توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 421094
روایت مطهری از لغو سخنرانی‌اش در مشهد/با برخی ملاک‌ها شاید فردا جلو سخنرانی رییس‌جمهور را هم بگیرند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۰
ایلنا نوشت: نایب رییس مجلس گفت:‌ به نظر می‌رسد تلاش لابی اسراییل و عربستان این است که ترامپ را قبل از هر مناقشه دیگر بین المللی ابتدا با ایران درگیر کنند؛ ما باید به هوش باشیم که خواست آمریکا اتفاق نیفتد.

 علی مطهری در جمع دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان، در مورد لغو سخنرانی‌اش در مشهد گفت:‌ از حدود دو ماه پیش قرار بود برای سخنرانی در روز عاشورا به مشهد بروم که به دلیل اینکه امکانش فراهم نبود، آن مراسم به روز اربعین موکول کند.

نائب رییس مجلس با تاکید بر اینکه برای برگزار کنندگان مراسم شرط کرده بود که تنها در مورد حادثه کربلا صحبت خواهد کرد، گفت: اصلا تصور نمی‌کردم که این برنامه این قدر حساسیت‌‌زا باشد.

وی به مخالفت دادستانی مشهد در شب اربعین با مکان مراسم اشاره کرد و گفت: برگزار کنندگان محل برنامه را عوض کردند و قرار شد در محل سالن ایران‌خودرو این مراسم برگزار شود اما خبر دادند پلیس به محل سخنرانی آمده جوانان را از سالن خارج کرده و سالن هم پلمب کرده است. حتی پلیس به دانشگاه علوم پزشکی رفته و دیگ‌های غذایی که برای پذیرایی تدارک دیده شده بود را با خود برده و چند چهارراه آن طرف‌تر، غذاها را بین مردم پخش کرده بود.

مطهری به اظهارات دادستان مشهد مبنی بر اینکه احتمال وقوع جرم در این سخنرانی بوده اشاره کرد و گفت: اگر این مساله بخواهد ملاک شود فردا جلوی سخنرانی رییس جمهور را هم می‌گیرند و این بسیار حرف نادرستی است. دادستان اگر احتمال جرمی می‌دهد باید مساله را در شورای تامین مطرح کند و رییس شورای تامین که فرماندار یا استاندار است، تصمیم می‌گیرد برنامه لغو شود یا برقرار بماند و دادستان به تنهایی نمی‌تواند اقدام کند.

نائب رییس مجلس درباره چرایی تصویب برجام در ۲۰ دقیقه در مجلس قبل و اینکه اقدام احتمالی ایران در برابر تمدید تحریم‌های امریکا علیه ایران از سوی کنگره این چه خواهد بود، اظهار کرد: ۲۰ دقیقه هم برای تصویب برجام در مجلس زیاد بود. چرا که مجلس در جزئیات اینگونه توافقنامه‌ها نمی‌تواند ورود کند. مجلس تنها می‌تواند همه توافقنامه را تایید یا رد کند.

وی تمدید تحریم‌ها علیه ایران را شیطنت آمریکا دانست و تصریح کرد: به نظر می‌رسد تلاش لابی اسراییل و عربستان این است که ترامپ را قبل از هر مناقشه دیگر بین المللی ابتدا با ایران درگیر کنند؛ ما باید به هوش باشیم که خواست آمریکا اتفاق نیفتد. تلاش آنها بر این است که کاری کنند ایران برجام را نقض کند تا بتوانند به راحتی برجام را منتفی کنند.

مطهری برجام را موافقت‌نامه مثبت و مفیدی برای جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد و افزود: بخاطر این موفقیت آمریکا درصدد برهم زدن آن است از این رو ما باید هوشیارانه عمل کرده و احساسی نشویم که اگر قرار است برجام نقض شود، ابتدا آنها برجام را نقض کنند.

نائب رییس مجلس همچنین در مورد مسائل پیش آمده برای محمود صادقی نماینده مردم تهران گفت: آقای صادقی از قبل شاکی خصوصی داشت ولی آن چیزی که مهم بود، سوال وی در مورد حساب‌های رییس قوه‌قضاییه از وزیر اقتصاد بود. به همین دلیل دادستانی او را احضار کرد اما صادقی حاضر نشد که به همراه آنها برود.

وی ادامه داد: طبق قانون هر نماینده‌ای که به قوه قضائیه احضار می‌شود، این احضاریه ابتدا باید در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شود و چنانچه مسئله خارج از حیطه اختیارات نمایندگی باشد، هیات نظارت به نماینده می‌گوید که در مرجع قضایی حاضر شود.

نائب رییس مجلس با انتقاد از عمل دادستانی در اقدام به جلب محمود صادقی گفت:‌ قوه قضائیه نمی‌تواند یک نماینده را بدون نظر هیات نظارت بر رفتار نمایندگان جلب کند. قوه قضائیه اساسا این قانون هیات نظارت بر رفتار نمایندگان را قبول ندارد؛ می‌گویند تشخیص مصداق جرم منحصرا در اختیار قاضی است و نمی‌شود آن را به یک شورای هفت نفره واگذار کرد. این در حالی است که حتی اگر ما قانون را هم قبول نداشته باشیم باید آن را اجرا کنیم.

مطهری گفت: نمایندگان سوالات بسیاری در مجلس می‌پرسند که خیلی از آنها هم وارد نیست؛ اگر قرار باشد همه این سوالات توهین قلمداد شود هر روز باید نمایندگان بین مجلس و دادستانی در رفت و آمد باشند
 
کلمات کلیدی : علی مطهری+لغو سخنرانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.