نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477011
خود انتقادی اصلاح گرایانه
بیژن مقدم/ 8 خرداد 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۷
هیجانات انتخابات ریاست جمهوری ذاتی، تا حد زیادی قابل قبول و مشارکت‌آفرین است و طبیعی است پس از پایان انتخابات باید به هیجانات پایان داد.

جریان پیروز در انتخابات شاید علل پیروزی خود را به تحلیل بنشیند اما هرگز به ضعف‌ها و کاستی‌ها ورود نمی‌کند بالعکس جریان مقابل که موفق به کسب اکثریت آراء مردم نشده است باید با رویکردی متفاوت به تجزیه و تحلیل قوت‌ها و به‌ویژه ضعف‌های خود بپردازد.

متاسفانه پس از اعلام نتایج انتخابات  شاهد تحلیل‌های هیجانی از سوی برخی دلسوزان و معتقدان به این راه و مرام بودیم که نه تنها به اصلاح و خودسازی این جریان کمک نمی‌کند بلکه جز تزریق یأس و سرخوردگی حاصل دیگری ندارد.

جریان اصولگرایی یک حقیقت است کما اینکه اصلاح‌طلبی اینگونه است و نمی‌توان هیچکدام را نادیده گرفت.

تجربه انتخابات پس از انقلاب حکایت از رویکرد و رویگردانی مردم در مقاطعی به هر یک از دو جریان دارد. مردم در دوره‌‌ای اصلاح طلبان را بر کرسی‌های شوراها، مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری نشانده‌اند و در مقطع بعدی با رای‌شان اصولگرایان را برگزیده‌اند.

پس نه شکست‌ها دائمی‌اند که ناامید شویم، نه پیروزی‌ها همیشگی‌اند که مغرور شویم. آنچه مهم است درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید به رویش‌های دوباره، بازگشت مردم به سمت جریان مطبوعمان بیانجامد.

هر جریانی برای کسب رای نیازمند ارتباط با مردم است، آنهم ارتباطی دائمی و نه منحصر به زمان انتخابات.

هر جریانی برای موفقیت نیازمند شناخت مردم است. شناخت مطالبات، شناخت هیجانات، شناخت ذهن و شناخت زیرساخت‌های فکری در لایه‌های زیرین جامعه.

درست است که سیاستمداران نوک پنهان سیاست‌ورزی تلقی می‌شوند اما آنان بدون بهره‌گیری از جامعه‌شناسان و جامعه‌شناسی علمی هرگز نمی‌توانند به موفقیت برسند چرا که جامعه خود را نخواهند شناخت.

جریان اصولگرایی بدون افتادن در دام هیجانات تحلیلی باید به نقد درون‌گفتمانی بپردازد. جامعه را بهتر بشناسد. در روش‌های ارتباطی خود تجدید نظر کند و به چهره‌های نو و نواندیش بیاندیشد.

خودانتقادی اصلاح‌گرایانه راهی است که باید باب آن را گشود، فراخوان داد، تیم تشکیل داد، از ظرفیت‌های جبهه مردمی استفاده کرد، از کارشناسان و دست‌اندرکاران نظرسنجی‌های انتخاباتی بهره برد، دوباره به میان مردم رفت و دلایل رای آنها را پرسید و کارهای بسیاری که در این مجال نمی‌گنجد.

اگر این مسیر درست پیموده شود زنجیره پیروزی‌ها در انتظار خواهد بود. ان‌شاالله
 
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۰ ۱۵:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۰ ۰۸:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۶ ۰۸:۰۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۱۳:۴۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۹ ۱۶:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۵ ۱۱:۴۱
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ ۱۳:۵۶
 
