توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 61669
گاف قاتل ندا
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ دی ۱۳۸۸ ساعت ۱۴:۴۲
پس از رسوا شدن، ادعاي برخي جريانات خبري درخصوص پخش مستند "راز قتل ندا آقاسلطان " آرش حجازي نيز در اين "گاف " سهيم شد و در دام اخبار كذب رسانه‌هاي خود گرفتار شد.

به گزارش فارس، پارسا نيوز NewsParsa نوشت؛ پس از آنكه چند سايت خبري مدعي شدند فيلم مستند "راز قتل ندا آقا سلطان " از رسانه ملي پخش شده و برمبناي آن مدعي وجود "گاف" در آن شدند؛ پايگاه اينترنتي رسمي ميرحسين موسوي نيز اين اشتباه را تكرار كرد و در ادامه آرش حجازي، قاتل ندا آقاسلطان نيز در گفت‌وگو با راديو "اروپاي آزاد ـ راديو آزادي " مرتكب اين اشتباه شد.

قاتل ندا آقا سلطان با "بي‌شرمانه " توصيف كردن ادعاي صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران درباره نحوه كشته‌ شدن اين دختر جوان ايراني، اظهار داشت، مرگ ندا به خاري در چشمان دولت ايران تبديل شده است و از اين رو جمهوري اسلامي تلاش مي‌كند، نيروهاي امنيتي را در اين ماجرا بي‌گناه جلوه دهد.

برپايه اين خبر درحالي رسانه‌هاي افراطي و آرش حجازي تاكيد دارند كه چند روز پيش تلويزيون جمهوري اسلامي اقدام به پخش "فيلم مستندي " درباره مرگ ندا آقا سلطان كرده كه اساساً چنين مستندي از صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران منتشر نشده است.

راديو اروپاي آزاد ـ راديو آزادي در اين باره اعلام كرد؛ "چند روز پيش تلويزيون دولتي جمهوري اسلامي اقدام به پخش "فيلم مستندي " در باره مرگ ندا آقا سلطان كرد كه در آن با "سناريو دانستن ماجراي مرگ ندا " از جمله ادعا شده است، خوني كه از صورت ندا جاري شده است، خون خود وي نبوده بلكه از يك بطري ريخته شده است. "

اين رسوايي رسانه‌هاي غربي درحالي صورت مي‌گيرد كه پيش از اين، سايت اينترنتي "كلمه " در مطلبي كه با عنوان "مستند گاف باران در گم كردن رد قاتل ندا " منتشر كرد، مدعي شد كه اين فيلم در سيماي ملي پخش و حتي با واكنش‌هاي مختلفي از سوي اهالي فن و متخصصان اين حوزه نيز رو‌برو شده است.

سايت اينترنتي وابسته به مهندس موسوي در ادامه به انتشار نظرات يك فرد ناشناس كه آن را "يكي از كارگردانان مستندساز صداوسيما " ناميده پرداخت.

در بخشي از اظهارات اين فرد ناشناس آمده است: "مستندسازي اصول مشخصي دارد، شما يا بايد روايت كنيد يا به تصوير بكشيد! مستند محض با مستند گزارشي تفاوت زيادي دارد و هر بيننده عادي تلويزيوني متوجه جنس آن مي شود. جنس مستند محض طوري است كه شايد تا سالها نتوان در مورد كيفيت آن اظهارنظر كرد و كسي كه به مطلق گويي در اين زمينه مي پردازد به دليل سطح سواد اندك در اين حوزه است.

اين كارشناس ناشناس همچنين سازنده اين مستند را "كليپ ساز موبايلي " ناميده و مي افزايد: "از سوي ديگر يكي از نكات مهمي كه در يك مستند مورد توجه مي گيرد، هماهنگي بين كلام نريتور و تصاوير مي باشد، بر اين اساس سعي مي شود نگارش متن مستند گزارشي پس از ضبط روي ميز قرار گرفته و براي آن انتخاب تصوير شود، اما در اين اثر ابتدا تصاوير يا بهتر بگوييم تصورات و توهمات تصويري كنار هم قرار گرفته و بعد نريشن خوانده شده و دست آخر مجبور شده اند زمان هاي مكث نريشن را به خاطر كمبود زمان حذف كنند، براي همين جملات در ميانه اين مستند به دنبال هم و چسبيده به گوش مي‌رسد. "

البته اين كارشناس ناشناس در ادامه انتقادات "فني " خود، به اين مسئله اشاره نكرد كه كدام بخش فيلم راز قتل ندا آقا سلطان غيرواقعي است و همچنان تا پايان اظهارات خود به بيان ضعف‌هاي فني اين فيلم پرداخته است.

گفتني است پيش از اين آرش حجازي، قاتل ندا آقاسلطان،‌ مدعي شده بود، مردم قاتل ندا آقاسلطان را دستگير كرده و كارت شناسايي‌اش را نيز گرفته و سپس رهايش كرده‌اند!

همچنين اوايل آذرماه گروهي از "دانشجويان " همزمان با برگزاري تظاهراتي در مقابل سفارت انگليس در تهران، با اجراي نمايشي به "بازسازي صحنه قتل مشكوك ندا آقاسلطان " پرداختند.

فيلم مستند راز قتل ندا آقا سلطان برخلاف شايعاتي كه در برخي از رسانه‌ها درخصوص زمان پخش آن از سيما منتشر شده، تاكنون در سيماي جمهوري اسلامي پخش نشده است.
 
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.