توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 444837
جوان ترین و هجومی ترین دربی تاریخ در جدال مربیان شکست ناپذیر
هفته بیست و یکم لیگ برتر امروز با برگزاری یک بازی به پایان می رسد که طی آن دو تیم استقلال و پرسپولیس از ساعت ۱۵:۰۰ در ورزشگاه آزادی به مصاف هم خواهند رفت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۶
مهر نوشت: هفته بیست و یکم لیگ برتر قطعا تحت تاثیر حساس ترین بازی فصل قرار خواهد داشت. پیکار بین دو قطب سنتی فوتبال کشورمان. سرخابی‌های تهران امروز در ورزشگاه آزادی برای هشتاد و چهارمین بار در طول تاریخ حیات شان مقابل هم قرار خواهند گرفت.

استقلال و پرسپولیس در حالی امروز برابر هم صف آرایی می‌کنند که از جهاتی با هم تفاوت دارند و از جهاتی نیز دارای وجوه مشترکی با هم هستند.

فاصله زیاد امتیاز
گرچه ایجاد یک فاصله ۱۳ امتیازی بین دو تیم نادر و کم سابقه است، اما این بیشترین فاصله امتیازی بین دو تیم قبل از دربی نیست. شاگردان برانکو که با ایجاد یک فاصله ۹ امتیازی در صدر جدول با نزدیک ترین تعقیب کننده شان هستند، تنها در صورت پیروزی در این بازی است می‌توانند امیدوار به حفظ این فاصله در صدر جدول باشند و فرصت نزدیک شدن به تراکتورسازی را ندهند. ضمن این که می‌توانند در صورت پیروزی در این بازی فاصله شان با استقلال را به ۱۶ امتیاز برسانند. فاصله‌ای رویایی.

در سوی دیگر میدان شاگردان منصوریان که نیم نگاهی به رتبه دوم جدول دارند، در تلاشند تا با کسب سه امتیاز بازی هم از فاصله ایجاد شده بین خودشان با صدر جدول بکاهند و هم امیدوار باشند در صورت لغزش‌های تراکتور در گام‌های بعدی، از این تیم در جدول عبور کرده و به رده دوم جدول صعود کنند.

جوانی
شاید دربی ۸۴ را از نظر سنی بتوان جوان ترین دربی تاریخ دانست. این درست که دو تیم بازیکنان پا به سن گذاشته ای مثل سید جلال حسینی، سید مهدی رحمتی و خسرو حیدری و... را دارند که احتمال حضور آنها در ترکیب ثابت دو تیم هم وجود دارد، اما هر دو تیم از عنصر جوانی بهره می برند.

حضور بازیکنان جوان به تعداد مکفی در ترکیب هر دو تیم باعث می‌شود تا این این دیدار را به یک دربی جوان تشبیه کنیم. دربی ای که خاص بازیکنان جوان است و بازیکنان جوان می‌توانند در آن تعیین کننده باشند.

پیروزی های متوالی
هر دو تیم در حالی قدم به این میدان حساس می‌گذارند که پیروزی‌های متوالی پی در پی را به دست آورده‌اند. پرسپولیس شروعی طوفانی و رویایی در نیم فصل دوم داشته و صد در صد بازی های نیم فصل دوم خود را با پیروزی پشت سر گذاشته است. استقلال هم در این خصوص دست کمی از پرسپولیس ندارد. گرچه استقلال از ۵ بازی خود در نیم فصل دوم یک شکست و ۴ پیروزی به دست آورده، اما این را هم در نظر بگیریم که آبی پوشان به جز ۳ پیروزی متوالی در لیگ، یک پیروزی با ارزش، حساس و بزرگ مقابل السد مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا به دست آورده است.

به این ترتیب باید گفت سرخ ها با ۵ و آبی ها با ۴ پیروزی متوالی قدم به این میدان گذاشته‌اند و این نشان دهنده روحیه و انگیزه بالای دو تیم است.

بهترین خطوط حمله لیگ
گرچه استقلال با ۲۹ گل زده بهترین خط حمله لیگ برتر را در اختیار دارد، اما شرایط پرسپولیس هم دست کمی از آبی‌ها ندارد. چرا که شاگردان برانکو هم با ۲۸ گل زده به همراه تراکتورسازی بعد از آبی پوشان دومین خط حمله برتر لیگ برتر را در اختیار دارند.

