نظر منتشر شده
۳۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 145794
متن كامل بيانيه خاتمی درباره شرکت در انتخابات
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۴۰
سید محمد خاتمی درباره حضورش در انتخابات بيانيه اي صادر كرد.
به گزارش الف، متن كامل اين بيانيه به شرح زیر است:

به نام خدا
در فضای رسانه ای، از جمله پایگاه اطلاع رسانی کلمه و از سوی فعالان سیاسی و اجتماعی و دوستداران اصلاحات، بخصوص جوانان عزیز در داخل و خارج، حضور من در انتخابات مجلس با ابهام ها، پرسش ها، انتقادها و اعتراض ها مواجه شده است که از جمله اصحاب کلمه بخشی از آن را به من منعکس کرده اند. احترام به مردم و احساسات آنان ایجاب می کند که از همین طریق دوستانه و خودمانی مطالبی را بیان کنم.
سید محمد خاتمی

"با وجود سختی و پیچیدگی این مسأله انتظار ندارم که همگان از توضیحات من قانع شوند، بخصوص که محدودیت ما در اطلاع رسانی فضایی را از هر طرف ایجاد کرده که هم توقعاتی خارج از امکانات و مصلحت مطرح می شود و هم تبیین کامل آسان نیست.

وجود چنین ابهام ها و پرسش ها در فضای عمومی به ویژه از سوی کسانی که در این سال ها متحمل مشکلات و محدودیت های گوناگون و هزینه های سنگین شده اند امری طبیعی است. من نمی توانم از کنار این پرسش ها و تحلیل ها و احساسات پاک آسیب دیده بی تفاوت بگذرم و احترام خود را به ناقدان و حتی مخالفانم تکرار نکنم. با ذکر این نکته که بحث تفصیلی در این باب به مجال مناسب تر واگذار می شود چند نکته را یادآور می شوم.

عزیزان
اقدام من از منش و بینش سیاسی و فکری من و آن چه به آن باور دارم و پای بندم ریشه می گیرد. من از موضع اصلاحات و در جهت نگاه داشت روزنه های اصلاح طلبی که آن را مهم ترین و بلکه تنها راه سربلندی کشور و دست یابی به آرمان های اصیل انقلاب و تأمین حقوق مردم و مصالح ملت می دانم و نیز برای دفع مخاطرات و تهدیدهای درونی و بیرونی اقدام کرده ام. هدف ممکن و مطلوب، بازگرداندن امور به موقعیتی است که در آن مصلحت کشور و خواست های اساسی و تاریخی مردم اصل قرار گیرد.

من براساس راهبرد اصلاح طلبانه به آشتی ملی و بازگشت به آرمان های اصیل انقلاب و قانون اساسی و ایجاد فضای همدلی و مشارکت همگان دعوت کرده و می کنم و انتظار داشته و دارم که همه با اسیر نماندن در گذشته و با نگاه به آینده روند تازه ای را در کشور آغاز کنند. تأکید اصلاح طلبی بر روندها و اقدام های قانونی و غیر خشونت آمیز به این معنا نیست که اصلاح امور کشور بدون پرداخت هزینه میسر است.

اما در هر اقدام سیاسی در نظر گرفتن مصالح و شرایطی که نیروهای فعال در داخل کشور با آن مواجه اند ضرورت دارد. در مورد انتخابات مشارکت فعال و معرفی نامزد طبعاً در گرو وجود شرایط مناسب است. مصالح بزرگ تر کشور و اصلاحات مقدم بر ملاحظات شخصی است و اقتضائات خاص خود را دارد. تعیین استراتژی عدم معرفی نامزد و ارائه لیست هیچگاه به معنی تحریم انتخابات نبود و می بایست این امر را در عمل اثبات کنیم تا با گرفتن هرگونه بهانه ای از بدخواهان روزنه ای برای امکان مفاهمه بیشتر با تکیه بر حقوق و مصلحت مردم و پیشرفت واقعی کشور باز شود.

امیدوارم درک مشترکی از شرایطی که در آن قرار گرفته ایم به وجود آید. تردیدی ندارم که احساسات و داوری ها در زمان مناسب می تواند به آنجا برسد که به جای هرگونه توجیهی، چه از سر افراط و چه از سر تفریط، درستی تصمیم هایی در جهت منافع و مصالح ملی و پیشبرد اصلاحات در درون نظام جمهوری اسلامی گرفته می شود اولویت پیدا کند و ان شاء الله گشایش در کارها فراهم آید."
 
