توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449012
خطر رویارویی نظامی و تجاری ترامپ با چین
تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۷
با روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و سیاست های تند وی علیه کشورهای دیگر بخصوص چین، خطر رویارویی نظامی و تجاری میان دو کشور افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، در تایید این موضوع همان بس که نه تنها هیچ یک از دو کشور آن را کتمان نکرده اند بلکه در مقابل کوبیدن بر طبل اختلافات توسط آمریکا، چین نیز از آمادگی برای مقابله به مثل سخن می گوید.

در شرایطی که آمریکایی ها در دوره ترامپ دریای جنوبی را بار دیگر به صحنه حضور ناوهای هواپیمابر و نمایش قدرت در برابر چین تبدیل کرده اند، نیروی دریایی چین هم رزمایش های خود را در این منطقه گسترش داده و با شلیک راکت و موشک، اقدام به نابودی اهداف فرضی می کند.

اهدافی را که نیروی دریایی چین در رزمایش های مذکور انتخاب کرده است، مشابهت زیادی با کشتی ها و ناوها دارد با این مبنا که چین برای مقابله و رویارویی نظامی با کشتی های جنگی آمریکا نیز آماده است.

وزارت امور خارجه چین هم در این مورد صراحتا بیانیه منتشر کرده و سخنگوی آن «گینگ شوانگ» هم گفته است چین در حراست از آبهای خود کوتاهی نمی کند و به آمریکا و دیگر قدرت های بیگانه هشدار داده است ثبات منطقه را بر هم نزنند.

رسانه های ارگانی چین هم در گزارش های خود در روزهای گذشته بارها تهدیدهای نظامی را مطرح کرده و نوشته اند که چین باید با ابزارهای تجاری و نظامی آماده رویارویی با واشنگتن باشد. ارتش چین نیز با کنار گذاشتن برخی ملاحظات اعلام کرده که برای جنگ با آمریکا هم آماده است و هم هراسی از واشنگتن ندارد.

در شرایطی که این دو کشور تلاش می کنند تا با همکاری متقابل مساله هسته ای کره شمالی را با گفت و گو حل کنند، طیف وسیعی از اختلافات تجاری، سیاسی و نظامی آنها را به سمت رویارویی سوق می دهد. در پهنه آبی دریای جنوبی رویارویی نظامی بین دو کشور بیش از هر زمانی خودنمایی می کند و این خودنمایی از زمانی که حضور گشتی های تهاجمی آمریکا پررنگ تر شده و با توجه به غیرقابل تحمل بودن این موضوع برای چین، بیشتر از هر زمان دیگری در حال نزدیک شدن به واقعیت است.

در موضوع تایوان هم آمریکایی ها برای استقرار تفنگداران خود در موسسه آمریکا در این منطقه چراغ سبز نشان داده اند که از دیدگاه چین این یعنی نادیده گرفتن اصل «چین واحد»، که به خودی خود نیز مخاطراتی را برای طرفین خواهد داشت.

در تایوان هم نیروهای این جزیره به تازگی رزمایشی را با هدف تقویت خود برای مقابله با تهدید چین برگزار کرده اند و اداره امور تایوان در دولت چین بی درنگ با انتشار بیانیه ای آورده است که این اقدامات نشان می دهد استقلال طلبان تایوان در حکومت خانم «تسای اینگ ون» رهبر این جزیره بزرگترین تهدید برای تنگه تایوان هستند.

از سوی دیگر، در کنار مسایل نظامی، کار افزایش تعرفه های تجاری روی محصولات چینی در دولت ترامپ آغاز شده و برخی از فراوردهای صادراتی چین مشمول تعرفه های سنگین دولت آمریکا شده اند.

این در شرایطی است که آمریکا اعلام کرده است به دنبال افزودن بر تعرفه ها بر روی کالاهایی است که از طریق مرزهای این کشور وارد می شوند.

این موضوع و تهدید آمریکا موجب شده است تا وزارت بازرگانی چین با انتشار بیانیه ای هشدار دهد که وضع چنین مالیات هایی مقابله با مثل چین را به دنبال خواهد داشت.

اگر آمریکا طبق وعده ترامپ به دنبال بالا بردن تعرفه بر روی کالاهای وارداتی از چین تا مرز ۴۵ درصد باشد انتظار می رود که جنگ تجاری میان دو کشور آغاز شود که به طور حتم یک فرایند برد ـ برد نخواهد بود. هشدار اخیر «لی کچیانگ» نخست وزیر چین در باره جنگ تجاری و پرهیز از آن و تمرکز بر اقدامات دوستانه برای حل اختلافات هم نشان می دهد که وضعیت تبادلات تجاری چین و ‌آمریکا خرسند کننده نیست.

امروز بیشتر از هر زمان دیگری تنش ها در روابط چین و آمریکا که ریشه دار نیز هست، برجسته شده است و سیاست های سختگیرانه نظامی و تجاری آمریکا و ضرباتی که هر روز واشنگتن بر پیکره سیاسی و اقتصادی چین وارد می کند، می تواند کل منطقه آسیا و اقیانوس آرام را به مخاطره بیندازد و در صورت شروع یک درگیری در این منطقه اوضاع ممکن است به سرعت از کنترل خارج شود.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، چین، تایوان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.