شما به محکمات قرآن است یا اشتباهی لفظی؟ (28888)
 
علی
۱۳۸۶-۰۳-۲۰ ۰۰:۳۲:۳۱
لطفا مسئولین محترم سایت اقدام کرده و ارتباط حاج آقا را دوباره جهت پاسخگویی به این همه سوالات برقرار کنند و یا اینکه این باکس مشارکت دربحث و طرح سوالات را ببندند تا ملت تکلیف خودشان را بدانند . (29117)
 
۱۳۸۶-۰۳-۲۲ ۲۰:۴۶:۵۳
سلام
آیا در اسلام رابطه ایجادی .خواهر برادری داریم؟
صورت درست رابطه دینی برای دختر وپسری که میخواهند چون خواهر وبرادر باشند(بدون تمتع جنسی)چیست؟ (29584)
 
۱۳۸۶-۰۳-۲۴ ۲۳:۱۱:۱۸
سلام حاج اقا با این 3 بار که دارم براتون می فرستم لطفا منو راهنمایی کنید من باید چی کار کنم که جواب شما را دریافت کنم باید تو چه سایتی برم آیا من به این پسره که در موردش گفتم اطمینان کنم یا خیر من باید چی کار کنم تورو خدا یه راهنمایی کنید اخه من تازه این سایت را فهمیدم و در موردش هیچ اطلاعی ندارم چ.ن از بحث شما خوشم اومد به همین دلیل امدم من باید چی کار کنم ؟ راهنماییم کنید من باید تو چه سایتی برم ؟که جواب شما را دریافت کنم ؟
مرسی با تشکر شیما از بندر (29809)
 
شیما
۱۳۸۶-۰۳-۲۵ ۰۰:۲۲:۳۷
سلام حاج اقا اگه نمی خوای جواب بدی بگو نمی خوام ما که مسخره شما نیستیم من گفتم راهنمایی کنید تو چه سایتی برم ولی شما ؟ شما فقط پایین می نویسید که موافق یا مخالف مثلا 2 مخالف و 3 موافق فقط همین چیزی دیگه نیست ؟ (29810)
 
رضا
۱۳۸۶-۰۳-۲۸ ۱۹:۵۶:۲۳
سلام می خواستم بدونم که اگه پسر و دختری با هم تلفنی صحبت کنند و هیچ احساس هوس بین او نها نباشه و فقط خودشون تنها از این رابطه با خبر باشن چه حکمی دارد با تشکر یا علی (30155)
 
سيما قاسمي
۱۳۸۶-۰۳-۲۸ ۲۲:۳۸:۲۴
اگر درذهن خود به نامحرم فكر كنيم گناه دارد (30170)
 
ناشناس
۱۳۸۶-۰۳-۳۰ ۰۰:۲۱:۴۶
1)چرا گرفتن دست کسی که قراره باهم ازدواج کنن اشکال داره؟

2)چرا چت کردن اشکال داره؟

3)اگر هی درباره نامحرم فکر کنیم و حرف بزنیم گناه است؟ (30297)
 
۱۳۸۶-۰۴-۱۱ ۱۹:۵۸:۰۲
دختری که قصد ازدواج دارد ولی مورد مناسبی پیدا نمی شود چه کاری از دست دختر بر می اید باید منتظر بنشیند تا کی (31794)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۶:۲۶:۴۵
صبر ونجابت رمز خوشبختی هر دختری هست (1202271) (alef-7)
 
پيمان
۱۳۸۶-۰۴-۱۳ ۱۳:۵۷:۵۹
با سلام
بنده جواني 20 ساله هستم كه دختري را 5ماه كه دوست دارم و من در دانشگاه درس مي خوانم و يك مغازه عكاسي دارم و اين دختر را ميخواهم ولي وقتي به خانواده ام گفتم انها قبول نكردند و گفته اند انها خانواده خوبي نيستند ولي من با تمام وجود عاشق اين دختر هستم و دختركاملا با حجاب و خوبي است و از شما خواهشمندم كه مرا ياري دهيد . (32071)
 
