نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488190
لزوم ورود ریاست جمهور به موضوع دانشگاه آزاد
بخش تعاملی الف - محمدعلی آتش‌سودا
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۰

1-مقدمه: اختلاف وزارت محترم علوم و دانشگاه آزاد اسلامی بر سر حذف رشته‌‌‌محل دانشگاه آزاد اسلامی در روزهای اخیر بالا گرفته است و متاسفانه به دلیل طرح این اختلاف در وضعیتی تقابلی، کنترل مساله از دست دو طرف قضیه خارج شده است و صد البته مشخص است که بازنده‌ی اصلی در این میان اعضای هیات علمی و کارمندان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی هستند که مثل همیشه قربانی اختلافات جناحی می‌شوند.

در حقیقت وضعیت تقابلی دولت و دانشگاه آزاد اسلامی از زمان روی کار آمدن دولت نهم در سال 1384 شروع شد و حتی بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و هماهنگی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی با سیاست‌های رییس محترم دولت یازدهم نیز ادامه یافت و ظاهرا پایانی نیز بر این اختلاف قابل تصور نیست. نگارنده در ادامه سعی می‌کند گزارش این ماجرا را از منظری متفاوت از خبرگزاری‌ها و سایت‌های متعلق به دو جناح اصلی کشور که با سیاسی وانمودن ماجرای این اختلاف سعی کردند آن را تا سطح یک بازی سیاسی تقلیل دهند، بازنماید و امید آن دارد که در این گزارش از مسیر انصاف خارج نشود.

2- شرح ماجرا: ماجرا از این قرار است که وزارت علوم ابتدا حدود 2900 رشته‌محل دانشگاه آزاد اسلامی را از دفترچه‌ی سازمان سنجش حذف کرد و بعد از اعتراض‌ دانشگاه آزاد اسلامی و برگزاری جلسه‌ی ریاست محترم دانشگاه، دکتر نوریان با مسئولان محترم وزارت علوم، قرار بر آن شد تا 2500 رشته‌محل به دانشگاه آزاد اسلامی بازگردانده شود و البته این کشمکش با تکذیبیه بعدی وزارت علوم همچنان ادامه دارد.

اختلاف دو جناح اصلی کشور در سال‌های 84 تا 92 به گسترش بی‌رویه‌ی دانشگاه پیام نور و علمی_کاربردی و غیرانتفاعی از سوی دولت وقت منجر شد؛ یعنی دولتی که منسوب به اصولگرایان بود. ریزش تعداد دانشجویان ورودی به دانشگاه آزاد اسلامی نیز به تدریج باعث ضعف بنیه‌ی مالی در یکی از مهم‌ترین نهادهای خصوصی کشور شد. این سیاست متاسفانه طی سال‌های 92 تا 96 و در دولت بعدی نیز که منسوب به اصلاح‌طلبان بود ادامه یافت و نهایتا به بروز بحران مالی در بزرگ‌ترین موسسه‌ی آموزشی کشور انجامید که مصداق واقعی اصل 44 قانون اساسی است و بر خلاف برخی رقبایش وابستگی مالی به دولت ندارد.

با در نظر گرفتن توافق دو جناح اصلی سیاسی کشور در ضربه زدن به دانشگاه آزاد اسلامی آن هم بدون لحاظ کردن منافع صنفی و امنیت شغلی استادان و کارمندان آن، باید گفت منعکس کردن اخبار مربوط به اختلاف وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی در خبرگزاری‌های مختلف به نحوی که در آن، وزارت علوم در جناح تحول‌خواه و اصلا‌ح‌طلب قرار گیرد و طرفدار بسامان کردن آموزش عالی قلمداد شود و در مقابل دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مانع اصلاح و بسامانی آموزش عالی معرفی گردد، وارونه نمودن ماجرا و قلب حقیقت است.

