نظر منتشر شده
۵۸۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 312491
ترکیه جنگنده سوخو-24 روسیه را ساقط کرد؛
واکنش پوتین: سقوط جنگنده روسیه عواقب سنگینی برای ترکیه خواهد داشت/ تصاویر ادعایی کشته شدن خلبان
بخش خارجی الف، 3 آذر 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۳
پوتین در دیدار با پادشاه اردن در واکنش به سقوط جنگنده روسی در حریم هوایی سوریه توسط جنگنده‌های ترکیه تاکید کرد که این اقدام عواقب سنگینی به همراه خواهد داشت و پیامدهای وخیمی بر روابط روسیه و ترکیه خواهد داشت.

به گزارش شبکه الجزیره، پوتین امروز گفت : ما هرگز تحمل نخواهیم کرد جنایاتی مثل جنایات امروز علیه ما صورت گیرد.

همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه ‌ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه سه شنبه سرنگون شدن هواپیمای روس به دست ترکیه را ضربه ‌خنجری از پشت به روس ها توصیف کرد.

پوتین با اشاره به اینکه که هواپیماهای ما به هیچ وجه تهدیدی برای ترکیه نبودند گفت: جنگنده سوخو ۲۴ این کشور در حریم هوایی سوریه بوده و توسط موشک هوا به هوای جنگنده اف ۱۶ ترکیه ساقط شده است.

وی ادامه داد؛ جنگنده ما ۴ کیلومتر با مرز ترکیه فاصله داشته و در خاک سوریه سقوط کرده است.

پوتین همچنین گفت که ترکیه در این قضیه به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویا جنگنده روسیه توسط خود روس‌ها ساقط شده است.

شبکه خبری روسی 'راشاتودی' در یک خبری فوری تصاویری از کشته شدن یکی از خلبانان روسی منتشر کرد. در این تصاویر شورشیان مسلح جسد خونین خلبان روسی را محاصره کرده اند. راشاتودی این ویدیو را به عنوان 'ویدیوی ادعایی' که صحت آن هنوز تائید نشده، توصیف کرده است.

تلویزیون روسی گزارش داد در این تصاویر افراد مسلح اطراف خلبانی که گفته می شود یکی از دو خلبان جنگنده ساقط شده روسی توسط ترکیه است، ایستاده اند. راشاتودی گزارش داد که این خلبان بدون حرکت و درحالیکه صورت وی پوشیده از خون است توسط افراد مسلحی احاطه شده است که خوشحالی می کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز با انتشار این خبر، نوشت: صدایی روی زمینه فیلم شنیده می شود که می گوید «خلبان روسی» و فردی دیگر می گوید «لشکر دهم، خلبان روسی را دستگیر کرد...»
یک مقام ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته است که هدف قرار دادن هواپیمای سوخوی روسیه، اقدام علیه هیچ کشور خاصی نبوده، بلکه تنها دفاع از حریم هوایی ترکیه بوده است.

دبورا هینز، دبیر امور دفاعی روزنامه تایمز نوشته است: ترکیه خواهان برگزاری نشست فوق العاده شورای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شده تا اعضا را در جریان جزئیات سرنگون کردن هواپیمای روسیه قرار دهد. این نشست ساعت پنج امروز به وقت محلی در بروکسل برگزار می شود.

سلین گیریت، خبرنگار بی‌بی‌سی در ترکیه می‌گوید برخی از گزارش‌ها از آن حکایت دارد که یکی از خلبانان به اسارت شورشیان ترکمان درآمده اما منابع مستقل این گزارش‌ها را تایید نمی‌کنند. برخی از گزارش‌ها هم حاکی است که بقایای هواپیما در محل اسکان گروهی از پناهجویان ترکمان فرو افتاده است. ترکمان‌ها از حملات هوایی روسیه و از جنگ با نیروهای بشار اسد فرار کرده‌اند. ترکیه قبلا هم در باره سرنوشت ترکمان‌های سوریه که به لحاظ قومیتی به ترکیه نزدیک هستند، اظهار نگرانی کرده بود.
نقشه ای که ارتش ترکیه منتشر کرده و می گوید که مسیر حرکت هواپیمای سرنگون شده روسی (خط قرمز رنگ) را نشان می دهد که به حریم هوایی ترکیه وارد شده است.

روایت‌های ترکیه و روسیه از ماجرا با هم تناقض دارد. در حالی که ترکیه صحبت از سرنگونی یک هواپیما بر فراز حریم هوایی خود می‌کند، روسیه می‌گوید هواپیمای این کشور در کل مدت پرواز در حریم هوایی سوریه بوده است. روسیه مدعی است که می‌تواند این موضوع را ثابت کند. رسانه‌های دولتی روسیه هم این امکان را مطرح می‌کنند که هواپیما با یک موشک زمین به هوا توسط شورشیان سرنگون شده است. این با آنچه ارتش ترکیه می‌گوید، کاملا فرق دارد. به گفته ارتش ترکیه، دو جت F-۱۶ این کشور چندین بار تلاش کردند با هواپیمایی که حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بود، تماس برقرار کنند و بعد این هواپیما را سرنگون کردند.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، دیمیتری پسکف، سخنگوی دفتر رئیس جمهور روسیه گفت که هنوز زود است که در باره تیره شدن روابط روسیه و ترکیه بر سر سرنگون شدن هواپیمای روسیه سخن گفت. او همچنین حاضر به تأیید این شایعه نشد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قصد داشته دستور برگزاری نشست فوق‌العاده شورای امنیت روسیه را صادر کند. آقای پسکف البته گفت که آقای پوتین احتمالا موضوع را امروز در شهر سوچی در دیدار با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن مطرح خواهد کرد.

گزارش‌های حاکی از این است که خلبانان این هواپیما با چتر بیرون پریده‌ است.

این هواپیما توسط جنگنده‌های اف-۱۶ ارتش این کشور ساقط شد.

وزرات دفاع روسیه اعلام کرده است که هواپیمای سرنگون شده از نوع سوخو-۲۴ و متعلق به این کشور بوده است. در بیانیه این وزارت اعلام شده که این هواپیما حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده است. در ادامه این بیانیه با اعلام اینکه خلبانان هواپیمای مذکور با چتر بیرون پریده‌اند گفته شده که از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

ستاد فرماندهی ارتش ترکیه نیز می‌گوید این هواپیما طی ۵ دقیقه ۱۰ بار برای خروج از حریم هوایی ترکیه اخطار گرفت اما پس از اینکه این اخطارهای را نادیده گرفت توسط دو جنگنده اف-۱۶ ترکیه هدف قرار گرفت.

احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، بلافاصله پس از این رویداد از وزارت خارجه این کشور خواست درباره تحولات مرز این کشور با سوریه با ناتو، سازمان ملل و کشورهای مربوطه به مشورت بپردازند. خبرگزاری دولتی آناتولی می‌گوید این هواپیمای در منطقه بایربوجاک سوریه، نزدیک مرز ترکیه، سرنگون شده است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک نیز گزارش داده که خلبان این هواپیما در اختیار ترکمن‌هایی است که در چادرهای اردوگاه مرکزی ساکن هستند.

در سال ۲۰۱۳ نیز اف‌-۱۶‌های ترکیه یک جنگنده میگ-۲۳ سوریه را ساقط کرده بودند.

شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: بالگردهای نظامی ارتش روسیه با گشت زنی در ارتفاع پایین در محل سقوط جنگنده این کشور نزدیک مرزهای سوریه با ترکیه برای یافتن خلبانان این جنگنده تلاش می کنند.

منابع سوری به الجزیره گفته‌اند که یکی از خلبان‌های این جنگنده به دست مخالفان افتاده است و صدای تیراندازی شدید در منطقه سقوط هواپیما شنیده می‌شود. 

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه ای تاکید کرد این هواپیما در ارتفاع شش هزار متری پرواز می کرد که پدافند زمینی آن را هدف قرار داد.

وزارت دفاع روسیه در حال بررسی جزئیات این حادثه است.

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم لحظاتی پیش گزارش داد: منابع مخالفان سوریه از کشته شدن دو خلبان جنگنده سرنگون شده روسی پس از درگیری با افراد مسلح مخالف خبر دادند. به گفته این منابع، دو خلبان روسی مقاومت کردند و با افراد مسلح درگیر شدند که هر دو آنها در درگیریها کشته شدند.

فیلم

 
کلمات کلیدی : سوخو، روسیه، سوریه
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۲:۵۳:۲۰
ترکیه جنایتکار و نوکر داعش (3343228) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۳۲:۵۱
خيلى هم خوب شد
يه ذره هم بايد به روسيه گوش مالى بدن
يادمون نرفته كه چطورى با پر رو بازى كريمه رو كشيد بالا (3343463) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۰:۵۹
بجای پوتین بودم دو عدد بمب اتمی یکی روی انکارا و یکی روی استانبول می انداختم درست مانند هیروشیما و ناکازاکی. (3343609) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۱۲:۱۳
درود فراوان بر پوتین.

رهبران ترکیه امروز چهره واقعی خود را بیش از پیش به جهانیان نشان دادند. آنها نفت ارزان از داعش تحویل می گیرند و در عوض ضمن حمایت از داعش به آنها اسلحه می دهدند. (3343988) (alef-3)
 
تاواریش
۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۱۴:۰۷:۱۰
به جای درود فرستادن به پوتین از این آقا بخواین نیروگاه بوشهررو کامل بکنه سامانه اس 300 رو که پولشو سالها پیش گرفته بده وخیلی بدقولی های دیگه رو به سر انجام برسونه راستی قطعنامه های ضد ایرانی شورای امنیت رو که ایران رو تحریم میکرد رو یادتون که نرفته یک امضا از این 5 امضای شورای امنیت روسیه ملعون بودش (3352781) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۳۷:۲۶
شما نمونه یک داعشی درجه یک هستی. ملت بیگناه چه گناهی دارن؟ حالا خوبه وقتی یه ذره پول دستت اکثرتون میاد میاین استانبول و از خودتون بی خود میشین. (3344040) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۴۱:۱۲
ترکیه و عربستان خداوکیلی بمب اتم لازم هستن توی این چند سال جنگ ها رو هدایت کردن و قسر در رفتن اما تاریخ میگه بالاخره گیر میفتن (3344052) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۶:۳۸:۵۴
شما نمونه یک داعشی درجه یک هستی. ملت بیگناه چه گناهی دارن؟ حالا خوبه وقتی یه ذره پول دستت اکثرتون میاد میاین استانبول و از خودتون بی خود میشین (3348970) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۴۸:۲۴
انسان همچين حرفي را نميزند اين حرف مال آمريكاييها و نازيهاست كداميد شما؟ (3344062) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۴۸:۳۶
نه بابا!!! فیلم زیاد می بینی؟!! (3344063) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۵۸:۲۷
شما خوب جنایتکاری بالقوه هستی. داعش دنبالت میگرده برای رهبریش.. یعنی الان امریکا کار خوبی کرده بود بمب روی هیرو شیما انداخت؟. پدتین هم دیگه فکر کرده هر کاری دلش می خواد می تونه بکنه. (3344338) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۳۶:۱۲
همون بهتر که نیستی (3344418) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۲۰:۱۲
فکر کردی فقط پوتینت بمب اتم داره؟ تازه این نشونه ضعفشه که هی با اتم تهدید میکنه. (3344506) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۳:۵۷
اصا تا ب حال پوتین با اتمش کسی رو تحدیدنکرده (3347232) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۷:۲۴:۳۷
به نظر میاد قاتل جانی که ذره ای برای جان بشریت ارزش قایل نیست در کشور کم نداریم.
متاسفم برای طرز تفکری که انتقام از مردم عادی را راه چاره می داند. (3345018) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۹:۱۴:۴۱
تا مسلمانان این دو شهر به دست روسها قتل عام شوند. (3345308) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۰:۱۶:۲۹
شما و تمامی برادران شجاعی که در پشت کامپیوتر خود دکمه پرتام موشک هسته ای را زده اند جای پوتین نیستید! اما جای خودتان می توانید یا کمک مالی به حکومت سوریه بفرمایید یا اینکه در گردان های داوطلبانه ثبت نام بفرمایید و در جبهه حضور یابید. (3345493) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۰:۲۰:۵۹
خوبه نیستی وگرنه الان روسیه ای وجود نداشت (3361695) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۴۴:۵۴
ترکیه هم قدرت منطقه ای بودنش را به رخ روسیه کشید آیا روسیه جرات خواهد داشت بر علیه ترکیه که عضو ناتو هست کاری کند ؟ (3343654) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۰۷:۵۶
روسیه در این دام نخواهد افتاد به نظر من که ترکیه اصلا هم قدرت منطقه ای نیست اگر قدرتی بود خودش می اومد جلو نه اینکه اتکا و قدرتش به ناتو باشه و باباش رو جلو بندازه (3343980) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۲۲:۱۳
فعلا كه امريكا هم تا حالا جرات نكرده هواپيماي روسيه رو بزنه! ولي تركيه زد! دمش گرم يكي بايد يه درس خوبي به پوتين بده ولش كنن نصف دنيا رو مبلعه يه اب هم روش! مطمئن باشيد اگه تا حالا كاري نكرده از ترس غربه اگه غربيها نبودن حتي به ايران ه حمله ميكرد يادتون رفته با تمام شدن جنگ جهاني دوم غربيها رفتن اما روسيه اولا به اكراه رفت و تازه قسمتهاي اشغالي رو به عوامل وخائنين وابستش سپرد؟ (3346084) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۷:۴۳:۳۹
بهتر هست به کشورهای گرجستان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، آذربایجان سفر کنی تا ببینی روسیه چگونه در اقمار سابق خودش نفوذش را از دست داده و چگونه ترکیه در این کشورها علنا نفوذ کرده و همچنین نفوذ ترکیه در بسیاری از کشورهای عربی (3346879) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۰:۵۶:۲۱
سر و کله پانترک ها هم اینجا پیدا شد. بابا برید بساطتون را جمع کنید. (3348345) (alef-13)
 
تحليل
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۸:۰۵:۵۷
نفوذ ترکیه ؟؟؟!!!!
اینا همشون تو یه نکته مشتركن ، اینکه همشون تخم و ترکه حاصل از تجاوز مغولها هستن ، شاید بهمین دلیل احساس نزدیکی با هم دارن
فعلا ترکیه داره عربستان رو تيغ میزنه ، پر علیه ایران دسیسه میکنه ، خدا رو شکر ایران هم بقدری تقویت شده که ديگه حتی نیاز به پشتيباني روسیه هم نداره و بموقع همه این نامردا رو خفت میکنه
نمونش جنگيه که تو یمن برعلیه عربستان راه انداخته و اونجا درگيرش كرده (3363989) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۱۶:۱۹
قدرت منطقه ای!؟
از روسیه خوشم نمیاد، ولی حال ترکیه رو باید بگیره. (3344104) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۸:۱۲:۴۴
بااین نظر موافقم (3346949) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۳:۳۱:۵۴
خواهیم دید. (3348637) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۰۰:۳۳
قدرت منطقه ای؟ منظور همون منطقه ترکیه و مرزهاشه احتمالا! (3344219) (alef-3)
 
برجام فرجامی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۳:۲۱:۳۸
براساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سیا و كتابخانه كنگره آمریكا و برآورد آنها در سال ‌2011، هم‌اكنون تركیه از نظر توان نظامی در رده ششم قدرت‌های نظامی جهان قرار دارد.

به گزارش ایسنا بر اساس اطلاعات عنوان شده از سوی سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) و كنگره آمریكا، تركیه كه جمعیت آن 78 میلیون و ‌785 هزار نفر است، هم‌اكنون دارای 612 هزار و 900 پرسنل فعال نظامی است و تعداد نیروهای ذخیره فعال این كشور ‌429 هزار نفر است.

نیروی زمینی تركیه دارای 4246 دستگاه تانك، 6592 دستگاه نفربر، 1838 عراده توپ یدك كش، 1419 عراده توپ قابل حمل بر روی خودرو، 559 سامانه پدافند موشكی، 7574 خمپاره‌ انداز، 47546 سامانه ضد تانك، 5547 سامانه پدافند هوایی و 24906 وسیله نقلیه لجستیكی است.

نیروی هوایی تركیه نیز دارای 1940 فروند جنگنده و هواپیما، 874 فروند هلیكوپتر و 99فرودگاه عملیاتی است. نیروی هوایی ترکیه یک از بزرگترین نیروها در جهان و از سریعترین نیروهای هوایی در ناتو است. این نیرو در حال حاضر 60 هزار و 100 کارمند نظامی فعال دارد.

نیروی دریایی تركیه نیز دارای 265 فروند كشتی، هشت بندر، 16 زیر دریایی، ‌937 قایق نظامی گشت زنی، 19 ناوچه‌ و 108 قایق‌ جنگی خشكی آبی است. نیروی دریایی تركیه دارای ناو هواپیمابر و ناوشكن نیست.

بودجه نظامی تركیه در سال ‌2011، 25 میلیارد دلار بوده است. كشور تركیه دارای مساحت 783 هزار و 562 كیلومتر مربع، 7 هزار و 200 كیلومتر خط ساحلی و 2648 كیلومتر مرز مشترك است.

نیروهای مسلح ترکیه متشکل از نیروی هوایی، نیروی زمینی، نیروی دریایی، گارد ساحلی و ژاندارمری است. ترکیه بعد از عضویت در ناتو نیروهای مسلح خود را نیز نوسازی کرد و در سال 1980 دومین تجدید ساختار خود را شروع کرد.

ارتش ترکیه دومین ارتش بزرگ عضو ناتو پس از ایالات متحده آمریکا از لحاظ تعداد پرسنل و سرباز است. (3347682) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۲۲:۲۶:۵۶
جناب فرجامی ،نیروی هوایی ترکیه قریب 600 فروند هواپیما دارد نه بیشتر ،آمارتان مطلقا قابل اعتبار نیست. (3353835) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۲:۵۹:۱۴
نظر ۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۷:۴۳:۳۹ را بخون متوجه میشی (3347927) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۴۴:۴۹
ترکیه خودش به تنهایی در حوزه نظامی پشمک هم نیست. عضو ناتو بودنش اینقدر پرروش کرده. مثل عربستان و... که پول میدن آمریکایی ها ازشون حمایت کنن. (3344575) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۷:۲۶:۱۱
ترکیه هفتمین ارتش قدرتمند دنیا و قویترین ارتش خاورمیانه را دارد دوست عزیز.
البته حداقل از نظر سخت افزاری. (3345021) (alef-13)
 
بیی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۹:۰۹:۱۱
کمی واقع بین باشین ترکیه تا دیروز قدرت نظامی ششم دنیا بود الانم دهمه البته در مقابل روسیه چیزی نیست (3347113) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۱۶:۰۳
دوستان کشوری که چند هزار بمب انم داره دیگه در مورد قدرتش حرف زدن و مقایسه اش کردن کار عبثی است. کشورهایی که بمب اتم دارن با روسیه درگیر نمیشن چون عاقبت کار برا دو طرف دردناکه حالا بین روسیه و ترکیه روسیه که چند هزار بمب اتم داره هر وقت بخاد میتونه ترکیه رو بمباران اتمی کنه ناتو هم فوقش یه بیانیه میده ناتو که نمیاد اروپا رو به خظر بندازه که روسیه هم اونجا بمب بزنه این داستانی که گفتم نهایت و بدترین سناریوی ممکنه. در هر حال ترکیه بزرگترین اشتباه ممکن رو کرد ترکیه الان از طرف ایران روسیه ارمنستان عراق کردها سوریه یونان در محاصره است. ترکیه با تمام این کشورها خصومت داره یا جنگیده در بد ووضعی خودش رو قرار داده. ارمنی ها کردها و یونانی ها رو قتل عام کرده در قرن 20 و کلا در بد وضعی خودشو گذاشته. ترکیه در منطقه ما الان تنها است مگه اینکه عربستان به دادش برسه که اونم همسایه اش نیست. ترکیه رو جنون اردوغان برای ساخت امپراتئری تخیلی عثمانی و تشویق امریکا به این جسارت رسونده وگرنه در محاصره کامل هست. (3344634) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۵۴:۲۲
هنوز ماجرا را نمی دانی ! اگر آمریکا هم نخواهد خود کاری کند به ترکیه بمب می دهد تا روسیه را بزند به همین راحتی (3344805) (alef-13)
 
ازادیخواه
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۹:۳۵:۵۸
کاملا صحیح میفرمایید.
این مردک اردوغان قاطی کرده.با این تفکرات فاشیستیش نه تنها ترکیه بلکه خاورمیانه رو دچار مشکل کرده
اگه همکاری و همراهی این کم خردها نبود.داعش خیلی زود برچیده میشد
ترکیه داشت با سرعت به سمت توسعه و پیشرفت میرفت
اردوغان و ایادیش تیشه به ریشش میزنن (3345369) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۰:۲۹:۱۶
شما خیلی فکر کردی به این نتیجه رسیدی!!!! پس با این حساب چرا ایران با آمریکا دشمنی می کنه! پس با این حساب ما باید بریم دنبال کارمون! متاسفانه تو این چند سال دولت احمدی نژاد انقدر درباره بمب اتم صحبت شده که مردم فکر می کنند نقل و نباته! نیروگاه چرنوبیل در نتیجه یک آزمایش احمقانه که دستور آن از مسکو صادر شده بود 30 سال پیش بطور محدود منفجر شد هنوز تبعاتش تو اوکراین، بلاروس و روسیه مشاهده می شود. بعد یک سری هموطنان اینجا اظهار نظرات علمی ارایه می کنند. (3345522) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۱:۰۶:۴۷
ترکیه از صادرات به ایران و گردشگری بیشترن سود میبره ارمنستان هم که بود نبودش برای ترکیه مهم نیست ، یونان هم کشورش ورشکسته هست
تا اونجا هم میدنم عراق هم بیشترین واردات از ترکیه داره و نفت هم بهشون میفروشه ، هرچقدر خصومت باشه ولی اقتصادش که خوب میچرخه خخخخ (3345649) (alef-13)
 
کرشمه
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۳:۱۶:۴۲
ترکیه در محاصره عراق .کردها و عذاق قرار دارد.این سه کشور فقط در عراق.سوریه و داعش و نیروهای معارض هم در سوریه کاملا ترکیه را محاصره کرده اند این 6 کشور در دو کشور. (3347674) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۰۲:۴۱:۵۱
عراق که خودش حکومت آمریکای داره عمو (3349729) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۳۳:۰۰
ترکیه = مزدور ناتو و حمال اسراییل , شرم بر ترکیه داعشی. (3344684) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۸:۳۴:۰۶
بعضیها همچین ناتو ناتو میگن انگار از غول حرف میزنن همین ناتو وقتی که روسیه به گرجستان که عضو ناتو بود حمله کرد هیچ غلطی نکرد.
در ضمن اکثر کشورهای عضو ناتو اروپایی هستند که با روسیه مرز مشترک دارند فکر کردین به خاطر یک کشور بی اصل و نسب که چند سال داره التماس اتحادیه اروپا رو میکنه که عضوش بشه خودشون درگیر جنگ با روسیه میکنن.
ترکیه مضرترین کشور برای مسلمانان است. (3345189) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۲:۵۷:۱۴
تركيه قدرت منطقه س؟
حرف خنده داري بود !!! (3346010) (alef-3)
 
یاسر
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۴:۱۸:۲۹
ترکیه هیچ قدرتی از خودش نداره. نوکر و بازیچه داعش و غرب شده. بازنده این بازی خواهد بود (3346310) (alef-3)
 
علی رجبی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۶:۱۱:۳۷
ترکیه چون عضو ناتو هست اظهار وجود میکنه و گرنه عددی نیست (3346644) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۶:۳۱:۴۹
ترکیه قدرت منطقه ایه
خنده داره (3347965) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۴۱:۲۹
گوشمالی ؟ااونم توسط ترکیه ؟

عزیزم ترکیه به پشتوانه عضو بودن تویناتو این غلطو کرده وگرنه مگه عرضه داره یه گلوله کلت به روسیه پرتاب کنه؟

الانم میبینی از ترسش زود با ناتو جلسه گذاشته تا اونا روسیه رو آروم کنم (3343812) (alef-3)
 
بنیامین
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۴۹:۰۲
مال تورو مگه بالا کشیده؟؟ مجلس یک ایالت رای به الصاق ایالاشون به یه کشور دیگه رو دادن کجاش بده؟؟؟ به انید روزی که همه ی مناطق جداشده از ایران دوباره بخشی از ایران بشن (3343829) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۱۰:۱۸:۱۱
اگر كردستان يا آذربايجان ايران هم بخوان از ايران جدا بشن، اينقدر روشنفكرانه برخورد ميكنى؟
ادا نيا (3350175) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۰۶:۲۵
شما که اصلا قضیه کریمه رو نمی دونی چرا قضاوت می کنی در ضمن اصلا کریمه به شما چه ارتباطی دارد . کریمه رو روسیه بالا نکشید و از اول هم متعلق به خودش بود ولی در زمان شوروی سابق نخست وزیر شوروی چون اوکراینی الاصل بود کریمه رو به اوکراین داد چون فرقی زیادی هم نمی کرد و از این جیب به اون جیب بود و همه جز شوروی بودن و در زمان جاری به خاطره اینکه مردم کریمه اکثرا روس تبار هستن و رئیس جمهور قانونی اوکراین هم که با کودتای غرب گراهای اوکراین کنار گذاشته شده بود به روسیه نزدیک بود مردم کریمه دیدن نظر و رای اون نادیده گرفته شده و چون از ابتدا منطقه خودمختار بود و برای خودش پارلمان داشت در پارلمان تصویب شد که به روسیه ملحق بشوند. معلومه شما زیاد تحت تاثیر بی بی سی و غیره هستی که این جور نظر می دهی جالبه حالا اگر همین اتفاق در مورد متحدان غرب افتاده بود کلی ازش دفاع می کردن و می گفتن مردم کریمه حق تعیین سرنوشت !!! خودشون رو دارن و اصلا هم بالا کشیدنی در کار نبوده!! (3343977) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۱۱:۲۴
مرگ بر آمریکا جنایتکار (3344241) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۴۵:۵۳
کریمه قرن ها جزء خاک روسیه بوده و تو همین 40-50 سال پیش از روسیه جداشده بود. (3344580) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۰:۳۱:۱۳
چرا دروغ می نویسی! چرا بدون تحقیق حرف می زنی! اگر به تاریخی پس کریمه یا باید به ایران تعلق داشته باشد چون اسکیف های ایرانی در آن جا ساکن بودن یا به یونان یا به ترکیه که تا 200 سال پیش در آنها حاکم بوده! (3345531) (alef-3)
 
آریا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۹:۵۷:۳۳
آخه یه مقدار مطالعه کن.40 50 سال پیش در اون منطقه فقط یک کشور وجود داشت. شوروی.حالا چه جوری کریمه 40 50 سال پیش جدا شده؟ (3347213) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۴۷:۵۴
جنابعالی هم بهتره نوکری ترکهای خائن و اروپایی های مزدور آمریکا رو بکنی (3344586) (alef-13)
 
ازادیخواه
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۹:۳۹:۴۱
دوست عزیز
اردوغان و ایادیش نماینده ترکها نیستن حتی
اونا نماینده کل ترکیه هم نیستن.اونا سردسته افراطیها و همکار تروریسم و رفیق اسراییل و عروسک دست امریکان (3345381) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۳۰:۵۲
حالا معلوم شد كي از داعش پشتيباني ميكنه (3344771) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۸:۲۹:۵۰
یعنی من موندم کسانی که به این نظر مثبت دادن چی فکر میکنن؟
حتی اگر روسیه دشمن ایران هم بود چون داره داعشی که بر علیه منافع ایران اقدام میکنه را میزنه باید ازش حمایت حداقل معنوی بشه (دشمن دشمن من دوست منه). مثل اینکه بعضیها تا وقتی که داعش که نماینده وهابی ها و صهیونیستها وارد ایران نشه و ویرانی به بار نیاره از خواب بیدار نمیشن. (3345176) (alef-13)
 
رامین
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۱۸:۰۷:۴۸
ما مردم ایران بی مهریای کشور شوروی سابق و روسیه رو فراموش نمیکنیم ولی باید قبول کنیم دو کشور ترکیه و عربستان در حال حاضر آتیش بیار معرکه اند و آتش افروزیای خاور میانه رو سبب میشن خدا رو شکر روسیه به جونشون افتاده فعلا که ما داریم این کشورهارو با دستگاه کنترل از راه دور مدیریت میکنیم . (3363253) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۲:۰۵:۱۴
جنایات انگلستان را هم به خاطر داشته باشید و فراموش نکنید. (3364925) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۸:۴۴:۱۴
اکه روسیس که ی جواب دندان شکن بهشون میده .

