نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 271217
چین بزرگترین وارد کننده نفت خام دنیا شد
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۱۰
چین با ربودن گوی سبقت از آمریکا به بزرگترین کشور وارد کننده نفت خام در دنیا تبدیل شد.

به گزارش صدا و سیما، تازه ترین آمارها نشان می دهد چین ماه آوریل سال ۲۰۱۵ ، جایگاه آمریکا را به عنوان بزرگترین کشور وارد کننده نفت دنیا تصاحب کرده است.

آمارهای اداره گمرکات چین نشان می دهد این کشور ماه آوریل، سی میلیون و دویست و نود هزار تن یا رقمی معادل روزانه هفت میلیون و سیصد و هفتاد هزار بشکه نفت خام وارد کرده است.

در حالی که بنا به گزارش روزنامه فایننشال تایمز، واردات نفت آمریکا در همین دوره معادل هفت میلیون و دویست هزار بشکه در روز بوده است.

«لی لی» کارشناس مسائل انرژی روز دوشنبه به پایگاه اینترنتی «ییکای» (Yicai.com) گفت واردات نفت چین در پنج سال اخیر سی درصد افزایش یافته است، اما واردات نفت آمریکا در همین مدت سی درصد کاهش نشان می دهد.

با وجود این، چین قرار نیست در بلند مدت، بزرگترین وارد کننده نفت دنیا باقی بماند و واردات نفت این کشور تنها برای چند ماه از آمریکا بیشتر خواهد بود.

کارشناس اقتصادی دیگری به نام «سانگ شیائو» نیز گفت علت اصلی افزایش واردات نفت چین، ذخیره سازی نفت به علت کاهش قیمت جهانی آن بوده است. وی افزود: آمریکا هنوز هم بزرگترین مصرف کننده انرژی دنیا است و زمانیکه ذخایر نفت آن کاهش یابد، دوباره واردات را از سر می گیرد. دولت چین نیز برای تضمین امنیت در حوزه انرژی، حجم واردات نفت را منطقی و ز تحقیقات و توسعه در زمینه منابع جدید انرژی حمایت خواهد کرد.

دولت چین در برنامه پنج ساله دوازدهم این کشور در حوزه توسعه انرژی، خواستار آن شد که تنها برای شصت و یک درصد کل مصارف انرژی این کشور از نفت وارداتی استفاده شود. آمار مؤسسه تحقیقاتی وابسته به «پترو چاینا» نشان می دهد این رقم به شصت درصد نزدیک شده است.

چین یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت در دنیا است؛ این کشور در سال ۲۰۱۳ میلادی، پانصد و ده میلیون تن نفت خام مصرف کرد که این رقم معادل دوازده ممیز یک دهم درصد از کل مصرف نفت خام در دنیا است.

در سه ماه نخست امسال نیز چین هشتاد میلیون و سیصد و چهل هزار تن نفت خام وارد کرد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، هفت و نیم درصد افزایش یافته است.

متوسط بهای هر بشکه نفت خام وارداتی این کشور نیز در مقایسه با سه ماهه اول سال ۲۰۱۴ میلادی، چهل و شش ممیز هشت دهم درصد کاهش یافته است.
 
کلمات کلیدی : نفت خام+چین
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۶ ۱۳:۳۰:۴۴
نكنه چشم طمع به نفت ارزان ايران دوخته (2891873) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.