همان گونه که گفته شد اعتراض اصلی اعضای هیات علمی به عملکرد وزارت علوم، متوجه «تبعیض ناروایی» است که این وزارت‌خانه بین دانشگاه آزاد اسلامی از یک سو و موسسات دیگر و به خصوص دانشگاه‌های غیرانتفاعی و علمی_کاربردی و پیام نور روا داشته است. در این سیاست تبعیض‌آمیز متاسفانه امکانات بسیار زیاد و غیرقابل قیاسِ آموزشی و پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به موسسات دانشگاهی دیگر و نیز نقش آن در اشتغال‌زایی مستقیم حدود 75000 نفر از نخبگان کشور نادیده گرفته شده و در مقابل بدون توجه به امکانات بسیار اندک موسسات پیش‌گفته و این که برخی از آنها هیچگونه فرصت شغلی برای  جویندگان کار در کشور ایجاد نکرده‌اند، رشته‌محل‌های دانشگاهی به آنان تقدیم شده است.

3-راه‌حل: با توجه به آنچه که گفته شد به نظر می‌رسد که چاره‌ای جز ورود شخص ریاست محترم جمهوری و شورای عالی انقلاب فرهنگی به ماجرا و حل و فصل آن به شیوه‌ای بیطرفانه وجود نداشته نباشد. در همین‌ جا  نگارنده از ایشان و نیز از وزیر محترم آتی علوم تقاضا دارد که در حل و فصل نهایی ماجرا که انشاالله با درایت دولت تدبیر و امید دست خواهد داد، به جز نظرات کارشناسان رسمی وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی، دیدگاه اعضای هیات علمی  را که از منظری صنفی ارائه می‌شود ملاحظه فرمایند و جزئیات تبعیض ناروایی را که در بند پیشین بر آن تاکید شد مد نظر قرار دهند.

درخواست‌ اصلی اعضای هیات علمی و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی که یقینا از طریق دایره‌ی حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی پی‌گیری خواهد شد، بررسی رعایت استانداردهای آموزشی در تمامی موسسات آموزشی کشور از سوی یک نهاد مستقل از وزارت علوم است؛ استانداردهایی که همواره در انتقاد وزارت علوم نسبت به دانشگاه آزاد اسلامی  بر رعایت آنها تاکید می‌شود، اما عدم رعایت آنها در موسسات دیگر  بررسی نمی‌شود. تحقیق در این مورد در یک نهاد مستقل از آنجا ضروری است که با اقدامات اخیر وزارت علوم، بی‌طرفی این وزارت‌خانه تا حدودی زیر سوال رفته است. لذا پیشنهاد نگارنده به رییس جمهور محترم و منتخب مردم که مورد حمایت بسیاری از کارمندان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی نیز بوده‌اند، این است که هیاتی مستقل و مرکب از نماینده‌ی دولت، نماینده‌ی دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان بازرسی کل کشور، مستندات دانشگاه آزاد اسلامی در اعمال سیاست تبعیض‌آمیز علیه خود را بررسی و نتیجه را به ریاست محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش کند تا در سیاستگذاری‌های آینده‌ی دولت در آموزش عالی، مد نظر وزارت علوم قرار گیرد.

اما در پایان و به عنوان یکی از اعضای خانواده‌ی بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی که از نزدیک با دغدغه‌های آنان آشناست و از درون این خانواده ماجرای اخیر را واکاویده است، خدمت مسئولان محترم معروض می‌دارد که برخلاف آنچه که در این مدت و با شیطنت برخی خبرگزاری‌های رسمی در فضای عمومی منعکس شد، اعضای هیات علمی و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی در اختلاف میان وزارت علوم و این دانشگاه، دغدغه‌ای جز مسائل صنفی و بهبود استانداردهای آموزش عالی ندارند. قطع به یقین حل این مشکل نه در یک فضای تقابلی جدل‌آمیز که فقط با همکاری و همدلی مسئولان محترم وزارت علوم و ریاست محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی از یک سو و رییس هیات امنا و ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی از سوی دیگر امکان‌پذیر خواهد شد؛ همچنان که در اطلاعیه‌ی اخیر ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی یعنی دکتر نوریان نیز بر این مهم تاکید شده بود.

