توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498919
جنگ مخفیانه عربستان علیه شهروندانش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۹
روزنامه ایندیپندنت با به دست آوردن اطلاعاتی، برخی جزییات از اوضاع اسفناک شهر شیعه‌ نشین العوامیه را که چند ماه از محاصره آن توسط نیروهای سعودی می‌گذرد، فاش کرده است.

به گزارش ایسنا، روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی نوشت: براساس اطلاعات به دست آمده در خصوص اوضاع جاری در منطقه شیعه نشین العوامیه در کشور عربستان که بیش از سه ماه از محاصره آن توسط نیروهای سعودی می‌گذرد و همچنین مصاحبه‌های بی‌سابقه‌ای که با فعالان محلی گرفته شده، مشخص شده که شرایط غیرنظامیان ساکن این منطقه بسیار وحشتناک است. در ادامه این گزارش آمده است: یک جنگ سری و پنهان میان نیروهای نظام حاکم و معترضان در منطقه العوامیه از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در ماه مه گذشته آغاز شده و وقایع و رویدادهای این منطقه توسط رسانه‌های سعودی و یا خارجی تحت پوشش قرار نمی‌گیرد.

العوامیه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای عربستان به شمار می‌آید و قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش بر می‌گردد. بیشتر ساکنان این شهر را شیعیان تشکیل می‌دهند و ۳۰ هزار تن در آن که محل زندگی شیخ نمر باقر النمر، از روحانیون برجسته مخالف عربستان نیز بوده، زندگی می‌کنند. مقامات عربستان در ۱۰ مه تصمیم به تخلیه تعداد زیادی از ساکنان این شهر و تخریب بخش قدیمی به بهانه بازسازی آن را داشته‌اند، اما اوضاع امنیتی در این شهر به سرعت متشنج شد و گفته می‌شود که در جریان گلوله‌باران شهر دست کم ۲۵ نفر کشته شدند.

فعالان نیز عکس‌هایی را از این شهر و ویرانه‌هایی را منتشر کردند که گویی یکی از شهرهای درگیر جنگ در سوریه است.نمایی از تخریب گسترده ساختمان‌ها در العوامیه عربستانروزنامه ایندیپندنت گزارش داد: افکار عمومی در جهان برای اطلاع پیدا کردن از حوادث از العوامیه مجبورند به رسانه‌های دولتی این کشور گوش فرا دهند، چرا که رسانه‌های بیگانه حق نزدیک شدن به این منطقه را ندارند.
http://cdn.isna.ir/d/2017/08/05/3/57532613.jpg
یکی از معترضان ساکن این شهر تاکید کرد: ما به صورت مسالمت‌آمیز اعتراض خود را نشان دادیم، اما دولت تصمیم گرفت نام ما را به عنوان تروریست تحت پیگرد در لیست خود قرار دهد . ما تنها خواهان اصلاحات بودیم. ساکنان این شهر از نظام حاکم نمی‌ترسند و این شهر توسط نیروهای نظامی کاملا هدف قرار گرفته است. نیروهای دولتی در آغاز محاصره به خانه من یورش آورده و همسرم را کتک زده و به روی دختر پنج ساله‌ام اسلحه کشیده‌ و گفتند ما پدرت را می‌کشیم و بعد او را زیر پای من پرت کردند. ما هیچ گزینه‌ای جز دفاع از زندگی و زنانمان نداریم. خانه‌های ما با بمب و "آر پی جی" ویران شده‌اند.

فعالان ساکن این شهر معتقدند که هدف مقامات عربستان بازسازی این شهر نبوده، بلکه هدف آنها از بین بردن کامل شهر است. آنها تاکید کردند که العوامیه از محاصره همیشگی و دائم و افزایش حملات و گلوله‌باران توسط نیروهای دولتی رنج می‌برد. تمام خطوط برق و شبکه آب در مناطق مختلف در العوامیه قطع شده و با وجود گرمای تابستانی در این منطقه مردم این شهر بدون آب رها شده‌اند.

تعداد زیادی از اجساد در خیابان‌های این شهر به مدت چند روز رها شده بود و خودروهای اورژانس به سختی می‌توانند خود را به داخل شهر برسانند.

سازمان ملل در ماه مه طرح بازسازی العوامیه را محکوم کرده بود، چرا که معتقد است مقامات عربستان تلاش دارند ساکنان این شهر را به صورت اجباری از منازل خود بیرون کنند.
 
کلمات کلیدی : عوامیه، قطیف، عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.