نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 320537
جاده های روستایی بیجار برادر ناتنی توسعه راه کردستان
بخش تعاملی الف - عادل پیرویسی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۲۸


در لایحه برنامه پنجم توسعه ایران یک ماده به توسعه روستایی اختصاص دارد که به صورت مفصل در ۱۳ بند به موضوعاتی مانند بهسازی روستاها، ارتقاء شاخص‌های توسعه روستایی و حمایت مالی کشاورزان از طریق اعطای تسهیلات و همچنین گسترش بیمه اجتماعی روستائیان پرداخته‌است.

بر اساس این ماده دولت مکلف است به منظور بهبود وضعیت روستاها در زمینه سیاست‌گذاری، برنامه ریزی راهبردی و نظارت و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرائی، ارتقای سطح درآمد و کیفیت زندگی روستائیان و کشاورزان و کاهش نابرابری‌های موجود بین جامعه روستایی و عشایری و جامعه شهری حمایت لازم را از اقداماتی که در این ماده ذکر شده به عمل آورد.

به دلیل بی توجهی مسئولان به این ماده هر سال شاهد مهاجرت جمع کثیری از جمعیت روستا نشین به شهرها هستیم و عمده ترین دلایل آن هم نبود مراکز علمی، کمبود مقاطع تحصیلی آموزش و پرورش، بیکاری و نبود کسب و کار، نبود امکانات بهداشتی و رفاهی همچون جاده و آب آشامیدنی و ... است.

متأسفانه مهاجرت روستائیان به دلایل مختلف به شهرها را می توان عامل اصلی افزایش حاشیه نشینی دانست و حاشیه نشینی علاوه بر آسیب های اجتماعی و اقتصادی که در جامعه دنبال دارد چهره زیبای شهرها را نیز تخریب می کند.

براساس شواهد و تحقیقات انجام شده اغلب حاشیه نشینان اطراف شهر ها را كسانی تشكیل می دهند كه از روستا به شهر مهاجرت می كنند، به گونه ای که اکنون طبق شواهد رشد حاشیه نشینی در سنندج به عنوان مرکز استان سه برابر میانگین کشوری است.

در چند سال اخیر با کم شدن نزولات آسمانی و بارش‎های سنگین برف، خبرهای مسدود شدن راه‎های روستایی کُردستان کمتر به گوش رسیده و دلیلی بر کم ‏توجهی مسئولین به جاده‎ها و معابر مناطق روستایی شده است.

اما پاییز امسال، زمستان بسیار زودتر از آنچه که همگان انتظار داشتند خودنمایی کرد و بارش‎های قابل ملاحظه‎ای که عمدتا به صورت برف بود مردم و مسئولین را غافل گیر کرد.

جاده تنها مسیر اتصال یک روستا به روستای دیگر و نهایتاً به یک شهر است و اگر این راه ارتباطی نباشد قاعدتاً دسترسی مردم روستا برای پیگیری کارهای خود و تأمین مایحتاجشان در شهرها مختل می شود.

در بارش های برفی که اخیراً در اکثر نقاط ایران اتفاق افتاد استان کردستان نیز به لطف خداوند از آن بی بهره نبود اما این بارش ها اختلاتی نیز در زندگی مردم ایجاد کرد که بسته شدن راه های مواصلاتی روستایی بیش تر از همه به چشم خورد.

اما اتفاقی که جالب است و موجب شد مردم روستای شیرکش علیا از توابع بیجار (مرز بیجار با سنندج) به ستوه آیند و دست به دامان رسانه ها شوند تا پیگیر مشکلاتشان باشد این است که جاده حدفاصل این روستا تا روستای یونس آباد از توابع سنندج (مرز سنندج با بیجار) بعد از دو هفته هنوز بسته است و دسترسی مردم روستاهای شیرکش علیا و چند روستای دیگر را به سنندج مختل کرده است.

مسافرانی که از سنندج به سمت روستای شیرکش و یا برعکس تردد می کنند به دلیل بسته شدن جاده فاصله روستای یونس آباد تا شیرکش را با پای پیاده طی می کنند و چه بسا در این مسیر شاهد اتفاق افتادن حوادث خطرناکی همچون حمله حیوانات درنده هستند.