نیروی زمینی امریکا تو قزازفستان بود و روسیه در عرض 24 ساعت به 60 کیلومتری پایتخت قزاقستان رسید .
ناتو هم جرات درگیری با روسیه رو نداره . منتظر باش تا ببینی جواب این گوش مالی چیه (3345214) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۵:۰۲:۲۴
این حرفتون بی پایه و اساسه ، انتخاب با خود مردمه کریمه بود . مگه ندیدی رفرادم گذاشت (3346439) (alef-3)
 
آریا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۹:۵۹:۲۶
این چه حرفیه؟مگه مردم منطقه می تونن راجع به بخشی از کشور تصمیم بگیرن؟
این که حرف تجزیه طلبانست. (3347219) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۲:۴۹:۲۸
از این رفرادوم تو چچن روسیه هم بگذارند پس ! (3347920) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۱۰:۱۹:۰۸
لشگر كشى روسيه رو يادمون هست (3350176) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۰:۲۴:۱۹
حرف شما اشتباهست (3347764) (alef-13)
 
زهیر
۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۱۲:۵۹:۱۶
دم اردوغان گرم .بعضی از این کامنتهاکاملا نشون دهنده حسادت بعضی ها نسبت به پیشرفتهای کشور ترکیه هستش (3352592) (alef-3)
 
رامین
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۱۸:۱۱:۴۲
کدوم پیشرفت?نکنه منظورتون شلوارهای جین و لباسهای خواب و رژلبهای ترکیه است چشم باز کنی کلاهتو قاصضی کنی میبینی پیشرفت ما صدبرابر ترکیه است منتها مرغ همسایه همیشه برای شما غازه،،،،،،، (3363260) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۳۸:۲۷
وحتماً روسیه مظلوم ،آخی (3343475) (alef-3)
 
جلیلی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۱۵:۲۴
جاااان؟؟؟!!!!روسیه خوبه؟؟!!! (3343555) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۵۶:۵۴
ترکیه مزدور بی جیره و مواجب شبکه جهانی فراماسونری است! (3343844) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۰۸:۴۳
نه پس امریکا و انگلیس خوب هستن!!! شما فقط با حب و بغض عمل می کنید و اصلا سیاست ندارید (3343981) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۰۱:۲۶:۲۲
حب وبغض نه ، بفرمائید عشق بی پایان به انگلستان و ایالات متحده . (3349680) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۱۸:۵۰
روسیه خوب نیست.
مساله ترکیه ست که باید یه گوشمالی درست و حسابی بشه.
غرب از این نادان (ترکیه) داره برای تحریک روسیه و رویارویی با ناتو استفاده میکنه و خودش خبر نداره! (3344110) (alef-3)
 
ﻣﺠﻴﺪ. ﺁﻝ
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۷:۰۵
ﺗﺮﻛﻴﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻜﻠﻴﻒ ﺧﻮﺩ ﺭا ﺭﻭﺷﻦ ﻛﻨﺪ ﻛﻪ ﺷﺮﻗﻲ اﺳﺖ ﻳﺎ ﻏﺮﺑﻲ? (3343632) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۳۶:۱۳
تکلیف ترکیه خیلی وقته مشخصه ترکیه طرف منافع ملی خودشه و بر عکس شما دنبال شرق و غرب نیست (3343798) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۵۷:۵۰
ترکیه خود را کشوری اروپایی میداند و در تمامی ضمینه های احتماعی، فرهنگی و ورزشی در اروپا کار میکند. ضمن اینکه کاندید عضویت در اتحادیه اروپا و سالهاست که عضو پیمان اتلانتیک شمالی ناتو میباشد! آنها خیلی وقت هست که تکلیف خودشون رو مشخص کردند. (3344335) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۶:۳۰:۰۲
یه مثال ترکی هست میگویند. که درمورد ترکیه صدق میکند . هم از آخور میخورد و هم از انبار (3346680) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۲۳:۲۵
درود بر ترکیه (3343768) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۰۹:۱۹
متاسفم برات که اینقدر غرب زده هستی و حب و بغض و کینه چشمات رو کور کرده (3343982) (alef-3)
 
بهرام
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۴۹:۵۸
واقعا که بیچارهها این روسیه داره به نفع ما جنگ می کنه داره با داعش جنگ می کنه .بعد شما طرفدار ترکیه هستید . (3344066) (alef-3)
 
آریا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۱:۴۰
بهرام خان. روسیه به نفع هیچ کس نمی جنگه. نه فقط روسیه بلکه تمام قدرتها فقط و فقط به خاطر منافع خودشون می جنگند. (3347222) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۴۶:۵۴
واقعا متاسفم برای کسایی که از یه مشت تروریست حمایت میکنن (3344583) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۰۳:۴۹
داعشی هم که داری الف ... (3344614) (alef-13)
 
امین
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۲۵:۰۸
لعنت به ترکیه مرتجع که خون مردم خاورمیانه رو با نوکرای داعشیش به زمین ریخته،حتما سر ناموس خودتون باید بیاد تا بفهمید ترکیه چه خیانتی به خاورمیانه و مسلمانان کرده؟ کی میفهمید غرب زده ها (3344657) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۹:۲۱:۲۵
کسیکه می گه درود بر ترکیه و 165 نفر هم تاییدش می کنند معلوم است که می خواهد چه بگوید . متاسفانه فضایی که برخی از کاربران که زیاد هم نیستند در سایت الف ایجاد کرده اند علیرغم مواضع بیطرفانه الف فضای درستی نیست . (3345334) (alef-13)
 
زهیر
۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۱۴:۱۳:۱۷
از مثبتهایی که گرفتی معلومه چقدر خواهان داری (3352801) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۱۸:۱۴
ننگ بر ترکیه (3346074) (alef-3)
 
مهرداد
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۰:۳۳
لعنت به ترکیه. کشور تروریست پرور،پر روی نوکر صفت. (3347220) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۶:۳۷:۵۰
ننگ بر ترکیه حامی تروریست های صفاک و جگر خوار داعش و النصره
ننگ بر ترکیه حامی رژیم اشغال گر و کودک کش اسرائیل
ننگ بر ترکیه دوست نزدیک آمریکا و عریستان وهابی
ننگ بر ترکیه (3347968) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۲۳:۵۵
پوتین ترکها رو زیر پوتینش له میکنه؛ اردوغان امر بهش مشتبه شده (3343889) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۱۹:۴۵
ترکا دارن پاشونو از گلیمشون در برابر روسیه درازتر می کنن! (3344112) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۵۹:۵۹
×××××××××××××××××××××××××
باید گاز رسانی به ترکیه قطع گردد.
×××××××××××××××××××××××× (3344342) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۴۲:۲۵
قطع شود کی پول گاز می دهد بعد ؟ (3344789) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۲۸:۵۹
واقعيت اينه كه روسيه به دليل قضاياي اكراين و كريمه و گسترش اختلافات به داخل سوريه، از سوي غرب مورد غضب است و تركيه رو اين موضوع حساب ويژه باز كرده، روياي امپراطوري عثماني ، قهرمان بازي براي اعراب و اشتياق قرار گيري در كنار اروپا در مخالفت با روسيه همراه با رفع تحقير حملات موشكي، اين اقدام رو براي تركيه توجيه كرده و قطعا پيش بيني هاي خودشون رو هم انجام دادن و براي گزينه هاي مختلف آلتوناتيو هم دارن، فقط فكر مي كنم رو يه موضوع دقت نكردن و اون غيرقابل پيش بيني بودن شخصيت پوتين است كه خود شيفتگي هاي خاص خودش رو داره و در صورتي كه نتونه اين موضوع رو مديريت كنه احساس مي كنه جايگاه خودشو رو به عنوان يه قهرمان تو روسيه از دست داده، لذا هر اتفاقي ممكنه و يه نكته مهم در دي
گه اين كه در بازي مرگ و زندگي قطعا اروپا در كنار روسيه خواهد بود... براي ايران اما خوبه و مي تونه به دنبال منافع مليش باشه... خطر همراه لا اون هم گسترش اختلافات و دو جبهه اي شدن منطقه است كه در نهايت مي تونه براي ايران هم گرون تموم بشه.... خدا ختم بخير كنه (3344526) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۳۷:۴۶
مثل پسر بچه ای که دست میکنه یکی از وسایل یک مرد حکیم رو خراب میکنه میره تو بغل عموها و پدرانش
داستان اردوغان و ناتو همینه
روسیه با پشت دست دندان های ترکیه را خوررد میکند (3344550) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۱:۰۳:۱۳
باسلام


اگر پوتین انتقام نگیره مردنیست بایدانتقام بگیره وترکیه راگوشمالی بده (3347359) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۰۰:۱۰
ترکیه حالا منتظر تحقیر شدن نیروی هوایی خود باشد .
نه آمریکا ونه ناتو از ترکیه حمایت عملی نمی کنند. (3343242) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۱۶:۱۰
کاملا اشتباه میکنی. (3343557) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۰۹:۴۶
من که میگم شما اشتباه می کنی (3343984) (alef-3)
 
میلاد
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۰۹:۰۷
شما اشتباه میکنی همونطور ک امریکا تو گرجستانو اوکراین هیچ غلطی نکرد اینجا هک نمیکنه (3344358) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۲:۵۵:۴۴
گرجستان و اوکراین جز ناتو نبودند (3347925) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۴۵:۳۰
موضوع این هست که باید دید روس ها جرات خواهند کرد ! (3343657) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۰۴:۲۱
حالا که میبینی دارند ... سوریه (3344615) (alef-13)
 
آیدین
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۰۰:۴۰
یاشاسین ترکیه (3343244) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۵۶:۴۸
پاسخ به اين اظهار نظر را در اخبار آينده دنبال کنيد. (3343393) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۳:۳۸
رژیم داعشی ترکیه منتظر پسر کوچک و مرد چاق باشد , همین. (3343617) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۶:۱۱
باشه، يادت نره بگى ها
حتما دنبال ميكنيم (3343628) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۱۱:۱۵
ترکیه اگه نوکر ناتو نبود الان جرات این غلط ها رو نداشت. (3343419) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۶:۵۴
خوب شد يه لغت "نوكر" وجود داره وگرنه چى ميگفتيد (3343631) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۴۵:۰۴
البته داعش و عربستان و امریکا غیر از نوکر چاکر هایی هم دارد که متاسفانه در کشور خودمان از سفره امام حسین ارتزاق و خدمتگذار یزیدیان هستند . (3343947) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۵۰:۱۶
شما كدومي اخوي كه به خوديها تهمت ميزني؟ (3344067) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۱۲:۲۸
متاسفم برای امثال شما که این قدر غرب زده هستید و حب و بغض چشماتون رو بسته که حقایق رو نمی بینید اخه عزیز من ترکیه خودش جرات داره بدون ناتو از این غلط ها بکند . (3343990) (alef-3)
 
مرتضی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۵۹:۳۷
ترکیه قبر خودشو کند (3344469) (alef-13)
 
One
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۴:۰۹:۰۸
فاز شماهایی که از ترکیه حمایت میکنید چیه دقیقا؟بنظرتون ترکیه ای که داره از داعشی که هرروز سر صدها ادم بی گناهو میبره طرفداری نمیکنه داره مسیر درستو میره؟شما همونایی هستید که اگه داعش به ایران حمله بکنه خم میشد تا پاشو بزاره رو گردنتون و رد بشه. (3344928) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۴:۰۹:۱۳
از دید من با اون همه جنایتی که داعش انجام داد و اون همه ادمی که کشت کسانی که به هر دلیل از ترکیه که حامی داعشه حمایت می کنن بویی از انسانیت نبردن. این افراد باید درباره انسان بودن یا نبودن خودشون هر روز شک کنن شماها اخه اون یک میلیون و نیم ارمنی و کرد و یونانی که ترکیه نسل کشی کرد رو ندیدین این جنایتهای داعش رو هم نمیبینید؟ خجالت نمی کشید؟
واقعا چطور ممکنه که یک انسان بیاد و اینطور کامنت بذاره؟ کسانی که به هر دلیلی از حامیان داعش حمایت می کنند در ریختن خون مردم بیگناه شریک هستند. واقعا باعث تاسف که هست که یک ایرانی با اون تاریخ درخشان و اون سطح فرهنگ بالا بیاد چنین نظرات و کامنتهایی بذاره واقعا متاسفم که چنین هموطنانی دارم. این افرد باید بدانند که مایه ننگ ایران هستند. (3344929) (alef-13)
 
ازادیخواه
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۹:۵۴:۱۹
شما
الان دقیقا از چی ناراحتی؟از چی دفاع می کنی؟....
جنگنده های روسیه دارن تروریستها رو میزنن.حمایت از دولت مرکزی سوریه برای مقابله با داعش و تروریست الزامیست.حالا به هر دلیل روسیه داره با تروریسم می جنگه.زدن جنگنده ای که داره به جنگ تروریست و داعش میره یعنی چی؟حمایت از این حرکت یعنی چی؟دشمن دشمن یعنی دوست.این یک استدلال منطقیه.چه ربطی به کریمه و .... داره.با این تفسیر جنابعالی و رژیم فاشیست ترکیه میشین دوست داعش.
به همین سادگی.دوستان حالا ببیند سمت ترکیه و داعشید .یا با دنیا و دشمن داعش (3345426) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۴:۵۱:۵۲
راست میگی نوکر خیلی کلمه با شرفیه برای کشورایی مثل ترکیه باید بگردیم کلمه واقعی برای این خائنین خودفروخته رویاپرداز کوته فکر داعش پرور پیدا کنیم (3346411) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۷:۲۲
انواع نوكر كم بود، حالا نوكر ناتو هم ابداع شد!؟!؟
خخخخخخخخ (3343635) (alef-3)
 
گنجی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۱۲:۱۴
و ازنوکران کدخدا هم بگویید که مزد کلیک های خود را می گیرند !!!


و به رسم نوکران در مقابل هر کس که در مقابل اهداف کدخدا باشد ایستاده اند

و البته فقط می توانند نظر بدهند و کلبک کنند

مزدوران بدانند که فعلا ما و روسیه به جهت اهداف مشتکر در یک جبهه می

جنگیم (3343870) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۱۳:۵۰
ابداع نشده بوده از قبل بوده مثل بعضی ها که نوکر بی جیره و مواجب غربی ها و ناتو هستن و مجانی مدافع اون ها هستن و قلب و ذهنشون توسط اون ها تسخیر شده و حقایق روشن رو نمی بینند (3343993) (alef-13)
 
امین
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۲۸:۱۷
نوکر نوکره شانتاژ و مسخره بازی در نیار سیاست خبیثانه ترکیه نوکر خاورمیانه رو به آتیش کشیده،خطر بیخ گوش هست،میتونی درک بکنی که ترکیه نوکر ارتجاع غربی،عربی،عبری هستش (3344667) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۶:۱۱
مرگ بر ار ار ار ار دوغان و ار ار ار طرفداراش (3343627) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۰۵:۵۶
باید پیوند داعش و پانترکها رو هم تبریک گفت!!! (3343714) (alef-13)
 
آریا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۵:۴۵
هزار آفرین یر شما.حرف حسابی زدی. (3347240) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۲۶:۰۷
دلم میخواد برخورد تحقیر آمیز ترکهای ترکیه با آذریهای عزیز بخصوص وقتی سعی میکنند با زبون خودشون با ترکیه ایها حرف بزنن رو ببینین؛ بعدش یاشاسین ترکیه! (3343899) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۳۳:۵۱
اصلا صحت نداره و کاملا برعکسه اینو بارها تجربه کردم و دروغی بیش نیست این نظر (3344296) (alef-13)
 
ازادیخواه
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۰:۰۴:۱۹
از مشخصه های عقب ماندگی و ضعف فرهنگی
همین تعصبات مضحک قومیتی و... است.
شما دوست عزیز از ترکیه دفاع می کنه چون ترکن؟
خوب منم ترکم.نصف ایران ترکه.به خودت بیا جهان سومی...
خدایا به ما کمک کن از دست این تفکرات جاهلی رها بشیم
خدایا کمکمون کن.اسلام پاره پاره شده از دست این جهالتها.
خدایا تو کی و کجا گفتی اگه مسلمونا دهها غیر مسلمون بی گناه را با بمب بترکونن میرن بهشت.کجای قانون تو ترک و فارس و عرب و عجم داره...
خدایا نوادگان اباجهل ادم میکشن و فرزندان ابو موسی اشعری حمایت می کنن... (3345456) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۱۶:۰۹
من ترک اردبیلم و ترک بودنم باعث افتخاره

ولی ما هیچ نسبتی با این اردوغان متوهم نداریم

ایرانون بیتون ترک ملتی غیرتی وار (3344495) (alef-13)
 
ا.ر
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۵:۳۲:۵۷
دمت گرم.من اينجور ترك هاي خودمون رو دوست دارم. (3344957) (alef-13)
 
ازادیخواه
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۰:۰۸:۱۳
شما اذری ها چشم و چراغ مایید
ترکهای ایران همیشه در صفوف اول دفاع از این مرز و بوم بودند و خواهند بود
(هم وطن بخدا جان منی تو.فدای شعور و غیرت و انسانیتیت)
یک هموطن خراسانی (3345465) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۰:۴۴:۴۶
برادر شما ترک نیستید آذری هستید... (3345578) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۴:۳۴:۰۷
شما کی هستی که واسه ما تعیین میکنی ترک هستیم یا اذری ؟ ما ترک ازربایجانیم (3346359) (alef-3)
 
آریا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۶:۳۸
شما با حقایق تاریخی کار داری یا با تاریخ مجعول پان ترکها؟؟؟؟ (3347241) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۸:۲۹:۱۴
به شما مربوط نیست که ما چی هستیم داداش (3346994) (alef-13)
 
تاجیک
۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۱۴:۲۳:۱۴
خیلی زود جو گیر میشید شما کارشناس تعیین قومیت هستی. مثل این میمونه که به یه آمریکایی بگی شما آمریکایی نیستید شما ژاپنی هستی.چون ما میگیم (3352835) (alef-13)
 
نادر
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۴۵:۰۶
روسیه وقتی خون بیگناهان تورکمن سوری را میریخت باید فکر این روزهاشو میکرد تورکیه گوش مالی خوبی داد با تورک جماعت شوخی نمیشه کرد چون نه افغانستان است نه پاکستان که سرشو بندازه با پوررویی از مرز بگزره زنده باد تورکمنهای سوری برید عکساشو دانلود کنید ببینید که روسیه به اسم داعش چه بر سر تورکمنان و دیگر غیره نظامیان سوری اورده دیگر زمان گولدوری روسها نیست خود روسها هم هزاران مشکل اقتصادی دارن و روز به روز منزوی تر میشن اینا هم زورهای اخرشه که تو خاورمیانه میزنه به نظر من روسها ترسو تر از این حرفا هستن (3344793) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۳۶:۴۰
دوستان اذری ما یادشون رفته این ترکیه چه خونی کرد تو شیشه ما ایرانی ها از صفویه تا پهلوی (3344547) (alef-13)
 
امین
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۲۶:۱۱
بمیره ترکیه خائن مروج تروریسم و داعش لعنتی، اولسون ترکیه مرتجع (3344660) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۲۷:۰۳
یاشاسین اذربایجان (3344664) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۵۲:۱۷
حمایت کورکورانه (3344803) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۸:۴۰:۴۹
مزدوران ترکیه که تو ورزشگاه ها پرجم ترکیه را بلند میکنند اینجا چکار میکنند؟
شما احتمالا قبرسی نیستی؟
این کسانی هم که بهت مثبت دادن هم احتمالا اهل قبرس هستند!
اگر ترک باشی میفهمی که توی تبریز چی قبرس مشهوره! (3345205) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۰۴:۴۶
این خشک مغزو باش
بعضیا یه جوری از روسیه توقع تلافی دان انگار همه چی شوخیه.
امیدوارم روسیه خویشتنداری کنه. هرچند این اتفاق دوسر باخته براش.
ترکیه هم به پشتوانه امریکا اینکار رو کرد. شاید بد نباشه ما هم یه نگاهی به پشتوانه هامون بندازیم و مقایسه کنیم (3346028) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۲۰:۴۴
"یاشاسین ترکیه" و "اهلا و سهلا عربستان"، هر دو به زباله دانی خواهند رفت. (3346080) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۴:۱۶
ننگ بر ترکیه و عواملش. (3347233) (alef-3)
 
تحليل
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۸:۳۰:۲۸
ياشاين ترکیه !!!!!!!؟؟
داداش شما تجزیه طلبا چرا شرتون رو كم نميكنين و تو همون ترکیه ساکن نميشين ؟؟!!!
ياشاسين ستارخان ، محافظ شماره یک مردم ايران (3364003) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۰۲:۵۰
ترکیه پدر داعش است و باید تنبیه اساسی شود (3343249) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۰۵:۳۰
پس اف 16 قویتر از سوخو می باشد (3343256) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۴۲:۵۸
ربطی نداره دوست عزیز
باید دید در چه شرایطی این درگیری صورت گرفته..ما از محموله نظامی همراه جنگنده های دوطرف آگاه نیستیم اما میشه حدس هایی زد
هواپیمای روسی مدل سوخو24بوده که یک جنگنده بمب افکن ضربتی هست و به احتمال فراوان به موشک های هوا به هوا که مختص درگیری با سایر جنگنده هاست مسلح نبوده(چون ماموریتش بمباران سطحی بوده) که این کار جنگنده های ترک را راحت کرده...به عبارتی هر هواپیمایی غیر از اف16 که موشک های هوا به هوا میداشت میتوانست ان جنگنده روسی را براحتی سرنگون کند و تنها سلاح طرف روسی در این درگیری،تیربار هواپیما(که استفاده از آن برای سرنگونی جنگنده حریف بسیار سخت و دشوار هست) و البته موتورش برای فرار از درگیری و سرنگونی بوده است
صرف این درگیری مشخص نمیکنه که کدام جنگنده قویتره(این دعوای دو بچه نیست که بگیم کی قویتره!) (3343341) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۴۳:۱۵
شک داری ؟ (3343342) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۱:۳۸:۲۸
خدا شفا بده
کاش آذری های عزیز که سنگ ترکیه رو سر میزنن میدونستن چند وقت پیش تو کابیته دولت ترکیه یه وزیر برگشته بود گفته بود ترکهای ایرانی توهم هم نژادی با ما را دارند ولی اینگونه نیست.
واقعا هم اینگونه نیست آذری با معرفت کجا و عثمانی بی چشم و رو کجا
خوب فکر کنید بعد ... (3347440) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۵۵:۰۸
خود ترکیه بعدا اعلام کرده که با سامانه پدافند هوایی زده (3343381) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۴۸:۱۷
رسما اعلام شد که هواپیمای اف 16 زده . چندبار هم به خلبان هواپیمای روسی هشدار داده شده اما متاسفانه خلبانان بی توجه ترکیه یادشان نبوده که خلبانان سلحشور روسی زبان انگلیسی یاد ندارند. (3343663) (alef-13)
 
میلاد
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۱۰:۵۹
ایتادان جنگنده روسیه تو مرز سوریه زده شده و دو تا جنگنده یه جنگهنده رو رهگیری کردن.کار شاقی نکردن
روسیه بخواد 24ساعته ترکیه رو با خاک یکی میکنه (3344360) (alef-13)
 
