توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 467599
آیت‌الله‌مکارم‌شیرازی: هجوم فرهنگ غرب از طریق دانشگاه‌ها در کشور تأثیرگذار است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۳
مرجع تقلید شیعیان برخی قوانین و مسائل حقوقی را دست و پاگیر دانست و گفت: برخی تعصبی بر حفظ برخی قوانین موجود دارند که براساس موازین شرع نیست.

به گزارش مهر، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی عصر امروز در جمع مسئولان برگزاری همایش ملی اتحاد حقوقی جهان اسلام با اشاره به پیشینه ورود دانشگاه‌ها به ایران اظهار داشت: خاستگاه دانشگاه‌ها غرب است همین موضوع سبب شده فرهنگ آن نیز وارد کشور شود.

مرجع تقلید شیعیان بابیان اینکه هجوم فرهنگ غرب از طریق دانشگاه‌ها در کشور تأثیرگذار است افزود: این فرهنگ در حقوق کشور ما نیز نفوذ کرد و اکنون آثار این نفوذ را در برخی قسمت‌ها شاهدیم.

استاد برجسته حوزه علمیه با تأکید بر اینکه برخی از این آثار اصلاح‌شده اما برخی نیز اصلاح‌نشده باقی‌مانده است عنوان کرد: 3 مشکل اساسی پیش‌روی حقوقدانان اسلامی است، نخست اینکه باید حقوق اسلامی از حقوق غربی پاک‌سازی شود.

به گفته وی، حقوق غربی‌ها بر پایه مادی‌گرایی است و حقوق اسلامی بر پایه اصول وحیانی از همین رو نمی‌توان در مسائل حقوقی غربی و اسلامی همه‌چیز را برابر و مساوی دانست.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی لزوم  پالایش حقوق کشور را موردتوجه قرار داد و تأکید کرد: در حقوق اسلامی همه جنبه‌های منطقی و عقلی لحاظ شده این در حالی است  که حقوق غربی بر مبنای مادی‌گری است.

مرجع تقلید شیعیان بابیان اینکه همان‌گونه که تقریب همواره مورد تأکید است در مسائل حقوقی نیز تقریب باید مورد توجه باشد خاطرنشان کرد: در این صورت می‌توان از طرف کل مسلمانان مسائل حقوق را مطرح کنیم اگر این کار را نکنیم در این مسئله تفرقه ایجاد می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه در حقوق جزا مشکلات زیادی در مسائل مستحدثه داریم خاطرنشان کرد: نظام حقوقی نوشته‌شده درباره مضاربه نشان‌دهنده تفاوت بین حقوق مدنی و اسلامی است که بهتر از آن می‌توان قانون را نوشت.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی برخی قوانین و مسائل حقوقی را دست و پاگیر دانست و اظهار داشت: برخی تعصبی بر حفظ برخی قوانین موجود دارند که بر اساس موازین شرع نیست.
 
کلمات کلیدی : آیت الله مکارم شیرازی+تهاجم فرهنگی+دانشگاه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.