نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 412535
وزیر بهداشت: ادغام تامین اجتماعی را دنبال نمی‌کنیم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۷
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه به هیچ عنوان ادغام تامین اجتماعی با وزارت بهداشت را دنبال نمی‌کنم از اضافه شدن ۱۰۰۰ تخت روانپزشکی تا چند روز دیگر خبر داد و گفت: اگر مجلس منابع مالی قانون تعرفه پرستاری برای ۸ سال قبل را بدهد مشتاقانه آن را اجرا می‌کنیم.

به گزارش تسنیم، سید حسن هاشمی - وزیر بهداشت در نشست خبری خود در نمایشگاه مطبوعات با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: وزارت بهداشت در دولت روحانی 1980 خانه بهداشت احداث کرد که 500 خانه بهداشت نیز اضافه خواهد شد.

وزیر بهداشت با اشاره به تجهیز 2 هزار و 356 خانه بهداشت گفت: همچنین سه هزار مرکز بهداشتی و درمانی نیز تجهیز شدند و بیش از دو هزار مکان زیست برای پزشکان ساخته و بازسازی شده است، همچنین 1283 مراکز جامع سلامت گسترش یافت که هر کدام شامل سه پایگاه است و برای هر 25 هزار نفر یک مرکز جامع سلامت است که پزشک، کارشناس سلامت روان مستقر هستند.

وی ادامه داد: 50 میلیون نفر در سامانه الکترونیکی ما ثبت شده است و تا پایان سال برای همه ایرانیان امیدواریم پرونده الکترونیک ایجاد شود.

هاشمی بیان داشت: در حوزه درمان 19 میلیون بیمار در بیمارستانها بستری شدند و در شهرها مردم 6 درصد و در روستاها 3 درصد هزینه درمان می پردازند، همچنین 94 میلیون ویزیت با نرخ سه هزار تومان انجام شده است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: یک میلیون و 200 هزار زایمان طبیعی نیز تاکنون صورت پذیرفته است و با گسترش اورژانس هوایی و زمینی رقم معلولیت و مرگ و بیمار کاهش یافته است.

هاشمی با اشاره به جایگزین 40 هزار تخت جدید و دو میلیون مترمربع بازسازی فضای بیمارستانی و ساخته شدن 12 هزار تخت بیمارستان که تا پایان دولت 20 هزار تخت نیز ساخته می‌شود، افزود: همچنین دو هزار تخت ویژه در طول دو سال اخیر اضافه کردیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: 1800 واحد اختصاص زایمان نیز ساخته و تحویل می‌شود که چند روز قبل بیش از 700 واحد اختصاص زایمان تحویل داده شد، همچنین یک هزار تخت روانپزشکی در چند روز آینده اضافه می‌شود.

هاشمی در نشست خبری خود در نمایشگاه مطبوعات همچنین بر گسترش بخش‌های اورژانس تاکید کرد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره وضعیت درمان تامین اجتماعی عنوان کرد: برخی مباحث در این حوزه انحرافی است و ما بیشتر متمرکز بر ایجاد منابع پایدار است، زیرا ما نیز معتقدیم تامین اجتماعی برای کارگران است و بحث ادغام و واگذاری مطرح نیست و حتی حاضریم بیش از 500 بیمارستان خود را نیز به تامین اجتماعی واگذار کنیم.

وزیر بهداشت در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره فضای رسانه ای حوزه سلامت عنوان کرد: اگر طرح تحول سلامت امروز در جامعه توفیقی دارد بعد از کمک خدا حمایت رسانه ها بسیار نقش داشته است، توصیه ما به همه این است که به هر حال همه ما مسافر هستیم و به آن دنیا نیز اعتقاد داریم و همه سرمایه ما اخلاق است، ادعا نمی‌کنیم که همه خدمات سلامت را اطلاع رسانی کردیم، تهیه محتوا و ارتباط با رسانه قوت و ضعف‌های دارد و بنا بر سلیقه پردازی نبوده است، مهمترین مشکل ما این بوده که وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها بیشتر گرفتار کار اجرایی هستند و کمتر تولید محتوا داشتند.