علی
United States
۱۳۹۰-۱۲-۱۵ ۱۸:۱۹:۲۳
درود بر خاتمی ، این مرد بزرگوار که امروز نشان داد که بیش از بسیاری که فریاد وا اسلاما و وا انقلابا و و ا اماما سر می دهند، بیشتر به آرمانهای انقلاب عزیزمان پایبند است.
انقلاب اسلامی ، چتری فراگیر دارد که با معماری امام عزیز بسیاری در زیر این چتر گرد هم آمدند.
بنا نبود انقلاب را عده ای محدود بنام خود مصادره کنند و هر سلیقه ای که به یبعشان خوش نیاید ضد انقلاب معرفی کنند.

مطمئن باشید اگر بنا بود همین تفکر که امروز در کشور حاکم است (دفع حداکثری) را پیش می گرفت...... قعا انقلاب اسلامی روی نمی داد.

الف درج این مطلب صحه ای بر صداقتت خواهد بود... با علی (689911) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۲-۱۵ ۱۸:۴۳:۱۴
اصلا رای دادن یا ندادن تو مهم نیست. مردم خودشون راهشون رو بلدن و خدا رو شکر چشمشون به رفتار امثال شماها نیست. آذر ماه کی بود سخنرانی کرد و گفت این انتخابات بی معنی هست؟ (689964) (moderator22)
 
حسین
United States
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۱۹:۱۲:۳۵
مردم فقط شما نیستی واسه خیلیها مهمه. زیاد اعتماد به نفس نداشته باش. واسه خاطر امثال تو رای نداده. از طرف دیگه واسه نظام خیلی مهم بود که آقای خاتمی پای صندوق بره. (692143) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۳-۰۸ ۰۸:۰۶:۲۷
آذرماه هایی در گذشته مانده اند و آذرماه هایی هم در آینده خواهیم داشت .این گذشته ها بودند که امروز ما را ساخته اند و این امروز ماست که فردای ما را خواهد ساخت . پس چه می خواهیم بسازیم و با کی می خواهیم بسازیم تا فرزندان فردای این وطن به آن افتخار کنند و از آذرماهها به خوبی یاد کنند. وظیفه امروز ماست. (1375151) (alef-15)
 
حمید
۱۳۹۰-۱۲-۱۵ ۱۹:۵۸:۱۷
هر تصمیمی که خاتمی بگیرد به مصلحت میدانم با این که خودم رای ندادم (690090) (moderator22)
 
سعید
۱۳۹۰-۱۲-۱۵ ۲۰:۱۱:۵۸
این حرکت سیاستمدارانه اقای خاتمی نشان می دهد اصلاح طلبان می توانند با کمی نوسازی نیروهای خود دوباره به صحنه باز گردند. (690111) (moderator22)
 
ح-ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۱۸:۵۱:۲۹
اره جون مامانت مصتحت كشور درسال 88 ايجاد بلوا و اشوب بود با اين بيانييه بي معني (692120) (moderator22)
 
saeid
۱۳۹۰-۱۲-۱۵ ۲۰:۲۸:۰۷
جالب است! دریغ از یک کلمه از اسلام، از دین، از امام. (690138) (moderator22)
 
سینا
۱۳۹۰-۱۲-۱۵ ۲۱:۱۶:۱۲
بهترین کار این است که نگذاریم بلایی که آمریکایی و اروپاییها بر سر مردم لیبی و عراق در آورده اند بر سر ما بیاورند. کسانی مانند خاتمی اعتقاد دارد که باید مشکلات را در داخل و به آرامی حل کرد و با بریدن از نظام و با حمایت کشورهای غربی مشکلات کشور حل نخواهد بل بیشتر هم خواهد شد. برای اصلاح امور باید با صبر و حوصله و آگاهی مردم به پیش رفت هیچ گاه نمی توان سیستمی را اصلاح کرد مگر اینکه آن سیستم آمادگی پذیرش اصلاح را داشته باشد. و از طرفی تندروها را باید مهار کرد اگر چه انها با تندروی توانسته اند به پست و مقام برسند و آنها نیز باید بدانند آشفتگی کشور نخواهد گذاشت آنها هم در کشور آرامش داشته باشند پس بهتر است با کسانی مثل خاتمی با مفاهمه و گفتگو مشکلات کشور را حل کنند هر چند پست و مقام خود را ازدست داده باشند. انشاالله (690203) (moderator22)
 
تاغت
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۲۰:۵۲:۵۲
احسنت---گل گفتی (914346) (moderator1)
 
