نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 341499
تهران 2000 جاذبه گردشگری دارد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۱
استان تهران با داشتن طبیعتی بکر و آثار تاریخی، فرهنگی و مذهبی می‌تواند به‌عنوان یکی از مقاصد گردشگری در کشور معرفی شود.

خبرگزاری مهر: استان تهران با داشتن طبیعی بکر و آثار تاریخی، فرهنگی و مذهبی می‌تواند یکی از مقاصد گردشگری در کشور معرفی شود.

طی سال‌های اخیر گردشگران خارجی نیز برای حضور در استان تهران و بازدید از آثار تاریخی و گردشگری این استان ابراز تمایل کردند و در صورت معرفی بهتر و دقیق‌تر جاذبه‌های گردشگری استان تهران، می‌توان به توسعه صنعت توریسم در این استان امیدوار بود.

کارشناسان این حوزه اعتقاددارند که استان تهران دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه گردشگری است و در صورت برنامه‌ریزی و ایجاد امکانات و زیرساخت‌های لازم، می‌توان به جذب توریست در استان امید داشت که این امر به توسعه و رونق اقتصادی و افزایش اشتغال کمک شایانی را خواهد کرد.

ایام نوروز بهترین فرصت برای معرفی آثار تاریخی و گردشگری استان تهران به مردم نقاط مختلف کشور است تا علاقه‌مندان به تاریخ و هنر این سرزمین، هر چه بیشتر با جاذبه‌های گردشگری استان تهران آشنا شوند.

استان تهران سرشار از جاذبه‌های گردشگری است

اگرچه عده‌ای از مردم تهران در ایام نوروز به علت خلوت شدن پایتخت در شهر مانده و از جاذبه‌های گردشگری استان بازدید می‌کنند اما برخی از مردم استان‌های دیگر نیز به تهران آمده و جاذبه‌های گردشگری و تاریخی پایتخت را به نظاره می‌نشینند.

آمارهای پنج روز نخست تعطیلات نوروزی حکایت از ورود یک‌میلیون و ۹۸۱ هزار و ۷۱۸ وسیله نقلیه به تهران داشت که این آمار طی روزهای اخیر رشد یافته است.

نقش رسانه‌ها در توسعه گردشگری استان تهران مهم است

محمد حسینی یکی از کارشناسان حوزه فرهنگ و هنر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان تهران دارای جاذبه‌های گردشگری و تاریخی فراوانی است که می‌تواند در توسعه صنعت توریسم در این استان مؤثر باشد.

وی افزود: بدون تردید برخی از آثار تاریخی در استان تهران که آوازه جهانی دارند، می‌توانند زمینه حضور گردشگران خارجی را در استان فراهم کرده و این امر توسعه و رونق اقتصادی را برای تهران به ارمغان می‌آورد.

حسینی ادامه داد: متأسفانه بسیاری از مردم با آثار تاریخی و گردشگری در پایتخت و شهرستان‌های استان تهران آشنا نیستند و اگر برنامه‌ریزی برای معرفی این آثار به شکل مطلوب‌تری انجام شود، می‌توان دورنمای خوبی را برای گردشگری استان تصور کرد.

این کارشناس فرهنگی تأکید کرد: باید از ظرفیت‌های مختلف به‌ویژه رسانه‌ها و اصحاب قلم برای معرفی آثار تاریخی استان تهران استفاده کرد که قطعاً می‌تواند دررسیدن به هدف موردنظر مؤثر باشد.

وی بیان داشت: بدون تردید آثار تاریخی و گردشگری استان تهران از بسیاری نقاط کشور کم‌تر نیست و بسیاری از این آثار به ثبت ملی رسیده است و فقط باید با شیوه درست و صحیح به مردم معرفی شوند.

برنامه‌ریزی برای معرفی هویت تاریخی استان تهران

معرفی هویت تاریخی شهر تهران نیز از دیگر برنامه‌هایی است که از سوی مسئولان و متولیان گردشگری در استان تهران پیش‌بینی و در ایام نوروز عملیاتی شده است.

برگزاری نمایشگاه «تهران، کهن شهر من» ازجمله برنامه‌هایی است که طی روزهای اخیر در تهران اجرایی شده و بیش از ۶ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند.

در این نمایشگاه بیش از ۱۱۲ اثر تاریخی از هزاره ششم قبل از میلاد تا سده هفتم هجری قمری در معرض دید علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر قرارگرفته است.

تخفیف برای استفاده از اماکن اقامتی در استان تهران

همچنین برخی تمهیدات لازم برای استفاده از مراکز اقامتی استان تهران در ایام نوروز پیش‌بینی‌شده که این امر باهدف جذب گردشگر از نقاط مختلف کشور انجام‌گرفته است.