هاشمی درباره تعرفه‌های پرستاری نیز تصریح کرد: در حوزه پرستاری آقای میرزابیگی که معاون پرستاری هستند در دفاع از حقوق پرستاران همیشه زبانزد بودند و به گفته وی در هیچ دولتی اینگونه از پرستاران حمایت نشده است،  قانون تعرفه پرستاری هم برای 8 سال قبل است که در مجلس تصویب شده و به مانند بسیاری از قوانین کشور از جمله برنامه‌های توسعه نباید نمایندگان مجلس آرزوهای خود را در قوانین بیاورند زیرا باید اول منابع آن را تامین کنند و پرستاران نیز باید به مجلس مراجعه کنند تا بودجه تعرفه پرستاری را لحاظ کنند زیرا ما نیز با اجرای این قانون موافقیم و به محض تامین مالی آن را اجرا خواهیم کرد.

وزی بهداشت با تایید افزایش کار پرستاران پس از اجرای طرح تحول سلامت از همه پرستاران و پیراپزشکان تشکر کرد و به عقب افتادن کارانه آنها نیز گریزی زد و گفت:‌ اگر دیگر نهادها به مانند مجلس همراهی می‌کردند مسلماً بهتر می‌توانستیم به پرستاران خدمت کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره دانش آموزان شین آباد گفت: این دانش آموزان دیگر بزرگ شدند و باید از پزشکان آنها نیز تشکر کرد طی صحبتی که با خانواده داشتیم اگر اساتیدی که در ایران هستند و موافق بودند به فرانسه منتقل شوند و یا از آن کشور به ایران بیایند زیرا برخی از این دانش آموزان بالغ بر 40 جراحی شده اند بنابراین این تصمیم موکول به تصمیم درمانی شده و تاکنون درخواست اعزام به خارج نشده است.

وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگری در حوزه دارو عنوان کرد: اگر بحث افزایش قیمت است بدون افزایش کیفیت دارو از گران شدن دارو حمایت نمی‌کنیم، باید نگاه تولیدکنندگان دارو به بیرون مرزها باشد که در این زمینه دولت بسیار حمایت کرده است، ما نمی‌پذیریم صنعت دارویی نگاهش فقط به داخل باشد زیرا بازار دارویی داخل وسیع نیست ولی اگر صنعت دارو می‌خواهد بازسازی شود باید نگاه شان ثروت آفرینی، اقتصاد مقاومتی، و نگاه صادرات باشد.

هاشمی ادامه داد: مدت زمان خدمت خیلی کوتاه است و نمی‌توانیم برای هر چیزی پاسخ دهیم، چون باید هزاران پروژه در حوزه سلامت را تحویل‌دهیم و از طرفی هم دست مان خالی است. خدمات بهداشت و درمان را باید از روستاها و در مرزها دید نه در سایت‌ها، امروز ائمه جمعه دیگر می گویند که مراجعان مالی حوزه سلامت بسیار کم شده است کما اینکه طرح تحول منتقدان جدی هم دارد که می‌گویند خرج کردن در حوزه سلامت پول ریختن در چاه ویل است که این نگاه را نیز به هزینه کرد حوزه آموزش و پرورش هم داشتند که رهبری در دیداری پاسخ آنان را دادند که هزینه برای این بخش‌ها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری به حساب می‌آید.

وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها همانطور که به وزارت بهداشت انتقاد می‌کنند بخش‌های دیگر را نیز رصد کنند، گفت: در هر بیمارستانی اتفاقی بیفتد ما باید پاسخ دهیم بنابراین گاهی اوقات مسائل در فضای رسانه ها پرداخته میشود خوب است ولی وظیفه ما بسیار متفاوت با نهادهای دیگری است مثلا یک خودرو به پارکینگی منتقل شد بدون اینکه متوجه شوند که یک کودک در آن وجود دارد اما وقتی یک بخیه باز و بسته می‌شود، چه سر و صدای کردند.

وزیر بهداشت ادامه داد: هر 40 کیلومتر جاده‌ها یک آمبولانس داریم که برای اربعین تعداد پایگا‌ه‌ها اورژانس را به 5 کیلومتر رساندیم، بیمه هم که پول بیمه از زائر گرفته است باید در اتوبوس‌ها ناظر مستقر کند.
 
کلمات کلیدی : وزیر بهداشت+تامین اجتماعی
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۸:۱۹:۵۹
یعنی باز شدن یک بخیه یک چیز عادی و معمولی هستش ؟ اون هم از صورت یک کودک ؟ بچه و نوه خودش بود با جناب وزیر بهداشت همین حرف رو میزد ؟ (4011421) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.