توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429230
صفحه آخر زندگی/ نقدی بر عملکرد مجمع روحانیون مبارز
محمد كاظم انبارلويي / 8 دیماه 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۴
خدا رحمت كند شهيد حاج مهدي عراقي را ، وي در خاطرات خود نوشته ؛ شهيد طيب حاج رضايي كه در زندان بود به من گفت : به آقاي خميني بگوييد من در زندان مقاومت كردم و به شما خيانت نكردم و تا آخر هم ايستاده ام . من در زندگي كارهاي خلاف زياد كردم اكنون دستم خالي است از شما مي خواهم كه آن دنيا مرا شفاعت كنيد .وقتي حاج مهدي عراقي اين پيام طيب را به امام (ره) مي دهند، امام مي فرمايد ؛ سلام مرا به طيب برسانيد و بگوييد دست ما هم خالي است . مهم اين است كه صفحه آخر زندگي را چه بنويسيم آن صفحه بايد پر باشد. (1)

 نزديك به 30 سال پيش جمعي از روحانيون كه از ياران امام (ره) و مقامات بلندپايه نظام به ايشان نامه نوشتند مي خواهيم در قالب« يك شكل و نظم جديد» فعاليت سياسي كنيم. ميثاق ما «اصول و خط مشي انقلاب» است. آنان تاكيد كردند «خط مشي ما از اصولي است كه به طور جامع در پيام حج كه منشور انقلاب نام گرفت مي باشد.(2) پيام حج امام چه بود و منشور انقلاب چيست ؟

امام در اين پيام تاريخي فرمودند ؛

- اسلام ابرقدرتها را به خاك مذلت مي نشاند و سنگرهاي كليدي جهان را فتح مي كند.

-ما تجربه هايمان را به تمام جهان صادر مي كنيم.

-من به تمام دنيا با قاطعيت اعلام مي كنم كه اگر جهانخواران بخواهند در مقابل دين ما بايستند ما در مقابل همه دنياي آنها خواهيم ايستاد و تا نابودي تمام آنان از پاي نخواهيم نشست يا همه آزاد مي شويم يا به آزادي بزرگتري كه شهادت است، مي‌رسيم.

- آمريكا تصور مي كند ملي ‌گراها و منافقين و ديگر وابستگان چپ و راست او بزودي پاشنه سياست انقلاب و حاكميت نظام و اداره نظام را به نفع او به حركت در مي آورند.

- بايد سعي شود تا از راه رسيده ها و دين به دنيا فروشان چهره كفرزدايي و فقرستيزي روشن انقلاب ما را خدشه‌دار نكنند.

- بايد سعي شود لكه  ننگ دفاع از مرفهين بي خبر از خدا را بر دامن مسئولين نچسبانند.

- آنها كه در خانه هاي مجلل ، راحت و بي درد ‌آرميده‌اند و فارغ از همه رنج ها و مصيبت هاي جان‌فرساي ستون محكم انقلاب و پابرهنه هاي محروم ، تنها ناظر حوادث بوده اند نبايد به مسئوليتهاي كليدي تكيه كنند.

اگر به آن جا راه پيدا كنند چه بسا انقلاب را يك شبه بفروشند و حاصل همه زحمات ملت ايران را بر باد دهند.

- به همه غرب زدگان و شرق زدگان و خودباختگاني كه از مطرح كردن شعار اسلام و اعتماد به قرآن كريم واهمه داشته‌اند نشان دهيم كه چگونه مي توان جامعه را از سرچشمه‌هاي معرفت كتاب خدا و هدايت اسلام عزيز سيراب نمود.

- بايد علما به داد اسلام برسند و بت سيادت تحميلي جهانخواران را بشكنند و در اين راستا دو چهره روحاني‌نمايان و دين به دنيافروشان و قيل و قال كنندگان را از خود برانند.