میلاد
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۱۳:۳۹
خداییش یه عده غظنفر داخلی رو ببینین از ترکیه حمایت میکنن تو نظرات .ترکیه ای ک چیزی برای داعش کم نزاشته و تبریک میگن که چرا جنگنده ای رو زده ک داشته داعشو میزده.چی میشه رو این دوستانی ک این نظراتو میزارن گذاشت؟!!!!غظنفر ساده لوح کج اندیش کم اطلاع منافق دشمن چی؟ (3344367) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۷:۲۰:۱۸
عرض کرد ه ام ، احتمالا خلبان روس حتی به ترکها توجه هم نکرده ،شاید پوتین عبارت خنجر در پشت را به همین دلیل به کار برده .اما فرمایش حضرتعالی هم کاملا درست است . (3346804) (alef-3)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۰۰:۳۸
این سوخو 24 هواپیما واسه پشتیبانی نیرو زمینی استفاده میشه نه برای مبارزه با هواپیما های دیگه در ضمت سایت روسی اسپوتنیک اعلام کرده که توسط پدافند زمیی زده شده و اگه با موشک های جنگنده های اف 16 زده میشد خلبان فرصت نمی کرد ایجکت کنه (3343400) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۳۰:۵۴
دكتر جون چه ربطى داره آخه
يه ذره اطلاعات ات رو ببر بالاتر، بعد نظريه صادر كن (3343458) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۴۴:۵۱
میشه ی کم از اقیانوس اطلاعاتت بیرون بدی و جوابشو بدی؟ (3343820) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۰۲:۴۱
اینکه زمینی بوده یا هوایی ربطی به فرصت ایجکت کردن خلبان نداره چون هر دو موشک هست و تنها به این بستگی داره که موشک به کجای هواپیما بخوره و آیا خلبان فرصت ایجکت کردن داره یا نه! (3344348) (alef-13)
 
اشكان
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۸:۳۳:۱۹
موشك حرارتي بوده چون به نازل خروجي برخورد كرده هم از زمين ميشه شليك كرد هم از هوا با توجه به حجم و شدت خرابي به نظر مي رسه مشك هوا به هوا بوده چون موشك زميني با يان قدرت تخريب كوتاه بر داريم كه با توجه به سرعت و ارتفا بعيد مي دونم همون هوا به هواست (3345186) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۰۷:۲۹
ربطی نداره (3343411) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۱۱:۵۱
گاف چه ربطی به شین داره؟ (3343424) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۱۹:۴۱
از کدوم سوخو قویتره؟ از سوخوی 24 بله ولی از سوخوی 30 و سوخوی 34 اصلا قویتر نیست. (3343753) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۴۴:۱۰
سوخو 24 یک بمب افکن سنگینه بدون قابلیت درگیری هوایی. اف 16 یک جنگنده رهگیر هست. (3343946) (alef-13)
 
عباس
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۲۰:۱۲
دوست عزیز سوخو ۲۴ فقط قابلیت انهدام اهداف زمینی رو داره،در ضمن اف۱۶ جنگنده دومنظوره هم برای درگیری هوایی و هم برای انهدام اهداف زمینی است،در حالت کلی اف ۱۶ در مقابل اف۱۵ و اف ۱۴ که هر دو ذاتشون رهگیری اهداف هوایی ست حرفی برای گفتن نداره!یکی از ویژگی های اف ۱۴ که ایرانم داره اینه که اهداف در فاصله ۳۰۰ کیلومتری شناسایی میکنه در حالی که اف۱۶ چون دو منظوره ست رادارش فقط تا ۲۰ کیلومتر رو پوشش میده! (3344260) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۱۹:۱۲
سوخو24 که سقوط کرد یک بمب افکن بوده و برای نبردی هوا به زمین طراحی شده و نباید ازش انتظار مقابله با یک هواپیما رهگیر شکاری را داشته باشید.
جدا از این موضوع شرایط مختلف هم باید در نظر گرفته شود از جمله عملکرد خلبان هر هواپیما.
خلبان روسی برای مبارزه و نبرد با نیروی ترکیه در حال ماموریت نبوده و باید به این نکته توجه بشه. (3344004) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۱۵:۱۲
تجهیزات نظامی روسی خیلی ضعیفتر از تجهیزات آمریکایی هستند. حتی در جنگ ایران و عراق اصلا میگهای شوروی عراق به پای f14 های ایران نمی رسید. روسیه بدون درنظر گرفتن بمب اتمی اصلا از نظر نظامی قابل مقایسه با غرب نیست. (3344372) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۳:۵۵:۳۲
راست میگی !!!!! حتما بخاطر همینه آمریکا و غرب و عربها میترسند روسیه سامانه s300 را به ایران بده !!!!!؟؟؟؟ روسیه با همین تسلیحات پدر تروریستها را درآورده (3344924) (alef-13)
 
saint warror
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۱۵:۲۴:۵۳
روسها اگه خیلی زرنگ بودن نمیزاشتن غربیها کشورشون را صد تیکه بکنن!!! (3350576) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۷:۲۴:۳۱
عزیز اینطور ها هم نیست ، در جنگ باید روحیه داخلی با این مطالب حفظ میشد چون ما فقط سلاح امریکایی داشتیم.میگهای روسی کم فانتومهای مارا شکار نکردند . درود به ارواح خلبانانمان. (3346815) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۸:۴۹:۴۱
حالا که فعلن با همون بمبهای اتم همه رو ترسونده (3364012) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۵۰:۰۷
سوخو 24!!
یه هواپیمای فقط بمب افکن خیلی قدیمی که فقط برای نبرد های زمینی طراحی شده. ضمنا نا هوا حمله شده

بعض وقت ها خوبه که یه کم فکر کنید. (3344590) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۱۱:۰۰
سوخو 24 البته (3344624) (alef-13)
 
امین
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۳۱:۵۳
الان همه کارشناس شدن،نخیر f16 حنگنده ارزان برای تولید در تعداد بالا و برتری هوایی هستش کمین دوتا جنگنده با موشک های هوا به هوا با پشتیبانی زمینی علیه یک جنگنده هوا به زمین با بمب حمله به زمین نه درگیری هوایی شاهکار نیست
خالا خوبه دیدید یک مدت پیش میگ روسی ۶تا f16 ترکیه رو رهگیری کرد،خبرش رو سرچ کن ببین
تو کلاس جنگندهf لزوما عدد بالا بره جنگنده بهتر نمیشه آیروداینامیک تغییر خاصی نداره مهم تجهیزات الکترونیک و موتور هست که براحتی اورهال میشه (3344680) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۴۰:۲۹
از سوخو24 سال1980 کھ البتھ ولى از سوخو35 نھ! (3344698) (alef-13)
 
One
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۴:۱۲:۵۶
اف شانزده یه سوخوی ۲۴ رو زده اینکه افتخار نیس اگه سوخو ۳۲ یا ۳۷ بود هیچ غلطی نمیتونست بکنه خود وزیر جنگ آمریکا اعتراف کرده که هواپیماهای روسی پیشرفته تر از جنگنده های امریکاس. (3344930) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۹:۲۱:۴۳
خلبان فکر نمی کرده ترکیه بهش شلیک کنه (3345336) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۷:۱۷:۱۳
خیر عزیز سوخوی ساقط شده بمب افکن بود و بمبافکنها قدرت مانور بالایی ندارند وباید توسط شکاریها اسکورت شوند که دیروز جنین نبود .در ثانی این سوخو ساخت دهه 90 بود در حالی که اف16 هنوز تولید دارد. اگر بمب افکن سوخو 34 را کسی بزند میتواند افتخار کند. (3346790) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۱۳:۰۹
دم ترکیه گرم . (3343280) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۴۳:۴۷
یه دو تا بمب اتم پوتین بزنه توی این کشورهای حامی داعش قضیه حل میشه و صاحب سگ مجبور میشه سگها رو جمع کنه (3343344) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۲:۳۶:۲۰
خدا رحم کرد خیلی از آقایان جای پوتین نیستند وگرنه پس فردا ختم اردوغان بود.البته منهم بدم نمیامد . (3347916) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۱۱:۴۷
اینکه از تروریستها حمایت می کند. (3343423) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۴۵:۰۱
اینکه از داعش حمایت میکنه درست نیست اما وقتی بارها حریم هواییش نقض شده حق داره اقدام کنه (3344432) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۱۴:۴۵
من از کسانی بودم که تا چند ماه پیش بشدت طرفدار اردوغان بودم و فکر می کردم سیاستهای صحیح را در منطقه در پیش گرفته ولی الان واقعا بعنوان یک مدافع واقعی و سفت و سخت از تروریست شده. (3343430) (alef-3)
 
س
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۰۸:۵۳
واقعا متاسفم .شما ایرانی هستید . (3343545) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۰۸:۵۸
دم ترکیه گرم ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! بفرمایید دم حامی تروریستها گرم دیگه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3343546) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۴۹:۴۴
مگه ترکیه دم هم داره . اونکه دم داشت عثمانی بود .البته نداشت براش حرف درآورده بودند . (3343957) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۲۲:۴۲
خداوند ترکیه جنایتکار را نابود (3344264) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۱۵:۴۷
وقت آن است که پوتین یک گوشمالی حسابی به اردوغان بدهد (3343288) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۴۴:۱۲
جنگ با ترکیه یعنی جنگ با ناتو مهندس (3343345) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۳۷:۲۵
پس بگو بچه ترسو ترکیه خودش خیس نکنه و سریعتر با اولیا و بزرگترش یعنی ناتو بیاد! البته قیم بگیم بهتره چون ترکیه ظاهرا هنوز در قیمومیت امریکا , اروپاست و از خودش قدرتی نداره. (3344689) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۷:۲۶:۱۱
اشکالی نداره (3346826) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۱۶:۴۸
خیلی موافقم چون اردوغان واقعا پررو شده (3343433) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۱۷:۳۷
روسیه هیچ غلطی نمیتواند بکند. (3343562) (alef-3)
 
کرماشان
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۴:۲۶
بله وقتشه . آنقدرترسیده که بلافاصله ناتورادرجریان گذاشت (3343621) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۵۰:۳۸
سال 1905 هم که ژاپن کوچک کل ناوگان دریایی روسیه را نابود کرد خیلی ها تو ایران باورشون نمیشد! وقتی باورشون شد انقلاب مشروطه شروع شد. انقدر روسیه روسیه نکنید! هم روسیه تو 100 سال اخیر شکست خورده هم آمریکا شکست های زیادی متحمل شده. خودتون باور کنید! (3346198) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۲۰:۲۱
واقعا با این حرکت روسیه تحقیر شد. چون نشون داد هواپیماهای جنگیش براحتی توسط اف-16 و نه حتی فانتوم های پیشرفته تر آمریکایی سرنگون میشن. (3343296) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۵۱:۴۳
ببین روسیه در هر چیزی هم کم داشته باشد و بی کیفیت باشد در جنگ سرد تسلیحات بسیار با کیفیتی ساخته که مو لا درزش نمیره اینم با موشک ساقط شده اگر هم ترکیه زده باشه مطمئن باش ناغافل زده با یک حمله هواپیماهای روس زیر سوال تنیرن (3343369) (alef-3)
 
جلیلی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۱۹:۰۷
آره ناغافل از پشت زده.اولش با بلندگو نگفته میخوام بزنمت.آژیر موشکشم خاموش بوده.جل الخالق. (3343565) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۳:۰۴:۲۸
آقای جلیلی موشک آژیر ندارد ،مراقبت پرواز باید روی خط آزاد بین المللی اعلام کند :هواپیمای ناشناس به حریم هوایی کشور ما نزدیک میشوید ودر معرض اقدامات نظامی ما قرار خواهید گرفت . البته اقلا شش بار سوخو 27 ها و سوخو 34 های روس عمدا وارد آسمان ترکیه شده بودند وترکها به وضوح عاجز بودند ،اینبار ترکها تلافی را سر یک سوخو24 دهه 80 درآوردند که خلبانش احتمال نمیداد همچه کاری بکنند .قطعا ترکها از قبل دنبال یک سوخو 24 یاسوخو 25 بودند که بتوانند برآن غلبه کنند واین مهم توسط واحدهای شناسایی پرنده ساخت امریکا که دراختیار دارندانجام شد .احتمال میدهم اردوغان در تنگنای عصبی فجیعی این کار را کرده .اول روسهاتجارت ملیاردی نفت قاچاق اورا به آتش کشیدند،بعد پوتین درخاک خودش اورا رسما متهم کرد وبعد باسفر به ایران وملاقات با عالیترین مقام جنون او را به حد اعلا رساند .اوکه یک درآمد عظیم را ازدست داد ورقبای خودرا دست در دست دید عنان اختیار ازکف داد وبه نیروی هوایی دستور دا د یک هدف حداقل سهل الوصول را مورد اصابت قرار دهند .البته حتی محتمل است باوجود اینکه اف 16 ترک بوده ولی خلبانش از امریکاییهای پایگاه انجرلیک بوده باشد.بعداز پرواز خود را با هدایت شناسایی پرنده به سوخو رسانده ،خلبان روس احتمال نداده جرات حمله داشته باشد درثانی او ماموریت نفوذ به آسمان ترکیه رانداشته وگفته عرض اندامی میکند ومیرود ثالثا اخطاری مبنی بر درگیری دریافت نکرده اما اف شانزده به سرعت روی او قفل کرده وپس ا ز شلیک گریخته .مضافا روسیه وامریکا توافقی ضمنی مبنی بر عدم درگیری داشتند وپوتین عبارت خنجر در پشت را به همین دلیل بهکار برده. (3347930) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۵۵:۴۲
اولا اف 16 از سوخو 24 قوی تره
ثانیا درگیری هوایی نبوده که ببینیم کدام قوی تره
هواپیمای ترکیه بی هوا هواپیمای روسیه رو زده (3343384) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۳۳:۳۲
بخدا خیلی باحالی!! بی هوا زد یعنی چی؟؟؟
مثلا" پشت ابرها قایم شده بود و یدفعه پرید بیرون؟؟!! (3344410) (alef-13)
 
One
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۴:۱۹:۴۶
خخخ بابا شماها دیگه چه مهندسایی هستین!!!دوتا شکاری بمب افکن اف۱۶ یدونه سوخو ۲۴ که صرفا برای بمباران زمینی طراحی شده رو زده میگین جنگنده های آمریکایی خیلی سر تر هستن؟؟؟ منطقتون تو حلق داعشی که طرفدارشین. (3344935) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۹:۲۸:۴۳
اقایون کارشناس اینجوری که پیش میرین اختلافات شدید میشه اگه موافقین به دو طرف پیشنهاد بدیم بین دو جنگنده یه رزم هوائی برگذار بشه تا این تعصب بیخودی شما در ارائه نظریه متعادل تر بشه (3345349) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۴۶:۴۵
2 تا کشور که فقط منافع خودشون براشون مهمه , کمی با هم در افتادند و بعد یه عده دارند اینجا خودشون را پاره میکنند!!!!!
واقعا" آدم درمونده میشه که این نظرات چیه که مردم ما میزارند!
(3344437) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۲:۲۲:۳۰
گويا مردم نسبت به پیشرفتهای همسايشون حسودی میکنن
:) (3345922) (alef-3)
 
غ
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۶:۲۷:۲۸
موافقم. قرار بود ما نه شرقی و نه غربی باشیم چرا حالا یه عده از روسها و یه عده از ترکیه حمایت میکنید. جنایات غربیها و خیانتهای روسیه علیه ایران بر کسی پوشیده نیست زنده باد ایران زنده باد سیاستهای کنونی ایران که در وانفسای ناامنی امنیتمان را بیمه کرده. قدر بدانیم این امنیت را. (3346677) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۱۰:۲۲
مهندس فانتوم را به F4 ميگفتن. ديگه الان فانتومي در آمريكا پرواز نميكنه (3343417) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۵۵:۰۳
اتفاقا تمام اینها از F-4 تا F-22 و بالاتر فانتوم هستند و اون F اولی هم مخفف فانتومه. (3343683) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۰۵:۲۸
واقعا هم تعبیر خوبی استفاده کرده: "خنجر زدن از پشت". برای بمباران داعش رفته بودند که این اردوغان حقیر از پشت خنجر زده. (3343974) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۵۱:۲۸
مهندس F اول این هواپیما مخفف Fighter هست. هر کدام از این فایترها هم یک اسم دارند. مثلاً F4 را فانتوم و F5 را تایگر، F14 را تامکت، F16 را فالکون و F22 را راپتور میگویند. (3344321) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۱۲:۴۹
عزیزم وقتی اطلاعات نداری چرا حرف میزنی؟ هواپیماهای جنگی آمریکا F یا A یا B هستن که گاهی اوقات ترکیبی میشن مثل F/A 18 و F هم مخفف فایتر یا جنگنده (Fighter) هست. A مخفف Assult و B مخفف Bomber هست. فانتوم هم اسم F-4 بود و نه همه F ها!!! (3344365) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۳۹:۵۲
اون f براى فايتر يعنى جنگنده هست (3344423) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۴۴:۴۹
اف مخفف Fighter يعني جنگنده است (3344576) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۱:۰۹:۳۰
از عثمانی کثیف تر وجود نداره به حول قوه الهی بزودی با داعش نابود خواهد شد. (3345659) (alef-3)
 
آریا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۰:۱۷:۲۷
اشتباه می کنید شما. (3347262) (alef-3)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۱۲:۵۳
عزیز دل این فانتوم پیشرفته رو از کجا درآوردی . فانتوم اسم دیگر جنگنده بمب افکن اف چهار هست و ماموریت هر مدل با مدل دیگر فرق داره و البته اف 16 ماموریت نبرد هوایی داره و چابک تر از فانتوم اف چهار هست . اینکه هواپیمای روسی بهتره یا آمریکایی یک موضوع تخصصی و کاملا فنی هست و با یک خبر نه ميشه تایید کرد و نه تکذیب . لطفا با دقت بیشتری نظرمون رو ابراز کنیم . (3343427) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۱۳:۳۶
عزیزم اف 16 که پیشرفته تر از فانتومه!
از اون گذشته معلوم نیست این هواپیما تو چه شرایطی ساقط شده. آیا انتظار حمله هوایی رو داشته یا غافلگیر شده. (3343428) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۲۹:۵۰
آخه تو كه هيچى نميدونى چرا نظر ميدى؟
فانتوم همون اف ٤ هست. فانتوم هاى پيشرفته تر ديگه يعنى چى (3343455) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۵۸:۲۵
مهندس سوخو 24 فنسر مخصوص نبرد زمینه، شکاری نست که آخه توقع نبرد هوایی داری ازش. (3343522) (alef-3)
 
مهندس
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۴۴:۰۹
فانتوم یا همان اف-4 در جنگ ویتنام بسیار کم اورد و تعداد زیادی از ان توسط میگهای قدیمی سرنگون شد واز همان موقع هم از نیروی هوایی امریکا کنار گذاشته شد. (3344309) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۴۲:۲۳
برادر شما وقتی از موضوعی اطلاع نداری چه اصراری برای اظهار نظر داری؟؟
برادر وظایف F-16 و Su-24 هیج ربطی به هم ندارد و هماورد F-16 در روسیه Mig-29 و Mig-35 و ُSu-30 هست. در ضمن فانتوم اسم رسمی هواپیمای F-4 هست که مدتهاست در آمریکا از رده خارج شده. (3343483) (alef-3)
 
شاهين
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۵۹:۱۷
دوست عزيز در جريان باش كه دوتا أف ١٦ براي زدنش بلند شده (3343525) (alef-3)
 
یک دوست
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۱۳:۴۹
شما هنوز فکر میکنید تمام جنگنده های امریکایی اسمشون فانتومه!!!
بعد نظریه هم صادر می کنید، دمتون گرم بابا! (3343737) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۰۶:۵۳
امریکا فانتوم نداره. 1995 همه اش بازنشست شد.منطور اف 15 است؟؟؟ (3343861) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۵۲:۲۴
وای، چقد بی سوادین، سوخو24 یک جنگنده بمب افکن قدیمی است و اف-16 یک هواپیمای رهگیر مدرن، اگه اف-16ترکیه بتونه سوخو34روسیه رو بزنه مرده
در ضمن فانتوم نام دیگر اف-4 هست یا به اف-14 میگن تامکت، استاد فانتوم های پیشرفته تر نداریم!!! (3344714) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۱:۰۵:۳۹
از دوستانی که اطلاعاتی در این ضمینه ندارند و صرفا دارند احساسات کودکانه خود رو در قالب طرفداری از ترکیه ابراز میکنند خواهش می کنم مقداری مطالعه کنند وبعد دیگران را از دریای ژرف اطاعاتشون سیراب کنند
اخه کدوم کارشناسی کفته فانتوم پیشرفته تر از اف 16 است چرا وقتی در مورد موضوعی اطاعاتی ندارید اظهار نظر میکنید. یکی از مشکلات مملکتمون اینه که بیشتر افراد که در مورد موضوعی اطاعاتی ندارند سری جبهه میگیرند و اظهار نظر میکنند مشکل اینجاست همه خودشونو صاحب نظر میدونند (3345646) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۷:۲۷:۰۸
عزیز اف16 از فانتوم سرتره . (3346831) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۲۱:۲۸
این قطعا با موشک ساقط شده روسیه هم گفته با موشک ساقط شده از اینجا کاملا مشخص شد که ترکیه طرف داعشه و براشون هر کاری میکنه روسیه باید جواب قاطعی به نوکرای بی جیره و مواجب داعش بده تا ادم بشن (3343298) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۳۱:۳۱
شوخی شوخی داره جنگ جهانی شروع میشه (3343324) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۳۶:۰۵
جنگ جهانی کجا بود ! روسیه بنیه مالی چنین جنگی را نداره مگر اینکه بخواهد همین روسیه باقی مانده هم دوباره تجزیه بشه ! (3343795) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۲۳:۱۸:۴۲
اگر 22 جمهوری فدراسیون روسیه هم مستقل بشوند ، خود ر وسیه تنها باوسعت قریب سیزده ملیون کیلومتر مربع کماکان وسیع ترین کشور جهان باقی خواهد ماند ،بدتر اینکه آن کشورهای جدید برای ارتباط با دنیای آزاد باید از حریم هوایی وزمینی روسیه گذر کنند ، شاید به همین دلیل است که مردم اینجمهوریها مرتکب حماقت نمیشوند . (3363727) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۲۸:۱۴
یه عده جاه طلب روزگار مردم رو سیاه میکنن (3343901) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۴۴:۱۹
بعید میدونم روسیه فعلا جبهه دیگری برای خودش باز کنه (3343347) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۴۵:۱۲
ترکیه و عربستان باید ادب بشند . (3343350) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۳۱:۴۵
باشه، با خط كش بزن رو دستشون تا ادب بشن
نقض حريم هوايى جوابش حمله هست (3343461) (alef-3)
 
One
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۴:۲۴:۱۰
از کجا میدونی نقض حریم هوایی بوده؟روسیه میگه حاضره ثابت کنه که نرفته تو خاک ترکیه اونوقت تو حرف ترسوهای ترکیه ای رو قبول داری؟اگه ترکیه جرات داشت راستشو میگفت،ترکیه نگران حریمش نیس نگران برادران داعشی نزدیک مرزهاشه. (3344937) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۴۳:۳۷
ترکیه بارها حریم هوایی سوریه را نقض کرد و عربستان هم حریم هوایی یمن را.
کمی دانش پیش از سخن، کارگشاست. (3346185) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۷:۱۵:۴۴
خوب یمنی ها هم دارن هلیکوپتر وهواپیمای عربستانو میزنن و به سمت عربستان موشک میندازن ، یعنی همین کاری که ترکیه کرد تازه بارها اخطار داد و یه بار زد (3346787) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۰:۴۶:۳۴
یمن و سوریه دو کشور بی صاحب هستن با ترکیه مقایسه نکن (3347327) (alef-13)
 
کرماشان
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۵:۵۹
می شد دل ماهم یه بارخنک بشه (3343626) (alef-3)
 
کرماشان
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۴۵:۲۵
قابل توجه مصالح فروشان : اوغلواازترس پیامدساقط کردن جنگنده روسی ازبندنیامدن ایزولایف ، ایزوگام می خرد (3343656) (alef-13)
 
hamvatan
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۴۸:۴۰
دوستان چرا خبر را کامل نمیخونید گفته شده حریم هوایی ترکیه را نقض کرده هشدار هم داده شده توجه نکرده و ساقط شده این کجاش طرفداری از داعش محسوب میشه؟ این پاسداری از حریم هوایی که هر کشوری انجام میده. (3343364) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۴۹:۴۵
اقای عزیز شما یا خیلی پرتی یا اط طرفدارای سرسخت ترکیه هستی بسیار تاسف اوره این نظرات. (3343498) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۲:۳۶
آقای هموطن نظرش رو گفت شما نمیتونی جوابشو بدی بهش انگ نزن گل پسر (3343615) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۵۷:۳۲
حریم ترکیه را چرا باید بره نقض کنه؟ چه دلیلی داره؟ میشه به ما بگین؟ ترکیه یه سری مخالفا رو اونجا تحت حمایت خودش داره توی سوریه و خاک سوریه رو هم خاک خودش میدونه . (3344077) (alef-13)
 
Hamvatan
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۱۱:۰۹
شما یک نقشه بردار الی الحساب لازقیه رو روی نقشه پیدا بکن اطراف اشم نگاه کن ببین که دیوار به دیوار ترکیه هست یعنی از این نزدیک تر نمیشه دیگه این حرکت توسط روسیه و عمدا صورت گرفته تا با ورود به خاک ترکیه ،آن کشور را وادار به همچین عکس العملی کند وموج جهانی که خواستار کناره گیری بشار اسد هست به سمت دیگری متمایل شود پس جنابعالی پرت تشریف دارید. (3343867) (alef-13)
 
ایران
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۲۸:۴۶
و همه این ها رو روسیه رد کرده،گذشت زمان همه چیز رو مشخص میکنه.جالبه وقتی مسائل ملی پیش میاد افرادی روسیه را بهتر از آمریکا میدونند.و وقتی موضوعات قومیتی پیش میاد ناتو و ترکیه بهتر میشن.اینکه خودمون رو به دیگران بچسبونیم نشانه بارز ضعف ماست. (3344281) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۳۲:۱۷
البته این فقط ادعای ترکیست
در آینده حقیقت مشخص میشود. (3344530) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۴۲:۱۱
مگه ترکیه حریم هوایی سوریه رو نقض نکرده!؟ (3346179) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۴:۰۶:۰۰
چرا ، سوریه هم به همین دلیل هواپیماشو زده دیگه (3348696) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۵۲:۲۹
ترکیه با دم شیر بازی کرده که به نظرم تاوان سنگینی براش داره (3343371) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۵۱:۰۰
این شیر خیلی وقته یال و کوپالش ریخته شوروی سابق که قدرت جهانی بود حالا تبدیل به روسیه کوچک با قدرت منطقه ای نه چندان قوی و پایدار شده و در قدیم شوروی سابق بخاطر سیاستهایش از مردمش می زد و خارج کشور خرج می کرد همین باعث ضعف زیاد اقتصادی و پاشش از درون آن شد همان که ایران دارد امروزه انجام می دهد اما حالا شوروی پر قدرت سابق شده چند کشور تجزیه شده که روسیه شده یک امپریالیست کوچک دسته چندم (3343670) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۵۰:۲۸
روسیه شده امپریالیست کوچک!!!!پسرجان شوروی اگر قدرت داشت بخاطر روسیه بود بقیه کشورا فقط نقش الکی داشتند (3343831) (alef-3)
 