یک زن بدبخت ایرانی
۱۳۸۶-۰۵-۱۳ ۱۴:۱۶:۵۳
سلام
من زنی هستم که نه سال با اعتیاد و بی پولی شوهرم ساختم که شامل تحقیر ...خرد شدن احساسم ...شکستن قلبم ...و ناکامی بوده . روابط جنسی ما شش ماه یک بار کم و بیش بوده ...در صورتی که از زیبایی چیزی کم ندارم و طالب یک زندگی عاشقانه هستم ...توانایی طلاق ندارم چون فرزند کوچکم رو ازم می گیرن و مهری بهم تعلق نمی گیره ...همینطور که برادر شوهرم با اعتیاد و بی غیرتی که داشت بچه هاشو بهش دادن ...افسوس ...یک بار در خواست طلاق دادم ولی همسرم با بی شرمی گفت که من برجی 50 هزار تومان در امد دارم و قادر به دادن مهریه نیستم و خانم قاضی رو به گریه انداختن ...حالا شما که حق و حقوق اقایون رو می گیرین حق من کجاست چرا همسرم باید بره صیغه کنه در صورتی که من تو خونشم چرا باید صیغه کنه در صورتی که من از احساسش و میل جنسیش بی بهره هستم چرا باید صیغه کنه و قتی که با ظلمش ساختم ...ایا حق من نیست که بهش خیانت کنم در صورتی که از خداوند شرم می کنم و موجودی عاشق هستم ایا حق من اینه که همسرم هر وقت خواست قلبمو بشکنه
و ایا دین من همینه ...اگر این دین منه وای بر من وای بر من و هزاران وای (34638)
 
ناشناس
۱۳۸۶-۰۶-۱۴ ۱۴:۲۶:۳۶
با سلام
حاج آقا من 2 سال هست که نامزد کرده ام ولی همسرم نمیخواهد با من رابطه جنسی برقرار کند میخواستم بدانم من باید چکار بکنم . منتظر جوابتان هستم مخلص شما حسین (37523)
 
۱۳۹۱-۰۷-۲۴ ۱۱:۰۴:۴۱
شما از شوهرتان مینالید یا از اسلام!
خانم همسرتان اصلا یک متدین آیا باز نالیدن شما از مسلمان است یا اسلام؟
هر عیب که هست از نامسلمانی ماست اسلام به ذات خود ندارد عیبی!
مسلمانان مسلمانان مسلمانی مسلمانی
از لین آیین بی دینان پشیمانی پشیمانی
مسلمانانمسلمانی کنون اسمی است بر عرفی و عاداتی
دریغا کو مسلمانی دریغا کو مسلمانی (987574) (alef-4)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۶:۲۴:۳۱
حقداری اما باید صبر داشته باشی خدا بزرگتر از اونکه فکرمیکنی (1202269) (alef-7)
 
تینا
۱۳۸۶-۰۵-۲۸ ۱۱:۱۱:۴۲
با سلام

می خواستم از شما بپرسم خانواده ها تا چه حد می توانند برای ازدواج دختر یا پسرشان تصمیم بگیرند ؟ بعضی از خانواده ها هستند که مخالف این امر می شوند ایا می شود بدون رضایت پدرومادر ازدواج کرد؟ (35963)
 
ناشناس
۱۳۸۶-۰۶-۱۴ ۱۴:۱۶:۲۵
با سلام
میخواستم بپرسم یک مرد در دوران نامزدی تا چه اندازه ای میتوان با نامزد خود ارتباط بر قرار کرد (37522)
 
ن_ا
۱۳۸۶-۰۶-۱۵ ۱۸:۱۰:۱۶
با سلام
مي خواستم بدانم ، دختري که با دوست پسر خود روابط جنسي داشته و پس از مدتي، از اين کار پشيمان شده و توبه نموده است.آيا توبه و پشيماني کافي است يا حدي از قوانين شرعي و اسلامي نيز بايد در مورد او اجرا گردد. (37563)
 
بخش تحلیلی الف
۱۳۸۶-۰۷-۰۸ ۰۶:۵۵:۲۷
با تشکر از همه مشارکت کنندگان در این بحث، زمان این پرسش و پاسخ تمام شده لطفا سوالات جدید خود را مستقیما از سایت آیه الله حایری شیرازی www.haerishirazi.ir طرح فرمایید.

