نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 433596
پاسخ استانداری فارس به معترضان شیرازی پارازیت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۷
«خبرجنوب» نوشت: «ناباوری» شاید رساترین توصیف باشد، از مردمی که دیروز جلوی استانداری فارس جمع شده بودند.

آن طور که شعارهای آنان نشان می داد. مسئولان استانداری تلاش می کردند آنها را قانع کنند که پیگیری درباره وضع پارازیتها ادامه دارد اما آنها با شعار جریان سخنرانی را مختل کرده و فریاد میزدند: «ما استاندار را میخواهیم». دیروز جمعیتی از شهروندان شیرازی روبروی استانداری جمع شده بودند تا نگرانی خود از تاثیر پارازیت ها بر سلامتی شهروندان را به گوش مسئولان برسانند. این نگرانی البته بعد از آن شدت گرفت که از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز گرفته تا نمایندگان شیراز در مجلس پیگیری بود یا نبود پارازیت ها را خواستار شدند. بعد از پیگیری های مختلف سرانجام استانداری فارس هم کارگروهی را پیگیر کرد تا مشخص شود که آیا اصلا در شیراز با حدود 2ميليون نفر جمعيت پارازیت بیش از حد وجود دارد یا نه.

هرچند برای مردمی که دیروز جلوی استانداری جمع شدند، وجود پارازیت در شیراز روشن بود چرا که هر بار مسئولان استانداری می گفتند معلوم نیست در شیراز پارازیت وجود داشته باشد یا نه، مردم فریاد می زدند: «هست، هست، هست» و به این ترتیب روند سخنرانی مختل می شد.

تلویزیون هم در دسترس نیست

ماجرا البته کمی قدیمی است؛ آن طور که برخی پژوهشگران در دانشگاه علوم پزشکی شیراز میگویند، شدیدترین ارسال پارازیت در شیراز در سال 89 ثبت شده و در ماه های اخیر افزایش قابل توجهی در افزایش پارازیت ها نداشته ایم؛ جز بودن یا نبودن پارازیت، موضوع پرسش برانگیز دیگری هم وجود دارد و آن اینکه آیا این پارازیتها به راستی روی سلامت مردم اثر می گذارد یا خیر. وقتی مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت دولت دهم گفت که پارازیت ها تاثیری بر سلامت مردم ندارد، با انتقادهای گسترده ای روبرو شد ولی واقعیت این بود که تا آن زمان مطالعه ای انجام نشده بود که نشان دهد پارازیت ها به راستی بر تندرستی مردم اثر می گذارد یا نه. البته مردمی که دیروز جلوی استانداری فارس جمع شده بودند می گفتند به خاطر شدت پارازیت ها- به ویژه در غرب شیراز- به شدت سر درد می گیرند و حالت تهوع به آنان دست می دهد؛ ضمن اینکه به خاطر بالا بودن میزان پارازیت ها، حتی شبکههای صدا و سیما را نمیتوانند دریافت کنند؛ این بود که آنان شعار می دادند: «سلامتی، حق مسلم ماست».

این نگرانی بابت اثر داشتن یا اثر نداشتن پارازیت ها بر سلامت مردم تا همین 2 هفته پیش ادامه داشت تا اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز نتایج پژوهش هایی را در اختیار خبرجنوب گذاشت که نشان می داد پارازیت ها به راستی بر سلامت جانداران اثر می گذارد. این پژوهش ها نشان داده که امواج شدید الکترومغناطیس می تواند باعث ناباروری، تشعیف سیستم ایمنی و سرطانزایی شود.

آن طور که دکتر علی رضا مهدیزاده، استاد گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفته است، مطالعه امواج الکترومغناطیس بسیار قوی تر از امواجی که عامه آن را پارازیت می خوانند نشان داده که در پی آن اسپرم مردان کاهش پیدا می کند، حافظه کوتاه مدت کاهش می یابد و جانوران مورد مطالعه به سردرد و سرگیجه دچار می شوند.

این بود که برخی تجمع کنندگان روبروی ساختمان استانداری نشانه هایی مشابه همین بیماری ها را گزارش می کردند؛ برای نمونه بانوی میانسالی که در خیابان قدوسی زندگی می کند گفت: «من به شدت احساس سردرد، سرگیجه و تهوع می کنم و تنها زمانی این احساس از میان می رود که به جای دیگری از شهر می روم که شدت پارازیتها کمتر است. ضمن اینکه به قدری شدت پارازیت ها زیاد است که ما شبکه های صدا و سیما را هم دریافت نمی کنیم».