I HATE USA
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۴۴:۲۲
اون شیری که یالو کوپالش ریخته امریکاس دقت کردی با اینکه قویترین ارتش دنیا رو داره چقد تو مناقشات بین المللی منفعله؟ نوکری اسراییل کم بود نوکری اعراب هم بهش اضافه شد. پوتین رو نمیشه با پول خرید پس خیلی مرده لطفا راجع به شیر بودن و مرد بودن دیگه نظر نده (3344429) (alef-13)
 
hossein
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۴۴:۴۹
همین شیر یال و کوپال ریخته الان بزرگترین زرادخانه اتمی رو داره. همین روسیه تو جنگ گرجستان تو سال 2008 با یک موشک اسکندر مجهز به کلاهک خوشه ای 28 تانک گرجستان رو همزمان نابود کرد. درسته یالش ریخته ولی باز ابرقدرت نظامیه.
دلیل این که آمریکا بنیه مالیش قویه نه به خاطر مدل و تئوری های اقتصادی قوی اون هستش نه. به خاطر اینه که آمریکا دزد سر گردنه است. یه دزد تمام عیار
که از جیب تمام ملت ها میدزده. همین نظام مالی جهانی. چرا دلار آمریکا باید مبنای نعاملات جهانی باشد؟ چرا؟ این جوریه که میتونه خیلی راحت کشوری رو تحریم کنه. یه دزد سر گردنه به تمام معناست
با این حال پاش بیفته روسیه توان این رو داره اروپا و آمریکا رو فلج کنه
بد نیست نگاهی به دکترین جدید نظامی روسیه داشته باشید بعد متوجه میشید ناتو هیچ وقت نمیتونه درگیری نظامی مستقیم با روسیه داشته باشه چون خودش به کلی نابود میشه (3344430) (alef-13)
 
One
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۴:۲۷:۳۶
طوری میگی روسیه کوچک!!!!انگار یه کشور دو متریه!!!اتفاقا شوروی اگه از هم پاشید در واقع چنتا کشور کوچولو که بیشتر براش دردسر ساز بودن جدا شدن برو تو نقشه یه نگاه به وسعت روسیه بنداز میفهمی چی میگم.روسیه حتی به امریکا مسیر زمینی داره!!!!یعنی راحت میتونه شهرای بزرگ آمریکا رو هدف قرار بده. (3344939) (alef-13)
 
تهران
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۹:۳۰:۴۱
من اصلا دیگه حرفی ندارم،برخلاف بعضی از افراد که با اطلاعات نسبتا خوبی تحلیل
و نظر میدن، متاسفانه بعضی ها تو بی سوادی نخبه هستند،یکی نیست بگه بابا مجبوری حرف بزنی؟؟؟شما از همین جا بفهم این آقا دکترا داره،هنوز نمیدونه بزرگترین کشور کجاست،بزرگترین قدرت هسته ای کی دار،پیشرفته ترین سامانهایه
موشکی ماله کجاست،.....
یه نصیحت برادرانه،اصلا ترکایه خودمون با ترکیه مقایسه نکنید، (3345356) (alef-13)
 
عبدالله
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۴:۰۸:۴۷
مطمئن باشیداگر پای یک جنگ تمام عیار پیش بیاید کل اروپا در کمترین زمان توسط روسها نابود خواهد . برای اینکه اروپا نه به لحاظ نظامی و نه به لحاظ وسعت سرزمینی قادر به مقابله با روسیه نیستند. اروپائیها صرفا پشتشان به امریکا گرم است . ناتوی بدون امریکا قادر به دفاع از خود نیز نخواهد بود. (3346276) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۰۸:۵۱
ترکیه ناتو و امریکا پشت سرشه و روسیه جرات نمی کنه کاری بکنه (3343725) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۰۱:۳۱
لابد مثل اوکراین (3343851) (alef-3)
 
سردار
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۱۸:۴۰
اون آمریکا نون به نرخ روز خور هست در ایکی ثانیه دوستش را می فروشه (3343884) (alef-13)
 
سردار
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۲۰:۱۶
کارشناسان عزیز خسته نباشید من یکی توجیه شدم.............. (3343886) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۰۱:۲۴
اگه روسیه جرعت کرد کاری کنه ترکیه هیچ غلطی نمی تونه بکنه و شاید ناتو فقط بتونه مثل کریمه هارت و پورته الکی بکنه (3343970) (alef-3)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۳:۵۴:۱۷
آ خی خوشم اومد (3343377) (alef-3)
 
عادل
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۰۱:۴۳
سوخو 24 یه جنگنده پشتیبانی زمینی هست درحالی که f16 جنگنده چند منظوره هست اصلا قابل مقایسه نیستن. مثل این هست که بخواهید فانتوم رو با تامکت مقایسه کنید (3343402) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۳۹:۵۳
دوست عزیز تامکت همون F14 و اف چهارده هم از سری فانتوم هستش. اف که اولش میاد یعنی فانتوم (3344424) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۵۵:۱۵
تامکت نام F14 بود. فانتوم فقط نام f4بود. F مخفف fighter به معنی جنگنده است نه مخفف فانتوم! تامکت نوعی فانتوم نیست!!! یه کم تحقیق کنید بعد با این اعتماد به نفس نظر بدید تا آبرتون نره (3344807) (alef-13)
 
ابوالفشل
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۰۳:۴۸
ترکیه به روسیه باج نداد.افرین بر غیرت ترکها (3343406) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۱۰:۰۳
ترکیه با این کار هیچ سودی نخواهد کرد بلکه تبعات بسیار منفی در انتظارش خواهد بود در واقع ترکها حماقت کردن با این کار (3343416) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۱۱:۱۶
روسيه بايد جواب اين كار ابلهانه و كودكانه تركيه را كه بازيچه غرب و دايه داعش است، با شدت بدهد و ترك‌ها را سر جايشان بنشاند. (3343420) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۳۱:۵۱
اره بابا جوابشونو بدید. بعد دوباره ترکها جواب بدن. بعد دوباره روسا جواب بدن .بعد شما هم برید کمک و الکی الکی جنگو راه بندازین. برای بعضیا که بد نیست . نون توشه. (3343915) (alef-13)
 
گریبایدانوف
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۲۳:۴۳
مرگ بر ترکیه و مزدوران کثیف او. (3343442) (alef-3)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۲۳:۵۸
واقعا خاک تو سر روسیه که دیکه از ترکیه هم چین ضربه حیثیتی خورده! (3343444) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۲۸:۵۰
رفقا ناراحت شدند!! (3343453) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۲۲:۱۰
نه رفقا ناراحت نشدن طرفداری داعش و ترکیه خوشحال شدن البته خوشحالی موقتی (3343577) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۲۹:۵۶
سربازان ترک بدون اسلحه هم از پس ارتش روسیه برمی آیند چون بسیار جسور هستند چه رسد به اینکه سلاح امریکایی هم داشته باشند . (3343456) (alef-3)
 
کامران
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۲۶:۱۶
جسسسور؟ معنی جسورم فهمیدیم .. اکه جسور بودن که به داعش باج نمیدان (3343591) (alef-3)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۱۰:۱۳
سرباز های ترک در جنگ جهانی اول توسط همین روس ها زیر پا له شدن بچه (3343729) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۳۷:۰۳
اجازه ندین این پانترکیستها بین ملت جدا بندازن.
یادتون باشه اردوغان در پی ظهور امپراطوری عثمانی است. (3343802) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۳۷:۰۰
فعلا که داری میبینی چطور زدن هواپیمای روس را انداختند پایین . جای روسیه بودم دیگه طرف مرز ترکیه افتابی نمیشدم . (3343929) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۳۰:۰۳
جای روسیه بودم یک اتم خوشگل به اردوغان می زدم. (3344528) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۴۳:۱۵
خدا بندشو شناخته که بهش میدون نداده خوبه که ببینی اردوغان به چه غلط کردنی بیفته از ترسش نامه نوشته سازمان ملل (3344568) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۵۱:۵۳
دوست عزیز همین سربازهای روس تو جنگ اول و حتی دوم برعلیه ایران اقدام کردند.دوما روسها به اتفاق انگلیس و فرانسه و یونان و ایتالیا و ارمنی های خائن نتونستن ترکیه رو شکست بدن.برو تاریخ بخون.جنگ چاناک کاله درس عبرت شد براشون. (3344447) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۳۴:۴۴
حداقل تاریخ رو برو بخون (3343792) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۱۵:۵۱
سربازان ترک با تمام امکانات و ادعا حریف کردها نیستن. بلایی که روسیه سر عثمانی آورد توی تاریخ ثبت هست. (3344633) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۲۰:۵۱
برای ترکیه دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره... امروز به آغوش آمریکا و ناتو پناه برد ولی بالاخره پوتین یه روزی جواب اردوغان رو میده... یادش رفته که غیرمسلمون ها بالاخره با هم کنار میان، مخصوصاً وقتی که پای یه مسلمان وسط باشه. (3344647) (alef-13)
 
آریا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۰:۲۵:۲۳
به نظرم شما دچار توهم شدی. (3347276) (alef-3)
 
مشت تراختور تهران
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۳۱:۴۰
سلام..اولاارتش ترکیه دومین ارتش ناتو هست بروید مطالعه کنید خیلی خوشحال شدم پوتین ادب شد خیلی دور برداشته بود اقتصاد روسیه متکی به نفت هست در حال رکود هست یاشاسین اذربایجان و ترکیه ازبکستان ترکمستان قزإقستان وداغستان وتارتارستان وچواشتان و باشقیرستان .بلغارستان وارومچی چین ... (3343460) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۵۱:۲۲
کاملا مشخصه که این دوستمون چرا این کامنت رو گذاشته به مباحث پانترک رجوع شود. (3343502) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۴۴:۰۹
قرقیزستان , چین , کره شمالی , کره جنوبی , تاجیکستان , افغانستان , ژاپن , فیلیپین , استرالیا , اندونزی و... را قلم انداخته این کامنتگذار پانترک ... خخخخخخخخ :) آخه ادم چقدر مزدور باشه خوب ترکیه را چه به تو امثال تو ثانیا ناتو که عددی نیست حریف دو تا نوجوان طالبانی تو افغانستان نشده و تو باتلاق افغانستان چند ساله گیر کرده این مثلا ناتو , ارتش روسیه ارتش فاشیسم نازی را در هم کوبید و هیتلر را ساقط کرد ناتو کیلو چنده؟؟ (3343652) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۲۳:۳۹
اولا در تاريخ نوشته اند که ارتش آلمان در نزديکي هاي مسکو بود که امريکا بر عليه المان واد جنگ شد و ثانيا دفعه آخرت باشه که به آلمان توهين ميکنيا
شما دلت خوش باشه به همون سوخو خخخخخخخخ (3344011) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۲۰:۰۵:۴۴
آقای رضا ،آلمان نازی را مارشال ژوکف روس شکست داد و فرمایش شما صحیح نیست. آلمانها از استالینگراد جلوتر نتوانستند بروند و امریکا خیلی قبلتر وارد جنگ شده بود .مقوله مسکو نمیدانم از کجا آمده .در مورد طرفداری شما از آلمان هم عرض میکنم جد پدری من هم در جنوب دوست وهمراه واسموس قنسول آلمان بود که علیه انگلیس اقدام میکرد ، اینرا گفتم که نگویی با کسی دشمنی دارم .(البته غیر از انگلیس ). (3351046) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۴۵:۰۷
دوست من ارتش آلمان نازیست بود و فاشیسم متعلق به ایتالیاست. در ثانی ارتش آلمان چنان تلفاتی رو به روسیه وارد کرد که اگر کمی تاریخ بخونید دیگه اونچه رو که گفتید تکرار نمیکنید، تنها سرمای زمستان و عدم ارسال سوخت باعث شکست آلمان در اون جبهه شد. ثالثا ارتش ترکیه قویتر از روسیه نباشه ضعیفتر نیست مخصوصا با توجه به دوستان و متحدانی که داره. رابعا ناتو روسیه رو خیلی راحت میتونه پودر کنه و اون 2تا نوجوون افغان مورد اشاره قبلا ارتش روسیه رو هم به خاک و خون کشیده بودند... (3344433) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۸:۵۳:۰۰
عزیزم آلمان هیتلری دولتی فاشیستی- نازیستی بود، ثانیا تاریخ رو خوب بخون نه جاهاییش رو که دوست داری نبرد استالینگراد و محاصره لنینگراد و بسیج ملی روسها چنان ضربه ای به ارتش آلمان زد که تا آخر جنگ نتونست سازمان رزمش رو بازسازی کنه، ثالثا ارتش ترکیه قویتر از روسیه است؟ احسنت به این همه استعداد، شما برو تو مجله های بین المللی نظامی کار کن چون کل اطلاعات رسمی اونا اشتباهه، رابعا شما اگه با نبرد نامتقارن آشنا بودی علت شکست روسیه در افغانستان و پیروزی در روسیه و توانایی کلاسیک ارتش ترکیه رو با هم مقایسه نمی کردی کما اینکه همین بلا سر آمریکا در ویتنام اومد. (3345243) (alef-13)
 
الموت
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۵۳:۴۳
خخخخ . حاجی پیاده شو با هم بریم... (3343509) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۰:۱۱
حالا تو چرا سنگ ترکیه رو به سینه میزنی چی به تو میرسه؟؟ خدایا با کیا شدیم 80 میلیون!! (3343604) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۱:۲۰:۴۵
این 80 ملیونو خوب اومدی . واقعا با کیا شدیم 80 ملیون. (3347846) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۵۷:۰۲
حالا تو بورو همون جاغورستان ببین اصلا آدم حسابت میکنن که اینقدر یاشاسین یاشاسین الکی نکنی.
همین ترکهای عثمانی چند بار مردم تبریز رو قتل عام کردن؟ تاریخ رو مطالعه کنی میفهمی بیچاره. (3343687) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۳۹:۳۰
بدبختی اینجا است که نمیرن جنگهای ایران و عثمانی و یا همون جنایاتی که ترکیه قرن قبل در همین سلماس خودمون کرده رو بخونن نمیدونن گذشته چه خبر بوده فقط بهشون گفته شده باید طرف ترکیه باشن چون زبان یکی هست!! فرق زبان و نژاد و منافع ملی رو هنوز اینها نفهمیدن و بخش جالب قضیه هم اینه که طرف مقابل سنی طرفدار داعش هم هست!! (3343809) (alef-13)
 
نادر
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۱۶:۰۰
خیلی با حال جواب دادی خخخخخخخخخخخخخ . دمت گرم (3343880) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۴۵:۱۱
دوستان پانترکمون تاریخشون یکم ضعیف چند بار رفتن ترکیه اومدن جو برشون داشته (3344578) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۱۶:۴۳
گارداش منم تركم ولى شما ديگه خيلى نژ اد پرستى اينقدر كه ديگه همه چيز رو با هم قاطى كردى (3343746) (alef-13)
 
تبریزی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۳۲:۴۲
جای تعجبه که شما که اینقدر تعصب ترکیه رو داری نمی دونی که اذری ها از نژاد ترک نیستن؟ حالا حداقل طرفداری کشور آذربایجان رو می کردی یه چیزی که من حتی طرف اونم نمی گیرم چون کشور ما ایرانه نه اذربایجان و ترکیه. البته متاسفانه این رفتار نژادپرستانه برخی از اقوام ایرانی در قبال آذری هاست که باعث می شه یه عده مثل شما بعضا بیان طرف ترکیه و کشور اذربایجان رو بگیرن. (3343917) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۵۵:۰۹
منظورت از نژاد چی هست؟؟؟؟تا حالا آزمایش ژنتیک دادی که ببینی با کی فامیل هستی؟؟؟؟حتما آذریها به همراه کردها و فارسها و لرها میشن ژرمن آسیایی؟؟؟؟؟ (3344458) (alef-13)
 
تبریزی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۴۰:۱۶
آقای مهدی لازم نیست من ازمایش ژنتیک بدم چون این ازمایش قبلا انجام شده. تو ویکیپدیا بزن "آذری" و مطالعه کن لینک تحقیق رو هم گذاشته. ژنتیک اذری و فارس یکیه (به خاطر ازدواج های بین نژادی) درحالیکه ترک ها از نژاد مغول هستن. اذری ها از ابتدا ساکن ایران بودن ولی ترک ها بعدا اومدن ساکن ترکیه شدن. نیازی نیست ادم نابغه باشه تا متوجه بشه حتی قیافه ترک ها هم شبیه آذری ها نیست. (3344858) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۱:۲۵:۵۶
مهدی خان ،اگر باور کنی تاحدودی این ژرمن آسیایی صحت داره.البته ژرمنها از ژرمانوی ایران برای اکتشاف غرب در اروپا پیشروی کردند . هواداران بریتانیا با خنده وشوخی این واقعیت تاریخی رو مسخ میکنند . (3347851) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۴۶:۳۲
اذربایجان شمالی جدا شده از مام وطن ایشالله به کشور ایران برگرداننده خواهد شد یاشاسون ایران و ایرانی با هر نژادی (3344581) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۷:۴۳:۵۷
اه! آذربایجان شمالی جدا شده! کی ؟ چه کسی جدا کرده؟ چه کسی از پشت خنجره زده؟ ما که تاریخ نمی دونیم ! روسها که نبودند! (3346880) (alef-3)
 
آریا
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۹:۴۷:۴۳
آذربایجان شمالی و جنوبی نداریم.اون کشور جعلی که با اهداف شوم نام خود را آذربایجان گذاشته در حقیقت آران است.آران. (3349258) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۲۰:۰۶
ترکیه کیلویی چند افتخارم ایران ... افتخارم سردار سلیمانی ... افتخارم خاک پاک اذربایجان (3344756) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۵۱:۰۸
از اینکه ترکیه دل این دسته از هموطنان رو هم شاد کرد ازش تشکر می کنیم!! چه ذوقی هم میکنن!! (3343959) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۵۹:۳۷
هموطن به يه ياشاسين به ايران هم ميگفتي،
تا كي اجنبي پرستي (3344082) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۲۴:۴۶
خدا وکیلی از شروع تاریخ بشر تا حالا همه اینایی را که اسم بردی غیر از جنگ و خونریزی چه هنری داشتن؟ آیا تونستن یه تمدن و فرهنگ بزرگ بسازن؟ (3344265) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۰۴:۵۳
بابا خدا شفا بده اذر ی های مارو از برنامه فتیله تا سقوط هواپیما رو به خودشون ربط میدن . (3344352) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۳۵:۲۹
خدا به امثال توی نژادپرست و قومت شفا بده که از هر فرصتی برای نشون دادن نزادپرستیتون استفاده می کنید. هموطن نادوست فیتیله توهین اشکاری به اذری ها بود و واکنش الان این عده که میان سنگ ترکیه رو به سینه می زنن به خاطر رفتار نزادپرستانه امثال شماست. جمع کنید این حرفاتون رو. (3344855) (alef-13)
 
آریا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۰:۲۷:۱۷
تو توی ایران چه می کنی؟
بدو برو ترکیه برای عرض ارادت و تملق .بدو. (3347280) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۱:۱۸:۵۳
حضرت ،مستحضر باش نصف اینکشورهایی فرمودی رسما علاقه ای به حضور زبر بیرق ترکیه ندارند و اتفا قا ترک اصیل وواقعی همانها هستند ،نژاد زرد و چشم بادامی. (3347845) (alef-13)
 
تراختور
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۲۱:۲۹:۴۸
اینایی که گفتی همه ترک نشینه .یاشاسین ترک (3349421) (alef-3)
 
علی از کرج
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۳۷:۱۵
یاشاسین ترکیه ..پوتین ادب شد (3343471) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۴:۳۸:۰۷
سوخوی 24 برای اهداف راهبردی زمینی طراحی شده و اف 16 برای اهداف هوایی، سوخوی 24 برای بمباران بوده نه رهگیری هوایی
پس این هیچ ربطی به مقایسه دو هواپیما نداره، مثل اینکه یک هلوکوپتر آپاچی یک بالگرد معمولی رو بزند
داخل تصویر منتشر شده مشاهده میشه که این حمله از قبل طرح ریزی شده بوده و این هواپیما در سرعت بسیار آهسته ای بوده نا در مافوق صوت که از قبل و بعد سقوط فیلم هست در مکان مشخص
جنگنده تهاجمی سوخوی 24 در اصل همان بمب افکن هست منتهی با امکان هدف گیری دقیق تر و برای اهداف هوایی بسیار جزئی (3343472) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۰۳:۳۱
کریمه مگر ملک ابا اجدادی تو بود که نمی خواستی روسیه بالا بکشد ولی آمریکا بالا بکشد؟
چطور سالهاست آمریکا در افغانستان و حتی بر علیه مردم بی طرف ÷اکستان جناین می کند و با هوا پیما بدون سر نشین آنها را بمب باران می کند صدای امثال تو در نمیاد ؟چطور یمن و مردمش توسط ایادی آمریکا قتل عام می شوند عین خیالت نیست ؟
بعضی ها مزدورند و ÷ول میگیرند و طرفداری از آمریکا و دوستانش می کنند ولی عده ای هم مفت مزدوری ی کنند
ما با روسیه پیمان اخوت نداریم و تا هرجا منافع ما ایجاب کند با آنها همکاری خواهیم داشت و هرجا منافع یا موقعیت و ارزشهای ما را بخطر بیندازند حساب خود را باآنها جدا خواهیم کرد
فعلا باهمکاری داریم تا جنگ را بیرون از کشورمان نگه داریم ولی شما چی ؟شما فقط ریاست کشور را می خوهید و مال و ثروتش رابدون هیچ مزاحمی نه؟
جالب این هست که همان کارهایی که آمریکا می کند خوب می دانید ولی اگر دیگران برای دفاع از موقعیت خود یا منافع یا کشور خود انجام بدهند آنوقت بد می شود؟ (3343531) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۰۷:۲۹
اردوغان بواسطه حمایتهای ناتو جرات پیدا کرده که با روسها درگیر بشه دقیقا مثل عربستان که با حمایتهای آمریکا هار شده والا این دوتا کشور هیچن و هیچ قابلیت جسورانه ای هم به تنهایی ندارن . در ضمن در صورت اثبات اینکه هواپیما در خاک سوریه هدف قرار داده شده باشه مطمئنا پیامدهای منفی زیادی رو برای ترکها به بار خواهد آورد . همچنین نباید فراموش بشه که روسها کشوری اتمی هستن و هیچ حریفی در دنیا به غیر از آمریکا توانایی رقابت با اونها رو نداره چه برسه به حکومت کفتار صفتی چون اردوغان . (3343541) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۰۸:۱۳
اگر روسیه جواب ترکیه را ندهد باخته است و روی ترکیه و عربستان و بقیه زیاد خواهد شد ولی اگر بشدت جواب ترکیه داده شود آمریکا هم جرئت هیچ غلطی را نخواهد داشت چون شعله ور شدن جنگ در این منطقه چاه های نفت وگاز را بسته و رگ حیات آمریکا نفتخوار کاپیتالیست قطع خواهد شد
یعنی حتی بسته شدن چند روز صادرات نفت و گاز منطقه آتش بجان اقتصاد آمریکا خواهد زد بنابر این حاضر نیست برای ترکیه خود را بخطر ربندازد و از طرفی خیزش منطقه ای مردمی هم حضور آمریکا را دچار ترس و خطر می کند (3343543) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۲۰:۴۶
داعش فقط به پشتیبانی و حمایت عملی ترکیه بود که تابحال توانسته باقی بماند و فقط طرفداران داعش از خبر سقوط هواپیمای روسیه خوشحاند در حالی که هیچ سودی هم برایشان ندارد و باشند تا جواب روسیه راببینند
برای ما روسیه و ترکیه و آمریکا ندارد هر کسی با منافع ما دشمن است با ما دشمن وهرکسی با ما همسو و همراه است حتی موقتا ما با او همکاری خواهیم نمود (3343572) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۲۶:۱۲
خاک بر سر ترکیه که نوکر داعش و کشور های غربی شده خوب از این مقامات ترکیه که مس می کنن میرن تو کابینه ترکیه هیچ انتظاری نیست (3343590) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۲:۱۹
خاک بر سر ترکیه که نوکر داعش و کشور های غربی شده خوب از این مقامات ترکیه که مس می کنن میرن تو کابینه ترکیه هیچ انتظاری نیست (3343613) (alef-13)
 
ما
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۷:۰۶
شب دراز است و قلندر بیدار.... (3343633) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۹:۵۴
پوتین باید گوشمالی داده شود (3343641) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۲:۴۷:۳۰
عزیزم یادت هست ساکاشویلی که دلش به پشتیبانی غرب خوش بود به سرکوب ابخازیا و اوستیای جنوبی رفت و اون قدر کشته بر جای گذاشت که به غلط کردن افتاد و غرب هم با وجود قول و قرارهایی که داده بود به دادش نرسید. غربی ها علاقه ای ندارن با قدرت های بزرگ سرشاخ بشن مگر این که مثل هیتلر و ناپلئون دیگه شورش رو در بیارن.
اگه اردوغان سیاستشو بخواد ادامه بده باید بهش گفت يك بار جستي اي ملخ دو بار جستي اي ملخ بار سوم چوب است و فلك (3348546) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۴۳:۲۹
ترکیه عربستان امریکا و اسراییل همه اینها با ایران و روسیه دشمن هستن شما یا خائن به کشور هستین یا دوست (3343651) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۵۰:۱۵
هیجان و خوشحالی از این حرکت ترکیه از طرف یک عده برای بنده بسیار مضحک و خنده دار بود!!! هموطن برا چی خوشحالی؟ چی به تو میرسه؟ تحلیلت از دنیا چیه؟ نادانی بیداد میکنه. (3343666) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۵۱:۰۸
ترکیه انقدر بدبخت و ذلیله که پس از ساقط کردن هواپیما روسی سریع در خواست شور با کشورهای عضو ناتو کرده . آخه بچه چرا با گنده تر از خودت در گیر میشی ؟ تو مال این حرفهایی؟ برو همون داعش رو تجهیز کن که این کار کثیفترین کار توست ننگت باد، عثمانی بی یال و گوپال. (3343672) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۵:۵۱:۱۸
لعنت بر جنگ طلبان ................. این بازی قدرت کی تمام می شود ، سیاسن مدارانی که چشم و گوش خود را بسته اند و به تنها چیزی که فکر می کنند ماندن بر سر قدرت است. (3343675) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۰۹:۴۱
هر کشوری که طبق خواسته ی ما عمل نکند یا نوکر آمریکاست یا دست نشانده ی صهیونیسم ...
سعی کنید خودتان را با این استدلال ها دلداری دهید. (3343727) (alef-13)
 