بخش تحلیلی الف (40059)
 
حمید
۱۳۸۶-۰۸-۲۸ ۱۴:۴۸:۱۷
با توجه به اتمام موضوع قبلی، پیشنهاد میگردد در مورد مسئله حجاب بابی گشوده شود. (44173)
 
امین رزمگیری
۱۳۸۶-۱۲-۰۳ ۱۳:۰۴:۱۹
با سلام و عرض احترام خدمت حضرت آقا:بنده پسری هستم 22 ساله که در سن 02سالگی به سفر حج مشرف شده ام و مجردم و البته سرباز . به نظر جناب عالی در رابطه ی دختر و پسر اگر اجازه ی والدین ونیز نظارت ایشان بر این رابطه باشد موجب کاهش خطر مرتکب شدن به گناه ونیز سالم بودن وامنیت برای دختر وپسر را فراهم نمیکند (51692)
 
reza
۱۳۸۷-۰۷-۲۵ ۲۰:۳۳:۳۰
اگر دختر وپسري يكديگر را دوست داشته باشند وبا مخالفت خانواده ها مخصوصآ پدر دختر مواجه شوند. اياميشود عقد كرد (85978)
 
يه دختر
۱۳۸۷-۰۸-۱۰ ۲۱:۰۹:۰۵
سلام
مدتي هست كه از يك پسري خوشم آمده و بهش علاقه مند شدم ولي او تا به حال منو نديده در اطرافش هم خيلي دختراي از من خوشگل تر و بهتر وجود دارد ولي اون به هيچ كدومشون علاقه مند نشده و به نظرم كسي رو كه مي خواد اونا نيستن و طرز فكري كه داره با طرز فكر من مساوي است ولي من به خاطر پدر و مادرم نمي توانم اين طوري باشم و اگه بروم و خودم را اين طوري بهش نشان دهم حتما ازم خوشش نمياد اگه بشه بگوييد كه من چه طوري و به چه عنواني خودم را بهش معرفي كنم بهتر است ؟ (88340)
 
كاوياني
۱۳۸۷-۰۸-۱۱ ۱۲:۲۵:۲۱مخالفم (88393)
 
رادور
۱۳۸۷-۰۸-۲۲ ۱۸:۳۶:۲۴
ببخشید کسی که تلفنی با دختری حرف میزنه و اون دختررو خیلی دوست داره که میشه گفت عاشقشه گناه است؟ (91747)
 
مهرزاد علی پور
۱۳۸۷-۰۸-۲۹ ۱۵:۴۲:۴۴
آیا کسی را دوست داشتن و اینکه مادر و پدر ما خبری از این دوست داشتن هم نداشته باشند گناه است چون من یکی را دوست دارم و او نیز مرا دوست دارد ولی می ترسد . چون سن ما کم است 18 سال داریم . ایا اگر پدر و مادر ما مخالفت کردن . ازدواج جایز است . (92797)
 
عسل
۱۳۸۷-۱۱-۰۶ ۱۳:۰۶:۱۳
با سلام

من و معشوقم با هم رابطه ای به صورت معاشقه داشه ایم،این رابطه از نظر دین اسلام چه حکمی دارد؟ (101127)
 
فاطمه
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۰۹:۱۴:۵۹
با سلام دختری میتواند از طریق تلفن باپسری ارتباط داشته باشد و آن هم در حد صحبت معمولی در مورد خود و خانواده خود (548737) (moderator22)
 