۱۳۹۵/۱۰/۳۰ ۰۸:۱۸
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۱۲:۱۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ ۱۱:۲۰
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+اصولگرایان +خود انتقادی+پیروزی مردم+رهبر انقلاب
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۲:۱۵:۴۹
قابل توجه جمنا. (4398351) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۲:۲۱:۱۸
فرق اصول گرا و اصلاح طلب واقعی در این است اصولگرایان رو به عقب دارند و مردم را مایملک خود میدانند حال که اصلاح طلبان رو به جلو و گفتگو با مردم دارند و این یکی از بزرگترین عیوب اصولگرایان است که باعث ریزش بیشتر ان ها خواهد شد چون هر نسلی با نسل گذشته خود تفاوت زمین تا اسمان دارد این چیزی است که اصولگرایان را دارد محو میکند و خودشان هم به عیوب خود واقف نیستند و فکر میکنند زمانه همان است که قبل بوده. (4398371) (alef-2)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۰۸:۴۵:۳۲
البته چون اصولگرايان خود را وصل به قدرت مي بينند كمتر حاضرند به سمت مردم بروند (4400686) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۲:۳۳:۳۴
الف سایت اصولگرایان است. بهتر است به آنها مشورت دهد و به اصلاح طلبان کاری نداشته باشد. چرا که هرگاه در این مورد سخن میگوید هدفش تخریب کردن است ولا غیر (4398419) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۲۲:۵۷:۳۸
همین که رات میفته به الف و مطلب میخونی و نظر میدی نشونه میانه روی و آزادی بیان توی الف ه. حداقل مثل خیلی از سایت های به اصطلاه -میانه رو- و چپی انقدر جهت گیریش شدید نیست که پای مخالفین رو از سایتش ببره (4400171) (alef-13)
 
شهاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۲:۳۳:۴۳
چرا برای یک بار هم که شده نمیخواهید واقعیت رو بپذیرید . عمده جمعیت ایران رویکرد اطلاح طلبانه داره و این رو با آمار بیست و چهار ملیون رای به روحانی و پانزده ملیون رای خاموشی که بالکل انتخابات رو قبول نداره در مقابل شانزده ملیون رای میشود به وضوح پی فرد.
در مورد اینکه میگید گاهی مردم به اینوری ها رای میدن و گاهی به ا ونطرفی اینهم کاملا مطلب اشتباهیست فقط و فقط زمانی که مردم با صندوق ها قهر کردن و رای ندادن اصولگرایان برنده شدن!! پس سعی کنید بجای سفسطه به خواست مردم توجه کنید (4398421) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۲:۳۴:۴۵
اگر چك هاي سفيد امضا در زمينه هاي مختلف از اصولگرايان گرفته شود آنها نيز مانند اصلاح طلبان رشد مي كنند و بالنده ميشوند... (4398427) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۲:۴۲:۳۶
این یک خود انتقادی است، اما از جنس "خود" به "خود". پس از سالیانی دریافتم که اخلاق و دین و سایر امور معنوی از جنس "مرمر" است و سیاست از جنس "سنگ پا". نتیجه همنشینی این دو را اکنون به وضوح می بینم. (4398453) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۳:۴۶:۲۱
حرفتان را قبول دارم ولى اصلاح طلبان فقط به رأى مردم متكى هستند در حاليكه اصولگرايان به رانت قدرت وصلند. به همين دليل اصلاح طلبان خود بخود ناچارند هميشه خودانتقادى و مردمگرايى داشته باشند (4398711) (alef-2)
 
