نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 348997
آخوندی: مسکن مهر طرحی «پوپولیستی» است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۲
درحالی طی سه سال اخیر دولت تدبیر و امید مطابق قانون اساسی تدبیری برای خانه‌دار کردن مردم نداشته است که یکبار دیگر وزیر راه و شهرسازی به طرح مسکن مهر حمله کرد و سیاست دولت قبل در خانه‌دار کردن اقشار کم‌درامد از پس‌اندازهای آینده را به باد انتقاد گرفت.

به گزارش تسنیم، وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم همچنان در "اندیشه" خانه‌دار کردن مردم است. در این راستا تنها برنامه تیم آخوندی تحریک تقاضا برای خروج بازار مسکن از رکود هستند غافل از این‌که با این کار دستاورد کنترل تورم دولت تدبیر و امید (به تعبیر خود دولتی‌ها) را بر باد خواهند داد.

از مردادماه سال ۹۲ یکی از مباحثی که از سوی وزیر راه و شهرسازی و تنی چند از معاونان وی رسانه‌ای شد، بحث بازنگری در طرح جامع مسکن بود. به‌روز رسانی آمارها بیش از ۷۰۰ میلیون تومان برای این وزارتخانه آب خورد بی‌آنکه در سال‌های ۹۲، ۹۳، ۹۴ و سال‌جاری برنامه مشخصی برای عمل به وظیفه قانونی خانه‌دار کردن اقشار آسیب‌پذیر اجرا شود.

البته لازم به ذکر است که وزارتخانه‌های تعاون و راه از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم تاکنون همواره از اجرای طرح مسکن اجتماعی تاکید کرده‌اند، طرحی که قرار است در قالب آن سالانه حدود ۱۲۵ هزار مسکن ساخته و به واجدان شرایط واگذار شود. طرحی هنوز فقط درباره آن "حرف" زده می‌شود.

در شرایطی که وزارت راه و شهرسازی هیچ برنامه‌ای جز تحریک تقاضا با استفاده از مکانیسم پرداخت وام خرید و البته جوسازی برخی رسانه‌‌های وابسته برای برهم زدن بازار مسکن ندارد که عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی یکبار دیگر سیاست دولت نهم و دهم برای خانه‌دار کردم اقشار کم‌درآمد را به باد انتقاد گرفت.

وی در گردهمایی مدیران ارشد و روسای شعب بانک مسکن با بیان این‌که صندوق‌های پس‌انداز منطقه‌ای و پروژه‌ای در انتظار دریافت مجوز هستند گفت: متأسفانه در دولت‌های نهم و دهم با این شعار عام‌پسند که نیازی به پس‌انداز برای خانه‌دار شدن نیست با ۵۰۰ هزار تومان می‌توان خانه‌دار شد، رژیم پس‌انداز از بین رفت و در اواخر دهه هشتاد شاهد اضمحلال رژیم پس‌انداز مسکن و تشویق سیاست مصرف مسکن بدون پس‌انداز بودیم.

وی با بیان این‌که مسکن از جهت اقتصاد کلان و خرد حائز اهمیت است، افزود: قبل از انقلاب بانک مسکن به عنوان بانک توسعه‌ای فعالیت داشت و انواع محصولات صندوق‌های پس‌انداز مختلف و رژیم پس‌انداز را راه‌اندازی کردند که صندوق پروژه‌های بزرگ مانند شهرک اکباتان نمونه آن است و میان تولیدکنندگان بزرگ، مصرف کننده و تأمین‌کننده مالی ارتباط ایجاد شده بود.

وی با بیان این‌که اما متأسفانه به پیشنهاد خام یک نفر در شورای انقلاب تمام این صندوق‌ها و مؤسسات در بانک رهنی ادغام و بانک مسکن ایجاد شد، اظهار کرد: عملا ابزارهای مختلف که می‌توانست پروژه‌های بزرگ یا منطقه‌ای را شکل دهد کلا از گردونه سیاست‌گذاری اقتصاد مسکن خارج شد که بعد از آن دیگر یک ساخت و ساز انبوه در قالب شهرک یا پروژه بزرگ نداشتیم. همه پروژه‌ها خرد شد و به سمت مصارف فردی و ساخت و سازهای فردی رفت. در واقع تولیدکننده‌های بزرگ به نحوی تضعیف شدند.

آخوندی اظهار کرد: در دهه هفتاد به این موضوع مجددا توجه شد و من در زمان وزارتم در مسکن و شهرسازی سابق تمام سیاست‌های دولت و زمین‌شهری را در صندوق‌های پس‌انداز مسکن قرار دادم. در اوایل دهه هشتاد تعداد پس اندازکنندگان به بالای سه میلیون نفر رسید و رشد صندوق‌های پس‌انداز چند ۱۰۰درصدی شد. منابع صندوق پس‌انداز مسکن امکان تأمین مالی پروژه‌های بزرگ‌مقیاس را دارا شد اما صندوق‌های پروژه را نتوانستیم در این مقیاس ایجاد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در دولت‌های نهم و دهم با این شعار عام‌پسند که نیازی به پس‌انداز برای خانه‌دار شدن نیست با ۵۰۰ هزار تومان می‌توان خانه‌دار شد، رژیم پس‌انداز از بین رفت که در اواخر دهه هشتاد شاهد اضمحلال رژیم پس‌انداز مسکن و تشویق سیاست مصرف مسکن بدون پس‌انداز بودیم. در حالی که مصرف بدون پس انداز مسکن در اقتصاد حتما تورم دارد و سیاست شکست‌خورده‌ای در تمام دنیا داشته است. نه تنها در بخش مسکن بلکه در هر حوزه‌ای در تمام دنیا این تجربه وجود دارد که تولید انبوه آن کالا بدون سیستم پس‌انداز به تورم انجامیده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه توسعه بر پس‌انداز متکی است، گفت: مگر می‌شود بدون پس انداز توسعه داشت؟ اما با شعار پوپولیستی گفتند که نیاز به پس انداز نیست و در اواخر دهه هشتاد هیچ سیاست پس‌اندازی را مشاهده نمی‌کنیم. شعار خانه‌دار شدن بدون نیاز به پس‌انداز برای اخذ رأی جذاب است اما در اوایل دهه نود تورم‌های بالای ۴۰ درصد و افزایش ۹ برابری قیمت مسکن در تهران برای یک آپارتمان معمولی از نتایج همین شعار بود.

وی افزود: الآن دوباره در حال بازگشت به سیاست معقول پس‌انداز هستیم که افزایش رفاه و تأمین مسکن خانوارها از نتایج آن است تا خانواده‌ها بتوانند پس‌انداز کنند و از طرفی هم امکان تأمین مالی منابع بخش مسکن و تولیدکنندگان بزرگ‌مقیاس از نتایج آن است. تجربه گذشته نشان می دهد که باید هم از تجربیات گذشته داخل و هم تجربیات بین‌المللی استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برخی فکر می‌کردند اگر در حاشیه شهرها مسکن‌سازی کنند یک پیشرفت است اما عملا سبب شد شهر از درون دچار گندیدگی شود؛ درست مانند سیبی که از درون دچار پوکی شده است. حدود ۱۹ میلیون نفر در این بافت‌ها زندگی می‌کنند، در حالی که جمعیت شهرهای ایران ۶۰ میلیون نفر است یعنی یک‌سوم جمعیت شهرنشین کشور در بافت‌هایی هستند که شأن زندگی برای مردم ایران را ندارند.
 