سارا
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۴۶:۴۰
سلام حاج اقا من 19 سالمه 1 سال ازدواج کردم بعد جدا شدیم.من قبل و بعد ازدواجم و الان مرتکب گناه نشدم به نظر شما ارزش من کمتر از دخترهاست اخه من دیگه اعتماد به نفس ندارم اگه کسی ازم خواستگاری می کنه ناراحت میشم که چطور می تونن من و دوست داشته باشن در ضمن من خوانواده ی خوبی دارم و ظاهر زیبایی دارم اما مشکل کمبود اعتماد به نفس دارم (551678) (moderator22)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۶:۳۱:۳۲
سلام
میدونستی خدا تورو تک افرییده پس بدون یک نفر شبیه خودت نسیبت میشه نجابتت حفظ کن (1202277) (alef-7)
 
نعيم
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۱۱:۳۵:۲۴
عقد اخوت بين پسر و دختر چگونه منعقد مي شود
بنده متاهل هستم و دختري كه در يك ارتباط كاري با بنده آشنا شد. دختر مذكور برادري ندارد و بعلت نداشن برادر تصميم گرفتيم برادر خوانده او شوم و او نيز خواهر خوانده من شود اين كار چگونه ممكن است آيا امكان دارد 2 نفر بتوانند با يكديگر همچون خواهر و بردادر محرم شوند. (555514) (moderator19)
 
پاتریس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۰۴ ۱۶:۴۳:۵۷
سلام آقا نعیم:
من 22 سالمه اما مطالعاتی در زمینه دینی دارم
طی مطالعاتی که داشتم به هیچ وجه دو فرد یعنی مرد و زن نامحرم بغیر از ازدواج و تبع آن یعنی پدر شوهر و... و قضیه رضاعت نمیشود که با هم محرم شوند.
عقد اخوت هم بین دو فرد ذکور یعنی دو مرد بسته میشود (573075) (moderator19)
 
با صفا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۰۹ ۰۳:۴۸:۰۲
چه قدر خوب است مطالب شرعی را که خاک الود شده اند دوباره احیا کنیم.از سایت سازندتون متشکرم (580492) (alef-11)
 
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۲۵ ۲۱:۳۶:۰۴
...من با یه دختر دوستم،و واقعا عاشق همدیگه ایم،و قصدمون در آینده ازدواجه،میخواستم بپرسم که آیا میتونیم باهم صیغه بدون اجازه ی پدرش بخونیم؟البته پدر و مادر من هردو خبر دارن.
آیا میشه صیغه بخونیم؟ (606538) (moderator19)
 
ح.ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۸ ۱۲:۱۳:۳۶
اگه دوسش داري اين كارو نكن چون امكان... وجود داره (645722) (moderator22)
 
محمدجودی
۱۳۹۲-۰۸-۰۲ ۱۷:۵۷:۰۲
سلام آیا برقراری رابطه دوستانه با دخترفقط به منظور ارشاد صحیح است یاخیر (1737401) (alef-6)
 
رر
۱۳۹۲-۰۸-۱۷ ۲۰:۲۹:۲۷
سوال : آیا رابطه دختر و پسر با نیت ازدواج و بیرون رفتن آنها با اذن و اطلاع پدر قانونن و شرعا نامشروع محسوب میشود ؟ لطفا مرجع جواب را قید کنید (1764666) (alef-6)
 
دل
۱۳۹۲-۰۹-۰۱ ۱۸:۱۴:۵۵
با سلام...آیا گرفتن اشخاص و جویا شدن نسبت آنها قانونی و شرعیست؟؟؟؟؟ هر کسی خانواده ای دارد...گناه کار هم که باشد به شخص و خانواد هی ا. مربوط است..اون هم در شرایطی که متاسفانه...شیاطین اشخاص مدعی اجرای نظم رو احاطه کردند!! و به جهت سو استفاده از دختران و پسران آنها را مورد تفتیش قرار میدهند...در ثانی از کجا از نیت دو نفر خبر دارند...چرا قضاوت میکنند (1788731) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۹:۱۵:۰۸
باسلام ..من بادختری ارتباط دارم وخیلی دوستش دارم.اونم همینطور...حالااگه بخوام تنهاش بزارم هم خودم اسیب میبینم هم اون بیچاره...ب نظرشما چکار باید بکنم؟؟؟؟ (1928256) (alef-10)
 
