نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495895
زندگی در جهنم/ بدرفتاري پليس در كاله عليه كودكان و بزرگسالان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۴
«مثل زندگی در جهنم»؛این عنوان اصلی گزارشی است که دیده‌بان حقوق بشر درباره وضعیت پناهجویان اردوگاه کاله با برخورد خشن نیروهای پلیس فرانسه منتشر کرده است. اين عنوان به‌خوبي نشان مي‌دهد كه نيروهاي پليس فرانسه در مقابل كساني كه از خانه و كاشانه خود آواره شده بودند به چه مقدار از خشونت استفاده كرده‌اند.

در گزارش ۴۷صفحه‌اي «مثل زندگي در جهنم؛‌ بدرفتاري پليس در كاله عليه مهاجران، كودكان و بزرگسالان» آمده است كه نيروهاي امنيتي فرانسه به‌طور گسترده‌اي از اسپري گاز فلفل براي متفرق كردن پناهجويان و اخراج آنها از اردوگاه كاله استفاده كرده‌اند. در اين گزارش آمده است كه از گاز فلفل عليه پناهجويان بزرگسال و كودك حتي درحالي‌كه آنها در خواب بوده‌اند يا هيچ تهديدي براي نظم عمومي نداشته‌اند استفاده شده است.

 پليس فرانسه به جز استفاده از گاز فلفل عليه پناهجويان، اين گاز را روي آب و غذاي پناهجويان مي‌پاشيده است تا آنها با زجر كشيدن مجبور به ترك اين اردوگاه شوند. همچنين پليس براي سخت‌كردن زندگي پناهجويان آسيب‌ديده و آواره حتي كيسه خواب، پتو و لباس‌هاي آنها را توقيف و ضبط كرده و مي‌كند و همچنين مانع دسترسي آنها به غذا، آب و ديگر مايحتاج اوليه مي‌شود. صدها نفر از پناهجويان با وجود جمع كردن چادرها در حملات خشن پليس به اين كمپ در شمال‌غربي فرانسه كه به جنگل مشهور است بازگشته‌اند.

مقام‌هاي دولت فرانسه و آژانس‌هاي امداد برآورد مي‌كنند، حدود ۶۰۰پناهجو كه از جنگ و فقر گريخته‌اند، در مناطق بندري شمال فرانسه مستقر هستند. اكثر آنها براي عبور از كانال مانش و ورود به انگليس تلاش مي‌كنند. اردوگاه كاله يا جنگل پيش از عمليات پليس فرانسه براي برچيدن آن، محل زندگي حدود ۷هزار مهاجر و پناهجوي آفريقايي، خاورميانه‌اي و آسيايي بود.

هشدار به دولت فرانسه
گزارش ديده‌بان حقوق بشر براساس مصاحبه با ۶۱ پناهجوي بزرگسال و ۳۱ كودك در منطقه كاله فرانسه و اطراف اين ناحيه و بين ماه‌هاي ژوئن و جولاي تهيه شده است. يكي از پناهجويان در يكي از اين مصاحبه‌ها مي‌گويد: از زماني كه سال گذشته اردوگاه كاله را خراب كردند، ديگر جايي براي خوابيدن و يا غذا خوردن وجود ندارد.

زندگي براي ما جهنم شده است. ديده‌بان حقوق بشر با محكوميت اين رفتارهاي پليس فرانسه، اين مسئله را نقض ممنوعيت رفتارهاي غيرانساني و تحقيرآميز پليس و همچنين نقض قوانين بين‌المللي ارزيابي كرده است. اين نهاد بين‌المللي از مقام‌هاي فرانسوي خواسته است تا هر چه سريع‌تر به نيروهاي پليس دستور دهند تا به استانداردهاي بين‌المللي پايبند باشند و از اعمال خشونت و زور عليه مهاجران و پناهجويان خودداري كنند.

ديده‌بان حقوق‌بشر اما اعلام كرده كه مقام‌هاي دولت فرانسه در اين ارتباط سكوت كرده‌اند و حاضر به شنيدن در اين ارتباط نيستند. نمايندگان ديده‌بان حقوق بشر با معاون فرماندار كاله ديدار كرده‌اند اما اين مقام رسمي تنها بدرفتاري پليس با پناهجويان را انكار كرده است. مقام‌هاي دولت فرانسه حتي دستورات قضايي دادگاه‌هاي اين كشور را در اين رابطه اجرا نمي‌كنند. يك دادگاه فرانسه در ۲۶ژوئن به مقام‌هاي فرانسه دستور داد كه امكان دسترسي پناهجويان به آب آشاميدني، دستشويي را فراهم كرده و امكاناتي را براي حمام و شستن لباس‌ آنها مهيا كند. دولت فرانسه اما به اين حكم اعتراض كرده و قرار است دادگاه تجديدنظر 2روز ديگر برگزار شود.
 
کلمات کلیدی : آوارگان، مهاجران، فرانسه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۶:۱۲:۳۰
اونا به زیر ۱۸ سال میگویند کودک اشتباه نکنید (4491529) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.