آیدین
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۸:۴۹:۰۵
احسنت حرف حساب اینه (3345229) (alef-3)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۲:۲۰:۲۴
نه ترکیه کشوری مستقل است که خیلی دارای تاریخ است واصلا هم دزدی فرهنگی از ایرانیان ویونانیان نکرده.. (3345917) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۱۹:۵۸:۳۳
ایرانی بشنو ،کباب ترکی اصلا یونانیست ، قهوه ترک اصلا عربیست ، باقلوا هم که نیازی به گفتن ندارد . اینسه تا تازه یک مثال خیلی الکی است ،مهمترهاش را ...... (3353579) (alef-13)
 
حسنی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۱۰:۱۱
ترکیه بشکل احمقانه ای مست دلارهای سعودی شده و اصلا متوجه نیست چکار میکند، ناتو متشکل از کشورهای اروپایی است که اصولا ضریب هوشی آنها قابل قیاس با مقامات احمق ترکیه نیست و آنقدر احمق نیستند برای عضوی که حتی داخل خودشان هم نمیدانند ، با قدرت مخوف اتمی روسیه خودشان را بیخود درگیر کنند، آنها نه جغرافیا و نه عمق استراتژیک روسیه را ندارند و این موضوع را خوب میدانند، ناتو دخالت نخواهد کرد مطمئن باشید، ترکیه در برابر روسیه تنها خواهد ماند. (3343728) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۲:۱۵:۰۷
من نمیفهمم چرا اینهمه متخصص پیدا شده که نظر میدن! همچین میگی ناتو دخالت نخواهد کرد انگار ناتو یک کشور جدایی هست! ناتو همون ترکیه هست برادر! مثل این میمونه که بخوای تیم ملی رو جدا از بازکنان داخل تیم تعریف کنی! تیم ملی همون بازکنانش هست و بدون بازکناش تیم ملی وجود نداره! شما میدونی که یکی از بزرگترین پایگاههای هوایی ناتو در ترکیه هست و کلی هواپیمای جنگی اونجا هست؟ شما میدونی که یکی از بزرگترین پایگاههای دفاع ضد موشکی ناتو در ترکیه هست؟ شما میدونی که یکی ار بزرگترین پایگاههای اطلاعاتی و راداری ناتو در ترکیه هست؟ روسیه میخواد به چی حمله کنه؟ اونهایی که میگن بمب اتم بندازه تو ترکیه مثل اینکه نمیدونن ترکیه زیر چتر اتمی آمریکا هست! یعنی به محض شلیک بمب اتمی از روسیه به سمت ترکیه در کمتر از 10 ثانیه متقابلا بمب اتمی از اروپا به سمت روسیه شلیک میشه! اینقدر بدول اطلاع صحبت نکنید!!! (3344886) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۱۳:۳۴
قطعاً روسيه حال تركيه رو بد جورى مى گيره البته به تركيه هم پشت گرمى دادن وگرنه خودش به تنهايى از اين جرأتها نداره (3343736) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۱۴:۱۸
اردوغان قبر خودش رو کند . (3343741) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۱۴:۳۶
همانقدر که دل پوتین برای مردم یمن می سوزد برای مردم سوریه هم می سوزد. اگر به خاطر پایگاه هوایی و دامنه ی نفوذش در دریای مدیترانه نبود برای مبارزه با داعش تره هم خورد نمی کرد.
ایران هم صرفا به دنبال منافع خودش است و در این بین بدبختی ازآن مردم بی گناه سوریه که تاوان جنگ قدرت کشور های منطقه و قدرت های جهانی را می دهند. (3343742) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۳۱:۰۷
ذارت اردوغان دلش بحال کسی میسوزه؟؟؟داعشی پست (3343910) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۴۴:۲۷
طرف حقیقت رو گفته! حالا هر کی حقیقت رو بگه میشه داعشی پست! پس من هم داعشی پست هستم ! اما پست واقعی اونه که سریع دشنام می ده! (3344058) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۵۷:۴۸
تا اینجا نظرات بدلیل تنفر از یکطرف ماجرا به پرستش طرف دیگر پرداخته اند. امیدوار بودم حداقل نظری چون شما پیدا کنم.

به نظر اینجانب حرف شما کاملا درست است.

دل هیچکدام از این سران برای مردم خودشان هم نمیسوزد تا چه برسد برای مردم سوریه یا یمن یا هر جای دیگر.

چه قدرتهای جهانی و چه قدرتهای منطقه ای برای گرفتن دست بالا و منافع خود (مشروع و نامشروع) تردیدی در قربانی کردن منافع سایرین نمیکنند و اگر قیمت ان مناسب باشد فروشنده اند.

ما هم اگر طرفدار حق هستیم باید خطا و حق هر دو سو را ببینیم. و اگر مسوولیتی برای ایران و ایرانیان حس میکنیم باید از درگیری در بازی خطرناک آنها پرهیز کنیم. (3344811) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۱۶:۴۲
تركيه نفت ارزان و قاچاق از داعش مي خره ،،،، تركيه به تروريست هاي داعش و النصره و غيره كمك تسليحا تي و همه جور پشتيباني ميكنه،،،، تركيه با عربستان و قطر و اسرائيل و ديگر مزدوران هماهنگ عمل ميكنه و با هم هم كاري دارن ،،، تركيه كردهاي عراق و سوريه و هموطنان خودش رو قتل عام ميكنه ،،،،تركيه همواره به مردم ايران توهين كرده و به ملت بزرگ ايران تهمت زده،،،تركيه با مردم خودش بدرفتاري ميكنه و آزادي آنها و اعتراضا تشون را سركوب ميكنه،،،تركيه به فكر احياي امپراتوري عثماني در منطقه است،،،تركيه تلاش ميكند براي رسيدن به اهداف خود در بين اقوام ايراني بخصوص آذريهاي سلحشور با ديگر أقوام ايراني اختلاف افكني نمايد،،،،تركيه با وهابيت و سلفي هاي تندرو و دشمنان شيعه آلِ علي ،ع، جهت نابودي علويان و شيعيان همكاري ميكند،،،أعضائ داعش از سراسر جهان به صورت هماهنگ با دولت تركيه وارد خاك آن كشور شده و به سوريه اعزام ميشوند،،،و ،،،،، (3343745) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۴۱:۱۱
به نظر من امکان اینکه ترکیه یه روز با داعش برای فرستادن تروریست به همین استانهای اتذربایجان شرقی و غربی خودمون هماهنگ بشه وجود داره. ایران باید حواسش رو جمع کنه وگرنه همون حرکات پاریس رو اینطرف انجام میدن با همکاری ترکیه تروریست (3343810) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۱۹:۱۲
آره ظاهرا یه سری قاچاقچی هستن که نفت از داعش میخرن همونهایی که تحریم های ایران رو دور می زدن .
روسیه قلدر بازی میکنه . اصلا سوریه رفته چه غلطی میکنه ؟ (3344642) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۲۰:۰۷
روسیه از نظر اقتصادی در حال احتضار است و توان به راه انداختن هیچ جنگ جدی را ندارد. هفتاد درصد صادرات روسیه نفت و گاز است که اغلب به کشورهای غربی است. روسیه با تورم شانزده درصد ، رشد %GDP -3.6 دست به گریبان است. (3343755) (alef-13)
 
ترك مسلمان
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۲۰:۴۱
عثماني يعني توحش و خباثت و خيانت و خناثت

هركس در پي احياي خلافت عثماني باشد يا مجنون است يا ماليخولياي خون دارد

وقت ان رسيده است كه دول متمدن جهان متحد شوند به داعش و طرفداران داعش درسي فراموش نشدني بدهند (3343757) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۱:۳۸:۲۹
من نوک کفش آن ترک مسلمان را میبوسم .ترک نیستم اما مینویسم یاشاسن سن . (3347874) (alef-13)
 
abbas
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۲۰:۴۳
بهترین کاری که پوتین میتوانند بکند حمایت از کردهای ترکیه هستند که حتی کرد شناخته نمی شوند. کافی است به آنها دو سه تا موشک زمین به هوا بدهند (3343759) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۵۸:۲۳
مطمئن باش ترکیه بدتر از آن را با روسیه و ایران میکند (3344080) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۹:۲۳:۳۳
ترکیه مال این حرفا نیست
اگه ناتو و آمریکا نباشه اردوغان جرات نداره جلوی روسیه حرف بزنه (3348165) (alef-13)
 
sam
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۲۷:۴۸
با سلام
به نظر من تا فرصت از دست نرفته است روسیه سعی کند تمامی مناطق استراتژیک ترکیه را با هواپیما و موشک مورد تهاجم سریع و قاطعانه قرار دهد.مطمئن باشید که ناتو هم هیچ حرکتی انجام نخواهد داد چون افسار ناتو دست آدم بزدل و ترسویی همچون اوباما است و او احتمالا همین حالا هم او سکته ناقص را زده است!بس که این بشر بی عرضه و چلمن است! (3343778) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۵۰:۲۵
مرگ بر داعش جنايتكار و حاميان بي شرفش (3343830) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۵۴:۰۱
تركيه حامي سلفي ها و تكفيري هاي داعش با كمك عربستان سعي مي نمايد آذري هاي شيفته و رهرو حضرت ابو الفضل العباس ،ع، و امام حسين،ع، را با ترفند و فتنه قوميتي از ايران شيعي جدا كند تا راحت تر بتواند به روياي خود كه همان امپر اطوري عثماني است برسد،، چون ميداند هيچ گروه و جرياني نميتواند جلودار غيرت و تعصب ترك سلحشور ايراني باشد ،، آذري با ايمان كه از نسل فاطمه زهرايي بصيرت خود را حفظ كن ،، يزيد هاي زمانه در فكر اختلاف بين صفوف به هم پيوسته ما هستن،،،،، ياشاسن آذربايجان،، ياشاسن ايران ،،، (3343837) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۰۱:۱۶
به نظرتون ما توانایی این کار رو داشتیم بدون توجه به عواقبش ؟ اما ترکیه به پشنیبانی ماتو این قدرت رو داره و روسیه جز قطع رابطه یا تحریم کالاهای روسی کار دیگه ی نمیکنه (3343850) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۰۵:۴۴
به نظر هموطنان عزيزم ،،اگر داعش با كمك عربستان و تركيه به مرزهاي ايران برسد برايش فرق ميكند سري را كه در حال بريدن است شيعه فارس است يا ترك ،، قتل عامي كه انجام ميدهد برايش مهم است كه آن خانواده سني است يا شيعه ،، كرد است يا لر ،، عرب است يا تركمن،، بلوچ است يا سيستاني،، مسلمان است يا مسيحي ،، آگاه باشيد كه در دام پليد دشمنان بشريت نيفتيد ،، اتحاد خود را حفظ كنيد تا به كشور آسيب نرسد،،، (3343860) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۱۱:۴۸
این که آذری های ایران و مردم آناتولی فکر میکنند ترک هستند چون به ترکی صحبت میکنند خودش جای تامل داره. همون قدر اینها ترکند که لبنانیها و مصریها عربند. حالا ببینید چه کسانی از ایجاد حس نژادپرستی کاذب در این افراد سود میبرند. (3343868) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۱۵:۰۷
ترکیه باید آماده انتقام روسیه باشد
روسیه همیشه نشان داده سر سختانه عمل میکند (3343876) (alef-13)
 
فرهاد فرامین
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۱۷:۵۰
سقوط جنگنده ی سوخو 24 روسیه توسط موشک های aamیا هوا به هوا آن هم در حالی که جنگنده ی مذکور ذر حال عملیات بر علیه تروریست های داعش بوده صورت پذیرفته. بنظر می رسد اقدام عجولانه ترکیه برای نشست اضظراری ناتو چیزی جز شاخه شونه کشیدن نظامی به فدراسیون روسیه نبوده و بی شک فدراسیون روسیه حق خود را برای پاسخی درخور به اقدام خصمانه روسیه محفوظ می داند. بی شک پایگاه نظامی ظرسوس در جنوب سوریه از آمادگی بسیار خوبی برای پاسخی کوبنده به ترکیه برخوردار است مضافا ناو هواپیمابر کوزنتسکف و ناوهای کلاس محافظ در منطقه حضوری بسیار قدرتمند دارند که در آینده بسیار نزدیک شاهد وضعیت الرت برای آنها خواهیم بود.پیروز و سربلند باشید (3343882) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۲۳:۳۵
یه لحظه فکر کردم بیانیه وزارت خارجه روسیه رو دارم میخونم ! (3344391) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۲:۳۴:۰۵
ميدونيم که اونجا داعش نيست اينا مخالفان بشار اسدن (3345954) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۱:۴۲:۱۰
جناب فرامین از اینکه هموطن با معلوماتی مثل حضرتعالی دارم افتخار میکنم .متاسفانه عده ای علاقه به پاسخهای فنی ندارند و فقط اهل تکه پرانی وفحاشی هستند ،چیزی که خیلیها میخواهند اخلاق ابدی ما باشد .سرافراز باشید. (3347880) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۲۳:۳۳
پوتین فعلا این را از ترکها داشته باش بعدا ببینیم چه میشود (3343888) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۰۸:۵۹
ترکیه به دنبال تجدید امپراطوری عثمانی ست و از اختلافات منطقه ای نهایت استفاده را میبرد (3344093) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۳۱:۴۸
پان ترکیسم و پان عربیسم... و دیگر هیچ! هموطنان وطن فروشی که ایران دارند به پان ترکها و پان عربها میفروشند و گاه نوکر بی مزد و مواجب پان ترکها و پان عربهای ضد ایرانی هستند و کامنت میذارند. (3343914) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۲۹:۲۲
خیلی دوست دارم ببینم این هموطنام پان ترک و پان عرب ما وقتی بدست داعش بیفتند چجوری مثل گوسفند سرشون رو می بره و باهاش فوتبال بازی می کنه٬ البته از این وطن فروش ها بعید نیست حتی در لحظه مرگ هم ذکر یاشاسین ترکیه بر لب هاشون جاری باشه (3344023) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۳۲:۲۰
درود بر ترک بی غیرتهای طرفدار روس بسوزید (3344531) (alef-13)
 
INFO
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۳:۵۰:۲۴
خطاب به علی:
اینرو بفهم که در زمان حاضر، ایران و روسیه چه بالقوّه و چه بالفعل در ارتباط با بحران سوریه متّحد یکدیگر و هم داستان هستند و در زمان حاضر نیروهای رزمی سپاه پاسداران در سوریه با تروریستها در نبرد بوده و گاهاً تلفاتی نیز به آنان وارد میشود آنهم از جانب کسانی که دولت ترکیه مزوّرانه از اونها پشتیبانی میکنه. حال انتظار داری، ایرانیانی که واقعاً حائز شعور و غیرت هستند طرفداری از کدام کشور بکنند؟! ترکیۀ پشتیبان تروریستها(داعش، النّصرة،...) یا روسیۀ متحد ایران در بحران سوریه!
آیا میدونی اگر تو یا کس و کارت، دست همین تروریستهای تکفیری بیفتین، بعنوان رافضی بودن، باهاتون چه کار میکنن؟! (3344922) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۱:۴۴:۴۲
داش علی من طرفدار پوتینم با مردیش هم حال میکنم .نسوختم هم.توهم با ترکیت حال کن . (3347882) (alef-13)
 
One
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۴:۴۲:۳۸
داداش نگران نباش ما خودمون ساکن آذربایجان غربی هستیم اینجا همه طرفدار ایرانن بغیر از یه جامعه یک درصدی که خود فروشن به اسم پانتورک. (3344948) (alef-13)
 
ناصر
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۳۴:۰۰
زمینه شروع جنگ جهانی سوم ا فراهم میکنند. (3343922) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۴۲:۲۲
منتظر خبرهای جدید باشید....... (3343942) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۷:۵۴:۴۴
خاک بر سر ترکیه شد (3343964) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۱۱:۰۷
ترکیه هم پیمان داعش و حرکتش جنایتکارانه است.این فاشیستهای به ظاهر اسلامی با داشتن دیکتاتوری مثل اردوغان همرتبه انگلهای منطقه ای مانند عربستان و قطر میباشد.

مرگ سیاسی این میکروبها منطقه را به ارامش خواهد زساند. (3344097) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۳۳:۱۳
خدا نکنه جنگی دیگه راه بیفته (3344293) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۵۴:۳۶
قبلا هم جنگندهای روسی چندین بار حریم هوایی تورکیه را نقض کرده بودن که هشدارهای لازم به مسکو داده شده بود اما کو گوش کر پوتین (3344456) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۱۰:۱۲
دمش گرم ترکیه (3343985) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۳۵:۵۱
اینقدر هم روسیه رو گنده نکنید. درسته هواپیماهاشو اینجا هروز تبلیغ میکنید ولی باید توی جنگ واقعی تست شوند. به هرحال با مقایسه تکنولوژی غرب با شرق میشه فهمید . اولین باری که توی جنگ سوریه هواپیمای خارجی زده شد هواپیمای ترکیه بوده که با همین پدافند روسیه که به سوریه داده شده بود و حتی کارکنان اون هم روسی بودند . الان هم ترکیه منتظر فرصت بود. هرجند این اقدام باعث خواهد شد این جنگ پیچیده ترو مردم بیگناه بیشتری آواره و کشته بشوند تا قدرتها در پی مناقع بیشتر و به رخ کشیدن قدرتها و ابزار جنگی خود باشند. الان داعش بهانه ای شده برای حملات و بمبارانهاییی به مردم بیچاره.. داعش نتیجه زورگویی قدرتهای بزرگ بوده (3344035) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۵۰:۴۳
مگه خلبان روس مریضه که بره در حریم هوایی ترکیه
خوشبینانه میشه گفت ترکیه اشتباه کرده بدبینانه عمدا زده
ولی روسیه هم کاری نمیتونه بکنه (3344068) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۸:۵۲:۱۹
بعيد ميدونم روسيه به وسيله جنگ بخاد جواب تركيه رو بده، در واقع از طريق قطعه كردنه رواد يد بين تركيه و روسيه و بستن كليه رواد يد تجاري و البته از فردا اگر اتفاقي مشابه اين اتفاق بيوفته اون موقعه روسيه جواب سنگيني خاهد داد و فقط دعا كنيد اين اتفاق نيوفته چون ممكنه به نحوي ايران رو نيز يا دخالت بدن و يا از طريق نيرو هاي شبه نظاميه ايران جنگي با همكاري روسيه در مرز تركيه اتفاق بيوفته شك نكنين كه ايران نميتونه بيطرف بمونه (3344072) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۰۵:۴۹
ترکیه نفت ارزان از داعش می خرد و به سران داعش در آنکارا پناه میدهد (3344091) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۱۱:۲۹
ترکیه به زودی پشیمان میشه (3344099) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۱۷:۱۴
ابو تیاره هاشو اوراقی میخرم فلز زیاد داره کاشکی یکی از اتمیاشم ازمایش کنه تا حسابی رسوا شه (3344106) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۲۰:۳۰
اردوغان یه ادم کثیفیه ک همیشه دنباله اینه که از مشکلات بقیه بیشترین سو استفاده رو ببره ایران به خاطر تحریم واروپا رو به خاطر پناهجوها وعربستان به خاطر ایران و ...چاپیدخلاصه هرجاک منفعت داشته باشه براش اویزونشونه (3344113) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۲۱:۲۴
بعید می دانم این موضوع به جنگ سوم جهانی منجر شود . ولی قطعا روسیه این اقدام ترکیه را بی پاسخ نخواهد گذاشت . شدت پاسخ روسیه بدون شک به میزان حمایت ناتو و امریکا از ترکیه بستگی دارد .ولی بعید می دانم حامیان ترکیه تمام قد از او حمایت کنند . (3344118) (alef-13)
 
سینا
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۲۱:۲۷
هیروشیما - ناکازاکی کجا بود بابا

مگه نمیدونی که چیزهای جدیدی ساخته شده که بقول دانشمندان بمبهای قبلی

در برابرشون مثل ترقه اسباب بازی هستند

من که فکر نمیکنم این آقای پوتین روی حرفش نمونه و ایشون خیلی

محکم مردی هستند.

ابرهای تیره و خشمگین بر بالای سر ترکیه سایه افکنده (3344119) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۲۳:۱۵
حتی روسها اگر تلافی هم بکنند، آبرویشان بدجوری به باد رفت (3344122) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۳۳:۲۸
برتری تکنولوژی را در این نبرد می توان دید.
پوتین هم به جای تهدید بهتر است برای جایگزینی هواپیماهایش با هواپیماهای غربی اقدام کند. کاری که برای خطوط هوایی مسافربری خود کرده و اکثر هواپیماهای فلوت ایر در مسیرهای بین المللی از جمله ایران و... از نوع ایرباس است نه سوخو و توپولوف و ایلوشین! (3344153) (alef-13)
 
سهیل
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۴۲:۳۳
یه عده هموطن فیتیله ای ما خیلی با ترکیه حال میکنن بعد میگن چرا مارو مسخره میکنید. واقعا این افراد جنایتهای داعشو نمیبینند؟ واقعا متاسفم با یه عده وطن فروش هموطنم. لطفا از ایران راضی نیستید برید همون پیش دوستاتون تو ترکیه و عربستان (3344173) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۴۶:۰۶
با سلام لطفا اگه مسلمون هستید باید به توبه اعتقاد داشته باشید ولی اگر مسلمون نیستید لااقل ازاده مرد باشید،اگر روسی ها اشتباهاتی داشتنند حال که در جبهه مقاومتند. (3344188) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۴۷:۳۶
کشور های ناتو تحمل دست دادن رهبری ایران و پوتين را نداشتند و با عصبانیت تصميم گرفتند و اشتباه کردند. (3344190) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۴۸:۵۳
در چند روز آینده موشکهای زمین به هوا در اختیار پ ک ک قرار خواهد گرفت وفقط اف۶ ۱ است که ساقط می شود (3344194) (alef-3)
 
ناصر
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۹:۵۳:۲۲
اردوغان منافق وحسود عمدا هواپیمای روسیه را ساقط کرد تا ملاقات پوتین با مقام معظم رهبری را تحت الشعاع قرار دهد (3344204) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۰۴:۰۹
روسیه باید جواب تلخی به سران خائن ترکیه بدهد (3344226) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۲۵:۰۸
در این اتفاق هواپیماهای اف16 وسوخو24 در حال نبرد با هم نبوده اند که بتوان انها را با هم مقایسه کرد (3344268) (alef-3)
 
فریدون
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۲۵:۲۸
دوستان چرا شماها به هم میپرین .بزارین ترکیه و روسیه باهم درگیر بشن .این دو تا کشور از جنگ 8 ساله ایران و عراق سود های تیلیاردی بردن . من خودم تبریزیم و اذری . زنده باد ایران (3344270) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۲۶:۰۶
ترکیه باید دنبال بدبختی خودش باشه (3344273) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۳۱:۳۳
بهر حال خدا نکنه جنگی دیگه کنار کشورمون در بگیره (3344289) (alef-13)
 
سجاد
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۳۲:۲۸
ترکیه پاشو خیلی زیادی از گلیمش دراز کرده و این برای همه معلوم شده که طرفداره پرو پا قرص داعشه متاسفانه، امیدوارم روسیه جواب دندان شکنی بهش بده تا بفهمن با دوتا خریدن هواپیما از امریکا هنوز خیلی مونده که واسه روسیه شاخ بشه (3344291) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۴۲:۳۰
ایران نباید خودش را درگیر کند مردم ایران به اندازه ی کافی تحت فشار هستند (3344308) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۴۸:۳۱
داعش هم بالاخره صاحب نیروی هوایی شد تبریک!! بخصوص به هموطنانی که در موافقت ترکیه کامنت گذاشتن تبریک میگم!! (3344316) (alef-13)
 
ali
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۵۳:۱۰
واقعا برای بعضی دوستان که طرف ترکیه افتادن متاسفم. (3344326) (alef-13)
 
مازندران
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۱:۴۳:۲۷
واقعاً برای بعضی دوستان که طرفدار روسیه (اشغالگر و تجزیه کننده ایران بزرگ) هستند متاسفم . (3345769) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۱:۵۵:۲۵
عزیز مازندرانی ،کاش میدانستی تمام تحرکات روسیه در ایران برای مقابله با انگلیسی بود که ایران را پایگاه تصرف روسیه میخواست.نمیدانم چرا کسی یک هزارم این بدو بیراهها را نثار انگلستان نمیکند ومیدانند با ما چه کرد . کاش میدانستی برای روس ایرانی یعنی کسی که وطنش را برای ضربه زدن به روسیه در اختیار همه میگذارد .آری روسها اشغال کردند اما نبردند ، انگلیسها گرفتند ودزدیدند وخوردند وکشتندو بردند ویاد دادند کینه اش را سر روس در بیاوریم.خیال نکن از روس جانبداری میکنم، میخواهم هموطنم دشمن واقعی کشورش را بشناسد. (3347892) (alef-13)
 
مهرداد
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۰:۵۴:۵۱
روسیه درس فراموش نشدنی به ترکیه خواهد داد، ناتو و امریکا هم هیچ غلطی نمیتونن بکنن. (3344329) (alef-13)
 
افشين
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۰۱:۰۸
با حركت احمقانه تركيه ..تركيه رو به نا امني ديگري ميرود كه حتي آمريكا وناتو به عنوان كشورهاي تحريك كننده تركيه به دنبال نابودي تركيه هستند وسياست آمريكا خرابي و ويراني كشورهاي منطقه است به قولي تركها در آينده چوب اين ناداني ونفهمي را خواهند خورد (3344346) (alef-13)
 
