نظر منتشر شده
۲۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 421797
پشت پرده نطق ضد ایرانی نخست‌وزیر انگلیس در نشست شورای همکاری/ چرا ترزا می از ایران مایه می گذارد؟
بخش بین الملل الف، 17 آذر 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۷
ترزا می، نخست وزیر انگلیس برای شرکت در سی و هفتمین نشست کشورهای شورای همکاری خلیج فارس – عربستان سعودی، قطر، بحرین، امارت متحدۀ عربی، عمان و کویت - سه‌شنبه وارد منامه، پایتخت بحرین شد.

می روز چهارشنبه در نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در پایتخت بحرین مدعی شد که امنیت این کشورها، امنیت انگلیس است.

نخست وزیر انگلیس در ادامه ادعاهایش افزود: تمایل دارم به شما تأکید کنم که ما خطر ایران بر منطقه (خلیج فارس) و خاورمیانه را بزرگ می بینیم. او گفت: انگلیس به شراکت راهبردی خود با کشورهای منطقه (خلیج فارس) پایبند است، و دوشادوش این کشورها به مقابله با خطری می پردازد که آنها را تهدید می کند.

می افزود: باید مانع اقدامات منفی ایران در سوریه، عراق، یمن و دیگر کشورهای منطقه شد تا در این منطقه امنیت و ثبات محقق شود.
 
اهداف انگلیس از تهدید جلوه دادن ایران برای کشورهای عربی
ترزا می نخستین زن و اولین نخست وزیر بریتانیا است که در نشست شورای همکاری خلیج فارس شرکت می کند. همین موضوع نشان دهنده اهمیت فراوان این سفر برای انگلیس می باشد.

به نظر می رسد درباره دلایل این سفر ،حمایت نخست وزیر انگلیس از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و سخنان ضد ایرانی باید به عوامل و منافع اقتصادی، سیاسی و نظامی اشاره کرد. این منافع آن قدر برای انگلیس مهم بوده است که می پیش از سفر به بحرین عنوان کرده بود سابقه و سوء استفاده حقوق بشری کشورهای حاشیه خلیج فارس نباید مانعی برای افزایش روابط تجاری با آنان بعد از برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) باشد. گفتنی است بریتانیا بعد از همه‌پرسی برگزیت برای خروج از اتحادیۀ اروپا تلاش می‌کند شرکای تجاری جدید بیابد.

چند هفته قبل پایگاه دریایی انگلیس در بحرین با حضور پرنس چارلز افتتاح شد. این پایگاه نظامی دریایی در حالی افتتاح شد که فشارها و انتقادها از دولت انگلیس به دلیل همکاری با دولت بحرین در سرکوب مردم این کشور همچنان ادامه دارد. سازمان عفو بین الملل اخیرا در گزارشی از حمایت دولت انگلیس از دولت بحرین با وجود اقدامات سرکوبگرانه آل خلیفه علیه مردم بحرین انتقاد کرده است.

پایگاه مرآت البحرین درباره این پایگاه نوشت دولت بحرین 30 میلیون پوند، یعنی 75 درصد مبلغ احداث پایگاه انگلیسی را پرداخته است، در حالی که انگلیس تنها 7.5 میلیون پوند برای این کار هزینه کرده است. قرار است پایگاه جدید نیز میزبان ارتش و نیروی دریایی انگلیس باشد. نیروی هوایی سلطنتی انگلیس نیز بیش از 90 سال است که از پایگاه‌های هوایی در بحرین استفاده می‌کند اما تاکنون پایگاه دریایی نداشته است.

از حدود 5 سال پیش که اعتراضات علیه آل‌خلیفه در بحرین آغاز شده، انگلیس 55 میلیون دلار سلاح در اختیار این رژیم قرار داده است. انگلیس و بحرین در 6 دسامبر سال 2014 (15 آذر 1393) توافقنامۀ تقویت و گسترش حضور نیروی دریایی انگلیس در منطقۀ خلیج فارس را امضا کردند. این طرح در دسامبر 2014 (آبان 1394) توسط هاموند علنی شد. فعالان حقوق بشر بر این باورند که این طرح «پاداش» سکوت لندن در مورد نقض حقوق بشر در بحرین است.

