توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 247331
راهنمای کتاب/ «طلایی/ خاکستری/ رگبار» و «سپیدخوانی روز»؛ مفتون امینی؛ نشر ثالث
غم‌های خاکستری
بخش فرهنگی الف، 8 آبان 1393
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۸
«طلایی/ خاکستری/ رگبار»
و
«سپید خوانی روز
»
شاعر: مفتون امینی
ناشر: ثالث، چاپ اول ۱۳۹۳ 
کتاب اول: ۱۰۵صفحه، ۷۰۰۰ تومان
کتاب دوم: ۱۴۰  صفحه، ۹۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا و اینجا کلیک کنید.

****

قریب به شصت سال از زمانی که نخستین کتابش منتشر شده، می‌گذرد. به سال ۱۳۰۵ به‌ دنیا آمده و از اوایل دهه سی به سرودن شعر روی آورده. نام کاملش یدالله مفتون امینی‌ است و اما اشعارش را که از ابتدای دهه‌ی سی در نشریات منتشر می‌شد با تخلص مفتون امضا می‌کرد. در طول این سال‌ها با اغلب چهره‌های سرشناس ادبیات معاصر حشر و نشر داشته و به روایت خودش به‌جز سهراب سپهری با دیگر چهره‌های صاحب‌نام ادبیات معاصر ملاقات داشته و هم‌سخنی کرده.

دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی حقوق قضایی از دانشکده حقوق دانشگاه تهران است و به مدت سی سال در وزارت دادگستری خدمت کرده. در همه این سال‌ها دغدغه اصلی‌اش شعر و شاعری بوده؛ ولی شاعر چندان پرکاری نبوده.  اما در سال‌های بازنشستگی فرصت بیشتری برای نوشتن و انتشار آثارش پیدا می‌کند..

مفتون امینی فعالیت شعری خود را در دوران گرایش جوانان به شعر نیمایی به‌عنوان حوزه‌ای پیشرو در شعر، آغاز کرد اما او تا سال‌های سال به شیوه کلاسیک شعر سرود؛ و از اواخر دهه‌ پنجاه به سرودن شعر نو روی آورد. دو مجموعه شعر او که به‌تازگی توسط نشر ثالث وارد بازار شده‌اند، تقریباً در این دسته از آثار مفتون جای می‌گیرند.

«سپید خوانی روز» مجموعه‌ای‌ از اشعار نو است که پیشتر (در سال ۱۳۷۸) توسط ناشری دیگر منتشرشده بود و نشر ثالث چاپ تازه و پیراسته‌ای از آن را به بازار داده است. در پایان این کتاب گفتگویی خواندنی درباره شعر و شاعری، توسط محمد حسینی با مفتون امینی انجام‌شده است. این گفتگو وجوه مختلف شعری مفتون امینی را به‌خصوص در سروده‌های سپیدش که به دوره دوم شاعری او مربوط می‌شود، به‌دقت موردبررسی قرار داده است.

«طلایی/ خاکستری/ رگبار» دیگر مجموعه شعر مفتون امینی است که دربرگیرنده آخرین سروده‌های اوست که به اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود او بازمی‌گردد. این کتاب که برای نخستین بار منتشر می‌شود، از پنج بخش تشکیل شده. بخش اول دربرگیرنده سروده‌های مفتون امینی در قالب‌های مختلف است از شعر سپید گرفته تا غزل. بخش دوم کتاب بخش آذری این مجموعه است. برداشت‌هایی از یک فلکلورنامه که نسخه کامل آن قرار است در مجموعه اشعار آذری او منتشر شود.

بخش سوم این کتاب منظومه‌ای‌ست با عنوان نظامی و من؛ مجموعه خاصی از غزل و قطعه و مثنوی که در گذشته سروده شده و در اوایل دهه نود بازنویسی شده است. بخش چهارم دربرگیرنده اشعاری تک خطی‌ست مجموعه‌ای از اندیشه و تصویر به‌مثابه تکمه‌‌های خیال. بخش پنجم نیز به‌عنوان خاتمه دهنده این کتاب یک اثرکانکریت است با عنوان «همین که هست».

کتاب حاضر بازگو کننده برخی از ویژگی‌های شعری خاص مفتون امینی، و مهمتر از همه  تنوع شعری او و تجربه‌هایی‌ست که در سبک‌های مختلف شعر فارسی انجام داده است. زبان شعر مفتون ساده و توأم با ایجاز است، البته نه به این معنا که از مفاهیم ساده سخن می‌گوید، بلکه این نکته، ناظر بر سادگی شیوه بیان است. استفاده از رنگ‌ها و تصویرسازی‌های زیبا از دیگر شگردهای مفتون برای عمق بخشیدن به بُعد احساسی و معنایی اشعارش محسوب می‌شود.
 
کلمات کلیدی : طلایی/ خاکستری/ رگبار + سپیدخوانی روز + مفتون امینی + نشر ثالث
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
غم‌های خاکستری