امیر امیری
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۰۴:۳۳
جرقه ی جنگ جهانی سوم زده شد فقط مانده با کمی هیزم شعله ور شه
عزیزان بایست بدانید این جنگ ابر قدرتاست کشورها یی از قبیل سوریه عراق ترکیه زیر دست و پاهاشون له می شه ن (3344351) (alef-13)
 
هم وطن
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۱۶:۲۲
داداش توی یه جنگ که هزاران اتفاق می افته با یه اتفاق ادم عاقل زود قضاوت نمی کنه باید دید ترکیه که خامی کرده تا کجای کار جلو میاد اگه روسیه اس ۳۰۰ هایش را فعال کند و هر جنبنده ای رو تو اسمون بزنه امثال تر کیه جرات می کنند F16ها کنند (3344376) (alef-13)
 
hossein
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۲۷:۴۸
متاسفانه روسیه همیشه از نظر اقتصادی پایین بوده واسه همین ارتشش داره فرسوده میشه. با این حال از زمانی که پوتین سر کار اومده نوسازی ارتش شروع شده الان هم از لحاظ توان موشکی شاید جلوتر از آمریکا هم باشه
ترکیه عواقب حمایت از تروریست ها رو میچشه. خیلی زود (3344396) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۲۹:۴۷
اگه بخواد روسیه ترکیه رو میزنه جوری که این ترکها به التماس کردن بیفتن آخه ترکیه هم کشوره آخه عددی هستن (3344403) (alef-13)
 
Fatemeh
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۳۱:۵۱
نقض حریم هوایی کشورها گاهی اوقات رخ می دهد و معمولاً با عذرخواهی و گله و شکایت تمام می شود. سرنگون کردن هواپیما به بهانه نقض حریم، آن هم هواپیمای کشوری که در حال مبارزه با تروریسم است اقدامی خصمانه و کاملاً برنامه ریزی شده است که ممکن است منجر به حوادث وخیمی شود. قطعا روس ها اجازه نمی دهند غرور ابرقدرتی اشان توسط کشوری پیزوری مثل ترکیه جریحه دار شود. (3344404) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۳۹:۴۱
اردوغان خیلی کار بدی انجام داد قطعا" و متاسفانه پوتین جواب سختی به ترکیه خواهد داد.ترکیه باید در مبارزه با داعش با پوتین همکاری کامل انجام می داد نه اینکه هواپیمای روسیه را منهدم می کرد آن هم هواپیمایی که داشت تروریست ها را از بین می برد.تروریست های داعش، ترک و فارس و عرب و کرد حالیشان نیست اگر به مرز ایران نزدیک شوند به هیچکدام از اقوام غرب کشور از جمله هم وطنان ترک عزیزمان رحم نمی کنند.اردوغان نباید از دشمنان ایران(داعش ضد شیعه و ضد عجم) حمایت کند.امیدوارم سرعقل بیاید. (3344422) (alef-13)
 
ahoora
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۴۶:۱۵
زمانی که چند کودک در حال بازی هستند، کودکی که از بقیه عقده ای تر و خودکم تر بین هست سعی می کنه با یه اقدام هنجارشکنانه توجه بقیه رو به خودش جلب کنه. من اصلا کاری به روسیه ندارم، اما دوستانی که این اقدام ترکیه رو تایید و بعضا با بغضی فرو خفته و سرشار از شوق تحسین می کنن بدونن ترکیه با این اقدامش گند زد به تمام شخصیت بین المللی خودش. متاسفم برا کسانی که حنجره پاره می کنن برا کشوری که در حمایت از داعش هواپیمای کشور دیگه رو ساقط می کنه. شاید می خواین اخوی بزرگتر براتون انتقام خطاهای عموفتیله ای ها رو بگیره!!! الف لطفا منتشر کن (3344434) (alef-13)
 
آشنا
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۴۶:۴۰
آخه برادران عزیز مگه فکر کردین بازی کامپیوتریه . یکسری دارن تو سوریه روی زمین و آسمون کشته میشن ،بعد شما دنبال اینین که سبیل سوخو بزرگتره یا بازوی اردوغان کلفتتره؟تو رو خدا یکم نظرات همدیگرو تحمل کنید
. (3344436) (alef-13)
 
گذری
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۵۰:۵۸
متاسفم از اول این کامنتها همش تعصبی، منطقی باشید و طرف حق بگیرید حتی اگه به نفعتون نباشه موفق باشید (3344445) (alef-13)
 
ممد
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۵۵:۰۴
ترکیه.. ترکیه.. ننگت باد
با اسراییل و داعش جنگت باد (3344457) (alef-13)
 
علیرضا عطایی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۵۷:۴۶
روسیه بخاد میتونه ترکیه را در عرض یک هفته بگیره زورود بر ترکیه جنگ جهانی سه نزدیکه و ظهور امام زمان (3344464) (alef-13)
 
Kurd
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۱۲:۲۰
باید یک کشور مقتدر اسلامی ضربه شستی به روسیه در قبال کشتار مردم مسلمان سوریه می داد.

زنده باد اردوغان (3344485) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۸:۳۰:۵۳
دوست عزیز وقت کردی تاریخ را بخوان. همین عثمانی های ترکیه چند بار تبربز را به خاک وخون کشیدند. تبریزی ها آریایی هستند نه عثمانی فقط تر ک زبان هستند نه ترک تبار. (3345180) (alef-3)
 
مشهد
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۱۸:۰۴
سلام دوستان. دیدم که دارید ترکیه و روسیه را روی سرتان حلوا حلوا می کنید گفتم شاید بد نباشد یادی کنم از یک خانواده محترم اهل تبریز که یک سالی در همسایگی ما زندگی می کردند و چه خانواده خوب و مودبی بودند. (3344500) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۲۴:۲۸
ترکیه بیشترین استفاده را بعد از اسراییل از داعش برد 1نفت ارزان و تفکر کشور گشایی و جذب سرمایه الاغ های قطر و عربستان و امارات و آخر سر مهار ایران، روسیه فعلا هم پیمان است آن نادانی که خوشحال از سقوط هواپیما شد کمی تحلیل کند. (3344515) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۲۴:۳۹
هفتاد درصد گاز ترکارو ،روسا میدن کافی اروسا شیرو ببندن اونوقت فکرشم نمیتونی بکنی که تواین زمستون چی به سر ترکای داعش پرست میاد (3344517) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۴۶:۴۷
اگه قطع کنه بنفع ما واسه گزمون مشتری پیدا میشه (3344871) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۲۸:۴۱
اونی که فکر میکنند ناتو و امریکا از ترکیه حمایت میکنه بد نیست یه نگاهی به اوکراین بکنن (3344524) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۴۷:۴۶
اوکراین جز ناتو نبود (3344796) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۲۸:۵۰
چه بده که انسان نون و نمک ایران را بخورد و توی تک تک سلول های بدنش دستکم بخشی از ژنتیک ایرانیان باستان را به ارث برده باشد اما دلش برای سلاطین گذشته و حال عثمانی غش کند همان هایی که پدرانشان برای حفظ ایران با آنها جنگیدند و خون پاکشان را فدا کردند. (3344525) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۳۲:۲۴
روسیه هم در یک فرصت مناسب یکی دو هواپیمای ترکیه را سرنگون خواهد کرد و بعد از کمی غرولند از دو طرف شتر دیدی ندیدی. (3344532) (alef-13)
 
باران
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۳۲:۳۰
من واقعا متاسف شدم از این همه پان ترکیست وطن فروش .نان ایران را میخورند سنگ ترکیه را که با داعشی ها همدست و رزمندگان این کشور را در عراق و سوریه شهید میکنند به سینه میزنند. خجالت هم خوب چیزیه.تف بآن رویتان. روسیه هر چی باشه در حال حاضر در مقابل جانوران داعش با ما و عمده دنیای متمدن در یک جبهه قرار دارد. (3344533) (alef-13)
 
ضد اردوغان
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۳۴:۴۴
اردوغان آدم کثیفی است و ترسو تا این کار را کرد پرید تو بغل ناتو و سازمان ملل و آمریکا
یه ذره از خودت مایه بذار کاری که کردی تا تهش مردونه وایسا و بگو زدم
همه میدونن اگر به خودت بود صد سال جرات این غلطا را نداشتی (3344540) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۶:۲۲:۱۵
آی فربونه دهنت راس گفتی ترکیه هواپیمای روسی را زده تا به اربابانش که در راسش آمریکا میباشد ثابت کند که برای همیشه حمال و نوکر آنهاست . روسها اهدافشون فقط از بین بردن داعش هست و در حالی که این نوکر آمریکا( ترکیه ) از چهار سال پیش هدفش ناامنی در سوریه و بوجود آوردن گروهای مخالف دولت سوریه بود روباه هدفش همیشه مکر است (3346668) (alef-3)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۳۵:۲۹
لعنت به ترکیه عربستان خون خوار قطر اسراییل و امریکای جنایت کار .ما جوانان ایرانی فقط منتظر دستور رهبر عزیزمو هستیم تا حق این عربا و ترکا و غربی های جنایت کارو که یه عمره برای ما مشکل درست میکنن تا خودشون در اسایش باشن رو کف دستشون بزاریم (3344544) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۴۵:۱۷
برادر به بقیه هم بگو تعارف نکن (3344869) (alef-13)
 
ارش
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۴۵:۱۹
یک سری بی وطن دارن از ترکیه حرامی ملعون که داعشو بوجود آورده حمایت میکنن چرا نمیرید همون ترکیه کوفتی زندگی کنید (3344579) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۲:۲۵:۴۳
آرش راست میگه ، برید همون آنتالیا زندگی کنید ،جای ما هم بازتر شه. (3347909) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۵۱:۳۴
درود بر آذری زبان های هموطنم که با صداقت و مردانگی و بینش عمیق و دورنگری پوزه منافقین و وطن فروشانی که به هر وسیله ای قصد تفرقه دارند را به خاک مالیده و میمالند احسنت (3344593) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۲:۵۳:۵۱
أردوغان امشب خواب نداره البته از روزی که دست در دست دوستان جنایتکار ش رژیم منحوس صهیونیستی و آمریکای استعمارگر و شیطان گذاشت خودش ميدونه به روز قزافی دچار خواهد شد (3344602) (alef-13)
 
مرتضی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۰۰:۴۱
خاورمیانه،روسیه در جنگ و جدال و ویرانی...
اوباما خوشحال...
ملکه سرحال...
جنگ ده بالا و ده پایین،بیچاره دهاتی های ظاهر بین (3344611) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۰۲:۵۲
ترکیه برای حمایت از ترکمن های سوریه که زیر بمبارانهای روسیه بوده اند این کار روکرده (3344612) (alef-13)
 
hadi va
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۰۷:۳۲
بهتر بدونین که پادشاهان خائن ترکیه هیج زمانی برای ترکهای دیگر کشورها ،جز خیانت و غارت کار دیگری نکرده اند.نمونه اش حمایت اردوغان از کشتار ترکمنهای عراق توسط داعش،حمله عثمانیان به مرزهای ایران پس از آنکه صفویان ترک به قدرت رسیدند.حمایت آتاتورک از پهلوی در برابر جنگ سید جعفر پیشه وری(سرکرده فدایان که همه آنها ترک بودند).در ضمن امروزه بزرگ ترین حزب حامی ترکها در جهان akp است که تمام سران آن من جمله باهچالی و قلیجدار بارها و بارها اردوغان و حزب او یعنی mhp را بزرگترین حامی تروریست معرفی کرده اند.در ضمن پانفارسها هم نیازی نیست اردوغان وهابی را قاتی ترکان غیور کنند. (3344620) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۱۳:۰۱
بای بای ترکیه (3344629) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۲۱:۲۹
تركيه اشتباه بزركى مرتكب شد (3344649) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۲۹:۱۰
تقابل این دو هواپیما اصلا منطقی نیست چون یکیش پنگندس و دیگری بمب افکن. اگه جنگ شد وارد ایران نشه حالا هرچی میخواد بشه به درک (3344670) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۳۱:۳۵
جا دارد حضور پر رنگ کردها را در اینترنت تبریک بگیم . مخالفان اردوغان وترکیه اکثرا کردهای ایران هستن . والا روسیه قلدر که چچن و اوکراین و گرجستان رو زیر سلطه گرفته و در تاریخ بدترین خیانتها رو به ایرانی روا داشته ارزش حمایت نداره .
سفارت روسیه
لانه جاسوسیه (3344677) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۳۹:۵۴
چرا مغالطه میکنی؟ همه مردم ایران با ترکیه و داعش مخالف هستند از صحبتهایی که علیه کردها میکنی میشه فهمید کی هستی شما پانترکها دیگه وقتش رسیده که تاوان بدین (3344857) (alef-13)
 
لر
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۳:۱۰:۳۰
جا دارد که به طرفداران اردوغان داعشی به خاطر حضور کم رنگشان در اینترنت تسلیت بگم (3347656) (alef-13)
 
سید محمد رضا یوسفی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۳۱:۵۱
مرز واقعیت و خیال ما از زمین تا آسمان ولی این ترکیه که داعش را کمک کرده از پشت خنجر زدن از منا کشان یاد گرفته. شک نکنید که طوفانی در راه بزودی خواهید دید (3344679) (alef-13)
 
ايران 2
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۳۶:۱۴
روسيه يادت نره تركيه سرورته
وقتي روس ها تحقير ميشن مردم ايران شاد ميشن (3344688) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۴۰:۵۱
از خودت حرف در نیار مرذم ما تا زمانی که داعش هست علیه داعش و هم پیمانان داعش یعنی ترکیه و عربستان هستن (3344860) (alef-13)
 
جلال
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۳۸:۲۰
قبلا بارها گفتم که اردغان خان ناتو شده و خودشیفته و خوش رقصی می کند و همسایه مظلوم تاریخی را بر تگزاسیهای همجنسباز غرب وحشی ترجیح داده و اگر می خواست این همه کشتار و جنایت و ویرانی و تجاوز اصلا صورت نمی گرفت . ناموس سوریه رفت به خاطر بی اعتنایی یا همکاری ترکیه با مخالفان یا داعش........گور خودش را اماده کرد و هنوز پوتین و ساختار ارتش شوروی سابق را غافل است. (3344691) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۴۳:۴۵
روسیه چاره ای جز برخورد با تورمی رو نداره و به راحتی این کارو انجام میده ويقين،بدونيد نه آمریکا نه ناتو برای اردوغانه احمق مدنی خرج نمیکنن خود ناتو همیشه پسته آمریکا قائم میشه ،همین ناتو جرات دخالت تو اکراين نداشت ترکیه چندتا سلاح خریده فکر میکنه حریف این ابرقدرتا شده ترکیه با اینکه سلاهاش مجهزتراز ايرانه حریف ایرانم نیست چون ایران موشکو مثل فشنگ
تولید انبوه میکنه اون باید همش سفارش بده ،چه برسه به درگیری با روسیه احتمال زیاد امريکاييا ترکارو،مجاب به عزرخواهي میکنند،تاختم به خیر بشه ،درغیراینصورت صورت آمریکا قطعا خودش درگیر جوگيرشدنه ترکا نمی کنه و تا چند ساعت دیگه چندتا فرودگاه و سایت موشکی ميره،هوا، (3344704) (alef-13)
 
حامد
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۲:۲۱:۰۶
جالبه که معمولا تحلیل های شما هم فکران شما همه برعکس از آب درمیاد. (3345919) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۴۴:۱۰
سلام دوستان اولا اگر پانترکیستی هست مقابلش پانفارسیم هم هست . فعلا اونی که هست اینه که متاسفانه ترکیه از داعش حمایت می کنه . ربطی هم به ترک و آذربایجان نداره یک شاخه ی سیاسی در ترکیه متاسفانه به این مسایل دامن می زنه فقط همین . در ضمن من نمی دانم چرا بعضی از هموطن های ما خیلی داغ میکنند و سعی می کنند که این مسایل را به آذبایجان ربط بدهند . مطمئن باشید که یک آذربایجانی به دلایل مشترک زبانی و فرهنگی وابستگی داره به مردم ترکیه نه به سیاستمداران ترکیه همانطور که به ایران خود و ایرانی جماعت عشق می ورزه به فرهنگ ترک هم عاشق هست و این بحث های شما چیزی جز اختلاف افکنی چیز دیگری نیست و به زور نمی شه به مردمی که کشته مرده ی فرهنگ خود هست تاریخ نوشت (3344705) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۴۵:۰۳
دوست عزیز این چه حرفیه که میزنید؟ اگر پان ایرانیسم هم باشه طرف ایرانیه از کشورش دفاع میکنه شما چرا در حال تولید ترم های جدید هستید؟ اخه اینکه طرف ایرانی باشه علیه کشور خودش شعار بده این خیانت نیست؟ پان ایرانیسم یک چیز طبیعیه سازمانی براش وجود نداره همه عاشق کشورشون هستن
طرف ایرانیه علیه کشور خودش شعار میده بعد میگه چرا ناراحت هستید در مقابل پانترکیسم پان ایرانیسم هم هست بعد این ترم پان غارسیسم رو از کجا اوردی ؟ اینا رو خودتون دارید خلق می کنید.
بعد این جماعت هر دفعه میان به زبان رسمی کشور و تاریخ و فرهنگ ایران حمله می کنن خب برای ما که خنده داره اما مردم کدوم کشوری علیه فرهنگ خودشون اقدام می کنن؟ خجالت داره بخدا (3344868) (alef-13)
 
ا.ر
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۷:۳۱:۰۴
با كليت حرف شما موافقم اما فرق پانتركيسم با پانفارسيسم(پان ايرانيسم) در اينه كه اولي ميخواد نقشه برخي كشورها رو تغيير بده(به تصور اينكه حمايت تركيه رو داره) در حاليكه دومي تجزيه طلبي و كشورگشايي و تغيير نقشه رو در سر نداره و صرفا ميخواد تماميت ارضي ايران حفظ بشه. (3345024) (alef-13)
 
تبریزلی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۲:۳۳:۰۳
ترکیه لیبی را جزو استانهای از دست رفته عثمانی میدانست وحمایت تمام قد از مخالفان قذافی کرد ..همینطور سوریه..ومصر ..به فکر تجزیه ۲ ابر قدرت چین (با ابزار ایغور های وحشی)و روسیه با ابزار (چچن های وحشی)میباشد …همه جا قدرت منطقه ای ایران را هدف قرار داده ..در تجزیه یگوسلاوی سابق و تحریک بوسنیایی ها والبانی ها نقش مستقیمی داشته …با تمام همسایگان متمدن خودایرانیان .کردها .یونانیان .و ارمنیها (برغم تمام دزدیهای تاریخی وفرهنگی که از انها کرده مشگل دارد..و فقط با تاتارها وچچن ها ی وحشی واعراب سلفی مشگلی ندارد…تنها کشور دارای سابقه نسل کشی سیستماتیک علیه غیر نظامیان در منطقه ما میباشد که حتی خودشان هم قبول دارند(ارمنی کشی ..علوی کشی ..وکرد کشی) میباشد ..در جنگ چالدران وجنگهای دیگر بارها بی دلیل به وطنم ایران حمله کرده وبخشهای وسیعی از ان را از ایران جدا کرده..اما در ایران از چالدران صحبتی نمیشودواز ترکمنچای فقط صحبت میشود…نیم نگاهی هم با کمک توله گرگ هایش برای ایرانیت زدایی ..تاریخ سازی ..وایجاد شکاف قومیتی ومظلوم نمایی دروغین به ایران دارد تا به وقتش انچه بر سر سوریه ولیبی در اورد را بر سر ایرانیان در بیاورد..واین روباه خوش خط وخال هزاران چچن وایغور وتاتار وترک تبار را به خان مردم شیعه عراق وسوریه انداخته است…در حالیکه ایران در مقابل این ترکیه فقط در چند معدود کشور مانند لبنان وسوریه وعراق حضور دارد .بس است ویا باز هم بگویم… (3345950) (alef-13)
 
تینا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۵:۱۱:۲۳
آذربایجان ایران گروهک تروریستی نداره با توجه به وجود توهین های راسیستی و خوشبختانه بهانه پان ترک فقط یک دروغ هست.
در ایران پان کرد داریم که بیشترین گروهک تروریستی رو دارند.
پان بلوچ های وهابی گرا هم داریم. (3346464) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۳:۵۰:۵۵
با سلام خدا به داد خلبان اسیر شده برسه.خیلی متاسف شدم. (3344712) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۰۴:۴۹
سخنگوی پنتاگون در رابطه با حادثه انهدام جنگنده روسیه توسط ترکیه گفت: این موضوعی است میان روسیه و ترکیه. تمرکز ما روی داعش است.

...... (3344740) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۳۴:۱۰
جالبه . ایرانی ها همیشه تحلیل هایی میکنن که در دنیا بی نظیره . مثلا یازده سپتامبر رو میگن خود آمریکایی راه انداختن . الان هم میگن ترکیه طدفدار داعش هست در صورتیکه هیچ کس تو دنیا چنین نظری نداره . ترکیه و آمریکا طرفدار معارضین میانه روی سوریه هستن نه داعش .
اتفاقا تا حالا این داعش مانع سقوط بشار اسد شده و الا تا حالا نسخه قزافی رو در سوریه اجرا کرده بودن . همه نیروها در سوریه یک هدف ندارن حتی ایران و روسیه فعلا هم پیمان هستن فردا اختلافشون نمایان خواهد شد روسیه حامی اسراییل هم هست پس تا جایی با ایران همگام میشه که منافع اسراییل آسیب نبینه .
آمریکا و ترکیه و عربستان هم تنها بر سر رفتن اسد توافق دارن بعد از اون اختلافشون نمایان خواهد شد . شاید هم به توافق برسن . هیچ کس نوکر هیچ کس نیست همه دنبال منافع خودشون هستن . تو این وسط بیچاره مردم سوریه . (3344776) (alef-13)
 
شاهین
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۵۵:۴۱
طول مسیری که ترکیه ادعا می‌کند جنگندۀ روسیه از خاکش عبور
کرده، 2.5 کیلومتر است، جت سوخو آن مسیر را حد اکثر ظرف 25
ثانیه طی کرده، ترکیه ظرف این مدت، هواپیما را شناسایی کرده،
ده بار به آن اخطار بدون پاسخ داده و پیش‌از از دست رفتن فرصت
شلیک کرده و سوخو را قبل از خروج از حریم هواییش ساقط کرده ! (3344808) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۰:۵۹:۱۸
سلام من ساکن ماکو-بازرگان همین لب مرز ترکیه هستم. من کاری به ملت ترک و آذری ندارم هر چند خودم ترکم ولی باید این حقیقت رو بگم که دولت ترکیه برای پول هر جناینی میکنه.در ضمن به هم زبان های خودمم توصیه میکنم همیشه منطقتون رو در مسائل سیاسی بر احساسات قومی و نژادیتون حاکم کنین. (3344813) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۰۷:۵۲
هر کشوری منافع خودشو دنبال میکنه چه روسیه چه ترکیه این ایرانیا چرا انقدر جو گیرن نمیدونم که روسیه جز خیانت به ایران کاری نکرده تاریخو بخونین (3344821) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۱۳:۴۵
سلام دوستان شما در مورد ترکیه و روسیه بحث کردید .اما یادتون نره ترکیه با ما هم مرزه و تنها کشوری که نفت عراق رو ازداعش داره میخره و دستش با عربستان و آمریکا واسراعیل تویه کاسس واکه بهش دستور بدن راه داعش رو به ایران باز میکنه و اولین ایرانی های که ضربه می خورن همون هم وطن های آذری هستن (3344826) (alef-13)
 
غریبه
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۲۵:۱۵
ترکیه فقط با هماهنگی امریکا ریسک میکنه.و اونقدر خودکفا نیست که بخواد این گارو بکنه . ولی براش سنگین تمام میشع . بنظرم باید فردوگاه مظامیه ترکیه رو روسیه بزنه تا تاوانشو بده . دیگه با دم شیر بازی نکنه (3344844) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۳۳:۴۹
روسیه ابرقدرته شماره 2 جهان هست و از لحاظ موشکی و اتمی شماره یک جهان. ترکیه از همین نظر یعنی قدرت نظامی هشتمین قدرت نظامی جهان هست یعنی به ترتیب آمریکا، روسیه، چین، هند، بریتانیا،فرانسه، آلمان، ترکیه و باقی کشورها. به نظر من اگه روسیه به ترکیه حمله کنه ناتو و آمریکا ترکیه رو تنها می زارن. چون جنگ با روسیه برد نداره به جز ویرانی دنیا. پس ترکیه رو تنها می زارن. حالا دیگه مونده روسیه چقدر بخشش داشته باشه و بجای گزینه نظامی جور دیگه ای بخواد تلافی کنه. (3344853) (alef-13)
 
سالار بختیار
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۴۰:۴۲
ازنطر نطامی ترکها هنری نکردهاند .روسها باتصور اینکه کسی متعرض پروازهایشان نخواهد شد بدون اسکورت شکاری اقدام به پرواز میکردند .ترکها هم یک بمب افکن سنگین وزن را با شکاری اف16 ساقط کردند کهالبته سوخو هم قدیمیتر بود وهم تصور میکنم خلبان روس باور نداشت ترکها جرات شلیک داشته باشند وهیچ مانور گریزی انجام نداد.پیش از این چند بار جنگندههای سطح بالاتر روسی نظیر سوخو 27 وسوخو 34حریم هوایی ترکیه را نقض کردهبودند اما ترکها در برابر آنها عاجز مانده بودند . بعداز این روسها فورمیشنهای پروازی خود را جدی تر خواهند کرو وشخصا عقیده دارم شاهد اعزام سوخو 30 و یا سوخو 33 خواهیم بود .روسها با سوخو 27 در رویارویی دوستانه به خلبانی الکس کارچفسکی اف 15های امریکایی رامغلوب کردندوامریکاییها با عذرهای امنیتی از ادامه بتل هوایی امتناع کردند حالا دلیلی ندارد بگذارند ترکها افتخار ساقط کردن سوخوی کهنه اشان راحفظ کنند ،اما افتضاح ترین حالت اینستکه روسها بهانه اینکار را به دست نیاورند. (3344859) (alef-13)
 
دمرل
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۴۲:۴۱
پوتین هیچ غلطی نمیتونه بکنه.یاشاسین امپرطوری عثمانی (3344863) (alef-13)
 