- يكي از مسائل بسيار مهمي كه به عهده علما و فقها و روحانيت است مقابله جدي با دو فرهنگ ظالمانه و منحط اقتصادي شرق و غرب و مبارزه با سياست هاي اقتصاد سرمايه‌داري و اشتراكي است.

- روحانيون نظام و حكومت عدل موظفند با فقرا و مستمندان و پابرهنه ها بيشتر حشر و نشر و جلسه و مراوده و معارفه و رفاقت داشته باشند تا متمكنين و مرفهين.

- يك موي از كوخ نشينان و شهيددادگان به همه كاخ و كاخ نشينان جهان شرف و برتري دارد.

- نكته اي كه مي خواهم بر آن تاكيد كنم مسئله ساده زيستي و زهدگرايي علما و روحانيت متعهد اسلام است . متواضعانه مي خواهم كه در زماني كه خداوند بر علما و روحانيون منت نهاده و اداره كشور بزرگ و تبليغ رسالت انبياء را به آنها محول فرموده از زي روحاني خود خارج نشوند و از گرايش به زرق و برق دنيا پرهيز كنند.
هيچ خطري براي روحانيت بالاتر از توجه به رفاه و حركت در مسير دنيا نيست.


پيام حج امام (ره) در سال 1366 حاوي مطالب مهمي است كه واقعا يك مانيفست انقلابي براي راه انداختن گفتمان انقلاب اسلامي در هر جاي جهان كاربرد دارد. اين پيام 36 صفحه نزديك به 8 هزار كلمه است.

مجمع روحانيون مبارز به رهبري مهدي كروبي ، موسوي خوئيني ها و سيد محمد خاتمي در بيانيه اعلام موجوديت خود ، فلسفه شكل گيري اين تشكل را پايبندي به مضامين انقلابي و اسلامي پيام حج امام (ره) در سال 1366 اعلام كردند. آنچه ذكر شد فقط گوشه هايي از اين پيام عظيم و تاريخي است. نزديك به 30 سال است از صدور اين پيام مي گذرد . بازخواني كاركرد، عملكرد و كارنامه مجمع روحانيون مبارز با مضامين نوراني اين پيام چه تناسبي دارد؟
يك نگاه كوتاه به اين كارنامه نشان مي دهد تنها دو تن از كساني كه نامشان در اعلام موجوديت مجمع روحانيون مبارز آن زمان اعلام شد به اين پيام پايبند بودند و الباقي راهي برخلاف آن طي كردند.

بررسي مواضع و عملكردهاي اعضاي مجمع روحانيون مبارز نشان مي دهد حجه‌الاسلام محمد حسن رحيميان و سيد حميد روحاني با اتخاذ مواضع انقلابي و اسلامي همچنان به پيام حج امام و منشور انقلاب پايبندند. بقيه متاسفانه برخلاف اصول و مباني امام (ره) عمل كردند.

كروبي به عنوان رهبري اين جريان انشعاب كرد و رفت يك بساط ديگر راه انداخت . حزب اعتماد ملي به رهبري مهدي كروبي دبير كل مجمع روحانيون مبارز محصول اين انشعاب بود. وي در انتخابات رياست جمهوري سال 1384 با آنكه رئيس جمهور مملكت نفر دوم مجمع روحانيون مبارز يعني سيد محمد خاتمي بود و وزير كشور هم از اعضاي برجسته مجمع بود، آنان را متهم به تقلب در انتخابات كرد! او در انتخابات رياست جمهوري سال 1388 همين مسير را طي كرد و سر از فتنه آمريكايي و اسرائيلي جنبش سبز سر برآورد و عملا در نقش يكي از رهبران جنبش اشراف عليه راي پابرهنگان و محرومين سربرآورد و به جمهوريت و اسلاميت نظام شمشير كشيد. او رضايت داد از گوگوش تا سروش پشت سر او صف بكشند و راديو« بي بي سي» و راديو آمريكا ارگان رسمي اين جنبش باشد.