روزنامه گاردين چندي پيش در گزارشي اعلام کرد ورود تسليحات غربي و اروپايي به عربستان در فاصله هاي سال هاي 2011 تا 2015 در مقايسه با سال هاي 2006 تا 2010 رشدي حدود 275 درصدي داشته است. وقتي هم به نام کشورهاي صادر کننده نگاهي انداخته مي شود، انگليس بزرگ ترين صادرکننده انواع سلاح به عربستان بوده است.

همچنین به نظر می رسد انگلیس از فرصت گذار در آمریکا و نامشخص بودن سیاست ترامپ در قبال مسائل خارومیانه و کشورهای عربی استفاده کرده تا بتواند ارتباط نزدیکی با این کشورها برقرار سازد تا بتواند جا پای محکم تری در منطق بدست بیاورد.

عامل دیگر شرکت نخست وزیر در شورای همکاری و سخنان ضد ایرانی را باید منافع اقتصادی این کشور دانست. در این راستا همزمان با برگزاری این، دولت انگلیس از هدف گذاری خود برای سرمایه گذاری کلان اقتصادی در این منطقه خبر داد.

به گزارش نشریه القبس، شرکت های تجاری بزرگ در انگلیس برنامه های کاری را برای سرمایه گذاری 30 میلیارد پوندی در اقتصاد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ارائه کرده اند که یکی از بزرگترین سطح همکاری ها میان طرفین طی چند دهه اخیر است. این کشور به دنبال تجارت و سرمایه گذاری به میزان 2 تریلیون دلار در منطقه است.
 
کلمات کلیدی : شورای همکاری خلیج فارس+بحرین+ ترزا می
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۸:۳۴:۱۹
ترزا می... دمتو تکون دادی و شیوخ عرب هم کیسه خالیه تورو بادلارهشون پرکردندددد برو لونت ک سرزمین کثیفیه بنام انگلستان (4056077) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۸:۳۴:۵۰
به آنها که اصرار بر بازگشائی مچدد جاسوسخانه این کشور غارتگر در ایران داشته اند- تبریک (4056079) (alef-13)
 
کریمی - اهواز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۲۳:۴۲:۱۰
مسایل را قاطی نکنیم.
درک بایستگیِ بازگشایی سفارت انگلیس کار سختی برای کارشناسان سیاسی نیست.
اگر با این سخنان باید سفارت را بست، پس چرا سفارت روسیه را نمی بندید !؟
اصرار شما بر بودن سفارت روسیه (این کشور غارتگر) پس از رای به قطعنامه کذایی برای چیست !؟
نمیخواهید بگویید که روس ها کمتر از انگلستان به ما ضربه زده اند !؟ (4056526) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۸:۳۵:۲۸
هیچ کاری نمیتونی بکنی خانم ترزا می. (4056081) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۸:۴۱:۵۱
همه دنیا واسه ترسوندن بقیه از ایران مایه میزارن. کلا تو دنیا شدیم لولو (4056090) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۲۳:۵۴:۰۳
روحانی نگران ایران هراسی بود که اینجور ذلیل مون کرد.
نکنه بازم میخوایین ایران تحقیر بشه !! (4056551) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۲۳:۵۵:۳۹
انگلیس تو ایران نوکر زیاد داره تعداد مثبتهای بعضی کامنتها اینو نشون میده!! (4056554) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۳:۲۱:۲۵
سلام لولو. ما از شما می ترسیم (4057176) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۸:۴۲:۱۲
عجب تعاملی! نتیجه تعامل اعتدالی ها شد تهدید بیشتر! (4056091) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۸:۴۴:۴۲
دولتمردان امروز،( منتقدان دیروز) این نوع سخنان مقامات اروپایی را در گذشته ، ناشی از نوع نگرش احمدی نژاد بیان می کردند. پس چی شد؟ شما که مودب بودید؟ (4056096) (alef-13)
 
فلامک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۸:۴۵:۱۶
عربستان اراده کنه انگلیس رو میخره (4056098) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۸:۴۶:۰۲
تندروترین طرفداران دیپلماسی لبخند هم ، به ناکارامدی این نوع دیپلماسی واقف شده اند. (4056101) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۲۳:۳۵:۵۰
اتفاقا این دیپلماسی خیلی هم موفق بوده و باعث شد اجماع جهانی علیه ایران شکسته بشه. الان عربستان و متحداش توی هول و ولان و دست به هر آسمون و ریسمونی میزنن! انگلیس هم اومده بیشتر برای سرکیسه کردنشون! (4056519) (alef-13)
 