شايسته.خ
۱۳۹۳-۰۱-۲۷ ۱۵:۱۲:۰۹
باسلام
من دختري مذهبي هستم و به آقا پسري مذهبي علاقه مند شدم.
بنده از جايي كه آشنايي كه دوطرف آن رابشناسيم نداشتم براي انتقال اين علاقه خودم به ايشان گفتم .ايشان برخورد خوبي داشتند.چندماهي طول كشيد تا يك ديدار بين ما صورت گرفت.چون من ايشان را ديده بودم و مي شناختم اما ايشان من را نه ديده بودند.بعد از ديدار من بيشتر دلباخته شدم و احساس كردم ايشان هم همينطور.من مذهبي هستم اما ايشان بسيار از من مذهبي ترند.با اين حال هردوي ما سعي كرديم حيا داشته باشيم و مراقب باشيم.من هنوز ايشان را دوست دارم و فك مي كنم ايشان هم همينطور اما اقدامي از سمت ايشان صورت نمي گيرد.گمان كنم ايشان ترديد دارند.چطور ميتوانم خودم را ثابت كنم؟ثابت به اين معني كه ترديدي در دل ايشان راه ندهم.آيا لازم است من اشاره هاي ديگري هم بكنم؟ من ٢٥ساله هستم و از لحاظ بلوغ فكري و برنامه ريزي اخلاقي براي زندگي آينده م ايشان را تا حد زيادي آگاه كردم.ما باهم نزديكي فكري زيادي داريم.اما دليل ترديد شان را نميدانم. البته ايشان گفته بودند كه به ازدواج فكر نميكنند.اما هم خودشان هم من خوب ميدانيم كه فكر ميكنند.وبه ازدواج با من هم فكر ميكنند.خواهشمندم نظرتان را بفرماييد. (2083574) (alef-11)
 
کیمیا
۱۳۹۳-۰۳-۱۶ ۱۲:۵۹:۵۳
سلام ببخشید من دختری ستم 16 ساله که اقا پسری به من اظهار علاقه داشتم وبه من پیشنهاد دادن که دوست شویم وبعد از این که اقا پسر درسشون تموم شد به خواستگاری من بیان. ازشما کمک میخوام الان رابطه که من بااین اقا پسر برقرار کنم چ حکمی دارد؟ (2185658) (alef-10)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۴-۱۸ ۰۱:۳۹:۰۱
به هیچ وجه (2245468) (alef-10)
 
نگین
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۰۵:۰۱:۰۱
خانمی هستم که سه پیش از همسرم جدا شدم. در سالهای تاهل ام هیچ وقت به همسرم کوچکترین خیانت نکردم. ولی بعد از طلاق با کسی رابطه جنسی دارم واز موضوع بسیار عذاب میکشم وتوب میکنم ولی بعد از سه ماه دوباره با خواسته خودم به طرف آن شخص میرم البته اون شخص به من گفته هر وقت بخوای میتونم ازدواج کنیم ولی من نمیخوام
ارامش خانواده شو بهم بریزم زندگی شده برام جهنم شده . در طول 8 سال بدلیل اینکه از نظر جنسی بیمار بود وهیچ وقت هم قبول نمیکرد به دکتر برود هیچ وقت بهش خیانت نکردم ولی الان فکر میکنم الوده هستم . خ.استگار دخوبی ندارم تا باهاش ازدواج کنم خدایا کمکم کن نمیخوام گناه کنم . حاج آقا چیکار کنم ؟ احساس میکنم دیگه خدا مثل گذشته ها به حرف من گوش نمیده (2467051) (alef-13)
 