نفر دوم  اين جماعت هم با جرج سوروس پدر انقلابات رنگي ملاقات كرد و عملا وارد راهبرد آمريكايي ها در مسير براندازي نرم قرار گرفت. او10 سال قبل يعني در فتنه 18 تير 78 در چنين دامي افتاد. اما مديريت بحران رهبري معظم انقلاب او را از چنين دامي نجات داد و همنشيني اعضاي مجمع با مرفهين بي درد و خروج از زي طلبگي و فراموش كردن آرمان هاي انقلابي امام (ره) و نيز نفوذ عناصر سكولار و ليبرال و تئوري ‌پردازي هاي آنان در مسير سكولاريزه‌كردن بساط نظام جمهوري اسلامي ، آنان را به وادي «بغي» و «محاربه» با نظام كشاند هر چه رهبر انقلاب اسلامي آنان را نصيحت فرمودند، گوش شان بدهكار نبود.
دشمن كار را در فتنه 88 با شعار؛ «انتخابات بهانه است اصل نظام نشانه است» شروع كرد. اما در عاشوراي 88 پس از 8 ماه ناامني در تهران شعار؛ «مرگ بر اصل ولايت فقيه» سرداد! در تمام اين ايام با كمال تاسف مجمع روحانيون مبارز يا حامي بود يا ساكت! نامزد ننگين آنها موسوي با كمال وقاحت كساني كه اين شعارها را دادند «مردان خداجوي» ناميد!

آيا اين سكوت و يا حمايت را مي شود پايبندي به منشور انقلاب و امام ناميد؟!
با آنكه سر آنها در قيام تاريخي 9 دي به سنگ انقلابيون نسل اول و دوم و سوم انقلاب خورد باز بيدار نشدند و همان مسير را مي روند. قيام 9 دي آنها را ساكت كرد. اما قانع نكرد. چرا ؟ چون آنكه در خواب است مي شود بيدار كرد اما آنكه خود را به خواب زده هرگز بيدار نمي شود.

امروز روزي است كه مي توان اين سوال را مطرح كرد كه اعضاي محترم مجمع روحانيون مبارز به كدامين اصل از اصول امام (ره) در منشور انقلاب پايبند مانده‌اند؟ همين سوال را مردم بويژه نسل سوم انقلاب كه هوشمندتر از نسل اول و دوم انقلاب هستند مطرح مي كنند. آنها واقعا چه پاسخي دارند؟ اين جماعت قرار بود بر اساس منشور امام (ره) در برابر جهانخواران بايستند پس چرا صداي بيانيه آنها در «بي بي سي» و راديو آمريكا و راديو اسرائيل در فتنه سال 88  شنيده شد؟ اين جماعت قرار بود بر اساس منشور امام (ره) دست رد بر سينه منافقين و ملي گراها بزنند. پس چرا روز 30 خرداد روز قيام منافقين عليه امام و اعلام جنگ مسلحانه عليه نظام ، اعلام راهپيمايي براي لغو نتايج انتخابات به بهانه دروغ بزرگ تقلب در سال 88  نمودند؟!

اين جماعت قرار بود لكه ننگ دفاع از مرفهين بي خبر از خدا را در كارنامه خود نداشته باشند. امروز چگونه است در هر انتخابات بالاترين راي را از همين جماعت انتظار دارند و حتي شورش اشراف عليه نظام را همراهي مي كنند؟