رویارویی دو تا از بهترین خطوط حمله  می‌تواند این پیام را در بر داشته باشد که می‌توان به دیدن یک دربی زیبا و پر گل امیدوار بود. 

غایبان بزرگ
هر دو تیم غایبان بزرگی به دلیل مصدومیت و محرومیت در ترکیب خود دارند. هرچند منصوریان به غیبت بازیکن بزرگی مثل مگویان به دلیل طولانی شدن غیبت او عادت کرده، اما وی در این بازی از وریا غفوری هم قادر به استفاده نیست تا تنها گزینه اش برای دفاع راست خسرو حیدری باشد. 

پرسپولیس گرچه تنها یک غایب دارد، اما کمال کامیابی نیا را می‌توان مهمترین بازیکن پرسپولیس و مهم ترین غایب این میدان دانست. آنقدر مهم که قطعا اگر به منصوریان می‌گفتند یکی از بازیکنان پرسپولیس را انتخاب کن که در دربی غایب باشد حتما روی کامیابی نیا دست می‌گذاشت. 

هر دو تیم می‌توانند از از محل غیبت بازیکنان غایب شان آسیب پذیر باشند.

مربیان شکست ناپذیر
نکته جالب این دربی این است که هر دو مربی مقابل هم شکست ناپذیر بوده اند. تا کنون نه برانکو مقابل استقلال شکست خورده و نه علیرضا منصوریان. اما هر دو مربی سابقه پیروز شدن برابر تیم های حریف را دارند.

منصوریان بعنوان سرمربی تا کنون ۵ بار با پرسپولیس بازی کرده است که به صورت یک در میان این بازی‌ها را با تساوی و پیروزی تمام کرده و خیلی از استقلالی‌ها اعتقاد دارند که اگر همین روند حفظ شود دربی ۸۴ نوبت پیروزی منصوریان است.

تاثیر گذار ترین بازیکنان
اگر خواسته باشیم از تاثیرگذار ترین بازیکنان دو تیم نام ببریم، باید به خط حمله دو تیم نگاه بیندازیم. جایی که مهدی طارمی با ۱۰ گل و ۲ پاس گل تاثیرگذار ترین بازیکن پرسپولیس است و کاوه رضایی مهاجم آبی پوشان با ۶ گل و ۷ پاس گل تاثیر گذار ترین بازیکن استقلال است. این دو بازیکن می‌توانند امید اول گل زنی مربیان شان در این دربی باشند.

چهره های ویژه
چهره ویژه شماره یک تیم استقلال امید ابراهیمی است. بازیکن با تجربه و ملی پوشی که اوج گیری استقلال در ارائه بازی و نتیجه گیری مقارن شد با اوج گیری این بازیکن تا خیلی‌ها این دو موضوع را به هم ارتباط دهند. اما دومین چهره ویژه استقلال در این بازی قطعا جوان ترین بازیکن استقلال و این دربی خواهد بود.

امید نورافکن که در هفته‌های اخیر چشمها را به سمت خود خیره کرده. اوج درخشش این بازیکن در دیدار استقلال و السد و رویارویی مستقیم این بازیکن با ژاوی بزرگ بود که در اکثر برخوردهای مستقیم، این نورافکن جوان بود که برنده این جدال های رو در رو بود.

برای پرسپولیس هم می‌توان دو چهره ویژه در نظر گرفت. اول سروش رفیعی. هافکب جدیدالورود این تیم که با پیراهن شماره ۷ سرخ ها در میانه زمین این تیم خیلی زود جا افتاد و همچون نگینی در این تیم می‌درخشد. سروش این روزها حرف اول را در طراحی بازی تهاجمی سرخ پوشان می‌زند. قطعا مهار این بازیکن برای علیرضا منصوریان در اولویت‌های کاری‌اش قرار گرفته است.

اما دومین چهره ویژه پرسپولیس در این بازی قطعا رامین رضاییان خواهد بود. بازیکنی که هرچقدر بیشتر مورد غضب برانکو قرار گرفت، بیشتر صبر و تلاش کرد و با رفتار حرفه‌ای و نوع بازی‌اش سرانجام خود را به برانکو و ترکیب ثابت پرسپولیس تحمیل کرد. رامین رضاییان هم از جمله بازیکنانی است که می‌تواند روی بازی امروز دو تیم تاثیر زیادی داشته باشد.
 
کلمات کلیدی : دربی84+استقلال+پرسپولیس+لیگ برتر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.