کلمات کلیدی : آخوندی، مسکن مهر، پوپولیستی
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۱۱:۱۲:۱۹
خب شما یه طرح غیر پوپولیستی اجرا کن
فقط یکی (3672261) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۱۱:۲۰:۱۰
حالا فرض کن حرف تو قبول. دولت فعلی تا حالا چه کار کرده؟
مردم که منتظرند حاج محمود خودش بیاد مسکن مهر رو تموم کنه. تو چی کار می کنی؟ (3672276) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۱۱:۳۷:۰۰
چه پس اندازی آقای دکتر؟ بنده ماهییانه تقریبا 1.5 درآمد دارم. همسرم هم حدود 1 تومن. ماهیانه حداقل 700 هزینه خوراک و پوشاک داریم(خیلی حداقل گرفتم) و حدود 600 هم اجاره خونه(خوشبختانه تهران نیستم و اینجا اجاره ها خیلی بالا نیست). ماهی 200 هزینه بنزین و استهلاک خودرو. میمونه ماهی 1 تومن برای پس انداز. قیمت یک آپارتمان معمولی حدود متری 1.8 تا 2 تومن هست. یعنی یک آپارتمان 100 متری بخوام بخرم باید حداقل 180ماه، یعنی 15 سال پس انداز کنم. اون هم به شرطی که قیمت ها هیچ تفاوتی نکند.
جناب آخوندی. درسته که ما فقیر فقرا تا حالا خارج از کشور نرفتیم ولی حداقل یه تعریف هایی را ازش شنیدیم. درسته که هیچ جای دنیا کار .... مثل مسکن مهر را انجام نمیدن ولی فقط تکیه بر پس انداز هم برای درآمد های مثل من فایده ای ندارد. راهش این هست که شما زحمت بکشید برای یک آپارتمان 180متری وام مسکن با بهره 2 درصد واقعی و حد اقل 20 ساله به مبلغ 80 تا 90 درصد قیمت خانه پرداخت بکیند نه وام 35 میلیونی 14 درصدی که وقتی حساب می کنیم حدود 20درصد میشه. بعد بنده هم به جای پس انداز ماهی 1 میلیون تومنی، ماهی 1 تومن قسط خونه می دم. (3672315) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۱۶:۱۴:۱۴
جناب آخوندی کدام پس انداز? (3672927) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۱۶:۳۴:۵۹
طرحهاى پوپوليستى بهتر از فريبكارى و ...است. طرح حل مشكلات معيشتى مردم در صد روز و چرخش زندگى مردم همراه با چرخيدن سانتريفيوژها روشنفكرانه و رئاليستى است ؟ در حالى كه اينك پس از ده ها صد روز هيچ چرخى نميچرخد و ما هم چون شما مسئولين ......وامانده ايم (3672978) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۱۸:۱۴:۱۷
تمام پول مملکت هدررفت (3673100) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۱۹:۱۸:۵۳
اقساط مسکن مهر برای خانواده های فقیر واقعا طاقت فرسا وواقعا بی مهری است پرداخت قسط ماهی 285000 تومان در ماه خارج از توان انها است (3673177) (alef-11)
 
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۱۹:۳۰:۱۷
اقای وزیر ظاهرا جنابعالی خوب می دانید که دیکته ننوشته غلط ندارد و به همین سبب تصمیم دارید تا پایان دوران وزارت تان هیچ کاری انجام ندهید تا وزیر بعدی هیچ مطلبی برای گفتن نداشته باشد . (3673197) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۲۳:۳۸:۱۸
مسکن مهر طرحی درست یا اجرای نادرست بود ولی توانست به برخی از افراد با درآمد کم کمک کنه سرپناهی از خودشون داشته باشند، اقای اخوند شما میدونید نصف قیمت یک خونه معمولا مربوط به زمینه، چرا دولت از قدرت و اختیارش برای اینکه زمین در اختیار افراد بدون خونه قرار بده که خودش حداقل خانه بسازند استفاده نمیکنه؟ جناب وزیر انتقاد بکن اما پیشنهاد عملی هم بده (3673418) (alef-11)
 
عمار
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۱۰ ۰۳:۳۳:۴۹
جناب آقای آخوندی.فکر کنم طرح وام ۱۶۰میلیونی دولت شما با اقساط ۲میلیون و سیصد هزار تومانی که در مجموع با بهره اش (۱۷۰میلیون تومان )میشود ۳۳۰ میلیون تومان که باید باز پرداخت شود از کارهای پوپو لیستی شما است چراکه با این وام همه صاحب خانه
میشوند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3673566) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.