نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 448699
عراقچی:
در موضوع برجام برخی جناح‌ها منافع ملی را فدای منافع جناحی کردند
بخش خبری الف، 6 اسفند 95
تاریخ انتشار : جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۱
معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه گفت: از همه دلواپسان برجام در کنار موافقان برجام تشکر می‌کنم؛ زیرا نقاط ضعف را برجسته کردند.

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی در نشست با اعضای خانه احزاب خراسان رضوی با اشاره به اینکه تا قبل از برجام همه دنیا علیه ایران و در کنار آمریکا بودند اما پس از این توافق بین المللی همه کشورهای دنیا در کنار برجام علیه آمریکا هستند، اظهار کرد: بنابراین جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قدرت‌های تاثیرگذار در دنیا شناخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه موقعیت جمهوری اسلامی در بُعد سیاست خارجی، پس از برجام  زمین تا آسمان به صورت مثبت تغییر یافته است، خاطرنشان کرد: به طوری که ترامپ از برجام به عنوان ننگین‌ترین قرارداد یاد می‌کند، تا قبل برجام، برنامه هسته‌ای برنامه‌ای ممنوعه در عرصه‌های بین المللی بود، اما نقش و تاثیرگذاری  جمهوری اسلامی ایران پس از این قرارداد چنان تغییر کرده که شورای امنیت از ایران به عنوان ضامن صلح در منطقه و در جریان ماجرای سوریه نام می‌برد.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: این در حالی است که ایران تا قبل از برجام، به عنوان یک تهدید در منطقه و دنیا حساب می‌شد، قبل از برجام پرونده " پی . ام . دی " علیه ایران در صحنه‌های بین المللی  باز بود و این سوء ظن وجود داشت که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است، برجام این پرونده را در آژانس مختومه اعلام کرد و طبق جمع بندی آژانس بزرگترین پرونده اتهامی علیه جمهوری اسلامی بسته شد .

عراقچی با اشاره به اینکه طبق توافق برجام پلوتونیوم که برای ساخت بمب هسته‌ای کاربرد دارد باید کنار گذاشته می‌شد و در مقابل آن نیز امتیازات زیادی گرفتیم، بیان کرد: تصور آنها این است که جلوی ساخت بمب هسته‌ای ایران را گرفته‌اند و این درحالی است که طبق فتوای رهبری بمب هسته‌ای حرام است و در برنامه ما نبود.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه با بیان اینکه پس از برجام برنامه هسته ای ایران به قوت و در فضایی آرام ادامه دارد، افزود: غنی سازی در صنعت هسته‌ای در اثر مذاکره نه تنها تعطیل نشد بلکه غنی سازی صنعتی برای ایران به رسمیت شناخته شد.

عراقچی تاکید کرد: در سایه قدرت جمهوری اسلامی ایران و مقاومت ده ساله ملت برجام حاصل شد و کشورهای قدرتمند دنیا به پای میز مذاکره کشانده شدند.

وی با اشاره به اینکه منبع قدرت جمهوری اسلامی ایران مردم است و تا وقتی این منبع قدرت وجود دارد جمهوری اسلامی ایران قدرتمند است، خاطرنشان کرد: برجام جمهوری اسلامی ایران را در نبرد با دشمنان و نظام سلطه جهان دوباره سرپا کرده است.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه  بیان کرد: از همه دلواپسان برجام در کنار موافقان برجام تشکر می‌کنم زیرا  نقاط ضعف را برجسته کردند که البته این مهم خاصیت انتقاد سازنده است.

عراقچی با بیان اینکه همیشه بین دلواپس دلسوز و دل شکن نیز تفاوت وجود دارد افزود : ورود برجام به حوزه سیاست داخلی منافع و مضراتی برای برجام داشت.

وی با اشاره به اینکه برجام منجر به رشد بلوغ سیاسی در جامعه شد، افزود: البته در این جریان برخی جناح‌ها منافع ملی را فدای منافع جناحی کردند، اگر  برجام به عنوان یک موضوع ملی باقی می ماند و فروملی نشده بود منافع بیشتری کسب می‌کردیم.