اين جماعت قرار بود بر اساس اصول منشور امام و انقلاب در كنار كوخ نشينان و شهيد دادگان باقي بمانند زي‌طلبگي را حفظ كنند . آيا حاضرند آدرس منازل خود را در شمال شهر تهران به مردم بدهند تا مردم بيايند ببينند چگونه زندگي مي كنند؟ قرار بود آنها در كنار كوخ نشينان ، فقرا و مستمندان باشند و با آنها حشر و نشر داشته باشند و حق اينها را از مفسدين بگيرند. اما تمام‌قد در كنار كساني قرار گرفتند كه فساد استات اويل و كرسنت را بوجود ‌آوردند . آنها در برابر اين فسادها سكوت كردند و حتي دفاع كردند. آيا نبايد امروز به مردم بگويند كه پايبندي به منشور انقلاب چه شد و ‌آنها بر سر اين منشور چه آورده اند؟
گذشته ها گذشته است، برگرديم به مطلع سخن در اين مقال، بياييد به اين كلام حكيمانه امام گوش دهيد و صفحه آخر زندگي خود را طوري بنويسيد كه «پُر» باشد، «پر» از همان تعهداتي كه به مردم و امام در پايبندي به منشور انقلاب داديد! بنده به عنوان احدي از آحاد اين ملت كه به منشور امام پايبند هستم عرض مي كنم اگر داريد صفحه آخر زندگي خود را مي نويسيد سعي كنيد موارد زير را رعايت كنيد؛

1-مردم كه بلندگوهاي دشمن (بي بي سي – راديو آمريكا – راديو اسرائيل) را رصد مي كنند ، صداي شما را از آن نشنوند و حمايت اهل كفر و شرك و نفاق را از شما نبينند.

2-خيمه فتنه 88 را آتش بزنيد و از ‌آن بيرون بياييد و از سران محارب آن دفاع نكنيد، ورود خود را به خيمه انقلاب و خيمه امام و رهبري عملا اعلام كنيد و با مواضع روشن در صفحه آخر زندگي خود ثبت كنيد .

3-هر كدام از شما در همراهي با مردم ، امام و انقلاب سوابق روشن و شفافي قبل و بعد از انقلاب داريد، كاري نكنيد كه صفحات آخر زندگي سياسي شما به واژه پست و سخيف « انقلابيون پشيمان» مزين شود. از شما بايد به عنوان «امتحان پس داده» در پايبندي به منشور امام (ره) اين جمله در صفحه آخر كتاب زندگي سياسي شما ثبت شود ؛

«اماما تا آخرين نفس مقاومت كرديم و به انقلاب شما خيانت نكرديم، ما با آمريكا همراهي نكرديم و دركنار مردم و ولايت فقيه ايستاديم» اين شدني است فقط كافي است بگوييد يا علي !

راستي چرا مجمع روحانيون با آن همه سوابق خدمت به انقلاب و اسلام به اين روز افتاده اند؟ چرا اصولي كه گفتند ما به ‌آن پايبنديم را رها كردند و رفتند به سربازي پادگان هاي رزم نرم دشمن؟ اين جمله حكيمانه رهبر انقلاب اسلامي در گوش من همچنان زنگ مي زند كه فرمود : «وادادگي در مقابل دشمن دروازه همه آسيب هايي است كه بر يك كشور وارد مي شود» آخر و عاقبت وادادگي در برابر دشمن همين است. مردم مي پرسند تك تك اعضاي مجمع روحانيون مبارز كه امروز اغلب آنها دهه هفتاد عمر خود را طي كرده اند در صفحه آخر كارنامه زندگي خود چه مي خواهند بنويسند؟ اگر به محضر امام (ره) در آن دنيا رسيدند اين صفحه را چگونه مي خواهند براي او بخوانند؟

پي نوشت ها :

1-نقل به مضمون
2-پيام امام خميني – برائت از مشركان و تبيين وظايف مسلمين و مشكلات جهان اسلام - ج 20 صفحه 311
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۳ ۱۳:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۶ ۰۷:۱۲
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۴ ۰۷:۵۸
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۶ ۱۷:۵۱
 
۱۳۹۵/۰۹/۰۶ ۱۲:۰۵
 
۱۳۹۵/۰۹/۰۶ ۰۸:۵۲
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۶ ۱۳:۲۳
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۴ ۱۷:۰۷
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۳ ۲۱:۱۵
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۴ ۱۴:۳۷
 
 
کلمات کلیدی : مجمع روحانیون مبارز+فتنه88 +طیب+شهید عراقی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.