نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 434234
هاشمی‌ متعلق به همه
احمد توکلی، ۲۲ دی ۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۴

سه‌شنبه روز خاصی بود، مردم برای تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه و خیابان‌های اطراف جمع بودند. من برای آنکه خودم را به جایگاهی که نماز به امامت حضرت آقا برگزار می‌شد، برسانم مجبور بودم جمعیت فشرده را به زحمت بیندازم و با تأنی راه را باز کنم. البته مردم خوب رنجیده نمی‌شدند بلکه ابراز محبت هم می‌کردند. گفتنی است که هنوز ساعت۸:۳۰ نشده بود. از هر قشری در بین مردم بودند، حس می‌شد که همه هاشمی را متعلق به همه می‌دانستند.

 موسی(ع) از خداوند پرسید پروردگارا پاداش کسی که جنازه مرده‌ای را تشییع می‌کند چیست؟ خداوند فرمود: فوجی از فرشتگانم را به همراه پرچم‌هایی بر آنان می‌گمارم تا از گورشان تا محشر آنان را بدرقه کنند. موسی(ع) باز پرسید: پروردگارا پاداش کسی که خانواده داغداری را تسلیت و دلداری دهد چیست؟ خداوند فرمود: روزی که سایه‌ای جز سایه لطف و بخشش من نیست، سایه‌ام را بر سر او می‌گسترانم. در این تشییع جنازه مردم قصد قدرشناسی نیز داشتند. این همه سفارش در اسلام برای شرکت در چنین مراسمی به‌خاطر آثار پربرکت آن است.

برجسته‌ترین حالی که در رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از ساعات نخست فوت ایشان به چشم می‌خورد احترام و تسلی دادن به نزدیکان ایشان و تجلیل و تکریم یار دیرین امام و رفیق شفیق رهبری بود. این منحصر به کسانی بود که همفکر آن سفرکرده بوده‌اند. دیگران، حتی منتقدان جدی آن بزرگ نیز از خوبی‌های وی گفته‌اند و می‌گویند. اثر این موضعگیری‌ها بسته به میزان صدقی که در جان کلامشان بوده باشد، شستن کینه‌ها و نزدیک کردن دل‌ها و تشویق مهربانی و میل به گذشت و تحکیم، همراهی و همدلی خواهد بود. چنانکه از برخوردهای سیاسیون در تمام این مراسم‌ها به‌خوبی درک می‌شد.

تک و توک عناصری هم که از شدت علاقه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یا شاید هم با اغراض دیگر زبان به اعتراض می‌گشودند که شما که تا دیروز به او حمله می‌کردید حال چرا تعریف می‌کنید؟ یا چرا اینقدر دیر؟! در قبال این افراد باید عرض کرد درست است که آیت‌الله‌هاشمی مانند هر سیاستمدار دیگری «آن‌هم با این سابقه طولانی، پرتلاطم و ناهموار» کمالات و اشتباهات را با هم داشت، ولی نه رسم ادب است و نه رسم معاشرت که در مجلس عزای او زبان به ذکر نقاط منفی بگشاییم. اینکه دیگر تسلی و دلداری نمی‌شود، این زخم‌زبان است و مطرود.

همین گفت‌وگوهای مثبت و حضور جدی، مصیبت فقدان هاشمی را به ابزار نزدیک شدن دل‌ها تبدیل کرده است و این نعمتی برای آن بزرگ کوچیده از میان ماست که امید داریم خداوند از برکات همدلی ناشی از این حادثه پاداش در خور خویش نصیب هاشمی رفسنجانی نماید.

در تکمیل مطلب می‌گویم این ذکر خوبی‌ها که البته باید دور از غلو  و ناراحتی باشد، مانع از بررسی‌های آتی از افکار و اعمال نه فقط آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، بلکه تمام سیاستمداران نخواهد بود. شکی نیست که همچنان‌که در هیأت یک سیاستمدار ارزیابی نقش و کارکرد وی باید حق‌طلبانه، طبیبانه و منصفانه باشد، بعد از حیات این سرا نیز دید حق و انصاف دستمایه ارزیابان باشد. خدایش بیامرزد و بر سفره احسان خویش مهمانش سازد. آمین

منبع: همشهری
 
 
کلمات کلیدی : درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی+هاشمی رفسنجانی+تشییع هاشمی+احمد توکلی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۲:۵۲:۱۷
بنظرم دیگر زیادی دارید احساساتی میشین
اصلا یکی از دلایل رای نیاوردن ناطق و رای اوردن خاتمی همین فضای بسته انتقاد و محدودیت زمان هاشمی بود
خدا ایشان را رحمت کند
ولی بنده و خیلیها کاملا مخالف مشی ایشان بوده و هستیم
ایشان هم هیچوقت قدرت را رها نکرد و اصطکاک وی هم با اصلاحطلبان و هم با احمدی نژاد و این اعتقاد که همیشه مشی وی یاید حاکم باشد کشور را دچار تنش زیادی کرد

مسیله همراهی با جنبش سبز هم مسیله دیگریست که باعث شد فضای رسانه ای اصلاحطلبهت سمت او بیاید و نمیشود باز کرد (4112060) (alef-13)
 
عماد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۳:۰۵:۳۳
اقاي توكلي بسيار انسان منصفي است از اينگونه افراد شريف در عصر فعلي كم داريم انشاء اللهسالم و تندرست باشند (4112087) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۳:۱۳:۵۰
دلواپس ها و کاسبان تحریم از مردم نیستن (4112107) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۳:۳۷:۲۵
برخی از تندروهای اصلاح طلب، می خواهند ایشان را مصادره و در کشور اختلاف ایجاد کنند. (4112139) (alef-13)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۳:۵۸:۳۹
جناب دكتر توكلي...در اين نكته كه ايت الله هاشمي متعلق به همه بود شكي نيست ولي در اين نكته كه منتقدان و تخريب كنندگان ايشان را در يك كفه بگذاريم كمال بي انصافي است...هاشمي همان هاشمي است ولي تا چند ماه پيش در سيماي جمهوري اسلامي ممنوع التصوير بود انهم نه بصورت رسمي...ايا اين حق اين بزرگمرد بود..ايا اينهمه هجمه به او با شرايط انصاف بود..ايا بقول خود شما نبايد تعداد زيادي استغفار كنند...هاشمي كه رفت و مردم قدر شناس با رفتارشان در اين چند روز به خيليها فهماندند كه ميزان مردم هستند و نه افراد مغرض كه خود را به عنوان خواص معرفي ميكنند...ايا وقت ان نشده كه اين گروه به اشتباهاتشان اقرار كنند...ايا وقت ان نشده كه بجاي خود محوري و تندروي همه در خط اعتدال قرار گيرند تا كشور پيشرفت كند.. (4112163) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۳:۵۹:۵۵
نه بابا ! تهمت زنندگان به هاشمی باید محاکمه شوند (4112165) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۰:۲۳:۳۰
هاشمی متعلق به تهمت زنندگان به وی نیست (4112195) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۱:۵۷:۰۸
هاشمی امید ملت بود (4112286) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۱۲:۰۲:۲۱
هاشمی تموم شد (4112697) (alef-3)
 
فرید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۲۲:۱۳:۲۲
امیدوارم شخصیت های بزرگ ملی رادر زمان حیاتشان را هم متعلق به همه بدانیم وعده ای معدود با کوته بینی این انسان های نجیب و ورنج کشیده را ازرده خاطر نکنند (4113728) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.