با تشکر
دکتر محمدعلی آتش سودا
استاد پایه‌ی بیست و یک دانشگاه آزاد اسلامی


 
 
کلمات کلیدی : محمدعلی آتش‌سودا
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۰۹:۴۴:۲۸
وزارت علوم کاملا قانونی عمل کرده است.
متاسفانه دانشگاه آزاد به دلیل سودجویی در بخش تحصیلات تکمیلی بدون ایجاد ظرفیت تعداد زیادی دانشجو جذب کرده است که در آینده فشار زیادی به دولت وارد خواهد کرد. (4454768) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۳۸:۳۹
بعد از سالها _با حضور دکتر ولایتی در دانشگاه آزاد _ تازه دولت یادش آمده که چکار باید می کرد ؟ آنهم با اقدام ضربتی ؟ (4476287) (alef-3)
 
صابر
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۱۵:۲۷:۳۲
بسیار عالی بود.
این یک مطالبه عمومی است.
چرا رئیس جمهور ورود نمیکند. (4455287) (alef-11)
 
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۰:۵۲:۰۶
با عرض سلام و احترام به جناب دکتر آتش سودای گرامی
شما از رعایت استاندارد های آموزشی در دانشگاه آزاد صحبت می کنید آیا می دانید در دانشگاه آزاد امیدیه به علت نداشتن تعداد کافی استاد تعداد دانشجویان در کلاس بین 90 تا 120 دانشجو است آیا این عدم رعایت استاندارد های آموزشی نیست؟ آیا می دانید دانشجویان ارشد ورودی سال 92 هنوز هم موفق به یافتن استاد راهنما برای پایان نامه نشده اند؟ آیا می دانید در طول ترم بسیاری از اساتید فقط 3 جلسه در کلاس حاضر می شوند؟
شما منافع صنفی اساتید را در نظر می گیرید ولی اجحافی که در حق دانشجویان می شود را نادیده می گیرید. (4459010) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۴:۵۲:۳۱
کاهش ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد بالاخص در مقاطع تحصیلات تکمیلی در میان مدت باعث ارتقای جایگاه و وجهه علمی مجموعه دانشگاه آزاد خواهد شد و مفید است
امیدوارم وزارت علوم بر این تصمیم صحیح خود مصمم بایستد (4459836) (alef-11)
 
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۵:۳۶:۱۰
نمیدونم خود شماها هم میدونید یا نه (مخصوصا نویسنده این متن) ولی اگه واقعا به معنای واقعی کلمه بخوان استاندادر ها ی علمی رو رعایت کنن تقریبا 80 درصد خود اساتید رو هم باید از کار برکنار کنن چون دانشگاه آزاد اسلامی مفهوم همه چیز از جمله استاد شدن رو در این مملکت به کلی تغییر داد. اساتیدی رو الان شما میبینید که دارن به صورت حق التدریس یا هر طور دیگه ای درس میدن که تو عمروشن روی کتاب رو باز نکردن و همینطوری به برکت دانشگاه های در پیت اومدن بالا و با اینکه هزار تا مصغله دیگه دارن به راحتی آب خوردن دکتر شدن و دارن تدریس هم میکنن.. دانشگاه آزاد تیشه به ریشه علمی این مملکت زد و الان دانشگاه های سرارسری هم همراه با دانشگاه آزاد دارن همین کار رو میکنن. الان در چشم مردم دانشگاه رفتن یعنی الاف بودن و تلف کردن عمر که البته مردم هم حق دارن با این سطح سواد اساتید و دانشجویان محترم!! (4467192) (alef-11)
 
استاد دانشگاه دولتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۲۱:۱۰:۱۶
اکثریت قریب به اتفاق دانشگاههای غیر انتفاعی و پیام نور و تعدادی از دانشگاههای دولتی شرایط تصویب رشته هایشان (مانند تعداد استاد مورد نیاز و تجهیزات آزمایشگاهی و فضای آموزشی) را ندارند و با این وجود مشکلی در تصویب و دانشجو گرفتن برای اون رشته ها ندارند.