در ادامه این تجمع، اعتراض مردم به قدری بالا گرفت که حتی مسئولان بلندپایه استانداری ناچار شدند به میان مردم بیایند؛ البته مردم خواهان حضور استاندار بودند و شعار می دادند: «یا استاندار یا هیچ کس»، «استاندار کاری کن، رحمی به حال ما کن». در نهایت هادی پژوهش جهرمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس به میان مردم آمد. او سخنانش را با یک کلیت علمی شروع کرد با این مضمون که «پارازیت ها همه جا هستند و حتی موبایل و دوربین های شهری ایجاد پارازیت می کنند»؛ این سخن البته به مذاق تجمع کنندگان خوش نیامد و با شعار و اعتراض اجازه ندادند معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس سخنان خود را ادامه دهد. آنچه مردم می گفتند هم تنها یک مضمون داشت و آن اینکه پارازیت هست و باید قطع شود.

مرد سالخورده ای که با وجود ناتوانی در راه رفتن خود را به تجمع کنندگان رسانده بود، گفت: «در گذشته تنها چند ساعت در شبانه روز پارازیت داشتیم حالا شده 24 ساعت». پژوهش جهرمی در میان همهمه و شعارهای مردم فرصتی برای ادامه سخنانش پیدا کرد و گفت که کارگروهی به دستور استاندار تشکیل شده و او درباره محتوای آن در صدا و سیما به مردم گزارش داده است که تجمع کنندگان چنین واکنش نشان دادند: «مگر ما شبکههای صدا و سیما را می توانیم دریافت کنیم؟».

در نهایت، آیت ا... رزمجو، مدیرکل روابط عمومی استانداری فارس میکروفون را به دست گرفت و توانست مردم را قانع کند؛ او از تجمع کنندگان خواست 5 نفر را به عنوان نماینده خود به استانداری معرفی کنند و همچنین گفت که کسی که مسئول پارازیت هاست باید پاسخگو باشد.

نگرانی گسترده تر؟

واقعیت اما این است که کسی نمی داند پارازیت ها را چه نهاد یا سازمانی می فرستد؛ هر چند آن طور که استاد فیزیک دانشگاه علوم پزشکی شیراز می گوید، در چند هفته اخیر شدت پارازیت ها از آنچه بوده، بیشتر نشده است. این است که شاید سراغ علت نگرانی روز افزون مردم از پارازیت ها را باید در جای دیگری جست و جو کرد و آن نگرانی روز افزون از سلامتی آنان است؛ در شرایطی که در هجوم خبرهایی که از افزایش بیماری هایی چون سرطان حکایت می کند پارازیت از نظر شهروندان می تواند یکی از نمودهای بیماریزایی در جامعه باشد؛ که البته اگر این تصور واقعیت هم داشته باشد، در بروز بیماری ها عوامل پرشمار دیگری هم دخالت دارند.

نمونه آن کشت روز افزون سبزی و برخی محصولات کشاورزی در فارس با پساب یا کاربرد بی رویه سموم در تولید محصولات کشاورزی. به همین خاطر تجمعی که دیروز پیرامون وضع پارازیت ها در برابر استانداری فارس شکل گرفت شاید نمونه نگرانی عمیق تری باشد که در لایه - لایه زندگی شهروندان ایرانی نفوذ کرده و معلوم نیست چه پیامدهایی با خود به همراه داشته باشد. ضمن اینکه، انبوه نظریه های روان شناختی و جامعه شناختی را برای تحلیل این نگرانی می توان به کار برد و البته به تحلیل درست دست یافت. این می شود که مردم اعتماد خود را نسبت به مسئولانی که به راستی کارگروهی را پیگیر وضع پارازیتها کرده اند از دست می دهند و در این شرایط هر چقدر هم که علت این بی اعتمادی درکپذیر باشد، واکنش های مردم در آینده مبهم می کند.
 