رو
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۴۲:۴۹
از بس نظراتتون رو خوندم یادم رفت متن سایت چی بود آذری ها چندین بار در جنگهای مختلف توسط همین ترکیه به شهادت رسیدند و در ضمن صلواتی برای سلامتی امام زمانمون ختمکنید ممنون (3344865) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۱:۵۳:۵۱
من ترسم از ایبعضیا یجوری حرف میزنن انگار تو این اتفاق روسیه مقابلمونه و ترکیه برادرمون درسته که برعکس هم نیست ولی تو این اوضاع حداقل منافعمون نزدیکه به روس ها من که کینه ترکیه و سعودیا رو بیشتر آمریکایی ها به دل دارم (3344876) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۲:۲۴:۵۱
اردوغان به شدت آدم متوهم و خطرناکیه با گوشمالی دادن فقط جری تر میشه و بیشتر به دامن امریکا میفته باید مسوولین کشور ما این دلقک رو توجیه کنن تا بفهمه منافع ترکیه در همدستی با غرب و عربستان و آمریکا نیست و ادامه خصومت ورزی با ایران و روسیه جز تامین منافع غربیها چیز دیگری عاید ترکیه نخواهد کرد و این کشور تا صد سال دیگه هم به چاه فاضلاب اروپا وصل نخواهد شد. (3344892) (alef-13)
 
اورمیه
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۲:۲۸:۳۷
دوستان ببینید.بنظرمن هیچوقت ترکیه وروسیه وارد جنگ نخاهند شد.چون که زدن یک جنگنده باعث نمیشه که دوقطب بزرگ نظامی یعنی روسیه وناتو به جنگ بپردازند.روسیه هیچوقت خودشو به جنگ باناتو درگیر نمیکنه وازاونطرف ترکیه هم میدونه که بااینکه ناتو یک پیمانیه که اگه به یکی از هم پیمانانش حمله شد همگی برای حمایت ازاو بسیج میشوند ولی درجنگ اوکراین وگرجستان ناتو تمایل خودرا به رودرو نشدن باروسیه نشون داد.درثانی اگر به احتمال خیلی بعید روسهاو ترکها وارد جنگ شدن اصلا نیازی نیست روسه وارد میدان بشه چون روسه پ ک ک رو داره که میتونه باتحویل دادن سلاح به اون ترکیه راباخاک یکسان کنه.همه میدونیم که ترکیه جمعیت زیادی کورد داره ک اماده جنگند.درشهرهای بزرگ انکاراو استانبول جمعیت زیاد میلیونی کورد هستن ک درصورت بروز جنگ میتونن پایتختهای تورکیه رو نابود کنند.درصورت بروز جنگ بین کوردهاو ترکها دیگر ناتویی نخاهد بود چون این جنگ به منزله جنگ برای گرفتن حق کوردها تلقی خاهد شد وناتو نمیتواند از ترکیه دفاع کندو ترکیه مجبور به امتیاز دهی خاهد بود. (3344894) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۲:۳۴:۲۴
هژمونی روسها موجب میشه تا از اظهار نظرهای احساسی پرهیز کنن کما اینکه پوتین امروز کاملا به خودش مسلط بود و در گفتارش کاملا منطق و عقلانیت مشهود بود اما در اینکه روسها پاسخ دردناکی نه در حرف بلکه در عمل به اردوغان نشون بدن اجتناب ناپذیره . به نظر من این مسئله به احتمال زیاد فراموش بشه اما روسها مطمئنا هشدارهای جدی به ترکیه خواهند داد و ترکها هم قطعا جرات تکرار این سناریو رو هرگز نخواهند داشت و از همین امروز قطعا حملات روسها به شدت علیه منافع ترکیه در نوار مرزی افزایش پیدا کنه (3344897) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۳:۰۵:۳۶
فكرش رو بكنين الان اين اتفاق بر عكس ميشد مثلا هواپيما تركيه سرنگون ميشد به دست روس ها بي شك نظر ها هم بر عكس ميشد خخخ (3344905) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۳:۱۵:۴۶
تركيه قدرت نماي كرد با اين كارش قدرت روسيه رو به زير كشيد روسيه تحقير شد حالا هم تضعيف شد نه جرات نه قدرت برا حمله داره من فك نميكنم روسيه كاري انجام بده كه بعد پشيمان بشه (3344911) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۴:۰۶:۲۱
به ما چه ما اقتصاد خوب و امنیت داشته باشیم. خدا کنه هر روز هواپیمای هم دیگر را بندازن پایین بجای وقت را در این چرت و پرت ها صرف می کنی برنین کتاب بخوانین تا سرانه مطالعه افزایش پیدا کند (3344926) (alef-13)
 
حسن فقیری
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۶:۴۵:۳۷
ترکیه دست نشان آمریکا است به اساس توافق بین آمریکا وترکیه تصمیم به همین شد که سری ترکیه شکار کند وشکار هم کرد نتیجه اش سقوط طیاره روسی بود که به فضایی ترکیه اصلن هیچ ربط نداشت تریکه چون زیری سوال نرود به خود بهانه ساخت کی طیاره روس در فضایی هوای ماره تحریم کده بود? (3344973) (alef-13)
 
حیدری
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۶:۴۷:۲۳
روسیه بایذ جواب این کار غرب را در یمن بدهد . اگر روسیه نگذارد عربستان و امارات به اهداف خود در یمن برسند بزرگترین ضربه را به غرب که حامی اصلی سرنگونی هواپیمای روسی در سوریه است وارد خواهد نمود. (3344975) (alef-13)
 
هموطن
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۷:۲۶:۰۰
کشور همسایه ترکیه در طول 8 سال جنگ تحمیلی و ننیز بیش از 8 سال تحریم سنگین، خوب از ثروت ایران را بالا کشید و از وضعیت ناچاری ایران نهایت سوء استفاده را کرد. هنوز یادمان نرفته که همین اردوغان در قبال کانتینر طلا و دلا بالاکشیده کشورش، گفته بود خدای ترکیه بزرگ است. هنوز یادمان نرفته همین دولت ترکیه ظاهر فریب برای فریب مردم کشور و منطقه اش چه ژست های اسلامی در می آورد و از پشت ژنرالهای نظامی اش با اسرائیل هم پیمان بودند و سیاستمدارانش با وهابیت. آیا می دانید از بیشترین درآمدهای ارزی ترکیه از قمارخانه های بین المللی و جاذبه های غیر اسلامی توریستی اش و آن وقت دم از اسلام می زند.
ولی خدای ایران از خدای ترکیه به مراتب بزرگتر است. خدای ترکیه خدای صهیونیسم و دروغ و فریب است و خدای ایران خدای مظلومیت است. حالا هم نوبت ترکیه رسیده که کم کم تقاص خونی رو که از مردم ایران تو شیشه کرده، پس بده. هر کشور و ملتی که به ایران ظلم کرد از جمله همین همسایه های دورو بر یا با جنگ یا با خیانت یا با کفتارگری و لاشخوری، خوب می بینیم که یکی یکی کشورهاشون به بدبختی دچار می شوند.
هنوز یادمون نرفته که بعد از جنگ صنعتگران پوشاک و کیف و کفش و فرش دستباف و ... از سوی ترکیه مورد استثمار قرارگرفتند و حالا مدعی صنعت پوشاک و کیف و کفش و فرش و ... شدند. همون ترکیه ای که در سالهای قبل به ایران نیروی کار ساده و کارگر می فرستاد که کارگراش از بیکاری و گرسنگی نمیرند. همون ترکیه ای که تا قبل از خیانت به جهان اسلام و هم آغوشی صهیونیست ها و وهابیت داشت از گرسنگی می مرد و بارها شاهد خودسوزی مردمش در خیابانهای استامبول و آنکارا بودیم.
ترکیه نامرد ترین همسایه ایران است. همین ترکیه ای باعث شد آذربایجان و باکو سالها خدمت ایران به هم ریشه ای هایش ایرانی و آذری اش را فراموش کند و از ایران جدا کند. (3345019) (alef-13)
 
پیام یوسفیان
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۷:۳۸:۰۴
هرکسی که طرفدار پوتین وروسیه باشد طرفدار کا گ ب و کمونیست خواهد بود و کافر محسوب میشود خداوندت گمراهان و ظالین را شفا عنایت کن (3345038) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۷:۴۰:۱۵
اردوغان برای حمایت از تروریست های سلفی داعش دست به هر کاری می زند!!

در این شرایط بهتر است کمی مراقب روسیه و عربستان باشیم. (3345044) (alef-13)
 
مرتضی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۷:۵۱:۲۵
من یک ترکم. باید به قضایا واقع بینانه نگاه کرد. در موضوع فیتیله به ترکها توهین شد و من هم پیام انتقادی نوشتم ولی در موضوع سوریه ترکیه یک جنایتکار، ابزار دست اسرائیل و عربستان است. تکبر و اتکای ناسنجیده به توان غرب توسط امثال ترکیه و عربستان باعث خواهدشد تا زمینه منازعه با کشورهای بزرگی همچون روسیه را فراهم نموده و موجب نابودی کشورشان شوند. همانند صدام که ابتدا متحد آمریکا و بعد با سیاستهایش نابودی خودش را توسط آمریکا رقم زد (3345073) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۸:۰۴:۰۵
روسیه در مقام تلافی میتواند کاروان های کمک های نظامی و لجستیکی که از طرف ترکیه برای تروریست ها ارسال می شود را دم مرز مورد اصابت قرار دهد. همچنین کاروان های سوخت صادراتی تروریستها به ترکیه نیز یکی از اهداف نابی است که با توجه به امکانات رصد ماهواره ای روسیه امکان رهگیری انها به راحتی فراهم است. (3345107) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۰۱:۵۴:۱۸
رضا گل گفتی ، همین هم شد . (3349696) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۸:۵۰:۵۶
ترکیه = امپراطوری خیالی رو به زوال (3345238) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۸:۵۹:۵۴
درود بر روسیه
همگی پشت سرت هستیم انشااله موفق باشید (3345266) (alef-3)
 
آرمان
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۹:۰۱:۳۱
سلام بچه ها
اولا این مدل سوخو مربوط به جنگ سرده و اصلا برای نبرد هوایی ساخته نشده
دوما لطفا قدرت یک فیل رو با یک الاغ مقایسه نکنید
در ضمن اگه هر کشوری حق داره به خاطر نقض حریم هواییش این کارارو بکنه پس اون موقع رو هم یادتون بیاد که سربازای ترکیه هریم سوریرو نقض کردن و و اومدن تو خاک سوریه و جسد سلطان سلیمان رو بردن کشورشون
یا اینکه جنگنده های ترکیه حدود سه هفته است که به مرز های عراق تجاورز میکنن برا زدن پ ک ک
پس اگه یهو عراق در اومد چار پنج تا هواپیمای ترک رو با موشک دوشش پرتاب زد حق داره؟
این ترکیه که داره هی حریم هوایی رو بهونه میکنه لطفا حریم زمینی و هوایی و دریایی سوریه و حریم هوایی عراق و حریم دریایی یونان رو هی مرتب نقض نکنه.
آدمی که تو اتاق شیشه ای نشسته به بقیه سنگ نمیزنه
مشکل روسیه یل حریم هوایی نیست
مشکل آقای اردوغانه ک با این حماقت هاش و نگاه هاش به گذشته دور قدرت عثمانی تو خواب و رویا به سر میبره اون قد که جرات کرده به اولین قدرت اتمی دنیا بگه تو اونم به این دلیل بیهوده (لطفا نپرسید چرا اولین قدرت اتمی دنیا و قبلش در مورد سیستم بالستیک توپول ام و بمب اتمی تزار تحقیق کنید)
صنایع هوایی روسیه با ساخت آخرین سوخو نشون داد که خودشو به ناتو رسونده
دنیا از مرحله یک قطبی در اومده و کسایی در آینده ضرر میکنن که خودشونو به هوای آمریکا به ناتو بچسبونن.
ترکیه به قطع متجاوز ترین کشور غرب آسیا تا شمال آفریقاست طی تمام سالهای دو قرن اخیر
هر وقت هم ترکیه رو خوب دیدید لطفا به تاریخ کشتار وحشیانه دو ملیون ارمنی توسط ترکیه نگاه کنین که هنوز آقای اردوغان بابتش عذر خواهی نکرده
نفر قبلی ترکیه آدم بسیار خوبی بود یعنی آقای گل و اتفاقا بیشتر پیشرفتای ترکیه تو زمان ایشون انجام شد . ایشونم مخالف گند کاریای اردوغانه
مثل اینکه یادتون رفته داعشیا تو بیمارستانای مرزی ترکیه درمون میشدن (3345272) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۹:۱۳:۴۰
من ترکم و بچه اردبیل به خدا به جون مادرم هیشکی اینجا ها از ترکیه و کشور آذربایجان کثیف که نه همسایگی میدونن و نه شیعگی اعلام انزجار میکنن.و حتی حاضر نیستن به پرچم اون دو تا کشور تف هم بکنن چه برسه که حمایت بکنن.اون چن نفری که اینجا پست میزارن از طرف کشور مزدور اذربایجان حمایت میشن. (3345304) (alef-13)
 
آرمین
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۰۹:۲۷:۲۵
کامنتهای خبر پناهجویان ایرانی که لباشون رو دوخته بودند رو نگاه کنید همه این افراد رو محکوم کردند چون نقشه کردستان رو سینه یکیشون بود. حالا اینجا پانترکهای بیشرف اومدند و بحث ترک و عثمانی و نمیدونم چیی چی راه انداختن؟اخه چی بگم که لایق شما باشه؟ (3345346) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۰:۰۴:۲۴
چقدر فارس ها ی ایران ضد ترک و ضد عرب هستند ماشالله
آره ما پان تورکیم هر وقت هم صلاح بدانیم با برادران ترکیه ای متحد میشیم و دمار از روزگار دشمنان ملت ترک در می آوریم . تا بسوزید
اینقدر هم جنگ صفویه و عثمانی نکنید به شما چه ؟ دوتا برادر سر مذهب با هم دعوا کردن . اشتباه کردیم ولی از این به بعد اشتباه نمی کنیم کاش همون موقع متحد میشدیم تا روس و فارس عوضی سرزمین ما رو اشغال نمی کردن .
ما نان ونمک ترکیه رو خورده ایم صد سال پیش همین برادران عثمانی ما شهر سلماس و ارومیه و خوی را از دست مزدوران ارمنی نجات دادن .
منتظر بیدار شدن ابرقدرت ترک باشید فارس های کویری (3345457) (alef-13)
 
amir
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۱۵:۰۴:۵۵
برادر این نظرات فارسها نیست که نظرات پان کرد های طرفدار پژاک هست.
اینها بیشترین گروهک تروریستی در ایران رو دارند و قصدشون اختلاف بین ایرانیهاست تا در دید نباشن.
نظر پان کردها رو به فارسها تعمیم نده... (3350542) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۰:۲۴:۰۳
ترکیه باید یک مقداری عاقلانه رفتار می کرد و با طناب امریکا و ناتو به چاه نیفته . مطمئنا سود روابط اروپا با روسیه بسیار بیشتر از روابط با ترکیه است. ترکیه نباید بازیچه قرار بگیرد . همه دیدیم که روسیه شبه جزیره کریمه را که به اندازه یک کشور است را به خاک خود ضمیمه کرد و ناتو و امریکا هم هیچ کاری نتوانستند انجام دهند. آنها هیچوقت برای یک کشور مثل ترکیه مسلمان ولو عضو ناتوباشد خود را در گیر با روسیه نخواهند کرد. صرفا به یک سری بیانیه در حمایت از ترکیه آن هم جهت ظاهر سازی اکتفا خواهند کرد. (3345506) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۱:۲۵:۵۹
روسيه بايد در صورت مشخص شدن واقعيت درس درست و حسابي به اين تركيه ضعيف النفس بدهد (3345715) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۱:۳۹:۰۱
اگر 2خلبان روسی به دست داعش کشته شوند شک نکنید جنگ جهانی سوم بپا میشه وترکیه با خاک یکسان میشود (3345756) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۳۲:۲۳
به نظر من روسیه احساسی عمل نمیکنه و منطقی با قضیه برخورد میکنه چون آمریکا ترکیه و همپیمانانش به صورت نمادین با داعش مقابله میکنند ولی روسیه در میدان واقعی با داعش مقابله میکند و از بین رفتن داعش یعنی ازی بین رفتن منافع آنها از جمله نفت ارزان غارت شده از سوریه برا ی ترکیه به همین دلیل این هواپیما را ساقط کردند تا واکنش نظامی روسیه را ببینند و جنگ راه بیاندازند و لی روسیه باهوش تر از این حرف هاست (3346130) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۳:۱۵:۳۲
اگه درگیری انجام بشه به احتمال زیاد فقط بین روسیه و ترکیه هستش و آمریکا و ناتو هیچ کاری نمی کنن، چون خیلی سیاست دارن و بجای اینکه مستقیم وارد جنگ بشن، طرف مقابل رو درگیر می کنن. (3347670) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۲:۵۴:۴۸
فعلا که یکیش کشته شده روسیه هم الکی رجز خوند تمام شد (3347924) (alef-13)
 
تبریز
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۱:۴۱:۲۵
نباید با احساسات از ترکیه (داعشی)طرفداری کنیم ... (3345763) (alef-3)
 
ندا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۲:۰۶:۰۳
وقتی مردم اینطور فکر میکنن ، چه انتظار از سیاستمدارها میشه داش همه ادما دست به دست هم دادن دنیارو به نابودی بکشن با یه مشت افکار منفی ...فقط بخاطر اهداف پوچ... (3345847) (alef-3)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۲:۳۷:۵۸
بعضی هاطوری بغض کردندکه انگار ترکیه هواپیمای مارازده است،باباجون جنگنده روسی رازده،مگه ما روس هستیم؟ماباید طرف ترکیه رابگیریم چون هم مسلمونه وهم همسایه دیوار به دیواره وهم قرابت فرهنگی زیادی بین ماهست.پس غیرت مسلمانی ماکجارفته؟ (3345959) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۴۲:۱۰
چه مسلمونی !!!
همه بد بختی ما از همین مسلمون نماهاست، اگه اینطره داعشم مسلمونه
همین مسلمون هست که 4 سال هست عراق و وسوریه و به خاک سیاه نشونده
اینا ظاهرا مسلمون هستند (3346178) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۶:۲۶:۳۰
آقا سخت در اشتباهی یکی از عواملهای ناامنی در سوریه ترکیه هست چون نمیخواست همسایه مسلمانش پیشرفت کند و به دستور اربابانش برای اینکه منافع اسراییلی تامین شود وارد خاک سوریه شد (3346675) (alef-3)
 
بچه شیر
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۲:۴۴:۲۴
اردوغان برو بشینو تماشا کن با بدکسی مچ انداختی مچتو که نه سرتو میزنه زمین (3345975) (alef-3)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۲:۵۶:۵۷
البته من عمل روسها علیه داعش رو قبول دارم ولی کلا از روسیه و سياستهاي ضد بشریش بيزارم، این مدت روسها خیلی گستاخ شدند و ترکیه گوشمالی خوبی بهش داد (3346008) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۰۲:۵۸
درود بر ترکیه (3346023) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۲۳:۵۹
اگه روسيه بگه مي خوام ايرانم به روسيه اضافه كنم هستن اينجا كساني كه براش هورا بكشن (3346093) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۳۷:۵۲
روسیه برای تنبیه ترکیه پ ک ک رو تقویت و اونوقت کابوس ترکیه شروع خواهد شد .ترکیه از 1975 15000(پانزده هزار) سربازشو در درگیری با کردها از دست داده است .اینم قدرت (3346159) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۳:۴۳:۳۰
وقتی بارها هشدار نادیده گرفته شده مشخص هست که خلبان روس خودش دنبال دردسر می گرده. مثل دوستان محترم دچار خطای محاسبه شدن و فکر کردن ترکیه در مقابل روسیه سکوت می کند. (3346184) (alef-3)
 
ایرانی باغیرت
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۴:۰۰:۵۰
اگر ایرانی واقعا غیرت داشته باشه طرفدارروسها که بارها کشورماراتجزیه کرد نمیگیرند چون روسها کمونیست هستند وهیچ مرامی ندارند اگر سایت الف واقعا رسانه بیطرفی است اینو پخش کنه ممنونی (3346240) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۲۰:۱۹:۲۷
بابا کمونیست تموم شد رفت پی کارش ،شما تو کدوم تقویم گیر کردی ؟ (3351082) (alef-13)
 
ایرانی سرافراز
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۴:۰۴:۲۷
اصولا روسها بد هستند وآنها طرفدار صربها در کشتار پردم مسلمان بوسنی هرزگوین بودند (3346256) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۲۰:۱۸:۱۰
آره روسها خیلی بچه بد وبیتربیتی هستند ،راستی شما چند سالته ایرانی سرافراز؟ (3351077) (alef-13)
 
شهريار زينلي
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۴:۰۶:۴۵
با سلاو و درود و احترام به تمام مردم كشورم با هر قوميتي

در اين زمينه به شخصه خيلي دوست دارم كه روسيه جواب دندانشكني به تركيه و هر كشوري كه از تروريست حمايت ميكنه بده و بزودي شاهد اين جواب خواهيم بود (3346264) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۴:۰۷:۱۰
من به این آیه قرآن عقیده کامل دارم : و مکروا و مکرالله و الله خیر الماکرین
گذر زمان هم این رو ثابت کرده و میکنه و خواهد کرد....هیچ وقت ظلم و ظالم دوام نمیارن.ترکیه و پاریس و عربستان... که طرفدار داعش هستن به آتشی که خودشان بر پا کردن گرفتار میشن.آخرشم شر خودشون به خودشون بر میگرده. (3346266) (alef-13)
 
ملت
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۴:۴۳:۵۱
ترکیه از پشت خنجر زد.روباه سفتیش مشخص شد.امریکا میخواد به کمک ترکیه منطقه رو نا امن کنه تا بتونه دخالت داشته باشه بر منطقه (3346391) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۲۰:۲۱:۱۱
ملت جان ،از قدیم راننده های تریلی میگفتند ترکیه ای ها خیلی نامردند . (3351085) (alef-13)
 
آنا
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۴:۵۸:۵۷
من خواستم بدونم چرا ترکیه در ایران طرفدار زیاد داره و اینقدر لایک زدن برای مطلب های که به نفع ترکیه است؟
در زمان جنگ ما در شهری در زنجان بودیم و شاهد حضور ترکیه در ایران بودیم نوار کاست. شکلات .و خیلی چیزها که در عوض گله گوسفند و بنزین و میوه به ایران وارد میشد
در اول انقلاب به یاد دارید که با ایرانی ها که به ترکیه رفتن چه رفتاری کردند
ترکیه از انقلاب و جنگ ایران آباد شد و زمان جنگ محصولاتی که از آلمان وارد میشد فقط باید با کامیون ترکیه به ایران حمل میشد
آن کامیونهای چوبی حالا تریلی شدند
در آن زمان در تصادفها که کامیون ترکیه درست میکرد ایرانی های زیادی مردند اما آنا مصونیت داشتند و هیچی نشد
الان هم که در رفتار بد ترکها با کامیونهای ایران و افزایش مالیات و توقف کامیونهای ایرانی در مرز بازرگان آنها موفق بودن و ایران فقط اعلام کرد باک بنزین تریلی های ترک را پلمپ میکند ولی فقط شعار بود (3346425) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۰۷:۵۲:۱۷
آنا جان ،این پانترکها با این مطالب و داستانهای گرگ و نژاد آسمانی و دیگر چرندیات یک احساس خاصی بهشان دست میدهد که از لحاظ روانشناسی قابل مطالعه است .وچون احساس افسانه ای بودن و این قبیل احوالات برایشان ارضا کننده است ول نمیکنند .متاسفانه این یک پدیده روحی روانی است . (3349825) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۲۰:۲۶:۱۴
من هم تایید میکنم ، این مطالب پانترکی گویا انرژی عجیبی برایشان دارد واحساس میکنند یک هویت جدید و افسانه ای دارند که بقول شما خیلی ارضا کننده است.من اضافه میکنم که مثل هروئین یک لذت فوق العاده عالی ولی کاذب دارد که فرد حاضر به رها کر نش نیست واورا تا مرگ میکشاند . (3351091) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۰۸:۰۵:۲۸
من سواد شما را ندارم ،اما راست میگوئید خیلی خیلی با پرتو پلاهایشان حال میکنند. (3351814) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۵:۰۴:۰۵
وقتشه روسيه تركيه رو سر جاش بنشونه و ادبش كنه خيلي پرو و دريده شدن اين تركا در ضمن عليه ايرانم خيلي مواض خصمانه اي دارن اين عوضيا يادتون نره اگه روسيه تضعيف بشه توازن قوا تو جهان بهم مي ريزه (3346443) (alef-13)
 
زنده باد اسلام
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۵:۰۹:۰۶
روسیه خواهان جنگ نیست اما اگر امریکا و مخالفان روسیه ، روسی ها رو تحریک کنن جنگ جنگ به پا میشه و ایران هم باید خودشو اماده کنه . (3346457) (alef-3)
 
محمود
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۵:۲۱:۴۹
ترکیه خیلی خوش خیاله ازاون فکرائی میکنه که کوره واسه خودش میکنه ترکیه خیلی نامردی کرد (3346489) (alef-3)
 