اما برای دانشگاه آزاد یک عده مغرضانه در وزارتخانه علوم می آیند اشکالتراشی میکنند و مشخص نیست چرا بعدا پا پس میکشند. اگر حرفشان درست است بیاییم کل سیستم را پایش کنیم. چطور میشود با وجود تنها یک نفر استادیار صفر کیلومتر در یک واحد دانشگاه دولتی و حتی عدم وجود همان یک نفر در پیام نور و غیر انتفاعی کارشناسی ارشد فنی مهندسی!!! بگذارند اما در دانشگاه آزاد با وجود چندین استادیار و دانشیار پرونده همان رشته در وزارت علوم برگشت بخورد. (4480177) (alef-11)
 
استاد دانشگاه آزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۲۱:۱۱:۴۳
الف عزیز. بعد از سالها مخاطب شما بودن خواهش میکنم مطلب زیر را انتشار دهید:

مساله ای که در ایران مشکل ساز شده است پولی کردن مدارس تحت نام غیر انتفاعی و دانشگاهها تحت عناوین شبانه پردیس غیرانتفاعی آزاد پیام نور و ... است.

بودجه هر دانشجو در دانشگاه دولتی ۷ برابر دانشجوی دانشگاه آزاد و احتمالا ۳۵ برابر دانشجوی پیام نوره.

این یک هدر رفت منابع است. از طرف دیگر وابستگی دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی آنها را مجبور و ترغیب به گرفتن دانشجوی بیشتر و بیشتر میکند.

دو مورد می توان پیشنهاد کرد:

الف-کلا دانشجوی رایگان دیگر نگیرند و همه دانشجوها ملزم به پرداخت شهریه به خزانه دولت و نه به هر دانشگاه باشند. میزان و مقدار شهریه را وزارت علوم تعیین کند. در کنار آن تمام اساتید و کارکنان دانشگاه از دولت حقوق بگیرند. در این حالت دیگر استاد دولتی و غیر دولتی نداریم.

ب- تمام دانشجوها مبلغی تحت عنوان یارانه آموزشی دریافت کنند و در هر دانشگاهی که تحصیل می کنند به حساب شهریه آن دانشگاه واریز گردد که برای امور پژوهشی و جاری و خدماتی هزینه گردد. در این حالت هم باز دولت حقوق اساتید به عهده دولت اما سایر هزینه ها اعم از حقوق کارکنان و خدمات از محل شهریه مرتبط با یارانه آموزشی باشد.

در این حالت خواهد بود که عطش سیری ناپذیر دانشگاهها برای داشتن دانشجو به تعداد زیاد میتواند حذف گردد و عدالت آموزشی و اجتماعی برقرار شود.

در حال حاضر نه از نظر بودجه نه از نظر حقوق اساتید و نه از نظر خدمات به دانشجو در این کشور ایران عدالت و انصاف وحود ندارد. حقوق استاد در دانشگاه دولتی یک و نیم تا دو برابر همکار متناظرش در دانشگاه آزاده.

چطور میشود که استاد دانشگاه دولتی برای نوشتن مقاله و سفر خارجی و چه و چه ها از خزانه و بیت المال تشویقی و گرنت بگیرد اما استاد دانشگاه آزاد برای همان مقالات و چه بسا مقالات با سطح بسیار بالاتر از درآمد بیت المال بی بهره باشد و دستش به حقوق و تشویق مرتبط با شهریه دانشجو دراز شود.

متاسفانه این عدم برابری و فرصت سازی نابرابر یک مشکل ریشه ای است و تا موقعی که حل نشود همچنان شاهد رانت در سیستم دولتی از یک طرف و از طرف دیگر سو استفاده و شانتاژ برخیها در بخش غیر دولتی خواهیم بود.

موقع نوشتن سطور فوق یاد یک جمله ای افتادم که همه ما باهم برابر و برادریم آما برخیهایمان برابرتر و برادرتریم.

فرسام میثاق. استادیار بخش آمار دانشگاه آزاد تبریز (4480179) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.