توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464097
کاخ سفید: دولت ترامپ طی ۹۰ روز آینده برجام را بررسی خواهد کرد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۶
سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که دولت ترامپ طی ۹۰ روز آینده توافق هسته‌ای با ایران را بررسی کرده و پیشنهاداتی را درباره آ ن به رئیس جمهور ارائه خواهد داد.

به گزارش تسنیم، سخنگوی کاخ سفید طی سخنانی اعلام کرد که نامه امروز "رکس تیلرسون" وزیر امور خارجه آمریکا درباره برجام، به معنی این نیست که ما نگران احتمال تقلب ایران در توافق هسته‌ای نیستیم.

وی افزود: نامه تیلرسون به معنی این است که ترامپ خواستار این است که چندین سازمان، برجام را مورد بررسی قرار دهند و دولت ترامپ در طول 90 روز بعدی، برجام را بررسی خواهد کرد و پیشنهاداتی را به رئیس‌جمهور درباره آن ارائه خواهد کرد.ژ

این موضوع در حالی مطرح می‌شود که منابع خبری می‌گویند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا علی‌رغم اذعان به اینکه ایران به تعهداتش ذیل برجام پایبند بوده، هنوز دستوری برای رفع تحریم‌های هسته‌ای که جزء تعهدات آمریکا در این توافق است امضا نکرده است.

 خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش از این مدعی شده بود که دولت ترامپ معافیت ایران از تحریم‌های هسته‌ای را تمدید کرده است.

تیلرسون امروز اعلام کرده بود که ایران تاکنون به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است. این نخستین بار از زمان آغاز به کار دولت جدید آمریکاست که یک مقام ارشد آن کشور رسما عمل جمهوری اسلامی به برجام را تایید کرده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، رکس تیلرسون، وزیر خارجه، پل رایان رئیس مجلس نمایندگان را از این ارزیابی آگاه کرده که ایران تا روز 18 آوریل به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است.

دولت آمریکا موظف است هر 90 روز گزارشی را درباره برجام به کنگره ارائه کند. این اولین گزارشی است که دولت ترامپ از زمان سر کار آمدن در کاخ سفید، به کنگره ارائه می‌کند.

کاخ سفید یک ماه پیش - روز 16 مارس - بر لزوم "اجرای سفت و سخت" توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت ها تاکید کرده بود. آن موضع گیری در حالی بود که ترامپ بارها برجام را یکی از "بدترین معاملات بین المللی" توصیف کرده است.

چند روز پس از آن - در روز 21 مارس - یک مقام ارشد کاخ سفید گفت که دولت ترامپ فعلا به توافق هسته‌ای پایبند است و قصد دارد آن را در مورد ایران به طور سفت و سخت به اجرا بگذارد.

کریستفر فورد، مدیر ارشد امور سلاح های کشتار جمعی و منع گسترش تسلیحات هسته‌ای شورای امنیت ملی آمریکا در آن زمان گفت که روند بازبینی در سیاست آمریکا در قبال ایران و توافق هسته‌ای همچنان ادامه دارد اما تا زمانی که تصمیم تازه‌ای اتخاذ نشده آمریکا خود را به برجام متعهد می داند.

فورد گفت: "ما اطمینان حاصل خواهیم کرد که ایالات متحده اکیدا به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند. ما همچنین سخت تلاش خواهیم کرد که ایران نیز همین کار را انجام بدهد."
 
کلمات کلیدی : کاخ سفید+ترامپ+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.