توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 361190
مصادره ۱۳ میلیون دلار از دارایی‎های ایران در کانادا
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۸
یک قاضی کانادایی دستور داده است تا اموال و دارایی‌های متعلق به ایران به خانواده‌های قربانیان حملات صورت گرفته توسط حماس و حزب‌الله لبنان واگذار شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم و به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک قاضی کانادایی با طرح این مسئله که حماس و حزب‌الله گروه‌هایی هستند که از سوی ایران حمایت می‌شوند، دستور داده است تا اموال و دارایی‌های ایران به خانواده‌های قربانیان حملات انجام شده توسط این ۲ گروه اختصاص یابد.

حکم این قاضی کانادایی علیه ایران پس از آن صادر شده است که خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی در آمریکا اوایل امسال نیز در شکایت مشابهی علیه ایران به پیروزی رسیده بودند و این اقدام به‌شدت از سوی تهران محکوم شده است.

حکم صادرشده از سوی قاضی کانادایی شامل اختصاص ۱۳ میلیون دلار از دارایی‌های غیردیپلماتیک ایران به خانواده‌های آمریکایی است که در بمب‌گذاری‌ها و گروگانگیری‌های بوئنوس‌آیرس، اسرائیل، لبنان و عربستان سعودی طی سالهای ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۲ میلادی، جان خود را از دست داده‌اند.

دادگاه عالی اونتاریوی کانادا نیز مانند دادگاه‌های آمریکا، ایران را مسئول آموزش نیروهای عملیاتی حماس و حزب‌الله لبنان و حمایت مالی از این گروه‌ها دانسته است.

ولی دادگاه عالی آمریکا دستور توقیف ۲ میلیارد دلار از اموال و دارایی‌های ایران را صادر کرده است تا این اموال در اختیار خانواده‌های قربانیان قرار گیرد. تهران تأکید کرده است که به احکام صادرشده از طریق دادگاه های بین المللی اعتراض خواهد کرد.

گلن هاینی قاضی دادگاه عالی اونتاریو در این باره گفت: تروریسم یکی از بزرگترین تهدیدات جهانی است. شکایت‌های مطرح شده علیه ایران بر اساس قانون جدیدی بوده که در سال ۲۰۱۲ میلادی تصویب شده و به قربانیان و خانواده‌های آنها اجازه می‌دهد تا خسارات ناشی از تروریسم را از کشورهای حامی تروریسم، جبران کنند.

کانادا، ایران و سوریه را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده است. صدور این حکم در شرایطی است که دولت لیبرال جاستین ترودو نخست وزیر کانادا به‌دنبال برقراری روابط مجدد سیاسی با ایران است.

ساختمان‌های دیپلماتیک ایران در اتاوا تحت تأثیر این حکم قرار نگرفته است ولی چند دارایی غیردیپلماتیک ایران و حساب‌های بانکی ایران در کانادا در اختیار خانواده‌های قربانیان ناشی از حملات این گروه‌ها قرار خواهد گرفت.
۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ۱۲:۳۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ۰۸:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۸ ۲۱:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۱ ۱۲:۴۱
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۲ ۱۵:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۴/۳۰ ۲۰:۴۴
 
۱۳۹۵/۰۴/۰۱ ۱۲:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۲ ۱۹:۵۲
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۸ ۱۰:۵۳
 
۱۳۹۵/۰۲/۰۷ ۱۰:۰۱
 
 
کلمات کلیدی : پولهای بلوکه شده+مصادره اموال
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.