نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 139511
چرا ترورها در ایران به ضرر غرب است
بخش خبری الف، 25 دی 90
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۰۵
در حالي كه آمريكا و رژيم صهيونيستي همچنان در راستاي ترور دانشمندان و نخبگان هسته اي ايران گام برمي دارند كه اين استراتژي غرب عليه ايران نه تنها نتيجه معكوس داده بلكه اثبات ادامه سياست هاي خصمانه آنها عليه ايران و مردم اين كشور است.

به گزارش الف، پايگاه اينترنتي "ديپلمات" در گزارشي عنوان داشت: مصطفي احمدي روشن يك استاد دانشگاه و رئيس يك دپارتمان در تاسيسات نطنز پنجمين فردي است كه در دو سال اخير به دليل همكاري با برنامه هسته‌اي ايران ترور شد. كشته شدن اين دانشمند هسته‌اي ايران در بحبوحه تنش‌ها ميان ايران و غرب رخ داده است. به دنبال اين حادثه سوالاتي مطرح شده است. اينكه آيا آمريكا و اسرائيل در اين ترور ايفاي نقش كرده‌اند؟ اين حادثه چه تاثيري بر روابط ايران و آمريكا خواهد گذاشت؟ آيا اين نوع ترورها بر روند برنامه هسته‌اي ايران تاثير مي گذارد؟ بايد اذعان كرد كه اين نوع ترورها تاثيري بر برنامه هسته‌اي ايران نداشته و نخواهد داشت. اگرچه آمريكا و اسرائيل به سرعت هرگونه ايفاي نقش در ترور احمدي روشن را رد كرده‌اند اما به احتمال فراوان اين ترور بخشي از سياست خرابكارانه‌ غرب است كه مدتها در ايران در حال اجرا است. از جمله روش‌هاي اعمال شده در راستاي خرابكاري در ايران شامل بمب‌گذاري، اختلال در امور صنعتي ايران و ترور دانشمندان هسته‌اي ايران بوده است. حال آيا اين استراتژي موثر بوده است؟

در ادامه این گزارش آمده است: اگر هدف ايجاد اختلال موقتي، تنزل برنامه هسته‌اي و فشار به ايران باشد موثر بوده است اما به راستي برنامه هسته‌اي ايران همچنان رو به جلو حركت مي‌كند. ممكن است اين نوع اقدامات خرابكارانه تاثير موقتي داشته باشد اما در برنامه هسته‌اي ايران و سياستهاي اين کشور تاثيري نخواهد گذاشت. ايران در حال پيشرفت در روند برنامه هسته‌اي خود است. بايد اعتراف كرد كه اقدامات مخفيانه عليه ايران تاثير منفي و مغاير با اهداف مورد نظر غرب دارد و حتي ممكن است عزم ايران را در اهدافش مصمم‌تر كند. از جمله نتايج اين سياست هاي خصمانه تهديد ايران به بستن تنگه هرمز است. قطعا اين تهديد در صورت اجرايي شدن مشكلاتي را براي منافع آمريكا و اسرائيل در منطقه ايجاد مي‌كند. افزايش خطر تقابل با ايران نيز فقط ادامه روند رو به جلو برنامه هسته‌اي اين کشور را تا چند ماه به تاخير مي اندازد. ترور به عنوان بخشي از يك سياست هماهنگ در راستاي خرابكاري ممكن است باعث کندی پيشرفت‌هاي برنامه هسته‌اي ايران شود و به ديپلمات‌ها و سياستگزاران زمان بدهد اما مشخص نيست كه در اين زماني كه بدست مي‌آيد چه كاري ممكن است مفيد واقع شود. اين نوع ترورها ايران را جسورتر مي‌كند و باعث مي شود در راستاي اهدافش قاطعانه‌تر عمل كند. بايد پذيرفت كه ترور و سياستهاي خرابكارانه راه‌حل درازمدت مناسب براي مناقشه بر سر برنامه هسته‌اي ايران نيست.

"ام جي روزنبرگ" نيز در پايگاه اينترنتي شبكه الجزيره در گزارشي تحت عنوان" ترور در تهران: یک اقدام جنگی" نوشت: ترور يك دانشمند هسته‌اي ايران نشان مي دهد كه اسرائيل و نومحافظه كاران در آمريكا در راستاي جنگ عليه ايران همچنان حركت مي‌كنند. اخيرا جفري گلدبرگ يك نويسنده افراطي تحت نفوذ اسرائيل بار دیگر از ايران به عنوان تهديدي جدي ياد كرد.

براساس اعلام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، ايران هيچ تصميمي براي ساخت سلاح هسته‌اي ندارد اين در حالي است كه چند تن از مقامات ارشد امريكا از جمله لئون پانه‌تا وزير دفاع اذعان كرده‌اند كه ايران در حال ساخت سلاح هسته‌اي نيست. دولت اوباما حتي در دوران باراك اوباما نيز هرگز در راستاي برگزاري مذاكرات واقعي حركت نكرده است. آنچه آمريكايي‌ها به ايران داده‌اند بيشتر به اولتيماتوم شبيه بوده نه پيشنهاد مذاكره. تنها پيشنهاد واقعي براي انجام مذاكره را ايران در سال ۲۰۰۳ داد. واشنگتن به جاي مساعد كردن اوضاع و تنش‌زدايي فقط در راستاي ايجاد تنش‌ها گام برداشته اما اين تحريم‌ها مانع از پيشرفت‌هاي هسته‌اي ايران نشده است. تنها لابي آيپك از اعمال تحريم‌ها عليه ايران راضي است چون باعث شده تا موضوع تقابل با ايران همچنان در كانون ماموريت اين لابي باشد. آيپك پيش‌نويس تحريم‌ها را مي نويسد، كنگره و رئيس جمهوري آمريكا نيز آن را تاييد مي كنند و مردم ايران فشار اين تحريم‌ها را متحمل مي‌شوند.