برادر
۱۳۹۳-۱۱-۰۷ ۰۰:۳۰:۴۸
فقط به روزی فکر کن که وقتی عشق خودتو پیدا میکنی چطوری میخوای این قضیه رو بهش بگی اگر گفتنش
راحته انجامش بده (2635594) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۹-۳۰ ۱۶:۲۴:۱۵
اگه دوتا پسر دختر جوان با گوشی رابطه داشته باشن مشکل داره فقط هم دیگه رو ببینن و با هم حرف بزنن نه دست بده نه چیزی مشکل داره؟ (2558453) (alef-3)
 
....
۱۳۹۳-۱۲-۰۵ ۱۷:۳۰:۲۰
با سلام آیا رابطه با معشوقه خود در صورتیکه بدونیم منجر ب ازدواج میشه گناهه؟؟؟ (2703993) (alef-3)
 
مژگان
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۹:۲۶:۳۳
من با پسری دوست هستم و با هم رابطه هم داشته ايم اما خانواده ها خبر ندارند و والدينم مخالفت ميکنند آيا اگر من ب دادگاه خانواده بروم و شکايت کنم عقد ميشويم؟ (2711912) (alef-3)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۱-۰۹ ۱۰:۴۰:۱۰
سلام. دختری عاشق من پسر شده. سر کلاس زبان انگلیسی با هم آشنا شدیم. من اوایل بهش رو نمیدادم. کلا به جنس مخالف رو نمیدم. ولی به مرور عشقش نسبت به من زیاد شد و من هم به او علاقه پیدا کردم. الان همدیگرو خیلی دوست داریم و حرف های عاشقانه بهم می زنیم و لی همش در حد حرف و چت بوده و حتی یکبارم بیرون نرفتیم.
هیچکدوم موقعیت ازدواج هم نداریم به چند دلیل مهم.
آیا رابطه ما حرام است؟
اگه صیغه محرمیت بخونیم بدون اجازه باباش و بدون قصد ایجاد رابطه جنسی و فقط برای حلال بودن رابطمون، درست هست یا خیر؟ (2771568) (alef-13)
 
طراوت
۱۳۹۴-۰۱-۲۸ ۱۴:۴۸:۰۵
سلام
وقتی مردی ک متاهله و میره یه دختر دیگه ای رو صیغه میکنه لطمه زیادی از نظر روحی به همسرش وارد میکنه همش فک میکنه چی کم داشت ک ....
طلاق عاطفی یک زن خیلی بده چرا به این مسال هپاهمیت نمیدین؟؟؟؟؟؟ (2828843) (alef-3)
 
س
۱۳۹۴-۰۴-۱۹ ۱۳:۵۳:۳۲
باسلام وعرض ادب و احترام
قبلا مدنظر داشته باشید که من بادختری دوست هستم و قصدمان ازدواج است و دست هم دیگر راهم میگیریم باهم روبوسی هم میکنیم,,,, احتمال هم براین گذاشته ایم که ممکن است بدلیل مخالفت والدین رابطه مان به ازدواج نرسد و مجبور به جدایی بشویم


ما سه شب احیا را باهم به امامزاده شهرمان رفتیم و در محوطه آنجا مثل هزاران خانواده دیگر کنارهم نشستیم و دست همدیگر گرفتیم وبا بقیه مردم دعا و نماز خواندیم و قرآن به سر گرفتیم

حالا سوال من از محضرجنابعالی این است که به نظرشما دعا و نماز و روزه ما دراین شبها قبول هست وگناهی مرتکب شده ایم؟؟؟ (3028177) (alef-13)
 