اکثر دانش آموزان روستاهای این منطقه بعد از دوره ابتدایی برای ادامه تحصیل به دلیل نبود مدرسه در مقاطع بالاتر باید به روستای حسین آباد سنندج بروند و در فصل زمستان، شنبه ها برای رفتن به مدرسه و چهارشنبه ها بعد از بازگشت مدرسه به سمت خانه مسیر ۴ کیلومتری یونس آباد تا شیرکش علیا را باید با پای پیاده طی کنند.

همه این مشکلاتی که برای تردد مردم روستاهای این منطقه در فصل زمستان اتفاق می افتد به دلیل بی توجهی مسئولان اداره راه و ترابری شهرستان های سنندج و بیجار است، راهداری سنندج برف روبی جاده تا روستای یونس آباد را بر عهده خود می داند و راهداری بیجار نیز برف روبی جاده تا روستای شیرکش علیا را و مسیر بین این دو روستا بی صاحب مانده است.

حال در این میان تنها مردم روستای شیرکش علیا، دهرقه پیرحسین، زینل خان و چند روستای دیگر هستند که بلا تکلیف مانده اند و نمی دانند چگونه از عهده این مشکل برآیند و به ناچار خودشان دست به کار می شوند که به گفته یکی از ساکنان روستای شیرکش علیا در اکثر زمستان های سال های گذشته بیشتر این مسیر ۴ کیلومتری را با پارو برف روبی کرده اند.

متأسفانه مسئولان وقتی پای حرف زدن و شعار دادن و بحث هایی همچون انتخابات به میان می آید به به به و چه چه می افتند و روستا را چرخاننده اصلی چرخ اقتصاد جامعه دانسته و رسیدگی به مشکلات مردم روستا را از ملزومات می دانند.

اما وقتی پای عمل به میان می آید مثل برف روبی فاصله روستای شیرکش علیا تا روستای یونس آباد به مانند برادری ناتنی با آن برخورد می کنند و انجام وظیفه در قبال آن را را به یکدیگر پاس می دهند.

نبود امكانات در روستاها، یكی از مهم ترین عوامل مهاجرت روستاییان به شهرهاست كه تاثیر نامطلوبی بر روابط اجتماعی و اقتصادی در جامعه دارد، بنابراین مسئولان باید نسبت به گسترش خدمات رسانی و امكانات در روستاها اقدام كنند.

امیدواریم که این گزارش تلنگری باشد برای توجه بیشتر مسئولین به روستاها چرا که خدمت مسئولین به روستاها خارج از وظیفه برای آنان اجر اخروی نیز به همراه دارد چون مردم روستا مردمانی محروم و کم برخوردار هستند.
کلمات کلیدی : عادل پیرویسی
 
ابوالفضل احمدی
۱۳۹۴-۱۰-۱۰ ۱۴:۰۳:۲۸
به نام خدا
جناب آقای توکلی شما این درخواست را در وزارت راه وشهر سازی برای ما پی گیری کنید
سلام علیکم
روستاهای بُنه کمر و شیخ فاضل در 25 کیلومتری شهرستان محروم فریدونشهر واقع شده است که جاده مواصلاتی آن بطول پنج کیلومترخاکی وکوهستانی می باشد. وتردد درآن مشکل ، هزینه آور ودرمواقع بارندگی غیر ممکن است .
(آیا حق ما روستائیان همین است؟).
برای عمران وآبادی روستاهای فوق وایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری در بخش های کشاورزی ، دامداری ، شیلات ماهی وگردشگری د رراستای اقتصاد مقاومتی ،درخصوص ضرورت بهسازی وآسفالت جاده مواصلاتی روستاهای فوق اقدام لازم را بعمل آورند.در ضمن مکاتبات متعددی در این ارتباط انجام پذیرفته ،که در بایگانی آن وزارتخانه موجود است. آخرین نامه به شماره59480/150مورخ 27/7/94 (3428100) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.