توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 334596
بوگدانف: روسیه نگران طرح ب آمریکاست
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۲
معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت، مسکو نگران اظهارات آمریکا در مورد طرح "ب" برای سوریه در صورت شکست توافق آتش‌بس است.

به گزارش ایسنا، میخائیل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با ایتارتاس گفت که اظهارات آمریکا در خصوص وجود طرح جایگزین "ب" مایه نگرانی است و ما هیچ اطلاعی از آن نداریم.

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو در حال گرفتن موافقت نمایندگان مخالفان سوریه درباره آمادگی‌شان در زمینه اجرای آتش‌بس است.

وی افزود: روسیه هیچ مذاکره‌ای با آمریکا درباره طرح "ب" نمی‌کند.

یک مقام وزارت خارجه روسیه چهارشنبه اعلام کرد که اجرای عملی بیانیه مشترک روسیه و آمریکا آغاز شده اما روسیه اطلاعی از طرح جایگزین آمریکا ندارد.

این مقام افزود: ما تلاش‌ها برای تدوین بیانیه مشترک را دو چندان کردیم و باید هر آنچه می‌توانیم برای اجرای عملی آن انجام دهیم. لذا آمریکا نباید از الان و قبل از شروع آن ناامید باشد.

روزنامه وال استریت ژورنال با افشاگری در این رابطه گزارش داد، مشاوران نظامی و اطلاعاتی ارشد به باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته‌اند که تصور نمی‌کنند روسیه به آتش‌بس در سوریه پایبند باشد و از دولت آمریکا خواسته‌اند طرح‌هایی را برای تشدید فشار بر مسکو برای ارائه کمک بیشتر تدوین کند.

این روزنامه هشدار داده است که طرح "ب" که اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا، جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و جان برنان مدیر سیا پشت آن هستند احتمالا واشنگتن را به جنگ نیابتی در سوریه به شکل عمیق سوق دهد. روزنامه مذکور به نقل از مقامات آمریکایی نوشت: بعید نیست افزایش حمایت آمریکا از مخالفان جزو این طرح باشد تا بتوانند مناطق از دست رفته‌شان را پس بگیرند.

به نوشته این روزنامه، مقامات آمریکایی همچنین بعید ندانستند که پیشنهاد کارتر شامل چندین راهکار برای اعمال فشار بر مسکو باشد. در این زمینه تنها گسترش دایره برنامه حمایت تسلیحاتی از مخالفان مسلح جزو برنامه نیست بلکه حمایت اطلاعاتی از مخالفان نیز جزو طرح است تا بتوانند مانع موفقیت بیشتر حملات روسیه شوند.

این روزنامه به نقل از یک مقام عالی‌رتبه در دولت آمریکا نوشت که کری با پذیرش بیانیه مشترک می‌خواهد جدیت و اعتبار مسکو را بسنجد و در صورت نقض آتش‌بس از سوی روسیه اجرای طرح "ب" ضروری است.
 
کلمات کلیدی : روسيه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.