سمانه
۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۱:۳۱:۱۸
سلام حاج اقا اگه میشه جوابمو زودتر بدین من چندسالی بایه اقاارتباط دارم باهم راحتیم اما خداروشکر رابطه جنسی نداشتیم هیچ وقت بهش فکرم نکردیم بهم وابسته ایم ولی شرایط ازدواج نداریم قراره چند سال دیگه صبرکنیم بنده نماز وروزه هام بجاست اما همیشه از این بابت ناراحتم به خودم لعنت میفرستم که این وابستگی به وجود امده حجاب کاملی نداشتم ولی الان چند وقتیه که حجاب کامل چادر انتخاب کردم دلم میخواد این رابطه ام پایان بدم اما از نظر روحی لطمه زیادی بهم وارد میشه واون اقا راضی نمیشه ومیگه من انگیزه زندگیشم داره برای اینده من تلاش میکنه من خانواده این اقاروام میشناسم خانواده مذهبی هستنداگه میشه شما راهنماییم کنید که چیکار کنم واقعا درماندم (3120757) (alef-13)
 
فرناز
۱۳۹۴-۰۶-۰۵ ۱۶:۲۷:۴۶
حج اقا من بااین که 13 سالمه اما عاشق شدم .اره من عاشق پسر عموم شدم ما وقتی داخل یه اتاق می نشستیم وبا هم حرف می زدیم خانواده هامون مشکلی نداشتند اما دو هفته یی می شه که دیگه اجازهی این که باهم حرفم بزنیم هم نمی دن .حاج اقا عشق من پاکه پسر عموم هم نمی دونه که من دوسش دارم اما من از رفتاراش فهمیدم که دوسم داره حتی وقتی وارد حرم امام رضا شدم از ایشون خاستم بهم بگن که دوسم داره یانه شب اخر که می خاستیم برگردیم رفتم حرم وارد حرم که شدم یه صدایی بهم می گفت دوست داره من می خاستم بدونم باید اون رو فراموش کنم یا پابند این عشق باشم (3145269) (alef-13)
 
زهرا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۲:۵۳:۴۹
باسلام من دختری ۱۷ساله هستم مدتی هست ک با پسری دوست شده ام و رابطمان درحد تلفناست و تماس تصویری ب پیشنهاد من عقد موقتی بینمان خوانده شد بدون اجازه پدر م.میخواستم بدانم این عقد قبول است یا ن.مرجع تقلید بنده ایت الله مکارم هستند (3195524) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۲:۴۱:۴۵
معاشقه با دختری که قصد ازدواج باهم را داریم چه حکمی دارد؟ (3244398) (alef-13)
 
امیر مهدی
۱۳۹۴-۰۸-۲۹ ۱۸:۳۰:۳۷
سلام حاج اقا من چند سالیه که با دختریم دوستم و قبل از سن تکلیف او را بوسیدم و برای یه مدتی از هم جدا شدیم ودوباره باهم دوست شدیم و میخواهیم با یکدیگر ازدواج کنیم ایا به این صورت رابطه حرام است یا نه ممنون میشم اگر پاسخ دهید البته لازم به ذکر است بنده 14سال دارم و خانواده ی بنده بی خبر و خانواده ی طرف مقابل خبردارند ودختر داییم 12 سال دارد (3336076) (alef-13)
 
دانیال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۷ ۱۸:۵۵:۰۶
سلام به نظر من چه پسر ها و چه دختر ها نباید از خط قرمز هایی که خدا و اسلامش تعیین کرده عبور کنند آشنایی با جنس مخالف چه در دانشگاه و محیط های دیگر یک وابستگی تصنعی رو ایجاد میکنه اسلام برای هر موضوعی راه و روش داده شما میتوانید سوره نور را بخوانید و طبق خواسته خدا عمل کنید در ضمن به جای دوستی,روابط خانوادگیتونو قوی کنید و پسر ها باید غیرت خود را حفظ کنند چرا که مولایشان علی گفت من از مردان بی غیرت بیزارم و زنان حجاب و حیا خود را حفظ کنند تا جامعه آسیب نبیند زیرا ارزنده ترین زینت زن حفظ حجاب است و دخترانی که میگن ما خواستگار نداریم اولا توقعات خود را کم کنید ثانیا مردان از زنان پاکدامن خوششان میاید نه زنان هوس باز. (3708917) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.