این گزارش می افزاید، در بحبوحه اين تنش‌ها يك دانشمند ايراني در خودرواش در خيابانهاي تهران ترور شد. اين پنجمين ترور دانشمندان ايراني طي دو سال اخير بوده است. اين ترور به عملياتهاي ترور از سوي اسرائيل شباهت دارد اين در حالي است كه مقامات ارشد اسرائيلي پيشتر در مورد انجام اين نوع اقدامات در ايران هشدار داده بودند. چه كسي از اين ترورها نفع مي برد؟ در تئوري ممكن است گفته شود دولت بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل نفع مي برد اما با توجه به ترور يك دانشمند ايراني حداقل اين است كه فرصت براي از سرگيري مذاكرات و حصول پيشرفت در گفت‌وگو با ايران از بين رفته است. به هر حال نومحافظه كاران جنگ‌طلب (شامل كنگره آمريكا كه تحت نفوذ آيپك است) درخواستها براي به راه انداختن جنگ را افزايش مي‌دهند. در سوي ديگر اين گونه اقدامات عليه غيرنظاميان در يك كشور غيرنظاميان در ديگر كشورها را در خطر قرار مي دهد. انجام اين گونه ترورهاي احمقانه باعث مي‌شود غيرنظاميان ديگر نيز در كشورهاي مختلف در خطر قرار بگيرند.
کلمات کلیدی : شهید ترور احمدی هسته ای دانشمند ایران اسرائیل نفع آمریکا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۲۵ ۱۰:۱۱:۱۴
بر فرض که این تحلیل درست باشد، آیا ما باید پیوسته شاهد ترور شدن نخبگان کشورمان باشیم؟ استراتژی باز دارنده چیست؟ مقابله به مثل چگونه است؟ اسرائیل و آمریکا که علنا اعلام کردند دانشمندان ما را حذف فیزیکی خواهند کرد، آیا ما باید دست روی دست بزاریم؟ (605745) (moderator22)
 
مهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۲۵ ۱۰:۱۸:۲۳
مسلمه که اون ها تو این فکر هستند که به نفعه خودشنو هست

با این حرکت مغز و موتور علمی ما رو می گیرند. اما اولا باید دانست که همین ساختار باعث به وجود آمدن دیگر افرادی از همین جنسس خواهد شد. و اینکه تجربه ثابت کرده است که هرچه قدر با ذهن این ملت اینطوریرفتار بشه اونها مستحکم تر می شوند. دقیقا مانند شرایط جنگ. ما ایرانی ها هرچقدر هم که باهم مشکل داشته باشیم از نظر ساختار فکری و سیاسی البته در نهایت همه به فکره ایرانه خودمونیم

اگر هم برخی مثل حتی خود همن انتقاد هایی بعضا شدید از روند فعلی داریم، این به این معنی نیست که نظام فعلی بره آمریکا بیاد. نه ما می خواهیم درست بشه. از حمایت و محافظت از دانشمندانمان تا سطح رفاه اقتصادی و اجتماعی مردم و البته کوتاه شدن دست زالو های که به بیت المال دست اندازی می کنند (605751) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۰-۲۵ ۱۰:۴۰:۱۴
بيچاره غرب داره تو توهم سير مي كنه (605782) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۰-۲۵ ۱۰:۴۰:۵۶
آمريكا و اسرائيل تو اين 30 سال هزاران اقدام عليه ايران كرده اند اما نتيجه نگرفته اند تا قيامت هم نتيجه نمي گيرن (605784) (moderator19)
 
واقع بین
۱۳۹۰-۱۰-۲۵ ۱۶:۱۳:۵۵
انها که جنگ را در داخل خاک ما شروع کردند پس شما منتظر چی هستید؟ (606283) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۰-۲۵ ۱۸:۲۲:۳۳
صهیونیست های آدم کش رو که آدم می بینه واقعا دلش برای هیتلر تنگ می شه. (606420) (moderator19)
 
United States
۱۳۹۰-۱۰-۲۵ ۱۸:۴۱:۰۰
دانشمندان متعلق به یک ملت نیستند چون ره اورد انها برای همه بشریت است بنابرین ترور آنها جنایت علیه همه بشریت است . و دول غربی که خودرا منادی حقوق بشر میدانند اشکار میگردد که شعارهای بشر دوستانه آنها فریبی بیش نیست. (606434) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۰-۲۵ ۲۱:۳۸:۰۸
اگر ما هم از اسرائيل بتوانيم انتقام بگيريم آنها ديگر از اين غلط‏ها نخواهند كرد.... (606540) (moderator19)
 
محسن
۱۳۹۰-۱۰-۲۶ ۰۰:۵۰:۵۸
ما هنوز هم نفهمیدیم از کجا خوردیم. اونا میان ترور سفیر عربستان تو واشنگتون رو به ما نسبت میدن!
ما پشت قضیه رو نمی خونیم و هی فریاد میزنیم به خدا کار ما نبوده. حالا میان تو تهران هر غلطی دلشون میخواد انجام میدن. (606672) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۲۶ ۱۲:۰۶:۵۰
به نظر من ملت ایران با این ترورها مصمم تر می شوند و بیشتر بر علیه غرب و آمریکای جنایتکار بسیج می شوند (607028) (moderator19)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.