کلمات کلیدی : تجمع + شیراز + پارازیت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۱ ۰۸:۵۵:۰۴
در شهرهای استان مازندران شده پارازیت بحدیست که شبکه های ایران و داخلی را نمی توان دید. (4109378) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۱ ۰۹:۳۷:۲۰
ثابت نشده پارازیت برای سلامتی زیان آوره ؟! عجببب (4109433) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۱ ۱۰:۱۵:۲۳
من در یکی از بیمارستانهای شیراز کار می کنم . به اندازه ای سقط جنین. نازایی در واحد زنان و زایمان ما زیاد شده که داریم بخش رو افرایش می دهیم. و همچنین کلیه واحدهای ضد سرطانی ما تمام وقت هاشون پر شده. یک روز هم منو شما باید در صف نوبت بایستیدم. لطفا کاری کنید این اتفاق نیافتد (4109490) (alef-11)
 
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۱ ۲۳:۳۳:۲۰
در شیراز در محدوده پادگان ....... که محل انتشار پارازیت های شهره آنتن دهی موبایل ضعیفه علاوه بر اینکه بسیاری از مردم هم واقعا در این چند وقت دچار سردرد شدید شده اند امیدوارم مسئولین نسبت به این حق شهروندی مردم پاسخگو باشند. (4110497) (alef-11)
 
مینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۰:۴۷:۰۰
سلام. آمار سرطان در شیراز به صورت بسیار نامتعارفی داره بالا می ره. ما نزدیک به کوه دراک هستیم همون جایی که این دستگاه پارازیت رو گذاشتن. از ساعت 10 شب تا صبح، کامل بیشتر شبکه ها قطع می شه. از مسئولین خواهشمندیم عاجزانه خواهشمندیم که سلامتی مردم برایشان مهم باشد و نه فقط پول و جایگاه خودشان. آن دنیایی هم وجود دارد. ما تمام حق و حقوق چه مادی و چه معنوی مثل سلامتی و ... که از ما دریغ شده رو از مسئولین می گیریم. خداوند از ذره ای نمی گذره. به فکر اون دنیای خود هم باش ای آقای مسئول که همه چیز در دست توست ولی برایت مهم نیست! (4121398) (alef-11)
 
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۶:۴۱:۴۹
سلام مینا خانم اینکه نوشتی به صورت نامتعارفی بالا میره سند داره یا حرف نا مربوطه آقای مختاری اومد توی شبکه فارس اعلام کرد هیچ گونه سیگنالی خارج از استاندارد وجود ندارد این یعنی اینکه تمام فرستنده های پارازیت و تلفن همراه و تلویزیون و رادیو و ... همه دارن در اون حدی کار میکنند که قانون جهانی میگه وقتی تو میری سوسیس میخوری یا فسفود های دیگه وقتی ورزش نمیکنیم وقتی بحث های دیگری مثل الودگی هوا داریم پس فقط پارازیت نیست مطلب اقا میثم که پایین نوشته شده است را لطفا بخوانید (4155720) (alef-11)
 
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۲۰:۴۰
من مهندس مخابرات میدانی هستم و کارشناس تنظیم مقررات رادیویی هستم تمام پرتوهای موجود در سطح شهر تهران و بقیه شهرها از جمله شیراز را ما اندازه گیری کرده ایم سازمان انرژی هم همین کارها را میکند هیچ کجای کشور سطح توان پرتوها به اندازه یک چهارم استاندارد جهانی نیست.
شک دارید به ما مراجعه کنید سایت ما و انرژی اتمی کشور محلی برای شکایاتن شما دارد درخواست کنید می آئیم برایتان پرتوگیری محل را اندازه گیری می کنیم

خیالتان راحت ما هستیم و به هیچ کس اجازه ارسال توان بالا را نمی دهیم (4122311) (alef-11)
 
مجتبی محمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۰:۱۶:۲۸
اقای مهندس مخابرات میدانی و کارشناس مقررات
اگر راست بگید ایشالا خدا همیشه پشتو پناهت باشه
اگر دروغ بگید ایشالا عزیزت سرطان بگیره ایشالا زندگیت نایود بشه امین (4165953) (alef-11)
 
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۷:۲۹:۳۰
سلام آقا مجتبی من با ایمان قطعیت میگویم آمین
اما آنهایی که باید به مردم حقایق را بگویند هم این آمین را میگویند (4177533) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته