نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 272892
پرداخت ۲۴۰ تا ۵۹۰ هزار تومان به کم درآمدها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۳
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از طرح دوفوریتی کمک نقدی به خانوارهای فقیر از ۲۴۰ تا ۵۹۰ هزار تومان معادل ۲۰ تا ۵۰ درصد حداقل دریافتی کارگران خبر داد و گفت: این طرح در مرحله جمع‌آوری امضاست که احتمالاً تا ۴ماه دیگر تبدیل به قانون شود.

 به گزارش تسنیم، حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص فقر در کشور و برنامه مجلس برای این معضل گفت: هیچ فقری بالاتر از فقر تریبون نیست، یعنی وای به حال کسی که حرفش به گوش کسی نرسد و تشکلی از آن حمایت نکند و نتواند دادش را به گوش کسی برساند.

این نماینده مجلس گفت: این شش میلیون نفری که تحت حمایت بهزیستی هستند با توجه به کمکهای کمی که دریافت می‌کنند زنده ماندنشان یک معجزه است.

دلیگانی افزود: رقم دریافتی هریک از این شش میلیون ۵۳هزار تومان است که با ۴۵هزار یارانه باز هم جمعاً زیر ۱۰۰هزار تومان و با این رقم واقعاً زنده ماندن معجزه است.

وی در ادامه گفت: اگر ادعای مسلمانی کنیم و ندانیم که کسی سر گرسنه زمین می‌گذارد باید به مسلمانی خود شک کنیم.

دلیگانی افزود: در تمام کشورهای پیشرفته دنیا برای مقابله با فقر برنامه‌هایی حمایتی مشابه ایران دارند اما اگر ما موفق نیستیم به‌دلیل این است که به برنامه‌ها و قوانینمان عمل نمی‌کنیم، ما بهتر است مانند پدری که بالای سر خانواده‌اش است تعادل را بین افراد خانواده برقرار کنیم تا جایی معضلی پیش نیاید، به این منظور طرح پرداخت یارانه‌ها بخشی از این قوانین بود که اجرای آن با موفقیت همراه بوده است.

وی در ادامه به طرح دوفوریتی مقابله با فقر اشاره کرد و افزود: این طرح در هفت ماده تنظیم شده است که امید می‌رود در روزهای باقی‌مانده هفته جمع‌آوری امضای آن انجام شود و بالای ۵۰ درصد از نمایندگان پای آن را امضا کنند، البته از دولت هم انتظار داریم برای تأمین مالی این طرح کمک کند.

نماینده مجلس شورای اسلامی در توضیح ویژگی‌های این طرح گفت: رقم پرداختی که در نهایت تعیین می‌شود بر اساس معیارهایی است که نسبت به نرخ تورم محاسبه می‌شود تا ارزش خود را از دست ندهد.

حاجی افزود: از این شش میلیون نفر، ۵میلیون و ۵۰۰هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند که تعدادی از آنها قادر به هیچ‌کاری نیستند، در این طرح برای آنها این‌طور ترسیم شده است که به تعداد نفرات خانواده رقمی معادل یک‌سوم دستمزد پایه یک کارگر پرداخت شود یعنی اگر حقوق پایه یک کارگر را یک‌میلیون و ۱۸۰هزار و خرده‌ای در نظر بگیریم که شامل حق اولاد، حق بن، یک دوازدهم عیدی و غیره است به‌ازای یک نفر ۲۰درصد، دو نفر ۳۰ درصد، ۳ نفر چهل درصد و ۴ نفر پنجاه درصد از این مبلغ پرداخت شود که متوسط رقم پرداختی حدود ۳۲۷ هزار تومان می‌شود البته جدای از یارانه و عددی که به‌عنوان کمک از دستگاه‌های مورد نظر پرداخت می‌شود.

حاجی‌دلیگانی گفت: یک خانواده ۴نفره با اجرای این طرح ۵۹۱هزار تومان دریافت خواهد کرد.

وی همچنین افزود: از بودجه سال ۹۴ حدود ۱۷۴هزار میلیارد تومان از مبلغ ۲۳۶هزار میلیارد تومان صرف پرداخت حقوق و یارانه می‌شود، ما بعد از تحقیقات زیاد دریافتیم که اجرای این طرح از واجبات است و باید ردیف‌هایی را شناسایی کنیم که از هزینه‌های دولت کم کند و بار مالی نداشته باشد و در حال حاضر در حال یافتن این ردیف‌ها هستیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره منابع تأمین مالی طرح گفت: یکی از منابعی که می‌تواند تأمین کننده اعتبارات این طرح باشد هدفمندی یارانه‌هاست، اما ما فکر می‌کنیم راه‌حل‌های دیگری نیز بتوانیم در لابلای قانون بودجه پیدا کنیم.

