نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 382430
ضرر ۳۰ میلیارد تومانی از لغو تورهای ترکیه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۸
معاون گردشگری کشور گفت: بخش خصوصی گردشگری ایران از نیمه مارس (۵ ماه پیش) تاکنون به دلیل فسخ قراردادهای متعدد تورهای مسافرتی متحمل خسارتی حدود ۷ تا ۸ میلیون یورو (تقریباً ۳۰ میلیارد تومان) شده است.

به گزارش فارس، مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور در دیدار با «هاکان تکین» سفیر ترکیه در ایران با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به آنکارا و دستاورد برقراری شرایط عادی گردشگری میان دو کشور اظهار داشت: در ایام فضای ناآرام ایجاد شده در ترکیه و با توجه به قرابت های فرهنگی، تاریخی و اهمیت روابط همه جانبه دو کشور تمام تلاش و کوشش سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بر حفظ مناسبات و روابط دو کشور با کم ترین موانع و مشکلات در مسیر توسعه بوده است.

وی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری وزارت امور خارجه در تلاش بوده است تا بهترین راه حل را برای مدیریت شرایط جدید در نظر بگیرد.

رحمانی موحد با بیان اینکه قطع کوتاه مدت اعزام تورهای گردشگری به ترکیه، وجود برخی نواقص در عقد قراردادهای گردشگری طرفین به عنوان بستری برای ایجاد خسارت به بخش خصوصی گردشگری ایران را عیان کرد؛ اظهار داشت: طبق نشست اینجانب با دفاتر خدمات مسافرتی و فعالان حوزه گردشگری ایران و بررسی دقیق شرایط ایجاد شده برای آنها به دلیل نا آرامی‌های اخیر ترکیه، مشخص شد که از نیمه مارس ۲۰۱۶ تا کنون بخش خصوصی ایرانی به دلیل فسخ قراردادهای متعدد تورهای مسافرتی متحمل خسارتی حدود ۷ تا ۸ میلیون یورو شده است؛ لذا پیشنهاد می شود با دستور وزیر فرهنگ وگردشگری و همکاری بخش خصوصی ترکیه ساز و کاری سریع برای جبران خسارت های وارد شده و اصلاح نواقص در قراردادها و روند موجود تعریف شود.

معاون گردشگری با تاکید بر اینکه دو عامل «امنیت» و «احترام» به گردشگران ایرانی مهم‌ترین شاخص و اولویت اعزام هموطنان ایرانی به سایر کشورها به شمار می‌آید؛ تصریح کرد: بر مبنای شرایط مذکور اگر چه روابط گردشگری ایران و ترکیه به روند عادی خود باز گشته است اما هم اکنون مختصات جدیدی بر آن حاکم است که بازتعریف شرایط جدید شامل جبران زیان های حاصل و بازنگری به قراردادهای منعقد شده میان بخش خصوصی طرفین به شمار می آید تا با نگاهی دقیق شرایط بحرانی و خاص لحاظ و در شرایط مشابه مدیریت گردد.

رحمانی موحد ادامه داد: علی‌رغم اینکه همواره دو کشور ایران و ترکیه در میزبانی از گردشگران یکدیگر پیشتاز بوده اند؛ اما برخی نواقص در خدمات و عدم رعایت شأن هموطنان ایرانی به ویژه در مرزها و فرودگاه های ترکیه گزارش شده است که انتظار داریم در شرایط جدید همکاری های آتی اصلاح و ارتقا یابد.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به اینکه روابط دوستانه در شرایط سخت ارزیابی می شود؛ اظهار داشت: با تدابیر پیش بینی شده می توان شرایط ایده آلی برای روابط گردشگری دو کشور تعریف نمود و ایجاد خسارت های احتمالی در آینده را کاهش داد.

سفیر ترکیه: تعریف ساز و کار جدید ارتقای روابط گردشگری ایران و ترکیه

در این جلسه «هاکان تکین» سفیر کشور ترکیه در ایران نیز ضمن تشکر از دولت و مردم کشورمان به دلیل حمایت های همه جانبه خود در شرایط سخت بوجود آمده اخیر در ترکیه و سپاسگزاری ویژه از اقدام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مبنی بر عادی سازی روابط گردشگری دو کشور، از پیشنهاد معاون گردشگری به منظور تعریف سریع ساز و کار استیفای خسارات به بخش خصوصی گردشگری ایران استقبال کرد و گفت: وزارت گردشگری و تورساب ترکیه بی شک در این راستا پیش قدم خواهد بود و من نیز در جایگاه سفارت همه تلاش خود را به منظور بازگرداندن روابط موجود به سطحی شایسته اعمال خواهم نمود.

وی با ابراز امیدواری از رسیدن ایران و ترکیه به بالاترین سطح همکاری های دو جانبه در بخش گردشگری گفت: با توجه به دارا بودن پنجمین مقام بازدید گردشگری در دنیا و اهمیت بالای این صنعت در منابع اقتصادی ترکیه، همواره میزبانی از گردشگران و مدیریت صحیح آن از اولویت های اصلی دولت ترکیه به شمار می آید.

هاکان تکین با اشاره به اینکه مردم ترکیه، ایرانیان را همانند هموطنان خود به شمار می آورند و با آنها قرابت های فرهنگی و اجتماعی بسیار دارند؛ تاکید کرد: در تلاش خواهیم بود تا با ایجاد شرایط امن و ارتقا و حفظ شان میزبانی از گردشگران ایرانی در راستای رفع نواقص و خلأ های موجود تلاش نماییم.

وی تاکید کرد: طی نزدیک ترین فرصت، امکان حضور هیاتی از وزارت فرهنگ و گردشگری به همراه بخش خصوصی ترکیه در ایران فراهم خواهد شد تا با تعریف ساز و کاری جدید ارتقای روابط موجود در سطحی شایسته محقق گردد.
 
کلمات کلیدی : ترکیه+گردشگری+ایران
 
Germany
۱۳۹۵-۰۵-۲۷ ۱۵:۵۹:۴۵
میدونید این پول می تونست تو کیش خرج بشه و یا چندبرابرش از طرف روس ها اعراب و ... بیاد ایران. فقط مغر باز میخاد (3889290) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.