حمید
۱۳۹۰-۱۲-۱۵ ۲۲:۰۷:۲۳
فرق بین اصلاح طلب برانداز با اصلاح طلب در خط رهبر از همین جا مشخص میشود علیرغم اعتراضاتی که به آقای خاتمی در دوران ریاست جمهوری بخصوص یاران نزدیک ایشان و اقدامات ایشان در برهه فتنه دارم (من جزو کسانی هستم که در دور اول به ایشان رای دادم ولی بدلیل اقدامات ومواضع براندازانه اطرافیان ایشان وعدم اعلام موضع درست در دور دوم به ایشان رای ندادم)بدلیل این اقدام درست به ایشان سلام میگویم (690276) (moderator22)
 
سید جواد باریکانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۰۸:۴۰:۱۳
برای آقای خاتمی محترم :
پیش از هر چیزی سلام ؛ آنگاه تقدیر به پاس آنچه از نظرم سعی در ایجاد محیطی باز برای رشد اندیشه بود؛ بسیار دوست داشتم در فضایی دیگر و مقاله ای از نوعی دیگر از شما ببینم.
اما نظرم در ارتباط با آنچه بیانیه نموده اید :
1- هرچند شما از صاحبان نظر در زمینه سیاسی ممکلت عزیزمان هستید؛ اما آنچه از نظر تان مخفی مانده است به شرح زیر میآورم :
اول بنظرم شما در مسائل اجتماعی نمیتوانید صاحب نظر باشید به همین خاطر هم درک خوبی از شرایط حساس اجتماعی ندارید؛ بنظرم شرایط اجتماعی مان ؛ ایجاب نمیکند چون شمایی که برای مردم نماد تغییر هستید چیزی جز رای ندادن را انتخاب کنید. اجتماع مان امروز به صراحت راه خود را با آنچه حکم و امر از مصدر قدرت مافوق عادی است روش و جدا کرده است؛ نه از آن روی که جامعه به خواست خود این مسیر را بگزیند؛ بلکه از آن جهت که قدرت چنین خاصیتی دارد که مدام میل به دسته بندی و تحمیل نظر دارد و مدام میل به تصاحب مصدر حق و اعلام نظرات از دید ماورایی دارد.
دوم آنچه بیشتر موجب حیرت است ؛ نه تمایل شما به اصلاح است بلکه انتخاب مسیری است که در انتهای آن اصلاحی به صلاح نیست بلکه تثبیت ناحقان و تلبیس است.
اکنون که حقیقت چون آفتاب نمایان شده و مدعی ته کیسه و ذهن خود را با نهایت وقاحت فریاد زده و مخاطبان را به دیدن هرچه دیدند از چشم خود! تحدید کرده و تمام اعتماد مردم را برای نگهداشتن مسند قدرت هزینه کرده است؛ صحبت از اصلاح وی تایید ضمنی اصل و پایه نگهدارنده قدرت و منش فکری اوست.
اما به هر تقدیر انسان را صاحب اختیار میدانیم و علت بوجود آمدن تفاوت بین انواع بشر را همین انتخابها در مواقع حساس میدانیم. لذا امیدوارم هنوز به مسیری که حامیان انحراف بزرگ نه از سر نادانی بلکه از سر ترس از دست دادن مسند گزیدند نروید. و انشا الله خداوند و خیر الحافظین محافظتان باشد. (690798) (moderator22)
 
سورنا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۰۸:۴۷:۲۹
از الف بخاطر انعکاس متن کامل نامه سپاسگزاریم. مؤید باشید. (690820) (moderator22)
 
رحمن
Latvia
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۰۸:۵۰:۵۱
سید جان دوستت داریم .

شما هم سانسور کنید . (690829) (moderator22)
 
علي
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۰۹:۰۰:۳۹
اكربعنوان يك إيراني به موضوع نكاه كنيم وعاري ازهرحزب ودسته اي اقاي خاتمي انجام وظيفه كرده (690849) (moderator22)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۰۹:۰۸:۴۸
اگر دنبال آشتی ملی و مصلحت جامعه بود، باید قبل از انتخابات این بیانیه را صادر می کرد و البته در آن صورت، نظام هم باید پاسخ مناسبی به این اقدام می داد. (690870) (moderator22)
 
کیوان
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۰۹:۲۷:۴۰
آقای خاتمی ، به شخصه زمانی شما رو شناختم که وزیر دولتتون رو تو خیابون