France
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۸:۴۶:۲۲
این حرفها به مزاق اصلاح‌طلب ها خوش نمیاید . ننویسید خواهشا ! (4056102) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۸:۵۰:۱۵
وزیر خارجه ما شب و روز توی روسیه و چین است اشکال نداره ولی نخست وزیر انگلیس رفته کشورهای عرب خلیج فارس ، برای ما شده مشکل (4056110) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۸:۵۰:۵۱
از پیامدهای سیاست خارجی برجام زده!! (4056112) (alef-13)
 
Tajikistan
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۸:۵۲:۲۷
متاسفانه سیاست خارجه ما خیلی ضعیفه، دل مون به برجام خوش بود که اونم داره به باد میره.ولی واقعا" توی این چهار سال سیاست خارجه مون چه گلی به سر ملت زدن ، !!!!!! (4056118) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۹:۰۶:۵۱
انگلیس خبیث برای حمایت از نوکرش بر علیه ایران واق واق میکند. زنکه انگلیسی فکر میکند در دوران قرون وسطایی زندگی میکند آمده در منطقه غلط زیادی میکند تقصیر آقا زاده ها هست که در انگلیس بسر میبرند که سران خبیث انگلیس اینگونه بر علیه ایران توهین میکنند (4056136) (alef-13)
 
هموطن
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۹:۰۹:۵۱
با سلام و عرض احترام
اینکه در سالهای اخیر بین کشورهای غربی که در اردوگاه آمریکا هستند مرسوم شده است که در ژست های سیاسی حرفایی در تقابل با ایران بزنند شاید تا حدودی عادی شده باشد و بتوان نا دیده گرفت اما اینکه نخست وزیر یک کشور از مهمترین کشورهای اروپایی مستقلا و اختصاصا بیاید و در نشست سران کشورهای حوزه خلیج فارس شرکت کند و بخش مهمی از سخنرانی خودرا به ایراد اتهام و تهدید کشور ایران اختصاص بدهد بسیار حائز اهمیت و غیر عادیست. اگرچه بخوبی پیداست که مشاروالیها بقصد جلب رضایت و جلب سرمایه سران این کشور ها چنین سخنانی گفته است، ولی بهرحال اینکه ایشان اینهمه راه مسافرت نمایند و درست در نزدیکی مرز کشور ما "بصورت جو گرفته" این سخنان را بیان کنند جای تامل و واکنش دارد.
بگمان بنده "جسارتا" اینک رئیس دولت ایران( ونه وزیر امور خاجه و نه سخنگوی وزارت خارجه) باید در اولین نشست هیات دولت یا مصاحبه مطبوعاتی خود باید به این سخنان پاسخ بدهد. زیرا این سخنان را رئیس دولت یک کشور بیان داشته است.
اگر جسارتا بنده رئیس جمهور بودم با کمال ادب پاسخ نخست وزیر انگستان را اینگونه میدادم:
" ملت بزرگ ایران حدود یک قرن است که بطور سنتی هر مشکل عمده کشور را ناشی از عملکرد دولت انگستان میداند، اگر چه نخبگان کشور از یکسو و دولتمردان کشور انگلستان از سوی دیگر بسیار سعی کرده اند این ذهنیت را از ذهن تاریخی ملت ایران بزدایند، ولی اینک سخنان نامهربانانه، خصمانه و تهدید آمیز ریس دولت انگلستان همه ی ما مردم کشور ایران را متقاعد میکند که در بدبین بودن به عملکرد دولت انگستان محق بوده اند. و بیش از این، این سخنان دولت ایران را وا میدارد که منبعد نسبت به هر اقدام دولت انگستان در رابطه با کشور ایران یا منطقه خلیج فارس جانب تدافعی و احتیاط را حفظ کند. این اقدامات اعم از اعزام هیات های آن کشور به ایران چه سیاسی، چه اقتصادی و غیره خواهد بود و مضافا کشور ایران را متقاعد میکند تا از مراودات بیشتر اقتصادی با انگلستان که زمینه همان تهدید هایی را که خانم نخست وزیر اشاره کرده است فراهم میکند، حتی المقدور اجتناب کند.
خانم نخست وزیر چگونه عنایت نکرده اند که نیروهای ایرانی در عراق یا سوریه جان با هماهنگی و خواست همان کشورها، جان خودرا فدا کردند تا بلای گسترده ایکه با حمایت مالی و معنوی همان شیوخ ایجاد شده بود و منجمله اتباع کشور انگستان را سر می برید، بساطش بر داشته شود و اینک بجای قدردانی از اقدامات ایران و صرفا برای جلب سرمایه های بعضی از کشور ها سخنان غیر واقعی بلکه نهدیدآمیز بیان میدارند.
خانم نخست وزیر چگونه عنایت نمی کنند که از یکسو تمام تلاش خودرا برای تضعیف و تعویض دولت سوریه دولت قانونی که فعلن در کشور خود حضور دارد، می نمایند از آنطرف بنا دارند دولت فراری کشور دیگری را که از حمایت مردم خود هم برخوردار نیست (در یمن)به صدارت برگردانند.
اینکه کشور انگستان تمایل و سعی زیادی در جلب دارایی ها و سرمایه های شیوخ دارد، امری قابل تحمل است ولی انجام این خواسته به قیمت تهدید و کشور ایران و قلب واقعیت ها قابل تحمل نیست و مطمئنا این سخنان مد نظر دولت ایران و در حافظه ی تاریخی ملت ایران خواهد ماند.با احترام:
هموطن (4056142) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۹:۱۳:۰۲
تا اسلحه بفروشد و پایگاه در کشورهای خلیج فارس داشته باشد همین

