توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 242598
رایزنی‌ تیم مذاکره ایران با روس‌ها و چینی‌ها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۵
رایزنی‌های تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان امروز -دوشنبه- نیز در نیویورک در جریان است و قرار است نشست‌های دوجانبه با هیأت‌های چینی و روس برگزار شود.

به گزارش فارس، رایزنی‌های تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در چارچوب هفتمین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ درباره راه‌حل جامع هسته‌ای امروز -دوشنبه- در نیویورک در جریان است. این گفت‌وگوها ساعت ۸ صبح به وقت محلی با روس‌ها و ساعت ٩ با چینی‌ها در سطح معاونان وزرای خارجه و به صورت دوجانبه برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است امروز نشست‌های کارشناسی ایران و ۱+۵ ادامه خواهد یافت. روز گذشته نیز معاونان وزیر خارجه ایران و آمریکا و همچنین کارشناسان دو طرف درباره برنامه هسته‌ای ایران به گفت‌وگو نشستند و علاوه بر آن محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان کری همتای آمریکایی او نیز به مدت یک ساعت و نیم به رایزنی پرداختند.

علاوه بر آن نشست‌های دوجانبه معاونان ظریف با معاونان وزرای خارجه روسیه و چین به صورت جداگانه برگزار شد. تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران روز شنبه نیز در نشست چهارجانبه‌ای با نمایندگان سه کشور اروپایی (آلمان،‌فرانسه و انگلستان) در گروه ۱+۵ به گفت‌وگو پرداختند.

ظریف و اشتون و همچنین و عراقچی و اشمیت نیز روز شنبه به صورت جداگانه دیدار و گفت‌وگو کردند. هفتمین دور مذاکرات جامع ایران و گروه ۱+۵ از روز جمعه در شهر نیویورک آغاز شد. قبل از آن تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با آمریکایی‌ها و روس‌ها به صورت دوجانبه به گفت‌وگو نشست. ایران و گروه ۱+۵ پیش از این شش بار در شهر وین درباره راه‌حل جامع هسته‌ای مذاکره کردند که در ششمین دور و زمانی که مشخص شد توافقی حاصل نخواهد شد این مذاکرات برای چهار ماه دیگر تمدید شد.

وزرای خارجه ایران و شش کشور به همراه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سوم آذر ماه سال گذشته (۱۳۹۲) در شهر ژنو درباره برنامه هسته‌ای ایران به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند که این توافقنامه سی ام دی ماه همان سال اجرایی شد و پس از آن مذاکرات جامع در وین آغاز شد.