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۳:۴۶:۵۰
به مرحله گذر از اصولگرایی به اصلاح طلبی میگن مرحله خود انتقادی اصلاحطلبانه. احسنت. (4398712) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۰۶:۵۷:۳۷
اگر اصلاح طلب این است که ما میبینیم، زهی خیال باطل که ما به اصلاح طلبی رو بیاوریم. مگر اینکه اصلاح طلبان قدری، تنها قدری اصول را رعایت کنند که البته چیزی دیده نمیشود.
کم کم که مردم متوجه شوند چقدر آنها را نامحرم دانستید خودشان پاسخ میدهند.
والسلام (4400537) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۴:۱۷:۴۵
البته اصولگرایان تندرو همه تلاش خود را برای محو اصلاحات کردند اما نتیجه عکس داد. به هر حال اصلاح گری چه در میان اصلاح طلبان و چه اصولگرایان به نفع کشور و مردم است (4398860) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۵:۱۳:۱۲
"مقطع بعدی با رای‌شان اصولگرایان را برگزیده‌اند" اگر واقعا می خواهید آنگونه که گفتید خوداصلاحی نمایید، بهتر است بپذیرید که در سال 84 که 18 میلیون رای ندادند و رئیس جمهور 17 میلیون رای آورد و هاشمی 10 میلیون، در واقع قهر مردم از اصلاح طلبان منجر به پیروزی اصولگرا ها شد نه اقبال مردم به اصولگرا ها! آن 17 میلیون هنوز هم که هنوزه همان 17 میلیون است! (4399104) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۵:۴۰:۴۸
رای اصولگرایان ثابت است وفقط زمانی پیروزمیشوندکه مشارکت حداقلی باشد.درشورائی که آقای چمران به آن راه یافت فقط با ۱۵۰هزاررای نفراول تهران شدوالان هم لیست اصولگرایان همین تعدادآرا راآورده است.ولی آقای هاشمی بانزدیک به دومیایون رای اول شد.
اگرباردصلاحیت گسترده‌ی طرف مقابل وحذف غیردمومراتیک نباشدوزنشان همین است وبایدمطابق همین عقبه‌ی اجتماعی فعالیت واظهارنظرکنند (4399182) (alef-13)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۶:۲۴:۳۵
مردم دیگر راه خود را پیدا کرده اند و هر کس با مردم و برای مردم باشد حتما ماندگار خواهد شد . اصول گرایی و اصلاح طلبی بدون اعتنا به خواسته های مردم هیچ فرقی با هم ندارند .
الان مردم فهمیده اند و بین شعار و عمل تفاوت قایلند (4399324) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۶:۲۶:۰۶
خيلي خوبه كه در بك كانال اصول گرا حقيقتي به نام إصلاحات تاييد بشه (4399327) (alef-2)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۲۳:۱۳:۰۷
مقايسه آرا در دو دوره گذشته همه انتخابات نشان مي دهد كه ميزان راي اصولگرايان كاهش نيافته است حتي در انتخابات مجلس ، راي اصولگرايان در تهران دو برابر دور ژيش از آن بود اما با حضور گسترده مردم ، نتيجه به طور ديگري رقم خورد به عبارت ديگر مشاركت 70 درصدي مردم در انتخابات نتيجه اي جز شكست براي اصولگرايان ندارد ، و تنها راه برون رفت از اين مشكل همراه شدن با نظر مردم است ،
اصولگرايان بايد بپذيرند كه ميزان راي ملت است (4400197) (alef-13)
 
حسینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۲:۳۲:۲۲
اصولگرایان به یکسری ازاصول پایبند هستند وحاضر نیستند به خاطر دستیابی به قدرت آن اصول را زیرپا بگذارند اما اصلاح طلبان خیلی راحت اصول وارزشهارا زیر پا میگذارند وازخطوط قرمز عبور میکنند وعده آزادی به صورت مطلق وعمل به این وعده با برکزاری مجالس مختلط وبرداشتن روسری درایام انتخابات 2 همانند یک منافق .وضدانقلاب38سال دوران انقلاب رازیرسئوال بردن 3حمله به نهادهای قانونی 4 سوئ استفاده ازامکانات دولتی 5پول پاشی درشب انتخابات 6رقیب هراسی ورقیب رابه عنوان قاتل جوانان وضد آزادی معرفی کردن 7عدم توزیع تعرفه به موقع 8استفاه ازصدا وسیما برای پوشش سفرهای استانی وافتتاح پروژه های ناتمام اینها چیزهایی است گه فقط ازاصلاح طلبان بر می آید (4401110) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.