کتک زدن ، شما هیچ اعتراضی نکردید و بعد در قضیه قتلهای زنجیره ای با وجود اینکه

میتونستید به سر شاخه های اصلی برسید اما امتناع کردید، دستتون خیلی وقته

رو شده . (690915) (moderator22)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۰۹:۲۷:۵۹
"من از موضع اصلاحات و در جهت نگاه داشت روزنه های اصلاح طلبی که آن را مهم ترین و بلکه تنها راه سربلندی کشور و دست یابی به آرمان های اصیل انقلاب و تأمین حقوق مردم و مصالح ملت می دانم و نیز برای دفع مخاطرات و تهدیدهای درونی و بیرونی اقدام کرده ام"
من این حرف باورم نمیشه که ایشون واقعا به دنبال دست یابی به آرمان های انقلاب و تامین حقوق مردم باشد که اگر اینگونه بود مخفیانه با دشمنان این مملکت نظیر جرج سورس و ملک عبدالله ساخت و پاخت نمیکرد و آن انتخابات باشکوه که با مشارکت 85 درصدی ملت همراه بود را با همکاری اجانب به لجن نمی کشید (690917) (moderator22)
 
iهموطن
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۰۹:۵۲:۲۵
افرین به اقای خاتمی متشکریم (690966) (moderator22)
 
صادق
United States
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۰۹:۵۹:۵۳
در جهت « سربلندی کشور و دست یابی به آرمان های اصیل انقلاب و تأمین حقوق مردم و مصالح ملت و نیز برای دفع مخاطرات و تهدیدهای درونی و بیرونی و ... (که آقای خاتمی اشاره کرد)» ای کاش چنین بیانیه هایی قبل از انتخابات و یا چنین رویداد هایی صادر شود. هر چند معتقدم جناب خاتمی در جریان پس از انتخابات، مواضعی بر خلاف گفته های کنونی شان گرفتند، اما نمی توانم کتمان کنم که ادبیات ایشان ستودنی و همواره جای تأمل دارد. (690986) (moderator22)
 
علی
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۱۰:۰۶:۳۱
آفرین بر این مرد مصلح و ملی و انسان (690998) (moderator22)
 
احمد
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۱۰:۳۴:۲۳
عرض سلام و احترام به آقای خاتمی
من اگر چه خودم در انتخابات شرکت نکردم ولی از شرکت آقای خاتمی در انتاخابات دقیقا به خاطر آنچه در بالا آمده است بسیار شاد شدم و شعور سیاسی آقای خاتمی را تحسین کردم.
در ضمن در آنچه بالا آمده جای کلماتی چون عدالت, اشتغال, دشمن, هولوکاست و هزاران لغت نان آور و نام آقور دیگری که مثل نقل و نبات در کلمات همتای جدید آقای خاتمی یافت میشود اثری نیست. دوباره ادبیاتی میشنویم که مخالف را تکریم میکند و منتقد را از انتقادش سر ذوق می آورد. ادبیاتی که شش سال است دفن شده است. (691058) (moderator22)
 
حمیدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۱۰:۴۱:۲۳
"درستی تصمیم هایی در جهت منافع و مصالح ملی و پیشبرد اصلاحات در درون نظام جمهوری اسلامی گرفته می شود اولویت پیدا کند "
یعنی اصلاحات در روند پیشرفت خود به بیرون از جمهوری اسلامی " گذر از جمهوری اسلامی " نیز تداوم خواهد داشت و یعنی جمهوری اسلامی هدف نهائی نیست؟!!!!!
نکند حدف نهائی جمهری ایرانی است؟!!! (691072) (moderator22)
 
ر- خانچي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۱۱:۱۰:۰۳
اولا خداراشكر كه به راي دادنت هدايت فرمود وخداجزاي خيرت دهاد اگر براي رضاي خداراي دادي ثانيااصلاح طلبان اول بايد صالح ومصلح بودنشان راثابت كنند و نشان دهند حداقل عامل بيگانگان نيستند دوم اين كه مباني واصول واهدف اصلاحات خودرا اعلام دارند وگر نه طبق آيات قرآن منافقين ومسفدين نيز ادعاي اصلاح طلبي دارند خداهمه ي ماراموفق به اصلاح خودفرمايد انشاالله (691137) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۱۱:۳۷:۰۵
بروبمیر فقط عده ای جوان بدبخت را به کشتن دادین رفت و از درس و تحصیل عقب افتادن و رفت مرده شور هر چی اصلاحات ببرن خائن های کثیف (691208) (moderator22)
 
