توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 287030
دیالیزی‌ها بخوانند!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۰
یک فوق تخصص کلیه با اشاره به شمار بیماران دیالیزی در کشور، گفت: مراجعه دیرهنگام یا نامنظم بیماران برای دیالیز می‌تواند آن‌ها را دچار عوارض جدی کند.

دکتر محمدتقی نجفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بیماران دیالیزی باید به صورت منظم برای درمان به پزشک مراجعه کنند، گفت: این بیماران باید به صورت منظم وضعیت قلب و عروق را بررسی کنند. همچنین باید مراقب وضعیت فشار خون خود باشند و از مصرف بیش از حد نمک خودداری کنند. این فوق تخصص کلیه اضافه کرد: با توجه به اینکه خدمات دیالیز در ایران به صورت رایگان ارائه می‌شود. افراد دیالیزی باید به صورت منظم به پزشک معالج خود مراجعه کنند و آزمایش‌هایی را که پزشک معالج شان تجویز می‌کند را جدی بگیرند.

نجفی، مراقبت از بیماران کلیوی که هنوز نیاز به دیالیز پیدا نکرده‌اند را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: مهم‌ترین کار برای بیماران کلیوی این است که دیالیزی شدن آن‌ها را به تعویق اندازیم. وی با بیان اینکه استفاده نکردن از گوشت برای بیمار دیالیزی یک باور غلط عمومی است، خاطرنشان کرد: با وجود کمبود مصرف گوشت در ایران، اشتباه است که افراد آن را از برنامه روزانه غذایی حذف کنند، چراکه حذف مصرف گوشت در برنامه غذایی می‌تواند آن‌ها را دچار عوارضی از جمله سوء تغذیه کند.

نجفی در پایان با اشاره به اینکه افراد دیالیزی باید از گوشت سفید و گوشت‌های کم چرب استفاده کنند، اضافه کرد: مبتلایان به بیماری‌های کلیوی باید از مصرف حبوبات و مواد غذایی کم ارزش خودداری کرده و تلاش کنند که بیشتر از روغن‌های گیاهی حاوی امگا ۳ استفاده کنند.
 
کلمات کلیدی : سلامت ، درمان ، پیوند کلیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.