این عضو تیم مذاکره کنننده هسته‌ای خاطرنشان کرد : یکی دیگر از برکات برجام لغو شش قطعنامه فصل هفتی شورای امنیت علیه ایران بدون حتی یک ساعت  اجرا بود و ایران از موضوع تهدید در حوزه هسته‌ای نه تنها خارج شد بلکه و شورای امنیت مجوز همکاری کشورهای دنیا با ایران برای برنامه هسته ای را صادر کرد.

عراقچی با تاکید بر اینکه برجام تحریم های مربوط به حوزه خود را مرتفع کرده است ، بیان کرد : تحریم خرید هواپیما برای ایران برداشته شد و 200 فروند هواپیما تا 10 سال آینده به ناوگان هوایی کشور افزوده می شود، برجام در زمینه بانکی نیز کار خود را انجام داده و درست است که در این زمینه به وضعیت عادی برنگشته‌ایم ولی این امر به دلایل غیر برجامی است.

عراقچی با اشاره به اینکه تحریم‌های اولیه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به برجام هیچ ربطی ندارد و مربوط به قبل از موضوع هسته ای است، خاطرنشان کرد: در مذاکرات هسته ای وارد این مرحله نشدیم و اجازه این کار را نیز نداشتیم .
 
کلمات کلیدی : عراقچی+برجام
 
مشعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۴:۵۶:۴۹
مثل اینه که از آب کره میگیری... (4174735) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۶:۳۶:۲۴
منظورش بهره برادری جناح اعتدال از جام شکسته ی برجام هست. (4174818) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۵:۰۱:۵۸
درسته؛ دقیقا خودتون همین کارو کردید! (4174740) (alef-13)
 
میررضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۵:۰۴:۲۶
لعنت بر من که بر تفکر شما رای دادم. (4174743) (alef-13)
 
میرهاشم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۶:۴۸:۰۳
لعنت بر من اگر شما به تفکر ایشان رأی داده باشی! (4174826) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۵:۱۵:۴۵
از جمله تیم مذاکره کننده که به خاطر منافع جناحی ، نقض مکرر برجام را توجیه می کند و حاضر نیست بگوید ، اشتباه کردم. (4174753) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۵:۱۶:۱۴
جناب عراقچی عزیز آیا اینکه منتقدان میگن طرف روبرو در برجام به وعده هایی که داده تمام وکمال عمل نکرده و رفته توی بازی فدا کردن فدا کردن منافع ملی به نفع منافع جناحیست؟توی آمریکا هم بسیاری به اوباما انتقاد کردند که توافق هسته ای با ایران توافق خوبی نبوده آیا آنها هم منافع ملی آمریکا را فدای منافع جناحی خود کردند؟آیا اگر همه در کشور یکصدا از برجام حمایت میکردند و و خلف وعده طرف روبرو را لاپوشانی میکردند به نظر شما طبق منافع ملی رفتار کرده بودند؟آیا اینطوری به نظر شما منافع ملی بیشتر ضربه نمیخورد و طرف روبرو را بیشتر جو نمیگرفت که گویا خیلی به ایران لطف کرده و خلف وعده هایش را گسترده تر نمیکرد؟ (4174754) (alef-13)
 
سیدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۷:۰۰:۲۴
متن رابا دقت بخوانید وانصاف داشته باشید ، آقای‌عراقچی‌ از منتقدین دلسوز
تشکر هم کرده‌اند .به نظر می‌رسد گلایه ی ایشان ازکسانی چون آقای کریمی
قدوسی است که آقای دکتر ظریف هم درمصاحبه خودشان با انتخاب به طور
کامل به موضوع آن پرداختند وتوضیح دادند که چگونه اظهارات نماینده مشهد
برخلاف منافع ملی بود. (4174833) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۵:۴۶:۴۸
اصلا هم منظورش با روزنامه کیهان نیست (4174785) (alef-13)
 
رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۶:۰۱:۱۳
درود بر میهن پرستان واقعی (4174795) (alef-13)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۷:۵۹:۲۶
که منافع حزبی و انتخابات مجلس رو بر وعده ی پوشالی امریکا ترجیح ندادند
اونها وطن پرست واقعی هستند (4174877) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۶:۴۳:۵۲
آقای ظریف به غربی ها یک همچین حرفی زد:
اگر در برجام با ما همکاری نکنید در انتخابات تندروها رای می آورند مثل سال 82 که همکاری نکردید و سال 84 رای مردم ...
حالا واقعا چه کسی منافع ملی را فدای منافع جناحی کرد؟ (4174824) (alef-13)
 
ahmad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۶:۴۶:۲۵
دلواپسان عزیز
برنامه جایگزین شما بجای برجام چیست؟
لطفاً شعار ندهید .
یک عده خودسرانه به سفارت عربستان حمله کردند ؛ حداقل بازخوردش این بود که تیمهای ایرانی باید در عمان به دیدار تیمهای عربستانی بروند. باخورد های سیاسی و ضررهای دیگری که به ایران وایرانی وارد شد به کنار.
اگر تمام دلواپسان هم جمع شوند نمی توانند فقط همین مشکل را حل کنند.
تمام منتقدین عزیز در انتخابات آینده به جناب روحانی رای ندهند تا این کشور را آقای قالیباف یا جلیلی به گلستان تبدیل کنند. این که مشکلی نداره
مردم ایرن حرفشان را پای صندوق آرا می زنند نه در کف خیابان و روزنامه کیهان (4174825) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۷:۱۱:۲۲
اساس برجام يك مسئله جناحي بود (4174838) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۸:۱۲:۳۰
دلواپسان مشكل اشان برجام نبوده و نيست مشكل أصلي اشان دولت يازدهمه، چرا كه اگر دغدغه اشان منافع ملي بود در دولت پاكدست محض رضاي خدا تنها يك بار تذكر مي دادند كه دست از تحريكات غير ضروري كه راه به راه منجر به صدور قطعنامه عليه كشورمان مي شد بكشد (4174884) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۸:۱۲:۵۵
اصلا کارنامه دولت احمدی نژاد و شخص خودش هیچ نقطه مثبت و قابل دفاعی ندارد...چاره ای جز کوچک شمردن دستآورد های دولت جدید ندارند.. (4174885) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۹:۱۴:۲۸
بله ما هم موافقیم. اونهایی که برجام رو برای پز دادن می خواستند و حالا که نافرجام شد حاضر نیستند به خاطر منافع جناحی بگویند اشتباه کردیم. (4174923) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۲۰:۱۵:۲۸
یعنی کل مصاحبه یه طرف این یه بند یه طرف

تا قبل از برجام، به عنوان یک تهدید در منطقه و دنیا حساب می‌شد، قبل از برجام پرونده " پی . ام . دی " علیه ایران در صحنه‌های بین المللی باز بود و این سوء ظن وجود داشت که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است، برجام این پرونده را در آژانس مختومه اعلام کرد و طبق جمع بندی آژانس بزرگترین پرونده اتهامی علیه جمهوری اسلامی بسته شد .


کسی ندونه فکر می کنه نتیجه بسته شدن پی ام دی این بود که ایران فعالیت غیر قانونی نداشته.
حرف جناب ماله کشیان مثل این می مونه که بگیم پرونده طرف با حکم اعدامش بسته شد پس هورا (4174994) (alef-13)
 
هادی
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۲۱:۳۹:۳۱
مثل این که این آقا نمی خواد قبول کنه چی شده. بیدار شو برادر بیدار شو جناب عراقچی (4175060) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۲۱:۴۹:۴۲
دقیقا مثل کسانی که در عرض ۲۰دقیقه بدون اینکه بذارن مخالفی صحبت کنه برجامو در مجلس تصویب کردن..... (4175079) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۲۲:۵۴:۰۳
متاسفانه سیاسیون ما بلوغ نیافتگی سیاسی خودشون رو در قضیه برجام نشون دادن و تاریخ قضاوت سختی درباره شون خواهد کرد. (4175143) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.