امیر
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۲۱:۰۲:۱۶
من نمیدونم این هایی که بد خاتمی رو میگن چه مدارکی دارند که ازش رو کنند؟فقط و فقط خاتمی که ایران و ایرانی رو تو دنیا سرفراز کرد---باز هم درود (914354) (moderator1)
 
عرشيا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۱۱:۴۱:۰۲
درود بر سيد بزرگوار و عالي قدر
ما مردم ايران هيچگاه خدمات و تلاش هاي شبانه روزي اين انسان بزرگوار رو فراموش نميكنيم. اين سيد بزرگوار با اين كارش درس بزرگي به مخالفان خودش داد. زنده باد ايران و ايراني و برقرار باشد اسلام ناب محمدي (691220) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۱۹:۰۱:۱۸
واقعاً خاتمی فداکاری کرد آیا کسی هست که مظلومیت خاتمی رو درک کنه؟ (692129) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۲۸ ۱۵:۴۲:۳۷
خاتمی کاش باز هم بیایی و کشور ایران را از این همه بی آبرویی در خارج و فلاکت و بدبختی در داخل رها بخشی . ما منتظر دوباره رئیس جمهور شدنت هستیم . (920262) (moderator1)
 
نوید
۱۳۹۱-۰۹-۰۳ ۰۱:۵۵:۰۹
جناب آقای خاتمی منتظر حضور شما در انتخابات سال 92 هستیم. زنده باد وطن (1029433) (alef-1)
 
مرصاد
United Kingdom
۱۳۹۱-۱۲-۲۶ ۱۳:۵۳:۱۷
من فکر می کنم در حال حاضر از همه مهمتر مصلحت کشور است. من یکی از مخالفان خاتمی و تفکرش هستم ولی شاید مصلحت باشد به صلاح کشور حضورش را در انتخابات قبول کنیم به دور از هر گونه اختلافات قدیمی و حزبی (1194943) (alef-6)
 
معین
۱۳۹۲-۰۱-۱۳ ۱۵:۴۲:۲۳
زنده بادخاتمی (1213136) (alef-15)
 
ایرج
United Kingdom
۱۳۹۲-۰۱-۱۴ ۱۱:۰۷:۴۲
درود بر سید خدا (1214032) (alef-15)
 
رجب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۱۵ ۰۹:۵۴:۵۳
با سلام

خدمت مردم عزیز وفداکارایران عرض سلام دارم .
همه می دانیم که سید محمد خاتمی طی 8 سال رئیس جمهوری اش ثابت کرده که حامی مردم و انقلاب است ولی مخالفان دران زمان هم نمی گذاشتند سید کارش را انجام دهد ومدام اذیتش می کردند و در هرزمینه تحت فشاربود
لذابرای حفظ نظام و انقلاب تحمل کرد ولب به سخن نه گشود که درغیراینصورت باعث اختشاش و درگیری می شد ومی گفتند خاتمی مملکت رابه آشوب کشید لذابهترین گزینه صبربودکه خاتمی داشت .وسید مشکلی دیگر هم نداشت جرا که اکر داشت تاحالا گفته بودند .
لذاباز من اعتقاد دارم که سید کاندید نشود چرا که دوباره همین آش و همین کاسه است.با تشکر (1215768) (alef-13)
 
باشه
۱۳۹۲-۰۱-۱۶ ۱۵:۲۶:۵۲
دوستان و دشمنان خاتمی فقط به امتیازات مثبن و منفی اکانتهای داده شده نگاه کنند که خود گویای همه چیز است! (1218050) (alef-15)
 
mohsen
۱۳۹۲-۰۱-۱۹ ۱۱:۵۱:۱۰
خاتمی مومن ولایت مدار از سلاله پیامبر عالم دینی سیاست مدار اهل مدارا پاک با سابقه مثبت و ... دیگه چی میخواهید. (1223439) (alef-13)
 
حسینا
۱۳۹۲-۰۲-۳۱ ۲۳:۴۸:۲۷
امیدوارم هرکی میادبعدانتخابات تغیر نکند (1344290) (alef-15)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۴ ۱۲:۲۳:۳۷
زنده باد دلار هفتصدتومن....زنده باد گفتگوی تمدنها....زنده باد ارزانی و وفر نعمتً.... (2963853) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۲۳:۰۴:۲۷
خیانتهای آشکار و مخفی خاتمی برای ملت ایران همیشه زنده هست. خاتمی خیانتکار بر انقلاب است. فته ۸۸ از یادمان نمیرود. دیارخاتمی با پدر انقلابهای رنگی برای تغییر نظام یادمان نمیرود. (4358454) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.