وی افزود: عدد بودجه‌ای که ما داریم ۱۷۰ و خرده‌ای هزار میلیارد تومان می‌شود که می‌توان برخی از هزینه‌هایی که ضرری نیز ندارد کم کرد.

دلیگانی ادامه داد: حق مأموریتی که برخی از مسئولان یا کارکنان دولت یا مجلس به خارج از کشور می‌روند اینها را می‌شود کم کرد که خودش عدد درخور توجهی می‌شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از همایش‌هایی را که جز صرف هزینه هیچ‌چیز دیگری برای سیستم اداری کشور ندارد می‌شود کم کرد.

وی افزود: با کاهش اسراف‌ها و پولهای هنگفتی که به یک بازیکن و یا مربی خارجی در رشته‌های مختلف ورزشی داده می‌شود می‌توانیم اینها را صرفه‌جویی کنیم.

حاجی دلیگانی گفت: این بحث جدی است و اگر ما بتوانیم درست این حرف را به گوش جامعه برسانیم قطع به یقین اگر آحاد مردم در جریان این طرح قرار بگیرند که چه اقدام و کار مثبتی صورت می‌گیرد کمک خواهند کرد تا به نتیجه برسد.

این نماینده مجلس گفت: وقتی طرح حمایتی در کمیسیون و یا صحن مجلس مطرح شود ممکن است تغییراتی داشته باشد اما پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته است که مشمولان این طرح دقیقاً آن کسانی باشند که هیچ درآمدی برای امرار معاش ندارند.

وی افزود: این طرح کار اورژانسی است که کنار آن باید ساختار اقتصادی خود را طوری طراحی کنیم که به جمعیت فقرا اضافه نشود.

حاجی گفت: ممکن است بتوانیم ظرف ۴ ــ ۳ ماه طرح را در مجلس به یک جمع‌بندی برسانیم و اشکالات آن را در رفت و برگشت به شورای نگهبان برطرف کنیم و آن را به دولت بدهیم.
 
کلمات کلیدی : کم درآمدها+پرداخت نقدی
 
يك پزشك
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۱:۵۱:۲۷
دوست عزيز گدا ژروري به اين گونه شعار ها ديگر جايي در دنياي امروز ندارد شما لطف كنيد با اين پول ها براي اين افراد شغل هاي خانگي ايجاد كنيد مثل خياطي كشاورزي و بعد محصول ان ها را بخريد بجاي ماهي دادن ماهي گيري بياموزيد (2914334) (alef-3)
 
نسیم
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۰۶:۵۴
با سلام و خسته نباشید . واقعا از شما سپاسگذاریم

من زن سرپرست خانوارم با 4 فرزند . که یک فرزندم هم معلولیت جسمعی حرکتی دارد.

مبلغ پرداختی بهزیستی به حسابم ماهانه 50 هزارت میباشد. خسته شدیم از این زندگی . شبها تا صبح خوابم نمیاد. میخوام و تلاش دارم نان حلال بر سفره ام باشد.

خواهشن این طرح را حمایت کنید . تا از فقر و بدبختی راحت بشیم (2914417) (alef-3)
 
فرهنگی
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۳۶:۳۴
بسیار به جاست حمایت از فقرا ی جامعه اما چند نکته :
اول اینکه فقرا فقط آنهایی نیستند که در کمیته امداد وبهزیستی ثبت نام کرده اند .خیلی از خانواده های فقیر وبی بضاعت هستند که حجب وحیا اجازه مراجعه به نهاد های حمایتی را به آنها نمی دهد.
دوم :بی کاری بزرگترین مشکل جامعه ماست .اگر مسؤلین برای رفع این مشکل خانمان بر انداز کاری بکنند ،افتخاری است برای همه (2914549) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۳:۱۰:۴۵
صحبت های پوپولیستی...... (2914689) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۴:۳۵:۲۸
این یعنی از بین رفتن ارزش فعالیت و کار (2915056) (alef-3)
 
هموطن
۱۳۹۴-۰۹-۱۸ ۲۰:۲۹:۲۷
منم در تایید بالا که فقرا فقط ثبت نام کنندگان امدادی نیستند موافق هستم من خودم 1میلیون حقوق ماهانه دارم که 650هزار تومان دستم رو میگیره و 600 هزارتومن اجاره خونه میدم و همسرم هم دارای بیماری خاص هست پس اقای دلیگانی به داد ما هم برس با تشکر (3378405) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.