در این طرح که با استقبال مردم مواجه شده، گردشگران در ایام نوروز با تخفیف ویژه از مراکز اقامتی استان استفاده می‌کنند که این امر باعث افزایش آمار گردشگران نسبت به مدت مشابه سال قبل شده است.

راه‌اندازی مراکز اسکان موقت نوروزی نیز از دیگر برنامه‌هایی بوده که از سوی مسئولان پیگیری و عملیاتی شده و در این راستا از ظرفیت برخی مدارس استان تهران برای اسکان مسافران نوروزی استفاده‌شده است.

برخی امکانات رفاهی نظیر تلویزیون، یخچال و غیره در مراکز اسکان موقت و کمپ‌های اقامتی استان تهران پیش‌بینی و تدارک دیده‌شده که این امر باعث افزایش تعداد مسافران نوروزی شده است.

به گفته رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، میزان رضایت مسافران نوروزی از اماکن اقامتی مطلوب بوده و تاکنون شکایتی در سامانه شکایات اداره کل میراث فرهنگی ثبت‌نشده است.

راه‌اندازی تورهای گردشگری در برخی نقاط استان تهران

از طرف دیگر برخی دستگاه‌ها نظیر میراث فرهنگی و شهرداری اقدام به راه‌اندازی تورهای نوروزی و گردشگری کردند که این امر نیز می‌تواند در معرفی آثار تاریخی و فرهنگی استان مؤثر باشد.

این طرح در شهر تهران و برخی شهرستان‌های استان تهران نظیر شهرستان ری در حال اجرا است و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر در قالب تورهای گردشگری با جاذبه‌های تاریخی استان تهران آشنا می‌شوند.

برگزاری طرح‌های مختلف در استان تهران موجب افزایش تعداد گردشگران و مسافران نوروزی شده است به‌طوری‌که به گفته سید حسین هاشمی استاندار تهران به دنبال اتخاذ تصمیمات اثرگذار، امسال رشد ۱۵ درصدی مسافران در استان به ثبت رسیده است.

بازدید ۲۵۰ هزار نفر از جشنواره نوروزی برج میلاد

تهران با دو هزار جاذبه گردشگری، تاریخی و مذهبی و تفریحی یکی از مقاصد گردشگران نوروزی است که آمارها نیز حکایت از این موضوع دارد.

جشنواره نوروزی برج میلاد نیز موردتوجه علاقه‌مندان به حوزه گردشگری قرارگرفته، به‌طوری‌که تا روز گذشته حدود ۲۵۰ هزار نفر از این جشنواره نوروزی و یادمان ملی ایرانیان بازدید کردند.

به گفته مسئولان گردشگری تهران، تاکنون تور بازدید از ۳ برج، پارک ژوراسیک و باغ پرندگان با بیشترین استقبال روبرو بوده‌اند.

همکاری رانندگان در تعطیلات نوروزی

از طرف دیگر مردم استان تهران همکاری و تعامل خوبی را تاکنون با پلیس برای رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی داشته‌اند و در بسیاری از حوزه‌ها و محورها شاهد کاهش تصادفات جانی و فوتی بوده‌ایم.

سرهنگ عبدالرضا ناظری فرمانده انتظامی ویژه شرق استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پلیس از روزهای انتهایی سال گذشته و در ایام تعطیلات نوروزی در محورهای مواصلاتی شرق استان تهران حضور مستمری دارد.

وی افزود: پلیس بر روند عبور و مرور وسائل نقلیه نظارت کرده و با رانندگانی که قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت نکرده و امنیت خود و سایر مسافران را به خطر می اندازند، برخورد خواهند کرد.

فرمانده انتظامی ویژه شرق استان تهران گفت: تاکنون حادثه فوتی در محورهای شرق استان تهران رخ نداده است و این امر نشان دهنده همکاری رانندگان با پلیس است.

برگزاری طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه استان تهران

سازمان اوقاف و امور خیریه نیز به منظور جذب گردشگران و مسافران نوروزی، طرح آرامش بهاری را در ایام نوروز به اجرا گذاشته است.

حضور کارشناسان مذهبی و پاسخ به شبهات اعتقاداتی و دینی، برپایی غرفه های کودک و چندرسانه ای از جمله برنامه هایی است که در قالب طرح آرامش بهاری به اجرا گذاشته می شود و تلاش دارد تا امامزادگان واجب التعظیم را به قطب فرهنگی تبدیل کند.

به هر ترتیب استان تهران می تواند در صنعت گردشگری به موفقیت های بزرگتری برسد و این امر در سایه حمایت و برنامه ریزی مسئولان محقق خواهد شد.
 
United States
۱۳۹۵-۰۱-۱۲ ۱۱:۵۹:۰۷
فقط گسترش توريسم (3622131) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۳ ۱۰:۴۹:۰۶
تا به چی بگید جاذبه گردشگری!!؟؟پاریس با اون همه عظمتش 2000 مکان گردشگری نداره (3623138) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.