نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 413796
تلفات جاده‌ای در ایران؛ معادل سقوط روزانه یک هواپیما
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۴
قائم‌مقام معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تنها 10 درصد از سرنشینان عقب خودروها کمربند ایمنی می‌بندند که آمار خطرناکی بوده و بیشتر تلفات جاده‌ای مربوط به سرنشینان عقب خودرو است، با توجه به فرهنگ‌سازی‌های انجام شده سرنشینان جلو خودرو از کمربند استفاده می‌کنند.

به گزارش ایسنا، کاظم فرهمند امروز 24 آبان ماه در همایش روز جهانی یادبود قربانیان حوادث ترافیکی که در تالار ابن سینا مشهد برگزار شد، اظهار کرد: شاید به این دلیل که صندلی‌های عقب خودرو خسته‌کننده است، افراد کمربند نمی‌بندند و این موضوع موجب می‌شود اغلب تلفات حوادث جاده‌ای از صندلی عقب خودرو باشد.
وی با اشاره به اینکه روزانه 45 نفر در تصادفات جاده‌ای کشته می‌شوند، افزود: تلفات جاده‌ای در ایران معادل سقوط روزانه یک هواپیمای مسافربری است، انگار هر روز یک هواپیما سقوط می‌کند و ما خیالمان نیست، در حالی که سقوط هواپیما تا مدت‌ها در اذهان باقی مانده و رسانه‌ها در پی کشف علت آن هستند.
قائم‎مقام معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه مرگ‌های ناشی از حوادث ترافیکی مرگ پنهان نامیده می‌شود، گفت: میانگین سنی حوادث ترافیکی کشور زیر 30 سال است، اگرچه این سن رو به افزایش است، اما اقشار فعال و جوان در این حوادث از بین می‌روند که جای تاسف و تاثر دارد.
فرهمند با اشاره به اینکه خراسان رضوی، فارس و تهران بیشترین حوادث ترافیکی کشور را دارند، عنوان کرد: باید بیشتر دقت کنیم که ببینیم کجای کار ما ایراد دارد، آن‌ها را اصلاح کنیم و از این آمار خارج شویم.
وی با اشاره به اینکه موتورسیکلت‌سواران تلفات زیادی دارند، اظهار کرد: به طور مثال در کاشمر که 160 هزار جمعیت دارد 70 هزار موتورسیکلت پلاک شده و حدود 20 هزار موتورسیکلت پلاک نشده وجود دارد، بنابراین بدون در نظر گرفتن زنان و کودکان به نظر می‌رسد تمام مردم کاشمر دارای موتورسیکلت هستند.
قائم‌مقام معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: اگر موتورسواران کلاه ایمنی استفاده نکنند در معرض مرگ مغزی هستند، در زمینه استفاده از کلاه ایمنی اقدامات خوبی انجام شده بود، اما مدتی است که این فرهنگ‌سازی کمرنگ شده و باید دوباره زنده شود.
فرهمند با بیان اینکه فرهنگ‌سازی زمان‌بر است، عنوان کرد: قوانین سفت و سخت در این زمینه کمک‌کننده است، جریمه کمربند توانست فرهنگ بستن کمربند ایمنی را جا بیندازد البته تبلیغات و حساس‌سازی مردم هم قطعا تاثیرگذار است.
وی افزود: حوادث ترافیکی در کشورهای با درآمد بالا و درآمد پایین، بسیار کم است، بیشترین حوادث در کشورهای با درآمد متوسط اتفاق می‌افتد، از نظر قاره‌ای نیز قاره آفریقا بیشترین و قاره اروپا کمترین حوادث ترافیکی را دارند.
قائم‌مقام معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در زمینه حوادث ترافیکی در میان 190 کشور، 189 هستیم و تنها یک کشور نسبت به ما وضعیت بدتری دارد.
فرهمند اضافه کرد: بیشتر روستائیان برای رفتن به مزارع از موتورسیکلت استفاده می‌کنند معمولا کلاه ایمنی نمی‌گذارند و گاهی نیز دیده می‌شود که موتور آن‌ها چراغ ندارد، بیشترین حوادث در جاده‌های روستایی اتفاق می‌افتد.
قائم‌مقام معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه سالانه در کشور 16 هزار و 500 نفر به علت حوادث رانندگی جان خود را از دست می‌دهند، گفت: در خراسان رضوی این آمار در سال گذشته 1285 نفر بوده و در مشهد 275 نفر تلفات ناشی از حوادث رانندگی داشته‌ایم، خراسان رضوی هشت درصد تلفات حوادث رانندگی را در سطح کشور دارد.
وی خاطرنشان کرد: در زمینه حوادث رانندگی در گذشته بیشتر خطای انسانی مطرح بوده و در حال حاضر سیستم جاده‌ای وسایل نقلیه و ... نقش مهم‌تری را دارند.
فرهمند با بیان اینکه پایگاه‌های اورژانس هوایی در نجات جان مادران باردار و حوادث ترافیکی نقش مهمی  دارند، ‌اظهار کرد: در حوادث سختی که خطر جانی برای افراد وجود دارد حمل و نقل آنان با اورژانس هوایی انجام می‌شود، بعد از برنامه تحول سلامت 17 پایگاه اورژانس هوایی در کشور ایجاد شده است، یک پایگاه نیز در دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارد.
قائم‌مقام معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: پیش از برنامه تحول سلامت مصدومان حوادث ترافیکی به صورت رایگان درمان می‌شدند و در حال حاضر هم این موضوع با شدت بیشتری دنبال می‌شود، البته در بحث توان‌بخشی کم و کاستی‌هایی وجود دارد.
فرهمند در خصوص اولین حوادث ترافیکی در ایران و دنیا، گفت: در ایران در سال 1305 اولین حادثه ترافیکی تصادف غلامحسین درویش ملقب به «درویش خان» با یک ماشین فورد آمریکایی بوده است، اولین حادثه ترافیکی در دنیا در سال 1896 در لندن اتفاق افتاده است.
وی گفت: هدف ما در وزارت بهداشت جلوگیری از مرگ زودهنگام و افزایش کیفیت زندگی مردم است و بر این اساس در بحث قربانیان جاده‌ای دغدغه داریم.
فرهمند در خصوص علت نامگذاری روزهای خاص، عنوان کرد: این موضوع به دلیل حساس‌سازی مردم و حمایت‌طلبی است.
قائم‌مقام معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه قرآن می‌گوید «هرکس جان انسان را نجات دهد انگار تمام انسان‌ها را نجات داده است»، اظهار کرد: اگر بتوانیم در زمینه حوادث ترافیکی فرهنگ‌سازی انجام دهیم، جاده‌ها را اصلاح کنیم و تعداد تلفات حوادث کاهش پیدا کند باقیات و الصالحات انجام داده‌ایم.
 
کلمات کلیدی : تصادف جاده ای+تلفات جاده ای+سقوط هواپیما
 
گنجی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۴ ۱۷:۲۸:۴۱
سر خودروسازان محترم سلامت!!!! (4016222) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۴ ۱۸:۱۹:۳۶
واگر اون یک دونه ماشین پلیس تو جاده نباشه مطمئن باشید وضع بهتر ميشه چرا که یا خوابه یا داره با ماشینها بومی خود و بش میکنه. اگر در جاده ها پلیس غیر بومی باشه مشکل حله . چرا به صورت پایلوت این طرح را اجرا نمی کنید ؟ که هم نوعی ماموریت به حساب بیاید و هم آمار سنجی جدیدی انجام بدهید (4016328) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.