پیمان
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۵:۵۷:۲۵
اردوغان بدجوری غرور گرفتتش ونهایتا ترکیه را بیچاره می کند هر چند نوکر آمریکا بودن غرور نداره (3346607) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۶:۰۹:۱۵
ثبات ترکیه توو قدرت نظامیش نیست.ترکیه الان جز کشورهای پیشرو توو خیلی از جاهاست.رفاه اجتماعی بالایی تو منطقه نسبت به همه داره .جامعه تحصیل کرده ای داره .کشاورزی و صنعت پیشرفته ای داره .جز بزرگترین اقتصادهای دنیاست .توو خود ایران محصولاتش جای محصولات ایرانی و حتی چینی رو گرفته ‌.اونا هم دنبال منافع خودشونن و نمیشه خرده ای گرفت .روسها هم همیشه و همه جا دنبال منافع خودشونن .هنوز پیرمردای شهرای شمال غرب ایران جنایت های روس هارو یادشون نرفته. از نظر نظامی هم از هر لحاظ از کشور امریکا تجهیزات نظامیشون ضعیفتر و قدیمی هستن و چیزی به حساب نمیان.البته قدرت نظامی زیاد به تجهیزات نیست .نمونش هم ایران که نیروی هوای و دریاییش از لحاظ علمی و کیفی در برابر این دوتا کشور میشه گفت اصلا نیرویی نداره .ولی خب راهکارهای نظامی مبتکرانه داره که جبران کمبودهارو میکنه.ولی خب تجهیزات نظامی امریکایی ها به لطف هیتلر و دانشمندای نازی یه ۲۰ سالی از دنیا جلوتره (3346635) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۲۳:۳۴:۴۹
شما این اطلاعات رو از کجا آوردی ؟ 60 درصد مردم ترکیه هنوز ساکن روستاها هستند و به روشهای غیر علمی وغیر صنعتی کشتو کار میکنند .بههمین دلیل اتحادیه اروپا از پذیرفتن ترکیه عار دارد ،باقی بماند .باعث اصلی این فکر این سریالهای ترکی هستند که این تصور را خلق کرده اند که همه مردم ترکیه این مدلی زندگی میکنند وهمه جای ترکیه این شکلی است . (3363747) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۶:۵۰:۰۷
ایرانی عزیز!!!یادت باشه امثال ابوسفیان،شمر،یزیدو...هم اسم اسلامو یدک میکشیدند!!!ترکیه اگه کشور مسلمان بود،هزاران تروریست تکفیری داعشو در پایگاهاش آموزش نمیداد تا چند صد هزار مسلمانو را قتل عام کنند وچند میلیون آواره و...ببینید خون مسلمانو ریختن واسه ترکیه چه عاقبتی خواهد داشت.در زمان نچندان دور. دوستان گرامی سعی کنیم ظاهر بین نباشیم. (3346716) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۷:۳۶:۵۸
اگر ترکیه دلش به ناتو خوش باشه روسیه هم پیمان شانگهای و چین رو حتما داره ...و فکر نکنید تنهاست ..ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس واقعا بزدل و ترسو و بدبخت هستند دم ایران گرم 8 سال تمام با دنیاطرف شد (3346856) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۱:۱۷:۴۱
ترکیه قدرت دوم ناتو هست و اینو بهتره بدونید که آمریکا 70 عدد یا بیشتر بمب و موشک اتمی تو ترکیه داره و دولت ترکیه میتونه از اونا استفاده کنه (3347386) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۲۱:۳۹:۳۶
اره بابا ،اوباما زنگ زده به اردوعان گفته اصلا ناراحت نباش خودم میرم شیشه های کرملینو میارم پایین .فقط اشکال اینجاست کرملین خیلی شیشه داره . (3351231) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۲:۵۰:۴۱
تمام دنیا ! یا اسلحه واترگیت آمریکا ! (3347922) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۲۱:۴۷:۰۵
نه ایران ونه روسیه هیچ احتیاجی به هم ندارند ،منافع ملی مشترک ودشمنان مشترک ایجاب میکند همراه ومتفق باشند .درثانی هرکدام همسایه بزرگ ونیرومند دیگریست ورهبران هردو به دور ازجهالت در جهت حسن همسایگی گام برمیدارد چیزی که به مذاق خیلی خوش نمی آید.در آکادمیهای سیاسی غرب روی زمینه های ایجاد خصومت بین این دو از قدیم کار میشده ،اندیشه های ضد روسی یکی از نتایج آن است. (3351245) (alef-13)
 
ایران وطن دلیران
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۷:۵۵:۳۷
خدایی ترکیه جیگر داره ترکیه که تونست اون هواپیماروبزنه .ترکها همیشه جیگردارونترس بودن وهستن وخواهند بود یاشاسین ترک (3346905) (alef-3)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۲:۲۳:۱۸
من خودم ترک ایران هستم.از ملت ترکیه خوشم میاد ولی با این کارهای دولت ترکیه مخالفم دولت فعلی ترکیه مانند حزب باد است یک روز این طرف و یک روز ان طرف این اقدامات ترکیه خیلی احمقانه است از خریدن نفت داعش گرفته تا رساندن اسلحه به داعش و ساقط کردن جنگنده روسی. همه اینها بخاطر پول است. پول هایی که از طرف داعش و عربستان نصیب ترکیه می شود.ترکیه زیاد پر رویی می کند اگر روسیه جواب ترکیه را ندهد به حساب احمق بودن اردوغان و بزرگی خودش است ولی اگر کارها پیچیده تر شود وای به حال ترکیه چون خودش شروع کننده است و در این حد ها نیست پس زیر دست و پای ابر قدرت ها له خواهد شد از این جنگ ها ها فقط کشور های خاور میانه ضرر خواهند دید چون هم ضعیف هستند و هم جنگ در این منطقه خواهد بود نه در روسیه و نه در امریکا و غرب.
ترکیه تاوان حمایت از داعش و این اقدامات نسنجیده را خواهد داد.
ترکیه دولت های همسایه را از خود ناراضی کرده و با چراغ سبز ناتو این اقدامات را انجام می دهد ولی از این غافل است که اگر جنگ شروع شود اولین ضرر کننده خودش خواهد بود چون غرب هیچ وقت از ترکیه حمایت نخواهد کرد.
ترکیه اعتبار و عابرویش را به غرب فروخته. و همه چیز را در غرب می بیند ولی خیلی اشتباه فکر می کند. (3347546) (alef-13)
 
مهران
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۸:۳۸:۳۵
ترکیه داره علنا میگه غلط کردم ناتو جان تو رو خدا بیا پوتین رو آروم کن!!!! تعجب اخه ترکیه رو چه به این غلطها (3347030) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۸:۳۹:۳۱
ترکیه خیانتکار وهمکارتروریستها به نظرم روسها باید یه گوش مالی حسابی به این جنایتکارترین ترک بده (3347034) (alef-13)
 
araz
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۹:۰۳:۴۹
کمی تحقیق کنید با عقل سخن بگویید نه با احساس.ترکیه ششمین قدرت جهان است.و توان جنگ با روسیه را داراست بخاطر مخارج زیاد جنگ باید ناتو بیاد وسط.چطور شده چین در خطرهای بزرگ دنبال روس هست یا برعکس.و حالا سوال اینجاست.ایران با توان نظامی بیست و دوم جهان چطور حالا در واقعیت یا سیاست بازی جلو آمریکا وایساده درحالی که آمریکا قدرت اول جهان که دو و نیم برابر قدرت روسیه توان داره.ترکیه با قدرت ششم جهان نمیتونه با روس جنگ کنه؟توان نظامی روس دو برابر ترکیه است.توان نظامی آمریکا 20 برابر ایران.یادتان باشد دوستی ترکیه با ایران صد برابر بهتر از دوستی با روس هست (3347098) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۰۷:۵۴:۴۷
این مراتب نظامی ششم وهفتم خیلی هم تعیین کننده نیست .ویتنام مقام چندم بود ؟ که را زمین زد ؟ (3349826) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۱۳:۵۰:۳۶
آمریکا مقام چندم بود که زمین خورد؟ (3350452) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۲۱:۳۵:۵۹
آقای آراز اگر مقامها مهم بود آمریکا با مقام ی که دارد تردیدی در حمله به ما که فرمودید بیستو چندم هستیم نمیکرد . بااین اوصاف همه چیز باید تمام شده باشد .درضمن دوستی با ترکیه از ترس قدرتش (که ندارد )کسر شان ایرانیست. (3351223) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۹:۰۸:۴۲
دوستان به کشور های که متحد آمریکا هستند میگن نوکر امریکا بعد ایران که اغوش روسیه رفت بعد میگه اگر امریکا به اوکراین سلاح بده ما هم میگیم به عربستان حمله کنه میدونی یعنی چی یعنی روسیه ایران را برده خود حساب میکند (3347110) (alef-13)
 
amir
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۹:۴۲:۳۴
خدا خدا میکنم که این کار احمقانه اردوغان کار دست ما نده (3347171) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۱:۲۴:۴۴
من که همه مردم ترک رو دوست دارم چه ایرانی و چه استانبولی
ولی دولتمردانشونو نه
مسولین عربستانی و ترکیه شدن نوکر آمریک و اسراییل وسپر بلای اونها
درجنگ ما هم عراق هم سپر بلای آمریکا و اسراییل شد و به ما حمله کرد
وآخرش دیدید چی شد.
من نمی دانم چرا اینقدر سیاستمداران اونها چرا اینقدر نادانی می کنند
چرا از تاریخ درس نمی گیرند؟
میشه گفت احمق به تمام معنا هستند (3347404) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۱:۲۵:۵۹
اول که سوخو فقط بمب افکنه دوم این که روسیه بطور غیر مستقیم انتقام خودشو میگیره بعدش هم یادمون نره روسیه دومین کشوره از لحاظ تسلیحات در اینده نه چندان دور له شدن یکی از اف 16 های ترکیه که هر روز حریم هوایی سوریه رو نقض میکنن رو توسط روسه ولی ب اسم سوریه رو مشاهده خواهید کرد (3347407) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۲:۰۱:۰۴
روسیه سعی در توجیح افکار عمومی داخل و خارج و نشان دادن این مساله هست که روسبه دارای قدرت نظامی و سیاسی سابق هست ولی بازهم تاکید میکنم روسیه هم اکنون دارای هیچ برگ برنده ی در مقابل ترکیه ندارد و میشه گفت روسیه یا باید شکست رو قبول کند و یا با ترکیه وارد جنگ شود و گزینه سوم عذرخواهی ترکیه از روسیه میباشد که به نظر اینجانب روسیه سکست خورده و باید این شکست رو قبول و از این شکست درس گرفته و در رفتار خصمانه و ارباب منشانه رو در مقابل دولت ای منطقه پایان دهد چون روسیه با این عملکرد منزوی تر شده و خواهد شد (3347497) (alef-13)
 
هوشنگ
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۲:۰۳:۵۹
ورکیه دومین قدرت ناتو به لحاظ ادوات و نیروی حاضر در این سازمان بعد از ایالات متحده می باشد. این کشور در دومین گسترش ناتو در دوره ی جنگ سرد عضو آن شده است و دهمین قدرت برتر نظامی جهان است. از سال 1950 تا کنون روسیه صدها بار حریم هوایی ناتو را نقض کرده بود اما تا کنون هیچ قدرت غربی یک جنگنده ی روس را ساقط نکرده بود. (3347505) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۲:۳۷:۵۲
عزیزان ببینید حق و حقیقت چیه چی به واقعیت نزدیکه قومیت و تعصب کار ادمهای نادانه و از نقشه های انگلیس خبیسه درود به تمام اقوام عزیز ابران اسلامی (3347576) (alef-13)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۲:۴۲:۳۵
براساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سیا و كتابخانه كنگره آمریكا و برآورد آنها در سال ‌2011، هم‌اكنون تركیه از نظر توان نظامی در رده ششم قدرت‌های نظامی جهان قرار دارد.

به گزارش ایسنا بر اساس اطلاعات عنوان شده از سوی سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) و كنگره آمریكا، تركیه كه جمعیت آن 78 میلیون و ‌785 هزار نفر است، هم‌اكنون دارای 612 هزار و 900 پرسنل فعال نظامی است و تعداد نیروهای ذخیره فعال این كشور ‌429 هزار نفر است.

نیروی زمینی تركیه دارای 4246 دستگاه تانك، 6592 دستگاه نفربر، 1838 عراده توپ یدك كش، 1419 عراده توپ قابل حمل بر روی خودرو، 559 سامانه پدافند موشكی، 7574 خمپاره‌ انداز، 47546 سامانه ضد تانك، 5547 سامانه پدافند هوایی و 24906 وسیله نقلیه لجستیكی است.

نیروی هوایی تركیه نیز دارای 1940 فروند جنگنده و هواپیما، 874 فروند هلیكوپتر و 99فرودگاه عملیاتی است. نیروی هوایی ترکیه یک از بزرگترین نیروها در جهان و از سریعترین نیروهای هوایی در ناتو است. این نیرو در حال حاضر 60 هزار و 100 کارمند نظامی فعال دارد.

نیروی دریایی تركیه نیز دارای 265 فروند كشتی، هشت بندر، 16 زیر دریایی، ‌937 قایق نظامی گشت زنی، 19 ناوچه‌ و 108 قایق‌ جنگی خشكی آبی است. نیروی دریایی تركیه دارای ناو هواپیمابر و ناوشكن نیست.

بودجه نظامی تركیه در سال ‌2011، 25 میلیارد دلار بوده است. كشور تركیه دارای مساحت 783 هزار و 562 كیلومتر مربع، 7 هزار و 200 كیلومتر خط ساحلی و 2648 كیلومتر مرز مشترك است.

نیروهای مسلح ترکیه متشکل از نیروی هوایی، نیروی زمینی، نیروی دریایی، گارد ساحلی و ژاندارمری است. ترکیه بعد از عضویت در ناتو نیروهای مسلح خود را نیز نوسازی کرد و در سال 1980 دومین تجدید ساختار خود را شروع کرد.

ارتش ترکیه دومین ارتش بزرگ عضو ناتو پس از ایالات متحده آمریکا از لحاظ تعداد پرسنل و سرباز است. (3347594) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۰۷:۵۶:۳۸
مریم خانم آمارها خیلی هم تعیین کننده نیستند . (3349828) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۱۲:۳۷:۰۵
دقیقا این مسئله درباره روسیه نیز صدق می کند! (3350337) (alef-3)
 
سرزمین ماد
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۲:۴۶:۰۵
ترکیه فاشیست باید زیر لگد له بشه.روسیه این کارو نکنه کوردهای غیور و شیردل این کار میکنن.این مطمئن باشید...اردوغان جنایتکار فاشیست.درود بر کوردهای غیور (3347603) (alef-13)
 
amir
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۱۵:۰۲:۱۵
منظورت از کورد های غیور تروریست های کمونیست پ ک ک هست!
بیشترین گروهک تروریستی رو همین تروریست های غیور شما در ایران دارند.
یعنی بیشترین ایران ستیزی هم متعلق به تروریست های پان کرئ غیور هست (3350533) (alef-13)
 
مجید
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۳:۱۱:۳۹
ب فکر نون باشید ک خربزه ابه .دوتا کشور پیرو منافع خودشون حرکت کردن شما چتونه....در ضمن من طرفدار پروپا قرص روسیه و پیشرفتایی نظامیش هستم اما حرکت ترکیه نشون از حاکمیت قویه اونه.نشون ب اون نشون ک من ساکن آبادان هستم.تو جریان جنگ امریکا و عراق بارها جنگنده های امریکایی ب علت فرار از پدافند عراق وارد اسمان ابادان شدن ک عکس العملی جز خاموشی شهر ندیدن (3347659) (alef-13)
 
یاسر
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۰:۲۸:۱۶
به نظر من همه کشورهای منطقه اسیر جنگ طلبی های امریکا و روسیه شدن الان کل خاورمیانه روبه کشت کشتار کشوندن تمام این کشورا به مثابه سرباز هستن فقط برای جنگ قدرت این دوتا کشور میجنگن چون دیگه جنگ مستقیم تموم شده الان جنگ های نامتقارن انجام میدن......همه کشورها قربانی جنگ قدرت این دوتاکشور خواهن شد...................مرگ بر امریکا مرگ بر روسیه (3347770) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۱:۳۹:۵۶
من فقط طرفدار ایرانم ولی دم ترکیه گرم.
حال روسیه رو گرفت.
الانم پوتین از ترسش هیچی به ترکیه نمی تونه بگه (3347878) (alef-13)
 
ترک
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۱:۵۲:۳۶
به نظر من که ترکیه بهترین کار رو کرده چون جنگنده روسی منطقه ترکمن نشین رو بمباران میکرده که ن در جنگ نقش داشته و از همه مهمتر منطقه ترک نشین بوده.درود بر اردوغان (3347890) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۲:۱۱:۴۷
تاريخ نشون داده تركيه هميشه سعي كرده آب رو گل آلود كنه و ماهي بگيره ، از داعش هم حمايت ميكنه چون ازشون نفت مفت ميگيره، تو گلوشون گير ميكنه به زودي، جواب اين حمايت هاشون رو هم از تروريسم خواهند گرفت، كافيه يه سرچ تو گوگل كنيد تا ببينيد در جنگ تركيه با كردهاي خودشون سربازان تركيه با سر بريده شده مردم كرد عكس يادگاري ميگرفتند، كاري كه امروز داعش ملعون با مردم عراق و سوريه ميكنه، (3347904) (alef-13)
 
پرهام
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۴:۰۳:۳۹
یه جور دارید بحث میکنید انگار ژنرال هستید . اسم دوتا جنگنده رو یاد گرفتید بعد فکر کردید خدای جنگ هستید . بابا بیخیااال توروخدا . یه جور میگن سوخو انگار پیچ و مهره اش رو اینا سفت کردن یا از نزدیک دیدنش ، الان یه تفنگ بدن بهتون عمرا بتونید. شلیک کنید . منم ادعایی ندارم ، منم هیچی حالیم نیست ، ولی خداییش شما هم بحث نکنید قلقلک ام میاد . خخخخخ (3347937) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۰۸:۰۳:۲۴
پرهام خان ، من سرهنگ خلبان باز نشسته نیروی هوایی هستم که نظر دادم . (3349832) (alef-3)
 
سامان
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۱:۳۱:۱۶
روسیه چند سالیه خیلی دور برداشته،لازم بود یه گوشمالی بهش میدادن. (3348404) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۲۱:۲۸:۰۹
سامان عزیز ،درطی تاریخ روسها همواره توسط تمام همسایگانشان قتل عام شدهاند .همین تاتارها مسکو را به خون کشیدند.حتی سوئدیها که امروز انقدر آرام ودمکرات هستند هم بارها سن پطرز بورگ را غارت کردند .لهستانیها بلغارها وعثمانیها هر کاری در حق روسها کردهاند .نتیجتا روسها به وضعت امروز در آمده اند که با هر تهدیدی با قساوت برخورد میکنند .نتیجه تمام آن جنایات این بود که پطر به زور تمام روسها را واداشت تا متحد باشند وروسیه کبیر متولد شد .تا پیش از آن احوالات روسها چیز دیگری بود .در عهد معاصر هم یوسف استالین که اشتباها ژوزف استالین میگوئیم دوباره همانکار را تکرار کرد ،اکنون در خارج روسیه این دو را دیکتاتورهای ترسناکی معرفی میکنند ودرباره مسببات امور بحثی نمیکنند که چه شد اینطور شد.من هم اگر جای استالین بودم دشمن کشورم را وحشیانه در هم میکوبیدم . (3351208) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۲:۲۶:۴۳
اردوغان با این کار گور خودشو کند.
چون بلافاصله بعد از اون جنگنده های روسیه خطوط تدارکاتی و کمک های ترکیه رو که به شهر حلب می رفتن رو بمب باران کرد و بیست تریلی به آتش کشیده شد و از این به بعد هم نمی تونه کمک قابل توجهی به تروریسم در منطقه کنه. (3348491) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۲:۳۴:۰۶
سیاست های اردوغان هیچ سودی برای ترکیه نداشته آوارگان سوری هر سال ۸ ملیارد دلار خسارت روی دست ترکیه میذارن جرم و جنایت و بیکاری و مهم تر از همه امکان یک شورش و عملیات تروریستی هر لحظه در ترکیه ممکن هست. دو همسایه ی جنوبیشو که می تونستن به بازار مصرف کالاهای ترکی تبدیل بشن رو به خاک و خون کشیده و اون قدر فقیر کرده که پولی برای خریدن ندارن و علاوه بر اون پایان جنگ سوریه ممکنه استقلال کردستان سوریه و بعد از اون کردستان ترکیه باشه و برای این که به کردستان به دریا بتونه راه پیدا کنه باید ساکنان ترک اون به جای دیگه ای منتقل بشن و این سیاست خیلی مطابق میل غربی ها هم هست و اون موقع هست که ترکیه رو مثل پرتقالی که خوب آبش رو گرفتن به سطل آشغال میندازن و کردستان جاشو میگیره که دو مسیر از دریای سیاه و مدیترانه برای انتقال گاز قطر به اروپا داره.
یک ترکیه ی کوچک تر که در محاصره ی کامل ارمنستان یونان کردستان قرار داره و هر لحظه ممکنه از صفحه ی روزگار محو بشه (3348511) (alef-13)
 
مرتضی
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۲:۵۵:۴۵
ترکیه داره بادم شیر بازی میکنه (3348567) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۳:۳۴:۳۷
روسیه در مقابل ناتو و ترکیه هیچی نیست. (3348643) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۵:۴۰:۵۳
هم ترکیه هم روسیه غلط زیادی می کنند . شماها چرا می سوزید (3348874) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۰۰:۱۶
دست مریزاد ها حرف حق همینه (3407422) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۷:۰۹:۱۶
روسیه در سوریه فقط داره قدرت خودشو ب ناتو نشون میده (3349012) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۷:۱۳:۰۰
ناتو اگه میخواست قدرت خودشو ب روسیه نشون بده همون موقع که روسیه داشت اوکراین رو سه کیلو هزار میکردو قدرت خودشو نشون میداد همین کشورها که الان شدن ناتو در جنگ ایران وعراق چه غلطی کردن که الان روسیه ازشون بترسه (3349018) (alef-13)
 
سیبا
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۸:۲۴:۰۵
ترکیه قدرت منطقه هست و نیروی هوایی فوق العاده ای داره و تمام قدرت های دنیا مثل انگلیس و آنریکا و ناتو و آلمان و غیره پشت ترکیه هستش.امروز بیست تا کامیون بشر دوستانه ترکیه رو روسیه زد پس کار خوبی کردند؟ترکیه از خداشه روسیه جوابشو بده تا جنگ رو شروع کنه.خواهشا از روسیه غول نسازید.هر چقدرم قوی باشه قدرتش یک بیستم آمریکا و ناتو نمیشه. (3349113) (alef-13)
 
افشا
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۹:۲۷:۴۵
پان فارس هم کم نداریم خوشبختانه خوب دارید حال میکنید که فردا ترکیه رو با بمب اتمی بزنن شما حال کنید.
آب نیست ماشاالله شناگرهای ماهری داریم صد رحمت به داعشی ها.
بوی خون به دماغ تون رسیده؟ (3349213) (alef-3)
 
تورک سه سی
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۲۰:۴۹:۲۶
زنده باد ملت تورک زنده باد تورک های سوریه زنده باد ارتش تورکیه.ما تورک های ایران از اقدام تورکیه به شدت حمایت میکنیم (3349371) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۰۸:۰۰:۳۴
آقای تورک ،نصف تورکیه ات کردستانه.آقای علی اف هم نصف مردمش طالش ولزگ و گرج و تاتند. (3349829) (alef-3)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۴۰:۰۸
گذشته از اینکه در سرتاسر روسیه ترکها حضور دارند در روسیه فقط 15 جمهوری خودمختار ترک و ترکتبار است که برای خودشان رئیس جمهور دارن در ایران هم غیر از شش استان در تمام استانهای ایرات ترکها حضور دارن (3364615) (alef-11)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۱۳:۰۴:۳۲
عزیزان تاریخ هست که حرف میزنه

روسیه یکی از دشمنای ایرانه که پول اس 300 رو 12 ساله پیش گرفته

و حالا که دیگه ارزشی نداره او سامانه میخاد بهش بده در حالیکه اس 400

قراره تو سوریه پیاده کنه و این دشمن قرن هاست که ایران را استسمار میکنه

الانم یه خوابه جدید واسه سوریه و عراق دیدن (3350372) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۰۸:۱۲:۰۹
امیر خان، تاریخ شما انگلیسی حرف میزنه درضمن استثمار رو غلط نوشتی. (3351831) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۱۳:۲۲:۵۴
این ترکهای عثمانی صد بار به اذر بایجان ما حمله کرده یا نفشه داشته اند .اذری های ایران وکردها باغیرت جلو انها اینا ایستادند والا وضعیت ایران جور دیگری بود (3350410) (alef-13)
 
Civilian
۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۰۰:۰۶:۴۷
آفرین به ولادمیرپوتین وکشورخودمون،مسکو اگه اراده کنه، ابرقدرت بلوک شرق و یک صلح طلب و میانه رو،، بخواد تو عرض چند ساعت ترکیه رو با خاک یکسان میکنه،، (3351502) (alef-3)
 
علي
۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۰۲:۱۳:۴۷
آقايون دعوا نكنيد يه نفر از شما به عقلش رسيد بگه اگه تركيه هواپيماي مارو اگه ميزد ما چكار ميكرديم قول شرف ميدم فوري وزير خارجمون ميرفت آنكارا تنش زدايي كنه . دولتمرداي ما ٣٦ ساله هر كي بهشون زور ميگه فقط تنش زدايي بلدن . فكر كنيد يه كم هم پيش بيني اوضاع خودتونو كنيد هميشه از اتفاقات يه مقايسه هم با كشور خودتون انجام بدين هر چند مردم ما از فكر كردن در هر موردي معافن. (3351638) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۱۱:۳۲:۴۳
بهتره رابطشو با ترکیه قطع کنه و ترکیه باید از دولت روس عذر خواهی کند (3352358) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۲۲:۴۱:۱۴
بعنوان افسر خلبان بازنشسته نیروی هوایی به استحضار میرساند، دو مورد آمار در مورد توانایی های ارتش ترکیه ارایه شده که اغراق شدیدی دارد . یک قلم در مورد نیروی هوایی ترکیه که 1940 فروند هواگرد (هواپیما)به همراه 60000 پرسنل دارد با هم مطابق نیست . چه نیرویی با آن تعداد هواگرد نیاز به 200000 پرسنل دارد .براساس اطلاعات این جانب که برپایه دانسته های ارتش وطنمان است ترکیه کمتر از 600 فروند هواگرد نظامی در اختیار دارد که با پرسنل 60000نفری مطابقت دارد .درضمن تنها240 فروند از این هوا گردها اف 16 اس بوده ،مابقی مشابه فانتوم هاو تایگر های خودمان هستند.از بحث وارایه مطالب فنی تر اجتناب میکنم وعرض میکنم باوجود بازنشستگی کماکان در جریان اطلاعات روز آمد هستم . (3353876) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۱:۲۶:۴۱
تشییع جنازه خلبان روس امشب، اول دسامبر ، با شکوه نظامی در میدان سرخ مسکو برگذار شد . (3360487) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.