و حکام تن لش و مفتخور کشورهای عربی یکی خودشان می خورند و یکی به آنها می دهند که تا آنها اینها را همچنان تائید کرده و کله پایشان نکنند (4056152) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۹:۲۹:۵۱
بنظرم این انگلیس کثیف هزار بار ازامریکای امپریالیست برای ایران خطر ناک تراست رابطه با انگلیس را باید به حال تعلیق دراورد . (4056174) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۹:۳۶:۲۰
چند روز قبل آقای بعیدی‌نژاد استوارنامه خود را به ملکه کشوری داد که در تاریخ ایران سمبل تجاوز، استعمارگری و در سال‌های اخیر طراحی شورش‌های رنگی شده است. شبکه ضدایرانی B.B.C نیز مستقیما از سوی دستگاه سلطنت انگلیس پشتیبانی مالی و حتی هدایت می‌شود! (4056187) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۹:۳۸:۲۳
رئیس جمهور در سفر به شرق آسیا گفت؛ از آنها راز پیشرفتشان را پرسیدم گفتند تعامل با دنیا و سرجنگ با آنها نداشتن! بیان چنین سخنانی اولاً گرا دادن به غرب است ثانیاً طوری وانمود می‌شود که گویا دنیا شیطان بزرگ، فرانسه و انگلیس است! و ما با دنیا سرجنگ داریم! وقتی نفر اول قوه مجریه چنین اندیشه‌ای داشته باشد دیگر چه توقعی از دیگران و شیطنت‌هایشان باید داشت. (4056190) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۹:۳۹:۱۵
این چه معمائی است که دولتمردان ما مقابل بیگانگان زورگو به ویژه شیطان بزرگ و انگلیس خبیث و فرانسه مکار و... نرم، لطیف و نازک سخن می‌گویند و در برابر دوستان و دلسوزان، درشت،‌پرخاشگر و با صدائی کلفت؟ چرا این جماعت اصرار دارند عکس دستورالعمل آخرین آیه سوره مبارکه فتح عمل کنند؟ (4056191) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۵:۲۷:۳۵
كوتاه امدن بيش از حد وزير امور خارجه واقاي روحاني در مقابل شيوخ منطقه واروپا نتيجه اش همين است كه با توهين هاي پياپي به ايران مواجه ميشويم ومتاسفانه اگر همين ها بخواهند به ايران بيايند با روي خوش وباز از انها استقبال ميشودواين ضعف بزرگ در سياست خارجه دولت روحاني وجود دارد (4058781) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.